TELEURGESTELD IN WERELDPOLITIEK VERLIET HIJ AMBT Stenograaf geen menselijke bandrecorder PARIJS DICTEERT WIT EN PLOOIEN Maffia spoort juwelen op Geen sabotage bij kruitfabriek Ex-president Lyndon Johnson Amin beschuldigt Europeanen van illegaal verblijf Onderscheiden Kamer stenograaf Tijs Boon: DINSDAG 23 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Na de moord in tiële vliegtuig Kennedy. Lyndon Johnson, op 27 augus tus 1908 te Stonewall (Texas) geboren, begon zijn carrière als onderwijzer en geraakte in 1931 in de politiek toen hij secretaris werd van de afge vaardigde R. M. Kleberg uit Texas. President Roosevelt benoemde Johnson in 1935 tot directeur van de National Youth Administration, een soort nationale jeugdzorg. In 1938 werd Johnson tot lid van het Amerikaanse con gres gekozen. Toen de Twee de Wereldoorlog uitbrak ging hij in dienst bij de Ameri kaanse marine. Hij verwierf een onderscheiding wegens dapperheid tijdens een vlucht boven Nieuw-Guinea. Na een jaar keerde hij naar het Congres terug, omdat president Roosevelt alle con gresleden uit d dienst had teruggeroepen. In 1948 werd hij gekozen tot senator en in 1954 herkozen- In 1952 werd Johnson leider van de Democratische frac tie. Daar hij een uiterst be kwaam tacticus bleek te zijn, verkreeg hij grote in vloed. In 1960 werd Johnson kandidaat voor het vice-pre- sidentschap en werd met Kennedy samen gekozen. Door de moord op president Kennedy op 22 november 1963 werd Johnson presi dent. Lyndon Baines Johnson, de bij na 1,90 meter lange, neers lachtig aandoende Texaan met zijn zware stem, ver dween vooral tengevolge van de ontwikkelingen rond Vietnam in 1968 als een teleurgesteld mens van het wereldpolitieke toneel nadat hij via een typisch Ameri kaanse carrière was opge klommen tot het hoogste ambt in zijn land, dat van president van de Verenigde Staten van Amerika. Het was ondtr zijn president schap dat het Vietnamese conflict uitgroeide tot een oorlog waarbij meer dan een half miljoen Amerikaanse militairen betrokken raakten (van wie er tienduizenden zouden sneuvelen), hoewel hij na zijn eerste bezoek aan Zuidoost-Azië in 1961 (als vi ce-president) aan president John F. Kennedy rapporteer de dat deelneming van Ame rikaanse grondsrijdkrachten aan de oorlog in Vietnam wenselijk noch noodzakelijk was. Tegen het einde van zjn volle dige ambtsperiode nam Johnson de eerste (eenzijdi ge) stap tot de-escalatie door de bombardementen op Noord-Vietnam gedeeltelijk te staken Dat was op 30 maart 1968, toen hij ook be kendmaakte zich nie her kiesbaar e stellen, maar de hem restende tijd als presi dent voor de vrede te willen werken. Hij slaagde er niet in een staakt-het-vuren tot stand te brengen, maar wel gelukte het Johnson de par tijen aan de onderhandeling stafel in Parijs te krijgen, nada hij later de luchtaan vallen had gestaakt. Was Johnson voor de niet-A- merikanen vooral één van de hoofdfiguren in het Vietna mese conflict, voor de Ame rikanen was hij bovendien de man van de Great Society (waarin de rijkdommen van het land met het gebruik van de vorderingen van weten schap en techniek rechtvaar diger zouden moeten worden verdeeld), de president die met nieuwe programma's kwam op he gebied van de volksgezondheid, de huisves ting, de bejaardenzorg en de man die in 1964 op defensie bezuinigde om de armoede in de Verenigde Staten te be strijden. Vele Amerikanen menen voorts dat dank zij Johnsons grote invloed in het Congres de aanvaarding van veel van president Kennedy's pro gramma's mogelijk is gewor den dan dat Johnson in zijn tijd als voorzitter van de de mocratische fractie door gaans voldoende stemmen wist e vergaren voor pro gramma's waarvan hij vond da zij noodzakelijk waren. new york (rtr) Agenten van de Amerikaanse federale recherche FBI hebben, kenne lijk met medewerking van de maffia, juwelen ter waarden van ruim 1,1 miljoen gulden te ruggevonden. Deze waren uit een katholieke kerk in Broo klyn, waarvan een aantal topfi guren uit 1de onderwereld tot de parochianen behoort. Paus Pius XII had juwelen ooit gezegend. N aeen telefonische tip van1 een man die tot de maffia zou beho ren, vond de FBI de kostbaar heden terug in een bergplaats in het stationsgebouw van een luchtvaartmaatschappij in Man haften'. Onder de buit bevonden zich twee met juwelen bezette massief gouden kronen. Twintig jaar geleden werden de zelfde juwelen uit de kerk gesto len. Woedende maffia-leiders namen toen het recht in eigen1 hand. De man die werd dacht, werd doodgeschoten aan getroffen in Brooklyn. De maf fia had reeds eerder de juwelen achterhaald en aangetekend naar de kerk teruggezonden. (Van e r verslaggevers) - MUIDEN Een voorlopige con clusie uit het onderzoek naar de explosie in de kruitfabriek De Krijgsman in Muiden, op 8 de cember, is, dat het ongeluk niet te wijten is aan sabotage. De ontploffing, waarbij twee Ma rokkanen omkwamen, kan zijn ontstaan door een menselijke fout of een bedrijfsongeval. Volgens het team van deskundi gen zou een saboteur zelf mee de lucht ingegaan moeten zijn, terwijl een saboteur van buiten het bedrijf op deze plaats, de kruitdrogerij, geen kans zou hebben gehad. Het onderzoek team is tot de conclusie geko men, dat op de fabriek de vei ligheidsmaatregelen zeer nauw gezet worden nageleefd. Toch kan de oorzaak van de ontnlnf- flng gelegen hebben in een moment van onoplettend' een technische onvolkon waarbij statische elect .teit het kruit deed ontploffen. Het onderzoekteam bestaat uit rijkspolitie en functionarissen van TNO, de arbeidsinspectie en het gerechtelijk laborato rium. Ierland levert IRA-leider uit IUBLIN (RTR) Een rechtbank In de Ierse republiek heeft be- pdfd, dat de voormalige IRA- /eider Anthony Doherty (23) moet worden uitgeleverd Noord-Ierland. De autoriteiten in Belfast zoeken hem inver band met gewapende misdrij- D< IRA-leider heeft vijftien dagen tifd om hoger beroep tegen deze beslissing van de districhts- rechtbank aan te tekenen. Doet Doherty dat niet, dan' zal hij worden overgedragen aan de politie van Noord-Ierland. 12 jaar geëist voor ontvoering ESSEN (DPA) In het proces tegen beide ontvoerders van de Duitse supermarkt-miljonair Theo Albrecht de ex-jurist Heinz Joachim Ollenburg (50) en Paul Kron 41) heeft de oper/bare aanklager in Essen twaalf jaar gevangenisstraf voor elk geëist. Albrecht werd op 29 november 1971 ontvoerd. Hij werd zeentien dagen in het kantoor van Ollen burg in Düsseldorf vastgehou den tot zijn famielie zeven' mark losgeld had betaald. Ruim drie miljoen is nog zoek. (Van onze mode-redactrice) PARIJS Het is weer een span nende week in de Franse hoofd stad. Wat zal de trend voor de komende zomer zijn en wie gaat de toon aangeven? Gisteren be ten Mare Bohan, Dior, Feraud, Scherrer en Madeleine de Rauch het spits af. Mare Bohan laat er geen twijfel over bestaan: hij houdt dit sei zoen van vrouwen met een slan ke leest. Om dit te beklemtonen legt hij rond japonnen, rokken en avondkleding keursjes, waar omheen dan een smalle twee kleurige ceintuur slingert. Man tels. soepel en knielang. krijgen passende ceintuurs vanaf de zij- voorplooi. Plooitjes „en plissen" zijn voorbehouden aan hemd- jurkjes en blouses in shantung, koel linnen of fijn wollen crêpe. Dior had een collectie te kijk die rijkelijk voorzien was van pro- cessie-achtige modellen. Een pijnlijk moment tijdens die Dior-show! Onder het keurend oog van onder meer mevrouw Brandt werden drie capes en mantels rondgedragen van lui paard, Somali panter en jaguar. Het afkeurend gemompel over trof het schuchtere applaus van de enkeling. Men kon het van de gezichten aflezen: „We moe ten de bedreigde diersoorten in stand houden maar hier worden de vellen beschikbaar gesteld voor de meestbiedende! Smalle taille, brede rokken, diepe plisse en vierkante halzen zijn de troeven die Feraud voor dit seizoen naar voren brengt. Bij Scherrer een fraaie cardigan van gehaakte blauwe wol. Ver der toonde hij witte plooirokken voor de zomer, gecompleteerd met drome nvan blouses. Madeleine de Rauch besloot de dag met een wijde, op China geïnspireerde collectie. Voor de komende zomer is wit „in", naast marine blauw en zelfs zwart. Er is in ieder geval voor elk wat wils. Eeuwige vlam gedoofd PARIJS (Reuter) De „eeuwige vlam" bij het graf van de onbe kende soldaat onder de Are da Triomphe in Parijs is gisteren gedoofd, doordat een man op het gedenkteken' urineerde. Kort tevoren had de Westduitse bondskanselier Willy Brandt een krans op het graf gelegd. Vol gens de politie zou de man niet hebben willen protesteren tegen het bezoek van Brandt aan Pa rijs. Moordenaars van Cabral ontvoerden PAIGC-Ieiders DAKAR (AFP) De moorde naars van Amilcar Cabral heb ben ook A ristode Pereira, Ca- brals rechterhand, en verschei dene andere leidende figuren van de PAIGC (de bevrijdings beweging van Guinee-Bissao) ontvoerd, zo heeft de president van de republiek Guinee, Sekou Toure, gisteren verklaard voor radio Conakry. Pereira ert de andere waren ge kneveld, mishandeld en meege nomen naar drie boten van de PAIGC, waarvan de ontvoerders zich meester hadden gemaakt. De boten waren richting Bissao gevaren om de PAIGC-Ieiders uit te leveren aan de Portuge zen, maar de marine naar Co nakry, aldus Sekou Toure. Peronist vermoord BUENOS AIRES (RTR/EFE) Julian Moreno, een peronisü- sche vakbondsleider en kandi daat voor het ambt van burge meester van de stad Lanus bij Buenos Aires, is gisteren voor zijn huis vermoord. Een gueril- iabeweging heeft verklaard ver antwoordelijk te zijn. Bij de show van onder andere Dior was mevrouw Willy Brandt, die momenteel samen met haar man een officieel bezoek aan Parijs brengt onder de toeschouwers. De lange gestreepte avondrok wordt gecompleteerd met een wijd jasje in de voor deze zomer staande kleur wit. Kampala rtr. a. p. - Aiie buitenlanders, die Oeganda bin nenkomen, moeten zich op last van president Amin melden op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Buitenlanders, die zich eigenaar noemen van door Azia ten verlaten winkels zullen on middellijk in arrest genomen worden. imin heeft gisteren Europeanen ervan beschuldigd via hun am bassades zijn land binnen te ko men, waarbij zij zich als diplo maten uitgeven. Europese diplo maten moeten voortaan toe stemming hebben voor hun rei zen buiten de hoofdstad Kampa la. Iloboeto van Zaire heeft Rhodesie ervan beschuldigd Zambia „op schadelijke wijze" te hebben af gesneden van elektrische stroom en de voornaamste transportweg voor de in- en uit voer te hebben afgesloten. Mo- boeto, op bezoek in India, heeft alle ontwikkelingslanden opge roepen te gaan samenwerken op economisch en wetenschappelijk gebied, „precies als onze vroe gere meesters doen". Volgens beschuldigingen van de regering van Tanzania hebber gisteren negen Portugese vlieg tuigen, afkomstig uit Mozambi que, een dorpje in Tanzania ge bombardeerd. Zij zouden dit ge daan hebben in hun strijd tegen de bevrijdingsbeweging van Mo zambique, waarvan belangrijke eenheden zich in Tanzania be vinden. Portugal heeft de be schuldigingen van de hand ge wezen. Beperking van medeverzekering in ziekenfonds utrecht (ANP) - De Zieken fondsraad spreekt zich donder dag uit over een beperking van het recht op gratis medeverze kering van echtgenoot (e) en /of kinderen in de ziekenfonds verzekering. Met de huidige si tuatie is de minister van Volks gezondheid niet erg gelukkig. Voorbeeld: een man met een in komen uit vermogen van 13.000 gulden per jaar was medeverze kerd op grond van e part-time ban van zijn vrouw diè daar mee 600 guldenper jaar verdien de. Het bestuur stelt de raad nu een wijziging van de ziekenfondswet voor, waardoor voor medeverze kering in alle gevallen kost- winnwerschap van de verzeker de zou worden vereist, dat ten minste de helft van het totale gezamenlijke inkomen van de echtgenoten bedraagt. Een dergelijke wetswijziging kan tot gevolg hebben, dat gezinsle den die tot nu toe gratis zijn meeverzekerd, moeten worden overgeschreven naar de vrijwil lige verzering waarvoor een af zonderlijke premie moet worden j betaald. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG „De stenograaf is geen menselijke bandrecorder". Aan het woord is de heer Tijs Boon (59) onder-directeur van de stenografische dienst der Staten-Generaal aan wie zater dag in het Amsterdamse Hilton de „A. W. Groote-prijs" voor de stenografie werd uitgereikt. De prijs bestaat uit een oorkonde met legpenning. De heer Boon wil met de zoëven gebezigde uitlating zonder om haal duidelijk ma' en dat de ste nograaf in het algemeen en ze ker de Kamerstenograaf nim mer te vervangen is door een bandrecorder. De heer Boon legt er de nadruk op dat de bandrecorder alleen maar kan registreren. Vooral de kamer stenograaf kan veel meer en moet ook veel meer kunnen. Hij registreert weliswaar ook wat er door de afgevaardigden en ministers gezegd wordt. Maar daarna moet het stenogram worden uitgewerkt. En daar be ginnen de voordelen dan al met een. De stenograaf kan bij het lezen van zijn stenogram on middellijk zien hoe de gespro ken zinnen moeten lopen. Dat kan niet met een bandrecorder. Wil men de gesproken tekst op schrift zetten dan moet eerst de band worden afgeluisterd en uit gewerkt. Dan pas kan men be kijken of de gesproken tekst nog wat bijgeschaafd moet wor den. zodat het goed Nederlands is- De stenograaf kan dat veel vlugger. De heer Boon bena drukt dat de stenograaf redi geert oo hetzelfde moment als waarop hij zijn stenogram uit werkt. Hij ziet de komst van de bandrecorder dan ook helemaal niet als een bedreiging, eerder als een hulpmiddel. „Razend snel uitgesproken teksten kun nen nog eens rustig worden af geluisterd", aldus Tijd Boon. Wat die gesproken tekst betreft, de heer Boon vindt dat de Ka merleden vaak niet uitblinken in oratorische begaafdheden. „De kamerleden spreken over het algemeen slecht", zo zegt de heer Boon. „Maar dat komt ook door spreektijdbeperkingen. Men spreekt vaak te jachtig. Hoewel, ik heb de indruk dat men tegenwoordig veel minder dan vroeger het verlangen heeft om een speech af te steken die goed is opgebouwd". De heer Boon heeft zijn prijs zo blijkt uit een brief van het „A. W.-Groote-fonds" gekregen onder meer als waardering en erkenning voor de vele verdien sten die hij aan de dag heeft gelegd met betrekking tot de toepassing van verbreiding van de stenografie „Groote" en de opleiding tot beroepsstenogra fen. Volgens de heer Boon gebruiken de meeste Kamerstenografen het systeem „Groote", hiertoe "1 i Kamerstenograaf Tijs Boon. destijds al aangespoord door dr. Drees sr. Er zijn er echter ook die het systeem „Pont" hante- ren.pTijs Boon wil graag nog een enkele kritische noot kra ken. Hij is van mening dat de handelingen van de Tweede Ka mer vaak veel te laat in druk verschijnen. Dat komt volgens hem omdat Kamerleden en mi nister het uitgewerkte steno gram van hun speeches vaak te -lang bij zich houden. Toch schrijft het reglement voor de openbaarmaking van de hande lingen van de Tweede Kamer voor dat deze handelingen bin nen twee keer vierentwintig uur na afloop van de vergadering waar ze betrekking op hebben in druk verschijnen. „Maar daar komt in de praktijk niets van terecht", aldus de heer Boon- Het liefst zou hij naar een systeem toe willen waarbij de handelingen reeds de jlgcn- de morgen nu afloop van een Kamervergadering zouden ver- J schijnen maar daarvoor is een zeer uitgebreide reorgei.isatie nodig van zowel de stenograf!- sche dienst als van Ie Staats- drukkerij waar de handelingen gedrukt worden. s

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9