Kijk uit met reisannulerings- verzekeringen WEGGEGOOID GELD Vliegtuigramp bij Kano eist zeker 180 doden is Kraamzorg veel te duur vaak onnodig en Leerlingen bezetten niavosehool Handels reizigers willen „eigen" hord Vorig jaar ruim 152.000 huizen gereedgekomen 23 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 V Monument stop kinder moord'1 ISTERDAM (ANP) De Am- terdamse pressiegroep „Stop kindermoord" heeft gisteren en bijna twee meter hoog mo- ument van fiets- en autopedon- erdelen opgericht op de Dam de hoofdstad voorr de kinde- i, die bij verkeersongelukk en in Nederland gedood of ge rond zijn. De oprichting van iet monument, omgeven met euzejn als „uw haast ons le ren" en „speelt u met kinde en?" gaf het begin aan van de andelijke „kinderverkeers- ireek", die georganiseerd wordt Joor de groep. Nog geen beslissing over indammen Rijksgenoten :N HAAG (ANP) De rege ring heeft nog geen beslissing genomen over de vraag of be- jerkingen aan ae komst van Rijksgenoten uit Suriname en de Nederlandse Antillen naar land moeten worden ge- iteld. Over dit vraagstu vindt nterdepartementaal overleg plaats. regering heeft een en ander meegedeeld naar aanleiding van vragen van de PvdA-kamerle- den van Thijn en van Lier. De ragen werden gesteld op grond uitlatingen van minister Agt (justitie). In een vraaggesprek kwam hij mede op basis van aan hem aange richt brieven, tot de conclusie dat de Surinaamsè stroom inge damd moet worden.Minster van Agt zegt nu van deze brieven melding te hebben gemaakt, omdat zij helaas symptomatisch zijn voor de onwelwillendheid die zich in de nederlandse sa menleving jegens minderheids groepen van elders ontwikkelt, jn eindoordeel dat met betrek king tot de Surinamers de tole rantiegrens a) is genaderd en misschien zelfs al is overschre- neemt de minister niet overhaast. ereldraad zet bedrijven op zwarte lijst ENEVE (AP) De Wereldraad van Kerken heeft 650 Britse, Amerikaanse, Nederlandse en Iwitserse bedrijven op de zwar- lijst geplaatst wegens bindin- pn met Zuifl-Afrika en heeft 1 lekend gemaakt dat zij al haar belangen in deze bedrijven heeft afgestoten. Het gaat om 1.5 mil joen dollar. zegsman van de raad ver klaarde, dat de lijst zou gaan circuleren onder de ruim twee honderd aangesloten kerken in meer dan tachtig landen in' een poging hen te betrekken bij po gingen druk uit te oefenen op Zuid-Afrika wegens de apart heidspolitiek. De wereldraad heeft tevens 200.000 dollar ge schonken aari Afrikaanse bevrij-, dingsbewegingen en anti-racisti sche organisaties. Griepepidemie in Hongarije 'ENEN (AP) In Hongarije be draagt het aantal grieppafiënten ongeveer 84.000. De epidemie gaat voort en-voorral in en bij de hoofdstad Boedapest neemt het aantal zieken van dag tot dag toe.Opvallend is dan voorral oudere mensen, boven de 60 jaar, ziekworden. De Dam in Amsterdam heeft sinds gisteren een tweede monument. Het is er een van oude fietsen en steppen, opgericht door de pressie groep „Stop de kindermoord", ter herdenking van de kinderen, die bij verkeersongelukken betrokken zijn geweest. mening dat de annuleringsver zekering zoals die er nu uitziet niet veel voorstelt. Men zou het dan ook op prijs stellen indien in de verzekeringswereld een uitbreiding van de gevallen in overweging genomen zou wor- LAGOS (Reuter - UPI) Het on geluk met een gecharterd lijn- vliegtuig van de Jordaanse luchtvaartmaatschappij in het noorden van Nigeria heeft giste ren aan 180 inzittenden het le ven gekost. Tweeëntwintig per sonen, onder wie de gezagvoer der en vijf andere bemannings leden, hebben het ongeluk in Kano op 830 kilometer ten noordwesten van Lagos over leefd. Voor het leven van een aantal van hen vreest men nog. De slachtoffers waren Nigeriaan- se Mohammedaanse pelgrims die naar Mekka waren geweest. Het ongeluk was het eerste vlieg tuigongeluk uit de luchtvaartge schiedenis. De Jordaanse Boeing kwam bij de landing op het vliegveld van Kano 16 meter naast de lan dingsbaan op grint terecht, ver loor bij het zwenken naar een greppel het linker wiel slipte langs de rand van de landings baan en vloog in brand. Er waren inzittenden, die utt de nooduitgangen kwamen, maar meteen in de vuurgloed waarin het toestel gehuld was, omkwa- Als het aantal doden van deze vliegramp de 200 zal halen, zoals gevreesd wordt, dan zal dit het 11e vliegtuigongeluk zijn in iets meer dan een jaar tijd, waarbij ten minste 100 mensen het leven hebben verloren. De vorige 10 rampen waren alle in 1972: 7 jan: Een Iraaks toestel veronge lukt in Spanje, 104 doden; 15 maart: Deens toestel raakt berg in gebied Perzische golf, 112 do den; 8 mei: Italiaans vliegtuig raakt berg op Sicilië, 115 doden; 18 mei: Sowjet-toestel stort neer in de Oekraine, 108 doden; 18 juni: vliegtuig van BEA stort neer in Engeland, 118 doden; 13 augustus: Oostduits toestel ver ongelukt bij Oost-Berlijn, doden; 2 okt: Sowjet-toestel ont ploft bij de Zwarte Zee, 100 do den; 13 okt.: Sowjet-toestel stort neer bij Moskou, 176 doden; dec.: Spaans vliegtuig stort neer bij Moskou, 176 doden; 3 dec.: Spaans vliegtuig stort neer op Canarische eilanden, 155 doden en 30 dec. Ameri kaans vliegtuig verongelukt in Florida, 101 doden. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Nu velen (de reisgidsen weer in huis gehaald hebben of Ihet reisbureau [gebeld hebben om de nodige in formaties, komt het Konsumenten Kontakt met een Waar schuwing over annuleringsverzekeringen, „opdat men zich terdege realiseert dat 'die verzekering in een aantal gevallen weggegooid geld zal izijn", aldus Ihet Konsumen ten Kontakt. Konsumenten Kontakt stelt dat logsdreiging bestaat in het uit- het begrip „annuleringsverzeke- gekozen gebied, ring" suggereert dat de konsu- Het Konsumenten Kontakt is ment zijn reisgeld terug krijgt als de vakantie plotseling niet door kan gaan tengevolge van omstandigheden waar hij zelf niets aan kan doen. Het ligt wel een beetje aan de konsument zelf als hij bedrogen uitkomt, omdat de verzekeringsvoor- waarden niet of niet goed gele zen worden. In de meeste reis gidsen staan die voorwaarden vermeld. Alleen Neckermann stelt de annuleringsverzekering verplicht, terwijl hij bij Albert Heyn in het aangeraden verze keringspakket ingebouwd zit. De andere reisorganisatoren raden bij cliëntele het aangaan van zo'n verzekering wel dringend De verzekering dekt in het alge meen het geval dat degene die de verzekering afsluit overlijdt, plotseling ernstig ziek wordt of een ongeval krijgt. Datzelfde geldt voor de naaste meereizen de en niet-meereizende familie leden. En voorts het geval dat eigendommen van de reiziger door brand of natuurkracht wor den beschadigd of hij ongewild werkeloos wordt. In veel geval len is een meereizende vriend of vriendin door deze verzekering niet gedekt. In twee reisfolders vonden wij die bepaling extra toegevoegd. Het kan ook gebeuren dat er plot seling een ernstige ziekte blijkt te heersen in de streek waar men naar toe zou gaan. Niet ie dereen zal dat risico willen ne men, maar de verzekering komt u bij annulering niet tegemoet. Datzelfde geldt in geval er oor- Benoeming Benoemd is tot raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden prof. mr.r H. K. Köste, hoogle raar aan de Universiteit van Amsterdam. MONNIKENDAM (ANP) De 240 leerlingen van de christelij ke mavoschool Monnikenaam hebben gistermorgen de drie ge bouwen tellende schooi bezet. Uit protest tegen „de onvoldoen de behuizing en «Ie vele gebre ken aan de school" werden voor de aanvang van de lessen de deuren gebaricaererd. Toen de leerkrachten arriveerden kregen deze te horen dat hen de toegang tot de school een week lang geweigerd zou worden. De beztting is niet tegen het school bestuur of de gemenfe reicht, maarr tegen de rijksoverheid. De bouw van een nieuwe school laat al jaren op zich wachten. Spandoeken maken overduidelijk hoe de leerlingen over hun schoolgebouw denken. AFLEVERING 25 „Nou ja, zo zonder vader en zo. Een rot toestand". geerd. Ze scheen niet in staat te zijn liefde te geven. „Ja", zei Robert, „een rot toestand". „Hoe gaat het met Harry", vroeg Margaret. Hij dacht aan het gesprek dat hij eerder op de avond Er ging een trek van pijn over het gezicht van de oude met Margaret had gehad. Ze had hem gevraagd of hij re vrouw, alsof Margaret een oude wond had openge- het erg vond, dat ze een kind kreeg en geen man had. sneden. Hij had geantwoord dat het voor hem geen verschil jij hebt altijd goed met Harry kunnen opschieten hè? maakte. Er was een zachte blik vol liefde in haar ogen Het gaat niet zo goed met hem. Hij klaagt altijd over verschenen en het had hem verbaasd, dat iemand met de een of andere pijn. Hoofdpijn, zegt hij, maar hij zoveel zorgen en zoveel verdriet nog zoveel liefde in moest mijn hoofdpijn eens hebben, dan zou hij weten haar blik kon leggen en nog zoveel liefde kon geven. Wat het is. Als hij tegenwoordig thuis is, zit hij maar Hij had zijn zuster lange tijd gezien als een echte, bij de kachel. Hij spreekt geen woord meer tegen me. strenge schooljuf, niet alleen in haar beroep, maar ook Geen woord. Hij zit maar te staren. Dat heeft hij altijd in haar hart. Nu wist hij dat dat beeld vervaagd was al gedaan. Ik denk dat hij naar mijn spullen staart en en dat er een ander voor in de plaats was gekomen, dat hij, nu ik weg ben, alles van mij nakijkt". Het beeld van iemand voor wie hij gedurende zijn ver- Ze zweeg even en keek Margaret aan. dere leven alles zou doen en die alles voor hem zou „Ja, jij kon altijd goed met Harry opschieten, hè?" doen. Margaret was moe en ze geloofde niets van wat tne- „Ik heb in het ziekenhuis een moordgriet ontmoet", zei vrouw Porter zei. Ze dacht aan Harry, zoals hij daar hij tegen Owen. zat, in het vuur starend en trachtend het geluid van de Hij glimlachte en Owen glimlachte terug. Het waren onaangename, prikkelende stem van zijn vrouw buiten glimlachen zonder humor, maar met droefheid, want in te sluiten. Margaret luisterde niet meer naar al die wat Robert had gezegd, had een toekomst gelegen. Niet woorden van zelfbeklag. een open, maar een bedekte toekomst. Een toekomst „Ik dacht dat ik, toen we uit Liverpool weg wareri, al- met hoop. les achter me had gelaten. De herinnering aan die af- ..Ze zal me missen als ik weg ben", zei hi) spijtig. De 'chuwelijke ti|d nadat we het telegram hadden ontvan- gedachte aan afscheid nemen, bracht hen dichter bij el- «en en dat we mets anders kunnen doen dan wachten ar kaar. Ze hadden veel teveel mensen zien. vertrekken, te- wa,ch,e" en eens w,ocMe; °p ï..1 8 v"n veel mensen zien lijden onder het verlies van anderen, zeker iemand. je wee wie i e oc ■I« die waren vertrokken en ze wisten dat het nu hun beurt Bll deIe laa,ate T°r??n kr"f !e lrane" hasr,°8an kon zijn. Er ontstond een bond tussen hen en Robert 15 legde haar hoofd op Margarets .choot en .tortte de neiging om die vreemde man die daar vóór hem zat te omarmen. Dat deed hij natuurlijk niet. maar ze hadden soort troost bij elkaar gevonden. Troost was iets dat Margaret niet had gevoeld toen mevrouw Porter de zaal in het ziekenhuis zag binnenko men. Ze werd overweldigd door angst, onbehagen, ban- dën~ de ge vermoedens. 0p dat moment wenste ze dat ze gek was. „We hadden intiemer met elkaar moeten zijn, jij en Ze wilde leven in eën wereld die helemaal van haar zei mevrouw Porter, terwijl ze zich over Margaret was en waarin geen verantwoordelijkheid was. Hoe ver haar kussen goed te leggen. schrikkelijk krankzinnigheid ook was. vond ze het toch AI zou ze honderd jaar leven, dan zou Margaret toch te verkiezen boven de zorgen van gezond verstand. kunnen zijn. Ze was te Het gewicht van het hoofd van deze vrouw, de moeder igoistisch, wreed voor degenen die ze voorgaf lief te van haar man, liggend op de plaats waar zij het kind andere man droeg, nam toe. de liefde van anderen voor haar. en die had ze gene- (wordt vervolgd) Owen was nauwelijks terug in de huiskamer, om de radio te luisteren, toen Robert thuiskwam. „Er is hier een zekere Michael geweest", zei Owen. moet hem zijn tegengekomen". _j--- „N'ee", zei Robert, „ik heb hem niet gezien. Misschien voe]de biji is hij de andere kant uitgegaan". „Dat geloof ik niet. Hij ging naar het ziekenhuis. Daar kwam j - toch vandaan?" Robert dacht er even aan, weg te rennen en te probe ren Michael in te halen, maar deed het bij nader inzien niet. Hij wilde zich er niet teveel mee bemoeien. Ik kan het beter aan hem overlaten, dacht hij, als ik i gens mee bemoei, stuur ik toch altijd de boel war. „Heb je het klaar gespeeld met z'n luier?" vroeg hij als terloops, de eenvoudigste vorm van gesprek zoekend been boog die hij zo gauw kon bedenken. 20U ze maar als ik niet zo met het ventje te doen had, a°oit intiem met die had k hem laten liggen". .'golstisch, wreed voo „Met m te doen?" vroeg Robert, die het niet goed lebben. De enige liefde die mevrouw Porter kende, was begreep. i de deken. Margaret legde haar hoofd op haar rug en klopte zachtjes op de schuddende schouders. „Niet huilen, toe, niet huilen", zei ze. 1 een Ze zei dit niet uit medelijden met de vrouw, maar om- wist dat. wanneer ze zo bleef huilen, zij ook in tranen zou uitbarsten. Haar wil zou gebroken worden i ze zou gaan gillen en misschien volkomen gek wor- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een stoet van circa honderd auto's is van morgen van Rijswijk naar Den Haag getrokken, waar de inzittenden, handelsreizi gers. een nieuw verkeers bord aanboden aan Tweede Kamer-voorzitter dr. A. Von deling. De Nederlandsche Handelsreizigers en -agenten Vereeniging NHRV zou dit bord ingevoerd willen zien om het handelsreizigers mo gelijk te maken met hun auto's ook winkelstraten en -centra te bereiken die voor het verkeer zijn afgesloten. Het blauw-witte bord toont een auto. een handelsreiziger en koffers. De vereniging, die de belangen van 40.000 vertegenwoordi gers behartigt, is van me- In de huidige situatie signa- ning, dat door het afsluiten leert de vereniging onder straten de handelsreizi- meer groot tijdverlies, llcha- nen van een wetsontwerp dat de parkeer- en inrijproble- men in binnensteden en afge sloten winkelcentra voor ver tegenwoordigers kan oplos- gers nu vaak flinke afstan den met zware en dure mon stercollecties moeten sjou wen voordat zij bij de te be zoeken zaak zijn. In een nota dringt men aan op het indie- melijke klachten vanwege het grote stukken moeten lo pen met zware collecties, het onregelmatig of niet bezoe ken van afnemers en de om zetdalingen. UTRECHT (ANP.( „Interne Het veelgebruikte argument voor kraamzorg is belachelijk duur, zeker als je ziet wat er geboden wordt: voornamelijk huishoude lijke hulp". Dt vindt de Didam- se hulsarts J. J. de Neeff (46) die vandaag in Utrecht op het proefschrift „prenatale zorg en het gezondheidscentrum van Dl- dam" is gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde. In zijn proefschrift vraagt hij zich af, of de kraamzorgorganisatie nog wel bestaansrecht heeft, nu de selectie van vrouwen die kraamvrouw interne kraamzorg, de voortdu rende observatie, heeft volgens dr. De Neeff ook veel aan over tuigingskracht verloren. De ver zorgsters komen in de weekends halve dagen of helemaal niet en door de week vertrekken ze aan het begin van de avond. Uit de registratie van de opmerkingen die de kraamverzorgsters over de baby en de kraamvrouw aan arts of vroedvrouw doorgeven blijkt, dat het resultaat van de observatie maar pover is. thuis mogen bevallen meer wordt vervolmaakt, nu de voorlichting over de verzorging van moeder en baby is toegeno men en nu de kosten zijn opge lopen tot meer dan 100 gulden per dag. Ziekenfonds raad tegen bijdrage voor kraamzorg UTRECHT (ANP) De commis sie verstrekkingen van de Zie kenfondsraad ment °at de zie kenfondsvergoeding vor de kraamzorg dit jaar niet extrra moet worrden vehoogd. Ze advi seert de gebruikelijke trendma tige verhoging inplaats van een strukturele optrekking van de ziekenfondsbijdrage van 75 tot 100 procent van de personeels lasten. Om dit laatste was verzocht door de Kruisverenigingen en de zie kenfondsorganisaties. De verze kerden moeen namelijk zelf steeds meer bijpassen- doordat de tarieven van de kraamcentrra veel sneller stijgen dan de ver goeding van de ziekenfondsen (in 1972 was dat 66,- per dag voor interne kraamzorg en 26,- per dag voor wijkkraamzorg ge durende maximaal tien dagen). De werkelijke tarieven liggen op het ogenblik tussen de 80,- en 125,- per dag. 't ziekenhuis is in lang niet alle gevallen nodig en te duur als er geen medisch voordeèl te genover staat. De heer De Neeff voelt het meest voor wijk kraamzorg (een of twee bezoe ken aan de kraamvrouw per dag) door meisjes die een lan gere opleiding achter de rug hebben en die erop zijn ge traind, afwijkingen te ontdek ken. a de tegenwoordig doorgaans kleine gezinnen kan. nu er was machines en kant-en-kluur- maaltijden bestaan, de huishou delijke kant van de zaak in de meeste gevallen best worden opgevangen door echtgenoot, kennissen, vrienden of fami lie. „Men moet leren leven met de realiteit dat huishoudelijke hulp in een gezin tot de onge kende weelde gaat behoren en dat men elkaar wederzijds moet helpen." Voor poging tot gifmoord drie jaar geeist BREDA (ANP) De officier van justitie bij de justitie bij de Bredase Recht bank heeft gisteren tegen do los arbeider M. N. (25 uit Breda wegens poging tot morod drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist en voor waardelijke terbeschikkingstel ling van de regering m^t drie jaar proeftijd. De verdachte zou in de maanden april tot juni 1972 een thallium» sulfaat oplossing in de thee van zijn schoonmoeder, de 54-jarige mevr. F. Blom-Schuurmuns hebben gedaan. De vrouw werd ernstig ziek en moest in een zie kenhuis worden opgenomen. In middels is ze hersteld. GM moet bijna 4 miljoen auto's gratis repareren DETROIT (AP) - General Mn- tors zal 3.7 miljoen in 1971 en 1972 gebouwde auto's (Chevro- lets, Buicks. Oldsmobiles en Pontiacs) gratis moeten repare ren omdat een fout is geconsta teerd. Gebleken is, dat onderr bepaalde omstandigheden steentjes kun nen binnendringen tussen de stuurkoppeling en het chassis. Er zijn 96 gevallen bekend, en het aantal ongevallen als gevolg van de ingedrongn steentjes be droeg 23. Hierbij werrden 12 mensen gewond. Er zal een be scherming worden aangebracht, die het binnendringen van steenslag voorkomt. Benzine weer taboe in België BRUSSEL (ANP) De verkoop van benzine in geheel België is met ingang van afgelopen nacht om twaalf uur verboden. Eenzelfde verbod gold in het afge lopen weekeinde van vrijdag avond 21.00 uur tot maande- goch end 05.00 uur. De maatre gel verandert overigens niet veel aan de praktijk, die al be stond. Vooral in de grote steden in België was maandagavond al geen druppel benzine meer te koop. Het besluit hangt samen met de staking van de arbeiders in de olie-industrie in België. DORDRECHT Volgens voorlo pige cijfers zijn vorig jaar 152.210 woningen gebouwd. Dat is een nieuw, onverwacht hoog rekord. Het betekent woonruim te voor meer dan een half mil joen hele bouw. Maar wel is het vol gens de minister nodig dat ge leidelijk de expansie wordt te ruggebogen tot een zeker stabiel produktieniveau op langere ter- lijn. In 1971 werden Hij waarschuwde ruim 136.000 woningen gebouwd, wat ook toen een rekord was. Minister Udink (Volkshuisves ting) maakte dit hekend, toen hij vanmorgen In Dordrecht de sleutels overhandigde aan de bewoners van de 500.000ste na oorlogse woning in Zuid-Hol land. „de getal lenmagie van de woningbouw programma's van sommige po litieke partijen, die hun kracht zoeken in voortdurend overbie- den". Het huidige meerjaren plan vanaf 1975 per vier jaaf 550.000 woningen bouwen Is volgens Udink realiseerbaar, en geeft ook het goede tempo aan. Volgens Udink wordt ook het Volgens Udink hangt alles er van nieuwe jaar weer een goed bouwjaar Vorig jaar werd na melijk begonnen mei de bouw van ruim 156.000 woningen. Udink is niet bang dat de enorme produktiegroei van de laatste paar jaar later zal leiden tot een ernstige terugslag in de af of wij ons voldoende offers voor het wonen willen getroos ten. Er zijn, zei de minister, drastische ingrepen nodig in hel beleid. Het bestaande subsidie" systeem leidt onherroepelijk tol het voortijdig tot stilstand ko men van de bouwmachine.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7