Veel kritiek taakvervulling de burgemeester van Stompwijkse jongeren maken film op Middenstand gniffelt om moeilijkheden de drs. en boerderij van zijn Keldertheater Area emotioneel moeilijk te volgen in wantoestanden van verpleging Snijdende auto jaagt pony met wagen op hol Beschouwingen in Voorschoten Subsidie voor sportgemeenschap; in Leidschendam Speelplein in Stompwijk Markt berichten PAGINA 6 DINSDAG 23 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT VOORSCHOTEN De Voorscho- tense gemeenteraad begon de algemene beschouwingen naar aanleiding van de begroting voor 1973 met het onderdeel al gemeen bestuur. Alle fracties lieten kritische geluiden horen naar aanleiding van de taakver vulling van de burgemeester, dr. J. van der Haar. De WD was het minst kritisch en meende, dat het dagelijks bestuur van de gemeente rede lijk functioneert. De heer De Klerk Wolters (PCG) wees nadrukkelijk op de nood zaak dat alle beschikbare tijd burgemeester als een sterke man moet opereren binnen dat apparaat. De laatste rammelt wel, volgens de PCG-woordvoer- der. „We zien na bijna twee jaar nog steeds niet hoe u uw taak wilt doen. Representatief bent u goed, als manager bent u slecht." Drs. Van der Laan (KVP) wees op de zenuwachtige tijden in de gemeenteraad: „Een meende dat een goede kazerne de weinige malen dat u een eerste vereiste is. zelf actief aan de discussie deel- Wethouder Iestra (PCG) kreeg naast woorden van waardering had het aftreden van t wethouder tot gevolg. U zag zelfs niet eens kans een openlij ke botsing te voorkomen", aldus mr. Italianer. kritiek omdat de wethouder vol gens enige fracties te vaag is. De grote vraag was: „Is Voor schoten arm of is Voorschoten best in staat om de financiële boontjes zelf te doppen." ste jaren regelmatig een veeg De heer Oosterbaan (WD) vond uit de b. en w.-pan krijgt, vrijwel alle fracties. „U be schouwt het al als 'n soort ma jesteitsschennis wanneer er maar kritisch over b. en wge- De heer De K]erk Wo,ters sproken wordt. De raadsleden „.„i-™. ™i, met de vraaê °f Voorschoten sluitende begroting pri mair is. De saldi-reserves beho ren zo weinig mogelijk aange tast te worden. verzinnen nooit vragen", n zijn antwoord wist burj ter Van der Haar alle antwoor den op de vragen en opmerking over zijn taakvervulling te om zeilen, door zijn spreektijd vol te praten over Gewestvorming en het mededelen, dat een „ma nager" nooit voorkomt bij de overheid maar alleen bij het be drijfsleven. Mr. Begeer (WD) beloofde de burgemeester een beter boek over „managers" aan de burgemeester te lenen. het locale bestuur waardoor pe burgemeester vroeg de raad spanningen optreden. Jammer vond drs. Van der Laan dat b. en w. niet wensen in te gaan op de suggestie om de spanningen binnen b. en w. uit te praten. Het College van b. en w. is ook ten opzichte van de gemeente raad geprikkeld, dat spreekt voor zich wanneer de antwoor- In 'egelstelling tot de raadsleden den op vragen van raadsleden was de burgemeester vol lot een grote nuchterheid in acht te willen nemen, ontkende dat het bestuur van Voorschoten zou rammelen en stelde dat ieder lid van het dagelijks bestuur naar de mate van zijn krachten zorgt voor een goed bestuur. 1 b. en w. gelezen worden. B. en w. noemen zelfs het stellen van vragen door raadsleden „externe factoren", waardoor de werkzaamheden in de war gestuurd worden. Mr. Italianer (PvdA) vroeg om een actieve deelname van de burgemeester tijdens de discus- de werkzaamheden van de groep van de rijkspolitie. Hoe wel de organieke sterkte 29 man bedraagt, is de werkelijke be zetting maar 21 man. Door deze onderbezetting kan de politie wel eens niet alle overtredingen snel controleren. Ook de burge meester sprak woorden van lof tot de vrijwillige brandweer en ■wel financieel zo moeilijk zit of dat Voorschoten zich gaat ver slikken in te ambitieuze plan nen. Hij pleitte voor een even wichtig belasting-beleid en meende dat de saldi-reserves niet opgeteerd moeten worden. Drs. Van der Laan (KVP) meen de dat een sluitende begroting nooit het doel mag zijn van een gemeentelijk financieel beleid. Reserves mogen in moeilijke ja ren rustig gebruikt worden, maar een meerjaren planning is dringend nodig. De voorberei ding voor deze begroting is niet goed geweest, de dekkingsmid delen zijn eerst vastgesteld en dat maakt een kritisch finan cieel beleid bijna onmogelijk. Wethouder Iestra (PCG) zag de toekomst reëel. Naast veel kerheden kan Voorschoten toch een goed financieel beleid ren. Hij waarschuwde tegen overschatting en onderschatting van de financiële situatie. De fi nanciële reserves zijn de laatste drie jaar verdubbeld maar van de 10 miljoen kan eventueel maar ƒ2.7 miljoen gebruikt worden, omdat de andere mil joenen doel- en bedrijfsreserves zijn. STOMPWIJK De kinderen van de nog jonge Santhorstwijk te Stompwijk zien een wensdroom in ver vulling gaan. Tot voor kort hadden ze niet veel meer dan een veldje aan het eind van de Van Santhorst laan waar ze konden spelen. Op aandrang van een comité. gevormd door bewoners, laat de gemeente daar nu een speelpleintje aanleggen met behulp van biels en rondhout. Het pleintje wordt omgeven door 'n sierbestrating van keien, klinkers, tegels en betonnen buisjragmenten. Hoezeer de speelplaats in een behoefte voorziet, blijkt wel uit het feit dat de jeugd het gereedliggende materiaal spontaan gebruikt voor het bouwen van holen en speelputten. LEIDSCHENDAM Burgemees ter en wethouders stellen de raad voor aan de Stichting iportgemeenschap Leidschen dam een subsidie toe te kennen van 50*/* van de bijdragen die 'e stichting van de aangesloten erenigingen ontvangt, echter ot een maximum van 750 gul den. 2 stichting heeft om financiële steun verzocht omdat de finan ciële middelen van de aangeslo ten verenigingen niet zodanig zijn dat ze de kosten van de sportgemeenschap kunnen dek ken. De verenigingen betalen i der 10 gulden en bovendien lcj' ct. per lid per jaar. De Sportg meenschap heeft ten doel de be-] hartiging van de belangen de sportbeoefening in de ruim-f ste zin des woords en alles deze kan bevorderen of daar-L mee verband houdt, met respecj tering van de zelfstandigheid van de verenigingen. De stich ting heeft over 1971 700 gulder van de sportverenigingen ont-L vangen. Het subsidie zou meir terugwerkende kracht op 1 ja nuari 1972 moeten ingaan. VOORSCHOTEN In Voorscho- De boerderij werd verkocht ten is op last van de dienst Openbare Werken de restauratie en verbouwing van het pand Treubstraat 21 stop gezet. Het pand is een voormalige 17e eeuwse boerderij en nadat de gemeente deze zwaar vervallen boerderij op de lijst van te slo pen gebouwen had gezet, kreeg de Stichting Oud-Groen- en Leefbaar Voorschoten via Monu mentenzorg het gedaan, dat de sloop werd tegen gehouden en de boerderij te zijner tijd in oude luister hersteld zou kunnen worden. LEIDEN Afgelopen vrijdag heeft Koos Postema in het tv- programma „Een klein uur: U" aandacht besteed aan de mis standen, die In meerdere psy chiatrische Inrichtingen in ons land ook nu nog plaats vinden. Op het gebied van de gezichts- en gehoorgestoorden staan de za ken er hier in Nederland waar schijnlijk iets rooskleuriger voor, mede gezien het geit dat de ontwikkelingen en resultaten in deze sector van de medische wetenschap wel een van de be langrijkste (medische) visite kaartjes vormen, die wij het buitenland kunnen aanbieden. In ons buurland België liggen deze zaken (en deze niet alleen) ech ter iets anders dan in Neder land. Regelmatig druppelen via onze nieuwsmedia berichten Met deze discussie achteraf door over bepaalde wantoestan den bij onze zuiderburen en zo wel eigen informatie als mede delingen via derden hebben bij mij de stellige overtuiging doen opvatten, dat de gesignaleerde wantoestanden absoluut geen exceptionele gevallen zijn en dat je als lichamelijk of geeste lijk gehandicapte beter niet in België verpleegd kunt worden. Een andere vorm van protest is echter deze week te beleven in het LAK-theater, waar het Gentse „Kelderteater Area" twee voorstellingen geeft van „Anna Lusa" van David Mowat. Dit stuk verhaalt de belevenis sen van een blind meisje in een inrichting voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten, waar de therapie in handen is van mensen, die volledig incapabel zijn en bovendien baak niet in staat blijken de gehandicapten aan te voelen en met hen gaan De situatieschildering is echter dermate keihard en rea listisch, dat het overgrote deel van de „onwetende" toeschou wers pas tijdens de discussie na afloop ervan overtuigd kon wor den, dat ze niet zomaar naar een soort overtrokken Peyton- Place-voor-gehandicapten had den zitten kijken. jn (waar ook nog vrij behoorlijk bij geïmproviseerd werd) is zonder meer zwak, ja soms zelfs banaal te noemen. De zo noodzakelijke betrokkenheid van het publiek moet daardoor ge heel en al door de voorstelling gecreëerd worden en juist dit was gisteravond voor mij het tweede onbevredigende punt. te Regisseur en acteurs zijn tijdens de voorbereiding in verschillen de inrichtingen op bezoek ge weest en hebben aan de hand van deze bezoeken en verhalen die hen ter ore kwamen een uit gebreide studie van het pro bleem gemaakt. Hierdoor is langzamerhand bij hen een so ciaal engagement ontstaan, dat op zichzelf heel prijzenswaardig is. maar dat met name de re gisseur verhinderd heeft zijn voorsteling door de ogen van zijn toekomstige publiek te be kijken. Moedwillig heeft hij alle emoties uitgebannen, daardoor het publiek d» gelegenheid ont nemend zich in een bepaald identificatieproces te laten mee- dracht soms een bijzonder ir reële indruk maakten, (voor het goede begrip zij opgemekrt. dat ik hier met emoties iets anders bedoel dan innerlijke spannin gen). Zowel de spelprestaties als de probleemstelling zijn ech ter van dien aard, dat een zoek aan de volgende voorstel ling (donderdag a.s.) voor velen een evenement zal betekenen. PAUL KORENHOF we echter aangeland bij het zwakke punt van deze voorstel ling: ondanks de geweldige in zet van de uitvoerenden en de beklemming die over de hele voorstelling hing, bleken de be doelingen van auteur en acteurs bij het overgrote deel van het publiek bijzonder moeilijk over te komen, zodat een korte nabe- Men zat voortdurend te kijken spreking niet alleen nuttig. naar ongelofelijk knappe acteer- maar zelfs noodzakelijk was. De prestaties in (schijnbaar) onmo- oorzaken hiervan zijn tweeërlei: gelijke en absurde situaties, die De tekst van David Mowat bij gebrek aan emotie-over- STOMPWIJK Vier jongeren uit Stompwijk zijn met enkele leef tijdgenoten uit Bergschenhoek bezig een film te maken. Ze hebben zich verenigd in „Film groep", die al in september 1970 werd opgericht. De groep bestaat uit vijftien leden en komt elke maandagavond bij elkaar op de zolder van een schuur in Bergschenhoek, die zij zelf opgeknapt hebben. De groep is eigenlijk meer dan een filmgroep alleen. Het is een soort soos. De opnamen voor de film, die on geveer drie kwartier gaat duren worden hoofdzakelijk op zondag morgen gemaakt. Hierdoor was men zodanig afhankelijk van het weer, dat de filmopnamen, die bijna uitsluitend buiten wor den gemaakt, enige tijd in het slop raakte. Een andere oor zaak hiervan was dat enkele vaste groepsleden in dienst moesten en dat de zolder opge knapt werd. Het scenario, dat geschreven werd door Tineke in 't Veen is in het kort als volgt. Een groep jongelui hebben de maatschap- De opnamen pij de rug toegekeerd. Zij leven weer beginnen. van de opbrengst van zelfge maakte sieraden en potten. Dit gaat allemaal goed tot dat er een nieuwe jongen bijkomt. Zijn manier van aan de kost komen bestaat uit stelen. Hij kan het verleden aanvankelijk wel van zich afzetten, maar uiteindelijk gaan er een paar leden van de groep met hem meedoen. Ten slotte blijven er van de hele groep enkele idealisten over. de film gaan april of mei. Tot dan toe zullen cameraman Fred Kouwenhoven en Gerard Rutte eerst wat gaan experi menteren om de draad weer op te kunnen pakken. Twee leden van de groep krijgen daarna de gelegenheid om een veertien da gen een filmpje te maken dat dan door de hele groep bespro ken wordt. „Op deze manier", zegt Gerard, „kunnen we zowel cameratechnisch als wat acte ren betreft heel wat van elkaar Ieren". .,v :iy,iiv.xay»jwt LEIDEN Een geldboete van honderd gulden legde de Leidse kantonrechter op voor een over treding, die men tegenwoordig niet vaak meer kan maken in het verkeer. Een 30-jarige loodgieter uit Noordijkerhout had in de Voorstraat te Noordwijk een pony, die in draf voor een wa gentje liep, gesneden èn het beestje was zo geschrokken, dat hij op hol sloeg. Het gespan be- de sokken zou rijden als hij landde tegen een boom. Een der hem ooit een tegen zou komen, inzittenden brak een been en Drie weken voorwaardelijke het wagentje werd zwaar be schadigd. Een 20-jarige losarbeider uit Al phen kreeg een boete van 160,- en onvoorwaardelijke intrekking van zijn rijbewijs voor vier maanden. Op de Hoge Rijdijk was hij tegen een andere auto opgebotst en had de verbalise rende agent belooft, dat hij hem hechtnis en een boete van 50.- „kreeg" een 41-jairge Leidse koopman. Hij stond voor de vijfde maal terecht wegens het rijden zonder rijbewijs. „Toen ik hem op de Willem de Zwij gerlaan zag rijden wist ik met een dat hij weer in overtreding was", zei de verbaliserende agent. De Wassenaarse kunstenaars Bonies en Eschauzier hielden gisteravond een inleiding bij de tentoonstelling Kunst Op Scholen, die tot 4 februari op verschillende scholen in Wassenaar gehouden wordt. Op 1 februari zijn de objecten (multipels genaamdte bezichtigen voor ouders en belangstellenden in de zusterscholen Van Wassenaar Obdam en Bellesteyn aan de Van Bellelaan. De kunstenaars zeiden in hun inleiding dat de multipels als meervoudig object konden dienst doen. Escliauzier vond dat de leerlingen zelf moesten ontdekken wat ze van de objecten vonden. Gulik, wiens echtgenote penningmeester is van de Stich- ting Oud- en Groen Voorscho ten. De dienst Openbare Werken verleende toestemming om vast gaten te dichten in het dak om verder verval tegen te gaan. Deze voorlopige toezegging werd door de Stichting overtre den en de bouw is stop gezet i overleg met de Monumenten zorg. In Voorschoten zijn er in hel dorpscentrum eerbare burgers, E die niet zonder lachen voorbi v het stopgezette bouwwerk kun nen gaan. Het zijn winkelier* uit het centrum, die de Stichting Oud-, Groen- en Leefbaar Voor schoten allerminst hart toedragen. Vele verbouwin gen aan winkelpanden zijn ge stagneerd door het ingrijpei van deze stichting. Vorig maand moest een winkelier ift de Schoolstraat de verbouwing stop zetten, nadac een voorlopi ge vergunning was verstrekt door de gemeente Voorschoten. De Stichting zond vijf brieven naar de gemeenteraad juridisch gelijk zat volgens de raadsleden bij de Stichting. Er zijn in Voorschoten vijf winkels, die bouwplannen hebben, gevestigd zijn in de historische dorpskom, waardoor verbou wing erg moeilijk wordt. Ditmaal hebben de winkeliers de Stichting te pakken. De gemeen te Voorschoten houdt zich be grijpelijk buiten de controverse middenstand en stichting, maar wordt wel gedwongen thans de verbouwingen en eventuele tauraties met de hand op de wet nauwlettend te volgen. Commentaar van gemeente-s cretaris Oosterbaan: „Bouwen zonder vergunning mag niet, de dienst openbare werken houdt daarop toezicht en zo worden verbouwingen zonder vergun ning niet toegestaan". Leidschendam In het kruisgebouw aan de gravin Juliana van Stolberglaan start men woensdag 31 ja nuari weer met een cursus voor a,s. moeders, Belang stellenden kunnen zich tus sen 18.30 19.00 uur opge ven bij het wijkgebouw aan de Delflandstraat 77. t Leidschendam commissie voor economische aangelegenheid vergadert morgen over de eventuele verplaatsing van de vee markt. Verder staat intrek king van halve dag- gele kool 31-55. 1000 kg. knolse!- 1*«« -t. Peterselie 31-3». 2-a» rabarber 1.04-1.36. 6000 kg; rode kg: rode kool 13-38. 4000 kg: selderij 31-46. 4000 bs; sla glas 18-23. 33000 st. sprullen AI 68-72: A 58-63: BI 60-63: B 53-32: C 41-14: All 47-40; Bil 23: ADI 1.14-1.15: ADII 73-75; Dl 1 IS; DII 8 i. 168.000 kg; uien 51-68 3000 kg: eldsla 1.30-2.30. 1000 kg; witlof AU 97-1.23: Bil 78-1.02. 18000 kg. Appelen: Orange Pippin: du Conic 75-op 4»

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6