Polarisatie centraal in de Dekenale Raad Universiteitsraad wil hulp verlenen aan Noord-Vietnam Nog ruim driehonderd huizen in Leiderdorp zijn in aanbouw Sassenheim zet zegereeks voort Winst konings met veel geluk stad en sport moet weten Hans van Wouw door politie uit Zijlpoort gezet Schaken PAGINA 3 DINSDAG 23 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT Leiden We zitten met z'n allen nog steeds in hetzelfde schuitje (van Petrus), onrustig op de woedende golven van Kerk en maatschappij. Met een slinken de bemanning. Nu en dan Moderamen maakt lijst van alle tegenstellingen ting of uit onverschilligheid over de vraag wanneer en waar het schip zal stranden. Op de plecht is het nog het gezelligst. Daar houdt niemand zijn mond en wijst men in verschillende richtingen zonder iets aan de koers te veranderen. Dat is ook moeilijk, want je kunt niet pra ten en breien tegelijk. Zo ongeveer ziet het levend schil derij eruit, waar de Kerk van Nederland en niet alleen de Kerk constant tegenaan zit te kijken. Het is een tableau, dat tot permanente discussie uitno digt. En praten doen we graag. We wijden ei ook werkstukken, rapporten en nota's aan, zoals bijvoorbeeld de Diocesane Pas- LEIDSCHENDAM Het neteto batig saldo van de ge meenterekening over 1969 be droeg 338.278,68. Bij de be rekening hiervan heeft men rekening gehouden met nog ruim 1' miljoen gulden aan nog te verhalen posten en ruim honderdduizend gulden aan te betalen posten. Het bedrag aan oninbare posten bedraagt ruim 13.000. springt iemand overboord, een enkeling wil nog het roer vast houden, omdat dit (volgens hem) de enige manier is om eens veilig thuis te komen. Weer anderen vertrouwen op het getij en de winrichting. Een grote groep zit op het midden schip, zwijgend, in doffe berus- torale Raad van het bisdom Rotterdam heeft gedaan over de Oecumene binnen de Katholie ke Kerk". Over deze nota heeft gisteravond de Dekenale Raad Leiden, het een en ander willen zeggen in de bovenzaal van de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg, waar op het dak de boodschap ,,God roept ook u" blauw stond te schijnen in de duistere ruimte. De bijeen komst stond, onder leiding van deken dr. L. van Noort, in het teken van de tegenstellingen, de polarisatie, die ook door deze raad niet onder tafel werd ge schoven. Een vloed van formuleringen heeft de polarisatie niet kunnen gladstrijken. Een „gezagsge trouwe" minderheid en de „mondige" zelf-verantwoordelij- ken probeerden met de beste bedoelingen en vol evangelisch vuur elkaar omver te redene ren. Maar het bleef: „Hier zit ik, ik kan niet anders. De pola risatie bleef op de voorgrond staan en de geïnviteerde oecu mene (binnen de R.K. Kerk) mocht door een kier van, de deur over de ketting van per soonlijk inzicht en starheid even naar binnen kijken. „Liefde moet werkelijkheid worden,", hoorden we hier en daar, maar de deken kon uiteindelijk sleohts constateren, „dat de brug naar elkaar niet gevonden was". De deken zette de hoofdstromen op een rij: moeten elkaar trach ten te accepteren, als aanvulling van elkaar in twee richtingen, nl. in het geloven en in de ge loofsbeleving. geloven: hier blijft de hiërar chie de boventoon voeren, als behoedster van de geloofsin houd. De geloofsbeleving heeft voor velen een ingebouwde er kende vrijheid gekregen, weer anderen achten geloven en bele ving onverbrekelijk aan elkaar verbonden. Om de kweekplaats van frustra ties niet al te vruchtbaar te ma ken kapte voorzitter Van Noort tijdig. Hij kon een concrete me dedeling doen: het moderamen van de dekenale raad zal een inventarisatie samenstellen van wat er allemaal polariserend werkt binnen het dekenaat. Een aantal van die polariserende factoren werd al naar voren ge bracht: moet het gezag dienend of eisend zijn?; men is bezig met het elkaar opplakken van etiketten. Een andere stelling was, dat polarisatie vaak stamt uit bewogenheid, uit een angst ook voor „hoe het verder moet", of uit vrijblijvendheid (de oecumenische avondmaal- eucharistieviering in de Mereiv wijk. Al die elementen Runnen zo werd gezegd, een hoop men selijke agressie ten gevolge heb ben. Verder kon deken Van Noort de raadsleden maar één heilzaam advies meegeven: proberen el kaar te gaan begrijpen, „maar dan ook werkelijk daarmee be ginnen...." LEIDEN Als de plannen kunnen worden doorgevoerd, zal de Leidse Marnixstraat een flinke opknap beurt krijgen. De gemeente is namelijk van plan in het midden van de straat op het nu nog braak liggende terrein een speelruimte te creëren, iets waaraan in dit gebied van de stad een grote be hoefte bestaat. Het is voorts de bedoeling, dat de rijbaan zal worden versmald. Dit om een veiligere verkeerssituatie te verkrijgen. Bij het aan te leggen speelterrein staan in de plannen een gazon geprojecteerd en nog een aantal groenvoorzieningen en zitbanken. De kosten van „de verbetering van het woon- en leefmilieu" bedragen ongeveer 47.500,gulden. Over deze zaak zal in de commissieverga dering van volkshuisvesting en openbare werken aanstaande donderdag om 16.00 uur in het gemeente huis (kamer 204) worden gesproken. Hans van Wouw temidden van de agenten die mem gisteren uit de Zijlpoort kwamen LEIDEN De Leidse luitspeler Hans van Wouw Is gisteren door de politie uit de Zijlpoort gezet. Na enig verweer van zijn kant gaf de luitspeler na drie kwartier toe en kwam hij de poort uit geëscorteerd door drie politie-agenten. Een week geleden schreef Harts van Wouw een brief aan de ge meente waarin hij mededeelde dat hij in de poort zijn intrek had genomen. Hij wilde er blij ven zitten tot de gemeente van plan was de poort te restaure ren- De aard van de poort past precies bij de aard van mijn werk aldus de luitspeler. „Bo vendien past het in de sfeer van de luitspelers, die in de 16e eeuw in Leiden woonden". Het hielp allemaal niet. Om onge veer half drie kwamen de ge meenteambtenaren om het slot, dat Hans verbroken had te ma ken en om hem eruit te zetten. Aanvankelijk verschanste hij zich in de toren van de poort doordat hij de trap omhoog had getrokken. Later moest hij toch definitief de Zijlpoort verlaten. ALPHEN De vorige week heeft de politie 50 auto mobilisten tussen de Oranje nassausingel t/m de Rijn brug aan Gouwsluis bekeurd. Zij reden allen door het rode stoplicht. LEIDEN Na een nogal langdu rige en soms verhitte diskussie, heeft de Leidse Universiteits raad gisteravond unaniem be sloten een hulpprogramma voor Vietnam op te zetten. Een eer der Ingestelde werkgroep heeft In samenwerking met de Com missie Buitenland van de uni versiteit de mogelijkheden daar toe in een rapport aan de Raad uiteengezet. Opzet was hulp te verlenen daar, waar de nood het grootst is, on geacht de politieke situatie. Hiermee heeft men het project in zo breed mogelijke kring aanvaardbaar willen maken. Niettemin adviseerde de Com missie in haar rapport de hulp te koncentreren op Noord Viet nam. Als reden hiervoor haalde zij de bombardementen van de cember j.l. aan, welke de direc te aanleiding vormden voor het instellen van de werkgroep. Voorts zou gelijktijdige steun aan Zuid-Vietnam voor Noord- Vietnam onaanvaardbaar zijn, en bovendien nutteloos vanwege het korrupte karakter van het Saigon-bewind, aldus de com missie. De sekretaris van' de Noord-viet- namese ambassade in Stock-1 holm Hung Cao-dac. heeft het Leidse initiatief met evenveel erkentelijkheid als reserve be zien. Uiteraard kon hij niet di rect die sektoren aanwijzen, waar hulp het dringendst nodig is, doch hij betwijfelde of hulp überhaupt mogelijk is i.v.m. het ontbreken van diplomatieke be trekkingen tussen Noord Viet nam en Nederland. Nadat hem echter de aütonomie van de uni versiteiten in Nederland duide lijk was geworden, gaf hij te kennen, de zaak. met Hanoi te willen opnemen, en zou boven dien voor wat relevantere infor matie uit Hanoi zorgen. Aldus het rapport-Zürcher. be Commissie is in haar kon- cept-besluit met een aantal kon- krete voorstellen gekomen: Als bezwaar tegen deze voorstel len werd in de vergadering naar voren gebracht, dat ze van een-verkeerde denkstructuur uit zouden gaan: Men moet zich af vragen of Vietnam dit soort Marshall-hulp wel wenst. Ande ren benadrukten echter directe hulp, waar en hoe dan ook. De Raad heeft de voorstellen van de Commissie ter uitvoering aan het college van Bestuur op gedragen in afwachting van de daarvoor benodigde informatie uit Stockholm of Parijs. Of het Leidse hulpprogramma gewenst is, zal dan blijken. Op de Nieuwe Beestenmarkt is men gisteren begonnen met het planten van jonge boompjes, om dit stukje stad een wat groener gezicht te laten krijgen. De boompjes zijn nog heel pril en moeten gestut worden tegen winterse stormen en buien. LEIDEN In „Holiday Inn" wordt dinsdag 6 februa ri de algemene vergadering van aandeelhouders van de Lei'dsche Wolspinnerij gehou den. Aanvang 15.30 uur. -■geld inzamelen. -druk van wetenschappelijke in stellingen op de regering om geld beschikbaar te stellen. - een bijeenkomst, waarop enke le geleerden de oorlog vanuit hun eigen vak zullen bespreken. oprichting van een Vietnam- werkgroep om de te tekenen ak- koorden volkenrechtelijk te be studeren en op naleving toe te LEIDERDORP Tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering toespraak. Hij zei, dat een lange toespraak nu niet meer nodig is. opende voorzitter de heer Van der Have met een korte Nieuwjaars- In plaats daarvan werd dan ook aan alle raadsleden een stencil overhandigd, waarin alle feitelijkheden van Leiderdorp over 1972 vermeld stonden, o.a., dat het aantal inwoners met 867 gestegen was en dat het totale inwoneraantal nu 17.561 is. Het aantal gereedgekomen wonin gen is 396 en in aanbouw waren op 1 januari 1973 331. Verder memoreerde hij nog de inge bruikname van o.a. het zwem bad, het sportcomplex de Bloe- merd en een deel van het St. Elisabethziekenhuis. De subsidie voor de restauratie Waterloop Doeshofmolen tussen de Ruige Kade en de Does werd akkoord bevonden. Voorts werd besloten om de verhaalzaak van het schoolbestuur van de Siem klopt Gemini Sterk DVO LEIDERDORP Dames DVO speelde tegen Gemini 5 een voortreffelijke volleybalwed strijd die zij wonnen met 3—1. Gemini 5 was in de eerste set goed in de aanval, maar de da mes van DVO bleken in hun aanval uiteindelijk echter de sterkeren. Setstanden: 12—15, 15—9, 15—2, en 15—5. De volgende wedstrijd is 23 ja nuari tegen S. C. Oegstgeest, in de vijf Meihal te Leiden. van der Stoelschool over te ne men voor wat betreft de schade die ontstaan is aan de vloerbe dekking als gevolg van de on deugdelijkheid van de brand weerslangen. Ook kwam nog ter tafel en werd goedgekeurd: de gebruiksvergoeding voor de sportaccommodaties van R. C. L., Alecto en Velocitas. De heer Ed ten Hoove, Brugplein, (architect werd met eenstem mig accoord gekozen tot lid van de kommissie Ruimtelijke Orde ning en openbare werken. Het kledingreglement leverde voor de raadsleden ook geen be zwaar op. Alleen moet de dood graver wel voorzichtig zijn met het gebruik van zijn pet en mag het niet te veel regenen, als hij werkt want hij moet er mini maal 3 jaar mee doen. Voor de commissie ad hoe werden gekozen de raadsleden de heren J. Reugenbrink, P. C. G. W. van de Wijngaard DS'70, J. Toe- len KVP, J. G. van Royen VVD, mevr. M. van de Molen-Van Rossem PAK en mevr. mr. H. Uhlenbeck-Lagerwey D66. Voor het college van bijstand werden weer herkozen voor de periode van 4 jaar de heer C. Gordijn, Acacialaan 24 en de heer J. N. Kusters, Mauritssingel 1. LEIDEN In de 2e klasse van de Leidse Schaakbond wist bek- kesluiter LSC 5 het op de voor laatste plaatst staande Leithen 2 van zich af te houden. De LSG- ers stonden reeds na een kwar tier met 1-0 voor. Leithen wist de stand nog gelijk te trekken tot 2/2-2/2 maar toen liep LSG 5 resoluut uit tot 5l/tm2Za- De defi nitieve uitslag zal waarschijn lijk 6y2-3y2 worden. Sassenheim zette zijn overwinningsreeks voort. Dit keer werd Leiderdorp 2 het slachtoffer. De Leiderdor pers staan nu gelijk met Lei then 2 op de laatste plaats en verkeren in grote degradatiezor- gen: 6%-2% voorlopig. Bij de match Bodegraven 1 - Voorschoten 3 is het wat de de finitieve uitslag betreft een duis tere zaak: de stand is 3-4 in het voordeel van Voorschoten, dat de betere papieren heeft. Mid denmoter Philidor 5 wist koplo per Alphen 1 verrassend goed tegenstand te bieden: een pun- tendeling ziet men in Philidor- krmgen wel zitten. Sensatie in de 3e Klasse A: Rijns burg 1 boekte zijn eerste over winning, 6-4, en wel tegen het Ihooggeklasseerde Noordwijk 2. Met nog twee zware wedstrijden voor de boeg kan Noordiwijk door deze nederlaag wel naar promotie fluiten. Het nog onge slagen Lisse, dat reeds twee maal kans zag met 10-0 uit te (halen, heeft deze ronde zijn meerdere gevonden. Philidor 7 voltrok het vonnis na reeds in de allereerste fase van de wed strijd met 1-0 voorsprong geno men te hebben; uitslag 6'/2-VA. De Zeeslag Noordwijk 4 - wijk 3 leverde laatstgenoemde een 6-4 overwinning op. Voor Noordwijk gelukkig dat degra datie niet mogelijk is. Definitieve uitslagen: 1ste klasse; Leiderdorp 1 - Philidor 3: 4-6; LSG 4 - Katwijk 1: 5'A-4'A; Voorschoten 2 - LSG 2: 4^-5'/,. 2e Klasse B: Boskoop 1 - Phili dor 6: 5J4-4^; Katwijk 2 - Lei then 1: 3-4 voorlopig. Klasse 3C: Leiderdorp 3 - Alphen 3: 814-1 De Doeshofmolen, die binnenkort opgeknapt zal worden. LEIDERDORP Het topduel in de derde ronde om het schaak kampioenschap voor scholieren tussen Léon Konings en Johan Baart heeft een bijzonder grillig verloop gehad. Na een blunder van Konings in de opening leek Baart regelrecht op de overwin ning af te stevenen. Konings pakte de enige kans en speelde va-banque. Het geluk was met hem: juist toen Baart zijn 35e en tevens laatste zet deed viel zijn vlag. Reglementair een winstpunt voor Konings. De goede pionnenformatie van Ruime zege Apollo (h) OEGSTGEEST Het herenteam van de handbalvereniging Apol lo is door een 30—9 overwinning op het Haagse HMSM in afde ling 2A ongeslagen gebleven. Apollo nam al snel een 4—0 voor sprong. Met alle middelen pro beerden de Hagenaars de sco- ringsmachine van de Oegst- geestse ploeg in bedwang te houden, maar dat was tever- geefse moeite. Topscorer werd Thijs de Haan met 9 goals, ge volgd door Nieuwenhulzen en Stasse met ieder vijf doelpun ten. Arie Los deed de koningsstelling van Ruud Dobbelaar wankelen. Met een schijnoffer besliste los de partij in zijn voordeel. De partij die het eerst beslist werd, was die tussen Frielink en Sohweizer: in een Cambridge Springs offerde Frielink een stuk en zag hem niet meer te rug. Schweizer incasseerde be reidwillig het punt. Kees Rentes stond tegen Bert Houweling glad verloren: de openingstheo rie ging Rentes boven zijn pet. Hoeweling echter wilde het te snel uitmalken, blunderde en verloor op een tragische ma nier. De jongste finalist, Peter Jansen, verloor wederom. Door knap spel van Henk van Osna- brugge moest Peter zijn konin gin tegen toren en paard afrui len hetgeen over het algemeen funest is. De partij tussen Fol- kert Geertsma en Guus van Dijk werd door ziekte van eerst genoemde uitgesteld. uitslagen uit do 2p rondo: do: L.Konings-L.Baart: l-O: K.Ben- tos-B.Houweling C.v.DIJk: uitgesteld: R.Dobbi 3: :i. J.Baart en A.Lor: 3-3; 6. I'S - 2; 6/7. B.Houwe LEIDEN - De St. Paulus- band houdt a.s. zaterdag een donateursavond in de aula van het Bonaventura-college. LEIDERDORP In de raadszaal van het gemeente huis wordt a.s. donderdag weer een jeugdraad gehou den. De raad is bedoeld om de jeugd inzicht te geven ii het functioneren van een ge meenteraad. Voorzitter zal de heer Van der Have zijn. Aanvang 14.00u. Leiderdorp De com missie Maatschappelijk wel zijn vergadert op donderdag 2 januari. Het belangrijkste agendapunt is de bespreking van eventuele suggesties voor een nota opbouw werk/samenlevingsopbouw. Aanvang 20.00 uur. I Leiderdorp De cot missie juridische zaken ver gadert vanavond om 20.00 uur. Op de agenda staat on der andere een nieuw ont werp voor een gemeenschap pelijke regeling „streekener- giebedrijf"; een gemeen schappelijke regeling voor woonwaigencentra in het rayon Leiden en een verge lijkend overzicht van het mo del politieverordening van Noord-Holland. OEGSTGEEST - De Willi- ibrordcantorij zingt zondag 18 februari voor de IKOR-tele- visie liederen uit het nieuwe liedboek. De opnamen wor den gemaakt in de Willi- brordikerk. Het nieuwe koor orgel zal voor deze gelegen heid worden bespeeld doo Jan Jongepier, een bekend orgelimprovisator. 'OEGSTGEEST - Ds. Mac- kaay van het hervormd zen dingshuis neemt afscheid van Oegstgeest. Ter gelegen heid daarvan zal er 9 februa ri vanaf 16.00 uur een recep tie gehouden worden. HAZERSWOUDE Voor het EHBO-diploma zijn on langs J. v.d. Berg, mej. T. Bisschop, mej. M. de Boer, A Bruinhout, mevr. J. Bruin hout, mevr. G. Bus, J. de Groot, mevrouw G. de Groot, J. W. de Groot, mej. M. Heemskerk, mevr. F. Hobbt, mevr. A. v.d. Laan, mej. M. Lauwers, mej. A. Luiten, mevr. J. Menger, mevr. B. Offerman, mevr. J. Rhijnsburger, mej. J. Ruijg, mej. W. Sarelse, mej. J. Spierenburg, mevr. R. Spruijt, mevr. G. Zwart, Z. Treep, mevr. K. Vingestijn, mevr. G. Winteres en mej. M. de Wit. geslaagd. Van Polanen voor 10e keer kampioen van Zuid-Holland LEIDEN De Leidse judoka Adrie van Polanen is voor de 10e keer kampioen van Zuid Holland geworden. Bi) de jaar lijkse kampioenschappen in Sporthal Overbosch In Don Haag vormde Adri een klasse apart. Zijn eerste wedstrijd tegen F. van Doeselaar won hij In 10 secon den met zijn gevreesde arm- klem. Voor zijn tweede tegen stander, B. Kropmans had hij slechts 4 seconden nodig. Bij de derde wedstrijd had hij de lasti ge P. de Jong tegen zich. Jan Barends van „de Vries" was zijn vierde tegenstander. Na verloop van 30 seconden kreeg hij hem met een keiharde le beenworp neer. De finale tegen Gerard Vroegh uit Vlaardingen was een van de hoogtepunten van deze judodag. Vroegh deed er alles aan maar liep steeds vast op een momen teel in topvorm verkerende vnn Polanen, De wedstrijd duurde tien minuten, toen wees de scheidsrechter Van Polanen als winnaar aan. In Groningen zal de Leidse judoka nu zijn Neder landse titel gaan verdedigen. Bespreking Eucharistie- avondmaal in „Irene" LEIDERDORP In gebouw Ire ne wordt morgenavond een bij eenkomst gehouden waarin do Eucharistie/avondmaal aan de orde wordt gesteld. Als leidraad heeft men de discussie nota „Bijbelse achtergronden van eu charistie/avondmaal". Dr. A. Geense en pastoor A. Hammerstein geven een toelich ting over de nota, waarna er gelegenheid wordt gegeven te komen tot het eerst onderling contact. Na de pauze kunnen de deelnemers vragen stellen aan een forum bestaande uit Dr. Geense, pastoor Hammerstein, ds. Netten en pater de Ridder.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3