Maroesja-alias de tovenaarsdochter- werkt het liefst in een intiem theater Mohammed AH -Cassius Clay- in de stoel bij David Frost TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN TERUGBLIK hebt u uw bijdrage jaTwÉw al afgegeven? HET LEVEN VAN ANDRE VAN DUIN ALS TV-SHOW NAAR MONTREUX LEIDSE COURANT DINSDAG 23 JANUARI j Sterallures? Het hippe meisje te genover mij zou niet weten wat er precies mee wordt bedoeld. Het is een begrip waarover zij nauwe lijks heeft nagedacht en dan wordt het geven van een passend antwoord een lastige opgave. Ma- roesja Lacunes noemt zich zonder dralen actrice, maar heeft er alle moeite mee om de op maat ge sneden cliché's over het vak op zichzelf toe te passen. De 27-jari- ge Amsterdamse reageert daarom op dergelijke vragen een tikkeltje dromerig en niet begrijpend. Ook het feit dat zij Iedere avond op de buis verschijnt als de jonge blon de fee Tika de tovenaarsdochter in de serie Ti-Ta-Tovenaar doet niets veranderen in de jonge vrouw. Pas wanneer Maroesja wordt betrokken bij haar liefheb berijen en ideeën engageert zij zich met het gesprek en wordt en thousiast. Voorbeeld: welk- werk zou je het liefst willen doen? „werken in kleine intieme dinget jes, bijvoorbeeld in een leuk gek kroegtheater". Nochtans wilde zij zaterdagavond geen nee zeggen, toen men haar vroeg om voor miljoenen kijkers zitting te nemen in het panel van de BB-kwls van de KRO. Hoewel Marosja tactisch ontkent („mijn ouders hebben altijd hun best gedaan om me te laten zien dat er andere mogelijkheden zijn dan het artiestenvak") heeft de wat klein uitgevallen actrice toch het vak met nipjes naar binnen gekregen van haar vader Toby Rix. Daarom verbaast het niet wanneer de huidige tovenaars dochter van Ned. I en Ned. II van zichzelf zegt: „ik heb altijd inte resse gehad in het vak van actri ce. Sinds 1966 doe ik niet anders. Och, hoe gaat dat? Je speelt wat op school met kleine groepjes, na school ballet en cabaret. Je stapt naar de toneelschool, wordt afge wezen, na een jaar wordt je wel aangenomen, gaat er weer af en krijgt ineens een leuke aanbie ding". Zo gemakkelijk is dat. Struikelblok Die leuke aanbieding was een contract bij het Amsterdams jeugdtoneel. Maroeska krult een lachje als ze zegt: „Dat was heer lijk werk in gewoon een arm troe- pie. We moesten alles zelf doen. Die tijd vulde ik met schnab bels". Na het jeugdtheater kreeg Maroesja Lacunes twee kleine rol len bij de Kleine Comedie. Guus Oster raadde haar aan het bij bij een struikelblok?" Toen dacht ik dat wel ja", zegt Maroesja", maar nu geloof ik niet dat diplo ma's nog zoveel te zeggen heb ben. Het heeft volgens mij ontzet tend weinig invloed op je werk". Knipogend voegt ze eraan t' „Een Ko van Dijk heeft ook geen toneelschool gedaan, maar is toch een hele grote". Naast enkele leraren heeft Ma roesja ook wat geleerd van een van die groten, Albert van Dal- sum. Ze zegt: „Albert heeft eens monologen gehouden als koning Herodus. Ik moest hem souffleren met behulp van een microfoontje. Bij ieder optreden hing ik meer dan een uur aan zijn oor". Maroesja's schnabbeltocht eindig- devorig jaar met ee ntelefoontje van de Cinetone Studio's. Ondanks haar zeventwintig lentes werd zij geacht de rol te spelen van de 17- jarige tovenaarsdochter Tika en daarmee eindigden haar vrij ano nieme bezigheden als actrice. Elke avond tegen zeven uur to vert zij plezier in de hartjes van tienduizenden beeldbuiskinderen. En niemand in de vele huiska mers denkt eraan dat zij voor deze gedaantewisseling van 's morgens vroeg tot 's avonds in de weer is in de studio's. In alle tovertrucs met of zonder de tovenaar gaat meer tijd en cel luloid zitten dan wij kunnen be vatten. Na zes uur 's avonds trekt Maroesja haar witte pijpekrullen- pruik af, schudt haar donkere ha- Maroesja Lacunes privé. ren en gaat naar haar vriend Ruud IJzerdraat in hun pas be trokken huis aan de Amsterdamse Nassaukade. kleinere gezelschappen te zoeken. Een beetje aandringen helpt Ma roesja te zeggen dat ze weinig kans kreeg op een grotere rol. Was haar gebrek aan een vakop leiding (de toneelacademie) daar- Witte pruik Met Tika kwam voor Maroesja de publiciteit en bekendheid, die ie dere actrice of acteur nu eenmaal moet meepikken, maar niet altijd even fijn vindt. Vraag het aan Maroesje: „Tuurlljk", zegt ze we reldwijs, „publiciteit ls belangrijk voor je beroep, maar ik vind het gewoon niet fijn om herkend te worden. Het lijkt me vreselijk om op straat een tovenaarsdochter te zijn en niet Maroesja Lacunes. Het zijn twee totaal verschillende mensen. Daarom ben Ik ontzet tend blij met die witte pruik in de televisieserie. Het gebeurt wel eens dat oudere mensen die de een of andere publikatle hebben gelezen achter me lopen en tegen hun kinderen zeggen: „Kijk dat is nou Tika". „Nee," roepen die kin deern verontwaardigd uit, „dat is ze niet". En dat vind ik best". probleemloze jonge vrouw, die Als andere aanbiedingen aantrek- plezier heeft in haar leven en vak kelijk zijn, zou ik die best willen en gewoon weet wat ze wil. aanvaarden". „Ik heb een contract voor 250 af leveringen tot april. Ik zie wel wat er daarna gebeurt. Na een paar maanden rust zou ik wel wil len doorgaan met de serie, maar dan moet alles weer aantrekkelijk zijn. Ik maak me er niet zoveel zorgen over". Maroesja wekt misschien de in druk van een gemakkelijk wezen tje, dat zonder pretenties alles op zich laat komen. Het blijkt een vergissing, want achter de quasi onverschillige donkerharige faca de schuilt een doodeenvoudige Het bewijs komt wanneer het ge sprek geanimeerder wordt en Ma roesja opener. Ze zegt: „Het liefst zou ik willen werken in kleine in tieme dingetjes, bijvoorbeeld in een leuk gek kroegentheater. Romipelhuis We hebben dat vroeger gedaan in een jongerencafe aan de Prinsen gracht. Dat was een grandioze zellige tijd. Door nu te lang Tika te zijn zit het gevaar erin dat je een typetje wordt. Het is het laat ste dat ik zou willen. Ik ben nogal klein van stuk en dan gebeurt het snel of je krijgt altijd rolletjes van een klein meisje. Het is leu ker om andere dingen te doen. Bij de kinderen is Tika de tove naarsdochter favoriet. Maroesja is onbekend en dat mag van haar zo blijven („Zelfs al zouden ken nissen of familieleden tegen hun kinderen zeggen dat ik Tika ben, dan nog niet. Want dan zou i!c moeten toveren ook en dat kan ik niet"). De 27-jarige Amsterdamse wil ge woon haar vak doen. zonder er privé onder te lijden. Een streven dat wordt ondersteund door har vriend Ruud. Samen houden ze het prettig in hun lekker rommel- huis met kaarsen, Lucky Luke, pils, sherry, de t.v.-programma's van de VPRO en Ti-Ta-Tovenaar. LEON VAN KAN Mohammed Ali, beter bekend als Cassius Clay, is vanavond de gast van David Frost. In de stoel wordt gekeken naar filmfragmen ten en hoogtepunten uit het leven van deze roemruchte bokser, die vorig jaar zijn titel wereldkam pioen in de zwaargewicht klasse moest afstaan aan Joe Frazier. Ondertussen is Clay, die zich bij voorkeur All Iaat noemen, bezig aan zijn come-back. Jan Leyen- dekker beeft de eindredactie. Ned. II: 19.05 uur. Beter samen „Wat kunnen gehandicapten en niet-gehandicapten voor elkaar betekenen?" is het uitgangspunt van de NCRV-serie Beter Samen, waarvan vanavond een aflevering op het scherm komt. In Deventer hebben moeders van geestelijk gehandicapte kinderen een projekt opgezet voor zwem- en schaatsles voor deze kinderen. Met de hulp van vrijwilligers wordt aan dit projekt gewerkt. Ook in Maassluis zijn vrijwilligers actief. Een keer in de veertien dagen houden zij een crèche voor geestelijk gehan dicapte kinderen, zodat de ouders eens met hun gezonde kinderen op stap kunnen. Ned. I: 19.30 uur. Goeie ouwe koffer grammofoon Hittips van vóör 1950 worden in deze muzikale show van de NCRV gezongen en gespeeld in de origi nele uitvoeringen, zoals ze op de bekende 78-toeren platen zijn vastgelegd. Rita Hoving, Fiet Koster. Marie-Cecile Moerdijk, Thérèse Steinmetz, Frits Lam- brechts, Jacco van Renesse, Edwin Rutten, Karei de Rooy en Peter de Jong zijn de uitvoerenden. De presentatie is toevertrouwd aan Paddy van Riemsdijk. Ned. I: 21.25 uur. Boksen In een extra aflevering van AVRO's Sportpanorama aandacht voor de strijd om het wereldkam pioenschap boksen in de zwaarge wicht klasse tussen titelhouder Joe Frazier en uitdager George Foreman. De wedstrijd vindt plaats in Kingston, Jamaica Com mentator is Ruud van ter Weij- den. Ned. I: 23.20 uur. NEDERLAND I 18.45 Ti-Ta-Tovenaar Journaal NCRV 19.05 Tweekamp, quiz 19.30 Beter samen, sociaal 20.00 Journaal 20.21 Bartje, tv-serie 21.25 Goeie ouwe koffer grammofoon, muziek 22.20 Ander nieuws 22.45 Den Haag vandaag 22.55 Journaal 23.00 Sport (Teleac) NEDERLAND lT 18.45 Ti-Ta-Tovenaar Journaal 19.05 Stoel vrij voor Muhammad Ali, sport 19.30 Hier is Lucy 20.00 Journaal 20.21 De kommissaris, tv-serii 21.20 Twee voor Twaalf, quiz 22.00 Achter het nieuws 22.50 Journaal 22.55 Spaans (Teleac) BELGIë Nederlands 14.00 Schooltelevisie 17.00 Schooltelevisie 18.00 De Fabeltjeskrant 18.05 Skippy 18.30 Tienerklanken 19.05 Kijk en kook 19.35 Zoeklicht 19.40 Mededelingen 19.45 Nieuwsberichten 20.10 De kleine waarheid, tv-serie 21.15 Enquête 22.05 Wat denken ze wel? wetenschap 23.05 Nieuwsberichten NEDERLAND I 10.45 Schooltelevisie TROS 9 Donald Duck in Rommelland NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Socutera 9 20.00 Journaal 20.21 Politieke uitzending PvdA 20.31 Die Rote Kapelle spionage-serie 21.40 Stroming, sociaal 22.05 Studio Sport 22.30 Den Haag vandaag 22.40 Journaal 22.45 Schooltelevisie NEDERLAND II 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal TROS 19.05 Sjoko, teanershow 20.00 Journaal 20.21 Misdaden uit hartstoch t.v.-serie 21.10 Music all in 9 21.40 op uw gezondheid, medisch KRO/RKK-IKOR 9 22.05 Kenmerk-kort IKOR 22.10 Leerhuis-tweegesprek NOS 22.50 Journaal 22.55 Hoe word ik de compui de baas? (Teleac) BELGlir NEDERLANDS 9 17.00 Jevanjong, jeugd 9 18.40 De Fabeltjeskrant 18.45 Korte film 9 Milieubescherming 19.20 Publieke tribune 19.35 Zoeklicht 19.40 Mededelingen en de weerman 19.45 Nieuwsberichten 9 20.35 Mary Roos-show 21.15 Konfrontatie 9 22.00 Afspraak onder de b 22.25 Horen en zien 22.45 Nieuwsberichten Een beetje verbijsterd keken we gisteren naar de verbitterde ambtenaren van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Niet om het feit dat die mensen ver bitterd waren. Dat zouden u en wij evenzeer zijn als we en-mas- se en tegen onze zin gedwongen werden naar een ander deel van het land te verhuizen. Wat ons wél verbijsterde waren de cijfers die geproduceerd wer den. Ons werd n.l. voorgerekend dat de kosten per overgeplaatste ambtenaar zo'n honderdduizend gulden bedragen. Als het bij deze Arbeitseinsatz om duizend man zou gaan betekent dat een som van honderdmiljoen gulden. Als simpel t.v.-kjiker gaat het je dan wel duizelen. Natuurlijk wordt er voor Limburg wat ex- tra-werkgelegenheid gecreëerd. Een paar honderd plaatsen om dat door onefficiënt werken er veel meer mensen nodig zullen zijn, en nog eens een paar hon derd omdat er ambtenaren ,neen" zeggen tegen de Einsatz, die derhalve door ex-mijnwer kers vervangen kunnen worden. Maar tegen zo'n prijs? Zou het niet eenvoudiger zijn om bij voorbeeld een fabriek van pi; tic blokjes te bouwen die sl voor-stuk in de maas worden stort en vervolgens stuk-vc stuk er weer worden uitgevii Dat verschaft ook een hele hi werk, het is waarschijnlijk irj der duur, er ontstaan geen esf problemen voor de betrefft ambtenaren en het CBS kan É- ciënt biljven werken. Het maar een idee We hadden nogal stevige kriti op de eerste aflevering van KRO-serie „Volgende Patiënt In het vervolg werd gisteren huisarts onder de loep genom en het programma was voortr felijk. Frans Wijsen pakte e goed uit met zijn film rondi arts P. Boot, die alle mogeb heden en ook enkele beperkt den van het huisartsenben berlichtte. Hoe goed bleek bij de discuss! achteraf. Spijtig moest word? vastgesteld dat er vrijwel nis te discussiëren viel, omdat I* programma zelf alle zaken i had aangeroerd. Reden om t met vertrouwen de volgende 4 leveringen tegemoet te zii (ADVERTENTIE) David Cassidy hi Rotterdam (Van onze show-redactie) DEN HAAG Het 22-jarige Ame rikaanse pop-idool David Cassi dy geeft 11 maart in De Doelen in Rotterdam twee concerten, 's middags en 's avonds. Zijn po pulariteit dankt de popzanger, gitarist, pianist en drummer aan de televisie-serie The Par tridge family, waarin hij met Shirley Jones de hoofdrol ver tolkt. Sinds hij alleen optreedt heeft hij meer succes dan toen hij nog met anderen nummers uitbracht. Behalve >n Rotterdam, zal David Cassidy tijdens zijn Europese toernee ook concerten verzorgen in Parijs, Frankfort, Londen en misschien in Antwerpen. Hij treedt een uur op. In het voor programma is er in De Doelen een show met Kim Carnes en Dave Ellington. Metropolitan Museum bet wij fell echtheid van vele „meesters" NEW YORK (AP) Dc Nn York Time^ heeft verklaard dat het Metropolitan Museum Art. ca. 300 werken van ou- meesters tot tweede keuze heel verklaard. De werken werden tot dusverrt toegeschreven aan kunstenaan als Raphaël, DUrer, Van Eycl Van der Weyden, Giorgio. E Greco, Velazquez, Rembrandt Vermeer, Rubens en Goya. Thans is het museum van ning, dat de werken zijn maakt door leerlingen, die m?; de kunstenaars hebben samec gewerkt. In enkele gevallet wordt vermoedt, dat zij kopieê." of zelfs vervalsingen zijn. Bartje Vader Bartels is werkloos gewor den. Het gezin Bartels moet uit het vertrouwde huisje vertrekken naar de Lange Jammer, het be ruchte armenhuis. Deze schande drukt zwaar op vader en moeder Bartels. Maar op hen niet alleen, ook Bartje heeft het er moeiliijk mee. Ned. I: 20.21 uur. De kommissaris In deze aflevering van "De Kom missaris draait alles om „het monster". Een verliefd paartje heeft in een bos het lichaam van een vermoord meisje gevonden. Alle sporen wijzen naar het nabij gelegen dorp. Het onderzoek van de alibi's lijkt op het eerste ge zicht geen oplossing te brengen, en toch... Ned. II 20.21 uur. (Van onze radio- en tv-redactle) HILVERSUM De NCRV is gis teren begonnen met opnamen voor een show. geënt op het druk ke leven van de artiest André van Duin. Deze show zal worden Inge zonden naar het Europese tv-festi- val eind april in Montreux. André zelf speelt er de hoofdrol in. Het draaiboek is gemaakt door Theo Rekkers (manager van André en bekend als Spelbreker), Paul Cammermans (regisseur van deze productie), Dick v.d. Ende (pro ducer van deze show) en voorts door Louis Dusée en André zelf. Dick v.d. Ende: „Toen André in onze serie Het meisje met de blauwe hoed zo'n succes bleek, hebben we onmiddellijk besloten de kennelijke aanleg van André voor dit werk verder uit te buiten. De titel van deze show zal zijn Tijd is gel den voor de Engels sprekende landen Time Is money. Het is opgezet als een parodie op het drukke leven van de artiest en zal tal van parodistische trek jes meekrijgen in verschillende creaties. En verder zullen er wat parafraserende grapjes in voorko men van optredens waarmee An dré van Duin bekendheid heeft gekregen". Bij de NCRV verwacht men veel van deze show met André, die zich in het afgelopen jaar heeft ontpopt als een speelse artiest met vele pijlen op zijn boog. Jam mer is evenwel, dat het door ver schillende omstandigheden v~- laat geworden is. De opnam® vergen enkele weken, waarna d'! product nog moet worden afge werkt. Men hoopt deze show ech ter nog op 7 maart in Montreui te hebben, de uiterste tern# voor inzending. Bovendien moe' op de inzending nog een goedkeu ring verkregen worden van werkgroep amusement van de NOS.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2