Evangelie niet alleen sociaal manifest Vaticaan bezorgd over situatie in Sabah „Kerk moet kritisch zijn'' Priesters van Engeland gaan confereren KERK EN WERELD KORTE METTEN Nederlands Blazersensamble voortreffelijke muzikanten PAGINA 10 LEIDSE COURANT DINSDAG 23 JANUARI) 1: De patriarch van Venetië, mgr. Albino Luciani, heeft in een brief aan de clerus en leken van zijn patriarchaat gewaar schuwd voor een overwaarde ring van het sociale engage ment ten opzichte van het heilskarakter van de H. Schrift. „Het evengelie is niet alleen maar een sociaal mani fest", zo benadrukte de pa triarch. „Het is goed en niet vreemd aan het evangelie, om grote aandacht te besteden aan de sociale problemen. Het is ec ter niet goed en in strijd met de blijde boodschap deze pre. blemen te stellen boven de an dere basisopdrachten van het christendom, zoals de strijd te gen de zonde en de vriend schap met God". De patriarch schrijft in zijn brief, dat als men eenmaal heeft vastgelegd dat sociale vraagstukken nauw met de po litiek verbonden zijn, het nog maar een kleine stap is om te veronderstellen, dat elk aposto laat, dat niet stoelt op dat poli tieke model, waardeloos is. Christus, aldus mgr. Luciani is eerst en vooral een bevrijder van de zonde. Voor wie in hem alleen maar een sociale her vormer ziet moet de christelij ke kerk in elkaar storten en het katholicisme als kolossaal bedrog ontmaskerd worden, dat tweeduizend jaar iedereen misleid heeft. Bosche werkgroep: „De kerk moet kritisch zijn" is het uitgangspunt van veertig stellingen die in Den Bosch zijn aangenomen op een vergadering in Den Bosch van een werkgroep die zich bezighoudt met de voorbereidingen van het Landelijk Pastoraal Overleg, dat vrijdag in Noordwijkerhout gaat beginnen. In totaal werden veertig stellingen door de verschillende afge vaardigden van missiewerk, ontwikkelingswerk, en vredeswerk ingediend die naderhand door de vergadering tot vijf werden te ruggebracht. In deze vijf stellingen wordt aan de delegatie van het diocees 's-Hertogenbosch, met nadruk gevraagd om ervoor te zorgen dat in de gesprekken in Noordwijkerhout alles wat zich beweegt om het christenzijn met een eigen verantwoordelijkheid voor dat christenzijn naar voren wordt gebracht. In de stellingen wordt onder meer gevraagd: een actieve inzet op politiek godsdienstig gebied, waarbij aan de sociale opdracht van de kerk niet wordt voorbijgegaan. De kerk moet steun dur ven verlenen aan die bewegingen die de menselijkheid voorop stellen en de kerk moet partij durven kiezen. De kerk mag ech ter geen partijpolitieke bindingen aangaan. Gereformeerde kritiek op Billy Graham De generale deputaten voor de evangelisatie van de gerefor meerde kerken in Nederland hebben een open brief geschre ven aan de evangelist Billy Graham waarin zij zeggen het onbegrijpelijk te vinden dat hij het, blijkens recente uitlatin gen, niet tot zijn taak rekent om met president Nixon te spreken over mogelijke stop zetting van de bombardemen ten in Vietnam. „Wij voelen, aldus de deputa ten, dat de verschrikkelijke ge volgen die de bombardementen voor alle betrokkenen hebben, alle evangelische krachten zou den moeten oproepen, tot het zoeken van een andere weg naar de vrede". Dat dr. Graham daarover In. het kader van zijn vriendschap met Nixon niet wil spreken vinden de deputaten onbegrij pelijk. Ze vinden het noodzake lijk dat alle mensen, die zich in Nederland met evangelisatie bezig houden zich distantiëren van het vertekende beeld dat dr. Graham huns inziens op roept door zijn weigering te funderen op het feit dat hij een „Nieuw-Testamentische evan gelist" is. De leken zullen zo veel moge lijk bij het werk van de kerk betrokken moeten worden en er zal zo intensief mogelijk met andere christenen samen gewerkt moeten worden. Dat zijn de twee belangrijkste punten die aan de orde moeten komen op de vierde zitting van de Nationale Priesterconferen tie van Engeland en Wales, die in september van dit jaar in Birmingham gehouden zal wor den. Ter voorbereiding van de con ferentie zullen de voorlopige agendapunten in dekenale en diocesane discussies worden besproken. De definitieve agenda zal dan in april worden opgesteld. In de voorlopige agenda wordt ook aandacht gevraagd voor het functioneren van de pries- ter en zijn parochie. „Is hij niet teveel een administrateur geworden, een grondbezitter, een te vaderlijke hoeder van zijn schapen, die zo zorgzaam is, dat hij te weinig tijd kan vinden voor zijn mensen en de zo noodzakelijke eigen ontspan ning? Is hij ook niet een func tionaris geworden, die het con tact met zijn mensen, en dan vooral de jongeren, die een heel andere mentaliteit hebben dan hijzelf, heeft verloren?", zo vraagt men zich af. Op de vergadering vn de pries terconferentie zal ook aan de orde moeten komen op welke wijze de leken getraind moeten worden om ze uiteindelijk in te schakelen in het leven en wer ken van de kerk). P De pauselijke vertegenwoordi ger in Oost-Azlë, aartsbisschop Giovanni Moretti, heeft dezer dagen besprekingen gevoerd met premier Abdoel Razak van Maleisië over een vervol ging van christenen in de Ma leisische staat Sabah op het ei land Borneo. Mgr. Moretti. die resideert in Bangkok, had opdracht van de paus om met de Maleisische premier over de situatie op Sa bah te gaan praten. Zoals be kend zijn daar enkele weken geleden verschillende paters gedwongen het land te verla ten. Onder die paters waren enkele Nederlanders. Mgr. Moretti heeft tegenover premier Razak uiting gegeven aan de bezorgdheid van de rooms-katholieke kerk over de toestand op Sabah. Premier Razak zou hebben toegezegd de zaak te onderzoeken. Hij heeft er tevens op gewezen, dat immigratie een zaak van de staat Sabah zelf is. aKtholieken en andere christe nen hebben het bewind van Sa bah verweten christenen i vervolgen door te weigera hen werkvergunningen te gi ven. Geestelijken, die reed vele jaren in Sabah werken moeten, zodra hun vergunnin gen verstreken zijn, het lad verlaten. De regering van Sabah hee| laten weten dat, hoewel ha land overwegend islam itiscj is, er vrijheid van godsdiens heerst. Priesters, die in Saba geboren en getogen zijn, heeft de regering verklaart mogen hun werk blijven doei Het interuniversitair insti tuut normen en waarden in de samenleving te Rotterdam en het oecumenisch vormingscen trum Oud-Poelgeest te Oegst- geest organiseren voor de tweede maal een cursus over het leidinggeven aan verande ringsprocessen. De cursus is voornamelijk bedoeld voor pas tores en anderen die betrokken zijn bij het kerkewerk. Nadere informaties bij het interuniver sitair instituut, Oostmaaslaan 80, Rotterdam, tel. 010—139485. Op 14 en 15 april van dit jaar organiseert het vormings centrum Den Alerdinck in Laag-Zuthem een weekend bij eenkomst met als thema „De dood verandert". Centrale vra gen van dit weekeind zijn die van dood en voortbestaan van mens en samenleving tegen de achtergrond van de huidige cultuurveranderingen. Opgaven en inlichtingen bij het vor mingscentrum, tel. 05290284. De nieuwe ambassadeur van Ethiopië bij het Vaticaan, Abate Agede, heeft bij het overhandigen van zijn geloofs brieven vooral gewezen op de overeenkomsten in het werken aan de vrede door keizer Haile Selassie en paus Paulus. Paus Paulus noemde Haile Selassie een „ijverige voorvechter va de belangen en rechten van d ontwikkelingslanden." Volgens missionarissen, di op de Philippijnen werkzaan zijn is het grootste gedeelt van het land, dat in de zome door een overstroming wen getroffen, nog altijd verwoest Er moeten enorme hoeveelhe den rijst ingevoerd worden c de bevolking voor hongersnooi te vrijwaren. De missionaris sen zijn van mening dat d< overstroming onder meer mo gelijk is geworden door d< roofbouw die tot voor kort on beperkt gepleegd werd op de Philippijnse bossen. De rege ring heeft daar nu maatrege len tegen genomen. Het gereformeerd vredesbe raad organiseert op 3 maart i Drachten en op 24 maart in Etten-Leur twee bijeenkomsten rond het thema „Wat kost ons de vrede?" Medewerking deze dagen wordt verleend door prof. J. Verkuyl, dr. O. Jager, ds. A. Besselaar, prof. Boukema en prof. Pronk. Voor deze bijeenkomsten kan men zich aanmelden bij het secreta riaat van het vredesberaad Spaarndammerdijk 7, Amster dam, tel. 020—246673. Het Nederlands Blazersensemble trad gisteravond in de Prins Willem Alexanderzaal op als gast van het Nederlands Ka merorkest. Wat geen precedent betekent: reeds meermalen liet laatstgenoemd ensemble andere gezelschapper in zijn series pa- raisseren. Twee paradestukken, die in de wereld van de platenliefhebbers een grote populariteit hebben gekregen dank zij Philips (L Y 839704. L Y 839734), werden het uitgebreid en toegewijd audito- Arthur Rubinstein tweemaal solist bij Residentie Orkest Arthur Rubinstein treedt twee maal als solist op met het Resi dentie-Orkest op maandag 29 en dinsdag 30 januari in het Con gresgebouw. Rubinstein haalt hiermee de beide concerten in die hij in september j.l. moest annuleren wegens ziekte. Het programma van deze beide concerten in is identiek: Rubin stein speelt twee pianoconcer ten, te weten het Eerste van Chopin en het Vierde van Beet hoven. Voorts wordt uitgevoerd de Rapsodie Espagnole van Ra- vel; de concerten staan o.l.v. Willem van Otterloo. rium gepresenteerd: Antonin Dvoraks Serenade Op. 44 en de Gran Partita K.V. 361 van Wolf gang Amadeus Mozart; in het eerste werk traden twaalf, in listen op, die, zonder dirigent spelend, bewezen, hoe saamho righeidsgevoel en innerlijke dis cipline voldoende kunnen zijn om te leiden tot feilloze repro- dukties. Dvoraks kostelijk muziekje brach ten de executanten op de wijze, welke Tsjechische meester on getwijfeld heeft gewenst: met een zéér verantwoord gevoel voor de vorm, dat echter aller minst afbreuk deed aan de speelvreugde, die in deze com positie van de eerste tot de laat ste noot leeft. Dieper dan Dvorak graaft Mozart in zijn Gran Partita (Grote Sui te), door hem geschreven voor steee hobo's, tweeklarinetten, twee bassethoorns de alten der klarinettenfamilie twee fagotten, vier hoorns en contra bas. Drie kwartier aandacht vroeg deze muziek van de hoor ders: toen die tijo was verstre ken, waren ze allemaal een beetje ongelukkig, een beetje bedroefd, omdat het „uit" was en „voorbij". Want wat had men genoten van deze „grosse blasende Musik": van de melodische rijkdommen, de klank- en kleurschoonheden, van de zo verantwoorde frase ringen, die een sfeer teweeg brachten van een verrukkelijke melancholie, waaraan een mens zich zo gaarne overgeeft. Zonder toegift kwamen de dertien heren er niet af: de Mandoline aria uit Mozarts Don Giovanni. B.R. Opera Tosca met nieuwe gezichten De opera ..Tosca" uit het seizoen 19691970 is door de Nederland se Operastichting opnieuw op het repertoire gezet. Op 2 bruari gaat de eerste van reeks voorstellingen in Amster dam en op 9. 11 en 13 februari wordt Tosca in het Scheveningse circustheater opgevoerd. Sopraan Gerry de Grott zingt de titelrol en de Amerikaanse te nor William Holley zal debute ren als Cavaradossi maar in de Scheveningse voorstellingen neemt Jan Blinkhof zijn rol over. Jan Derksen zingt de Scarpiapartij. Het werk wordt opnieuw ingestudeerd door Lofti Mansouri. Het Omroeporkest, het Nederlands Operakoor en een kinderkoor o.l.v. Paul Ha- meleers verlenen hun medewer king. Kunst en Kunstenaars Felicia van Deth de bekende Haagse poppenspeelster gaat ze ven voorstellingen in Finland, Noorwegen en Denemarken ge ven. Het Nederl. Centrum van het Intern. Theater Instituut heeft met financiële medewer king van het ministerie van CRM deze De Tsjechoslowaakse violist Jo seph Suk heeft in Amsterdam de Edison Classique gekregen van de Stichting Collectieve Grammofoonplaten Campagne. Suk is een achterkleinzoon van Dvorak. Grafiek van Sijpko Wijk wordt geëxposeerd in Galerie Pulchri Studio te Den Haag van 27 ja nuari t.m. 16 februari. De Koninklijke Zangver. Excel sior geeft op vrijdag 26 januari een concert in de Parkstraat- kerk te Den Haag. Uitgevoerd worden de Kronunsmessc en Exsultate Jubilate van Mozart ten toon in Galerie Nouvelles day of Queen Anne" De Residentie Brass Band krijgt 2000 van het Anjerfonds voor de aankoop van muziekinstru menten zoals een Cornet Bb en een Althoorn Eb. Guido de Waard Berend Boden kamp Jan Claude Reynal en Lei Molin stellen hun werken tentoon in Galerie "Nouvelles Images te Den Haag van 26 ja nuari tot 15 februari. De hoboïst Everhand Speelberg zal de ex positie inleiden met muziek. Jazz in Den Haag organiseert op 28 januari een concert in Thea ter PePijn waar het kwartet van Cees Schrama zal optreden. Broom Hilda

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10