Een veelzijdig medisch centrum m Doodslag Alphen: vijf jaar geëist bollen- en duinstreek Zeehospitium uitgebreid li ïiï ftiïsitij Koe van Corrie beviel een drieling Openbare school Noordwijk weer uitgebreid Met beide benen Leidse bioscopen grond Met een been in het water PAGINA 5 VRIJDAG 19 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT Katwijk Gistermiddag heeft de arts F. F. L. Lingen, twee nieuwe paviljoens van het Rotterdamsch Zeehospitium te Katwijk officieel in gebruik gesteld. In de nieuwe afde- oeirj lingen zijn 25 chronisch lichamelijk gehandicapten gehuisvest. Het totaal van lichame lijk gehandicapte patiënten in het hospitium is hierdoor op 69 gekomen. De patiënten komen voor het merendeel uit het noordelijk gedeelte van Zuid-Holland en niet meer. zoals vroger, alleen uit Rotterdam en omgeving. gezondheidsvoorzieningen en werken volgens de behoef ten," zegt geneesheer-directeur tr, E. B. M. Dillmann. Hij acht tet dan ook niet uitgesloten dat het vleugel van het Rotterdamsch Zeehospitium Het Zeehospitium heeft zich altijd Zeehospitium in de toekomst tot afdeling voor revalidatie, eer aangepast aan de veranderingen totale nieuwbouw zal moeten longkliniek en een afdeling voor in de tijd en wil dat ook blijven overgaan. poliklinische hartrevalidatie op doen. Wij willen telkens een be- Naast een kleine afdeling voor gebouwd. plaats krijgen in de keten TBC-patiënten waarvoor het Dit was mogelijk doordat er zeehospitium oorspronkelijk steeds meer ruimte vrij kwam werd opgericht en de paviljoens voor ernstig gehandicapten, heeft het Hospitium in de 65 jaar van zijn bestaan ook een tiënten beschikbaar, waarvan er tien thans bezet zijn. De school, oorspronkelijk aan het sanatorium verbonden voor het onderwijs aan TBC-patiënten is omgevormd tot een centrum mytylschool. Deze heeft 110 van buiten het Hospitium komt. ook door regelmatige teruggang het aantal tuberculose patiën ten. Momenteel zijn er nog maar 24 bedden voor TBC-pa- Tijdens de polio-epidemie van afdeling 1956 heeft het Zee-hospitiui talrijke poliopatiënten ver pleegd. Men had bij de behan deling van been- en gewrichts- tuberculose 'n grote ervaring op gedaan op chirurgisch-orthopae- disch gebied. Deze kwam nu zeer goed van pas. tiënten. Ook in niet materiële zin is er veel veranderd binnen het Hospitium. „Vroeger was verplegen een zaak van de me dicus alleen", zegt dokter Dill mann. „Maar de bakens moeten worden verzet. Gezondheidszorg is een maatschappelijke activi teit. Het ziekenhuis is dus een eigendom van de samenle ving". LENDSCHENDAM De vijf jaar oude koe Corrie van veehouder E, G. M. Koot in Leidschendam heeft deze week drie kalfjes op de wereld gebracht, een opmer kelijke prestatie. De drie „kuis- jes" voör leken „ko&tjes" zijn kerngezond evenals de moe der. feehouder Koot die zijn vedrijf uitoefent aan de Leidschendam- se Oostvlietweg 23 is van plan de drie kleintjes aan zijn onge- veer vijftig koeien tellende veestapel toe te voegen. De trot se moeder had tot vorige week al vier kalveren op de wereld gebracht, elk jaar een. „Ik had verwacht dat ze er nu, twee zoi krijgen, ze was behoorlijk dik" zegt de heer Koot. De drie kalf jes. twee zwart-bont en rood-bont, hebben reeds nan Marlies, Frank en Rikkie. ,Ik hoop niet dat Corrie nog va ker een drieling ter wereld brengt. Het is niet zo goed voor het dier", zegt de heer Koot ter wijl hij op de magere flanken van het dier wijst. Trots is hij wel op de prestatie van „zijn" Corrie. „Het is een unicum, het komt vrijwel nooit voor dat een koe een drieling kerngezond op de wereld brengt." Weg tussen Oude Gemeneweg en Dorpsstraat HAZERSWOUDE Voor de ont- sluiting van de terreinen tussen de Burgemeester Warnaarkade en de Dorpsstraat is het noodza kelijk, het eerste gedeelte van de Ridder van Montfoortlaan aan te leggen. Het betreft het- deel van de Oude Gemeneweg tot aan de voormalige gemeen- tewerf, waardoor vanaf de Oude Gemeneweg via de voormalige gemeentewerf de verbinding ontstaat met de Dorpsstraat. Kostenraming 55.000. KATWIJK/LEIDEN Sinds enkele tijd is men bezig om een nieuwe waterleidingsaanvoerpijp van Katwijk naar Leiden aan te leggen. Momenteel wordt er in en rond het Vlietkanaal hard gewerkt. De pijp moest namelijk via de Haagse Schouw en De Vink onder het knaal doof naar Leiden-zuid-west. Gisteren werden de betonnen kokers in de sleuf neergelaten, zodat de Vliet nu ..overbrugd" is. Langs de Vliet is men echter nog lang niet klaar. Op de voorgrond ziet u een gedeeltelijke afdamming van het kanaal en een zijsloot. Hiertussen moeten de kokers nog gelegd worden, waarna de af damming weer opgeheven kan worden. Op de achtergrond is nog net de brug bij De Vink zichtbaar. Noordwijk D2 Noordwijkse on- openbare school, die met twee lo- derwijzers Mlchels en Frijllnk en kalen is uitgebreid. Gistermiddag hun leerlingen zijn, na een lange werd de nieuwe vleugel officieel zwerftocht teruggekeerd onder het geopend in het bijzijn van veel DENHAAG/ALPHEN Na een ruzie en een vechtpartij kwam Rlnus Westerhof op zondag, 8 oktober 11. voor de flat aan de Alphense Diamantstraat om het leven door een messteek. Ter zake van doodslag eiste de officier van justitie bij de Haag- chaam van zijn zwager trok. Merkwaardig was, dat de ge wonde zijn aanvaller achter na liep en de vier banden van diens auto door sneel met het mes dat hij inderdaad bij zich had. Toen pas viel hij neer en overleed. se Rechtbank 8istercn vljt jaar Ee„ be|a„grljk pum d, Iaak vertrouwde rieten dak van (ADVERTENTIE) MAVO- leerlingen spelen voor bejaarden LISSE Leerlingen van de Ma vo-school hebben gisteravond een uitvoering gegeven van de musical „Adieu Paris". De toe schouwers waren de bewoners van „Berkhout". De uitvoering werd een enorm succes. Ook de feestavond die volgde, viel zowel bij de leerlin gen als bij de bejaarden in goé de aarde. De directie van „Berkhout" is van plan meer van dergelijke avonden voor de, bewoners te organiseren. ROELOFARENDSVEEN - In de kantine van DOSR wordt a.s. vrijdag weer een kaartavond gehouden. Aan vang 20.00 uur. genodigden, onder wie de burge meester mr. Bonnike, de inspec- teur van het basisonderwijs A. Boogaard en de wethouders Van Leeuwen (Onderwijs), Van Duyn en Jansen. Uit de openingsrede van school hoofd Crama werd duidelijk dat de school nu al weer een lokaal tekort komt. Twee andere wensen van de heer Crama waren een uitbreiding van de speelruimte en een gemeenschapscentrum. Zoals de burgemeester zei, talrijke uitbreidingen openbare school te danken aan de zuinigheid vart de ex-directeur van gemeentewerken Van Vliet die bij de bouw in 1930 het budget sterk besnoeid had. De nieuwe vleugel is helemaal ingericht naar de nieuwste inzichten licht, met borden met lichtbakken en andere snufjes. Onder de trap kon nog een domeintje ge vonden worden voor het opbergen van de costuums die gebruikt worden bij toneelavonden gelijke. Ze zijn alle gemaakt door mevrouw Crama, echtgenote van: het schoolhoofd. Boven de nieuwe lokalen ligt een lange, ruime zol der, die mogelijkheden voor sport en spel biedt. De heer De Vries, voorzitter van de oudercommissie, bood spelmateriaal aan waarmee de vele „overblijvers" zich ln de iddagpauze kunnen amuseren gevangenisstraf bij aftrek tegen WesterhoPs zwager, de 26 ja rige spoorwegarbeider Jan T. uit Alphen aan den Rijn. Op de bewuste zondag had ver dachte met zijn zuster in een café ontmoet. Hoewel de ver houding tussen de mannen ze ker niet ongunstig was, ontston den er moeilijkheden. Ze wer den dra afgedronken. Later, in Jan's flat, ontstond opnieuw ru zie waarbij zelfs vernielingen werden aangericht. Het geruzie verplaatste zich naar buiten, waar Westerhof verdachte zou hebben uitgedaagd: „Steek me maar, als je durft". Verdachte had zijn zwager tweemaal een trap gegeven, waardoor die viel.Toen hij overeind kwam. was hij dreigend op Jan T. af- gekomen.Het was bekend dat deze nogal agressief werd, als hij onder invloed van drank verkeerde. Om zich te verdedi gen had verdachte een mes ge trokken en toen zijn zuster een steen pakte om hem het mes uit ede hand te gooien, had Jan zich zo opgewonden, dat hij niet meer wist wat hij deed. Achter af zegt hij zich alleen te herin neren, dat hij het mes ui het li- was de vraag of het slachtoffer zelf in het mes was gelopen, toen verdachte op het grasveld op hem af kwam. Getuigen kon den daarover geen zekerheid geven. De afficier van justitie verwierp de veronderstelling. Hij overwoog, mét de psychia ter, dat Jan T. kort voor het ge beuren onder grote spannigen had geleefd en een „black out" had gehad. Hij stelde doodslag vast, mogelijk met voorwaarde lijke opzet, maar hij wees een beroep op noodweer af. Omdat de getuigen op dat punt niet zeker waren, achtte de ver-' dediger niet uitgesloten dat W. in het mes was gelopen. Daar zou er geen sprake zijn van doodslag. Als het slachtoffer niet eerst vier banden had door gestoken maar rustig was gaan liggen, had hij het leven eraf kunnen brengen. Derhalve wees hij ook mishandeling de dood tot gevolg hebbend af. Op grond vun de spanningen waaronder zijn cliënt had geleefd was zijn daad niet toe te rekenen. Op grond van noodweerexces ver zocht hij een aanzienlijk lagere straf dan geeist was. Uitspraak op 1 februari. Medicijnen Mevrouw Schmitz van D '66 haal- damse commissievergadering de deze week in een Leidschen- weer eens haar stokpaardje over het gratis ophalen van schadelijke stoffen bij de tuin- Je nieuwtje: op iedere collie die naar de veiting gaat, moet te genwoordig naam en nummer van de tuinder staan. En als ze bij controle op bespuiting den betrapt krijgen ze 'n zware straf, „we kunnen er gewoon niet meer mee werken". ders van stal. 'n Paar maanden geleden had de KVP-er (tuin der) Meewisse haar al gezegd strenge straffen worden 1 tuinders die slor dig en/of onoordeelkundig met I schadelijke stoffen omspringen. Wethouder van Dongen had nu een nieuwtje voor haar: als de nieuwe gemeentewerf klaar is mogen tuinders die over grote hoeveelheden beschikken het tij delijk op de werf opslaan. De heer Meewisse had ook 'n zeggen, daar kon 1 vrouw Schmitz wel weer 'n tijd je mee tevreden zijn. Maar nee. Hoe is het met de overgebleven medicijnen bij de mensen thuis, vroeg ze. Ze had gelezen dat die wel 'n6 gratis worden opge haald. De twee tuinders in de commissie zaten te gnuiven: misschien iets voor de reini-1 gingsdienst, vrouw hier is mag ik even kastje kijken, Paar apart. TRIANON De verwevenheid van televisie en film wordt vijfen twintig jaar na de eerste t.v.-uitzendlng in Nederland steeds sterker. T.v. sterren maken films. Zo Is het ook gegaan met het bekende „paar apart" Johnny Kraaijkamp en Rijk de Gooijer. Heeft Rijk zijn debuut als filmster al gemaakt in „De inbreker". Johnny laat voor het eerst zijn talenten voor de film zien in „Geen paniek" en hoe Geweldig is zijn vertolking van de pas uit de gevangenis ontslagen Johnny, die zich voorneemt op het goede pad te blijven. Samen met zijn vriend Rijk besluit hij de reparatie-dienst-aan-huis „Geen paniek" op te richten. Dan kan de pret pas beginnen. Vermakelijk is zijn uitwijding over de „psyche van de muis" bij een dame die gebeld had omdat haar beeldbuis kapot was en zijn belevenissen in de illegale roulettehal. Dat Johnny ook een aardig mondje Italiaans spreekt is eveneens te horen In de film- Het verhaal speelt zich af rond de „schoonheidssalon" van de tan te van Johnny (Hetty Blok), waar Johnny en Rijk hun bureau gevestigd hebben. Nu enkele weken tussen de beeldschone meis jes van tante Toetje te hebban vertoefd komt het tweetal tot de schokkende ontdekking dat de salon een „verdacht" huis tl. Daar tussendoor speelt het feit dat tante Toetje hnar huis moet verkopen. Omdat er een garagerulmte moet worden gehouwd. Johnny en Rijk vinden hiervoor een hun passende oplossing. Kortom is „Geen paniek", een super „paar apart" geworden. Wat niet zo verwonderlijk mag zijn wanneer men bedenkt dut Kees van Kooten verantwoordelijk is voor de tekst en enkele notoire komieken van de buis (Hetty Blok. Trudy LabiJ, Hans Boskamp en Rita Corita) hun plaatsje in de cast hebben gevonden. Slechts een klein zwak puntje uit de film willen wij nog noemen: Som mige gedeelten van gesprekken zijn bijna niet te verstaan. Of zouden wij dan toch zo verwend zijn mer Nederlandse ondertite lingen bij buitenlandse films? Camera „Dr. Strange Love", een film die de schutterige Neder landse titel Dr. Vreemdenlust meekreeg, is een wat griezelig aandoende parodie op de atoombom. Het Amerikaanse militaire apparaat wordt in deze film enorm belachelijk gemaakt. Enerzijds ziet men enkele generaals do meest vreemde dingen zeggen en doen, anderzijds blijkt een basis-commnndant de mo gelijkheden te bezitten om een atoomoorlog te ontketenen en zo doende de wereld te vernietigen. Hoewel om dit alles best te lachten valt, vooral omdat alles zwaar overtrokken is en niet van humor ontdaan, komt men er niet onderuit (het ligt er dik bovenop) om vergelijkingen te maken met de huidige toestand. Het onderwerp van de film, er moet muar eens een gek zijn, is zeker van toepassing op de huidige situatie in de wereld. De gek in de film is dus die commundant die zijn eskader de lucht instuurt met het bevel „aanvallen". Zijn denkbeeld, de vijand moet vernietigd worden, luat hij op eigen houtje uitvoeren en al les is zo geregeld dat niemand het meer kan tegenhouden. Op het laatste moment worder. alle bommenwerpers toch nog terug geroepen op één na. Diens radio is kapot. Wat er dan nog meer gaat gebeuren kunt u in de Camera bekijken. Zijlpoorter Hans van Wouw Brief ieloofwaardigheid (2) lm twee redenen werd twee weken geleden in deze rubriek de geloof waardigheid van de Nederlandse Spoorwegen in twijfel getrokken waar het gaat om haar zorg voor ons milieu en ons aller welzijn en de daaraan gekoppelde propaganda voor het openbaar vervoer. A) Omdat op treinstellen uitgebreid reclame wordt gemaakt voor een bepaald automerk en B) omdat op Oudejaarsavond op het einde er» waarvan menigeen een glaasje op heeft, na acht uur geen trein meer vertrekt en niemand zich tegen een billijke prijs naar lijn woonplaats kan laten rijden. Dc NS heeft schriftelijk op onze grieven gereageerd. In die brief wordt aan de door ons gewraakte reclame voor auto's volledig voorbijgegaan (wellicht is het zo, dat geld niet stinkt, maar een auto toch zeker wel'). Over de passivi- 'eit op de Oudejaarsavond zegt de NS: „Deze maatregel is niet toe- in gepast dan na een gedegen onderzoek naar de vervoersbehoefte op ijj een dergelijke avond. Daarbij is gebleken dat de vraag naar inter- •'f lokaal vervoer direct na de eerste avonduren zo sterk afneemt, dat pilling zou lei relatief groot Personeelsbestand nodig. Behalve de machinisten en conducteurs mensen nodig voor de kaartverkoop, de bewaking van over wegen en bruggen, de bediening van seinhuizen en verkeersleidings- Posten, de rangeerdienst en de storingsdiensten. Dit betreft enige I duizenden spoorlieden. die de oliebol of appelflap ook liever thuis ,t' "uttigen dan in een wachtlokaal of tussen de kaartverkoop door. De "verheid betaalt de NS jaarlijks meer dan een kwart miljard voor df maatschappelijke functie, die zij in het Nederlands vervoersbe- stel vervult. Van ons mag worden verwacht dat wij onze diensten 'overen op die momenten, dat wij deze functie ook volledig kunnen Waarmaken. Dat is op Oudejaarsavond zeker niet het geval". laagje aan de NS-antwoordman: zou het mogelijk zijn, speciale -.oud-op-nieuw-retours" in het leven te roepen, zoals de spoorwegen destijds het goedkope avondretour invoerden? Daarmee zou op nieuw een behoefte worden geschapen, op basis waarvan de NS op nieuw een stukje van hun sociale functie waar en geloofwaardig *unnen maken. J De luitspeler Hans van Wouw (foto) heeft de gemeenteraad van Lei den een brief van de volgende inhoud gezonden: Geachte heren, Heden, de 16e januari van het jaar onzes Heren 1973, deelt ondergete kende U mede, dat hij, musicus en luitspeler te Leiden, bezit heeft genomen van het hem en u welvertrouwde monument De Zijlpoort te Leiden, teneinde dit voor verder verval te behoeden en het zo danig als verblijf en studieruimte te benutten, totdat een definitieve restauratie zal plaatsvinden. Aangezien de aard van het werk van ondergetekende in absolute overeenstemming is met de sfeer van dit gebouw en een voortzet ting is van een traditie van luitspelers, welke in de loop der eeuwen in Leiden hebben gewoond (o.a. Mr. Joachim van de Hove en Mr. Perseijn zestiende eeuw), hoopt ondergetekende, dat zijn diep respect voor dit gebouw bij u weerklank zal vinden en u hem alle advies en medewerking zult willen verlenen. Was getekend Mr. Hans van Wouw, luitspeler te Leiden. Advocaat Als je in Leidschendam in verze kerde bewaring wordt gesteld en langer dan 6 uur op het poli tiebureau verblijft, heb je tegen woordig in een mum van tijd 'n advocaat en, zo heeft de Leid- schendamse advocaat mr. A. R. I, Aris (tussen haakjes een van het selecte .clubje oprichters van D '66) meegedeeld. In de meeste gevallen is dat ook nog kosteloos. Hoofdinspecteur Jansen van de gemeentepolitie, in die kwaliteit ook hulp-officier van justitie is blij met de zg. advocatentele- foon. Als het nodig is gaat er 'n telefoontje naar Den Haag „om de verdachte bijstand te verle nen. De Haagse advocaten zit ten dag en nacht, nou ja dag en nacht: tussen 9 en 24 uur, klaar om u te kunnen helpen. Als u tenmnste verdacht wordt van een misdrijf en langer dan 6 uur in de cel zit. Sociaal Leiderdorp gaat zijn ambtenaren hard aanpakken. Griepepide mieën of geen griepepidemieën, de commiezen A of nog hoger (wat is hoger dan A?) die in de buitendienst van sociale zaken werken, zullen voortaan zelf hun overjas moeten betalen. B. en w.: „Wij zijn namelijk van mening dat de salariëring van een dergelijk ambtenaar van dien aard is, dat hij in staat is de kosten van noodzakelijk geachte beschermende kleding zelf te betalen." Daar blijft het niet bij, want ook ambtenaren, die op kosten van de gemeente gebruik maken van hun auto, zullen zichzelf voortaan moeten aankleden En fietsende ambte naren, die in rang lager zijn dan commies A, moeten het doen met een tweejaarlijkse ver goeding van maximaal 200 gul den en daar koop je vandaag- de-dag ook niet meer voor dan een luipaardvel, nietwaar? Je gaat je als ambtenaar wel uit gekleed voelen. Maar wat te denken van de doodgraver, die volgens het „vigerende kle ding reglement" maar één maal in de drie jaar op kosten vun de gemeente zijn pet en uniform mag vernieuwen? Je zou je als Leiderdorper scha men nog dood te gaan.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5