Groene bus primeur PTT in Voorschoten ir rijn- veen- en vlietstre^AciN/ Ook zonder Man en Paard te noemen weet men in Boskoop over wie het gaat „Beter Nieuwkoop verfoeit streekplan Ondernemersvereniging Sassenheim opgericht Jonge Balie presenteerde kort geding Sleutel voor eerste woning OOK Wat moet wetei k< v: f M r>r> Hearing over jongerencentrum in Ter Aar Markt berichten] PAGINA 4 VRIJDAG 19 JANUARI 1973 T LEIDSE COURANT BOSKOOP Soms kan men in de dorpskern een man met een calotje op waarnemen rustig lo pend naast een prachtig wit lichtgrijs gevlekt paard. Ze wandelen kalmpjes zo samen. Het paard met rechtopstaande spitse oren, elegant lopend dicht naast zijn baas. Twee gezworen kameraden. De eerste indruk is dat St. Nico- laas zijn schimmel vergeten heeft, maar het paard Hertana is een echte Lipizzaner. Haar moeder werd (in blijde ver wachting) geïmporteerd vanuit Tsjecho Slowakije en de merrie is geboren in Avifauna. De heer W. A. Gelderblom wonen de aan de Ridderbuurt heeft Hertana zeer jong gekocht. „Ziet u". vertelt hij. „toen ik vijfenzestig werd dacht ik er eerst serieus over een autootje te kopen, maar ik vond Hertana zo geweldig, dat ik daar het geld maar aan heb besteed en ik heb er geen spijt van. Zeker niet Paarden zijn de heer Gelderblom zijn lust en zijn leven. Hertana heeft het heel goed bij hem. Een warme stal en een weiland waar zij naar hartelust kan dra ven. Van springconcoursen en draverijen wordt Willem Gel derblom misselijk. „Je mag een dier wel gebruiken", maar niet misbruiken vindt hij. „De men sen hebben nooit genoeg," gaat hij verder, „als een paard 1,50 meter springt moet het 1,60 worden en zo is het met drave rijen ook. Het gaat nooit hoog en snel genoeg". „Kijk, Hertana kan best springen. Als ik haar roep komt ze en dan houdt geen hek of sloot haar te rug. Zo'n beest voelt gewoon, dat je van haar houdt hé, maar De heer Gelderblom met zijn Lippizaner ik dwing haar nooit tot enorme prestaties." „Al ben ik dan nu 73 ik rijd nog graag paard. Als het zomer wordt ga ik weer met haar op stap langs de ruilverkaveling daar in de polder is het rustig. Dat wandelen door het dorp doe ik opdat ze niet bang wordt in het verkeer. Bovendien moet ze 's winters af en toe een frisse neus halen evenals ik trou- Bij de jongedames is Hertana zeer geliefd. Gelderblom zegt: „nou ja, als ik weet, dat ze van paarden houden en goed kunnen rijden mogen ze Hertana wel eens lenen." Hij heeft zijn leven lang met paarden omgegaan. In Utrecht vijftig jaar geleden werkte hij bij de gemeentereiniging. In die tijd. ging alles nog met paard en wagen. Het is duidelijk, dat de moderne vuilnisauto hem niks doet. „Je hebt." zo vertelt hij verder, „ook paarden met een rot ka rakter, maar dat zit dan meest al in de opvoeding door de men sen. Papieren (stamboom) van Hertana heb ik niet. Dat kan me ook geen barst schelen. Het paard is voor mij goed genoeg. Haar stamboom staat haar ge woon op het lijf geschreven. Zo is dat!". NIEUWKOOP De gefuseerde raadsfracties Beter Nieuwkoop en Actiegroep '70 hebben bij monde van de heer Bommer fel gereageerd op het in voorberei ding zijnde streekplan, waarin Gedeputeerde Staten de groei van Nieuwkoop zodanig willen afremmen, dat Nieuwkoop en Noorden „in de toekomst gede gradeerd dreigen te worden tot dode dorpen zonder welvaart". De fracties brachter dit naar vo ren op de gisteravond gehouden algemene besohouwingen naar aanleiding van de begroting 1973 van Nieuwkoop. De heer Bommer merkte voorts op dat men maar bezig was met het bouwen van scholen, sportvelden aanlegt en een zwembad reconstrueert, waar voor straks geen jeugd meer is. De opmerking over de invloed van het streekplan was eigenlijk de enige van kaliber tijdens deze vergadering. De beschou wingen van de meeste sprekers hadden, zoals ook de burge meester constateerde, een on dertoon van tevredenheid. Veel boeiender bleek de aanwezige expositie van oude ansichten en prenten uit de unieke particulie re verzameling van de heer W. Kwakkenbos. Daarvoor bestond van de zijde van het publiek aanzienlijk meer belangstelling dan voor de algemepe beschou wingen. De volgende punten kwamen nog aan de orde: Op een vraag van de heer Sekuur, namens KVP, CHU en AR (die zich voor het eerst als één fractie presenteer den) deelde burgemeester van Montfoort mee, dat hoogstwaar schijnlijk nog voor het komend seizoen de reconstructie van het zwembad gereed zal komen. De neer Battjes (PAK) merkte op dat de openbare sportcommissie niet werkt op de wijze zoals hij zich had voorgesteld. De hea ring inzake het plan Bouwlust achtte hij weinig zinvol, omdat nu reeds alles in kannen en kruiken is, maar een hearing over het Dorpskernplan zou zeer nuttig zijn, althans in een vroeg stadium. Op zijn vragen over illegale ont wikkelingen in het Plassenge- bied antwoordde de burgemees ter dat de standpunten van en W. en Gedeputeerde Staten nogals eens uiteenlopen, m dat het college nu toch een kere vrijheid van handelen heeft om wettelijk te kunnen op treden. Duisternis in Ter Aar TER AAR/AARDAM Een ge deelte van Ter Aar, Aardam Zevenhoven was gisteravond plotseling in diep duister ge huld. Door een storing in de elektrici teit viel omstreeks kwart vc het licht uit, ook dat van Dorpshuis, waar juist een brui loft werd gevierd. Om kwart over negen had men een noodoplossing gevonden door een andere schakeling toe te passen, in afwachting van een definitief herstel van de schade. Voorschoten is een van de eerste gemeenten van Nederland en de eerste binnen het postdistrict 's-Gravenhage waar de PTT de enige maanden geleden aange kondigde postbusjes geplaatst heeft, iedere voordeur, die meer dan 10 meter van de openbare weg staat, krijgt bij het begin van de tuin een groene postbus, waarin de bezorger van de PTT de poststukken deponeert. Vol gens de PTT werkt dit arbeids besparend, er komt een tijd winst tijdens de bezorging. De postbusjes zijn uitgevoerd in plastic en geheel groen, waar door zij zich aanpassen bij de tuinen. De verstrekking is ge beurd in overleg met de bewo ner en is eenmalig gratis. Bij het postbusje hoort een slot met twee sleuteltjes. In Voorschoten staan er thans ruim 400 stuks. De bewoners zijn allemaal ak koord gegaan met de plaatsing van de postbusjes, hoewel er be woners zijn die thans de postbus minder plezierig vinden omdat ook de krantenbezorger deze postbus gaat gebruiken en de bewoners 's-avonds zijn huis moet verlaten voor het halen van zijn krant. De direkteur van het Postkantoor Voorschoten heeft de klagende dagbladabonnees geadviseerd zelf stappen te ondernemen, omdat het de PTT te ver gaat om op dit eventuele „misbruik" controle uit te oefenen. Indien bewoners een postbus weigeren of weghalen, dan komt de post bezorging in gevaar. Voorschoten De Haagse jonge Balie hield in het Cultureel Cen trum een instruktieve rechtzit ting, waarbij gekozen werd voor de opvoering van een „Kort Ge ding". De Jonge Balie wordt ge vormd door jonge advocaten, die zich ten doel stellen bekend heid te geven over de wijze van rechtspleging in Nederland. De Jonge Balie was op uitnodi ging van 't Nut afdeling Voor schoten gekomen. De belangstel ling was niet groot, positief ele ment waren de ongeveer twintig middelbare scholieren, die met belangstelling het „Kort Ge ding" volgden, evenals de vijf en twintig volwassenen. De jonge advocaten deden hun best. Een rechtzitting is zelden een sprankelend evenement en ook dit gefingeerde kort geding dat zich afspeelde in Voorstad, waarbij een advocaat namens twee woonwagenbewoners de eis op tafel legde om met hun wa gens en familie in Voorstad te mogen staan en tevens aanslui ting te krijgen op licht- en wa- ternet. De verdediger van de gemeente Voorstad beriep zich op de regionale voorziening voor de woonwagenbewoners en uiteindelijk besliste de president dat de woonwagenbewoners naar het regionale kamp moes ten. Het onderwerp vroeg om citaten uit wetboeken, juristen zijn lang niet altijd volksredenaars zodat de verbale expressie wel eens gemist werd. Waarschijnlijk zou de Jonge Balie met een minder zwaar onderwerp meer of met een strafzitting overgekomen zijn naar de zaal. NIEUWKOOP Het „trekkertje" voor de gemeenteraadsvergadering heeft gewerkt. De heer W. Kwakkenbos had een tentoonstelling in gericht van enkele honderden ansichtkaarten uit Nieuwkoop en Noorden, sommige nog daterend uit de vorige eeuw. In de pauze van de raadsvergadering stroomde het publiek naar de tentoon stellingsruimte. De oude ansichten wonnen het in aandacht verre van de wat saaie algemene beschouwingen. Sassenheim In het Bruine Paard is gisteravond de „Onder- neimrsvereniging Sassenheim" opgericht. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst van de Sassen- heimse middenstand. Vorige week had men besloten de plaatselijke verenigingen Sint Olaf en de Christelijke Middenstandsvereni ging op te heffen. De nieuwe ver eniging is aangesloten bij de Ko ninklijke Bond van Ondernemers. Zij voorziet in een steeds groeien de behoefte aan samenwerking. „Ondernemersverer.!iging Sassen heim" stelt zich ten doel de alge mene belangen te behartigen van de handeldrijvende en industriële ondernemers van Sassenheim. Zij start met 55 lederï. Als bestuursle den werden gekozen: W. van Bie zen, H. Dobbe. J. Meiman, F. Meyer, D. Perfors, J. van der Post en G. Scholten (voorzitter). Concrete punten waarmee „„On dernemersvereniging Sassenheim" zich op korte termijn gaat bezig houden, zijn de omlegging van het verkeer en de sanering van het winkelcentrum. Over dit laatste was men van mening dat dit in handen gegeven moet worden van een deskundige commissie. De contributie van de nieuwe vereni ging zal 120 gulden per jaar be dragen, inclusief de bijdrage aan de landelijke organisatie. TER AAR Voleende week don derdag organiseert de werk groep Jongerencentrum Ter Aar een hearing voor alle jongeren over een op t» richten eigen centrum. De bijeenkomst wordt gehouden in Het Dorpshuis, aanvang 20 uur. De werkgroep onderhoudt al enige maanden contact met de be staande jongerenverenigingen om te onderzoeken of een derge lijk centrum kans van slagen heeft. De hearing is bedoeld om dit onderzoek tu in grotere kring voort te zetten. Als het grootste deel van de jon- Plevn "68 draait met geleende inventaris door IIAZERSWOUDE Pleyn '68, de jeugdsociëteit die in het Groe- nendijkse parochiehuis te Ha- zerswoude is gehuisvest, „draait" zondag, vanaf 15.00 uur, weer. Afgelopen weekend werd daar aan artikelen in de drankensec tor en aan apparaten van de discotheek voor zo'n zevendui zend gulden gestolen. Tevens werden er verschillende attribu ten vernield. Theo Wesselingh, van Pleyn '68: „We hebben ma teriaal gehuurd, om de zaak weer drijvende te maken". geren positief blijken te staan tegenover de oprichting van een centrum, hoopt de werkgroep de verschillende verenigingen te kunnen stimuleren daadwerke lijk hieraan mee te werken. i 'iverse ideeën, die nu reeds in de werkgroep naar voren zijn ge komen, zullen aan de toehoor ders volgende week donderdag worden voorgelegd. Niet alleen in het kader van het brede onderzoek naar de behoef te aan een jongerencentrum, maar ook vanwege verdere ge sprekken met de overheid, acht de werkgroep het van groot belang, dat veel jongeren de hearing zullen bijwonen. Bodemonderzoek moet een eind maken aan de discussies HAZERSWOUDE Burgemees ter en wethouders van Hazers- woude adviseren de gemeente raad, om 2250,- beschikbaar te stellen voor het doen plaats vin den van een vergelijkend bo demonderzoek. Herhaalde malen is namelijk ge steld, dat het aanleggen van sportvelden op het daartoe be stemde terrein aan de Gemene- weg door de slechte bodemge steldheid belangrijk duurder zal zijn dan elders. Dit argument wordt naar voren gebracht door de tegenstanders van de concen tratie van sportvelden in Ha- zerswoude-dorp. Burgemeester en wethouders menen, dat het voor de goede meningsvorming, onder meer door het bestuur van de Sportstichting, van nut is. dat op het punt van bodem gesteldheid duidelijkheid bestaat en stelt daarom voor een verge lijkend bodemonderzoek te laten houden. (ADVERTENTIE) BOSKOOP Burgemeester G.W. baron van Dedem heeft giste ren aan het bruidspaar K. A. HuninkKompeer, dat als eer ste een woning gebouwd door de Bohan—bouwmaatschappij in Snijdelwijk west gaat betrek ken, de sleutel overhandigd. Tevens werd een modelwoning ter bezichtiging opengesteld, waar van het interieur werd verzorgd door Euro Home gevestigd te Boskoop. Dit naar ontwerp van de binnenhuisarchitect A. Gerts te Meteren (Gelderl.), die ook het ontwerp voor de tuinaanleg maakte. Met het bruidspaar luisterden de vele genodigden naar een korte uiteenzetting van de directeur van de Bohan over de aard van de bouw in prefabrikatie het geen de snelle uitvoering ten goede is gekomen. Voor de Bohan was deze bouw in Burgemeester Van Dedem overhandigt de sleutel mevrouw Hunink-Kompeer. segmenten kant en klaar vanuit de fabriek een experiment, dat overigens zeer goed voldeed. Mede door het teamwork op de I bouwplaats kan snel en efficient gewerkt worden hetgeen in de prijs van de woningen tot uiting j komt. Aldus de heer Neijenhuis, die verder de medewerking van de gemeente Boskoop prees met name de technische dienst, die alles in het werk stelde om de J bouw zo vlot mogelijk te laten verlopen. De burgemeester zei verheugd te j zijn dat zeker meer dan de helft der woningen aan Boskopers kon worden verkocht. We we ten, dat men vanuit de grote steden graag in Boskoop komt wonen. Het is een prachtig dorp. maar met de weinige grond die we nog hebben willen we toch eerst voor onze eigen i mensen bouwen. OUDE MUNTEN Gevraagd mooie Nederlandse munten van vóór 1945. Wij geven bijvoorbeeld voor: Koperen Vi centen vóór 1890 Koperen centen 1891 t/m 1906 Koperen centen t.m. 1877 Koperen 2'/» centen t.m. 1898 Zilveren ronde stuivers Nikkelen vierkante stuivers Dubbeltjes Willem I Dubbeltjes 1876 t.m. 1910, mooi Kwartjes 1910 t.m. 1925 Halve guldens 1850 t.m. 1909 Guldens Willem I, II en lil Rijksdaalders Willem III Rijksdaalders Wilhelmina co. 4,50 ca. f 4. ca. 3,50 ca. 3.- 20.— ca. f 12.50 ca. f 10. ca. 17.50 v a ƒ30.— ca. 25. 10.- voor provinciale munten en geld uit r LISSE De heer Timp man, vierde onlangs zijn jarige jubileum bij het U ratorium voor bloemboll onderzoek. Uit handen directeur P. K. Schenk ving hij het „LAB" spek Vele collega's feliciteer daarna de jubilaris. BODEGRAVEN Tot hc van de in aanbouw zijnde P: Chr. basisschool in Broeki den is door het bestuur noemd de heer A. van Lt wen uit Gennep. Deze scl zal wellicht een dependa krijgen van een der K< basisscholen. LISSE In enige wiiü van de winkelgalerij Heul" is in de nacht woensdag op donderdag tj ingebroken. Er wordt vermist aangezien de alat installatie in werking t De inbrekers namen hai de benen. LISSE De Nederlan Christelijke Vrouwenl hield een huishoudelijke gadering. De avond kri een feestelijk tintje door kienspel, dat na de pauze houden werd. De opbrer van het spel was Dr. Albronda van der h fonds. Katwijl Rotte lingei lijk g De pati niet i Naj LANGERAAR In het leNDS rochiehuis wordt een klav ou(le jasavond gehouden. De i brengst is voor de beja densoos. Aanvang 20.00 u v kelijkf jes" zijn k< BOSKOOP In het Vert gingsgebouw hebben Mar Visser en de leerlingen scheid van elkaar genom na de wintercursussen dayeeh0uc sen. Bij de slotavond waar ook veel ouders aan we. waren werden door de le lingen behalve de heer mevrouw Visser ook de sistentes Suze van Aalst Bodegraven en Joke Boer Hazerswoude in de bloen tjes gezet. Het feest, in ci navalsstijl, werd ook meej vierd door leerlingen school uit Bodegraven, uitoefi se Oo de dri veests gebra verwa krijge zegt VALKENBURG Veel langstelling was er gis avond voor Sipke van Land, die in de Gemt schapsruimte van de scl voor de Vereniging Christelijk Onderwijs ki spreken. De heer van Lands betoog had als traal punt de noodzaak, het christelijk onderwijs intern bezint en vernit Het christelijk onderwijs zich in deze tijd, juist deze tijd, weer geloofswi dig moeten maken, Van der Land. NOORDWIJK Een 12-jj ge scholier liep gisteren gebroken enkel op toen zonder te kijken de Van huysstraat overstak. Hij ste daarbij tegen de per nenauto van een 35-jari) Oegstgeestenaar. NOORDWIJK Een 20-jari ge leerling verpleegstei moest in het ziekenhuis wof den opgenomen met een gt broken neus. De verplege reed met grote snelheid zijn motor door de bocht botste tegen een persone rood-t ROELOFARENDSVEEN. Bloe Urig, is jan. 1973 Anjers Rozen 29—82, Gerbera 45. Hi 55—70, Forsythlatakken 36—7 Narcissen 95—1 40. Troschr 1.50—1.85. idem Jaarrond l.l Snljgroen 25—60. Trosanjers 2.60, Irissen Ideal 2.00. F 1.20—3.00. Tulpe" Paul Richter. Preludium. den. pink Trophy. Bellont gold. Topscore. Tommy Apeldoorn. Beauty of Vole Cassinl. I.evant. Mlrjnran 1.35—IJ Golden Apeld.wrrn. Mickey Mo Corlolan. Mad. Spoor 1.90—2.15. I mlnencc 1.70—2,30, Demeter 2.85 per II 2.60- 6.00. B I 6.SO. E ^—5.00. C 1 1.605.00. C II yrenkool 60 - «8. Uien p. kist v ilselderle 25—43. Aanvoer «VC •n 240.000 kg. SMARKT GOUDA markt Gouda (18 Jan.) r: 7 parUJen. Prijs ,50—4,80. Handel: flau (18 jan. gelter 5.65 5.355.65 (2e kwal.) 5.05—5.30 kwal.): vette gew. 5,25—5,50 den. pers 5'.00-54 1,. ,75—5,Ou (3e Iwal' WeE uchtere kalveren per kg. lev. ,35-1.75: zware vette varken c lev. gew. 2.45—2.55: zouter. •S, TT £*-&: £0% r unge slnchtzeugen per kg. lev. ',45—2.55. Overzicht fresp. h |M S delljk - prijshoudend. -...d pr"-"1' koelen redelijk goed kalveren' redelijk - 1: dend. nuchtere kahvi prijshoudend, fokkalve aflopend, schapen red ger. varkens houdend, biggen redelijk - c prlJsW rustic

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4