Hoogleraar neemt ontslag uit protest Belasting onroerend goed niet vóór 1975 Mervedev mag naar Westen £cidóc0otiAont ADVIESRAAD OPEN KERK BEZORGD OVER ONDER DRUKKEN VERNIEUWING Schadeclaim brug St.-Annabaai nog niet geregeld VEEL AMERIKANEN VOELEN ZICH THUIS NIET MEER VEILIG 3ptreden studenten onaanvaardbaar N uw persoonlijke lening is ons geheim Consulaten in Boston vernield JSDAG 16 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT aangevraagd. Aanleiding rtoe is, „dat hij zich als gleraar bij herhaling te ver en heeft tegen zijn onaan- rdbaar optreden, aantijgin- onwaarheden van zich dragende studenten". Prof. i Baal was van 1953 tot 1958 laatste) gouverneur van I. Nieuw Guinea. onzer verslaggevers. weken bezet door enkele studen- ht Prof. dr. J. van Baal ten, die menen dait zij ite weinig hoogleraar in de culturele inspraak hebben. ■opologie aan de rijksuniver- prof van gaai jS gekant tegen de It in Utrecht, heeft zijn ont- universitaire situatie als geheel, die door de ongunst der tijden binnen luttele jaren de universi teiten in Nederland het karakter opdrukt van een h.b.s. met or deproblemen. Daar wetenschap te bedrijven lijkt hem niet mo gelijk. Prof van Baal wil met zijn aftreden duidelijk maken, dat het hier niet gaat om een eigen probleempje dat wat moeilijk op te lossen valt, maar om een geval uit vele van uni versitair verval. Prof Thoden van Velzen, nu nog de enige hoogleraar aan het in stituut. noemde het voortijdig afscheid van prof. Van Baal een klap voor Utrecht en voor het instituut. Hij betreurde het bij zonder dat de hoogleraar „mede door de intolerantie van bepaal de studenten is verdwenen". Aan de subfaculteit politicologie van de universiteit van Amster dam duurt de onderwijsstaking van prof dr. Daudt en vijf van zijn medewerkers nog steeds voort, ook hier uit protest tegen de sfeer op de universiteit. Snelrecht bezetters consulaat 'ERDAM (ANP) De Am- damse hoofdofficier van jus- mr. J. F. Hartsuiker, heeft eren meegedeeld dat hij een Ie berechting van de bezet- door de politierechter zal orderen. Het zal toch echter paar weken duren voor lerecht zullen staan, zo voeg- hij er aan toe. ter Schmelzer, van buiten- dse zaken, heeft de bezetting het Amerikaanse consulaat Amsterdam scherp veroor- ld. Jchmelzer zei: „Ik moet on- :n met geweld gepaard' nde acties, die dienen om istgevoelens af te reageren, sterkste afkeuren". Onderscheiding DEN HAAG (ANP) De afgetre den directeur-generaal van so ciale voorzieningen van het mi nisterie van sociale zaken mr. A. C. M. van de Ven, die om gezondheidsredenen zijn functie heeft moeten neerleggen, is bij bevordering benoemd tot com mandeur in de orde van Oran- je-Nassau. Minister J. Boersma van Sociale Zaken' heeft mr. Van de Ven gisteren de versier selen van de onderscheiding uit gereikt. Overheids personeel moet niet demonstreren UTRECHT (ANP) „Wij moeten de strijd voor de belangen het overheidspersoneel en voor het voeren van een goed over leg niet overbrengen op de straat. Een openbare bijeen komst met optocht en demon stratie is een middel, dat het overhelds- en onderwijsperso neel onwaardig is. Enkele cente gebeurtenissen hebben duidelijk bewezen dat dergelijke demonstraties een onwaardig karakter hebben". Aldus de voorzitter van de Chris telijke Centrale van Overheids- en Onderwijzend Personeel, de heer W. Wieringa, in een „ver antwoording van het beleid" van deze centrale, die zoals ge meld niet zal deelnemen aan de demonstratie die de andere vier centrales gaan houden in ver band met de meningsverschillen tussen regering en ambtenaren over de pensioenpremie. Men moet de volksvertegenwoordi ging overtuigen door argumen ten. De eerste plechtige bijeenkomst v (Van onze parlementaire redak- meenten ongeveer even hoog of tie) iets hoger zijn als de oude be- DEN HAAG Het zal wel begin lastingen samen. 1975 worden voordat de meeste Voor bedrijfsruimten horeca, de vergrote EEG-ministerraad, die gisteren in Brussel bijeenkwam EEG oneens gemeenten zover zijn dat aantal bestaande gemeentelijke belastingen gaan vervangen door een nieuwe, een belasting op onroerend goed. Deze ver vanging is geregeld in een nieu we wet op de gemeentelijke en provinciale belastingen die al eind 1970 in het Staatsblad ver scheen. Maar de wet is in zijn praktische uitvoering zo inge wikkeld, dat slechts enkele ge meenten Haarlem en Smal- lingerland (Fr.) op eigen houtje een nieuwe gemeentelijke belastingverordening hebben in gevoerd per 1 januari j.l. De overige bijna 900 gemeenten wachten nog op een model-ver ordening. die een werkgroep van de Vereniging van Neder landse Gemeenten opstelt. De wet beoogt de gemeenten meer ruimte te geven voor ei gen belastingen. De bestaande gemeentelijke belastingen die gaan verdwijnen, zijn o.m. per sonele, grond- straat- riool- en brandverzekeringsbelasting. Voor huurders en eigenaars van woningen zal de nieuwe belas ting op onroerend goed naar verwachting in de meeste ge-1 winkels werkplaatsen en voor gebouwen van openbare nutsbe drijven (bijv. ziekenhuizen) zal de belasting op onroerend goed echter meestal wel een belas tingverzwaring inhouden. over Noorwegen BRUSSEL (AP) De ministers van buitenlandse zaken va vergrote Europese Economische Gemeenschap zijn het niet eens geworden over de voorstellen die aan Noorwegen moeten wor den gedaan voor de handel tus sen dit land, dat verleden jaar weigerde toe te treden tot de EEG, en de gemeenschap. De kwestie is verwezen naar de permanente vertegenwoordigin gen in Brussel, die verslag zul len uitbrengen van hun bevin dingen op de komende minister raad, 5 februari. Het gaat niet alleen om de handel in industrieprodukten maar ook om de moeilijke kwestie van de Noorse vis uitvoer. lei dieren stonden model voor deze kaarsen die gisteren stonden te schitteren op een chemische ten- istelling in Stuttgart. De kaarsen zijn kleurrijk beschilderd en branden geheel in. MOSKOU (Reuter) De Russi sche geneticus Zjores Medvedev die vanwege zijn afwijkende ideeën herhaaldelijk in conflict Is geweest met de Russische toriteiten, is uit Moskou naar Londen vertrokken om daar we tenschappelijk onderzoek te doen. Tegen vrienden heeft Medvedev verteld dat hij naar de Sowjet Unie wil terugkeren. Daarom zou hij zich in Londen uitslui tend met wetenschappelijk werk bezig houden en niet met poli tieke activiteiten om de autori teiten geen voorwendsel te ge- an een onzer verslaggevers HAAG De dezer dagen lerlchte Landelijke Advies- d van Open Kerk heeft in brief aan de hogere beleids- ctionarissen in de Nederland kerkprovincie zijn bezorgd- d geuit over de toenemende lerdrukking in de kerkver- uwing in Nederland. De brief :n zestal vragen, waar- n ook een bewuste bij- age wil leveren aan het Lan- lijk Pastoraal Overleg, dat d deze maand in Noordwij- 'houi wordt gehouden. Landelijke Adviesraad heeft brief niet tot de Nederland- bisschoppen gericht, omdat i van mening is dat de eigen antwoordelijkheid van schoppen steeds meer onder ik komt te staan van iheimzinnig" opererende iderheid en de vertegenwoor- ers van de Romeinse curie Den Haag". Bovendien acht een openhartig beraad bin- de bisschoppenconferentie mogelijk door de breuk die arbinnen door Open Kerk 'rdt verondersteld, de bisschoppelijke vicarissen iciaals e.d. schrijft de Advies- ad: „Wij weten dat uw positie delicaat is en dat u örtdurend worstelt met het emm.i: gaan, ontslagen wor- blijven en dan tot welke ijs? u zult de dreigende ont- kkeling in de toekomst niet medeverantwoordelijk- 'd willen blijven bevestigen, beleidsfunctionarissen wordt vraagd de vragen ten aanzien de toenemende onderdruk- Jg van de pastorale vernieu- de diocesane raden, enstencentra e.d. in bespre- nÊ te brengen. Een concrete uitspraak hierover van het Lan- y delijk Pastoraal Overleg lijkt de adviesraad voldoende, mits de I uitvoering op korte termijn is gegarandeerd. Gelijktijdig heeft de adviesraad aangeboden waar nodig een handreiking te bie den. Buitenland beter over Ned. kerk geïnformeerd UTRECHT - (KNP) De brief over „Open Communie" die de bisschoppen van Nederland eind vorige week aan alle pastores hebben gericht, wordt momen teel in een Franse vertaling toe gestuurd aan alle bisschoppen conferenties en aan alle depar tementen van de Romeinse Cu- Het sekretariaat van de R.K. kerkprovincie wil door deze handelwijze (die in de toekomst bij alle belangrijke dokumenten van de Nederlandse bisschoppen zal worden gevolgd) een dienst bewijzen aan de talrijke christe nen in het buitenland, die grote belangstelling voor het katholi cisme in ons land aan de dag leggen. Tevens hoopt men zodoende te voorkomen dat de buitenlandse bladen, radio- en televisiesta tions bij gebrek aan dokumenta- tie onjuiste berichten over de katholieke kerkprovincie in Ne derland verspreiden. ADVERTENTIE De tientallen persoonlijke leningen, die wij dagelijks verstrekken worden helemaal schriftelijk afgehandeld. Geld lenen is een kwestie van wederzijds vertrouwen. Het aanvraagformulier, dat wij u in blanco enveloppe toesturen geeft u alle informatie die nodig is. Als u gehuwd bent en in loondienst, beschikt u over enkele dagen over het gevraagde bedrag. Van f. 1000.- tot f. 10.000.-. Aflossing in 12 tot 48 maanden. Wettelijke tarieven. Geen informatie bij werkgever, bankrelatie of buren. Geen kosten. Bel of schrijf aan: -Financieringskantoor E.J. Möller, St. Catharinastraat 1, Eindhoven, tel. 040 -66633 of 25472. (Door gcm. Eindhoven toegelaten financieringskantoor) Eén van de beide verdachten die van zijn onschuld blijft getuigen in het Watergateproces is James McCord (rechts), hier in gesprek met zijn verdediger. Bekentenissen in Watergate proces WASHINGTON DPA In het proces inzake spionage in het hoofdkwartier van de Ameri kaanse democratische partij, het Watergate House, hebben vier verdachten het voorbeeld van de voormalige raadsman van het Witte Huis. Howard Hunt, gevolgd en een volledige bekentenis afgelegd. Van de zeven beklaagden houden nu nog Gordon Liddy en James McCord, twee leden van het re publikeinse verkiezingscomité, hun onschuld vol. ven hem de terugkeer naar de Sowjet-Unie te beletten door zijn paspoort in beslag te nemen. Medvedev is in '70 negentien da gen gedwongen opgenomen ge weest in de psychiatrische in richting, waaruit hij na een storm van protest van Russi sche wetenschapsmensen werd vrijgelaten. Hij heeft in het westen een boek gepubliceerd met kritiek op het stalinisme. Vorige zomer kreeg hij geen toestemming een inter nationaal congres van genetici in Kiev bij te wonen hoewel de organisatoren hem wel hadden uitgenodigd. Medvevev is met vrouw en een zoon per trein naar het Westen vertrokken, Een andere zoon zit in de ge vangenis in verband met vechtpartijtje van jongelui enige tijd geleden. Medvedev zal zich in Londen vooral bezig houden met zijn specialisme, de geron tologie. Actuele kwesties op school Een onderwijsconferentie van de Atlantische Commissie heeft top ambtenaar van Onderwijs en Wetenschappen, secretaris-generaal mr. M. D. van Wolferen, vrijdag benut om te pleiten voor actualise ring van ons onderwijs. Hij zou het met name juist vinden, indien „schoolleiders niet langer voorbijgaan aan de problemen welke bij het voortgezet onderwijs op de jongeren afkomen. Men kan de op groeiende jonge mens niet opvoeden, als men voorbijgaat aan de grote gebeurtenissen op nationaal en internationaal terrein" aldus mr. Van Wolferen. Hij had als actueel voorbeeld op het oog de Europese Veiligheidscon ferentie aan de voorbereidingen waarvan thans druk gewerkt wordt en die, als het lukken zou tot betekenisvolle resultaten te komen, de ontwikkeling van onze samenleving ingrijpend positief beïnvloeden zal. Tegenargumenten op zijn pleidooi heeft de heer Van Wolferen zelf aangevoerd en bestreden: bijvoorbeeld een eventuele opmer king dat op het eind van de vorige eeuw de school zich toch ook niet druk gemaakt heeft over de internationale vredesconferenties welke aan de 1ste wereldoorlog vooraf zijn gegaan. Omdat wat de heer Van Wolferen vraagt helemaal past in het streven om school en maatschappij met elkaar te integreren, herhalen we enkele van zijn pro-argumenten. Motieven Door de uitbreiding van het actieve kiesrecht heeft aldus de secre taris-generaal de school duidelijker een taak gekregen om jonge mensen voor te bereiden op het maken van een politieke keus. Daarnaast komen via de media de ontwikkelingen op nationaal en internationaal gebied zo krachtig op de jonge mensen los, dat ze be dolven dreigen te worden onder de informatie an gemakkelijk weer passief zullen worden, wanneer het onderwijs niet helpt hen weg wijs te maken in de stroom van informatie. Nu zijn het winstpunten, dat bij een aantal sociale vakken geschie denis bijvoorbeeld de leerplannen duidelijker dan vroeger zijn af gestemd op de nieuwste tijd en dat het integratieproces van ver schillende vakken een beetje op gang begint te komen. De ontwik keling gaat weliswaar langzaam, maar hopelijk is de overheid zich ervan bewust, dat forceren de goede zaak niet dienen zal. Van onderop groeien lijkt ook hier verreweg te prefereren boven het imperatief opleggen. Vooral omdat bijvoorbeeld bij integratie en modernisering van sociale vakken de subjectieve persoon van de docent veel sterker betrokken wordt dan bij een ander voorbeeld: de modernisering van de wiskunde. Objectief Wanneer mr. Van Wolferen stelt, dat op school bij het werken aan sociale en politieke vorming niet volstaan kan worden met het sim pel bijbrengen van feiten, heeft hij het o.i. bij het rechte eind; ook godsdienstige vorming in het bijzonder onderwijs behoort verder te gaan dan instructie in feitelijkheden als kerkgeschiedenis en de for mule van de theologie; daartoe zou ook het openbaar onderwijs in staat zijn. Nodig is het behandelen van feiten tegen een historische achtergrond en in samenhang met wat er verder in de maatschappij gebeurt of nodig is. Maar en het is belangrijk dat Van Wolferen ook dat vermeld; „De docent zal daarbij zo objectief mogelijk moeten zijn". Jongeren rijp maken voor een politieke keus komt niet neer op hen sturen in een bepaalde politieke richting. Dèt is de taak van politieke partijen. In het geval van de Europese Veiligheidskwestie moet het accent dan ook in de eerste plaats liggen op het belang van het houden en doen slagen van zo'n conferentie zelf. Wat de straks onvermijdelijke gro te stroom van voorstellen betreft, gaat de taak van het onderwijs niet verder dan jongeren leren die kritisch te bezien en een eigen keuze te maken. Het eigen standpunt van de docent is daarbij niet richting-bepalend, ook niet een eventueel standpunt van de Nederlandse regering. WILLEMSTAD (ANP) Op de het eiland eisten dat men capi- Nederlandse Antillen is enige tuleerde. opwinding ontstaan over de Een woordvoerder van het kabinet Nederlands-Antilliaanse en schadeclaim van de vaste brug in Willemstad. Tijdens de begro tingsbehandeling van het eiland gebied Curacao protesteerden vele raadsleden tegen „pressie van Nederlandse zijde". Aan de orde was de claim voor de brugschade. In november 1967 stortta tijdens de bouw de brug in over de St.-Annabaai die de twee delen van Willem stad, Punda en Otrabanda moet verbinden. De schadeclaim is nog steeds niet geregeld. De ei landraadsleden en ook de gede puteerde Jonckheer stelden dat Nederlan Curacao nu voor de keuze stelde: óf de claim af staan aan Den Haag of gecon fronteerd worden met het feit dat Nederland de kraan der meerjarenplannen zou afsluiten- De eilandsraad ging tenslotte ak koord met de overdracht van de claim, omdat da belangen van DEN HAAG (ANP) Het kamer lid Beuker (RKPN) is van oor deel dat een strafvervolging moet worden Ingesteld tegen de achttien artsen uit Friesland, die actieve euthanasie zouden hebben toegepast. Hij heeft mi nister Van Agt (Justitie) ge vraagd om het openbaar minis terie een vervolging tegen deze artsen te doen instellen. PRINCETON (UPI) Een op drie Amerikanen die in het Hart van grote steden wonen, is In het afgelopen jaar gerold, be roofd of op andere wijze lastig gevallen, maar slechts de helft van de slachtoffers deed aangif te bij de politie, aldus is geble ken uit een onderzoek door het instituut Gallup. volgd door het openbaar ver voer en drugs als tweede en derde. De enquête werd gehou den onder 1.504 personen van achttien jaar en ouder in drse- honderd 's.eden. Eenentwintig Vi" zij of familieleden in de laatste twaalf maanden slachtoffer van twee of meer stafbare feiten waren geworden. procent der ondervraagden bleek in aanraking te zijn geko men met vijf soorten strafbare feiten; inbraak, beroving, dief stal van geld of goed, eigen- Op elke tien vrouwen zijn dom9vandal'isme en autodiefstal. Zeven procent verklaarde dat zei zich niet prettig te voelen bij het lopen over straat en een i op zes zit al niet lekker binnens kamers. Surinaamse zaken verklaarde tegenover het ANP dat minister Lardinols (die toen belast was met „de West") tijdens zijn be zoek aan de Nederlandse Antil len tn april vorig jaar met de landsoverheid en de overheid van het eilandgebied Curac ao overleg heeft gepleegd over het brugprojekt .St.-Annubaai. Bij die gelegenheid, aldus de woord voerder, is overeengekomen dat de claim voor de brugschade aan de staat der Nederlanden zou worden overgedaan. Sedert dien werd in Nederland niets vernomen van de officiële over dracht van de schadeclaim. „Aangezien het onjuist voor komt, dat slecht één van de bei de partijen zijn verplichtingen integraal nakomt, heeft Neder land kortgelegen laten weten dat zij terzake het brugprojekt niet voornemens is de uitvoe ring van haar verplichtingen te continueren, indien dat omge keerd ook niet gebeurt. Nadien is gebleken dat van Antilliaanse zijde gevolg zou worden gege ven aan de gedane toezegging aldus de woordvoerder. Droogte in Z.-Afrika KAAPSTAD (AP) Op de tafel berg bij Kaapstad zijn gisteren branden uitgebroken tengevolge van d grote zonnehitte. In heel zuidelijk Afrika wordt de oogst bedreigd door de droogte, die nu al twee maanden aanhoudt. Al leen in Zuid-Afrika zouden de boeren reeds naar schatting 250.000 rand (320 miljoen dollar) schade hebben geleden. BOSTON (AFP) - De loka'en van de Ierse en Israëlische con- suulaten in Boston, (Massachu setts), zijn gisteren geheel ver nield door een brand In het ge bouw van vijf etages waarin zij gevestigd waren. De brandweer, die twee uur nodig had om het vuur te blussen acht het mogelijk dat de brand Ij aangestoken. De politie van haar kant herinnerde er aan dat vorige week vier mensen die zeiden Ieren te zijn, het Ierse consulaat enkele uren bezet hadden gehouden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9