Spoedig kinderbijslag van ruim 300 gulden ris/ ROME BLIJFT BIJ OUDE STANDPUNT VOOR WERKENDE 16-JARIGEN: Na bezoek Meir aan Paus: benemende aat jegens Hirinamers Vluchtelingenhulp tevreden over opvang Aziaten W arschaupaktlanden bijeen over Europa Uitstel belasting voor EMS normaal LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Nog deze week verschijnt de wet bijslag werkende jongeren in het Staatsblad. Óp grond van deze nieuwe wet kunnen ouders van 16-jarige werkende jonge ren die vanwege de partiële leerplicht minstens een dag per weck onderwijs volgen, kinderbijslag krijgen. De bij slag is bedoeld als compensatie voor het loonverlies van wege de wekelijkse onderwijsdag. De bijslagregeling moet voorkomen dat de jongeren al dan niet met goed keuring van hun ouders de partiële leerplicht ontduiken. De bijslagregeling zal ingaan met zij immers geen onderwijsver- terugwerkende kracht tot 1 juli klaring zullen kunnen produce- vorig jaar, toen voor 16-jarige werkende jongeren de wekelijk- Enkelvoudige kinderbijslag wordt 1rentier Sedney: v re „Aln; V .VERSUM (ANP) Minister- resident dr. J. Sedney van Su- Iname heeft gisteravond in een ^•interview voor de NOS-radio erklaard, dat hij de laatste tijd eel wat brieven van Neder- ands ontvangt, diè vrij fel zijn waaruit soms een enorme aat spreekt tegenover de Suri- amers in Nederland. Hij con- tateerde een duidelijk toene- ïende onverdraagzaamheid, hij de oorzaak onder nwr zocht in de verdubbeling het aantal Surinamers i Ierland gedurende de laatste jaar en in de wijziging van samenstelling van de groep rlnamers in Nederland. tl Surinamers, drie in Suriname de zelfkant leven, doen dat s in Nederland en zijn deel t uitmaken van misdadi- ersgroeperingen, aldus de pre- Als de sociologische sa- lenstelling van de groep Ne- ïrlanders in Suriname dezelfde als die van de groep Suri- ■mers in Nederland, zou men Suriname met het vraag- uk van de criminaliteit onder Nederlanders worden gecon- onteerd. de tweede helft van februari of maart zal een kleine iroep Amsterdamse politiemen- Suriname gaan voor ten technische uitwerking van plannen voor uitwisseling ran Amsterdamse en Surinaam- politiemannen. heeft paus Paulus duilel/k ge- De audiëntie werd verleend op maakt, dat het Vaticaanse standpunt aangaande het Mid den-Oosten 't Palestijnse vluch telingenprobleem en het Heilig verzoek van mevrouw Meir die gebruik maakte van de gelegen heid die haar bezoek aan Parijs bood. land ongewijzigd is. Minder Premier Meir verklaarde dan een uur nadat mevrouw Meir het pauselijke paleis had verlaten gaf de Vaticaanse zegsman een verklaring uit waarin in buitengewone bewoor dingen wordt afgeweken van de traditionele Vaticaanse diploma tieke stijl. Sommige waarne mers noemen de verklaring een diplomatieke klap in het ge zicht. In de verklaring bij monde van Don Federico Alessandrini wordt ondei meer gewezen op de warme betrekkingen van Paus Paulus met de aan Israël grenzende Arabische landen. Verder verklaarde Alessandrini onder meer dat het bezoek van mevrouw Meir niet moet wor den begrepen als een gebaar het bezoek dar zij die zin voor histo rie hebben, kunnen begrijpen dat een dergelijke ontmoeting van belang is en dat er bij het zoeken naar vrede gelijke be doelingen bestaan onder de jo den en de paus. se onderwijsdag verplicht werd. Het gaat om ongeveer 16.000 jongens en meisjes. De ouders van deze jongeren zul len dus straks een achterstallig bijslagbedrag van 3 A 400 gul den kunnen innen. Overigens duurt het nog minstens enige weken voordat de bijslag wordt uitgekeerd. Donderdag voert het ministerie van sociale zaken nog overleg met de vereniging van Raden van Arbeid over uit voering van de bijslagregeling. De Raden van Arbeid zullen van de ouders slechts een eenvoudi ge onderwijsverklaring eisen, dat is een verklaring waarin een onderwijsinstituut meedeelt dat de jongere waarvoor bijslag wordt gevraagd, staat inge schreven voor een onderwijspro gramma van minstens een dag per week. Een zgn. onderhouds- verklaring zal niet door de Ra den van Arbeid worden geëist. De ouders zullen eerst voor de verklaring moeten zorgen voor dat bijslag zal worden ver strekt. Werkende jongeren die de partiële leerplicht ontduiken, kunnen dus ook geen bijslag krijgen, omdat normaal gegeven voor kinderen tot en met 15 jaar, dus ook voor 15-jarige werkende jongeren. De bijslagbedragen voor 16-jarige partieel leerplichtige werkende jongeren zijn dezelfde als de normale enkelvoudige kinderbij slagbedragen, dus voor loon- trekkenden 12,66 per week voor hét eerste kind, en 15,06 gulden per week voor een tweede en derde kind. Kleine zelfstandigen met een inko men boven de 9 a 10 mille per jaar krijgen pas kinderbijslag vanaf het derde kind. Zij krij gen ook geen bijslag voor een 16-jarige werkende jongere als het geen eerste of tweede kind is. Kinderbijslag en ook de bij- In een brochure onder de titel slag voor 16-jarige werkende ,,De centen van de werkende jongeren wordt door de Raden jongeren", bestemd o.a. voor van Arbeid uitgekeerd per gebruikmaking bij vormings kwartaal na afloop van het werk onder werkende jongeren, kwartaal. schrijft het NW-jongerencon- APELDOORN (ANP) Prins Sadruddin Aga Khan, hoge commissa ris voor de hulp aan vluchtelingen van de Verenigde Naties, maakt zich zorgen over de opvang In Europese landen van de uit Oeganda verdreven Aziaten. Hij noemde daarbij speciaal Engeland. Prins Aga Khan zei dit gisteren bij een bezoek aan het opvangcentrum Rabbit Hill In Nieuw Millingen. De prins, die een neef is van de godsdienstleider van de Ismailis, zei dat in Nederland in vergelijking met andere West-Europese lan den de opvang en het voorbereiden van de integratie goed is ver- het bieden van hulp aan mensen in nood, aldus prins Sadruddin. lopen. Nederland bewijst hiermee een lange traditie te hebben in Volgens het ministerie van CRM is er in Gelderland en Noord-Bra bant in de nabije toekomst voldoende woon- en werkgelegenheid voor de Aziaten. Vooral in de textielbranche schijnen er mogelijkhe- vak beoefenen. Men hoopt de eerste families half februari al op hun den te zijn. Dit komt goed uit, omdat vele Aziaten het kleermakers- bestemming te hebben. tact dat ondertussen het kwaad al is geschied, toen in augustus de leerplicht inging zonder loon- compensatie. Dat heeft de ani mo voor het partieel onderwijs verminderd. Daling klachten in Rijnmond ROTTERDAM (ANP) De cen trale meld- en regelkamer van het Openbaar Lichaam Rijn mond heeft in het afgelopen jaar minder klachten ontvangen dan in 1971. Het Openbaar Li chaam Rijnmond registreerde in 1972 15.190 klachten. Het jaar daarvoor waren het er 27.726. Hiervan hadden er 12.724 (1971: 22.916) betrekking op stank en 2.466 (4.810) op lawaai. Muziekvereniging „Excelsior" te Wassenaar geeft op woensdag 31 januari een feestelijk concert in de Messiaskerk aan de Ver lengde Zijllaan onder leiding van M. Brilleman. n liefdadigheidstentoonstelling in Genève was deze mansgrote in Zwitsers militair uniform te koop. Er waren veel kijkers, r weinig kopers. De pop werd niet verkocht. MOSKOU (AP) De ministers van buitenlandse zaken van de Warschaupaktlanden zijn giste- liefden van oost en west om zonder ingrijpen van hun rege ringen te kunnen trouwen. In de Russische hoofdstad De voorstellen van het westen bijeengekomen om overleg te werden aangeboden door de plegen over hun taktiek op de komende besprekingen tussen Oost en West over de wederzijd se, evenwichtige vermindering der strijdkrachten in Europa. De zeven landen van het War- schaupakt zullen onder aanvoe- de Sovjet-Unie de bassadeurs van België, Dene marken en Italië toen de 34 lan den van Oost en West plus de Verenigde Staten en Canada hun voorbereidend overleg voor een Europese veiligheidsconfe rentie in Helsinki na een reces van een maand hervatten. ste voorbereidende bespreking Als die veiligheidsconferentie er deze conferentie bijwonen, die op 31 januari in Genève ge houden zal worden. Gisteren heeft het Westen van de Sovjet-Unie officieel gevraagd haar heperkingen op reizen en censuur op te heffen en mee te bouwen aan een nieuw Europa dat is gebaseerd op menselijk contact, culturele uitwisseling en een grotere voorlichtings- stroom. het desbetreffende voorstel werd gepleit voor betere behan deling van zakenlieden en jour nalisten uit het Westen in com- munistisch-geregeerde landen, uitwisseling van kranten, boe ken, films en televisieprogram ma's op groter schaal, vrijer reizen, hereniging van door de koude oorlog gescheiden gezin nen, betere zakelijke contacten en zelfs het recht voor jongge- komt. verklaarden ze. dan moet ze haar werk door deze richtlij nen laten leiden. De ambassadeur van de Sowjet- Unie Viktor Maltsew. antwoord de met 'n korte toespraak waarin hij niet op de voorstellen van het Westen inging, maar op nieuw uiteenzette wat de Sov jet-Unie onder een Europese veiligheidsconferentie verstaat en wat die zou moeten regelen. Het was een beginselverklaring waarin de naoorlogse status quo wordt erkend en meer contacten op het gebied van de ruimte vaart, het milieu en de culturele betrekkingen worden voorge steld. AFLEVERING 20 Edwin keek haar aan en voelde opeens medelijden met haar. Hij stak zijn arm uit en raakte haar schouder aan, maar ze deinsde achteruit alsof zijn aanraking iets i onfatsoenlijks was. „Vind je het heel erg?", vroeg hij. Hij wist dat dit een nutteloze vraag was, want het was duidelijk te zien hoe erg ze het vond. Hij veronderstelde dat iedere moeder hetzelfde zou hebben gevoeld. „Ja, natuurlijk vind ik het erg", zei ze, „maar het zal wel het beste zijn voor haar en het kind". Jean aarzelde even voordat ze het onloochenbare feit van het kind noemde. Het krenkte haar, maar het feit was er en zij moest het aanvaarden. Ze probeerden al- lebei zich zo rustig mogelijk te houden. Ze praatten over de vraag wanneer ze haar werk als onderwijzeres zou staken. De atmosfeer werd meer en meer geladen. Wat ze zeiden leek vreemd mechanisch voor zo n onderwerp. ..Ik denk dat ze haar ontslag zal vragen als alles tussen hen geregeld is", zei Edwin. Jean keek naar hem op. Zijn woorden raakten een snaar in haar. „Geregeld?", vroeg ze, „maar ik dacht dat alles al geregeld was". Edwin zweeg even. Hij had haar nog niets verteld van .Pt gesprek dat hij met Michael had gehad. ..Er is een kans dat hij in het leger gaat", zei hij. Jeu., schrok. Dat ze met elkaar gingen samenleven was al erg genoeg, maar haar dan in de steek laten om dienst te nemen, leek haar harteloos en wreed. Ondenk baar. „Geloof jij niet dat hij haar een beetje zekerheid schuldig is?", vroeg ze scherp. „Jazeker", antwoordde hij. Hij zag de vonk in Jeans ogen en die ontstak de woede die in zijn eigen hart smeulde. „Wat jij zoëven eindelijk toegaf als de enige manier voor hen, zou allang geregeld zijn als jij het on der de ogen had willen zien". Hij luchtte eindelijk zijn gemoed. Hij had maandenlang de kat uit de boom gekeken en zijn ware gevoelens niet laten blijken, om Jean niet van streek te maken. Nu kwam de uitbarsting. „Waarom zouden ze anders hebben gewacht, denk je?", vroeg hij en beantwoordde in dezelfde adem zijn eigen vraag. „Omdat ze op jou hebben gewacht, gewacht om je aan het idee te laten wennen". Het brutale belletje van de voordeur stoorde hun woordenwisseling. Edwin ging open doen, in de veronderstelling dat het Owen was. Een ogenblik later kwam hij terug. Zijn grote ge stalte vulde de deuropening en verborg de man die ach ter hem stond. „Wie is het?", vroeg Jean, zonder op te kijken. Edwin stapte opzij en toen zag ze Michael staan, met zijn arm nog in verband en de pleister nog op zijn ge zicht. Dit was het moment dat hij had gevreesd. Het moment waarvoor hij zich schuldig voelde. Het woordje „als" spookte door zijn hoofd, en hoewel hij zichzelf volkomen vrij kon pleiten en het gebeurde aan de om standigheden wijten, had hij toch het gevoel dat het zijn schuld was. Het ergste was, dat hij wist dat men hem de schuld zou geven. Jean keek hem aan. Ze zag de terneergeslagen uitdruk king op zijn gezicht en haar moederinstinct zei haar wat er gebeurd was. Het was de uiteindelijke recht vaardiging van haar verzet. Zij zag in Michaels gezicht en zijn manier van doen maar één ding. Ongeluk. Jean liep tussen de twee mannen door naar de deur. Niemand zei iets. De twee gezichten vloeiden ineen en scheidden zich weer van elkaar. Ze werden onherkenbaar vóóró haar. Ze huilde. Later op die ochtend zaten Jean en Edwin in de gang buiten de zaal waar Margaret lag. Ze zaten op de plaats waar Michael eerder had gezeten. Het enige ver schil was, dat het minder bedrijvig was in de gangen. Bijna rustiger dan het behoorde te zijn. Ze zaten dicht bij elkaar op de overigens lege bank. alsof ze warmte bij elkaar zochten. Ze praatten fluisterend. En toch wa ren ze oz ver van elkaar verwijderd. Hun gesprek was krampachtig, onsamenhangend, als het druppelen van water op een zinken dak. De woorden die ze spra ken hadden geen betekenis. „Is Sefton de laatste tijd nog geweest?", vroeg Jean. „Hij heeft het te druk met z'n varken", antwoordde Ed- De gedachte aan het varken van Sefton wekte in Jean de neiging om te lachen, lang, schel, hysterisch te la chen. Het was ook zo ontoepasselijk, zo bespottelijk. De gedachte aan het varken van Sefton .snuffelend en knor rend in iemands achtertuin, hield haar even bezig. Ze haalde het zich voor de geest, dik en vet en al kwalijk riekend naar het spek dat het zou geven. Toen dacht ze aan Margaret. „Ik heb de laatste tijd ve$l aan John gedacht", zei ze. „Ja, ik ook", zei Edwin, „Het is zo lang geleden". „De jaren lijken tegenwoordig langer te duren. Grauw. Allemaal hetzelfde. „Edwin haalde zijn schouders op, hij kon zijn gedachten niet ordenen. „Oktober is een rare maand", zei hij. „Oktober?", vroeg Jean, zich afvragend of hij had ver geten dat het mei was. Edwin wilde Jean vertellen van de papieren die hij die dag over de straat had zien waaien. Snippers die op waaiden in het zog van een auto, dwarrelend als blade ren. En van het water dat zo grauw en kleurloos en zonder glans was geweest. Geen weerkaatsing van wol ken en de blauwe hemel. Het jaar was in een stadium waarin het groeizaam, blij en vruchtbaar moest zijn. En toch was er geen warmte. Geen warmte in zijn hart en in de harten van het kleine groepje mensen dat zijn familie vormde. Het leek alsof het jaar een langzame dood stierf in een tijd waarin het juist tot leven moest komen. En het nam levens mee. zijn vrienden en kennissen, en ook hun zoons. Hij vroeg zich af hoe de winter zou zijn. „Heeft Michael nog over het kind gesproken?", vroeg Jean. „Nee. ik geloof het niet". „Weet je wel dat ze het zou kunnen verliezen?" Jean zei dit alsof ze een recept voorlas, of iemand de weg wees naar de pier. Kalm en onverschillig, alsof het leven zo onbelangrijk was geworden, dat bet met een luchtig gebaar kon worden weggevaagd. En dat kan het ook. dacht Edwin, maar wij moesten niet aan de ver nietiging meedoen. Ze vervolgde op dezelfde toon: „Hij trouwt haar alleen om het kind. Het zou een garan tie zijn". (Wordt vervolgd. DEN HAAG (ANP) - Het ultstsl van betaling van b elasting- schuld, dat dc Exploitatie Maat schappij Scheveningen voor twee jaar heeft gekregen, Is geen uitzondering. De ministers Nelissen (financiën) en Lang- man (Economische Zaken) ant woorden dit op vragen van het PPR-Tweede Kamerlid Jansen. De EMS bezit geen liquide midde len om de belastingschuld, die volgens haar eigen opgaven on geveer 9,8 miljoen gulden be- dragt, onmiddellijk te betalen. Men zou wel geld kunnen vrij maken door onroerend goed te verkopen. Volgens de ministers gaat het hierbij voor een groot deel om objecten die bij gefor ceerde verkoop een prijs zouden opbrengen die ver beneden de taxatiewaarde ligt. of die op korte termijn helemaal niet ver koopbaar rijn. Daarom heeft de belastingen ingestemd met een regeHng dia het de EMS moge lijk maakt voor een zo goed mo gelijke prijf te verkopen. Bosarbeider door eigen zaag onthoofd DORTMUND (DPA) Een 36-ja- rige bosarbeider In Westfalen Is gisteren door zijn eig;n motor- zaag onthoofd. Volgens de poli tie was hij bezig met het afza gen van takken van een den. toen de stam om rolde en hij er onder raakte. De lopende mo- torzaag kwam op zijn nek te recht. Gerechtelijk onderzoek oud-rechter uit Haarlem AMSTERDAM (ANP) De hoofd officier van justitie in Hanr- lem, mr. L. H. Feitsma, heeft tegen de 63-jarige oud-rechter in de rechtbank in Haarlem, mr. H. G. R., tegen wie in novem ber jl proces-verbaal werd op gemaakt wegens het besturen van zijn auto onder drankin vloed, bij de rechter-commissa- ris een gerechtelijk vooronder zoek gevorderd. Het ligt In het voornemen van de officier mr. R. te vervolgen. Donderdag 23 november parkeer de de heer R. zijn wagen in de Zijlstraat in Haarlem. Voorbij gangers meenden dat hij onder invloed van drank verkeerde en zij waarschuwden de politie. Deze gaf mr. R. in overweging niet achter het stuur plaats te nemen, maar In de auto van de politie. De oud-rechter reed in februari 1968 op de Zuiderhoutlaan in Haarlem met zijn auto een 18- jarige bromfietser uit Hillegom aan, die kort daarop overleed. Zuid-Af rika weigert visum voor dr. Klompé AMSTERDAM (ANP) Minister van staat mej. dr. M. A. M. Klompé krijgt geen visum om in Zuid-Afrika namens de werk groep Aktie Desmond bijna 20.000 handtekeningen te over handigen aan de belangrijkste kerken. Zij heeft vier maanden na haar aanvraag van de Zuid- afrikaanse ambassadeur in een brief vernomen dat het visum ia geweigerd omdat het doel van de reis wordt beschouwd als een inmenging in de binnenland se aangelegenheden van Zuid- Afrika. Dit is de derde maal. dat een vi sum voor een dergelijk bezoek is geweigerd. Ook de aanvragen van dr. J. P. Feddema in no vember 1971 en van drs. J. H. T. H. Andriessen in februari 1972 werden afgewezen, toen zonder opgave van redenen, aldus dr. Feddema. De werkgroep Aktle Desmond is in oktober 1971 opgericht naar aanleiding van de vijf jaar huis arrest die in dat jaar door de Zuidafrikaanse regering aan pater Cosmas Desmond werd opgelegd. Kampeer- deskundige G. v. d. Weijde overleden DEN HAAG Op 61-jarlge leef tijd overleed In de nacht van zondag op maandag in Den Haag de in kampeerkringen zeer bekende heer G. van der Weijde. Hij was laatstelijk chef van de stafafdeling algemeen toerisme van de ANWB. De cre matie vindt vrijdag plaats in het crematorium Ockenburgh in Den Haag. De heer Van der Weijde kwam in 1940 in dienst van de ANWB als kampeerdeskundige. nadat hij enige tijd als secretaris van de Nederlandse kampeercentrale werkzaam was geweest. Tot 1965 was hij chef van dc afde ling kamperen en hoofdredok- teur van de Kampeerkampioen. In dat jaar werd hij vrijgemaakt voor de functie van chef van de stafafdeling algemeen toerisme van de ANWB om op breder terrein te adviseren. Zowel in eigen land als daarbuiten heeft hij talloze functies op kampeer- gebied bekleed. De voormalige Britse balletdanseres Maria Shearer is onlangs bif e autoongeluk ernstig gewond. Gisteren verliet zij in een rolstoel 1 ziekenhuis in Edinburgh.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7