Parallelboulevard te Noord wijk gaat voorjaar '74 open Strandtrekker grootste kluif in raad Wassenaar Commissie positief over nieuwe plan Leidschendam-Zuid Eerste lustrum Huize Aarhoeve streeknieuw Rapport YNG over nieuw raadhuis in Nieuwkoop Wat f OOK L moetV weten Nieuwe kantine van Zevenhoven Efficiency brandweer bekeken Werkgroep niet in commissie om nota toe te lichten PAGINA 4 DINSDAG 16 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT NOORDWIJK De wegaanleg van de Parallelboulevard zal tussen oktober van dit jaar en maart 1974 uitgevoerd worden. De financieringspositie van de gemeente Noordwijk is er de oorzaak van geweest, dat het leggen van het hoofdriool waarvoor de raad al in april '71 crediet verleende een jaar moest worden uitgesteld. Dat had ook uitstel van het bestra- tingswerk tot gevolg. Voor de uitvoering van dit karwei vra gen b. en w. de raad nu een crediet van J 675.000- te verle nen. Voor de aanleg van een Parallel boulevard kwamen op 6 mei 1945 dus één dag na de be vrijding de eerste tekeningen op tafel. Veel is sindsdien over de plannen gestudeerd. De oor spronkelijke opzet bleef gehand haafd; de uiteindelijke vormge ving is gebaseerd op de volgen de uitgangspunten. 1) Onafhankelijk van de Koningin Wilhelmina Boulevard zal de Parallelboulevard in beide rich tingen een volledige Noord-Zuid verbinding moeten vormen. 2) De Parallelboulevard biedt over de gehele lengte de nieuwe verbinding aan de westzijde parkeergelegenheid (ca. 80 au to's) 3) Het tracé biedt over de gehele lengte ruimte voor een rijbaan van 10,20 m. (plus de parkeer- strook van 1,80 m): de oostelij ke baan is 5,40 m. breed. De middenberm 1,20 m. en de wes telijke rijbaan 3.60 m. langs de rijbanen worden voetpadden ge legd, diè in breèdte variëren van 2,50 m. tot 5 meter. 4) Het wegdek van d e rijbanen krijgt een bitumnverharding, uit overwegingen van milieu zorg en van economie. Aan es- tetische bezwaren tegen bitu men wordt tegemoet gekomen door het aanbrengen van 'n top laag van lichtgekleurd granusil. De kosten van deze wegaanleg, inclusief de noodzakelijke aan passingen en verbetering van de aansluitende gedeelten van het Palaceplein, de Jan Kroonsweg, De Schoolstraat en de Jan van Henegouwenweg, worden ge raamd op 675.000. Na het gereedkomen van de Pa- j rallelboulevard zal de verkeers- I situatie die hierdoor wordt ge- j schapen in samenhang met die voor de Koningin Wilhelmina boulevard en de genoemde dwarsverbindingen nader in stu die worden genomen. In samen hang met de aanleg van de Pa rallel-boulevard staat het ver zoek van b. en w. aan de raad om 430.000- te verstrekken voor het leggen van nieuwe- en het verleggen of slopen van be staande gasbuizen, elektriciteits- en waterleidingen en voor het aanleggen van een straatver lichting. Het oude gemeentehuis dat uit zijn voegen barst Nieuwkoop Het Nieuwkoopse gemeentehuis is al lang te klein voor een optimaal functioneren van het groeiend bestuurlijk en administratief apparaat. De dienst gemeentewerken verhuis de twee jaar geleden al naar een verbouwde boerderij aan de Achterweg. Ondanks de daardoor vrijgekomen ruimte, kampt men nu al weer met een nijpend ruimtegebrek. Niet voor het eerst bepleiten b. en w. de spoedige bouw van een nieuw gemeentehuis. Daarvoor is reeds een plaats gereserveerd bij de Ariëns Mavo. De vereniging van Nederlandse gemeenten zal op verzoek van het Nieuwkoopse gemeentebe stuur een rapport uitbrengen over de eisen waaraan een nieuw gemeentehuis zou moeten voldoen. Dit rapport kan binnen niet al te lange tijd worden ver wacht en zal dan aan de raad worden aangeboden. Het gemeentebestuur illustreert de noodzaak van nieuwbouw on dermeer met de toestand dat Algemene Zaken met 4, straks met 5 mensen in een kamer van 4bij 5 meter moet werken, terwijl men daar ook nog regel matig publiek moet ontvangen. Als een groot gemis wordt ook ge voeld het ontbreken van een ei gen werkruimte voor de twee wethouders, noodzakelijk voor een vlotte werkwijze in hun veel omvattend takenpakket. Ook aan een spreekkamer voor de afdelingschef is grote behoefte. Het huidige gemeentehuis dateert uit 1932. Het is een villa van de vader van de vroegere burge meester Van der Weyden, in ruimte geschikt voor een ge meente van hooguit ca. 3000 in woners. Ofschoon het in latere jaren werd vergroot blijft het J raadhuis voor een sne' gegroeid dorp met 9000 inwoners veel te klein. Nieuwkoop De raadsvej dering van donderdag wordt! houden in de aula van de| Ariëns Mavo en begint om lj uur. Op de agenda staat onj meer behandeling gemeenti groting 1973 en vaststelling] het bedrag per leerling voorgl basisonderwijs. VoorgeJU wordt dit te stellen op 166 m den. Noordwijk Philatel Noordwijk heeft een armisj"" postzegelquizz gehad, georgl seerd door veilingmeester fK1 den Oever. De grote ruilavj wordt gehouden op 23 janul aanvang 19.30 uur en op 12) bruari houdt Philatelica hi jaarvergadering. De omzet j de veilingen dit jaar was 9 gulden. De heer Van Houten in het bestuur herbenoemd. Noordwijk De in aanbc zijnde kleuterschool aan Houlkrocht krijgt een biel plastiek van de Noordwij kunstenaar Henny Bal, kos 9000 gulden. >8 Kantoorgebouw in Leidsehage LEIDSCHENDAM Het bestuur van de Stichting Winkelcentrum „Leidsenhage" heeft het ge meentebestuur toestemming ge vraagd voor de bouw van een kantoorpand op het parkeerter rein bij de waterpartij. Wethouder van Dongen heelt dit gisteravond in de commissie voor openbare werken en ruim telijke ordening meegedeeld en het oordeel van de commissie gevraagd. Het gaat om een kantoor voor ca. 500 arbeidsplaatsen en er zijn volgens wethouder van Dongen, nogal wat Consequenties in ver band met de aanleg van de Landscheidingsweg en de aan passing var de parkeersacco- modatie. Dc meningen waren in de com missie nogal verdeeld. Wethou der van Dongen sloot de discus sie af met de mededeling dat hij de stichting om een meer gedetailleerd plan zal vragen dat dan opnieuw door de commissie kan worden bekeken. n S.V. Zevenhoven ZEVENHOVEN Zaterdag wordt de nieuwe kantine van de sportvereniging Zevenhoven offi cieel geopend. Dat wordt dan een wat plechtiger doublure van de onofficiële opening die zater dag gevierd is door leden en do nateurs. Nadat de voorzitter van de bouwcommissie, de heer A. Balbert. de gouden sleutel van het nieuwe gebouw over handigd had aan de heer A. Wahle, voorzitter van het voet- balbestuur, werd de biertap opengedraaid en de eerste toast uitgebracht op S.V. Zevenhoven en hun nieuwe gebouw. De heer Balkert reikte bovendien de heer G. van Tol de prijs van 25 gulden uit omdat deze twee jaar geleden met het beste ont werp uit de bus was gekomen. De uitvoering is praktisch geheel tot stand gekomen door de in spanningen van leden, donateurs en iedereen die iets voor „Ze venhoven over had". Het ge beurde in de spaarzame vrije uren en pro deo. Het bouwbe- stuur wist zich door deze hulp voortdurend gesteund en met een aanvullende subsidie.van de gemeente kon de bouw in op de kop af een jaar en een maand tot stand komen. I.EIDSCHENDAM - sie voor openbare werken en ruimtelijke ordening was gister avond verheugd met het plan dat B. en W., waarschijnlijk voor de laatste maal, voor de bebouwing voor Leidschendam- zuid hebben ingediend. Tot de bijzonderheden van het plan behoort een groengordel met een speciale hoge regelbe- planting langs de verkeersturbi- ne van de rijkswegen 4 (Voor burg-Amsterdam) en 14 (Land scheidingsweg) voor wering van het verkeerslawaai. Volgens TNO zal het geluidsniveau in het woongebied, waar alleen eengezinshuizen komen, aan vaardbaar zijn, zeker als boven dien een geluidswerende begla zing wordt toegepast. Over de brugverbindingen en het sluiscomplex wordt in het gewij zigde plan helemaal niet meer gesproken. Goudappel en Cof- feng zullen eerst advies moeten indienen over de wijziging van het verkeersstructuurplan waar voor de raad in september op dracht heeft gègèv>/2. De studie van prof. Weeber komt daarbij ook aan de orde. Fet grotere aantal eengezinshui zen zal het mogelijk maken te gemoet te komen aan de wen sen die in het woonwesenonder- zoek van vorig jaar februari zijn uitgesproken. Hopelijk ko men hierdoor elders in de ge meente goedkopere woningen vrij. De drie (in plaats van de vroege re vier) woonblokken zullen in verschillende bouwhoogten, van 5 tot 8 woonlagen, worden uitge voerd. De woonvertrekken zijn op de zonzijde gelegen en zullen uitzicht geven op het tussen de flatgebouwen gelegen wandelge bied. WASSENAAR De aanschaf van een trekker met laadschop en aanhangwagen, die onder meer bij de schoonmaak van het strand kan worden gebruikt, bracht gisteravond het meeste vuurwerk in de Wassenaarse raad. Nadat wethouder mr. N. W. A. Brink, die de vakantie houdende burgemeester mr. K. Staab verving, sommigen zelfs tot in derde instantie nog had laten debatteren bleek het plan WASSENAAR Binnen twee maanden komt het Centraal Ad viesbureau voor Organisatie, Documentatie, Registratuur Personeelsbeheer van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten met een rapport over de meest efficiënte organisatie van de Wassenaarse brandweer. De gemeenteraad, die zich on langs met grote schrik reali seerde, dat Zassenaar de duur ste brandweer van Nederland heeft, stelde het benodigde kre diet van 18.000 gisteravond dolgraag beschikbaar. „Een flutbedrag", vond CCP-frac- tieleider ir. G. H. C. Theunis- sen, „vergeleken bij de 275.000, die de brandweer ons jaarlijks kost." Op zijn vraag of het bureau de bezuinigingen ook gaat waarmaken antwoordde wethouder mr. G. C. van Dijk, dat er verschillende alternatieve mogelijkheden voor het Wasse naarse geval komen en dat de raad uiteindelijk zélf de conse quenties moet trekken. De heer G. L. Elout (VVD) vroeg zich af of het niet verstandig zou zijn ook eens bij de burgerij te peilen in hoeverre deze be reid zou zijn iets extra's te offe ren voor het behoud van een perfect brandweerkorps als het Wassenaarse. Wethouder Van Dijk zag er niet veel in. „Hoe leg je de mensen zo'n heffing op?" vroeg hij. Antwoord bleef uit. voor een groot deel van de raad onaanvaardbaar. Zes van de negentien aanwezige leden wethouder mr. dr. W. F. van Gunsteren en VVD-frac- tieleider mr. A. van Vuure ont braken stemden tegen. Dat waren de heren A. Lodder (Par tij Wassenaar), ir. K. W. Nieuwzwaag, G. L. Elout en C. Haasnoot (WD), A. C. Duijve- stijn en D. van Klaveren (bei den CCP). De heer Lodder, die van „een on zorgvuldig besluit" sprak, wist te vertellen dat de uitverkoren Unimogtrekker nergens in Ne derland en ook nergens buiten de landsgrenzen voor het reini gen van strand wordt gebruikt. Hij vond de uitgave van 53.000 daarom niet verantwoord en gaf de voorkeur aan een andere trekker, die maar de helft kost, tenzij het college hem kon over tuigen met ervaringen elders in de praktijk opgedaan. „De Wassenaarse Reddingsbriga de heeft óók 'n Unimog", wist de heer Duijvestijn, „en die roest verschrikkelijk. Dat is ook geen wonder met al dat zoute zeewa ter". Loco-burgemester Brink pakte het briefje, dat een van zijn ambtenaren zojuist had aangereikt en vertelde: „Ik lees hier net. dat de Reddingbrigade een Hoffinger heeft. of een Haflinger. ik kan het niet goed lezen. Maar ieder geval géén Unimog". De heer Lodder zette grote ogen op. „Een Haflinger? Dat is een paard met witte manen". Alvo rens een Iachstuip te krijgen kon voorzitter Brink nog uit brengen: „Nou, die roest dan zéker niet". Overigens bestreed hij de opmer king van de heer Nieuwzwaag, dat in commissieverband toege zegd zou zijn, dat er eerst nog een demonstratie met de Uni mog zou worden gegeven. „We hebben het nu twee keer in de commissie besproken", reageer de wethouder Brink ongeduldig, „en de dienst van openbare werken heeft nog een onderzoek ingesteld. Wanneer dié dan de Unimog als beste adviseert vind ik, dat we zo langzamerhand eens moeten beslissen. Het zal mij verder een zorg zijn wat u neemt". De heer S.J. van den Bergh (WD) stelde voor. om de uit verkoren trekker aan iemand een jaartje op proef te vragen, maar alleen zijn fractiegenoot Nieuwzwaag vond dat een bruikbaar voorstel. De heer Van Klaveren wilde het schoonmaken van het strand aan particulieren uitbesteden: omdat dit naar zijn overtuiging veel voordeliger is. Het college gaf echter geen krimp. Wethouder mr. G.C. van Dijk gaf op een vraag van de heer G.J. Gordijn (Open Appèl) nog te kennen, dat dit reinigingswerk inderdaad als buitenproject voor twee mensen van en scoiale werkplaats wordt aanvaard en dat de personeelslasten dus gro tendeels ten koste van het Rijk komen. Omdat geen van de op posanten serieus op de uitda ging van voorzitter Brink in ging „Niemand komt met be wijzen, dat er bétere trekkers zijn" besloot hij het voorstel maar in stemming te brengen. -Hoogmade De NKV- beweging heeft gisterenavi j' een geslaagde voorlichtii avond gehouden. Spreker R. van Dam uit Zoeterwou rayonleider van de EHBO. zette uiteen hoe bij kleine on vallen en bloedingen gehand |e] moet worden. De mond-{ mond-beademing werd monstreerd. Lisse Het productschap v<in Groenten en Fruit heeft ma M dagavond voor de afdeling Li e van de Mij voor Tuinbouw- Plantkunde een leerzame avi verzorgd. De heer Grimme a het productschap wees erop h belangrijk wilde flora is. hoopte dat de donkere wolk die boven de heemtuin 1 se hangen spoedig verdwijnen. Leidschendam De sportvi eniging Gymnova gaat een i tisportpas invoeren waarbij drie maanden lang voor 10 gi den alle trainingsgelegenhed bij Gymnova kan meemake Met de pas kan men naar beh ven softball, baseball, baski ball en volleybal maar ook gy SS nastiek en turnen beoefenen daardoor de sfeer bij de ve ie: schillende afdelingen leren ke re nen. Alle inlichtingen meldingen' alleen bij de heer Nederstigt, Gravin Juliana vi ia Stolberglaan 737, flat H, t< rr 8646. Zoeterwoude De heer J. Blocy houdt morgenavond ei lezing met vertoon van dia over diepzee duiken voor de den van het Kath. Vrouwengi in het Don Boscohuis. Aanvt 20 uur. - Voorhout —Woensdag hou de vrouwenbeweging Voorhoi een jaarvergadering met na pauze kienen. Leidschendam Wegens rep raties en vernieuwingen zal h ontmoetingscentrum ..Sater" o volgende twee weekeinden gi sloten zijn. De opknapbeurt i mogelijk omdat „Sater" zee binnenkort het provinciaal sub sidie zal ontvangen. Wie wil helpen aan de opknapbeur is hartelijk welkom! NIEUWKOOP Onder leiding en volgens ontwerp van de Grontmij heeft de firma L. Timmer uit Dord recht een begin gemaakt met de aanleg van een sportpark op terreinen langs de Provinciale weg. De bedoeling is dat er onder meer een voetbalveld met trainingsveld en nog een zestal bijvelden voor diver se takken van sport komen. NIEUWKOOP De reconstructie van het gemeentelijk zwembad is onder directie van de dienst Gemeen tewerken in volle gang. De bouw geschiedt door de firma Vink en Veenman te Noorden. Architect is de heer Reyneveld uit Lisse. Het zwembad zal een installatie voor verwarmd water krijgen. WASSENAAR De viermans- fractie van Open Appèl keerde zich gisteravond in de Wasse naarse raad tegen het voorstel van burgemeester en wethou ders, om de nota „De Rijks straatweg door Wassenaar, de Leidsebaan en de verkeerson veiligheid", die de Werkgroep Milieubeheer van de Leidse uni versiteit onlangs in de open baarheid bracht, pas In de be schouwingen te betrekken wan neer de onderhavige problema tiek wordt behandeld. De heer E. H. Schuyer bepleitte namens Open Appèl een bespre king met de Werkgroep in de raadscommissie voor openbare werken, met als uitvloeisel een gemeentelijke nota. De heer A. J. M. van der Klaauw (CCP) had echter bezwaar tegen zo'n openbare dicussie en ook loco- burgemeester mr. N. W. A. Brink voelde er niets voor. „Het is maar één van de groeperin gen", motiveerde hij. „en die moet niet méér accent krijgen dan de andere". De heer Chr. Thiel (Open Appèl) betreurde het, dat de suggestie van ziin fractievoorzitter niet wat g- diger werd besproken, waarom de heer Brink toegaf de discus -vat snel afgekapt te hebben. ..Het gaat om de Rijks straatweg en daarom kan het college niets anders voorstellen dan het nu doet", voegde hij er aan toe. „De Rijksstraatweg en de rijksoverheid dat ligt allemaal wat gevoelig, begrijpt u wel". De fractie van Open Appèl snapte het best, maar ging niet overstag. Langeraar Huize Aarhoeve te Langeraar vierde gisteren haar eerste lustrum, 's Och tends om half tien werd een H. Mis opgedragen en na het drin ken van een kopje koffe werd door twee bewoners van het huis, mevrouw Verhoef en de heer N. A. Hogevorst, een tuin- beeldje onthuld. Verder werd door de heer M. v. d. Weijden, voorzitter van het P.C.J. een cadeau overhandigd in de vorm van een schemerlamp bestemd voor de recreatiezaal. 's Middags werden de bewoners uitgenodigd om deel te nemen aan een klein maar fijn diner en 's avonds zette men de feest vreugde voort in de gemeen schapsruimte waar rond kwart over acht alle bewoners van het huis werden verwelkomd door de voorzitter van het stichtings bestuur de heer P. C. van Rijn. In een volle zaal, die versierd was met guirlandes, werd door de heer Van Rijn het woord ge geven aan de heer Victor Con- selman, die de artiesten bij de mensen inleidde. Het optreden van de accordeonist Bert Duistei viel bij de bewo ners van Huize Aarhoevc goed in de smaak. Er werd enthou siast met dc liedjes meegezon gen, die hij speelde. Na heden daagse liedjes werden de men sen meegenomen naar de tijd van de minstrelen door Peter Koene, die zichzelf op de gitaar begeleidde. Het trieste verhaal van twee koningskinderen werd gevolgd door een liedje over Terschelling, dat in vroegere ja ren werd gezongen bij het laden en lossen van de schepen. In zijn tweede optreden vertolkte hij verschillende oude liedjes, waarvan de refreintjes vooral door de bejaardenhelpsters en thousiast werden meegezongen. Dc goochelaar Cees Spaans wist de bejaarden te bedriegen en te boeien met zijn touwen. Ook de heer P. Uyttewaal kon de touw tjes weer aan elkaar knopen. Het optreden van het artiesten- palet werd besloten door twee lieftallige meisjes De Riwi's. Na afloop van deze feestavond kon men terugzien op een geslaagde dag, waarvan de heer C. van Dam die dag de leiding had. - NOORDWIJK De meente Voorhout heeft begin genaakt met bouwrijp maken van bouwplan „Spoorlaan". verband daarmee moe; gemeente Noordwijk hoofdbuizennet van h waterleidingbedrijf ver gen. Deze uitbreiding g een investering 106.250,- vergen. Expositie over de Rijksdelen Van zaterdag 20 januari tot met zondag 18 maart wordt het museum voor het Onderwij aan de Hemsterhuisstraat it Den Haag een expositie gehou den over Suriname en de Ne derlandse Antillen. De tentoon stelling geeft door middel vat fotopanelen en etnografisch voorwerpen een beeld van he hedendaagse leven in dit ge bied, waarbij niet voorbij word gegaan aan de moeilijkhede waarmee Suriname en de Antil len vandaag te kampen hebben Het museum is dagelijks ge opend van tien tot vier uur. Of zondag van half twee tot viel „Oosterling" samen met Open Appèl WASSENAAR De raadsfractie van de politieke groeperingee Open Appèl en Groep Ooster ling. die in de Wassenaars» raad resp. drie en een zetels be zetten, zijn per 1 januari offi cieel samengesmolten. Fractieleider is de heer E. H Schuyer. Met deze verklaring, ondertekend door de vier be trokken raadsleden en de beid» besturen, kwam gisteravond de heer J. G. Stege man, die het fu sieplan reeds eerder in de raai had aangekondigd. Voor de Spinbaan in Wassenaar is gisteravond een nieuw voorbe- reidingsbesluit genomen. Het be tekent. dat daar ook in het ko mende jaar niets aan de huidige I toestand mag veranderen zonder uitdrukkelijke toestemming van I burgemeester en wethouders.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4