Amerikanen sleutelen" aan geloofsvernieuwing Willem Hussem of het bewustzijn vernieuwing Gezamelijke actie christenen I Kritiek r.-k. kerk op slecht woningbouwprogram ma Publikatie van Dode-Zeerollen wordt hervat Korte metten INSTELLINGEN, HULP- EN ADVIESBUREAU S PAGINA 10 LEIDSE COURANT DINSDAG 16 JANUARI 19^ Geheel in Amerikaanse stijl zijn Amerikaanse christenen van bijna alle kerkgenootschappen begonnen aan wat genoemd wordt de omvangrijkste gezamenlijke onderneming van de moderne tijd. Met deze actie, wil men trachten de huidige generatie tot geloofsvernieuwing te brengen. Aan de onderneming nemen deel fundamentalisten, conservatie ven, vrijzinnigen, gematigden, grote en kleine kerkgenootschap pen, zelfs die, welke tot na toe oecumenische activiteiten hebben geschuwd, zoals de Baptisten in het zuiden en de Lutheranen in het Missourigebied. Dominee Joe Hale, een van de leden van het uitvoerend comité zegt ervan: ,,Het is de meest verbreide gezamenlijke poging in de geschiedenis van de Noordamerikaanse christenheid. Er wer ken groepen in samen die tevoren nog nooit hebben samenge werkt. Meer dan ooit is er nu de kans om te komen tot een ver- einigd christelijk front". Een kernpunt bij deze alles omvattende deelneming Is, dat elk genootschap en organisatie kan deelnemen op de manier en zo ver zij zelf willen, zodat zij niet in verlegenheid kunnen komen. De activiteiten zullen dan ook even sterk gevarieerd zijn als da deelnemers en betrekking hebben op onder meer televisie- en ra diouitzendingen, bijbelverspreiding, studiegroepen, jongerenvie ringen, exposities, toernees van christelijke artiesten en acteurs, zangwedstrijden, huiebezoek en predik-kruistochten. Bewapenings document nog onvolledig De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Marty, heeft ver klaard dat het oecumenische document over de Franse wa penexport en de Franse kern bewapening, dat in verschillen de Europese bladen is gepubli ceerd, nooit openbaar gemaakt had mogen worden. De citaten uit het document waren welis waar correct, maar het stuk was nog maar een ontwerp, dat onvolledig was en in „ruwe vorm" verkeerde, aldus de kardinaal. Zoals afgelopen vrijdag ge meld, hebben diverse kranten er in een bericht aan toege voegd dat de Franse president persoonlijk had ingegrepen om de publikatie van het docu ment te verhinderen. Franse regeringskringen en het pers bureau van het Franse episco paat hebben zich van dit ver onderstelde ingrijpen van pre sident Pompidou gedistan- cieerd. Het betreffende document zou zich kritisch uitlaten over de wapenhandel en kernbewape ning. „Het document, zo zei kardinaal Marty, moet nog op enkele punten herzien worden en moet wonden beschouwd als ee niet-vol ledige tekst, die niet de exacte gedachten van het episcopaat tot uitdrukking bracht. Hij betreurde het ten zeerste dat het document in dit stadium reeds gepubliceerd is. Kardinaal Marty Dekens bisdom Roermond: „Hoe nu verder De dekens van het bisdom Roermond hebben bisschop Gijssen op korte termijn om een gesprek gevraagd. In dat gesprek wil men voornamelijk de vraag aan de orde stellen „Hoe moeten we nu verder gaan?". Dezer dagen hebben de dekens al een hele dag met elkaar van gedachten gewisseld over de problematiek binnen het bisdom Roermond. Uitvoerig zijn zij die dag geïnformeerd door de proost van het kapit tel, mgr. Van Odijk, drs. W. van Kempen, voormalig perso neelschef van het bisdom, door H. Korsten en door de nieuwe vicaris van de bisschop, dr. Van der Meer. Na alle uiteenzettingen zijn de dekens gezamelijk tot de con clusie gekomen dat, om verder viiyii uQvwfttfKS WwO-È33 r t' .f.. al-V' A'® sr-vi, '<WSVJ>UlW, te komen, een gesprek met de bisschop noodzakelijk is. Wanneer dit gesprek zal plaatsvinden staat nog niet vast. De bisschop zal zaterdag voor het eerst sinds mei van het vorig jaar weer in contact treden met de diocesane pasto rale raad in zijn, bisdom. Het is de bedoeling van de bis schop zaterdag zijn visie te ge ven op de positie van de raad en de wijze van voortzetting van de werkzaamheden. De rooms katholieke kerk in Groot Brittannië heeft het wo ningbouwprogramma van de regering betiteld als „schier rampzalig en het slechtste van de afgelopen tien jaar". De kerk heeft nu veertig hectare eigen grond aangeboden om daarmee te pogen het huizente kort te verlichten. er bij de Engelse regering op aartgedrongen, grond die het eigendom is van de Kroon, de overheid en de genaaste indu strie, beschikbaar te stellen om er woningen op te bouwen. De commissie is opgericht door de conferentie van de bis schoppen om advies uit te brengen over maatschappelijk welzijnswerk. In het rapport, dat nu is uitgebracht, wordt gezegd dat de regering haar belofte, genoeg woningen te doen bouwen, tot nu toe niet gestand heeft gedaan. De r.k. organisatie voor hulp bij woningbouw (CHAS) is van oordeel dat de crisis in Londen uit de hand is gelopen. „Het centrum van Londen, aldus CHAS, is bezig een tweede Manhattan te worden, een plaats van louter miljonairs, toeristen en zeerarmen". Na een onderbreking van vijf jaar zal, naar wordt verwacht, de publikatie van de Dode-Zeerollen spoedig worden hervat. De we tenschappelijke uitgave van de manuscripten werd gestaakt toen in 1967 Israël het oostelijk deel van Jeruzalem bezette en het be heer overnam van het Palestijnse Archeologische Museum, waar het grootste deel van de rollen werd bewaard. Enkele geleerden weigerden toen medewerking te verlenen aan publikatie onder auspiciën van Israël. Besprekingen tussen Israë lische autoriteiten en de internationale raad van wetenschaps mensen, aan wie de manuscripten zijn toevertrouwd, hebben er volgens de International Herald Tribune nu toe geleid, dat een compromis is bereikt: de naam van Israël zou niet worden ver meld op de titelpagina's van de nog uit te geven delen. Een gevolg van de overeenkomst is, dat binnenkort weer een deel zal worden afgeleverd bij de Oxford University Press. Het bevat het verslag van de opgravingen in grot nummer vier, door de vroegere redacteur van de serie Roland de Vaux, die in sep tember 1971 is overleden. Een tweede deel, dat binnenkort zal verschijnen is „het boek He noch", een manuscript uit grot nummer veertien, geredigeerd door dr. J. T. Milik uit Parijs. Dit deel was al naar de Oxford Press, toen het geschilpunt nog niet was opgelost en wordt los van de officiële reeks gepubliceerd. De bereikte overeenstemming over publikatie heeft geen betrek king op de vraag wie nu eigenlijk eigenaar is van de kostbare rollen, die nu alle onder Israëls beheer vallen. Sommigen van de Qumran-documenten werden door Israël aangekocht, maar het merendeel berustte bij Jordanië voor de oorlog van 1967. In Buenos Aires hebbei1 priesters van de Derde-Wereld beweging de onmenselijke bt handeling veroordeeld waaraa» volgens hen twaalfhonderd pi litieke gevangenen in Argenti nië zijn onderworpen. Ze heb ben de Latijns-Amerikaans* bisschoppenraad gevraagd tun senbeide te komen, opdat e een einde aan die situati» komt. Voorzitter van de Deré Wereldbeweging, pater Osvai Het voorstel van de angl! caanse theoloog prof. dr. Stt phen Neill, dat de Volgens aartsbisschop van Canterbui het geestelijk hoofd anglicaanse kerk, niet uit El geland afkomstig zou mogei zijn, heeft in de Church of Engf' land enige verbazing en be[ roering gewekt, want het aftrr, den van de huidige aartsbi| schop van Canterbury, dr Ramsey is volgend jaar al t? verwachten. Volgens de thed loog zouden er minstens zevef anglicaanse bisschoppen buitef Engeland in aanmerking kun nen komen voor een beno# ming tot hoofd van de Angl? caanse kerk. Volgens de bisschop va? Spiers, mgr. F. Wetter zal he! Vaticaan niet afwijzend staaj' tegenover het voorstel van d/ Duitse synode in bepaalde gé1 vallen lekenpredikanten aan ti stellen. In zijn bisdomblad zegj1 de bisschop dat er in Oosten rijk reeds een regeling is g^ troffen met betrekking tot hel preken van leken, die prak tisch met het Duitse synode* voorstel overeenkomt en dit door het Vaticaan is goedge In Rome is op 89-jarige leef! tijd overleden kardinaal Fer nando Cento. Vele jaren werk te hij in de diplomatieke diens van de H. Stoel. Na de Tweedf Wereldoorlog was hij nuntiu te België. Vanaf 1958 was hi binnen de curie belast met he lekenapostolaat. In 1967 gin{ hij met pensioen. Van de 11, leden, die het college van kar dinalen nu nog telt zijn er noj maar 86 gerechtigd deel te ne men aan de pauskeuze. Maar dan die ene drogenai (no. 29)! Magnifiek in de zin van het woord waarbij van het overige zich in de duw moet terugtrekken. Duu en met de 25ste. Willem Hussem is altijd een mo dernist geweest. Dat blijkt wel uit zijn opvattingen die hij al lang geleden in beeld en geschrift de wereld in zond. Dat het hem niet ging om „bij* 'te blijven uit vrees achterop te geraken, een angstidee waarmee ontelbare kunstenaars van alle tijden be hept zijn geweest, daar zijn wij hartgrondig van overtuigd omdat Hussem in werkelijkheid vanuit zijn artistiek bewustzijn vernieu wende was. Er hangen en staan momenteel een aantal werken van hem in Pulchri Studio te Den Haag opge steld. Mensen als hij blijven niet in één faze van die vernieuwing staan, zij trekken het principe in eigen werk consequent steeds door. Zagen we nog voor kort zijn grote kleurige doeken met een compositorische duidelijke be weeglijkheid, thans is- hij geko men tot de uiterste verstrakking in de lijn en het vlak waarin een enkel definitief gebaar over heerst: een krachtdadige doelge richtheid. >Het coloriet is tot het ui terste versoberd: zwart tegen wit, oranje naast groen b.v., en dit in een groot formaat: Hussem denkt in ruimtelijke orde. Dat ziet men ook aan zijn objec ten, ontwerpen voor reeds uitge voerde of nog uit te voeren plasti sche werken die relaties hebben met moderne architectuur en ste- debouw. Opmerkelijk vooral is het object met de „vleugels" dat waar schijnlijk voor een PTT-gebouw bestemd zal worden en dat in geanalyseerd aluminium (20 mi cron verhard) uitgevoerd zal wor den. Deze tentoonstelling in de grote zaal van Pulchri duurt tot en met 27 januari. Een etage lager, in de Pulchri-ga- lerie, zijn de werken van Paul Kromjong te zien: schilderijen, tekeningen en plastieken. Zijn wandplastieken behoren tot de „Schoonhoven-stijl" met hier en daar een originele noot er tussen. De anderen zien we liever; ze lij ken soms op magische cultusvoor- werpen uit een zeer ver verleden. Met ruw en zwaar materiaal heeft hij iets fantastisch teweegge bracht. De schilderingen van Kromjong doen denken aan cartons voor moderne glasinlood-ramen die te weinig daglicht doorlaten Markten Eterveiling Ba volgens de lllngslljst 698.329 Stemming: kalm. Prijzen (li dens per 100 stuuks)eiere 50—51 gram 8,83; 5558 gran 60—61 gram 10,4-1; 65 12.27. Veemarkt Rotterdam (15 jai Aanvoer: Totaal 1344. Slacht: ren 999, varkens 345. Prijze guldens per kg): koelen 5.75 (le kwal.) 5.05—5.50 (2e kt stieren 6.75—7.25 (le kwal.) 6.70 (2e kwal.); worstkoeien 5.00: varkens 3.00—3.20 (le 1 2.98—3.00 (2e kwal.) 2.96—2,9 kwal.); slachtzeugen 2.40- zware varkens 2.80—2.90. zicht (resp. aanvoer, handel cit zen): slachtrunderen kleiner, koeien hoger, stieren onverat pelen 21—65. Peren 68—98. Ai pelen 14. Andijvie 1.01—1,31. K gekookt 70. Rode kool 26. G kool 29—36. Witte kool 12. Sfl A 66—67. spruiten B 62—66. 58—75. Uien middelgrot 24—55. Varkens korter, lui. hoger, prima's boven notering. Groenteveiling Leiden (15 jan.) - terpeen 35. WlUof 1.16—1.65. 18—27. sla B 1217. Peterselie 24. Selderij 11—22. Release: Nieuwe Rijn 20a, tel. 24555. maandag t/m vrijdag van 20 tot 22 uur. Dinsdag, woensdag en donder dag van 15 tot 18 uur. met vrijdag Christelijke stichting van schot beroepskeuze: Oude Singel 23( 24129. elke eerste woensdag vi maand van 18 tot 19 uur. Bureau Moederhulp: Hugo de straat 1. tel. 25708. maandag 1 met vrijdag van 912.30 uur. DlcrenasvlBesjeslaan 6b, 31670/21989. maandag tot en vrijdag van 8 tot 12 en van 17.30 uur, zaterdag erkerkclijke Gezinsverzorging: weg 7. Oegstgcest, tel. 54510: 1 dag tot en met vrijdag van 9.'

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10