SRussische teun voor Franse ndustrie? Sluiting van bedrven na discriminatie SOCIAAL CONTRACT WEER AAN DE ORDE fieidóeSouAO/nt IRA-lid uit gevangenis ontsnapt ZORGENKINDEREN ONTREDDERING tNUAi Van onze correspondent Richard Scott President Pompidou heeft in Minsk in de Sovjet-Unie twee en lang informele besprekingen gevoerd met partijleider Brezj- -aren voor hem drie belangrijke redenen voor dit bezoek. hoopt er voordeel bij de verkiezingen in maart van te verkrij- I, Bovendien wil hij in Europa de belangrijkste contactpersoon j Rusland worden. En verder hoopt hij op een flinke Russische rage in de ontwikkeling van de Franse economie. ton» 1 het groeiende industriële dichtbij Marseille, de Fransen beweren vf'T.-. dat dit het grootste industriële bouwproject in Europa is mogelijk zelfs in de wereld verkeert al enige maanden in gróte moeilijkheden. Afgezien van kleine problemen zoals het tekort aan goede accommodatie er andere faciliteiten voor de duizenden arbeiders, heeft het Wendel-Sidelor staalconcern te kampen met enorme financiële problemen. Deze firma zou voor deze tweede bouwfase 125 miljoen nodig hebben. Zij heeft zelfs geen geld voor de noodza kelijke modernisatie van het moederbedrijf in Lotharingen. De Franse regering is zelf niet bereid om financiële steun te verlenen, maar heeft kortgele den wel de andere Franse staal- magnaat, Usinor, tegen zijn zin gedwongen om met Wendel mee te doen in Fos. Maar Wendel wil dit niet accepteren. De po gingen van de Franse regering om Italië en Duitsland voor dit projekt te interesseren zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Nu probeert zSj 't blijkbaar in Rus land. Waarschijnlijk is de financiële toestand bij Wendel, een oud fa miliebedrijf, nu zo hopeloos, dat het een Russisch aanbod maar al te graag zal aannemen. Toen partijleider Brezjnjev dit twee jaar geleden deed, hebben de directeuren van Wendel dit vastbesloten van de hand gewe zen. In elk geval werd hier bevestigd, dat president Pompidou, binnen het raam van het Frans-Russi sche programma voor economi sche en culturele samenwer king, de mogelijkheden zou on derzoeken voor een Russische deelname in Fos. Als Brezjnev sympathiek staat tegenover het voorstel, zal dit een bijdrage le veren tot de Russische economi sche positie in Europa. Maar president Pompidou's be langrijkste onderwerpen bij de besprekingen met Brezjnjev op het politieke vlak lagen: de in- temationele veiligheidsconferen tie in Helsinki, op 15 juni de tweede gespreksronde tussen Rusland en Amerika over stra tegische wapenvermindering en de komende besprekingen over wederzijdse troepenverminde- ring.v ROTTERDAM (ANP) Het actiecomité Bijstand in Surina me heeft minister Geertsema voorge steld horecabedrij ven die bezoekers op grond van hun huidskleur de toe gang weigeren te sluiten. In een brief aan de bewindsman die bij afwezig heid van de heer van Agt de post Justitie waarneemt zegt het actieco mité dat deze maatregel in Enge land met succes is toegepast. „Na hooguit drie slui tingen was Enge land bevrijd van discriminatie van kleurlingen in hore- Actiecomité vraagt: cabednjven". Iet actiecomité vreest dat de huidi ge wetgeving in Ne derland op het punt van rassendiscrimi natie de exploitanten van horecabedrij ven geen angst in boezemt. Het zegt dat. de rechter In dit soort zaken geen vrijheidsstraf fen oplegt, maar volstaat met geld boetes. „En die kunnen ze wel tien duizend keer beta len", aldus het co mité. Pygmeeënstam ontdekt BUENOS AIRES fDPA)— In on herbergzaam gebied in de Noord- argentijnse provincie Salta ls een volledig onbekende Pyg- meeënstam ontdekt. De stam leeft in een sterk beboste bergstreek dichtbij de Argen- tijns-Boliviaanse grens. Deze modellen zijn van de Ro meinse ontwerper Litrico. Als het aan hem ligt gaat de vrouw in uiterst vrolijke tinten de zo mer tegemoet. Plooien zijn bij hem ook in. BELFAST (Rtr) Een promi nent lid van het Ierse Republi keinse Leger (IRA), Daniel Keenan uit Londonderry, is gis teravond uit een zwaarbewaakte gevangenis in Belfast ontsnapt door de plaats in te nemen van een gevangene die in vrijheid zou worden gesteld. De IRA- Provisionals lieten later in een verklaring weten dat Keenan naar de Ierse Republiek is uit geweken. Wie het dichtst bij het aan gegeven doel terecht zou komen, zou daarmee een reis naar Rio de Janeiro winnen. Een uitdaging die beide garagehouders Mi chael Morgan (links') en Dennis Cutler uit York shire. Engeland aanna men. Voor beide beteken de het de eerste parachu tesprong. Vóór de sprong kregen beiden nog wat aanwijzingen, waarna ze het luchtruim kozen. Uit eindelijk bleek Michael Morgan de (ongelukkige) winnaar. Op slechts hon derd meter van het doel landde hij, maar liep er wel een gebroken been NOS lijdt maandelijks 9 min verlies (Van onze omroepcorrespondente) Den Haag De raad van beheer van de NOS heeft een gesprek gehad met minister Engels van CRM over het uitblijven van de behandeling in de Tweede Ka mer van het reeds twee jaar ge leden ingediende wetsontwerp tot verhoging van de omroepbij drage. NOS-voorzitter SchUttenhelm zei gisteren op een bestuursverga dering, dat iedere maand uitstel van de goedkeuring van het wetsontwerp de NOS ongeveer 9 miljoen gulden kost. Uit het gesprek met de minister had hij opgemaakt, dat deze niet van plan is de omroepbij drage hoger te stellen dan 108,- per jaar. Hij sprak hier zijn ongenoegen over uit. omdat dit bedrag reeds in 1071 is vast gesteld en bij de huidige geld ontwaarding e enhoger bedrag redelijk zou zijn. Spanje trok recordaantal toeristen MADRID (AP)De Spaanse mi nister vaan Voorlichting en Toe risme heeft bekend gemaakt dat in 1972 een record-aantal van 32,5 miljoen topristen een be zoek aan Spanje hebben ge bracht een stijging van 21,5 procent in vergelijking met het voorgaande jaar. De inkomsten uit het toerisme be liepen in 1972 een bedrag van 2.610 miljoen do'lar een stij ging van 27.1 procent in vrgelij- king met de inkomsten in 1971. DEN HAAG (ANP) „Het is heel goed mogelijk al in april over de hoofdlijnen van centrale af spraken te praten, zeker als onderdeel van een middellange termijnplanning. Maar dan moeten we wel zekerheid hebben, dat we niet worden verrast door ernstige tegenvallers in de sociale verzekeringssector". Dit heeft drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, ver klaard in het weekblad van dit verbond. Drs. Bakkenist zei verder: „Dat zouden we kunnen bewefkstelligen door te zeggen: we betalen in ie der geval niet meer premie dan dat er op dat moment vastligt. Als er dan later tegenvallers ontstaan, dan zou de dekking daarvoor moeten worden gevonden in besparingen binnen het to taal der sociale voorzieningen, of in het invoeren van meer eigen risico". De heer Bakkenist herinnerde er o.m. aan dat werkgevers zich al herhaaldelijk hebben uitge sproken voor een middellange termijnplanning. Daarin past z.i. heel goed de conceptie van de werkgevers dat er een plan moet worden ge maakt om het beslag van de collectieve voorzie ningen op het nationale inkomen te verkleinen. „Als de vakbeweging bereid is ook daarover te praten dan zijn we op de goede weg", aldus de heer Bakkenist. (VNDER de socialistische economen is prof. De Galan een van de belangrijkste, omdat hij niet alleen met theorieën werkt, maar de realiteit het zware gewicht toekent, dat bij haar niet weg te den ken is. Daarom ook ontkent De Galan dat een regering van wel ke politieke kleur ook dominerend een economische ontwikkeling beïnvloeden kan. De Galan is ervan overtuigd dat het bedrijfsleven een hoofdrol zal blijven spelen in de sociaal-economische politiek. Vandaar dat hij met werkgeversorganisaties een geprolongeerde polemiek heeft ge voerd over de stelling van ondernemerszijde, dat het nu welletjes is met het optrekken van de minimumlonen onder het motto dat an ders de werkgelegenheid het gelag zal moeten betalen. Voor die werkgelegenheid heeft De Galan overigens alle aandacht; ln een nieuwjaarspraatje noemde hij de inflatie en de werkloosheid „zorgenkinderen" van 1973. De Groningse hoogleraar vreest dat mede als gevolg van de inflatie de gemiddelde werkloosheid ho ger zal blijven liggen dan we sedert 1945 in Nederland hebben mee gemaakt; al zal met het intreden van de lente en vooral in de zomer in*diverse bedrijfssectoren het perspectief tijdelijk wel weer wat gun stiger worden. Korter iverken WEINIG nieuws vertelt De Galan wanneer hij opmerkt dat ter be- strijding van deze werkloosheid de overheid in samenwerking met het bedrijfsleven forsere maatregelen moet nemen dan tot dus verre is gedaan: een krachtiger bouwpolitiek is al van diverse kan ten bepleit om te voorkomen dat de werkloosheid onder de bouw vakkers een structureel karakter gaat krijgen. Maar typerend voor realiteitszin is, dat De Galan in dit verband een sterkere werktijdsverkorting als belangrijke mogelijkheid noemt. Maar dan een werktijdverkorting die niet in de eerste plaats be doeld is de vrije tijd van werkhebbenden te vergroten, maar om een gelegenheid te scheppen voor extra werkgelegenheid teneinde meer mensen aan werk te helpen. En dan gaat het echt niet uitslui tend om de bouwnijverheid. Als consequentie wil De Galan beslist aanvaarden, dat de lonen bij deze werktijdverkorting niet verder stijgen om voor de werkne mers een grotere individuele portie in de welvaart te incasseren. De welvaartsvermeerdering zal dan via werkgelegenheid voor meer mensen de gehele gemeenschap sociaal ten goede kunnen komen. Trouwens ook om andere redenen moet de welvaartsvermeerdering meer de kant van de collectieve voorzieningen worden gestuwd, wil len we tenminste tegen het jaar 2000 nog een leefbare gemeenschap aan volgende generaties overlaten. Bmvijsmateriaal TVE Galans „tweede zorgenkind" de inflatie kan van dit werkgelegenheidsaspect niet worden losgemaakt. In het binnen land zal alles gedaan moeten worden om de prijzen onder controle te houden, anders is een rustiger loonbeleid toch in de praktijk on haalbaar. De overheid zal hiervoor op zoek moeten naar rechtvaar dige en doeltreffende maatregelen om de maximumlonen en inkom sten in te tomen. Zeker in zoverre als in het vrije bedrijfsleven en de vrije beroepen hoge inkomens een gevolg zijn van het streven om terwille van eigen voordeel de werkgelegenheid voor anderen te beperken. Gemakkelijk zal dit niet zijn en de overheid moet, tezamen met het goed-willende deel van het bedrijfsleven, eerst het vereiste bewijs materiaal op tafel brengen. Daarna kan waarschijnlijk wèl een be leid worden opgesteld. Want wat van bouwvakkers en industrie-arbeiders gevraagd wordt, mag bij de top van het zakenleven en bij daarvoor in aanmerking komende academische beroepen niet uit de weg worden gegaan. TTOE langer in Nederland de kabinetsformatie duurt, des te duide- lijker blijkt de politieke ontreddering. Straks heeft het geperso- nificeerde geduld, de heer Ruppert, alle zes mogelijkheden van zijn schaakspel met politici uitgeprobeerd en moet hij toch met lege handen naar Huis ten Bosch of Soestdijk. Moet een ander dan opnieuw beginnen? Of zakken we ten lange leste toch maar af in de richting van een zakenkabinet? Van de ontreddering zijn de politieke leiders de oorzaak; zowel die van het front dat achter het kabinet-Biesheuvel stond als van de op positie. Steekproeven onder de kiezers wijzen uit dat er duidelijk meer kiezers heil zien in een vooruitstrevende regering van confes sionelen én links samen dan in het minderheidskabinet-Den Uyl of de tweede editie van het kabinet-Biesheuvel. Maar onze politici zitten óf vast aan partij-afspraken (waarbij de bur gers ook maar weinig te vertellen hebben) óf aan de hoop casu vrees, dat binnenkort weer vervroegde verkiezingen uitgelokt kun nen worden. Nog een aantal weken impasse en de demissionaire bewindslieden moeten kiezen tussen Kamerlid worden of bewindsman blijven. Mis schien gaan dan de secretarissen-generaal weer de teugels in hon den nemen; net als in de wereldoorlog. Zou het veel verschil uitma ken met de momentele situatie? NOS-bestimr: geen wijziging tuchtartikel (Van onze omroepcorrespondente) HILVERSUM— Het bestuur van do NOS heelt zich niet met het voorstel van de raad van be heer kunnen verenigen om de minister van CRM er in een brief op te wijzen, dat naar zijn Het drong tot hem door dat er een hele nacht was ver- „Maar jij wilt niet, hè? Je wilt weggaan om te vech- streken, zes of zeven uren uit zijn leven, waarvan hij ten", zich niets herinnerde. Ze wachtte even als „Zoek je je vrouw?", vroeg het blokhoofd. „Nee, nee.een kennis", antwoordde Michael. Hij vermoedde dat hij Margarets naam al eerder had echter nog kracht te verzamelen. ,Arme Michael, je weet het niet meer, hè?" alsof ze even een helder moment had, dat haar vermoeide. Ze dreef langzaam weg. genoemd en dat ze naar haar hadden gezocht. Met een mompelend als iemand die hardop droomt, gevoel alsof niets er meer toe deed, vroeg hij zich af of „Niets om samen te leven oom Sefton heeft ons ze dood was. Hij tastte zijn geheugen af. een flat beloofd.voor John als hij terugkomt." „Ze is zwanger", zei hij. Hij hoorde de naam van haar man en wendde zich van Enige tijd later zat hij in de gang van een ziekenhuis, haar af. Hij vroeg zich af hoe vaak ze aan John dacht s verbonden en er zat een pleister op zijn en of ze ook aan hem dacht wanneer zij samen in bed :ijn gedachten weer onder controle. Hij as en wat er gebeurd was. Er liepen verpleegsters en dokters door de gang en raderbran- arm en ging weg. Hij had zich herinnerd dat hij nog cards reden af en aan. Het leek wel een rangeerterrein, iets moest doen. Haar ouder» wisten nog niet wat er ge- Hij voelde een klopje op zijn schouder en een verpleeg- beurd was. ster keek hem met haar vriendelijke, ervaren glimlach Edwin gaf de telefoon aan Freda en ging naar de keu- Michael stond op en legde instictmatig zijn gezonde overhemd schoof. Ze zagen er allebei vermoeid uit. i rol- AFLEVERING 19 arm over de verbonden. Er reed een man in stoel voorbij en Michael schaamde zich om zijn lichte opbelde verwonding tussen zovelen die zoveel meer moesten lij den. Margaret lag in het bed het dichtst bij de deur. Ze Ik weet het niet", zei hij, „toen Owen voor Kerstmis ik hem uitnodigde, had Freda me wel kun nen vermoorden". Jean scheen niet naar hem te luiste ren. ,Wie?" ja Het huis van Michael lag in puin, het dak ingestort en de vensters eruit geblazen. Nog meer huizen in de straat waren door hetzelfde lot getroffen en een sluier van leed hing er met rook boven. Het drukte zwaar op de schouders van de gebogen gestalten die over het to- „Het neel van verwoesting liepen. niet" Sommigen liepen hard. met een bepaald doel. Michael ,,Ik heb had geen doel. Hij stond tegen een muur geleund opende haar ogen en zag hem bij het bed staan. Ze „Owen, die Australiër", zei hij, trachtend de spanning knipperde met haar ogen. als om de nevels te verdrij- ,0 fggg j| tellen, het is belangrijk, i voelde zich ziek. „Ik heb het al gezegd" zullen het willen weten". Zijn laatste "bewuste herinnering was zijn roepen naar Margaret was niet in een toestand om veel te praten en Margaret maar vanaf dat moment herinnerde hij zich Michael bleef even stil naast het bed zitten. Lr viel een niets meer. Hij scheen op de een of andere manier te stilte tussen hen en ze gaven ach aan hun eigen ge- zich zièk voelend, tegen een muur dachten over. Even later opende Margaret haar ogen te stilte tussen hen zijn ontkomen geleund te staan. Hoe en waarom wist hij niet. „Gaat het. makker?", vroeg een stem achter hem. Hij draaide zich om en langzaam drong het beeld van het blokhoofd tot hem door. Hij schreef iets op en Mi chael hoorde zichzelf vragen beantwoorden. Hij vroeg De medicijnen die zich af waarom. Langzaam werd hij zich bewust dat ken, ze het licht was. Ochtend, dacht hij. weer en vroeg: „Is het huis helemaal weg?" „Ja, helemaal". ..Niets meer om samen te leven". had gekregen, begonnen te tussen hen te doen verminderen. Ze vouwde pijnlijk zorgvuldig het overhemd op en legde het op het buffet. Met haar ene hand er nog op, draaide ze zich om naar een schram, meer haar man. „Ze is gisteravond niet thuis gekomen, hè?" het kind te ver- Ze trachtte haar spanning te verbergen door haar stem onverschillig te laten klinken. „Margaret?", vroeg Edwin onschuldig. Hij voelde Jeans stemming aan en was vastbesloten zijn best te doen om een confrontatie te vermijden. „Nou, dat is dan maar goed ook. Toen het bombardement was be gonnen, was dat het verstandigste". „Hou je maar niet van de domme", zei ze, „we hebben het er gisteravond nog over gehad en nu is het gebeurd. Ze is met hem gaan samenleven, er- Ze wachtte even en voegde er toen aan toe. alsof ze mening de beoordeling van ra dio- en televisieprogramma's nnar eventuele strijdigheid met de openbare veiligheid of goede zeden niet door een politieke fi guur als de minister doch door de onafhankelijke rechter dient te geschieden. Dit naar nnnlel- ding van de berisping, die de VPRO heeft gehad wegens de laatste Barend Servet-show, Het voorstel van de raad van be heer werd met veertien tegen tien stemmen verworpen. De meeste bestuursleden waren van oordeel, dat met de brief een te duidelijk verband zou kunnen worden gelegd met het incident zelf en er tevens een verdediging van het betreffende programma uit zou kunnen blij ken. Tegen stemden de NCRV, de Evangelische Omroep, de Tros en do Avro. Het NOS-bestuur vormt wat dit betreft een uitzondering. Er zijn overal stemmen opgegaan om het tuchtartikel uit de omroep wet te halen en de rechter in dit soort zaken te laten beslissen. •d slaperig. Michael moest zich over haar daar nu pas aan dacht: „Ze zal vandaag haar spullen heen buigen om te horen wat ze zei. Het werd onsamen- wel komen halen", hangend, gedachteloos. (wordt vervolgd) pinupii nipmiimnii1 iiiiiinifiitiiiiniitnFHiiijTïïmrnmiïoiBiiniiiimninfWfliTOriirimiiPü' Niet alleen passagiers maar ook bezoekers van de luchthaven van Frankfort moeten de detector passeren. Ook de bezoekers van het terras waar zij het binnenkomen en vertrekken van de toestellen kun nen gadeslaan. De laatste maanden washet terras gesloten na aan vallen van Arabische terroristen. Spoed gevraagd aanleg wegen bij Zoelermeer ZOETERMF.ER Het College vnn Burgemeester en Wethouders van Zoetermeer hebben gisteren In een telegram aan Prdvinciale Staten hun voldoening uitgespro ken over het leit dat Rijksweg 18, die Meerzicht cn Driomans- poldcr verbindt en naar Delft gaat, gehandhaafd is op het nieuwe wegenplan van de pro vincie en de provinciale weg 20, de tweede verbinding met Den Haag. De uitvoering van beide wegen wordt in het telegram zeer ur gent genoemd en men acht ver der uitstel gelet op het hoge tempo van de woningbouw niet verantwoord. B. en W. dringen met klem aan om op zo kort mogelijke termijn deze wegen in het uitvocringsschcma op te nemen en nodigen de Staten commissie voor verkeer uit een bezoek te brengen aan Zoeter meer Dit om geïnformeerd te worden over de onhoudbare ver keerssituatie In deze gemeente.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7