moet minder in Leiden Leiden-Z. start met oprichting wijkcomité Hulp aan Lugdunum komt op gang Informatieblad van parochieraad gewenst stad en randqemeenten Jpistrictsbureau Werkvoorziening: -jeiderdorpse KYP "achter opzet van f jVietnam-betoging OOK Wat u moet weten Motorhuis betrekt nieuwbouw DONDERDAG 11 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT ^JJlDEN De arbeidssituatie in Leiden is momenteel zo Het provinciale districtsbureau dcilecht, dat binnen afzienbare tijd zeer ingrijpende maat- vo?r de Arbeidsvoorziening regelen nodig zijn. Het districtsbureau voor de Arbeids- n Voorziening in Zuid-Holland zal daarom op korte termijn ^Stoncrete stappen ondernemen om een verbetering in de 'huidige situatie te brengen. Hiervoor zal een stuurgroep worden ingesteld, die uit alle mogelijke betrokken instan ties moet worden samengesteld. Deze groep zal tenslotte ee,tot een uitvoeringsprogramma moeten komen. Als alles tv"^aar wens verloopt kan over anderhalf k twee jaar het resultaat van dit programma worden verwacht. IIDERDORP Het onlangs te hangen en te verspreider,. -litgegeven manifest van de ak- Nadat voorzitter drs. N. Blans na- »'fi iegroep, die in de KVP ijvert mens de afdeling had afscheid skrjoor een nieuwe partij, wordt genomen van het bestuurslid P. Joor het partijbestuur als een J. M. Evers, die ook vele jaren bijdrage gezien in de dis- gemeenteraadslid was, werd het 'gtyussie over (je nota, welke door bestuur aangevuld met de be- m^!e kontaktraad van de drie noeming van drs. C. Beenakker. lt 'Christen Democratische partijen De plaatselijke politiek werd be- verd opgesteld. s. B. Gribnau, directeur van iet KVP-partijbureau, zei dit gisteravond tijdens de ledenver gadering, die de Leiderdorpse afdeling hield. In mei zal er een farincipeuitspraak moeten ko men over de directe toekomst de samenwerking van de 3 fchristelijke partijen, nadat de in alle geledingen is Doorgesproken. Alleen al voor «ie gedachte- en besluitvorming Tijdens de discussie i handeld en onder de loep geno men door het raadslid J. Toe- len. Het werd een goede zaak genoemd, dat de '\VP bij de laatste algemene beschouwingen waarop de fractie aandrong op een meer beleidsmatige aanpak, niet aan dovemansoren had ge sproken. B en W nebben nu een extra raadsvergadei ing uitge schreven om de beleidsnota te behandelen, die door de geza menlijke fracties is opgesteld. 4>innen de partij is het Manifest belangrijk, aldus de heer Grib- bel; 'j Leiderdorpse afdeling schaart ook achter de opzet van de enjnlangs gehouden Vietnam-de- iionstratie, die niet zozeer anti- '®"Amerikaans, dan wel gericht tegen alle geweld, dat on is. Het bestuur ver de leden het affiche __;,Nixon teken de vrede nu!" op de ge meentepolitiek kon men de nodi ge kritiek beluisteren op het openbaar vervoer ter plaatse, de mogelijkheden van voortge zet onderwijs en Q2 huisves tingsmogelijkheden voor bejaar den. Aangedrongen werd ook op het veilig stellen en bevorderen van de belangen van de Leider dorpse middenstand als de Win kelhof gerealiseerd gaat wor den. onlangs tot de conclusie geko men, dat de arbeidsmarktsitua tie in het gebied Leiden duide lijk slechter is dan in de rest van de provincie. Het grootste deel van de werkeloosheid hier komt voor onder bouwvakarbei ders en losse arbeiders, metaal bewerkers, kantoorpersoneel en de categorie minder geschikten. Vooral het aantal werklozen onder de bouwvakkers en de minder geschikten is in Leiden hoger dan het gemiddelde in de provincie. Daar staat tegenover, dat er minder kantoorpersoneel en metaalbewerkers in Leiden werkloos zijn dan in de overige delen van de provincie. Maar toch komt de arbeidssituatie in het Leidse rayon bijzonder ongunstig naar voren vooral als men naast de omvang van de LEIDEN werkloosheid, de zeer geringe vraag in aanmerking neemt. Ook de werkloosheidsduur is over het algemeen iets langer dan in de andere rayons. Aan het eind van 1972 was 4,5 procent van de mannelijke be roepsbevolking in Leiden zonder werk. Om hier nu iets aan te gaan doen, zal de al eerder ge noemde stuurgroep worden in gesteld. Hierin zullen mensen vertegenwoordigd moeten zijn van het arbeidsbureau, gemeen telijke diensten, maatschappelij ke opbouworganen, schoolad viesdiensten, werkgevers, werk nemers enzovoort. Het is de be doeling, dat de aandacht in eer ste instantie wordt gericht op de groep minder geschikten. Het Districtsbureau voor de Ar- I beidsvoorziening is van plan verschillende activiteiten extra te bevorderen om een zekere in passing van nu nog minder-ge- schikten mogelijk te maken. Ge dacht wordt aan: Scholing (Cen trum van Vakopleiding van vol wassenen; bedrijfsscholir.gsre- geling; studiekostenregeüng), migratieregeling, beroepenvoor- lichting, beroepskeuzeadvisering en extra arbeidsvoorzienings maatregelen. Van deze concen tratie van kennis, vakbekwaam heid en concrete middelen, die worden ingezet in een klein ge bied, verwacht men zeker tast bare resultaten. LEIDEN De jeugd van 12 jaar en ouder kan vanaf 13 januari terecht in de KJK-kapel aan de Oude Vest. Er kan worden gekneed, ge soldeerd. gedraaid, geknoopt etc. LEIDERDORP De Ne derlandse vereniging van Huisvrouwen organiseert u.s. dinsdag een bijeenkomt in de Scheppingskerk. Mevrouw Gertenbach houdt een lezing over mode. Ook zal er een modeshow worden gehouden. Aanvang 20.00 uur. Woens dag 17 januari hebben de le den een rondleiding door het Rijnlandshuis in Leiden. Aanvang 20.00 u. HAZERSWOUDF. Zater dagavond, vanaf 20.00 uur, kunnen gehuwde en verloof de paren in het Michelshuis te Hazerswoude-dorp een dansje maken op de muziek van De Wibra's. Een aantal bewoners van de Oude Singel ondervinden steeds meer last van de Hollandse Loon- bijtserij in hun straat. Vooral een doordringende stank en veel lawaai blijken nogal wat hinder op te leveren. In een schrijven aan burgemeester en wethouders van Leiden hebben zij hun grieven kenbaar gemaakt. Daaraan vooraf ging een handtekeningenactie onder de buurtbewoners, die in totaal 153 namen opleverde. De singelbewoners vragen in hun brief aan b. en w. het bedrijf niet opnieuw een hinderwet vergunning te geven. Vergadering Federatie Hulpverlening LEIDEN De Federatie Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening, waarin zestien organisaties zijn vertegenwoordigd hield haar eerste vergadering in 1973 in het gezellige, knusse zaaltje van het Jacobshof, Douzastraat 25. Onder presidium van mevrouw G. L. Vis-Hommes was het een geanimeerde, vruchtbare verga dering. Vele werkzaamheden die op het terrein van de WH liggen, werden besproken, waar alle aanwezigen met grote inte resse aan deelnamen. Helaas waren enkele afgevaardigden door ziekte verhinderd te ko men. SI iÜH SSSiSBSÜBR LEIDEN N.V. Het Motorhuis is sinds gisteren gevestigd in de Vondellaan. De intrek in de nieuwbouw ging niet gepaard met een officiële opening. Reden hiervan is dat er nog be gonnen moet worden met de bouw van een dubbelzijdig ben zine-station aan de Poesman- laan. In het oude gebouw aan de Stationsweg blijft de verkoop van Vauxhall-ranger en Bedford terwijl de bandenafdeling aan de Morssingel is gevestigd. 1 de Tuinstadswijk die gerenoveerd wordt REIDEN Bewoners van Lel- die is al aangevraagd en toege- T den-zuid zullen binnenkort hun zegd. f eigen wijkcomité hebben. Na Al sinds haar vijfde jaar woont J een periode van betrekkelijke mevrouw Brugman in de wijk. rust in de wijk, die begrensd I f wordt door de Lammenschans- r weg, de spoorlijn, de Schelpen- kade en de Singel, hebben vier actieve Tuinstadwijkers de koe bij de hoorns gevat. Zij zijn naar het Maatschappelijk Con tact Orgaan gestapt, waar zij de toezegging 'op volledige me dewerking hebben gekregen. huizen en daar wil je wat tegen doen. Bovendien merk je als je zelf wat oudere kinderen hebt. dat er nergens een plaats van samenkomst is dan alleen op straat". dat vroeger in Leiden zuid was, Verre toekomstmuziek voor wijk- meegemaakt. ,,Dat was overi gens een heel ander comité dan Toekomst droom wijkgebouw |Van deze vier initiatiefnemers is er nu feitelijk nog één over. Het !ef' is mevrouw Brugman. Gesteund jf-door enkele vrijwilligers zet zij I f- de eerste schreden op het moei- J lijke pad dat leidt naar de op- richting van 'n wijkcomité-zuid. Op het moment geeft zij nog lie ver de voorkeur aan de bena ming „wijkraad": „Het staat I, "'nog helemaal in de kinderschoe- "V nen. We weten nog niet in welke Vandaar dat zij ook alle bemoeie- vorm we te werk gaan, of het een comité wordt of een verenï- B^'ging. dat zullen de bewoners te tijd zelf moeten beslis sen". Het laatste zal gebeuren op een openbare vergadering, if'Vaar ook het bestuur zal wor den gekozen. ijf',;Zover is het echter nog niet. We willen eerst komen tot de op- w..richting van een Dienstencen- fltrum hier in de wijk". Waar ll-. deze zich moet vestigen is een f.Jteel probleem. In de wijk is nergens een clubhuis of iets Renovatie dergelijks „Toch komt daar wel een oplossirg voor. We heb ben hier namelijk het gebouw .Staalwijk, dat misschien wat plaats vrij kan maken. Van het Dienstencentrum zelf hebben we ,£lle medewerking zelfs de subsi comité-zuid is dan ook een wijk- gebouw. Misschien is wat dat betreft een mogelijkheid te vin den om het clubhuis van. speel tuin Zuiderkwartier wat te ver groten, zodat het voor allerlei doeleinden kan worden gebruikt. „Hoewel daar wel een nadeel aanzit. Zuiderkwartier ligt wel goed voor d» Tuinstadswijkers, maar er moet natuurlijk ook re kening gehouden worden met de bewoners van de andere kant w 11 van de Herenstraat. Voor hen ligt het gebouw eigenlijk te wij beogen", zegt zij. Ze zorg- ver"., zegf mevrouw Brugman, den hoofdzakelijk voor de ont- Een andere zaak die het wijkco mité gaat aanpakken is het be vorderen van de speelgelegen- heid. „Met de renovatie, die ho pelijk volgend jaar januari zal beginnen, willen we meteen en kele straten speelstraat maken". Zo op het eerste gezicht hoeft dit geen probleem op te leveren, aangezien de Tuinstadswijk van heel wat verkeer bevrijd is na de reconstructie van de Lam- nenschansweg. wil hebben met de komende renovatie van de Tuinstadswijk. Zo is er een renovatie-raad op gericht, die samen met de wo ningbouwvereniging „Tuinstads wijk" de renovatie-plannen gaat doorspreken en eventueel veran deren. „Om niet als volkomen leek tegenover deskundigen te staan, hebben wij iemand in de De bewoners van de Tuinstads genomen die ons bepaalde aanwijzingen geeft. Binnenkort hebben wij namelijk een bespre king met de architect van Tuin stadswijk". voor mevrouw Brugman niet de enige aanlei ding het initiatief voor wijk staan wel goedwillend te genover het plan om een, wijk comité op te richten. „Maar ze willen eerst wat zien, voordat ze zich er helemaal achter kunnen plaatsen. Vandaar misschien dat het Dienstencentrum een stap in de goede richting i6". Poppen- tentocaistelliiig O LEIDERDORP K O afdeling Leiderdorp organiseert 7 en 10 februari een tentoonstelling van zelfgemaakte poppen. De prij zen worden toegekend door het publiek en drie deskundigen. De poppen moeten tussen 15 en 19 januari worden ingeleverd bij K O aan de Oude Vest. De prijs van het publiek wordt uitgereikt door wethouder Tichler-Moer- man op 10 februari omstreeks 16.00 uur. LEIDEN Nu, enkele dagen an de fatale brandd ie de gehele kanti ne van Lugdunum verwoestte, komi de Awning Voo de zwaar getroffen vereniging van de grond. Hoewel de verzekering de scha de tot op zekere hoogte dekt, heeft informatie inmiddels geleerd dat als gevolg van deze brand Lugdunum zich in de komendo tijd gesteld ziet voor tal van problemen, hiervan vormt het flnunciële aspect het belangrijkste probleem. Reeds direct na de brand is het actie-comité „Hulp aan Lugdunum" opgericht. Voornamelijk heeft het comité zich tot taakgesteld Lug dunum door de eerste moeilijke tijd heen te helpen. Het comité is in tweeën gesplitst, namelijk voor actie buiten Lugdunum en voor actie binnen Lugdunum, en heeft inmiddels een speciale rekening geopend bij de Raiffeissen Bank Leiden. Giro 149399, waarbij ver melding Hulp Lugdunum voldoende is. Het actie-comité buiten Lugdunum, onder coördinatie van raadslid Kwik, heeft terstond een aantal mensen kunnen noteren die de actie van harte aanbevelen. Deze mensen ziin: Wim Schalks (scheids rechter), P. Biegstraten (voorzitter van de Sportstichting), Barry Hulshof en Gerrie Muhren (Ajax). René Vos (sportjournalist), Joop Zoetemelk en Gerben Karstens (wielrenners), Joop Riethoven (voorzitter Swift), Noorlander Bouw (aannemers), J. v.d. Reyden (oud-voorzitter Sportstichting), J. Brummer (voorzitter Lcids City Centrum). H. Kwik (raadslid PAK). P. Kruit (bestuur UVS), Mr. de Jong (voorzitter KNVB Leiden) J. Wolfslag (voorzitter Leidntp), J. Fokkema (directeur Bedrijfstechnische School) en P. Erudes (voorzitter LZ'86). Het actie-comité binnen Lugdunum, onder vootzitterschap van Piet Peper is druk bezig met het uitwerken van allerlei plannen. Piet Pper: „Het valt niet mee om alles te coördineren want iedereen wil wat doen. Nu is met het bestuur afgesproken dot het comité alles regelt en mijn zaak hier in de Beatrixstraat fungeert als actie-cen trum".We hebben een drukkerij opdracht gegeven om 15.000 loten te maken en die gaan we a s. zondag bij LFC-Lugdunum, Rooden- burg UVS en Docos ASC verkopen. Prettig is vooral de medewerking van de Leidse clubs. LFC heeft on middellijk zijn terrein beschikbaar gesteld voor de wedstrijd van zondag en de opbrangst van dc kantine Is voor Lugdunum. UVS heeft spontaan zijn kantine beschikbaar gesteld voor dc feest-dansa- vond op 27 januari. De netree en 10% van de winst ls voor Lugdu num". Van dc loterij verwacht het comité veel. Junioren en dames gaan dc loten zondag en dinsdag (bij het zaalvoetbal) aan de man brengen. Hoofdprijzen zijn onder meer een tv en fototoestellen. Piet Peper: „Het is verbazend wat die verenigingen doen; zo werd ik vandang gebeld uit Alphen waar de vier clubs hun koppen bij elkaar gaan steken om te bekijken wat zij kunnen doen". Op het programma van het comité staan onder andere een zeskamp voor de jeugd van de Leidse voetbalverenigingen, zeer waarschijn lijk een voetbalwedstrijd met prominenten en acties onder de za kenmensen. Van vele kanten is al hulp binnengekomen. Scheidsrechters gaven de eerste honderd gulden, Wout Bergers stortte 1000, Amstel Bier plaatst de tap in het voorlopige noodgebouw dat nog volgende weck komt. RCL haalde 100 op. bij UVS Hermes werd 500 opge haald; de damesvoetballers van I.ugdunum stonden grif hun apaar- pot met 650 af. Randstad Sporttoeschouwers kwamen met 200 en een actie bij DHL Lugdunum leverde eveneens 200 op. De heer Peper heeft inmiddles ook al vele giften van particulieren ontvangen. Peper: „Een dag na de brand komt er hier iemand, ik ken hem helemaal niet, hij zegt hier heb je 35 plek voor de kantine. Hardstikke leuk natuurlijk, maar we moeten er wel mee uitkijken. Er bestaat een kans dat er misbruik van wordt gemaakt. Daarom zijn we er meteen toe overgegaan om een gironummer te openen. Bovendien kan iedereen die wat weten wil bij mij In de Beatrix straat terecht". Mevrouw Brugman: ..Grote groepen bereiken' wijkcomité te nemen. „Als je Om de bewoners wat te animeren zolang in de wijk woont als ik, is mevrouw Brugman druk be zie je het verschil met vroeger. zig met bekendheid te geven Je ziet de rommel op de stra- aan de oprichting. „We willen ten. je ziet het aftakelen van de de winkeliersvereniging van Ie Herenstraat voor onze zaak in teresseren. Ook gaan we con tact opnemen met de verenigin gen die in „Staalwijk" zitten. Op deze manier kun je grote groepen mensen bereiken". Ho pelijk zal hiermee spoedig aan de lange rij van Leidse wijkco- mité's er weer één worden toe gevoegd. ZOETRWOUDE Voor meer betrokkenheid van de parochia nen bij het parochiële leven is het verstrekken van meer infor matie een belangrijke voor waarde. Een periodiek verschij nend informatieblad heeft de voorkeur van dc leden van de parochieraad boven een inlegvel in de wekelijkse mededelingen, 'n Dergelijke uitgave zou 6 tot 10 maal per jaar moeten ver schijnen. mensen te vinden die bereid zijn om de enquête, waarover in de vorige bijeenkomst werd ge sproken, te organiseren. Dit om dat de leden van de parochie raad toch veelal reeds taken hebben op diverse terreinen. Eyt. suggesties 01 welke daarin voi men, zijn welkom I —1117 e werkgroep Missie- en Ontwik kelingshulp heeft afscheid geno men van voorzitter C. v. Vucht en is op zoek naar een opvol- Er werd een commissie gefor meerd bestaande uit de dames KC' M. v. d. Saim en B. v. d. Salm De werkgroep Gezinsmissen wel en de heer J. Baart welke zich ke eenmaal per maand een ge- hierover zal beraden. Deken La- zinsmis verzorgt, beurtelings in mot zal trachten een aantal de Sint Jan en C.D.-kerk, acht de tijd van 8,30 in laatstgenoem de kerk te vroeg. De voorkeur gaat uit naar 10 uur waarvoor de Hoogmis dan een keer in de twee maanden zou moeten wij ken. Het Liturgisch beraud zal dit nader bezien, de vragen Bij de rondvraag werd nange- zullen ko- drongen op een spoedig contact tussen de N.H, Kerkcrnad en dc 11, Parochieraad. In het kader van c!e eerder bepleite openheid van de diverse organen past ze ker goed de eerste z.g. paro- chie-avcnd welke :n maurt zal worden gehouden. Tot slot werd nog aandacht besteed uun dc aktie ..Kerk van de Grond" wel ke ger'cht is op de jaarlijkse kerkelijke bijdrage.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3