Wigratie is een Nederlands, geen Surinaams probleem Caransa weigert bod van 100 miljoen op bezit Rembrandtspleiw Slecht zicht Boycot tegen boycot Vijf doden bij brand PRFMER SEDNEY: Twee Syrische Migs neergehaald fieidae ScHi/tant VLIEGTUIGKAPER GEEFT ZICH OVER IENSDAG 3 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 973. STERDAM De •aag: wie weigert 100 iiljoen gulden?, kan nds gisteren beant- oord worden met: 'aup Caransa. Deze lizer van hete Am- erdamse onroerend ted heeft een aanbod 'geslagen om zijn be ttingen te verkopen, lefhebber was de ritse financier Slater bekend als de an die vorig jaar )bby Fischer een ton de om alsnog IJsland te gaan om het wereldkam pioenschap schaken met Spas6ki uit te vechten. Wanneer Caransa posi tief op het aanbod van Slater zou hebben ge reageerd, zou dit bete kend hebben dat het hart van Amsterdam, het Rembrandtsplein, voor 90 percent in En gelse handen zou zijn gekomen. Daarnaast heef Caransa nog an dere belangrijke bezit tingen in Amsterdam, waaronder het beken de Doelen-hotel. Van Slater is bekend dat hij al langer bezig is vaste voet te krijgen op Nederlandse bo dem, voor zover die uit onroerend goed be staat. Zo heeft hij (zonder resultaat) met Zwolsman onderhan deld over het wanke lende Kurhaus in Sche- veningen. Toen de Britse speculant er lucht van kreeg dat Caransa het in Am sterdam kalmer aan wilde gaan doen, nam hij prompt contact op. Caransa in zijn jon ge jaren een koopman die met een bakfiets de hoofdstedelijke hui zen afging weigerde echter de hem aange boden 100 miljoen. Hij wil naar zijn zeggen al zijn bezittingen in Ne derlandse handen hou den. In Amsterdam houdt men echter ern stig rekening met het feit dat hij voor meer geld wel door de Hol landse knieën zal gaan, en het Rem brandtsplein alsnog aan buitenlanders zal ver kopen. Ook in Amerika bestaat er grote be langstelling voor deze toeritische trekpleister bij uitstek. W YORK (AFP) Als de havenarbeiders in Italië en Australië 'eigeren uit protest tegen de bombardementen op Noord-Vietnam unerikaanse vrachtschepen te lossen, zoals zij hebben aangekon- Igd, zuilen hun Amerikaanse collega's bij wijze van vergelding Ita- aanse en Australische schepen boycotten. leider van de bond van havenarbeiders aan de Amerikaanse oost- just, Thomas Glasop, heeft dit gedreigd in een telegram dat hij jsteren aan de internationale federatie van transportarbeiders )nd. Volgens Gleason is zijn' waarsohuwing bestemd voor arie lan en waar men meent dergelijke acties tegen de Verenigde Staten te loeten ondernemen. dagen hebben honderden luchtreizigers de tijd proberen te doden )p het vliegveld Heathrow bij Londen, in de hoop dat de mist einde lijk eens zou verdwijnen. Dat gebeurde dan vanmorgen, zodat ook Meadowcroft uit Long Island in de Verenigde Staten en Michael (7) weer naar huis konden vliegen. Vracht wagen op visite BERGEN (ANP) De 50-jarige alleenwonende P. van Hees uit Afferdan (gem. Bergen in Lim burg) heeft gisteravond de schrik van zijn leven gekregen. Hij zat even na zeven uur naar de tv te kijken, toen een vracht wagen met oplegger de woonka mer van zijn huis binnenreed. Wonder-boven-wonder bleef de man ongedeerd. De chauffeur van de vrachtwagen moest met rugklachten in het ziekenhuis worden opgenomen. De vrij nieuwe woning moet als verlo ren worden beschouwd, evenals de vrachtwagen met oplegger. Nieuwe vleugel girokantoor Van een onzer verslaggevers ARNHEM De nieuwe vleugel van het girocomplex aan de Velperweg te Arnhem, die de afronding betekent van het ont werp van het Rotterdams archi tectenbureau Van den Broek en Bakema komt in september ge reed. Het gebouw „West" zoals deze vleugel genoemd wordt, zal plaats bieden aan 500 giromede werkers. Naar de mening van de directeur van de girodienst, drs. J. de Bie maakt de uitbrei ding van het giro-complex met dit gebouw het mogelijk de groei van het girale verkeer in de eerstvolgende jaren op te vangen. Staking in Mol MOL (AFP) De ongeveer 1200 werknemers in het kernreactor centrum van Mol in Belgisch Limburg zijn gisteren voor on bepaalde tijd in staking ge gaan. Zij willen zekerheid over hun positie. BRUNSWIJK (DPA) Bij een brand in een oud houten huis in de historische binnenstad van Goslar in de Westduitse deel staat Nedersaksen zijn dinsdag zeker vijf mensen omgekomen. Twaalf bewoners konden zich tijdig in veiligheid stellen. De brand is vermoedelijk ontstaan door het ontploffen van een gas- Kettingbotsing MUENSTER Op de autobaan van Keulen naar Bremen heeft zich gisteren bij dichte mist een kettingbotsing voorgedaan waar bij ongeveer 90 auto's en vrachtwagens betrokken waren. Tenminste dertig personen wer den gewond van wie enkele ern stig. Lowell Smith geeft het niet op. In 1969 was hij één van de zes overlevenden van een klimtocht in het Hima- layagebergte die in een tra gedie eindigde. Nu bekijkt hij zijn uitrusting voor 'n expeditie van 18 Amerika nen naar de top van de Dhaulagiri I, in hoogte de zesde berg van de wereld. NOS leeft nu op reserves Hilversum (ANP) Zolang de omroepbijdragen niet worden verhoogd, zal de NOS maand acht tot tien miljoen gul den aan de reserves moeten onttrekken om te kunnen blijven doorwerken op het huidige ni- NOS-voorzitter E. A. Schutten- helm zei dit dinsdag op de nieuwjaarsbijeenkomst van de NOS in Hilversum. De omroep is nog nimmér een jaar in zulke financiële onzekerheid ingegaan als thans. Door het uitblijven van de verho ging van de omroepbijdragen heeft de NOS al een absolpte personeelsstop moeten invoeren en de uitgaven moeten bevrie zen. Er zal in 1973 voorlopig niet meer mogen worden uitge geven dan vorig jaar, alle loon- en kostenstijgingen ten spijt. De heer Schuttenhelm riep het NOS-personeel op, nieuwe we gen te vinden om de grootst mogelijke efficiency te berei ken. TEL AVIV/BEIROET (DPA) - Twee Syrische piloten zijn giste ren na een luchtgevecht met Is raëlische jachtvliegtuigen met hun parachute uit hun getroffen Mig-21 gesprongen en in Liba non geland. Een van de piloten is gewond naar een militair hos pitaal in Beiroet gebracht, de andere wordt verboord in het Libanese ministerie van defen sie. Volgens Tel Aviv waren de Israë lische vliegtuigen op patrouille toen het luchtgevecht uitbrak. Een Arabische straaljager stort te neer boven het grensgebied tussen Syrië en Libanon, in de buurt van de Middellandse-Zee- kust. Een Israëlische militaire woordvoerder deelde mee dat alle Israëlische vliegtuigen on beschadigd op hun bases zijn te ruggekeerd. Hij sprak daarmee een bericht uit Damascus tegen dat Syrische vliegtuigen een Is raëlisch vliegtuig hadden neerge schoten. Een bericht uit Damascus, dat bij het luchtgevecht twee Syrische vliegtuigen zijn neergeschoten, veroorzaakte in Israël lichte verwarring. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv had slechts gesproken van het neer schieten van een Mig-21. Waar nemers nemen daarom aan dat de tweede Syriër na beschadi ging pas later neergestort is. Gezin Irene herenigd NIJMEGEN (ANP) Staf en verpleegsters van het acade misch ziekenhuis in Nijmegen hebben gisteren het bijna drie maanden oude prinsesje Mar- guarita uitgewuifd. Vijf weken later dan haar tweelingbroertje prins Jaime mocht zij de cou veuse verlaten. Zij werd sterk genoeg geacht om met haar vader, prins Carlos, de reis per auto naar Soestdijk te maken. Het prinsje en prinsesje, die op 30 oktober in het Radboudzieken- huis werden gedoopt door kardi naal Alfrink, zullen nog enkele weken op Soestdijk logeren en dan samen met prinses Irene en prins Carlos naar hun ouderlijk huis in Frankrijk reizen. Het dubbele gevaar COMBER laat het internationaal persinstituut zich uit over het we- reldbeeld van de persvrijheid in 1972. Geconstateerd wordt, dal in toenemende mate regeringen en andere gezagsdragers proberen de persvrijheid te muilkorven. Inderdaad zijn de afgelopen twaalf maanden weer diverse feiten be kend geworden van politieke en economische ontwikkelingen welke de democratische opvatting van vrije communicatie geweld aan doen. Het komt bovendien nogal eens voor, dat dit vandaag de hou ding is van gezagsdragers die gisteren nog voor de vrijheid van hun eigen natie of voor „vrijheid, gelijkheid en broederschap" in de in ternationale samenleving streden. Jammer genoeg bekijkt het internationaal persinstituut (I.P.I.) de vrijheid van meningsuiting en opinievorming dominerend op de hou ding van overheden ten opzichte van de communicatiemedia. Die houding kan weinig te wensen overlaten, terwijl de communicatie media toch onvoldoende democratisoh werken. Bijvoorbeeld wanneer de vanwege economische oorzaken toch al uit gedunde pluriformiteit van communicatiemedia nog vermagert, doordat de kritische zin bij deze media bewust of onbewust wordt weggedrukt vanwege het zich te geëngageerd opstellen bij politieke, culturele, sociale of religieuze ontwikkelingen. Minderheden W/E 'hebben het gevoel, dat ook persorganisaties wel eens uit hel oog verliezen, hoe momenteel de vrijheid van voorlichting be dreigd wordt door een dubbel gevaar. Ook het tweede gevaar tast de wortels van het democratisch ideaal aan, als in groeiende mate minderheden zich gefrustreerd voelen, omdat hen de vrijheid slechts voorgespiegeld wordt in de mate waarin de financiële of geestelijke beheerders van de communica tiemedia erin geloven. Iemand die beweert, dat op het terrein van de opinievorming het ver zuilde Hilversum, ondanks de NOS, groepen in de kou laat staan, heeft niet helemaal ongelijk. En te vaak gebeurt het in persorganen dat naast de directe opinievorming ook de nieuwsselectie. het interview, de reportage e.d. zich moeten schikken binnen strakke grenzen van één gedachtenschema. Alternatief? IAAT zou niet zo erg zijn, wanneer zij die dit schema niet als het hunne aanvaarden, door het brengen van redelijke offers over een alternatief konden beschikken. Maar in de meeste landen, bij „jonge" zowel als „oude" volkeren, liggen om uiteenlopende rede nen, zulke alternatieven niet in het bereik der mogelijkheden. Persvrijheid wordt formeel hierdoor niet gemuilkorfd, de vrijheid tot opinievorming „in feite" wel. KIESWET KAN GEEN BREEKPUNT ZIJN W7IEGEL gaf dinsdag te kennen niet zonder optimisme het gesprek tegemoet te gaan met DS'70 en de confessionelen over het slechten van de barrières tot herstel der coalitie-van-vijf. „Neen" zegt de VVD bij voorbaat alleen maar, wanneer geprobeerd zou worden toch de liberalen te verplichten tot een kieswethervor ming welke neerkomt op het aanvaarden van het districtenstelsel als principe. Gelijk heeft Wiegel. Maar maakt hij zich geen zorgen over een punt dat bij KVP en andere confessionele partijen momenteel hoogstens van bijkomstige betekenis kan zijn? Wij voelen principieel niets voor een districtenstelsel tenzij in zeer be perkte vorm. Maar wie in de KVP er warmer voor mocht lopen, dient wel te bedenken, dat het voorstel in de nieuwe omstandighe den voor de drie confessionele partijen praktisch alleen aantrekke lijk kan zijn, wanneer ze hun eigen integratie eindelijk doorzetten. En hoe staat die integratie er in de nieuwe omstandigheden voor? Gerucht over h(uwelijk van prinses Moetia LONDEN (AP) Prinses Mocna van Jordanië, kortgeleden na elf jaren huwelijk gescheiden van koning Hoessein, zou volgens de Londense Evening Standard bin nenkort gaan trouwen met een „hooggeplaatste Amerikaanse diplomaat", die zij al drie jaar kent. Prinses Moena, destijds de Engel se Antoinette Gardiner, is thans in Amerika met haar twee zo nen, de prinsen Abd'alla en Fai sal, die er op school zullen gaan. Haar twee dochtertjes, een vierjarige tweeling is ach tergebleven in het paleis Hoe- mar, in Amman. Kunst of geen kunst, vrachtwagen- chauffeur Ernie Saunders laat zich zijn kop thee wel smaken. Zijn „vrachtje" is een beeld van Henry Moore, 'n liggende figuur uit iepehout, met een gewicht van 450 kilo. Het beeld zal deel uitmaken van een kunsttentoon. stelling in Londen ter gelegenheid van de toetreding tot de EEG. Premier Heath zal de tentoon stelling morgen openen. Auteur Hans Tiemeijer krijgt de Orde van de Zachte G. De on derscheiding wordt hem op 27 januari a.s. uitgereikt tijdens de Prinse keuze-zitting van de On- Ganse in Musis Sacrum te Arn hem. ARAMARIBO (ANP) Aan de vooravond van zijn ver trek naar Nederland heeft de minister-president van Suri name, dr. Jules Sedney gezegd dat de migratie een Ne derlands en geen Surinaams probleem is en „dat yij moeten oppassen er een Surinaams probleem van te ma ken". ter de stroom van Surinamers naar Nederland zei de premier: „Nederland heeft problemen met de Surinamers of meent problemen te hebben. Nu gaat men om de schijn van discrimi natie te vermijden, de allure aannemen of men het voor Suri name opneemt, zo in de trant van: waarom blijven ze niet daar om hun land op te bou wen? In feit* is men bezig zich af te zetten tegen het grote aan tal Surinamers dat er is en komt. Als er een Surinaams probleem is dan is dat het feit dat Surinamers die in Neder land last en hinder veroorzaken, het leven van Surinamers die zich netjes gedragen onmogelijk 'maken. Je kan nu eenmaal niet op iemands gezicht zien of hij een nette of geen nette Surina mer is; men richt zich gewoon tegen alle Surinamers...." i wettelijke maatregelen (beper king van migratie), ziet premier Sedney geen heil. Als enige op lossing beschouwt hij het weg nemen van het grote welvaarts verschil tussen Nederland en Suriname. Premier Sedney roer de ook nog de duidelijke ver slechterde houding Surinamers- politie aan en hij zal in Neder land nagaan in hoeverre berich ten over mishandeling en onheu se behandeling juist zijn. „Ik kan me voorstellen dat er nu eenmaal Hollanders zijn die zeggen: „Die negers moet ik niet". En als zo'n vent bij de politie is, waar hij in een be voordeelde positie verkeert en hij heeft een wapen, hij verte genwoordigt het gezag en er zijn geen getuigen bij, dan zal hij van zijn persoonlijke gevoe lens blijk geven...." Premier Sedney ziet een oplossing in de toevoeging van Surinamers op de politiebureaus. Bouwbond NKV akkoord niet CAO UTRECHT (ANP) De gisteren in Utrecht gehouden bondsraad vergadering van de Bouw- en Houtbond NKV heeft zich una niem akkoord verklaard met de nieuwe collectieve arbeidsover eenkomsten voor de bouw- en meubelindustrie en de houthan del, die gebaseerd zijn op het centraal akkoord. In Amsterdam is gisteren al een eerste langspeelplaat met liedjes uit het tv-programma Citroentje met suiker" ten doop gehouden. Staande v.l.n.r. Ronnie Bierman. Lex Goudsmit, mevrouw Asser (haar man Eli, de tekstschrijver, was ziek). Joop Stokkermans en orkestleider Bert Paige, Op de voorgrond Leen Jongewaard, Elsje de Wijn, Piet Römer en mevrouw T. Spijck. BALTIMORE (AFP/UPI) Een uit een inrichting ontsnapte patiënt, die zich gisteren op een vlieg veld bij Baltimore (Maryland) van een passa giersvliegtuig meester had gemaakt en geduren de enkele uren twee stewardessen bedreigde, heeft zich zonder verzet te bieden aan de politie overgegeven. De twee gijzelaars bleven onge deerd. De 37 passagiers hebben niets van het incident ge merkt. De man kwam pas tevoorschijn toen zij waren uitgestapt. Het vliegtuig was een tweemo- torig toestel van de binnenlandse luchtvaartmaat schappij „Piedmont Airlines". Het was net uit Atlanta aangekomen. Een psychiater en een geestelijke wisten de man te overreden zijn kapingspoging op te geven. Markten Veemarkt Doetlnchem (2 Jan.) Aanvoer: slachtvee 25G. gebi 514. vette kalveren 3, nuehb veren 1649. schapen paarden 9, blagen 21 kul- 66. geiten. 7. totaal 2625. stuk)melk- 1720-^2460; mest- en 1265—1640: drachtige zen 16352345guste 1625; pinken 960-143 PrIJzer kalfkuel i 1310— raskalveren fok 4,10—4.90) kalvc 4,90-6,50 (le kwal.) 4.50—4,85 (2< kwal.) 4,404.S3 (3e kwal. koelen per kg. slachtpoardcn per rk rfSÏE k; 4 304,75. Handel: slachtvee willig, weldevce redelijk, biggen knlni. nuchtere kalveren knlm. vette kal veren kalm. schapen en lammeren kalm. paarden kalm. Kaasmarkt Bodegraven (2 Jan.) - Aanvoer: 10 partijen. Prijzen (In guldens per kg); 4.704.77. Handel: Veemarkt Rotterdam (2 Jan.) Aan voer totaal 3398, slnehtrunderen R00 gebrulksvce 282. vette kalveren 9. graskalveren 60. nuchtere kalve ren 1672, varkens 282, paarden 3. schapen en lammeren 277. bokken UTRECHT Een 70-jarige man uit Soesterberg was in december 1971 achter het autostuur gaan zitten, terwijl z'n rijbewijs was ver lopen en z'n ogen zo slecht waren, dut agenten tot viermaal toe ver geefs probeerden hem aan te houden, omdat de man het gewoon niet zag. De man stond gisteren voor de Utrechtse rechter, omdat hij in beroep was gegaan van het vonnis van de kantonrechter omdat hij de boe te van 200 gulden te hoog vond. Ook meende hij dat z'n handelwijze niet zo gevaarlijk was geweest. De officier van justitie daarentegen vond het juist „ontzaglijk gevaarlijk". De raadsman van verdachte meende dat een straf eigenlijk niet meer aan de orde is, omdat het gezichtsvermogen van zijn cliënt, die nu zelfs de grootste moeite had om naar de Rechtbank te komen, de laatste maanden dusdanig verslechterd is, dat de kans op herhaling uitgesloten moet worden geacht. De Rechtbank wijst op 16 januari vonnis. kwal 2.85-2,89 (3p kal.); kg 2,30—2.8 kg 2,71-2,81 melkkoeien 1475-2400; koelen 10501550; vaarzen 1076— 1250; pinken 1060—1200, grnskalve- i vorige week - kalm - onveran- ocf - prijshoudend, varken.i rul- •r - vlot - boftr, enkals primas groter - levendig - hoger. In het Arnhemse Gemeentemu seum wordt dit jaar 52 weken lang iedere week een tentoon stelling gehouden van nog in le ven zijnde kunstenaars uit Arn hem of omgeving en wellicht ook uit andere delen van ons land.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9