Ongeregeldheden in Kampen en Rotterdam LPO bespreekt ook polarisatie Somber jaar voor de persvrijheid QeidóaQowuvnt STUDENTEN IN EGYPTE ROERIG Jaarwisseling vrij rustig gevierd )e Paus Paulus moedigt vredesoverleg Vietnam aan Drie doden bij frontale autobotsing G ASTEN VEILIG BIJ HOTELBR AND VOOR EUROPA W ORDT 1973 MOEILIJK JAAR In Noord wijkerhout: Autobus in rivier: 32 doden Weer hotel dicht in Lunteren 55 iiKioiiiiiiiiigiiniiiiiiiiaK !:iii:iioi!fliii£giuiiRniijMimiii!i!!!iiffiiiimüiiai!iii]i!}iiiW!iui!K>Qiuigf Pe- final» Michel /an de met 6-4 i halve Brou- Schot- ver, win- en live fi rn de sarini. en d. Fi- -Roel foelie (Van t verslaggevers) DEN HAAG Ondanks de hoge verkoopcijfers van vuurwerk is de jaarwisseling in ons land vrij rustig verlo pen. Uitzonderingen vormen echter Rotterdam en Kam pen, waar de politie charges moest uitvoeren. In de binnenstad en het oude stadsdeel Brunnepie van Kampen gooide jong en oud met straatstenen, putdeksels en flessen benzine naar poli tieauto's. Vele ruiten sneu velden. Tijdens de ongere geldheden, die tot vier uur in de ochtend hebben geduurd, heeft de politie bij het uit voeren van charges gebruik moeten maken van traangas. Aohttien personen werden aangehouden, van wie er vijftien een proces verbaal kregen. In sommige Rotterdamse buur ten moest de politie optreden tegen wat al te baldadige feestgangers. Op de Bergse- laan werden ruiten vernield, ook die van een tramwagen. Charges moesten uitgevoerd worden om de met stenen gooiende jongelui uiteen te drijven. Op dezelfde manier moest opgetreden worden op de Oude Dijk, waar de rij baan werd geblokkeerd door verkeershekken en borden. Eerder op Oudejaarsdag werd in Rotterdam een 26-jarige man aangehouden, die che ques en andere papieren uit een woning op de Maurits- weg had genomen en vervol gens het huis in brand had ge stoken. Een woordenwisse- Romeinse jongeren hebben het nieuwe jaar in tegenstelling tot vorige gelegenheden met weinig vuurwerk kunnen inluiden. Ze waren snel door hun voorraden heen, nadat de politie de laatste weken in een actie tegen de illegale produktie vele tonnen ex plosieven in beslag had genomen. ling over een partij kerstbo men liep uit op een steekpar tij. Elders werden twee scho lieren en een bakker, die een partij kerstbomen bewaak ten, met een windbuks be schoten. De Amsterdamse reinigings dienst haalde op Oudejaars dag om brandstichting te voorkomen waar het maar kon kerstboven op. De opzet slaagde maar ten dele, om dat de jeugd niet zonder suc ces aanvallen deed op de kersboom transporten. VATICAANSTAD (AP) „Opluchting en hoop" heeft paus Paulus gevoeld bij het vernemen van het bericht dat het bombarderen van Noord-Vietnam is gestaakt. De paus heeft het nieuws „als een straal licht dat door de duisternis schijnt" be groet, zo zei hij tot de onge veer duizend mensen die in de stromende regen op oude jaarsdag op het St. Pieters plein waren samengekomen. De paus hield zijn korte toe spraak ondanks een lichte griep en ondanks de op dracht van zijn lijfarts om in zijn slaapkamer te blijven. Aanvankelijk had de paus niet willen spreken, maar toen hem het nieuws over Viet nam bereikte, besloot hij wel een korte toespraak te hou den. „Onze wensen en aan moedigingen vergezellen het werk van de onderhande laars en van allen die aan het overleg deelnemen", al- dus de paus. BIERVLIET (ANP) Drie personen zijn op de avond van Nieuwjaarsdag om het leven gekomen bij een fron tale autobotsing nabij Bier vliet in Zeeuws-VIaanderen. De slachtoffers zijn: de 61- jarige W. J. Bruijnoogen uit IJzendijke (Zws VI), zijn 58- jarlge vrouw en de 26-jarige N. Petersen, een Noor wo nende in Wilrijk (België). De auto's van de Noor en de heer Bruijnoogen botsten op elkaar, doordat de Noor op de linker weghelft reed. MARUM De vijftienjarige Aaltje van de Wier uit De Wilp (Gron) is zaterdag avond om het leven geko men. Zij wandelde met nog drie meisjes op de Ooster- weg in De Wilp. De meisjes liepen naast elkaar. De twee meest linkslopende meisjes werden door een achteropko mende personenauto ge schept. Zwaar gewond zijn zij naar een ziekenhuis in Groningen vervoerd. Kort na aankomst is genoemd meisje daar overleden. SCHEEMDA De 8-jarige Rena Kieviet is zaterdag morgen in haar woonplaats Scheemda (Gron.), tijdens het oversteken van de weg door een personenauto, die door het rode licht reed, ge grepen. Zij was op slag dood. Dodelijke verkeersongevallen deden zich verder voor in Groesbeek, Oud-Gastel. Sprundel, Nunspeet, Siddebu- ren, Heemstede, Zuiddorpe, Kragenburg Zuidlaren, Am sterdam en Roermond. Groot en klein in Nederland heeft 1973 binnengehaald met een pakket knallen en kleurige vuurpijlen van allerhande soort; de winkelwaarde van deze vreugde.uiting was ruim twintig miljoen gulden. NIJMEGEN (ANP) Rond de jaarwisseling is in Nijmegen ho tel-café ,De Hertog' in het centrum van de stad in vlammen opgegaan. Het gehele pand brandde uit. De brand ontstond om streeks half twaalf op de benedenste verdieping. De gasten van het hotel konden nog net bijtijds het hotel verlaten. WAGENINGEN De hulpaula van de Landbouwhogeschool in Wageningen is zondagavond afgebrand. De oorzaak is niet be kend. DREMPT In Drempt in de Gelderse Achterhoek is maandag morgen een boerderij in de as gelegd, waarschijnlijk doordat een zoontje van de familie met vuur had gespeeld. ELL Een felle brand heeft op de Nieuwjaarsmorgen een café met verenigingszaal in het Limburgse dorp Ell (Gem. Hunsel) geheel in de as gelegd. De brand werd omstreeks vijf uur ont dekt door de eigenaar, die zijn vrouw en drie kinderen ternau wernood in veiligheid kon brengen. iiiiiiiniHiiiiniiniiüiioiniiiniiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiii iiiiiiiniiiiifflimiiiiiflinionniii 1VA de jarenlange inspanning om het „Europa van de Zes" uit b breiden begint 1973 voor het uitgehreide Europa een beetje in ka terstemming. Daarin roeren zich zoveel oorzaken en aanleidingen dat voor de Europese politiek het nieuwe jaar een moeilijke tijd ii het vooruitzicht stelt. Het feit dat bij de Europese Commissie te Brussel op behoorlijk) schaal „aflossing van de wacht" gaat plaatsvinden, speelt daarbi een rolletje mee, maar is uiteindelijk toch maar een detail. Wan het is nog steeds niet deze commissie, doch de Europese raad vai ministers (dus de nationale regeringen!) die aan de touwtjes van d« integratie trekt. Maar dit betekent weer, dat ook 1973 begint met een toestand waarli van echte democratie binnen het geïntegreerde Europa nauwelijks sprake is, ondanks de druk welke daartoe vooral van Nederlands* zijde uitgeoefend is. En al heet Engeland nog altijd de bakerma van de parlementaire democratie, het is vermetel vertrouwen wan neer men verwacht dat Engelands toetreden tot de EEG de parle mentaire invloed op de integratie snel over het dode punt heen zal helpen. Amerika TLÏAAR even knellend als dit interne probleem zijn ander» vraag stukken waarvoor Europa zich momenteel gesteld ziet: externs vraagstukken waarvan Europa's rol in de mondiale politiek en zijn verhouding tot Amerika in het bijzonder sterk op de voorgrond staan. Sedert Amerika door in de 2de wereldoorlog te interveniëren een eind maakte aan zijn isolationisme, heeft de lotsverbondenheid van Ame rika en West-Europa mede haar stempel op de wereldpolitiek ge drukt. Maar er zijn twee redenen welke menige Europese regering naar een wat minder zwaar stempel doen verlangen: de behoefte om in Europa het IJzeren Gordijn op te trekken en het militaire op treden van de Vereingde Staten in Zuidoost-Aziè. Hierdoor en vanwege binnenlands-politieke verhoudingen in verschil lende Westeuropese landen komt de NAVO in verdrukking. De kans is groot dat binnenkort de spanning van het politiek-militaire naar het economische vlak zal overslaan. Tussenmaatjc UTERMEE hangt een beetje samen, dat Europa positie moet kiezen in de ontwikkeling waardoor de derde wereld bezig is als machtsfactor een onafhankelijke rol in de wereldpolitiek te spelen, voorlopig nog serk aanleunend tegen China en/of de Sovjet-Unie» maar kennelijk met de bedoeling om zo snel mogelijk op eigen be nen te staan. Vanwege zijn jarenlange dominerende positie in de wereldpolitiek en de wereldeconomie blijken de pillen het bitterst voor de V.S. waar men na 1945 meer ambities had om de derde we reld af te helpen van het Europese kolonialisme dan na 1970 van het Amerikaanse semi-kolonialisme. Maar op economisch terrein gaat Europa van jaar tot jaar meer on dervinden hoe de EEG het moeilijk zal krijgen wanneer Azië, Afri ka en Zuid-Anerika proberen hun aandeel in de wereldproduktie en de opbrengst daarvan met krachtiger middelen te verwerven. Japan met zijn snelle economische expansie na 1945 is ter zake voor het Westen al een leerzame les geworden. De EEG bedoelt in principe niet-protectionistisch te zijn maar in de praktijk moet ze mede gericht zijn op het zelfbehoud van de Euro pese economie. Nog neemt deze economie in de wereldhandel abso luut en vooral relatief een dominerende positie in; en dit terwijl «n politicis hetzelfde Europa rich reeds aan een „tussenmaatje" heeft moeten wennen. Het levemsgrote probleem is, hoe de EEG nu enerzijds haar morele plicht kan vervullen door te doen wat mogelijk is voor de emanci patie van de jonge volkeren; anderzijds de eigen economie voldoen de kan beveiligen om in politicis, al is het als „tussenmaatjc", te blijven meetellen. Kortom, de EEG zal in 1973 krachtig er naar moeten streven het ant woord te vinden op de dubbelvraag: Wat moet Europa docti om een oplossing te vinden voor wereldvraagstukken zoals die door de „club van Rome" geformuleerd werden? Wat. kan Europa doen tot redding van de eigen beschaving en het levensklimaat dot we tot nog toe met succes beschermd hebben, zelfs tegen fascisme on communisme? Israëlische bewoners van de kibboets Afiq op de Golanhoogvlakte hebben de jaarwisseling in de schuilkelder doorgebracht. Rond die tijd vond namelijk een beschieting plaats tussen Israël en Syrië. DEN BOSCH (KNP) Behalve aan het centrale agendapunt „de rechtvaardigheid in de we reld" zal het Landelijk Pasto raal Overleg (LPO), dat van 26 tot 28 januari in Noordwijker- hout 'wordt gehouden, vooral aandacht besteden aan plurifor miteit en polarisatie. Hiertoe is in Den Bosch besloten tijdens een vergadering onder leiding van dr. M. Klompé, waaraan werd deelgenomen door de subcommissie van de BBK, die het LPO voorbereidt, de commissie, die het discussie- rapport over de rechtvaardig heid heeft samengesteld en twee afgevaardigden van elk bisdom. De pluriformiteit en polarisatie achtten de deelnemers aan het overleg in Den Bosch de drin gendste pastorale problemen. In tegenstelling tot onderwerpen als kaderproblemen, jeugd, communicatie en dergelijke acht men een vruchtbare be spreking van de kwestie van de polarisatie en pluriformiteit in het LPO haalbaar. Bij de ande re onderwerpen acht ment het risico van oeverloze en weinig deskundige discussies veel gro ter. EüRICH (Reuter) Het jaar 1972 is een jaar van „verloren sla gen" om de vrijheid van de pers. Deze sombere mening is het internationale persinstituut toegedaan in zijn aan het einde van het jaar verschenen over zicht over de persvrijheid in de wereld. fiN FERNANDO (AP) Een autobus is 150 kilometer ten zui den van Santiago (Chili) van een weg afgeraakt en in een ri vier terechtgekomen. moM* politie. Hierbii mensen. teur van het IPJ. Nauwelijks 20 pet van de 132 lidstaten van de Verenigde Naties kent volgens hem echte persvrijheid. „Van de aantasting der vrijheid van meningsuiting die zich het afge lopen jaar heeft voorgedaan is het muilkorven van de moedig ste en meest oprechte pers in Azië, die van de Filippijnen, on getwijfeld de ernstigste", aldus Meyer. De IPI-directeur waarschuwt dat het grootste gevaar ligt in het feit dat een groeiend aantal re geringen, parlementariërs, bur gers en zelfs sommige leden van de pers zich erbij gaan neerleggen dat aanvallen op de vrijheid van meningsuiting wet tig en gerechtvaardigd zijn. „Aanvallen op de persvrijheid brengen de democratie in ge vaar. Het is daarom in het be lang van de pers niet te wach ten op nieuwe beperkingen op politiek, economisch en juri disch gebied, maar te vechten voor een statuut dat een wettig veiligheidsminimum garandeert, "te politieke ontwikkelingen ■»nk mogen voordoen". Lunteren (ANP) Hotel „De Velu- we" in Lunteren is gesloten. Het I betekent weer een grote verlies- j post voor de toeristische acco- modatie in dit landelijke recrea- tiegebied, dat eens een indruk wekkende reeks hotels telde. De laatste eigenaar heeft het ho-1 tel gesloten omdat het volgens ff hem onmogelijk is aan go:-d ho-9 recapersoneel te komen zonde. I ver boven het cao-'oon te moe- ten betalen. Het hotel dateerde uit de eerste helft vr. de 1 ie eeuw en was een van de eerste die over stromend koud en warm water en centrale ver warming beschikte. heid zal voor 8 januari een eind rapport worden samengesteld. Dit rapport zal uiteenvallen in drie krachtlijnen, die reeds in het tweede hoofdstuk van het ontwerprapport duidelijk zijn te onderkennen: leren zijn, te we ten de evangelische bekering oftewel mentaliteitsverandering; leren zien, het signaleren van onrecht en: leren doen, de stra tegie van de doorstroming naar het grondvlak. Het LPO zal behalve in plenaire vergaderingen ook in een zeven tal gespreksgroepen plaatsvin den. De openingsrede van kardinaal Alfrink zal op vrijdag 26 januari rechtstreeks door de KRO-radio (20.20 uur) worden uitgezonden. Ook de eucharistieviering op zondag 28 januari wordt via te levisie rechtstreeks uitgezonden. Pro-nuntius mgr. A. Felici heeft toegezegd op het LPO aanwezig te zijn. Ook zullen vertegen woordigers van andere kerken en kerkgenootschappen het pas toraal overleg in Noordwijker hout bijwonen. i zeven mensen, Auto te water: zeven doden PARIJS In de Westfranse stad Caen zijn op nieuwjaarsdag zeven mensen, een vrouw en zes kinderen, verdronken toen de auto waar- In zij zaten op een beijzelde weg slipte en in een kanaal belandde. De mogelijkheid Is niet uitgesloten dut er nog meer mensen in de gro te personenwagen hebben gezeten. Deze zouden door het water kun nen zijn meegesleurd. De Belg Rik de Sonay, die jarenlang vanaf een Romeinse brug de Tiber indook op nieuwjaarsdag, maar daarbij vorig jaar gewond raakte, was dit jaar opnieuw op die brug aanwezig. Ditmaal keek hij naar een andere duiker, terwijl hijzelf door enthousiaste suppor ters tot de Neptunus van de Tiber werd gekroond. CAIRO (AFP/Reuter) Rond de jaarwisseling Is in Egypte een golf van arrestaties verricht, zo is van welingelichte zijde vernomen. Er zouden in totaal circa 120 personen In arrest zijn, onder wie 90 tot 95 studenten uit diverse steden, drie journalisten, twee advocaten en enkele leden van dc Mohammedaanse broederschap, i u t uitzondering van laatstgenoemden zouden alle arrestanten afkomst.g zijn uit linkse kringen. In de omgeving van de regering verluidt dat de reeks arrestaties niet het voorspel vormt tot een „heksenjacht" maar meer als waarschuwing be doeld is voor kringen die zich de afgelopen tijd steeds feller tegen de regering zijn gaan keren. Het merendeel van dc arrestanten zal waar schijnlijk spoedig in vrijheid worden gesteld. Op nieuwjaarsdag hielden ongeveer 2.000 studenten in de grote hal van de universiteit van Cairo een zitdemonstratie uit protest tegen de arrestaties. Het was de derde dag achtereen dat er betoogd werd. Twee weken geleden braken aan de uni versiteit conflicten uit tussen pro- en anti- rege- ringsgroepen. Moeilijkheden rijn ook gemeld van dc universiteit van AlexandriS. Het kabinet wijd de het afgelopen weekeinde een speciale bijeen komst aan de onrust onder dc "dentin.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9