Paul als penose Vuile spelletjes eerste aflevering van Waaldrecht serie Zalen dicht voor pop geen probleem Miranda zingt voor KRO- radio Robbie Dale gaat rlaten ons v* TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND Hou het scherm in 't oog RADIO MORGEN TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 2 JANUARI 1971 DOOR TON OLIEMULLER EN ROELFIEN SANT Het denkbeeldige Hollandse stadje Waaldrecht, uit het niets opge trokken door zes schrijvers en vier regisseurs van de VARA en bevolkt door mensen die ons uit het hart gegrepen zijn, komt vanavond tot leven. De eerste van de dertien afleveringen laat ons vuile spelletjes zien, die door een werfeigenaar worden be dreven jegens een kleine schipper. Daar schreven wij verleden week al over en daar willen we het nu niet over hebben. Wij richten alvast het oog op de tweede aflevering, die in de tweede helft van januari op het scherm komt. Die heet De recidi vist en vertelt ons het verhaal van de man (Leo Beijers), die als gevolg van een geweldsdelict in de gevangenis terecht is geko men. Die man moet nadien zijn normale plaats in de maatschap pij weer waardig worden, maar krijgt daartoe weinig kans, om dat hij wordt belaagd door twee penose-jongens, die hem onder dwang proberen te betrekken in hun vuile zaakjes. Die twee penose-jongens worden uitermate schilderachtig neerge zet door Gerard Cox en Paul van Vliet. Van Gerard Cox weten we uit de musical Promotie, promotie en uit het toneelstuk Lie- belei, dat hij op basis van een goede tekst een leuk rolletje neer kan zetten. Maar Paul van Vliet kenden we tot nu toe alleen maar als de man van zijn hoogsteigen One Man Show, een caba retier die zijn eigen teksten maakt en die het beste zelf op zijn eigen publiek af weet te spelen. Daarin toonde Paul zich bij vla gen een schitterende typeur. Onvergetelijk is zijn Bram van de commune, maar zijn Badman is ook nog lang niet door de bran ding verstoven en staat nog vooraan in de herinnering. Paul zet die penose-jongen uit Waaldrecht met zijn gepommadeerde haren zo trefzeker neer, dat het opnieuw jaren kan duren voor hij zich van dit hem bijna op het lijf geschreven beeld zal kunnen ont doen. En zullen we in de toekomst Paul vaker kunnen zien optre den buiten het kader van zijn eigen cabaret? Gaat hij rollen spe len, mannetjes maken? Paul van Vliet: ,,Ik kreeg die_ rol aangeboden van VARA-regis- seur Nick v.d. Boezem, die mijn programma onder zijn hoede heeft. Ik heb dat graag geaccepteerd, want hoewel ik het liefst in mijn eigen show Noord-West sta, beschouw ik deze rol als een uitstapje, die t.z.t. misschien zal uitmonden in een langere trip. In de toekomst zou ik dolgraag rollen spelen in films, toneel of tv-spelen, mits tekst en rol mij liggen. In mijn huidige show zet ik met eigen tekst een man neer in het nummer Partnerruil, die volgens recensenten meer met acteren te maken heeft dan met het zeggen van eigen tekst. Bij die gelegenheid ontdek je dan een stukje talent bij je zelf, dat je graag verder uitdiept. Het is ook een heel andere ervaring om als jc als cabaretier gewend bent om met de response van een publiek te werken gesteld te worden tegenover de reacties van een tegenspeler. Dat is veel directer, veel lijfelijker als het ware en dat prikkelt je eigen prestatie". In hun verschijning als penose-jongens zijn Paul en Gerard daar om zo volstrekt Hollands, omdat de eerste een plat soort Haags praat en de tweede een plat soort Rotterdams. Volgens regisseur Nick v.d. Boezem paste Paul zich zonder meer in het acteursmi lieu aan en bleek hij in staat korte, flitsende tv-scènes weg te ge ven. Paul en Gerard ontpopten zich bovendien tot kundige vech ters; Gerard met de stiletto en Paul met de blote vuist. En pas sant gaat dan de gehele inhoud van een porcelein .vinkei in gruis. Het alarmerende bericht dat ons bureau bereikte en waarin te lezen stond, dat de directies van de Rotterdamse Doelen en het Amsterdamse Concertge bouw met medewerking van de belangrijkste Nederlandse pop impresario's besloten hebben om in het vervolg bepaalde popgroepen buiten de zalen te houden blijkt een storm in een glas water. De afspraak be stond in principe al en, zo ver namen wij, de impresariaten noch de vaderlandse popcul tuur zullen nadelige gevolgen ondervinde i van de maatregel. Het te Delft gevestigde impre sariaat Mojo kan wel begrip opbrengen voor het besluit. Onlangs had men nogal wat kritiek op Mojo naar aanlei ding van de vechtpartijen die Rolling Stones: Vaak aanleiding tot wilde taferelen. ontstonden tijdens een optre den van de Amerikaanse groep Santana, die door Mojo naar ons land was gehaald. „De zaaldirecties hebben voor gesteld de groepen waarvan verwacht wordt dat hun optre den ontaardt in een grote hap pening, zoals The Rolling Sto nes of The Beach Boys, voor taan in het Rotterdamse Sport paleis onder te brengen. Dit is eigenlijk niets nieuws. Voor heen stonden Santana. Pink Floyd en The Beach Boys er ook al. Het nadeel van de Sporthal die ruimte biedt aan 7500 popliefhebbers is de enor me afmeting. Als wij, zegt Mojo, „het afge lopen concert van Santana, waar ongeveer 3C00 mensen naar toe zijn gegaan, in de Sporthal hadden gehouden was het een compleet fiasco gewor den. De sporthal is alleen ge schikt voor massagebeurens. Bovendien speelt de enorme hoge huur van het gebouw, 14000 gulden, een belangrijke rol. De Doelen heb je al voor zo'n 3000 gulden. Maar het is natuurlijk noodzakelijk dat ëen concert ordelijk verloopt. Dit bereik je inderdaad door te se lecteren. Het Amsterdamse Concertgebouw zal bijvoor beeld nooit een groep als The jRolling Stones binnen zijn mu ren halen. Dit is nog nooit ge beurd en in de toekomst zal het ook niet voorkomen. Niets nieuws dus." Over de agressie tijdens de popconcerten maakt Mojo zich niet druk: „Er zijn altijd een aantal bezoekers die wat lastig 'zijn en het voor de anderen verpesten. Het is een kwestie van sfeer. Je bereikt natuur lijk weinig met een enorme po litiemacht, al heb je voor de igoede verloop van zaken deze mensen broodnodig." Mojo ge looft niet dat de jeugd baldadi ger is dan voorheen. Het impresariaat Paul Acket maakte zi'" ook weinig zorgen over de maatregel van de zaal directies. „Voor ons heeft het weinig consequenties. De groe pen, die veel publiek trekken, speelden toch al in het Sport paleis. Korfom we hebben niet de in druk dat ons land door dit pro bleem van bepaalde popgroe pen verstoken zal blijven. Ge lukkig want via de tv is het ook wel leuk, maar het blijft surrogaat. De Spaanse sopraan Ana-Ma- ria Miranda komt in augustus naar ons land om er in Am sterdam Gilda te vertolken in Verdi's opera Rigoletto. Opera liefhebbers zien er met verlan gen naar uit. Zij kunnen eer der al van haar zang genieten, want op 5 januari komt zij op de KRO-radio in het program ma Aubade van 10.00 tot 11.00 uur. Operakenners zeggen van haar, dat zij mooie ogen en zijden haar paart aan een zeer zuiver geluid en een zeer na tuurlijke stemvorming, vrucht van jaren studie. Hollandse bloemen op Weense tv Heeft u gisteren nog gekeken naar het traditionele nieuw jaarsconcert van de Wiener Philharmoniker? Vond u niet dat dat feestelijk in de bloe- Robbie Dale: Terug 18.45 Ti-Ta Tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Dier en vriend 19.37 Tweekamp 20.00 Journaal 20.21 Mensen m 21.35 Adam Smith 22.00 Frisia cantat 22.30 Dag, dag 22.35 Journaal neperlandTT 18.45 Ti-Ta Tovenaar 18.55 Journaal VARA 19.05 Hier is Lucy 19.30 Koning Klant 20.00 Journaal 20.21 Waaldrecht 21.10 Lach maar raak 21.50 Achter het nieuws 22.40 Journaal België Nederlands 16.00 uur Poppenfilm 16.15 uur Sadko 18.00 uur Fabeltjeskrant 18.05 uur Skippy 18.30 uur Tienerklanken 19.05 uur Het vrije woord 19.35 uur Zoeklicht 19.40 uur Mededelingen 19.45 uur Nieuws 20.10 uur De kleine waarheid 21.10 uur De insectenoorlog (film) 22.00 uur Taptoe 22.30 uur Nieuws men zat? Nou, dat waren Hol landse bloemen. Voor de zesde maal in sucessie zond de ver eniging De Nederlandse Bloe misterij te Den Haag 10.000 bloemen naar Wenen, zoals tulpen, narcissen, amaryllis sen, irissen, forsythia's en hya cinten. Wie kleuren-tv heeft, heeft dubbel kunnen genieten. Nu nog geuren-tv. Hebbu dat nou ook Hebbu dat nou ook? vraagt Wim Kan in zijn jongste programma. Nou, wij hebben het ook, als wij op zondagmiddag het NOS-pro- gramma Pinguin-miljonairs zien of de trailer uit Haanstra's film Bij de beesten af. Als wij die witgejaste pinguins zien met hun statige gang, dan moeten wij altijd aan diplomaten denken. Wij hebben dat zelfs zo sterk, dat als wij op het scherm diplomaten zien, wij onmiddellijk aan pinguins moeten denken. nederland i 15.30 Kijk es an NOS 1 18.45 Ti-Ta Tovenaar 1 18.55 Journaal 19.00 Van gewest tot gewest 1 19.50 Stichting Socutera 1 20.00 Journaal 20.21 Zendtijd KVP 20.31 De trein (film) 22.25 Kijken naar kinderen 23.15 Journaal nederland ii 1 18.45 Ti-Ta Tovenaar 18.55 Journaal VARA 19.05 Dagje ouder 20.00 Journaal 20.40 Voetbal 22.30 Kenmerk 23.15 Journaal 23.20 Teleac BELGIë NEDERLANDS 17.00 i 18.40 i 18.45 i 18.55 i 19.20 i r Jevanjong r De fabeltjeskrant r Het kaartenkasteel r De levende jungle r Politieke tribune 19.35 uur Zoeklicht 19.40 uur Weerbericht en mededelingen 19.45 uur Journaal 20.10 uur Dubbeldekkers 20.40 uur Sportreportage 22.30 uur Horen en zien 22.50 uur Journaal 8.21 Van Europees strijdperk tot Suropees tijdperk: Het Europa van Ie negen. 18.45 (S) De Koninklijke .uchlmaeht Kapel. 19.10 (S) Jeugd NOS: 19.50 Den KRO: 20.00 Nieuws, orgelconcert: oude 22.50 Ovi In op de 23.30 (S) Binnenkijken: eging. 23.00 Echo. waar- neen wordt doorgepraat. 23.55-24,00 Nieuw HILVERSUM HILVERSUM 2 18.00 (S) Licht orkt 18.19 Uitzending voor Vrjjheld Nieuws. 18.41 in muziek: 18.00 Nieuws. 18.02 Joost de Draaver Show. VARA: 19.00 Nieuws. 19.02 20 02 Popre- Nieuw. Eddy Becker Show. 22:55 Mededelin gen. 23.00 Nieuws. 23.02 Wachten op Robbie Dale, bekend van radiopiraat en zuil en tv., heeft zijn huidige werkgever, de TROS, verlaten. Gisteren heeft hij op plechtige wijze afscheid genomen van zijn Robbie Dale-show met publiek. Robbie, die vele meisjes charmeerde met zijn gebrek kig, doch koddige, uitspraak van de Nederlandse taal, gaat terug naar Canada, het land waar zijn wiegje stond. Hij zal zich na al die jaren weer voegen bij zijn gezin en een eigen radioprogram ma zoals hij dat hier had verzorgen. Robbie Dale is een oude crack uit het begin van de Engelse pira tenzenders. Hij begon zijn carrière als dickjockey op de toenmali ge piraat Radio Caroline. Na de droeve ondergang van Radio Ca roline (De Engelse regering stak een stokje voor het uitzenden van deze schepen) kwam Robbie bij Radio Veronica terecht. Na een kort verblijf bij deze vaderlandse piraat stapte robbie over naar de TROS, waar hij het TV-programma Jam presenteerde en een eigen radio-show verzorgde. Robbie Dale heeft in Vancou ver een huis gekocht. ^r.iiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiJBiiiiiiiiiiiiiiAiiiiiiiininiiniiiiiiifiiiiiiiniiiiiiiiiiiBBiinniuimiiiiniiiiinTiiiniiiianiiiiuiiisiiianiniiiiiiiiintiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii Een kleine schipper (Bernhard Droog) komt voor de rechters omdat hij rivierwater heeft ver vuild. Vrij-uit gaat de groot-ver vuiler, een werfeigenaar (Henk Rigters), die kans heeft gezien justitie en schoonheidscommissie te misleiden. -Dit is de inhoud van de eerste af levering van de dertien Waal- drecht-series. waarvoor de VARA in totaal 100 acteurs, zes schrij vers en vier regisseurs heeft inge zet. De titel van deze eersteling is Vuile Spelletjes. Het verhaal wordt gedragen door muziek van The Ekseption. Zie ook elders op 'deze pagina. Ned. II 20.21 uur Dier en vriend Een reportage over de gelaatsuit- drukking van de mensaap. Hier- voor werden opnamen in het Bur- Tweekamp Adam Smith Vanavond de eerste aflevering van een Engelse serie waarin het wel en wee van een 49-jarige do minee wordt belicht. Ned I. 21.35 Hier is Lucy Craig de zoon van Lucy wordt ge bombardeerd tot liedjesschrijver. Ned. II 19.05 uur. In de quiz voor middelbare scho- lieren zal het weer flink spannend LdC/l Hlddr TOOK worden met Judith Bosch en Dick Passchier. Ned. I 19.37 uur. Mensen, mensen Gerard van den Berg praat wee Corrie van Gorp, Donald Jones, Jaap Stobbe en Marianne Delgor- ge zijn weer te zien in een aantal koddige situaties. Ned. II 21.10 HILVERSUM 1 Muziek bij het ontbijt. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Dingen van de dag. 8.23 tS) Dag woensdag vervolg. (8.35 Van alle (12.26 Mededelingen t.t tuinbouw: 12 30 Nieuws; 13.00-13.05 Raden maa 9.15 Konjng Klar 12.00 Deur kken. 13.00 Nlei i de dag. 13.2.' sproken portret. 14.00 (S) Speelruim te; gevarieerd programma. <16.00- 16.02 Nieuws). 17.00 (S) Koren. Re sidentie Orkest en zangsollste: klas sieke muziek. 17.55 Mededelingen. de kamermuziek: 17.00 Bopthema's HILVERSUM NCRV: 17.32 Hier HILVERSUM 3 vo.uu iiicuns, 8.02-8.05 Radiojour naal). 9.00 Nieuws. 9.03 De Negen- Uur-Show. 10.00 Nieuws. 10.03 Ar beidsvitaminen: populair verzoekpla- ■r-']1.00 Njeuw i Nieuws: 7.41 S.45 Gymnastiek Nieuw HL.__ 12.00 Radiojournaal. 12.06 (13.00 Nieuws). 14.00 hulsvrouw. 10.00 ters. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) KRO: 14.03 De hlt-vl 'r-03 Cees vs). 17.00 11.45 Bejaardenpro (16.00 NleL..„,. Sü„ Radiojournaal. 17.06 Postbus verzoekplatenprogramma. Rond de jaarwisseling was tv precies wat het zijn moest: vol waardig amusement biedend, maar wel van een genre dat tus sentijds mogelijkheid bood om rustig in een oliebol te happen of snelle goede-wensers te woord te staan zonde* dat het tv-ple- zier erdoor uit zijn verband ge rukt werd. Dat bereikte Met liedjes het land in, zaterdag bij de NCRV, ruim uitgedost met gemakkelijk consumeerbaar amusement. Dat bereikte ook Farce Majeure, 99 afleveringen oud maar springle- vender dan wat boosaardige Di- mitri Frenkel Frank zondagmid dag in NOS-Kiosk suggereerde. FF was een van de ontelbare geïnterviewden die van deze nieuwe NOS-rubriek op zondag middag een puike journalistieke prestatie maakte. Reden voor ons om een beetje beducht te zijn over de toekomst van de Kiosk. Immers: in deze opzet lukt het nooit meer. Het leek een beetje op de daverende Monitor-start van destijds, rubriek die aan openings-gedaver ten gronde is gegaan. Want, geloven wij, de vraagge sprekken zullen, bij gebrek aan interessante gesprekspartners lauwer en lauwer worden. Geïn teresseerden in nieuws zullen de interessante rubriek zien verble ken. Minder-geïnteresseerden zullen de tv niet meer aanzetten en de kinderen zijn bekocht met „al dat geklets" en zo weinig dat alleen-voor-hen-is. Maar we hadden het over ge slaagde tv rond de jaarwisse ling. „De vuist op zondag" was erg raak. Programma dat Duys' formule op zijn best toonde: top-amusant, doodgewoon huis- tuin-en-keuken-amusement, een fijne sfeer en als extra gaste de aardigste vrouw van het land, zomaar op oudejaarsdag in de huiskamer! In kijkcijfers gerekend zal het wel een der toppers van 1972 zijn geweest. Dankzij de KRO zagen we gisteren, op de eerste dag de beste, een van de top pers van 1973, t.w. de show van Wim Sonneveld. Welgemaakte tv-registratie van zijn laatste theater-show. Door een paar dui zend mensen in het theater ge zien, door veel meer geproefd via LP of fragmentarisch via radio en tv. Nu helemaal op het scherm. TV-topper van de allerhoogste allure, waar Sonne veld als solist optrad; minstens erg goed waar hij zich „in en semble" begaf en „goed" waar dit ensemble zich zelfstandig weerde. Vg. Corrie van Gorp en Jaap Saobbe in Lach maar raak. Dode Strawinsky componeert iveer LONDEN (DPA) De in 1971 overleden componist Igor Stra winsky componeert weer. Dat beweert de Londense spiritiste Rosemary Brown die al sedert jaren „nieuwe composities" van grote meesters als Beethoven en Chopin van „gene zijde" no teert. Leonard Bernstein heeft zo'n werk (Rachmaninoff) on langs gespeeld en volgens hem was het „een echte Rachmani noff". Mevrouw Brown meldt dat Strawinsky ijverig muziek maakt, en zojuist begonnen is aan een stuk muziek var. zestig maten. Strawinsky had haar echter gewaarschuwd dat zij 't niet makkelijk met hem zou krijgen. Kunstschilder Eric Buchholz overleden BERLIJN (DPA) De kunst schilder Erich Buchholz is vrij dag op 81-jarige leeftijd in West-Berlijn overleden. Buchholz was een van de Duitse kunstenaars die tot de interna tionale avantgarde van de jaren twintig behoorde In 1918 maakte hij al abstracte te keningen. In 1921 werd de eer ste tentoonstelling van zijn werk in Berlijn gehouden. Van 1933 tot 1S45 mocht Buchholz van de nazi's zijn werk niet tentoonstel-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2