„Ik heb geen tweede Jezek willen worden" Ook voor Flip Knijnenburg is er 'n einde Ton Sijbrands geloofde het wel tegen Andreiko ORANJEPLEIN: x mw Dieks en Bal jon winnaars ii? Dagje vrij Maak 'n NS-Snippertrip KOVACS BIJ TERUGKEER UIT ROEMENIË: Anti-climax in Suikerdamtoernooi Wat was Brugge toch een unieke belevenis 4 x -> ft ZATERDAG 30 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 HILVERSUM Zondagmid dag de laatste koersen van het jaar. En op Hilver- sums renbaan kan men dan afscheid nemen van een van de meest markan te figuren van de Neder lands banen: Flip Knijnen burg, tachtig jaar en nog steeds wel in staat een paard te trainen en te stu ren. Hij heeft zijn Iliona Marijke in de laatste koers staan en daar kan hij hem dan tot slot van zijn optre den als pikeur naar de winst rijden. Dan is er verder het afscheid van de merries, die als eerste letter van haar naam de F hebben. Zij komen niet meer in de baan r in 1973, evenmin als de heng sten en ruins van, dan, dertien jaar. Uit die laatste groep ko men de buitenlanders Quel Rêve en Fontanes nog eens in de baan in de overigens niet spectaculair bezette hoogste klasse. De eers Is let wel dlt- - Kar Souperprijs (2000 m autostart, eersi aid); Josje du Malre Iskandt Kamlel. Warme Punchprljs (2000 m.. aut. start, met trio): Jolige Jan Iron Buitenzorg John Spencer. Outsi der: Klnley's Speed. Notenprljs (2920 m.): Jorno Beroona Kees Verkerk Iris Volo. Goed UUelndeprlJs (2< Rood en Noot er: Quel Rt" F Doru met trio): Hannibal John Areti Hercules V. Appelflappenprljs (2040 m.)Karabljr Kobold Koncorde. Outsider Karamba. Champagneprljs (2000 m„ autostart, met trio)litis Hollandla Irmana B Junlbes B. Souperprijs (tweede afd.): I rijke Keep It Again Groningen Twee Ne derlandse deelnemers in de finalegroep A van het Niemeyer schaaktoernooi om het Europees jeugd kampioenschap blij ven het uitstekend doen. Ook in de vier de finale-ronde kwa men zij tot winst. Roy Dieks versloeg in een vlotte partij Petri Spaeck uit Tsjecho- slowakije, die een dag eerder al van onze nationale kampioen Bal jon had verloren. Dieks overspeelde zija te genstander volledig. Bal- jon won in een rommelig aandoende partij van de Spanjaard Martin. De eerste plaats in het klas sement van de Rus Oleg Romanishin kreeg nog meer allure nu de Rus zelf op een honderd pro cent-score bleef door in een regelmatige partij van de sterk terugvallen de Ier Bernard Kernan te winnen, terwijl zijn naas te belager, Anthony Miles uit Engelang, in een moeilijke partij tegen de Westduitser Stephan Bu- chal het punt moest af staan. Romanishin staat nu een punt voor op Dieks, de Westduitser Bu- chal en de Roemeen Urzi- ca, die na een langdurige schermutseling nog vrij gemakkelijk van de .Zuidslaviër Marjanovic Finalegroep A: Dieks (Ned.)Spacek (Tsj.- Sl) 1—0. Martin (Spanje) Baljon (Ned) 0—1. Ker nan (Ierl)Romanishin (Sovj) 01. Marjanovic (Joeg)Urzica (Roem) 0—1. Buchal (BRD)—Mi- les (Eng) 1—0. Stand na 4 ronden: 1. Romanishin 4, 2/4 Bu chal, Dieks, Urzica 3,5. Miles 2%, 6. Baljon 2, 7/8 Marjanovic, Spacek 1, 9. Kernan y2, 10. Martin 0. Finalegroep B: Varasdy (Hong)—Bessenay (Fr) 0—1. Auchenberg (Den)—Inkiov (Buig) /2 —y2, Findlay (Schotl)— Makropoulos (Griekenl) 0—1. Raaste (Finl)— Bielczyk (Polen) y2—Z2, Anceschi (It)Ott (Zwits) 1—0. Stand na 4 ronden: 1. Makropoulos V/2, 2/3 Bielczyk, Anceschi 2ft, 4/7 Varasdy, Auchenberg, Inkiov, Bessenay 2, 8/9 Findlay, Raaste 1»4. 10. Ott >A- Finalegroep C: Keiler (BRD)—Hellmayr (Oost) 1—0, Cassar (Mal ta)Omtvedt (Noorw) afg., Miranda (Port)— Knight (Guernsey) 1—0. Ornstein (Zwe)—Ipek (Turk) 1—0. Stefansson (IJ sl)Weemaes (Belg) 1-0. Stand na 4 ronden: 1. Ornstein 4. 2. Omtvedt 2\/2 plus 1 afg., 3/4 Keiler, Miranda 2\'2, 5. Hellmayr 2, 6/7 Ipek, Weemaes V/2, 8. Cassar 1 plus 1 aig., 9. Stefansson 1, 10. Knight De eerste koersen in het niei jaar worden dinsdagavond Hilversum gegeven. Alle paar den zijn dan een jaartje ouder en dat is iets waar men jaar lijks weer even aan moet wen nen. De K-tjes zijn dus nu drie jaar, de J-paarden vier jaar en zo voort. Het nieuwe jaar schijnt verder in spirerend gewerkt te hebben op trainers en eigenaren van nieu welingen, want bijvoorbeeld de koers voor de klasse die nog geen 1500 gulden verdiende is bezet met allerlei nieuwelingen. Is de eerste start. Het programma met onze lavorleten luidt: Slamat Tahun Baruprljs (2040 m.. met trio): Jacob B Keizerin Myria Joop Polsbroek. Prospero ano Nuevoprljs (2000 m.. au tostart): Kaboutertje Koby N Karol Hagheweyde. Bunn Anno NuovoprIJs (2040 m.. met trio): Jcsslco Malre Iron Volann ^Iliona Roodnoot. Outsider: Jazon Leerlingen Winterkampioenschap I (eerste afd 2040 m Hannibal Gonda Scotch Dumas. Glückllches NeuJahrpriJs (2440 m.. autostart, met trio)Jlmmv Bov Irish Kennedy Ina Hollandla. Geisha Double. Outsider rlo)Giovanni Indra Helios CH Hazel Bulten- Gay Rodney AnneeprlJs (2000 Yearprljs (tweede a(d.): a Heather Ike Buitenzorg 1 Buitenzorg. Outsider: Hero 12 Fijne Snippertrips staan er voor u op 't programma. Niets vooraf te boeken! Gewoon naar 't station gaan en zo'n voordelig trein-toegangbiljet nemen. B.v. naar Amsterdam, Den Haag of Rotterdam. Naar Gouda, Leiden of Hoorn en Enkhuizen. Naar 't Evoluon in Eindhoven of naar 't Spoorwegmuseum in Utrecht. En wie 't allemaal al kent, kan nu ook naar het Lips Autotron in Druncn. voordelig uit met NS =iï STTi In zijn woonhuis te Kraainem, een voorstadje van Brussel, tekende Eddy Merckx gisteren het contract voor de zesdaagse van Rotterdam. Links Jan van Bruggenhöut, manager van de Belg en rechts zesdaagsekei- zer Peter Post, de manager van Ahoy. De viervoudige Tourwinnaar zal ook achter de demies starten. Henk Houwaart „bemiddelaar" Van onze sportredactie BRUGGE Henk Houwaart, via wiens bemiddeling de ontmoe ting FC BruggeOranjeplein tot stand kwam, heeft een van de laatste malen als Nederlander ln Brugge gespeeld. Als het even meezit, wordt de ex-speler van ADO (27 jaar) zeer snel ge naturaliseerd tot Belg. „Ik had eigenlijk al de Belgische nationaliteit moeten hebben, maar door die kabinetscrisis is dat wat getraineerd." Dat Houwaart door het aanvaar den van de Belgische nationali teit tot de geselecteerde» van Raymond Goethals zou kunnen gaan behoren is van geen enke le invloed geweest. Houwaart, voor het vierde seizoen bij FC Brugge en nog een contract voor twee jaar: ..Ik ben toch van plan hier te blijven want Ik heb alles wat mijn hartje be geert, een villa, een auto en. wat belangrijk is, ik hoef niet zoveel belasting te betalen." AMSTERDAM „Gisteren was dat nog zo", zei Stefan Kovacs, doelend op een kop in een Amsterdams avondblad: „Het ene oog lacht, het andere oog huilt" „Maar", aldus de trainer van voetbalomnivoor Ajax „Ik heb mij nu volledig verzoend met de situatie". De kordate kettingrokende Roemeen zette vrijdag na een sterk vertraagde vlucht uit Boekarest weer voet op Nederlandse bo dem. Voor de zoveelste keer, maar tevens voor één der laatste malen, althans voor zover het een langdu rig verblijf betreft. Kovas kreeg in zijn vaderland, waar hij met zijn echtge note de kerstvakantie door bracht, te horen, dat, op de in Oost-Europa geldende regel om na een periode van twee jaar iri het bui tenland terug te keren, voor hem geen uitzondering zal worden gemaakt. Het contract met Ajax, dat onder hem de met Michels ingezette successenreeks zo opzienbarend voortzette, zal op 1 juli 1973 niet worden verlengd. Stefan Kovacs gaat terug naar Roemenië, als technisch directeur van de na tionale voetbalbond. „Een mooie functie", aldus Ko vacs, terwijl zijn reeds zwaar be stempelde paspoort een nog ge wichtiger aanzien krijgt. „In Roemenië gingen steeds meer stemmen op om mij bonds coach te maken. Maar men rede neerde uiteindelijk: Wat zouden wij een man met zoveel erva ring wegdrukken in zo'n hoek? Laten we hem meer geven, de verantwoordelijkheid voor alle vertegenwoordigende ploegen (nationaal elftal, jong Roemenië, UEFA-jeugd). En dat is nog niet alles. Ik ga ook als afge vaardigde van de bond naar de congressen van UEFA en FIFA. Het is een organisatorische baan. Weer eens heel wat anders. Ik zal proberen er het beste van te maken, ^ant het Roemeense voetbal heeft het wel nodig. Data is ook de re den dat ze bij ons niet toestaan dat jé die twee jaar termijn ontduikt". Stefan Kovacs heeft de bui dus al zien hangen, hoewel dit in zijn Ir situatie nu een bepaald te som- ber beeld schetst. Kovacs: „Ik heb geen tweede Vaclac Jezek willen worden. AI dadelijk heb ik destijds gezegd dat er ten minste vijftig procent kans was dat ik niet ldnger zou kunnen blijven dan twee jaar. En nu,, zes maanden voor het aflopen van die termijn heb ik Ajax ze kerheid willen geven. Zodat ze vast naar een andere trainer kunnen uitkijken". Een inder daad heel andere toestand dan bij FC Den Haag, dat over de mogelijkheid van het aanblijven van Jezek vorig seizoen lang in het onzekere heeft verkeerd, niet in het minst door de weife lende houding van de Tsjech zelf. Jezek, wilde zo leek het, te graag blijven, maar kon uitein delijk toch zijn koffers pakken, de Haagse eredivisieclub, zij het ongewild, opzadelend met het probleem op korte termijn een nieuwe oefenmeester te vinden. Zo niet Stefan Kovacs. De Roe meen, die zijn globetrotternei- tiek aan zijn sigaret trekkend, kon nog glimlachen, toen hij weer op Schiphol aankwam. Zijn terugkeer naar Roemenië staat niettemin vast. gingen nu dus weer eens vanuit zijn vaderland lean botvieren. „Ik ben een man van zekerhe den. Toen het duidelijk was dat ik dit moest accepteren heb ik het geaccepteerd en heb ik Ajax in kennis gesteld. Ik heb altijd open kaart willen spelen, vooral tegen bestuur en spelers, neem bijvoorbeeld het geval van Sjaak Swart. Iedereen, ook bij Ajax, praat ach ter zijn rug om over zijn leef tijd. Dat het toch eigenlijk wei tijd wordt om het wat rustiger aan te gaan doen. Maar nie mand praat er met hem over. Dat heb ik op een gegeven mo ment wel gedaan. En hij be grijpt nu dat hij aan een af scheid moet denken als er nog sprake is van een zeker hoogte punt. Ik noem maar een voor beeld. Het betekent ook dat ik die laatste maanden bij Ajax nog dubbel hard zal werken om als het kan weg te gaan met een Europa Cup of de landsti tel". Stefan Kovacs heeft echter nu al voor Ajax veel betekend. Door zijn aimabel, ongecompliceerd optreden heeft hij de houder van de Europa Cup en wereld beker internationaal veel good will bezorgd. En daarvan, hoe wel hij er nooit over zal praten, is de Roemeen zich bewust. Het klinkt door in de woorden: „Bij Ajax zeiden ze na het vertrek van Michels: Wat nu? Ik hoop dat ze dat nu weer zeggen. Maar ach, ook zonder mij zal het wel lukken. Aanbiedingen uit Zuid-Amerika en verschillen de Europese landen, ik zal er ook niets mee kunnen doen, om dat ik weer naar Roemenië ga. Er was geen andere weg en het is goed zo". AMSTERDAM De laatste ronde van het internationa le Suikerdamtoernooi moet voor de vele naar Amster dam gekomen toeschou wers toch wel een teleur stelling zijn geweest. In deze laatste zitting had men natuurlijk veel ver wacht van het duel Andrei koSijbrands maar reeds bij de dertiende zet bood de wereldkampioen remise aan hetgeen door de Rus werd geaccepteerd. Derhal ve had Sijbrands om elf uur het vierde Suikerdam toernooi op zijn naam ge bracht. In de wedstrijdbe palingen staat dat bij ken nelijk gebrek aan strijd lust met uitnodigingen voor volgende toernooien reke ning zal worden gehouden. Voor Sijbrands en Andrei ko zal dat echter wel niet zo'n vaart lopen. Één winstpartij kwam in deze ronde tot stand en wel voor Roozenburg tegen de Ameri kaan Smith. De oud-wereldkam pioen bereikte deze zege door enorm hard werken. Hij eindig de hiermee op een fraaie vierde plaats. Wiersma en Baba Sy kwamen vrijwel geruisloos een puntenverdeling overeen. Her- melink en Drost hadden reële winstkansen tegen respectieve lijk Van der Sluis en Jansen maar de verdedigingen bleken zo taai dat niet meer dan remi se kon worden bereikt. De 19-ja- rige Frank Drost bezette hier door de vijfde plaats en verza melde de nog benodigde punten om nationaal meester te wor den. In dc meestergreep zege vierde de 19-jarige Amsterdam mer Jeroen Goudt. Door in de laatste ronde remise te spelen heeft Metsjanski voor de tweede achtereenvolgende maal het jeugdtoernooi op zijn naam gebracht. De 18-jarige dammer uit Donetz won er dit maal de jeugdwereldtitel mee. Uitslagen Grootm?estergroep elfde ronde: Andreiko (Rus!.)—Sijbrands (Ned.) 1—1. Jansen (Ned.)— Drost (Ned.) 1—1. Mostovoy (Fr.)Faal (Zambia) 11. Smith (VS)—Roozenburg (Ned.) 0—2, Van der Sluis (Ned.)—Her- Mcestergrocp negende ronde: Ba- diall (It)—Gregoire (Belg) 1—1, De Ruiter (Ned.)—Goeree (Ned.) 2—0, Jubal (Fr.)—Benja- mens (Ned.) 1—1. Scholten (Ned.)—Goudt (Ned.) 0-2. Kemp (Sur.)—Maquet (Fr.) 1—1. Jeugd wereldkampioenschap: 10e ronde: Metsjanski (Rusl)—Tsja- verdian (Rusl.) 1—1, Hofstee (Ned.)—Bahaillal (Sur.) 1—1. De eindstanden ln de verschillen de groepen zijn: Grootmeestergroep: 1. Sijbrands 19 punten, 2. Andreiko 18, 3. Wiersma 17, 4. Roozenburg 14, 5. Drost 12. 6. Hermelink 11, 7. Baba Sy 10. 8. Van der Sluis 8. 9. Smith 7, 10. Jansen 6, 11. Mostovoy 5. 12. Faal 5 punten. Meestergreep: 1. Goudt 14 pnt., 2. Badiali 11. 3. Benjamcns 10. 4. De Ruiter 10, 5. Kemp 10, Maquet 9, 7. Goeree 8, 8. Schol ten 8. 9. Gregoire 6, 10. Jubal 4 punten. Jeugdwereldkampioenschap: Metsjanski 16 punten, 2. Tsji verdian 15 punten. 3. Hofstee 11 pnt, 4. Bahaillal 10 pnt. BRUGGE Café Spion kop, waar de supporter- schare van Ruud Geels altijd bijeen pleegt te komen, was gisteren omstreeks het noen maal, het domein van een legertje Haagse pratende en zeer inne mende Olianders. Onder hen de voetballers van het eerste elftal van hoofdklasser Oranje plein, die in een oefen wedstrijd zouden moe ten proberen, de super kanonnen van de Belgi sche winterkampioen „Royal Footbal Club Brugeois" in hun volij verige drift naar doel punten, te stuiten. Een tactisch praatje vond trai ner Ben Gorel voor Oranje plein helemaal niet nodig „Want" zei hij lachend. „We gaan er gewoon van uit dat de beste moet winnen, en dat zij wij toevallig". Natuurlijk wist hij wel beter en natuurlijk wist hij ook wel dat de voorhoede van Club Brugge, bestaande uit Johan Devrind. Ruud Geels en Raoel Lambert, zou schie ten en scoren dat de stukken ervan af zouden vliegen. Het werd tenslotte 15—2 voor de Belgische vedetten, maar over die vijftien tegendoel punten werd na de wedstrijd in het geheel niet gesproken. Deze. immers, waren het produkt van intensief trai nende professionals. Wat wel de vreugde van het toch al uitgelaten gezelschap ver hoogde was het feit dat de Haagse afdelingsclub toch maar tegen het grote FC Brugge tweemaal een doel punt had gemaakt. Nico Olierook en Ton Polak waren de succesvolle Hagenaars, daarom ook door iedereen bewonderd, maar die bewon dering komt heel de ploeg van Oranjeplein toe. Hulptrainer Jaap de Wit van FC Brugge - Leo Canjels was voor een bespreking ln Kortrijk - was vol lof over de tegenstond van de Haagse formatie: „Voor de wedstrijd hebben wij wel degelijk ie dereen geïnstrueerd dat ons elftal zoveel mogelijk doel punten moest zien te maken cn geen enkel ontzag voor de tegenstander moest tonen. De tegenpartij wist waarvoor ze kwam en tegen wie ze kwam. Het moest een serieu ze confrontatie worden met een volledige inzet en con centratie. We moeten uitein delijk de eerste plaaU hand haven tot aan de laatste wedstrijd toe en dat eist een zeer zware voorbereiding. Opdracht was dus elke situa tie uit te buiten en uit alle standen te schieten. Dat het desondanks 15—2 is gewor den vind ik een knappe pres tatie van Oranjepleln. Die Haagse jongens hebben ver domd leuk gespeeld en in de beginfase zelfs nog leuke kansen gehad. Dot ze later conditioneel niet meer mee konden komen is een logi sche zaak. Ik maak ze een compliment voor de wijze Pluim Een pluim, die nog meer ge stalte krijgt nis men bedenkt dat Oranjeplein voor deze unieke wedstrijd - want het Is geen alledaags verschijn sel dat een Nederlandse club uit een onderafdeling tegen de a.s. kampioen van België uitkomt - om zes uur 's mor gens uit de veren moest. Het vertreksein zou om zeven uur aan het Hobbemaplein worden gegeven. De animo voor het bijwonen van deze voor de Hagenaars historische wedstrijd was zo groot dat voorzitter Piet van Aken op een gegeven mo ment het bordje „uitver kocht" op de twee volgela den bussen moest hangen. Waarop enkele voetbalfana ten dan maar besloten per eigen mobiel te gaan. Zij, evenals de in de bussen aan wezigen. hebben van het uit stapje naar België geen spijt gehad, want ondanks de groot uitgevallen nederlaag en het - tegen het op oorlogs sterkte spelende FC Brugge - eenzijdige karakter van de wedstrijd is het een happe ning geworden. Meest tevreden man na afloop was trainer Ben Gorel: ..De jongens hebben uitstekend gewerkt. Kijk in een compe titiewedstrijd gaan ze de wei in met een opdracht, die kon je nu niet geven. Je mag niet zeggen van leg die man neer ais hij Is doorgebroken. Doe je het wel. dan besmet je de eer van deze uitnodi ging. Ik heb veel geleerd uit deze ontmoeting en ik hoop er mijn voordeel mee te doen. Voorop stel ik dat wij amateurs zijn. maar toch zal ik zoveel mogelijk proberen ook de instelling die de spo- Iers van Brugge in zo'n oe fenduel hebben getoond, bij Oranjepleln er in te bren gen". Schouderklopjes Met een pilsje ln do hnnd liep de oudste speler van het veld do 39-jarige Joop de Keizer schouderklopjes uit te delen aan Ruud Geels en Johan Devrind met zeven treffers - topscorer: „Wat een bele venis is dat toch. Dat je als amateurtje tegen sterren mag staan als Lambert, Geels en Devrind. Tjonge op die herinnering kan ik nog lang teren". Ook doelman Leo Vis lachte breeduit ondanks dat hij in de competitie pos zesmaal verslagen - elf maal moest vissen voordat hij werd ver vangen door Robbl Hou waart. „Wat schoten die jon gens hard. Verschrikkelijk". En deze kreet ontmoette be wonderende en instemmende knikken van het hele gezel schap. De stemming raakte daar in Brugge wat angchci- terd. Iedereen was tevreden en ledereen reikte ledereen de broederhand. Immers Oranjeplein had het gepres teerd twee bressen in de Brugse muur te slaan en dat mocht best gevierd worden. BART HOOGDUIN Henk Houwaart was gisteren in zijn schik. Zijn vroegere club Oranjeplein was in Brugge op bezoek.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9