Engeland viert binnenkomst in Europees gezin (tnok „OPERATIE HUWELIJKSFEEST" WERD „FANFARE VOOR EUROPA ZATERDAG 30 DECEMBER 1972 v., 9 IY S I WSt.'lÉpitr F". Üup%&<- LONDEN Premier Heath van Groot-Brittannië heeft het zater dagmorgen 6 januari erg druk. Van half twaalf zal hij op de be kende Horse Guards parade van Londen dapper met een vlagge tje staan zwaaien om het ver treksein te geven voor de puf fende, stomende, zuchtende, rammelende en glanzend opge poetste antieke rijtuigen, die deelnemen aan de grote „rit naar Europa", die hen. via Fol kestone en Oostende op 7 janua ri in Brussel moet brengen. De excentrieke Britten, die deel nemen aan deze zonderlinge ver toning, zouden zó geplukt kun- zijn uit de succesfilm van enkele jaren geleden over „knet tergekke mannen in hun vliegen de kisten". Deze stoet antieke automobilisten zal met hun bro- vehikels weer «en wind en eventuele sneeuw trotseren om de EEG to veroveren in op dracht van de Britse regering, 3 tot 13 januari 350.000 pond spendeert om het toetreden voortreffelijk te vieren. Het startsein voor de „rit naar Europa" wordt gegeven in een geest van: „Brussel, pas op uw tellen here we come". „Lord Montagu van het kasteel van Beaulieu, een enthousiast con servator van oude karretjes en Dovendien. de gelukkige eigenaar een automuseum, heeft voor leze cavalcade van veteranen, volbloeden en andere gemotori seerde rijtuigen een toelage van 2.800 pond gekregen van z'n vriendjes in de regering. Het kostte hem overigens geen., moeite om voldoende geestdrifti ge antieke automobilisten -bij el kaar te krijgen. Sommige kinge- duffelde en vanwege de dikke stofbrillen onherkenbare deelne- zijn eigenlijk deelneem sters, die op deze historische ex peditie zelfs hun jonge kinderen meenemen om in gammele, kille karretjes over Vlaanderens hob belige binnenwegen Brussel- waarts te snorren. Zij beschou wen dit triomfantelijke uitstapje evenement waarover hun spruiten later nog spannen de verhalen zullen vertellen aan hun kleinkinderen. Antiek image Toch trokken enkele Britse jour nalisten, die met ons een pers conferentie bijwoonden over de rit naar Europa", een bedenke lijk gezicht. Zij namen ons zelfs de woorden uit de mond. „Het ziet er allemaal erg leuk uit", zeiden ze, „maar is het wel goed voor het image van Groot- Brittannië. dat we Brussel be stormen in antieke vehikels? Zouden we niet beter uitpakken met moderne dingen, om te ver mijden dat de vastelanders spot tend zeggen: daar heb je de knettergekke excentrieke Britten n hun oude karretjes?" We onderdrukten angstvallig ons igen gegrinnik, want we waren ip die persconferentie de enige rastelander en de overmacht te groot. Lord Montagu had trouwens een mooi antwoord klaar." „Iedere oude wagen zal België vergezeld worden door In het Wembleystadion zal het sportief tussen Engeland en Europa uitgeknokt worden glanzende nieuwe Britse auto's", zei 'hij. „De antieke rijtuigen vertegenwoordigen een land, dat een van de eerste gemotoriseer de naties van Europa was. Zij zullen bovendien het bewijs leve ren van het feit, dat kwaliteit geen ijdel woord is in de Britse automobielindustrie." Toen stak weer een andere door twijfel gekwelde Britse journa list de hand op om een vraag te mogen stellen. „U weet het zo goed als ik, Lord Montagu, „zei hij, „dat vandaag de dag zowel op de nationale als de interna tionale markt sterk geklaagd wordt over de kwaliteit en de duurzaamheid van de Britse au tomobiel. Ik neem aan. dat de wagens die u uitgekozen hebt voor déze „rit naar Europa", betrouwbare vehikels zijn, die een dergelijke tocht èèn kunnen in het midden van de winter. Beschikt u echter over enige ga rantie ten aanzien van de tech nische betrouwbaarheid van de moderne Britse wagens? Lopen wij niet het risico, dat de antie ke automobielen minder pech Deze vraag zou een buitenlandse journalist het leven gekost kun nen hebben, maar omdat ze van een bezorgde Brit kwam, werd Lord Montagu niet boos. Hij somde de namen op van peper dure Britse wagens, die zoge zegd nooit motorpech hebben, behalve wanneer ze met konin gin Elisabeth aan boord een staatsiebezoek brengen aan West-Duitsland. „Voor het overi ge", aldus steeds deze goede en enigzins naieve lord, „is het de bemanningen van de antieke au tomobielen erom te doen Europa te tonen hoe avontuurlijk aange legd deze durvende eilanders zijn en hoe weinig zij zich laten afschrikken door weer en ontij." Geldverkwisting Zij zullen hun musea op wielen vlijtig etaleren op de Grote Markt van Brussel, waar de Belgische hoofdstedelingen hen maandag 8 januari oogstrelend zullen kunnen bewonderen. Deze „veteran and vintage drive into Europe" is evenwel slechts een klein onderdeel van de feeste lijkheden, die „fanfare voor Eu ropa" genoemd worden en waar mee Groot-Brittannië zijn toetre ding viert tot de EEG. Ofschoon niemand het luid durft te zeggen in Londen, komt dit feest bar slecht van de grond. Met meer dan de helft van de Britten gekant tegen het toetre den kèn dat moeilijk anders." Het grootste deel van de bevol king vindt de 350.000 pond een roekeloze geldverkwisting. „Waarom vlaggen voor de btw (die hier vat genoemd wordt) en dure boter?" Vragen de anti-Eu- ropese Britten. Op alle Britse openbare gebouwen wordt van I tot 3 januari feestelijk gevlagd. En waarom feest vieren voor de aanvang van een periode van scheiding van onze bloedverwan ten van het gemenebest? Maar ook op dat gebied oordeelde Britse vadertje staat er anders over. Er moe t en zal gefeest worden, zelfs al zijn de leiders van Groot-Brittannië's tweede grote politieke partij van plan het festijn te saboteren. Labour-voorman Harold Wilson heeft de „Europese beweging" op de hoogte gebracht van het feit. dat hij haar banket op 2 ja nuari in Hampton Court, het prachtige paleis van Hendrik VIII (de Engelse koning met zijn zes vrouwen) niet zal kun nen bijwonen, omdat hij dan nog met vakantie is in z'n schamele bungalow op een van de Scilly eilandjes. De volgende dag zal Wilson ook niet de galavoorstel ling in de koninklijke opera van Covent Garden vereren met zijn aanwezigheid, omdat hij een af spraak heeft in z'n kiesdistrict Huyton, gelegen in het noordelij ke Lancashire. Koningin Elizabeth komt uiter aard wel naar die gala-voorstel ling. Op het programma: „Fan fare", een viering met woorden en muziek door bekende Britse acteurs en zangers, het koor en orkest van de opera en trompet ters van de koninklijke militaire school. Avondkleding en decora tie. Prijzen van de plaatsen: be neden van 10 tot 3.50 pond. bo ven van 2.50 pond tot 50 pence. Sport-cultuur-pop Diezelfde dag wordt in het voet balstadion van Wembley bij Londen een Europese wedstrijd gespeeld tussen de groene nieu we leden (Groot-Brittannië, De nemarken en Ierland) van de EEG en de oude zes. Al deze lid-staten hebben voetballers uit gekozen om de gemeenschappe lijke eer te gaan verdedigen. De Zes kunnen alleen maar hopen, dat de nieuwelingen hen niet zullen verslaan. Voor de Britten, die zo gauw mogelijk de eerste viool willen spelen in de EEG, zou een mooie voetbaloverwin ning precies de psychologische peppil zijn, die ze nodig hebben. Er staan nog andere sportmani festaties op het programma van „Fanfare voor Europa": basket ball, schermen en judo in Edin burgh; tafeltennis in Bolton (Lan cashire); karate .n Londen; ge wichtheffen in Glasgow. Maar het grootste deel van de feeste lijkheden is gewijd aan cultuur. Grote concerten, tentoonstellin gen, theater en film. Het Concertgebouworkest van Amsterdam speelt op 8 januari in de Royal Albert Hall van Londen. Ferdinand Leltner diri geert. Solist: Barry Tuckwell. Ditmaal kosten de plaatsen slechts 2 pond. een pond en 40 pence. Uit Brussel komt het Munrow ensemble met een pro gramma van achttiende eeuwse muziek op oorspronkelijke in strumenten. Het treedt op in Sheffield, Glasgow, Southport en Bangor. Popmuziek ontbreekt evenmin op het appel. En wat tentoon stellingen betreft: nieuwe pro- dukten uit de Europese Zes in het Desigh Center, aan de Hay- market van Londen, schilderijen uit de EEG voor de expositie: „Schatten van de Europese ge meenschap" in het Victoria and Albert Museum van Londen, die geopend -wordt op 3 januari. Bel gië heeft een Rubens gestuurd uit het museum van schone kun sten in Brussel: „Vier studies van een negerhoofd", geschil derd rond 1616—1678. Nederland leent een van Rem brandt's beroemde late portret ten van z'n zoon Titus, afge beeld als bruine pater. Italië le vert Michelangelo's onafge werkt borstbeeld van Brutus. De Fransen, die de Mona Lisa wei gerden te sturen, zorgen wel voor „Le tricheur l'as de Car- reau, de valsspeler met ruiten aas", geschilderd in 1630 door Georges de la Tour. Moderne Belgische kunst zal van 6 januari tot 3 februari te zien zijn in de Noordengelse stad Preston en vervolgens in Blackburn en Warrington. De film „De man die z'n haar kort liet knippen", van de Vlaams- Belgische cineast Marcel Del- vaux, wordt op 9 januari voorge steld in het national filmtheater van Londen. Een andere merk waardige gebeurtenis is „De Britse kunstmarkt 1973", een tentoonstelling van 4 tot 11 ja nuari van ongeveer 500 kunst werken uit de Europese gemeen schap in Christie's, een van de beroemde veilinghuizen van Londen. Deze kunstwerken zijn 20 miljoen pond waard en wor den verkocht in de Britse hoofd stad. In het Kensington Palace. waar prinses Margaret woont, bevindt zich een klein maar zeer boeiend „London Museum" dat van 3 januari tot 25 februari z'n deuren opent voor een speciale expositie, gewijd aan „De Ne derlanders in Londen". Dez.e tentoonstelling zal de invloed la ten zien van de Nederlanders op de architectuur en beeldhouw kunst, alsmede de meubelkunst van de Britse hoofdstad. Zij ves tigt bovendien de aandacht op het werk van Nederlandse kunstschilders, die in Londen ge woond hebben. Ofschoon de Britse regering wenst, dat een grootse „Fanfare voor Europa" niet onopgemerkt voorbij gaat. koestert zij kenne lijk de hoop, dat de binnenland se kritiek minder scherp zal zijn dan algemeen verwacht wordt. Deze feestelijkheden hebben van het begin af moeilijkheden en verzet ontmoet. Labours sabota ge is heus niet het enige strui kelblok. Het idee om de toetreding van Groot-Brittannië tot de EEG grootscheeps te vieren was en is op politiek gebied geweldig ex plosief. De organisatoren hebben hun best gedaan om ze a-poli tiek te maken, wat echter onmo gelijk is in een anti-Europese natie zoals Engeland. Het eerste plan voor de feestelijkheden werd ontworpen toen Groot-Brit tannië nog niet met zekerheid wist, dat het lid zou mogen wor den van de EEG. Dit plan droeg de geheime codenaam „operatie huwelijksfeest". Pas toen de toe treding een feit was. kwam aan het licht dat twee lords, Good man en Mancroft, door de rege ring betaald werden om het feestprogramma samen te stel len. Miss t.v.-Europa Met de naam voor het feest heb ben ze ook last gehad. Sommige kringen vinden „Fanfare voor Europa" nog te politiek. Ze zou den de voorkeur geven aan een meer neutrale benaming, zoals „Groot-Brittannië Europees". Maar het is een „Fanfare voor Europa" gebleven. Welk deel van het programma het meest succes zal kennen, valt nu af te wachten. Lord Mancroft meent, dat het een tv- uitzending zal zijn van de Cana dese showman Hughe Green, die al jaren op de commerciële tele visie veel bijval oogst met een soort wekelijkse crocket-wed- strijd getiteld „Opportunity Knocks". Tijdens de „Fanfare voor Europa" zullen in dit pro gramma voor het eerst ook bui tenlandse artiesten optreden, na melijk uit België, Denemarken en West-Duitsland. Op 4 januari wordt door de Brit se commerciële televisie tevens een uitzending gewijd aan de verkiezing van een „Miss tv Eu- Rembrondts „Tifus in monnikspij" houdt de Nederlandse kunst in Engeland hoog. rope 1973". De kandidaten voor deze wedstrijd werden in de ne gen landen van de EEG gekozen door lezers van televisietijd schriften. De Belgische verkie zingskandidate is Sonja de Meester (22) een lerares wiskun de, uitgekozen door het Ant werpse blad Humo. Nederland stuurt Sylvia Kristel (20) naar Londen. Ze werd aan geduid door de lezers van Tele- vizier. De winnares van deze wedstrijd krijgt duizend pond in klinkende munt. een Mercedes sportwagen, waarvan de waarde in Engeland meer dun 6000 pond bedraagt, wollen jurken, man tels en andere kledingstukken voor meer dun 1000 pond, een stel luxueuze reiskoffers en een vakantie voor twee personen in het exotische Jamaica. Het ziet er dus wel naar uit, dat tenmin ste eén gelukkig meisje zich het toetreden van Groot-Brittannië tot de EEG achteraf nog met veel plezier zal herinneren. 1 Wie is de schoonste beeldbuisschone van de EEG? Sylvia Kristel verdedigt Nederlands eer

Leidse Courant | 1972 | | pagina 19