Na mislukking D '66: nieuwe partij zoeken Weer Fokker voor Angola £cidóc@oivtatit Britse Tante Pos is slecht ter been Moeilijkheden met hulpverlening in Nicaragua Prof. mr. J. Wessel: Bezwaren tegen Gulf Trein met stille coupé Brand verraadt geheime stokerij Atigola-comlté signaleert: Oproep tot acties voor Vietnam Amnestie in Sovjet-Unie REM EN MOTOR Weer benoemingen in Roermond Woning bouw in november Aanmelding eerstejaars studenten verandert VRIJDAG 29 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 OEGSTGEEST (ANP) Prof. mr. J. Wessel te Oegstgeest, hoogleraar in het bestuursrecht en de bestuurkunde aan de TH te Delft, heeft bedankt voor D '66. Hij was een der mede oprichters en behoorde tot diege nen die in D'66 de gedachten vorm gaf over de politieke en staatkundig-structurele heroriën tatie (districtenstelsel en geko zen minister-president). In de komende maanden, voor het congres van D'66 in het vroege voorjaar wil prof. Wessel onder zoeken of er ruimte is voor een partij van een links-liberale sig natuur. Dit moet een partij zijn die een daadwerkelijke bijdrage kan leveren tot het bundelen van de niet-confessionele mid dengroepen in een gematigd progressieve partij-organisatie, aldus prof. Wessel. Hij is reeds met leden van D '66 in gesprek. £)e stap van prof. Wessel komt voort uit het volgens hem te hechte samengaan van de pro- Rotterda m(ANP) Bij het ge meentebestuur van Rozenburg zijn gisteren tijdens een specia le hoorzitting zes bezwaarschrif ten ingediend tegen het ver strekken van een nieuwe hinder wetvergunning voor de ethyleen- fabriek van Gulf in Europoort. Tot degenen die om milieu-hy- gienische redenen tegen het ge ven van een hinderwetvergun ning aan Gulf zijn horen de ver eniging tegen milieubederf en het Centraal aktiecomite Rijn mond- De ethyleenfabriek van Gulf Oil draait op het ogenblik op een voorlopige hinderwetvergunning, die een jaar geldig is. Deze ver gunning loopt op 13 januari van het volgend jaar af. Volgens de nieuwe wettelijke bepalingen moeten Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland - en niet de gemeente Rozenburg - thans be slissen of Gulf opnieuw een ver gunning krijgt. Tegen de beslis sing van G S kunnen zowel de indieners van de bezwaarschrif ten als Gulf „hoger beroep" aantekenen. Vorig jaar hebben particulieren en aktiegroepen in het Rijn mondgebied talloze malen ge protesteerd tegen de ethyleenfa briek van Gulf. Naar aanleiding van deze klachten, ontstaan bij het opstarten van de fabriek en door defecten aan de fakkels, sloot de Gulf-directeur het eth leencomplex twee maal voor een periode van enkele weken om voorzieningen te treffen. Na de laatste sluiting is het aantal klachten bij de centrale meld en regelkamer van Rijnmond zeer sterk teruggelopen. Utrecht (ANP) Het experimen tele treinstel '70 dat tussen Gro ningen en Den Haag rijdt, krijgt bij wijze van proef twee „stille" coupés. De spoorwegen voldoen daarmee aan het ver zoek an enkele reizigers die onderweg rustig willen werken. De twee (eerste klas-) comparti menten worden voorzien van stickers met een pictogram van een man die zijn vinger op de lippen legt en met de tekst: „stilte, werkcoupè". De proef start op 2 januari. De trein ver trekt om 7.15 uur uit Groningen en om 16.34 uit Den Haag. Admiraal in Argentinië doodgeschoten BUENOS AIRES (Reuter) Op de Argentijnse admiraal bulten dienst Emilio Berisso Is giste ren een aanslag gepleegd toen hij een supermarkt in de Argen tijnse hoofdstad verliet. Berisso, die pas vorige week met pensioen ging, werd door drie kogels getroffen. Spoedig na aankomst in een ziekenhuis overleed hij. gressieve drie. In de bedank brief schreef hij: „Het valt op een tijdstip, dat voor mij de de finitieve mislukking van het „krankzinnig avontuur" waarin de partij zich door Hans van Mierlo heeft laten meeslepen is komen vast te staan". De vrouw van prof. Wessel, mevr. mr. E. K. Wessel-Tuin- stra, is voorzitster van de frac tie van D '66 in de provinciale staten van Zuid-Holland. Zij blijft lid van de partij. Ziekenhuizen mogen niet alle prijsstijgingen doorberekenen UTRECHT (ANP) - De zieken huizen mogen een derde van de prijsstijgingen in 1973 niet in hun verpleegtarieven doorbere kenen. Het centraal orgaan zie kenhuistarieven heeft dit be paald omdat het een matiging van de sterke kostenontwikke ling in 1973 noodzakelijk acht. De instellingen moeten vóór 1 mei 1973 aan het bestuur van het C.O.Z. meedelen, welke concre te maatregelen zij hebben ge troffen om tot verdere kostenbe sparingen te komen. Voor 1973 wordt een stijging van de dag prijs in ziekenhuizen verwacht tot 113,24 gulden 18,7 pro cent), in de verpleegtehuizen van 69,67 tot 82,84 gulden -f 18,6 procent), in psychiatrische instellingen van 65,27 tot 78,70 gulden 20,6 procent) en in de zwakzinnigeninrichtingen van 61,05 tot 73,89 gulden 21 pro cent). De belangrijkste kostenstijging waarmee het C.O.Z. in zijn prognose rekening heeft gehou den is die van de personeelslas ten. De Amerikaanse vlag bedekte de kist van ex-president Harry S. Tru man, toen hij gisteren op zijn verzoek in alle stilte, maar wel met volledig militair eerbetoon, in Independence (Missouri) werd begra ven. Achter de kist, gedragen door leden van de strijdkrachten, volgde een vlaggedrager met de presidentiële vlag. Mevrouw Tru man ging voorop in een klein groepje familieleden en vrienden, dat de kist naar het graf Kannibalisme bevestigd MONTEVIDEO Reuter/AFP) De overlevenden van een vlieg tuigongeluk in het Andesgeberg- te die tien weken op hun red ding hebben moeten wachten, hebben op en persconferentie in Montevideo bevestigd dat ze in leven hebben kunnen blijven door te eten van de lijken van de inzittenden die het ongeluk niet hadden overleefd. Negenentwintig van de vijfenveer tig inzittenden aan boord van de verongelukte Fokker-Friendship lieten in het ongeluk het leven. Niet allen op slag, maar enke len ook enkele dagen later door een lawine. Een katholieke theoloog in Rome verklaarde woensdag naar aan leiding van berichten over kan nibalisme, dat het eten van mensenvlees in uiterste nood zaak geoorloofd was. Het hef-gedeelte van een smalle ophaalbrug in Alkmaar moest het gisteren afleggen tegen het geweld van een oplegger. Kra kend stortte dat brugdeel zich in het water. AMSTERDAM (ANP) Volgens het Angola-comité hebben de Fokkerfabrieken recent twee Fokker Friendships geleverd aan Portugal voor gebruik in Angola. De vliegtuigen hebben op 30 november Schiphol verla ten, met Nederlandse kente kens, en zijn bij aankomst in Angola overgeschilderd en op 9 december in dienst genomen. De Nederlandse overheid moet een uitvoervergunning voor de leveranties hebben afgegeven. Al eerder is geprotesteerd, ook in de Tweede Kamer, tegen het leveren van vliegtuigen aan Portugal, die in Angola voor militaire transporten gebruikt worden. De Portugese ambassadeur in Ne derland heeft de GPV-fractie i de Tweede Kamer gezegd, dat de gevangen presbyteriaanse dominee Manganhela dood in zijn cel in Mozambique is ge vonden. Hij had een brief ach tergelaten waarin hij schreef zelfmoord te plegen. Volgens de ambassadeur is een onderzoek gelast en de president van het hooggerechtshof heeft er de lei' ding van. „Ik kan u verzekeren dat Manganhela niet vervolgd werd vanwege zijn godsdiensti ge praktijken", aldus de ambas sadeur tot het GPV. De Nederlandse regering heeft de vergunning afgegeven op grond van een schriftelijke verklaring van de luchtvaartmaatschappij DTA dat de toestellen alleen voor burgerdoeleinden gebruikt zullen worden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Zowel de Raad van Kerken in ons land als de van Kerken in ons land als de gezamenlijke initiatiefnemers bombardementen in Vietnam hebben gisteravond opgeroepen tot acties voor Vietnam. De Raad van Kerken wil rond de jaarwisseling handtekeningen inzamelen om daarmee te getui gen van het mee-Iijden met het volk van Vietnam. De initiatiefnemers van de de monstratie in Amsterdam van afgelopen zaterdag hebben de partijbesturen van de PvdA, CPN. PPR en PSP gevraagd mee te werken aan een lande lijke demonstrttie voor stopzet ting van de bombardementen. De demonstratie zou dan op 6 januari a.s. gehouden moeten worden. De organisatoren roepen ook alle werknemers en vakbondsorgani saties op te komen tot hardere acties tegen de Amerikaanse activiteiten in Vietnam. „Toon solidariteit met de bonden in Genua, Australië en Denemar ken", aldus de oproep. MOSKOU (AFP) - Het presi dium van de Opperste Sovjet heeft vandaag een gedeeltelijke amnestie afgekondigd ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van de Sovjet-Unie. De amnes tie geldt voor veroordeelden die door voorbeeldig gedrag en ijve rige arbeid hebben getoond dat zij hun leven aan het beteren zijn, zo meldt het Russische persbureau Tass. De kwijtschelding van straffen heeft betrekking op mensen die tot minder dan vijf jaar gevan genis zijn veroordeeld en geen recidivisten zijn. Voorts op mensen die in dienst van de Sov jet-Unie hebben gestreden en onderscheidingen hebben ont vangen, voor vrouwen die kin deren onder de 17 jaar hebben, voor zwangere vrouwen en men sen die op het ogenblik van het misdrijf nog geen 17 jaar wa ren. De amnestie geldt niet voor mensen die zijn veroordeeld voor „gevaarlijke misdrijven te gen de staat" en voor ernstige gewone misdrijven. Eerst geld voor dromedarissen CHARTOEM (AP) Soedan wei gert een nieuw handelsakkoord ter grootte van 55,2 miljoen dol lar met Egypte te betalen totdat Cairo eerst over de brug komt met 4,8 miljoen dollar. Soedan had Egypte dromedaris sen verkocht voor dat bedrag. Dat was in 1971, en nu wilde het wel eens geld zien. TVTAARMATE de tijd sedert het concilie van paus Johannes vordert, denken meer en meer katholieken (ook sommige niet-katholie- ken) hardop, dat het met de veranderingen in de Nederlandse kerk provincie te stormachtig is gegaan. Veranderingen in zedelijke opvattingen, opvoeding in het geloof, leef wijze van de priester, de liturgie en de positie van de christen in de wereld hebben in Nederland een pluriformiteit opgeleverd waarach ter het éne Evangelie soms moeilijk meer te ontdekken is. Hoe disharmonisch de hieruit voortvloeiende polarisatie werkt, blijkt als men de idealen van Septuagint-nieuwe-stijl naast die van Con frontatie legt. Een nevengevolg, op politiek terrein, zagen we scherp getekend toen het Kamerlid van de nieuwe katholieke partij dezer dagen zijn opwachting als parlementariër maakte in de tele visiezendtijd van zijn partij. Tweede G.P.V.? WfAT de heer Beuker zei, deed ons qua inhoud denken aan beloften die destijds de heer Jongeling na het behalen van verkiezingssuc cessen deed. Wellicht wil de Roomskatholieke Partij Nederland een tweede GPV worden, maar ook dan zal haar voorman nog qua be naderingsstijl het nodige moeten leren. Vooral omdat het katholieke volksdeel nog altijd een minder theologi serende groep vormt dan die waarin de heer Jongeling zijn bewe ging bescheiden heeft kunnen laten groeien. Wanneer de heer Beu ker de KVP wil terug brengen in wat zijns inziens het goede spoor is, of wanneer hij voor zijn partij een toekomst ziet als het GPV voorlopig gekregen heeft, zal hij zich minder als rem en meer als zelfstandige motorische kracht moeten laten zien en horen. Want Kerk noch burgerlijke samenleving kunnen in onze tijd buiten een snelle ontwikkeling. Wie vindt, dat katholiek Nederland sedert de zestiger jaren publiek uit de rails gelopen is, kan niet volstaan met plannen om hel ongelukstraject te sluiten. Hij zal in de vaderlandse politiek minder een eigen plaats moeten be palen dan een tempo moeten ontwikkelen dat aansluit op de evolu tie van onze samenleving. Pas dan maakt men kans deze ontwikke ling in gunstige zin te kunnen beïnvloeden. LONDEN Tante Pos heeft het nu helemaal verbruid bij de Britten. Tijdens de kerst zijn in de sorteerkantoren van groot- brittannië 35 miljoen brieven, kerstkaarten en pakketjes onbe- steld achtergebleven. Ook de telefoondiensten zijn gedu rende het lange Engelse kerst feest verschrikkelijk in de war gelopen. De Britten komen tot het besef, dat hun PTT in 1972 veel slechter en vooral trager werkt dan in de goede oude tijd van Charles Dickens en de post koetsen. De Britse tante Pos leed vorig jaar een verlies van 12,5 mil joen pond. Om te vermijden dat in 1972 het verlies nog groter zou zijn, werd niet alleen de traditionele bestelling van brie ven, kerstkaarten en pakketjes op kerstavond afgeschaft, maar er was ook veel minder dienst doend PTT-personeel tijdens het kerstfeest dat voor de meeste Britten zaterdag begon en pas woensdagavond eindigde. Voor Kerstmis werden in de postkanto ren bovendien tienduizend hulp werkkrachten minder ingezet dan afgelopen jaar. Sommige binnenlandse poststuk ken, die vanmorgen besteld werden, waren gebust op 14 de cember. Uit het buitenland komt momenteel nog drukwerk aan, afgestempeld op 6 decem ber. BREDA (ANP) De dienst voor invoerrechten en accijnzen in Tilburg stiet een onderzoek in naar aanleiding van de ontdek king van een clandestienen je neverstokerij in het brabantse dorp Middelbeers tijdens een brand, gisteravond, in een bder- derij. De brand was waarschijn lijk uitgebroken doordat in de stokerij hooibroei was ontstaan. Door het vuur werden een schuur en het bovendeel van de woning vernield. Tien koeien gedood en landbouwwerktuigen vernield. De schade wordt voorlopig ge schat op 150.000 gulden. ROERMOND (ANP) Mgr. Gijsen heeft drs. G. N. H. Habets te Heerlen benoemd tot algemeen secretaris en kanselier van het bis dom Roermond, als opvolger van drs. P. Moonen die hoofd wordt van het secretariaat van de hogeschool voor theologie en pastoraat te Heerlen. Drs. Habets zal in verband met zijn leraarschap aan het bisschoppe lijk college te Sittard en met zijn studie hij hoopt deze zomer te promoveren aan de universiteit van Bonn zijn nieuwe functie eerst aan het eind van het schooljaar volledig uitoefenen. Mgr. Gijsen heeft voorts benoemd tot perschef van het bisdom, de heer J. Spanjaard, journalist te Heerlen. Deken Jochems van Heer len, lid van het kapittel heeft medegedeend dat beide benoemingen zijn geschied zonder overleg met het kapittel. Hij bestempelde de nieuw-benoemden als „van behoudende signatuur". De clandestiene stokerij kwam aan het licht toen zich tijdens de door de brandweren van Middelbeers, Diessen en Oir- schot bestreden brand enkele ontploffingen voordeden. Men wist bijtijds een 20-tal 200 liter gasflessen weg te slepen. DEN HAAG (ANP) Volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek is in de maand november met de bouw van 13.500 wonin gen begonnen, tegen 11.519 in november 1971. Het aantal vol tooide woningen in november 1972 was 15.495 tegen 14.586 in de deze maand van 1971. Over de eerste elf maanden van dit jaar was het aantal begon- nen woningen 144.725 tegen i 126.746 in dezelfde periode van 1971. Voltooid werden 136.495 I woningen tegen 121.147 in janua- ri t/m november 1971. Bij alle ellende, die de aardbe ving over Ni caragua heeft gebracht, blij ven nog regel matig voorko mende geval len van plun dering de auto riteiten proble men bezorgen. De president, generaal Anas- tasio Somoza (rechts), be spreekt hier met drie van zijn ondercom mandanten de situatie, nadat hij het leger opdracht heeft gegeven plun deraars neer te schieten. SAN JOSE Reeuter/AP) De re gering van Costa Rica heeft In San Jose meegedeeld, dat ze haar hulp aan Managua op schort „omdat de nationale gar de de hulpgoederen houdt in plaats van ze aan de slachtof fers van de aardbeving uit te delen". Volgens de Costaricaanse regering verdeelt de nationale garde van Nicaragua wel hulpgoederen in andere delen van het land, maar niet in Managua. „De internationale hulp aan de slachtoffers van de aardbevings ramp in Nicaragua verloopt verward", zo is gisteren offi cieel door het internationale Rode Kruiscomité meegedeeld. De afgezant die door het comité en door de nieuw benoemde coördinator van de V.N. voor hulp bij rampen naar Managua was gezonden, meldde het hoofdkwartier in Genève dat in Managua de verkeerde voorra den aankwamen alsmede de verkeerde mensen, terwijl de voornaamste luchthavens om Nicaragua heen „vol zaten met hulpzendingen" zodat de zaak duar in de knoop was komen te zitten. In Managua zijn gisteren acht plunderaars door een vuurpelo ton van het leger van Nicara gua, doodgeschoten. Al eerder was bekendgemaakt dat in Managua een politieman en twee plunderaars in een vuurge vecht om het leven gekomen Een leerlooierij in Rijen Is giste ren door brand verwoest. Het vuur, dat waarschijnll/k door kinderen aangestoken is, veroor zaakte een schade van ongeveer een miljoen gulden. DEN HAAG (ANP) Minister Van Veen (onderwijs) heeft een nieuwe procedure bekend ge- muukt voor de centrale aanmel ding van eecrstcjaarsstudentcn voor het studiejaar 1873—'74. Eindexamenkandidaten kunnen ui terlijk 15 februari beschikken over kaarten voor het aanvra gen van aanmeldingsformulie ren. Deze moeten uiterlijk voor 1 april bij het centraal aanmel- dingsburcau zijn. De eerste loting voor studierich tingen met een numerus fixus deze zijn nog niet bekend is op 29 juni, Wie een plaats krijgt ontvangt het plaatsingsbe- wijs tussen 13 en 17 juli. Om streeks die tijd horen ook de uitgeloten hun lot. Een aanvullende plaatsingsronde volgt tussen 30 Juli en 3 augus tus. De laatste loting is na 1 september. Roest oorzaak vliegramp LONDEN (Reuter) Het veron gelukken van een Vonguard-pas- aagiersvllegtuig van British Air ways bij Gent op 2 oktober vo rig jaar is te wijten aan ernsti ge roestvorming op de drukca- bine aan de staart vun het vliegtuig. Tijdens de vlucht scheurde de wand van de cabi ne en braken staartstukken af, waardoor het toejitel onbestuur baar werd, aldus een rapport dat het Britse ministerie van handel en industrie hoeft uitge bracht over het ongeluk, dat aan ulle 63 inzittenden het leven heeft gekost. Universitairnieuws UTRECHT Aan de Rijksuniv. te Utrecht zijn gesl. voor het ass. artsex.: D. L. Brands, Den Haag, B. L. van Brussel, Den Haag, P. A. Th. Carbaat, Den Haag. CAIRO (Reutcr/UPI) President Anwar Sadat van Egypte heeft verklaard dat de strijd de enige weg naar de toekomst is. Hij heeft zijn regering gevraagd plannen op te stellen voor het 1 geval de oorlog met Israël wordt hervat. ..Het ogenblik is gekomen om onszelf en anderen te vertellen dot niets ons zal tegenhouden. Geen macht ka ons intimideren en geen vijand Ion ons angst aanjagen", zo zei Sadat onder luid applaus van de afgevaar- I digden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9