Missionaris spaart - anderen nemen het af ZOETERWOUDSE MUI-HIT I ER Wil, DAK BOVEN HOOFD VAN PAROCHIANEN Met een been in het water stad en randgemeenten Nog één sprongetje over De Brug... VRIJDAG 29 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT ZOETERWOUDE Een tijdje geleden vaardigde de president van de Westafrikaanse republiek Kameroen een decreet uit om paal en perk te stellen aan het toenemend aantal roverij en in zijn land. Hij bepaalde, dat dieven - althans die van het ergste slag - terechtgesteld zouden worden. ,,Ik moet zeggen, dat het de laatste tijd de spuigaten uitliep", zegt father J. C. M. Rekelhof (56), die eind augustus voor een vakantie in het huis van zijn 80-jarige moeder aan het Watertje kwam uitpuf fen. „Ik kreeg een brief van mijn boy, waarin hij me van het decreet op de hoogte stelde. Sindsdien hebben al 19 rovers de kogel gekregen. Vroeger was dat nog niet zo, maar het komt tegenwoordig steeds meer bij ons voor, dat een boer, die z'n zakken koffie buiten laat staan (dat zijn me nogal loeiers van zakken, die je niet eventjes naar binnen haalt), ze de volgen de morgen niet meer terugvindt. Een ander wil 's morgens zijn bananen gaan snijden, maar ontdekt, dat een ander dat 's nachts al heeft gedaan. Afrika kijkt naar het superbe- schaafde Europa en zegt: die toestanden daar, die willen we hier niet hebben. En dan laat de ene president voor een fiks vergrijp iemand de oren afsnijden, en de andere stelt een vuige dief de kogel in het vooruitzicht". Nu zijn de grijpers in de nacht in het landelijke Zoeterwoude niet zo vuig, maar het trof hoogst ongelukkig, dat de heer Rekel hof van de society van Mill Hill (wat zou Mill Hill zijn zonder Zoeterwoude? Niets, toch zeker) op een kwade nacht in novem ber, toen hij met zijn moeder van een bruiloft thuiskwam, zeshonderd gulden aan bijeenge gaarde spaarcentjes voor zijn nieuwe kerk miste. Het waren belhamels, zegt hij nu. Maar naar het geld („450 gulden van de missie en ongeveer 150 van mezelf") kan hij fluiten. Recht geaarde Zoeterwoudenaars, en trouwens alle ordentelijke lie den, vinden het bestelen van een missiepater infaam en im moreel. Er moest meer politie toezicht zijn, menen ze; maar in Zoetervyoude woont geen en kel lid van de sterke arm. Soit, maar father Rekelhof is geld kwijt dat hij best zou kunnen gebruiken: voor hem is dat 35.000 francs, een maand salaris voor metselaars en boys. In het achteraf-huis aan het Wa tertje bij de weduwe Rekelhof herleven vóór conciliaire toe standen. Bij het raam in de woonkamer zit professor B. Berk, van de congregatie van de H. Familie, in een vrij ge makkelijke stoel te brevieren. Met zijn dikbepluimde bonnet bijna in de geranium op de ven sterbank. Pater Berk is de oud ste broer van de moeder van pater Rekelhof en mevrouw Re kelhof reikt de koffie aan (het is tegen de Completen) en zegt: alsjeblieft, professor. Pater Berk van de H. Familte is ook zo'n godsman die Zoeterwoude niet kan vergeten. Hij woont in het missiehuis te Kaatsheuvel, maar zijn lange leven heeft uit lopers tot in Polen en Frank rijk. In Polen hielp hij 50 jaar geleden zijn congregatie op de benen, in Frankrijk beoefende hij de Poolse zielzorg tijdens de oorlog en verdiende er met het vervalsen van geboortebewijzen het Legioen van Eer. Daarom staat hij in Den Haag ook inge schreven als ridder. Kardinaal Vyshinski is een goede kennis van hem en in Zoeterwoude is hij met z'n 85 jaren nog een brok lust en leven. „Ik was lie ver slager dan het varken", zegt-ie met een ondeugende kraak-lach, terwijl het brevier wordt dichtgeslagen en een pijp opgestoken. Father Rekelhof leest inmiddels aan tafel een proces-verbaal - het overgereikt door een jeugdi ge rijkspolitieman - dat hem aan de „kraak" van november doet herinneren. Of het alle maal klopt. „Er zit een paar gulden verschil in, maar voor de rest zal het wel waar zijn", oordeelt de goedmoedige missio naris rustig. Als de uniform de deur uit is, dwalen we af in ge dachten naar de derde wereld van Kameroen, hangend onder de dikke buik van Afrika naast Nigeria. Father Rekelhof blijft reëel: „daar kom je nooit mee klaar, met de wereld, tot-ie op gelijke voet met de onze, de tweede wereld, staat". Mill-Hill zit daar. Mill-HtU blijft nog trekken. In West-Europa draag je een habijt, in het dorp Tom- bèl, 100 km van de havenplaats Douala, heb je in een hap en een snap een hamer en zaag in je hand. „Ik geloof, dat je mis schien een avontuurlijke geest moet bezitten, iets var. de ont dekkingsreiziger, om Mill-Hiller te zijn", veronderstelt de Zoe- terwoudse priester, bij wie de bijna 40 graden Afrikaarse zo-, op de konen is ingebrand. Pater Berk - die het maar gek vindt, dat „sommige lui niet meer brevieren" - luistert toe en komt nu en dan met een Pools-Frans intermezzo de der de wereld naar de achtergrond verdringen. Het agrarische Tombèl heeft 8000 inwoners en een houten kerk met heetzinken dank. De heer Rekelhof was er al eens in '55 kapelaan (sinds 1946 werkt hij in Kameroen» en in '61 nam hij de zaken van een oude pater over en nu zit hij al leen voor een parochie, waar 's zondags tussen de 1600 en 1700 mensen naar de kerk komen. Hij heeft een behoorlijke pasto rie, maar het kerkje, een pij penla in de hitte, lijkt nergens op. De muren van de nieuwe kerk, opgetrokken uit betonblok ken, staan er al. Er moet nog een nieuw dak op en op de vul kanische as dient nog een ce- mentvloer van 650 m2 gestort te worden: 600 zakken cement van 10 gulden het stuk. Voor de pila ren en het aluminium gegolfde dak heeft de heer Rekelhof nog dertig mille nodig. Tombèl zit ook nog verlegen om zoiets als „Ons Huis" voor de jeugdclubs, De Zoeterwoudse Mill-Hille: „Het geldkistje leeg" de vergaderingen op allerlei ge bied. Daar kan hij de oude hou ten kerk voor gebruiken en die aanpassen als het nieuwe ge bouw er staat. „Met die kerk gaat nog wel een jaar of vier mee heen", vreest father Rekel hof", en de produkten worden bij ons ook al duurder en duur der". Op zijn vakantie heeft hij onge veer 12.000 gulden bij elkaar ge sleept en zijn parochianen heb ben aan de nieuwe kerk ook al meer dan 10.000 gulden gespen deerd via fancy-fairs, oogstfees ten, dansavonden en privé- spaarpotjes. „Het is helemaal hun werk. Er komt zelfs een hoofdelijke bijdrage: 14 gulden per jaar per man en 7 gulden per vrouw. Ze hebben in Tom bèl een aardig inkomen vanwe ge de cacao- en koffiecultuur en met een voedselgebrek in Doua la in de buurt. Fantastisch was ook bijvoorbeeld die 300 gulden van het oude omaatje Horten sia. Een penningske van de we duwe dat groot was geworden. Het geld zat in een lorrig lapje met plastic erom. Ik dacht: daar heb je die olienootjes weer. Maar nee hoor, het waren 23.000 francs. Wat een verras- singt" Father Rekelhof richtte 11 Jaar geleden een soort boerenspanr- en leenbank op, de Credit Union, waar de boer kan sparen en geld opnemen tegen een heel lage rente. ,We hebben nu 80 le den. Ik ben alleen de geldbe- waarder, de enige die een veili ge kluis heeft. De „echte" bank is 60 km verderop. Het loopt over het algemeen erg goed, zeg maar 50 boeren deponeren regelmatig hun geld. Dat is ons project". Eind januari gaat deze missiona ris-bouwer weer terug naar Tombèl. Naar de varkens die z'n tuintje omspitten en de oli fanten die in de omgeving gras duinen. Nog een paar weken kan hij dan materiaal verzame len. Dan komt de regen. Tot ok tober. Drie meter hemelwater per jaar. Daarna gaat hij weer bouwen, aan de spanten, die in Nederland technisch zijn uitge werkt. Overigens heeft J. Rekel- hof MHM zelf z'n nieuwe kerk ontworpen, waarbij hij Is uitge gaan van de Friese boerderij. Onlangs zijn drie meiskes van 7 jaar het Watertje langsgelopen op eigen initiatief. Ze haalden 75 gulden op voor father Rekel hof. „Ongelooflijk, wat die mensen hier toch nog begrijpen hoe die derde wereld opgevan gen moet worden. En dat on danks hun eigen beschavings- en cultuurproblemen. Geweldig, er is geen woord voor te vinde**. Ze brengen in no time 60 mfl- joen bij elkaar". Mill-Hiller Rekelhof is er de man niet naar om lang te treuran over de verloren 600 gulden: „Zoiets is aan de orde van de dag. Toen ik het geldkistje schoon- op zag staan dacht iti nou ja, die is leeg Ik peifli nog niet eens over dat noodza kelijke Ons Huis in Tombèl, waar het verenigingsleven moet worden opgevangen. En dat dak op onze kerk: ach, Je vcrtrouYït maar op God. Die zal toch er gens wel helpen. Ze hebben daar nu eenmaal oen echte kerk nodig. Dat is óók de behoefte van een hechte gemeenschap (de stammenband is steviger dan bij ons het familiebesef), net zo goed als een zlekenhuii, scholen cn bulldozers". We zijn dan wel met ons allen Over de Brug gekomen, maar Zoeterwoudenaars zijn er de mensen niet naar om een idea listische dorpsgenoot in het vliegtuig te laten stoppen met het plezier van een gladde jon gen, die 600 gulden soldaat maakte, in het achterhoofd. Voor wie God een handje wil helpen bij het naderbij brengen van een stukje priesterideaal is er een solide adres: postgiro nummer 13 20 van de Coöp. Raiffeisenbank Zoeterwoude. t.n.v. father Rekelhof. Met nog één sprongetje over De Brug het Nieuw Jaur in. Ton Pleters Clublied De redactie van Kris Kras, het clubblad van de korfbalvereniging Crescendo, heeft een duik genomen in de oude archiefdoos en er het volgende clublied uit opgescharreld. Het gaat op de wijze van Door de bossen, door de heide: Laat ons clublied maar schallen „Hup Crescendo klinkt het luid Allen één en één voor allen Houden wij het altijd uit Waar wij gaan Waar wij staan Waar wij samen zijn tussen mand en lijn Hoofd Omhoog Open oog Houden wij Crescendo hoog! Laat de bal maar rustig rollen Hand in hand en vak voor vak Samenspel doet overwinnen Tot hij in de mand belandt Eerlijk spel Steeds in tel Waar wij samen zijn tussen mand en lijn Met fatsoen Vurig doen Wordt Crescendo KAMPIOEN! Roowowerwal Huisvuil In Voorschoten wordt een kerst boom niet onder huisvuil gere kend. De inwoner van Voorscho ten die op legale wijze zijn ge bruikte kerstboom het huis uit wil krijgen moet de jeugd in schakelen. Woensdagavond is er op een ter- reintje in Adegeest gelegenheid de boom te laten verbranden. Een hele opgave voor de bewo ners uit de wijken Boschgeest, Noord-Hofland en Vlietwijk. De Voorschotense gemeentelijke reinigingsdienst heeft per offi ciële publikatie de „klanten" medegedeeld dat de kerstbomen niet met de gewone huisvuilop haaldienst meegegeven kunnen worden. Zoals bekend geacht mag worden heeft Voorschoten evenals ande re gemeenten geen „ongewone huisvuilophaaldienst" en de grofvuildienst rijdt in Voorscho ten niet „vanwege de feestda gen". De conclusie van dit al: De ge meentelijke reinigingsdienst vraagt in 1973 niet alleen 84,- in plaats van 48,- in 1972 per jaar haalt niet alleen maar één maal per week vuil op in 1973, maar vraagt daarnaast om „hand en spandiensten" van de lieve Voorschotense jeugd om bomen aan te slepen. Er zullen echt wel veel bomen ge sleept worden naar de kerstbo- menbrandplaats in Adegeest. Vele vaders weten uit de prak tijk dat van een gesleepte kerst boom reeds na vijfhonderd me ter alleen de dikke stam over blijft, de rest blijft achter op de straat. Maar dat is een zorg voor de gemeentelijke Beplan- tingsdienst en niet voor de ge meentelijke Reinigingsdienst. Lucas De macht van het schrijvende woord is weer eens gebleken. Tot ver velens toe hebben wij er op gehamerd, dat de klok bij het station in Leiden stilstond. Tot het uurwerk op zeker moment bibberend ter reparatie werd weggehaald. Welaan, het resultaat is daar. De klok tikt weer in volle glorie. Voortaan weet u weer zeker, dat u te laat bent om de trein nog te halen. Een late limmerick Kalkoenen ter kerke in Spangen begonnen naar 't eind te verlangen toen een van hen zag dat 'r een kookboek lag op de plaats van de Kerstmisgezangen. U hebt het misschien gemerkt (al maken we ons wat dat betreft weinig illusies), een paar ru brieken terug dook onze fluiten de futuroloog Lucas van Vonde- ren plotsklaps weer in deze hoek op, na een week daarvoor door ons luid snikkend te zijn uitgeluid. Van Vonderens ver klaring: „Niet iedereen leest Met een been in het water nu eenmaal nauwkeurig. Daarom vond ik het nodig mijn come back te maken". Dienstmaagd Dina (die, tussen ons gezegd cn gezwegen, meer dienst doet, dan maagd is, zo luidt ons stou te vermoeden) deed de deur open. Zij ging ons voor, hetgeen tot gevolg had, dat wij haar nagingen. In het ruimste ver trek, dat de woning telt, zat hij, Lucas van Vondercn, achteloos sabbelend op de kleine teen van zijn linkervoet. Na enige tijd ge kout te hebben over de voorde len van tuinslangen boven ra telslangen, kwam ons gesprek op. .(in te vullen door de lezer. De meest originele inzending wordt door ons in dank afgeno men). 1972 Ook deze rubriek wil u een terug blik op 1972, nu het einde daar van met rasse schreden nadert, niet onthouden. De meest be langwekkende gebeurtenis was ongetwijfeld de totstandkoming van deze rubriek. Wat ons even wel van het afgelopen jaar het meest bijgebleven is het verbijs terende feit, dat het twaalf maanden telde. Dat hadden wc niet verwacht. Als u ons in 1971 had gevraagd: „Hoeveel maan den verwacht je volgend jaar", dan zou onze raming aan dc heel wat bescheidener kant heb ben gezeten. Daarom zijn wij met dit dozijn wel 'tevreden. Ook al kan je achteraf zeggen, als we het jaar nog eens op een rijtje zetten: er heeft meer in gezeten. Over de tong Gelezen in deze lieve krant: zal de burgemeester van 21 tot 31 december afwezig zijn". Ziet u hem ook al zit ten: starend voor het raam? Geboord n.a.v. „Kom over de Brug": „Nederland heeft gegeven van zijn overvloed" - „Moet je niet zeggen: ik kan anders best nog 59 miljoen gebruiken". De studenten, die geen collegekaart hebben gehad, stude ren toch. Wat de studenten doen, die geen kinderbijslag krijgen, laat zich dus makkelijk raden. Nu de vermakelijkheidsbelasting in Zoeterwoude is afge schaft, kan je daar voortaan lachen als een boer zonder kiespijn. - Wij wilden net de Tros bellen om ons als lid op te geven, toen die omroeper in beeld kwam. Toen hebben we er maar van afgezien.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5