Uitbreiding ESTEC laat Noordwijk onberoerd „St.-Jeroen" en Noordwijk ontwikkelen een parkplan M Sportlokaal Merenwijk kost 1 miljoen gulden streeknieuws Nauwere banden Lisse-Hillegom werkzoekenden Leidse bioscopen Leidse agenda Wat u ook moet weten PAGINA 4 VRIJDAG 29 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT NOORDWIJK Als gevolg van de voorgenomen samenwerking tussen de twee Europese organi saties voor ruimteonderzoek ESRO en ELDO, zal de ESTEC in Noordwijk waarschijnlijk een sterke ontwikkeling doormaken. Deze ontwikkeling, hoe groot scheeps ze ook zou zijn, zal voornamelijk een intern - tech nisch en organisatorisch - ka rakter hebben. Ze zal niet of nauwelijks van invloed zijn op de samenleving van Noordwijk Katwijk. Burgemeester J. M. lië, Nederland, Spanje, Zweden en, Zwitserland deelnemen, heeft een „Operations Centre" in Darmstadt (Duitsland), bestaan de uit een computer-afdeling nemen aan een van de projec ten van het ESRO-programma. De partners bestuderen nu de financiële mogelijkheden van hun deelname". controle-centrum voor Er is dus nog weinig definitiefs te grondstations in Alaska, Spitsbergen, de Falkland-eilan- den en in België. Verder station i zeggen over de toekomst van ESTEC. Directeur Hammar- ström voorziet: Zweden voor on- Het samengaan mel ELD0 Ial derzoek van de ruimte op „ge ringe" afstand van de aarde en, in Noordwijk, een centrum voor ruimteonderzoek en - technolo gie, ESTEC, Bonnike van Noordwijk ver- ELDO houdt zich met soortgelijke wachtte eigenlijk niet anders. projecten bezig als ESRO. Zijn Katwijkse ambtgenoot meent: „Hoe graag we ook zou den willen, het zal voor Katwijk weinig verschil uitmaken". Ove Hammarström, de Zweedse directeur van ESTEC, vertelt: „De bedoeling is, dat ESRO en ELDO per januari 1974 samen gaan. De manier, waarop dat gebeurt, is nog in studie bij een aantal werkgroepen. Een beslis- maar weinig invloed op ESTEC hebben: ELDO heeft niets te geven: wij hebben weinig te ontvangen omdat er op dit ge bied eigenlijk niets anders is dan ESTEC. We weten nog niet, wat er met ESTEC gebeurt. Mogelijk is het volgend jaar no dig, het centrum uit te breiden. Dat hangt af van 't Post-Apollo- project, een Amerikaanse activi teit". in de personeelsbezetting door een paar mensen van hier aan te trekken. Katwijk is zo be perkt in z'n mogelijkheden voor woningbouw: We zijn nu aan het eind. Nee, hoe graag we ook zouden willen... het zal voor Kat wijk weinig verschil uitmaken". En burgemeester Bonnike: „We hebben in het verleden de vesti ging van ESTEC aangemoedigd omdat we dachten, dat het de naai.i van Noordwijk als bad plaats in Europa meer bekend heid zou geven. Maar het is een studie- en werkcentrum en heeft ons nooit veel representatie of gasten opgeleverd. Het bieden van huisvesting is eigenlijk nooit zo de bedoeling geweest. De raad wilde in hoofdzaak voor onze eigen mensen bou- is ook een misverstand, Frankrijk niet zou willen parti ciperen: het wil wel meedoen in een samenwerking van de tien landen. sing is mogelijk eind 1973 te De enige reden voor de fusie is, verwachten. De opzet ELDO (Europese organisatie voor de ontwikkeling van ruim tevaartuigen) is fundamenteel dat we gelijke projecten kunnen combineren, dat voorkomt dou blures, werkt economischer en vereenvoudigt de administratie. anders dan die van ESRO (Eu- Het samengaan werd mogelijk ge- ropese organisatie voor Ruim- maakt door wijziging je Noordwijk niet mooier ma ken. De mensen, die bij ESTEC komen werken, sturen hun kin deren op de internationale school in Den Haag. Dan kun nen ze toch beter zelf in Den Haag wonen en hierheen reizen. En bovendien, ze hebben zo hun eigen wereldje". teonderzoek). ESRO, waarin België. Denemarken, Frankrijk, West-Duitsland, Engeland, ïta- statuten, vorig jaar, waardoor elk van de leden-staten vrijblij vend - la carte" - kan deel- scheiding tussen de twee organi saties was te kunstmatig. Het is een misvatting, dat de fusie iets te maken zou hebben met het toetreden van, Engeland tot de EEG. ESRO en EEG hebben t wen niets met elkaar te maken. Het Die activiteit omvat de construe- tie van een ruimtevaartuig dat, We hebben hier 650 woningzoeken- gekoppeld aan een raket, een den. Door verder te bouwen zou ruimtelaboratorium in een baan om de aarde brengt om vervol gens terug te keren en als een gewoon vliegtuig te landen. „Voorlopig wordt daar één proto type van gemaakt. Misschien nog een reserve toestel. Er kan altijd iets mee gebeuren. En een reserve-laboratorium. Wij leveren onderdelen en instru menten ten behoeve van het on derzoek in het laboratorium, dat 18 meter lang en 4,5 meter in doorsnede wordt. De bedoeling is, dat het pendelvaartuig der tien of veertien keer per jaar start. Honderd starts in totaal. Het is dus een zevenjaars pro ject. Maar in het ruimtetijdperk is zeven jaar zo lang en de vraag is, of het toestel niet gauw verouderd zal zijn". „Deze ontwikkeling van ESTEC zal weinig effect hebben op de werkgelegenheid in Noordwijk en Katwijk. We zullen wel wat administratief personeel kunnen gebruiken, secretaresses enzo, maar we zoeken in hoofdzaak Hooggekwalificeerd technisch personeel. Ik hoop er een paar hier te vinden want ik betreur het, dat er maar zo weinig Ne derlandse technici hier werken. De huisvesting is een probleem. We kunnen onze mensen wel in de omgeving onderbrengen maar dan moeten ze lang wach ten en erg hoge huren betalen. We moeten het onderdak steeds verderweg zoeken. Onze men sen, die bijna allemaal uit de grote steden van Europa ko men, zien niet op tegen een rit van drie kwartier in metro of bus. Maar ze ervaren het op en neer rijden naar Den Haag, Lei derdorp of Haarlem toch als een ongemak. De huisvesting blijkt voor de bur gemeesters van Katwijk en Noordwijk een probleem, op grond waarvan ze de mogelijke uitbreiding van ESTEC met ge mengde gevoelens tegemoet Burgemeester Vermeulen: „De ontwikkeling van ESTEC kan nauwelijks invloed hebben op Katwijk. Misschien voorzien ze ESTEC, Europees Ruimteonderzoek en -technologie Centrum aan de Domeinweg te Noordwijk, vanuit de lucht gezien NOORDWIJK - In de komende maanden zal door de gemeente Noordwijk in samenwerking met het bestuur van de Stich ting Huize St. Jeroen in de kern van Noordwijk-Binnen een uniek parkplan worden ontwikkeld. openbaar wandelplantsoen gege- Men heeft namelijk aan de tuin ven. Tevens zal dit mini-park van het in aanbouw zijnde be- dienen tot recreatie van de be jaardencentrum, gelegen tussen woners van Huize St. Jeroen, het hoofdgebouw en de Zee- De wandelroute bestaat uit een straat, de bestemming van voetpad, dat de Heilige Geest- LISSE Op verzoek van het mi nisterie van Sociale Zaken heb ben de gemeentebesturen in nauw overleg met de werkne mersorganisaties besloten de ja renlang gescheiden opererende commissies vpr werkvoorziening in Lisse en Hillegom samen te voegen. Vanaf 1 juli zal er nu een com missie Werkloosheidsvoorziening en Rijksgroepregeling Werkloze Werknemers zijn. De wethou ders van sociale zaken van de twee gemeenten - te beginnen met de Lissese wethouder A. J. M. Mesman - zullen op toer- Dagelijks Nieuwjaarsdag 2.30- 4.4ö. v uil en y.i5 uur. Studio; Lucky Luke". Dagelijks 2,30-7-9.15. Nlcuw- -. jaarsdag: 2.30-4.45-7-9.15 uur: Luxor: - ..De duivel kent geen genade". Da- - gelijks 2.30-7-9.15 uur. Nleuwjnnrs- -. dag 2 30-4.45-7-9.15 uur: Box: „Blue Movle". Dagelijks 2.30-7-9.15 uur. 1Nieuwjaarsdag 2.15-4.30-7-9.15 uur. Nachtvoorstelling vrijdag: De moag- den van sexlekkerland (aanvang ..11.30 uur. ook zaterdag); Trinnoii: ..Mazurka der liefde". Dagelijks 7 - en 9.15 uur. „Plppl gaat van 1 - boord". Dagelijks 2.30 uur en op Nieuwjaarsdag: 2.15 en 4.30 uur. beurt fungeren als voorzitter. Voor de vakcentrales hebben in de commissie zitting de heren C. Steenwinkel (Lisse-CNV), W.B. van Houten (Hillegom- NKV) en W. de Jong (NVV). Ook rijksgedelegeerden en een vertegenwoordiger van het GAB-Lisse hebben zitting in de commissie. De oude commissies in Lisse en Hillegom hebben onlangs voor de laatste maal vergaderd waarbij afscheid werd genomen van de medewerkers. Jfules de Corte morgenavond in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Morgen, za terdagavond, treedt Jules de Corte voor het eerst op in Zoe terwoude. De organisatie is in handen van „Babel", die gezien de te verwachten belangstelling hiervoor het Don Boscohuis be schikbaar heeft. Reeds vorig jaar heeft men ge tracht deze begaafde zanger pianist met zijn geheel eigen stijl te contracteren, zonder suc ces overigens. Het programma vangt om 8 uur aan en de toegangsprijs is 3. weg verbindt met de nieuwe wijk, welke zal ontstaan in het saneringsgebied tussen de Tramsteeg en de Molenstraat. Het pad voert de wandelaars door een fraai aangelgd park. Zo komen aan de zijde van De Kuip twee pleintjes, omzoomd door bomen. Verder wordt ge dacht aan een veertigtal zit bankjes op een terrein, waarin niveauverschillen worden aange bracht, tot verhoging van het effect. Ook de hier en daar aan gebrachte muurtjes zullen stel lig de aantrekkelijkheid van het geheel verhogen. Het door ste- debouwkundige prof. ir. Van Tol ontworpen plan voorziet boven dien in een rosarium en vaste- plantenborders. In deze opzet is gerekend met een fraai uitzicht vanaf de omliggende straten en tevens vanuit het bejaardencen trum. ^et nieuwe wandelpark betekent ALKEMADE Op 2 janua ri zullen burgemeester Smol ders en echtgenote ten ge meentehuize van 20.30 tot 21.30 uur een nieuwjaarsre ceptie houden. LEIDEN Voor de bouw van een van de twee gymnastieklo kalen bij het scholencomplex aan het Valkenpad In de Meren wijk zal tijdens de komende raadsvergadering van Leiden een kredietvoorstel van iets meer dan een miljoen worden Tevens zal dan gedaan. In het plan zijn twee sportlokalen geprojecteerd, waarvan er één grote urgentie heeft. De raad vjrgadert 8 ja nuari weer voor het eerst, in het nieuwe jaar. Werkvoorziening zal als de raad accoord gaat met een door B en W voor te stellen plan voor een groot deel verhuizen naar het complex aan de Willem Ba- rentszstraat. VRIJDAG 29 DECEMBER .VIJF MEI HAL Schoolsport tafel tennis; aanvang 9 uur en finale om - 15 uur. Voor kerst-lnns. Kerst-outs e.d. zie ..Waar naar toe met Kerstmis", el- WARMOND De diepe knik in het wegdek tussen Tolbrug en Leebrug in Warmond, wordt momenteel opgehoogd. Voor veel automobilisten was dit weggedeelte aan het einde van de Abtspoelweg in het ver leden een ongeluksplaats vanwege de onoverzichtelijke situatie ter plaatse. Beide weggedeeltes zijn in middels zo goed als gereed terwijl men eveneens de laatste hand legt aan de toegangsweg vanaf de Leidse Vaart. voorstel wor den gedaan om de openbare school voor gewoon lager onder wijs aan de Rijnsburgersingel op te heffen. Om de school voort te laten bestaan zijn in to taal honderd leerlingen nodig. Momenteel bezoeken maar 68 scholieren dit gebouw. Het ge meentebestuur voelt ervoor om de school per 1 augustus 1973 op te heffen. De leerlingen zullen geleidelijk op andere scholen geplaatst worden. Nog meer onderwijsvoorstellen zullen aan de raad voorgelegd worden. 186.000 gulden is bij voorbeeld nodig voor de vervan ging van de tuimelramen in een zevental g.l.o.-scholen. De ra men in deze scholen zijn alle maal gelijk en gebleken is, dat deze krom trekken. In de plaats moeten stalen vensters komen. De gemeenteraad wordt ook voorgesteld een bedrag van 29.000 gulden uit te trekken voor de voorbereiding van de opknap beurten in het Noorderkwar tier en De Kooi. Voor wat betreft de Merenwijk leggen B. en W. de raad een voorstel voor om in het nog res terende gebied van de wijk en kel laagbouw te zetten. Ter plaatse kunnen dan 2.675 huizen verrijzen, waardoor het totaal in de Merenwijk op 5.490 komt. De raad zal zich verder uitspre ken over de aanleg van de voet gangerstunnel aldaar. De Ge meentelijke Dienst Sociale welkome verfraaiing kom van het oude dorp, terwijl het ook een bijzonder goede ge dachte is om op deze wijze het contact tussen de bewoners van Huize Jeroen én de Noordwijkse bevolking te blijven onderhou den. Omdat zij steeds Noordwij- kers in het park zullen treffen, zal er geen sprake zijn van iso lement. Het stichtingsbestuur had in zijn oorspronkelijke opzet voor de eigen tuin een bedrag van 50.000,- geraamd. De gemeente heeft op haar beurt nog eens een krediet van 100.000,- voor dit project beschikbaar gesteld. Voor het totaal van 150.000,- verwacht men een fraai plan te kunnen uitvoeren. De gemeenteraad bleek algemeen enthousiast voor het initiatief. „Van mij zou het nog meer mo gen kosten, als dat nodig zou blijken", zei een der raadsle den. Men verwacht, dat Huize St. Je roen in maart/april gereed zal zijn. Omstreeks die tijd zal ook de beplanting worden aange bracht. KATWIJK Om de be schikking te krijgen over gronden in het gebied Rijns oever moet de gemeente Katwijk de pachtrechten van de heer J. Haasnoot Azn. af kopen. Daarmee is een be drag van 50.000 gemoeid, afgezien nog van een vergoe ding voor „belastingschade". De heer Haasnoot zal dan op 1-jarig contract een hectare tuinland pachten van gronden die de gemeente van de heer S. Konijnenburg heeft gekocht. B. en W. gen de raad met de transac tie in te stemmen. KATWIJK De gemeente Katwijk is met de heer C. Haasnoot overeengekomen dat deze van de gebruiks rechten op de panden Voor straat 18 en 20 zal afzien. Tegen een vergoeding van 41.400 zal hij zijn bedrijf ter plaatse opheffen en als vetweiderij elders voort zetten. •LEIDEN Het bestuur van de voetbalvereniging ZLC houdt 1 januari een nieuw jaarsreceptie van vijf tot ze ven uur in de kantine aan de Boshuizerkade. Alle leden, oud-leden en donateurs (tri- ces) zijn van harte welkom. Na afloop is er een instuif. LEIDEN Op Nieuwjaars dag zullen alle postkantoren in Leiden en omgeving geslo ten zijn. De zelfbedienings ruimte aan de Gerestraat is op Oudejaarsnacht eveneens gesloten. 9 VOORSCHOTEN Ten ge meentehuize wordt op vrij dag 5 januari een openbare vergadering gehouden van de commissie voor maat schappelijk welzijn. Aan de orde komen onder meer de gemeentebegroting 1973, volkshuisvesting en subsi- I dies. Aanvang van de verga dering: 19.00 uur. ZOETERWOUDE - Socië teit „De Warbal" in Zoeter woude is oudejaarsnacht vanaf 24.00 uur open. Van avond is het gebouw aan de Hoge Rijndijk normaal ge opend. „Dooie punt" Langstraat gaat leven WASSENAAR Het werk aan de Langstraat Promenade gaat haar laatste fase in met de af- werking van het „dooie punt" midden in de Langstraat. Een en ander wordt gemaakt naar een ontwerp van de Wassenaar- se beeldhouwer Huub Hierok. Midden op de foto ziet men het begin van de vijver met fontein. Links en rechts de cirkels vo struiken en planten. Uiteindeli komen er nog zuilen die e< soort verbinding met de ka muur (links) moet vormen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4