Volkenkunde" geslaagd als ontmoetingscentrum Yoorschotense bibliotheek in benarde omstandigheden Patiënten danken dokter Van Alphen Huiseigenaren moeten oude huizen opknappen streeknieuws Jeugd drie dagen bij poppenspel en gamelan OOK Wat u moet weten Tijdens drukbezochte receptie: Parkeerautomaten op de autopleinen VRIJDAG 29 DECEMBER 1972 LE1DSE COURANT 55 LEIDEN Het wordt voor de jeugd in de schoolloze tijdvak ken in een stad als Leiden steeds moeilijker om met de ziel onder de arm rond te lopen. Neem bijvoorbeeld deze kerst vakantie. De musea van Leiden en dat zijn er bij elkaar nog al wat hebben de koppen bij een gestoken en er kwam een zeer attractieve Kerstpuzzelac tie uit de bus. Tot 10 januari zijn alle Leidse musea gratis toegankelijk voor iedereen, voor oud en jong. Je steekt er wat van op en dat is natuurlijk een doel waar elk museum naar streeft. Het aan steken van rotjes kun je in deze dagen niet geheel de kop in- drukken, maar links en rechts blijkt, dat de jongens en meis jes en in vele gevallen ook de ouderen hun weg naar een van onze culturele en leerzame op- slagplaatsen hebben gevonden. Een van de meest opzienbarende hoogtepunten van de afgelopen museumvullende week bood het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat. Hier is woensdag, donderdag en vrijdag vanaf 10 uur 's morgens tot bij vijven des middags alle activi teiten naar een geslaagd eind punt, onvermoeid geassisteerd door zijn mensen, die vrijdag middag gewoon enthousiast wa ren over het resultaat van deze ,,open dagen". Zoals „Volken kunde" deze week was, behoort elk museum te zijn: een huis waar je zomaar kunt binnenval len, er plezier hebben en dan en daarna mochten de kleine acteurs en actrices het Ra- mayana naspelen met de exoti sche poppen vanachter een groen schot. Dan brak de fanta sie (aan de daden van het lite- raire gegeven) los en, bijge stuurd door Phita werd met be hulp van de trouwe gier Jatajoe en de niet minder loyale aap Hanoeman de boze reuzenko ning Rawana (die het op de lief- niet kijken jullie". „Hé jongens, zullen we het vieren?", was de apotheose. Applaus. Vanuit het publiek: „hoi Hans, jij deed het leuk, man". Hans was weer Ra- ma-af en deed z'n winterjack aan. Op de film werd nog ver toond hoe de mensen in India het verhaal zelf spelen; als ma rionetten, houterig, maar fasci nerend dansend. Door een van de jonge bezoekertjes, die niet aanraking komen met dingen en gewoonten die je in je leven niet dagelijks tegenkomt, maar net zo belang rijk zijn als de entourage in je eigen leefomgeving. rijk geschakeerd program- educatieve afdeling van „Vol- kpnkiinHf" vorinrof o! ma afgewerkt dat vooral vele .honderden kinderen erg veel vertier heeft bezorgd. Erg op vallend daarbij was de rol die het museumpersoneel van hoog tot laag heeft vervuld. Iedereen deed mee om van dit toch al boeiende gebouw een gezellig ontmoetingscentrum te maken. De suppoosten overigens steeds oplettende lieden in een enigszins gereserveerd keurslijf leken de vriend van alle maal. Je kon staan schutteren met een koffie-chocolade-auto- maat, maar dan was er altijd wel een museumdienaar die het ..„.kwartje en de drank de gewen ste weg deden gaan. Directeur dr. P. H. Pott struikelde bijna over het jonge volkje op z'n mo numentale trap, maar bleef .gastvrij en vriendelijk lachen. Nauwelijks een ogenblik rust werd gegund aan de educatieve afdeling van het Volkenkunde- De heer Van w museum. Dr. G. D. van Wen- u. gen, het hoofd der afdeling, loodste boven het gewoel uit kenkunde" verzorgt al geruime tijd regelmatig programma's voor schoolgroepen, verenigin gen van huisvrouwen en alle an dere denkbare organisaties, voor deze gezelschappen komen Afrika, de beide Amerika's, Azië of welk onbekend plekje op aarde ook een dag tot leven. „We vonden echter wel dat ook de individuele bezoeker recht heeft op wat extra's. Zijn be langstelling zou wat beter geho noreerd moeten worden dan al leen maar vluchtige indrukken tallige Sita had voorzien) over wonnen. .Ontzettend kouwe handen heb ik", zei Sita. „Zal ik ze even warmen?" stelde Rama voor, die keihard over de groene plant achter het hert (dat eens een minister was geweest) aan- tippelde. Hilariteit in het theater zaaltje. Rawana ontvoerde op een gegeven moment Sita en de prinses riep geschokt: „Gier, help je even?". „Okido", ant woordde de gier gul, ofschoon hij het gevecht met Rawana „al vijf veren kwijt was". Even la ter deelde Rama mede: ,,0 jee, m'n lieve vrouw is ontvoerd". „Welke vrouw?" (vroeg een we reldwijs jongetje): „M'n eigen vrouwtje," reageerde Rama se lectief. Programma 'Vrolijke arke' LEIDEN In het clubhuis „In de vrolijke arke" aan de Pie terskerk Choorsteeg worden In de komende vakantiedagen een aantal activiteiten voor kinde ren georganiseerd. Het programma ziet er als volgt uit: dinsdagmiddag 2 januari, knutselwerkplaats van 2 tot 4, kosten 50 cent; woensdagmor gen 3 januari, knutselwerk- plaats van 10 tot 11.30, kosten 50 cent; woensdagmiddag 3 janua ri, spelenmiddag van 2 tot 4, kosten 50 cent; donderdagmor gen 4 januari, boetseren en. tim meren (6-8 jaar) en bingo (8-11 jaar) van 10 tot 11.30, kosten 50 cent; donderdagmiddag 4 janua ri, zwemmen in „de overdekte" in de Haarlemmerstraat van 2 tot 4, kosten, een gulden; vrij dagmorgen 5 januari, knutsel werkplaats van 10 tot 11.30, kos ten 50 cent; vrijdagmiddag 5 ja nuari, dubbeltjeskermis van 2 tot 4. kosten 10 cent per stand; zaterdagmorgen 6 januari, knut selwerkplaats van 10 tot 11.45, kosten 50 cent. opdoen bij het wat verloren Zo ging het door tijdens het i rondlopen LEIDEN In Leiden zuid west zal op dinsdag 2 januari een grote kerstboomverbran ding worden georganiseerd. Voor de eerste "keer wordt dit gedaan onder toezicht van de speeltuinverenigingen Prinses Beatrix en Zuid-West en natuurlijk onder het wa kend oog van de brandweer. Aanvang 19.00 uur. Plaats van handeling: het grasveld aan de Schubertlaan. 9 LEIDEN In de Seringen- straat is woensdag een keet- wagen opgebrand. Naar het zich laat aanzien hebben met vuur spelende jongens de wagen in brand gestoken. LEIDEN— Woensdag is er ingebroken in de St. Leonar- duskerk aan de Haagweg. De inbrekers trokken enkele offerblokken van de muur om deze te legen. Het geluk was niet aan hun kant want de avond tevoren waren de blokken van hun last ont daan. het museum. Daar- tot dit experiment gekomen tussen Kerstmis en Nieuwjaar, omdat we een grote toeloop verwachtten. En ik moet zeggen", aldus dr. Van Wengen, „het is geweldig leuk gelopen allemaal. Iedereen kwam ogen en tijd te kort. De kinderen wa ren gewoon geamuseerd". zijn staf hadden bewust gekozen voor een scala van mogelijkheden. Drie dagen lang werden 's mor gens en 's middags films ge draaid; over Japan, over de In dianen en ga maar door. Zes maal van de week werd het poppenspel over het Ramayana, een verhaal uit de Indische lite ratuur, opgevoerd, verteld en la ter uitgebeeld door de kinderen zelf. Even zovele keren zaten de jongens en meisjes diep gecon centreerd gamelan te spelen rond de heer Van Wengen die eerst het „telwerk" verdeelde en zo idereen z'n partij inprent te. Onder zijn regie werden het kostelijke uitvoerinkjes van pri mitief gamelanspel. Hier en daar staken tongetjes van louter ijver en ingespannen aandacht tussen de lippen. En in je ver beelding zag je de wajang golek, de wajang wong en beber, of hoe de verschillende types ook mogen heten, achter het witte scherm meefigureren. Zesmaal was er een rondleiding met film op de afdeling van Fai-La!, de prachtige rondzwerving door het Zuidzeegebied. „Het is zo best gegaan, dat we na deze uitste kend geslaagde proef in de Paasvakantie weer iets derge lijks gaan opzetten", weet dr. Van Wengen nu al te vertellen. Het poppentheater rond Rama en Sita had grote aantrekkings kracht op de jeugd. Phita Uit- tenhout, een van de medewerk sters van de educatieve afde ling, vertelde het verhaal van de prins die zijn prinses kreeg proviseren op het Ramayana in „Volkenkunde". Het waren niet al-een Leidse vertolkers maar ook Hagenaars en Amsterdamse kerstlogees. We hoorden gewoon theatertalenten. Tenslotte werd Rawana („Bevrijd me van die lelijke boze engkop", vroeg Sita) overwonnen. Rama om helsde Sita: „Eén kusje maar. waarop een aap rea geerde: „dat mag niet, hoor; van Phita's zijde week, werd de film luid van deskundig com mentaar voorzien. Na het Ra mayana rende de meute naar de gamelan, waar de heer Van Wengen zich al aan het „inspe len" was. Gamelan is niet zomaar iets. Ga melan is de Schouwburg van de Javaan, zijn Holiday on Ice of de Onedin-Line op de tv. Game lan gaat alleen veel dieper want een rijke overlevering komt in klank en gebaar bovendrijven. Zelfs de kinderen van het rijn poppenkast spelen: leuker dan kijken. lage land aan de Noordzee ra- ^mmmmmmmmmm ken in de ban van het spreken de hout en brons, dat in „Vol kenkunde" een „andersklinken- de" rijkdom blootlegt. Er is vraag naar.-Daarom gaan „Vol kenkunde" en de Leidse Mus- ziekschool samenwerken. Kinde ren tussen de 10 en 14 jaar, die graag gamelan spelen, kunnen in het museum een cursus van 20 gamelanlessen volgen. De animo is groot, want er zijn nog maar 5 plaatsen open voor deze cursus die op 20 januari start. Wie werkelijk zijn of haar har tje heeft verpand aan het spel van de gamelan, kan altijd bij „Volkenkunde" terecht. Ton Pieters LEIDERDORP - De KVP afdeling Leiderdorp houdt op 10 januari in de Scheppings- kerk een ledenvergadering. Gediscussieerd zal er onder meer worden over de kabi netsformatie en de toestand waarin de eigen partij zich bevindt. Tevens wordt af scheid genomen van het be stuurslid de heer Evers. Aanvang van de vergade ring, 20.15 uur. LEIDEN In de kapel van het kerkhof „Zijlpoort" zal op dinsdag 2 januari de Mis der overledenen gehouden worden. Aanvang negen uur. keert in een zeer moeilijke si tuatie. Door het probleem van de huisvesting komt thans een LEIDERDORP De kerstinstuiven van de stichting-J eugdwerk Leiderdorp en de jeugdcommissies van de samenwerkende kerken, zijn deze week een enorm succes gebleken. Zowel in de zalen van de schep- pingskerk als in Hocus Pocus aan de Lindelaan was het een drukte van belang, ook 's avonds. Want het ging elke avond tot 10 uur door. Hedenavond is het voor het laatst. Gisteren tegen vijven had men in de scheppingskerk al meer dan 2000 „binnenvallers" gehad. Algemene en de R.K. Biblio theek in december 1967 werd de bibliotheek voorlopig gehuisvest in twee aparte gebouwen. De jeugdbibliotheek kwam in het voormalige r.k. schoolgebouw aan de Veurseweg 18 en de bi bliotheek voor volwassenen in het voormalige schoolgebouw in de Schoolstraat 48. Geen geschikt onderdak meer en opschorting rijkssubsidie In juli van dit jaar verkocht het R.K. Schoolbestuur het school gebouw aan de Veursoweg 18. De nieuwe eigenaar Hoogvliet van het Cash Carrybedrijf aan de Papelaan gaf de biblio theek tot 1 oktober de gelegen heid het pand te verlaten. Inmiddels is deze termijn verstre ken. Het Cash Carrybedrijf maakt officieel nog weinig moeilijkheden en ziet waar schijnlijk meer heil in een goe de samenwerking met de plaat selijke overheid dan een botte uitzetting gevolgd door waar schijnlijk andere maatregelen op het gebied van het verkeer van de zijde van de gemeente Voorschoten. Het direkte gevaar voor een ver der blijven functioneren van de jeugdbibliotheek komt van de rijksoverheid. In de aan biedingsbrief bij de gemeentebe groting voor 1973 schrijven b. en w. van Voorschoten: „Zowel het bestuur van de Stichting Het opgaan de Rijkslnspektie der Openbare Bibliotheken voor Zuid-Holland en Zeeland bij brief van 25 ok tober 1972 in het vooruitzicht gesteld, dat indien vóór 15 de cember 1972 geen aanvaardbare tussenoplossing is gevonden, zij zich genoodzaakt zal zien aan de Staatssecretaris van Cultuur Maatschappelijk Werk en Re creatie te adviseren over te gaan tot een opschorting van het rijkssubsidie" teerd 16 november 1972 i wen een oplossing gevonden te hebben, is inmiddels de fatale datum van 15 december verstre- voor de huisvesting. Op de be groting voor 1973 is een bedrag van 300.000 uitgetrokken voor huisvesting bibliotheek. „Dit be drag piet vestiging van de dependance van de Leidse Scholengemeen schap, waardoor dc meest ideale huisvesting bij het Cultu reel Centrum een droomkasteel is geworden. De zaak huisvesting openbare bi bliotheek „speelt" al jaren in de Voorschotense gemeenteraad. Een van de mogelijkheden eni ge jaren terug was het Am bachtshuis op de Voorstraat. De volledige restauratie van dit ambachtshuis loopt in de miljoe nen (ongeveer 3 miljoen), zo dat restauratie voorlopig een droom blijft en alleen.de eerste fase ad 400.000 indien er niet te veel tegenwind van hoger hand komt in 1973 aangevangen kan worden. Deze eerste fuse omvat niet veel meer dan aan wijzing van do architect en af ronding van de plannen. do Leidseweg blijkt niet de ideale oplossing te zijn, Indien althans de gemeente eigenaar kan wor den van dit schoolgebouw. Deze verouderde school biedt naast te weinig ruimte, zeer weinig com fort en de „licht-inlaten" (ra men) zijn te klein Openbare Bibliotheek Voorscho ten als ons College heeft zich al herhaalde malen op deze precai re situatie beraden. Een (tijde lijke) oplossing werd tot dusver niet gevonden. Inmiddels heeft vastgesteld", aldus de wethou der van financiën W. J. Iestra, die o.a. mededeelde dat de ge meente naarstig aan het zoeken openbare de Rembrandtscholen- gemeenschap te Leiden leek een oplossing. Helaas voor de biblio theek heeft de gemeente Leiden het schoolgebouw bij het Cultu reel Centrum gehuurd voor de natte vinger Hoewel niemand verwacht, dut tijdens dc jaarwisseling de bi bliothecaresse en haar assisten ten met al de boeken op stront gezet zullen worden, is de nood hoog gestegen en kan men ver wachten dat tijdens de begro tingsbehandeling in januari de bibliotheek een „tophit" zal worden omdat er „enig muziek" zit In de oktivltelten, die nagela ten zijn om voor een tijdige op lossing te zorgen. Waal (PvdA) tot college B. en W.: LEIDEN In een uitgebreid schrijven van de heer C. Waal aan burgemeester en wethou ders van Leiden vraagt het PAK-Iid zich af hoe het zit met de eens beloofde aan schrijvingen door het college aan huiseigenaren om sterk ver- Vallen huizen meer bewoonbaar te maken. Het raadslid vreest na- melijk, dat bewoners van be paalde huizen tussen de wal en ■het schip zullen vallen nu be gonnen wordt met het verbete ringsplan van een aantal wijken In Leiden. Dit plan dekt name lijk niet alle oude huizen. 'te heer Waal dringt er bij het college van burgemeester en wethouders op aan, om huisei genaren aan te schrijven om verbeteringen van woningen uit té voeren, die de bewoo.ibaar- "heid ten goede kunnen komen. ■Volgens het raadslid is het zelfs 'Wgelijk, dat de gemeente zelf het heft in handen neemt en voorzieningen kan treffen op kosten van de huiseigenaar, •fct wcrngbeleid van Leiden is •naar het oordeel van de PAK-er zeer passief te noemen. Een ac hieve: e aar-nak van de zaken zou volgens hem verkrotting en hoge uilgaven voor herstelwerk zaamheden kunnen voorkomen. Hij voegt daaraan toe, dat zijn fractie indertijd zeer ingenomen was met het plan de formatie bouw- en woningtoezicht te ver sterken. Tot zijn spijt heeft hij moeten constateren, dat dertien maanden na de eerste plannen in deze richting, er nog hele maal niets veranderd is. Een punt is, dat volgens de heer Waal nog nooit is voorgekomen, dat het college van B en W. de gemeente Leiden in haar hoeda nigheid van huiseigenaar heeft aangeschreven, terwijl volgens de briefschrijver toch alge meen bekend is, dat het gemeentelijk woningbezit veel „Koophandel" 5 jan. bijeen LEIDEN De nieuwjaarsverga- dering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijn land wordt op 5 januari in de grote zaal van de Lakenhal ge houden. De voorzitter zal tijdens deze bij eenkomst beschouwingen wijden, aan de toestand in het bedrijfs leven. De aanvang is om 15.30 woningen omvat, die dringend aan een opknapbeurt toe zijn. Hij vraagt zich daarom ook af waarom de „huisbaas gemeente Leiden" een andere behandeling krijgt wat dit betreft dan an dere huiseigenaren. Elf vragen heeft de heer Waal aan het college, waarvan hij er één in ieder geval voor de be handeling van de begroting eind januari 1973 beantwoord wil hebben. Deze vraag is hoe groot de uitbreiding van de afdeling bouw- en woningtoezicht moet zijn om regelmatig en systema tisch alle voor 1950 in Leiden gebouwde woningen op hun be woonbaarheid te onderzoeken. Voorts wil de heer Waal graag weten hoeveel aanschrijvingen B en W in de loop der tijd de deur uit hebben gedaan. Hij vraagt zich verder af in hoever re het achterwege laten van deze gemeentelijke plicht als een onrechtmatige daad van het college ten opzichte van de be woners kan worden beschouwd. Een geheel andere vraag sluit de rij in de brief van het raads lid: „Is het college van oordeel, dat het bouw- en woningtoezicht in de toekomst tot de taak van het gewest zal moeten gaan be- Beeld tijdens de drukke receptie van patiënten LEIDEN Het is de bedoeling, dat op de Garenmarkt, Beesten markt en Ir. Driessenstraat 500 gulden weg na inbraak in Arendshorst LEIDEN In de Arendshorst is woensdag ingebroken en een geldkistje met een inhoud van 500 gulden en een zilvren mun tenverzameling gestolen. Het geld behoort de buurtvereniging „De Horsten" en wordt „zeer node" gemist. parkeerautomaten zullen wor den geplaatst. Dit zijn appara ten, door middel waarvan een automobilist een bepaalde par- Deze worden in het midden van het parkeerterrein geplaatst ter wijl bij de ingangen van de ter reinen borden komen die duide lijk maken, dat onmiddellijk na het parkeren van de auto een kaartje uit de parkeerautomaat moet worden gekocht. Na de muntinworp geeft de automaat een kaartje af, waarop zijn aan gegeven het betaalde bedrag, de week, de dag en het tijdstip, waarop de parkeertijd eindigt. Dit kaartje moet aan de binnen zijde van de auto tegen de voor ruit worden bevestigd, keertijd kan kopen. LEIDEN Onder zeer grote be langstelling nam dokter Van Al phen in het Snouck Hurgronje huis afscheid van zijn patiënten. Of eigenlijk was het andersom. De patiënten, waaruit een comi té ter afscheid was gevormd, namen afscheid van hun arts want slechts met moeite had men dokter Van Alphen naar het Rapenburg gekregen. Hij zwichtte pas voor het accepte ren van een receptie toen het comité hem vertelde welk een enorme belangstelling er be stond bij zijn ex-patiënten om hem de hand te drukken. En ze waren gekomen: reeds tien mi nuten na het begin van de re ceptie stond men in een lange rij om nog een woordje te kun nen wisselen met dokter Van Alphen die bijna veertig jaar arts in Leiden is geweest. En niet alleen arts; in het plaatse lijk leven bekleedde hij ver scheidene functies. Zo was hij tot voor kort voorzitter van het Groene Kruis, voorzitter van het ziekenfonds „Boerhaave", voorzitter van de Stichting Art sencentrum, voorzitter van de commissie van toezicht op het Ziekenfondswezen en bestuurslid van de afdeling van de Kon. Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst. De voorzitter van het „Comité afscheid dokter Van Alphen", professor P. de Boer, sprak na mens de patiënten zijn dank uit voor al hetgeen dokter Van Al phen gedaan heeft. „Als vriend en patiënt zijn wij er tegen om afscheid van onze dokter te ne men en het guat dan ook met pijn in het hart", zei prof. De Boer. Het geheim van het dok ter-zijn van Van Alphen vond hij terug in het devies vun diens leven namelijk degene die er moeilijk voorstaat moet gehol pen worden. Vooral de toepas sing van dit devies maakte hem tot zo'n gewaardeerde arts en vriend. Ook haalde professor De Boer vele herinneringen van vroeger op. Zo had Van Alphen hem eens verteld wat een hekel hij had aan het trappen lopen. Zijn oplossing was even eenvou dig als typerend: hij ging zo snel mogelijk de trap op en af,, nauwelijks vragend aan degeen die de deur opende waar de pa tiënt eigenlijk wel lag. Na zijn toespraak overhandigde dc pro fessor het geschenk van dc pa tiënten. Het was een portret van Van Alphen zelf dat was gete kend door de Leidse schilder en tekenaar P. Herfst. In een kort woord betuigde de scheidende dokter zijn dank voor de ca deaus en voor de grote belang stelling van zijn patiënten waar voor hij hoopte veel goeds te hebben gedaan.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3