Voetbaltrainers unaniem van mening: Schaf gele kaart af DE JONG: RALLYRIJDEN IS NIET GEVAARLIJK REMISE GENOEG VOOR SIJBRANDS Evert Tennissen:Ik heb liever 15 fnllprofs dan 30 semiprofs Kovacs terug Piot beste voetballer van België VRIJDAG 29 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT Zeist Een grote groep trainers uit het betaald voetbal in Nederland is gis- - termiddag in het KNVB- sportcentrum te Zeist bij een geweest om te praten over het teruglopen van de toeschouwersaantallen bij ere- en eerste divisiewed strijden. Na afloop van de bijeenkomst maakten de trainers de volgende reso- lutie bekend. ".„De trainers uit het betaald voet bal op initiatief van de vereni- ging van oefenmeesters in Ne derland (WON) in vergadering bijeen te Zeist constateren dat de publieke belangstelling voor het betaalde voetbal daalt, zoals in vele ande relanden van Euro- pa. Vele factoren die van in- vloed zijn op deze daling liggen op een gebied buiten dat van de trainers, aangezien zij geen of niet voldoende medezeggen- l schap hebben in het beleid van het betaald voetbal in het alge- meen. Dit in aanmerking geno men stellen de trainers dat: 1. Het aanbeveling verdient om attractief en zonder angst aan vallend voetbal te spelen. De trainers tekenen hierbij aan dat het kwaliteitsverschil van de elftallen en de instelling van sornmi»e clubbesturen dit soms moeilijk maken. De traine.s dienen meer vrijheid van wer- ken te hebben; j2. het aanbeveling verdient om de fout van het afschaffen van de jeugdcompetitie betaald voetbal te herstellen. De opleiding en stimulering van de jeugd is on- ontbeerlijk voor het betaald j voetbal: "3. het betaalde voetbal in tactisch opzicht te ingewikkeld is. Het tactisch concept moet eenvoudi ger worden; 4. de clubbesturen zich dienen te beraden over de organisatie in de clubs in het algemeen. Onder andere t.a.v. transfers, spelers, salarissen en toeschouwersac commodaties; 5. er in Nederland voldoende spe lerstalent aanwezig is. Dit moet via een jeugdopleiding ontwik keld worden, hetgeen echter na delig wordt beïnvloed door het verschil in status van de ver schillende spelers; 6. het publiek dat weinig meer door de ciubs geboden wordt, een veranderde instelling heeft t.a.v. de betaald voetbalwed strijden; 7. het wedstrijdbezoek nadelig wordt beïnvloed door recht streekse verslaggeving via tele visie en radio; 8. de schrijvende pers zich vaak te kritisch opstelt. Het contact trainers-pers kan van de zijde van de trainers beter worden; 9,de gele kaart afgeschaft moet worden. Deze kaart wordt ver warrend gebruikt; 10. de scheidsrechters teveel geïn strueerd worden; 1}. er een beter contact tussen scheidsrechters en trainers moet komen; 12.de kwaliteit van de Nederland se arbiters redelijk is. Aandachtige luisteraars op de achtergrond deH(a) H(a) Tjuiphof en Bal teren waren die trainer in Zeist bijeen om te onderzoeken of zij inderdaad te blameren zijn. Hun conclusie luidde dat Chou- foers stelling een kern van waarheid bevatte. Maar ander zijds kaatsten zij de bal ook te rug naar de besturèn, die vol gens hen vaak hun trainers dwingen tot een weinig aantrek kelijke tactiek. Het zijn uiteraard niet alle clubs, die kampen met financiële moei lijkheden, Feyenoord en Ajax bijvoorbeeld behoeven bepaald niet elke cent tien keer om te draaien alvorens deze uit te ge- Kovacs en Happal hadden dan ook geen gevolg gegeven aan de aanschrijving van de WON, de organisator van de ij eenkomst in Zeist. Overigens zijn beide oefenmees ters met vakantie in het buiten land, maar Feyenoord en Ajax hadden in het geheel geen ver tegenwoordiger gezonden. Ook niet aanwezig waren hun col lega's Kohn, Knobel en Rem mers (eredivisie) en Brouwer, Vink, Van der Gijp, Beenhak ker, Dellow. Wullems, Zalal en De Jong (eerste divisie). Van de 38 trainers waren er 24 pre sent. Onder leiding van VVON- secretaris-generaal Jaap van der Leek splitsten die 24 zich op in zes groepjes van vier, die af zonderlijk in discussie gingen. Eiïen boezem de 24 oefenmessters bleken er 20 van mening Blok, Brand, Steur en Baan uitgezonderd, dat de hand in eigen boezem moest worden gestoken. ,In de meeste wedstrijden is te weinig te beleven. Wij zijn daaraan mede schuldig doordat wij, met name in uitwedstrijden veel voorkomen van doelpunten laten spelen", aldus de twintig. Henny Hollink van Roda JC be nadrukte dit met „Mijn ploeg speelt zo als ik dat wil. Ik als trainer bepaal het systeem". Bert Jacobs van FC Utrecht en Joop Castenmiller van Excelsior vulden dit aan met: „Zelfs te gen Ajax is het niet nodig ne gentig minuten lang te verdedi gen. Je krijgt in zo'n wedstrijd kansen op uitvallen. Maar onze spelers zijn vaok zo geëndoctri- neerd dat zij een lange pass eenvoudig niet aandurven. Risi coloos balbezit is dan heilig. Daar moeten we van af. Je moet tegen zeer sterke elftallen inderdaad verdedigen, maar dat kan ook constructief". Grote eenstemmigheid bestond ook onder de oefenmeesters over het simpeler maken van het voetbal. Castenmiller: „Wij vakmensen genieten van een mooie 1—2 combinatie, maar wat wil Jan Publiek: spanning voor het doel, scrimmages, knallende schoten en hoge voor zetten". Sensatie Evert Teunlssen (FC Den Haag): „Wij leggen de nadruk te veel op de oefenstof. Aandacht voor het zwaaibe?n, standbeen, ver antwoord positie kiezen, dek king, dubbele dekking, maar daar komt het publiek niet voor. Het gaat om sensatie". Daarop inhakend braken ook ver scheidene trainers een lans voor de individueel ingestelde, artis tiek begaafde speler. „Voor hem moet weer plaats komen", aldus Bert Jacobs. „Hij maakt dat een toeschouwer tevreden naar huis gaat. Een elftal be hoeft niet alleen te bestaan uit keiharde zwoegers. We moeten van die „paartjesstrijd" af. Wat geeft het als een voetballer niet kan verdedigen maar wel aan vallen. Je kunt een wedstrijd ook winnen door een doelpunt meer". Tot zover de zelfkritiek van de trainers. Volgens hen zijn er echter ook nog wel anderen aansprakelijk voor het dunnen van de toeschouwersrijen. Una niem vond men dat teveel clubs slecht geleid worden. Er zou te weinig aandacht zijn voor de problematiek van het aankoop beleid (paniekaankopen is ver spild geld)De salariëring van de spelers is dikwijs te hoog in verhouding tot de prestatie. „Waarom" vroeg "men zich af „moet een voetballer op zijn 30ste jaar binnen zijn ten koste van zijn vereniging? Daarnaast uitten sommige oefen meesters de klacht dat zij altijd en overal onmiddellijk resulta ten moeten boeken. „Anders ga je de straat op", aldus Bob Jan- se van FC Dordrecht. Ook ande ren pleitten voor langer etrai- nerscontracten, zodat de moge lijkheid ontstaat te werken aan de opbouw van een team. „Nu is het zo dat je hoe dan ook punten moet verzamelen. Mooi voetbal is dan voor je bestuur niet belangrijk. Dan mag er wel ultra-verdedigend worden ge speeld", was de algemene opi- Verwijt Wat betreft de opbouw van een team werd de clubbestuurtteren ook verweten dat zij om finan ciële redenen de jeugdcompeti tie betaald voetbal hebben doen verdwijnen. De imeste trainers willen die terug zodat zij zelf jonge talenten kunnen vormen. Evert Teunlssen pleitte voor het afschaffen van het B-team. „Dat kost teveel. Ik heb liever 15 full-profs dan 30 semi-profs". Ook de publiciteitsmedia konden over het algemeen geen genade vinden in de ogen van de oefen meesters. Vooral radio (Langs de lijn) en televisie (Studio Sport op zondagavond) waren de boosdoeners. Die program ma's zijn zo goed dat de men sen eigenlijk liever thuis met een flesje bier de voetbalwed strijd beleven", aldus Evert Teunlssen. „Er moet minder rechtstreeks worden verslagen". Ook de schrijvende pers werd door de vergadering geatta queerd. Men verweet de voet baljournalisten een te negatieve instelling en een te grote aan dacht voor Ajax en Feyenoord. De trainers gaven wel toe dat zij zelf te weinig doen aan een goed contact met de p3rs. Amsterdam Stefan Ko vacs heeft voorzitter Jaap van Praag laten weten dat hij zijn tweejarig con tract met Ajax, dat per 1 juli 1973 afloopt, niet zal verlengen. Stefan Kovacs die in Roe menië vergeefs heeft ge probeerd vergunning te krijgen om nog een jaar in het buitenland te wer ken, is per die datum be noemd tot directeur van de Roemeense voetbal bond. In die functie heeft hij de supervisie over alle vertegenwoordigende elf tallen van Roemenië. Sportprogramma HKVAKC, hoofd Nle, Pams— Dlc HagheSpang tohda. Blauw Wit—A nngsklasse D: KVS- -De Algemene directeur van de Roemeense voetbalbond: Stefan Kovacs AMSTERDAM In de voor laatste zitting van het in ternationale suiderdam- toernooi heeft Sijbrands door een zege op Baba Sy zijn punt voorsprong op Andreiko behouden. In de vandaag te spelen laatste ronde tegen de Rus heeft Sijbrands aan remise ge noeg om toernooiwinnaar te worden. Aanvankelijk gaf Baba Sy de we reldkampioen goed partij maar toen deze in het middenspel een voorpost op veld 23 kon plaat sen kreeg Sijbrands toch wel voordeel en werd de Senegalees teruggedrongen. Hij moest toen op een bepaald moment over gaan tot het nemen van een combinatie die hem weliswaar op de damlijn bracht maar hem toch twee stukken kostte. Deze materiaalwinst was voor Sij brands voldoende om het ontsta ne dammeneindspel tot winst te brengen. Andreiko bleef goed volgen door te winnen van Drost, die na verbreking van de positie een karakteristieke stelling over hield die bepaald gunstiger was voor Andreiko om weer een klassieke spelvorm te formeren. In deze fase overzag Drost de goede voortzetting hetgeen voor Andreiko genoeg was om de winst veilig te stellen. Wiersma moest afhaken. De Am sterdammer Van der Sluis ver dedigde uiterst taai en in een 7- om-7-stand was het lastig een voordeel voor Wiersma te on derkennen. De Fries trachtte door een schijnoffer nog een winnend eindspel te bereiken maar Van der Sluis hield het hoofd koel en Wiersma moest oen puntendeling toestaan. Roozenburg klom naar de fraaie vierde plaats door Mostovoy in een wat wilde partij in betere stand door een combinatie te verrassen. In de meestergroep heeft de Jeug dige Jeroen Goudt aan remise voldoende om winnaar te wor den. Tenslotte zullen de Russische dammers Metsjanski en Tsja- verdian uitmaken wie jeugdwe reldkampioen wordt. Zij ont moeten elkaar in de laatste ron de. Uitslagen van de gisteravond (10e ronde) in de grootmeestergroep gespeelde partijen zijn: Sijbrands (Ned.)—Baba Sy (Sen.) 20, Wiersma (Ned.)Van der Sluis (Ned.) 11, Hermellnk (Ned.)—Smith (V.S.) 2—0, Roo zenburg (Ned.)—Mostovoy (Fr.) 2—0, Faal (Gambia)—Jansen (Ned.) 1—1, Drost (Ned.)—An dreiko (Rusl.) 0—2. 3. Wiersma 16 pnt. 4. Roozenburg 12 pnt. 5. Drost 11 pnt. 6. Hermelink 10 pnt. 7. Baba Sy 9 pnt. 8. Smith 7 pnt. 9. Van der Sluis 7 pnt. 10. Jansen 5 pnt. 11. Mostovoy 4 pnt. 12. Faal 4 pnt. Uitslagen achtste ronde meester groep: Gregoire (Belg.)—Kemp (Sur.) 0—2, Maquet (Fr.)—Scholten (Ned.) 0—2, Goudt (Ned.)—Ju- bal (Fr.) 2—0, Benjamens (Ned.)—De Ruiter (Ned.) 1—1, Goeree (Ned.)-Badiali (It.) 0 —2. Stand in deze groep: 1. Goudt 12 pnt. 2. Badiali 10 pnt. 3. Benjamens 9 pnt. 4. Kemp 9 pnt. 5. Goeree 8 pnt. 6. Maquet 8 pnt. 7. De Ruiter 8 pnt. 8. Scholten 8 pnt. 9. Gregoiro 5 pnt. 10. Jubal 3 pnt. Uitslagen jeugd-wereldkamploen- schap zijn: Negende ronde: Hofstee (Ned.)— Metsjanski (Rus.) 1—1, Bhaillal (Sur.)—Tsjaverdian (Rus.) 1—1. Stand: De stand in de grootmeestergroep 1. Metsjanksi 15 pnt. 2. Tsjaverdian 14 pnt. 3. Hofstee 10 pnt. 4. Bhaillal 9 pnt. Moeilijker Het wordt steeds moeilijker de grote massa naar een voetbal stadion te krijgsn. Met grote frequentie klagen clubbestuur ders over het alsmaar leger worden van hun tribunes. Aller wegen zoekt men naar oorza ken, want het is immers een vreemde zaak dat de KNVB groeit en bloeit terwijl de mees ts profclubs slechts met de grootste moeite het hoofd boven water kunnen houden. Onlangs hief Herman Choufoer voorzitter van FC Den Haag een beschul digende vinger op naar de trai ners, die door hun te defensieve systemen het voetbalspel zijn charmes zouden ontnemen. Gis- 1RUSSEL - Christian Plot, doel man van Standard Luik en het Belgische nationale elftal, is ge kozen tot Belgisch voetballer van het jaar 1972. Mot kreeg 246 stemmen. De twee de plaats was voor Maurice Martens van Racing White (194). De beste Nederlander is Rob Rensenbrink (Anderlecht), die 91 stemmen kreeg. Hi] werd daarmee vijfde. Verdere Neder landers op de lijst zijn Ruud Geels en Nico de Bree (gedeeld 22e). ex-Anderlechtspeler Jai. Mulder (24), de momenteel op non-actief staande Nico Rijn- ders (FC Brugge) deelt de J8ste plaats met Jan Ruiter de doel man van Anderlecht. RIJSWIJK Tot nog toe ging het een keer fout. Bob de Jong reed met Pasen te gen een rotsblok en brak daarbij acht ribben en een pols. Toch blijft hij zeg gen: „Rallyrijden is een veilige sport." En dan zijn er nog de „bijkomende ge varen", zoals die keer, dat De Jong in Hongarije met een bajonet werd wegge- prikt of het voorval in Ier land, toen hij in een schiet partij belandde. Die bele venissen rangschikt de Rijswijkse rallyrijder on der het hoofdstuk „Avon tuur", dat hoort bij zijn sport. Evenals pech, de be kendste tegenstander in de rally. Een van die de tallo ze keren, dat Bob de Jong daardoor een wedstrijd vroegtijdig moest beëindi gen, was in de Rally van Monte Carlo 1972. Met Gijs van Lennep kwam hij met een vaartje van tachfig ki lometer uit de bocht. Er stonden twee wagens vast in de sneeuw, Van Lennep kon ze niet meer ontwij ken. Het zijn gebeurtenis sen, die de impopulariteit van de rallysport in Ne derland grotendeels verkla ren. Desondanks zal op 19 januari Bob de Jong met Bert Dolk vanuit Oslo ver trekken voor zijn vierde Rally van Monte Carlo. Het is de enige Nederlandse com binatie in het geweld van bij voorbeeld 75 Italiaanse. 69 Franse en 56 Duitse equipes. Al lemaal landen, waar wel be- Bob de Jong is de bijrijder, die in januari Bert Dolk blindelings" - aan de hand van de pace-notes over de trajecten moet leiden. langstelling bestaat onder om standigheden die niet beter of slechter zijn dan in Nederland. In het buitenland komt het voor, dat 200.000 mensen langs een parkoers staan opgesteld. Sponsors willen dan wel. Het zelfde geldt voor semiprof De Jong, die wel eens naar het bui tenland verhuist. „Want", rede neert hij, „daar hou je er nog wat aan over." Het houdt niet in, dat Bob de Jong versaagt in zijn strijd tegen het onbegrip, dat bestaat over het rallyrijden. „Het grootste bezwaar van de mensen is, dat wij zouden scheuren op de grote weg. Dat is niet meer zo. Natuurlijk moet je een bepaald gemiddelde ha len, maar dat ligt echt niet zo hoog. De eindrangschikking wordt voornamelijk beslist door de tijden gemaakt in klasse mentsproeven, die worden ge houden op een afgezet stuk. Dankbaar Naast de tegenstanders „om het gevaar" zijn er nog degenen, die wijzen op de milieuveront reiniging. Al met al een dank baar onderwerp voor de politi cus, die zich ook al vaker fel verzette tegen de rallysport. Bob de Jong: „Onze sport heet te altijd rechts georiënteerd te zijn. De reden, waarom kranten niets meer opnamen en ook de televisie, door de linkse invloe den, zich ging distantiëren". Het recentste voorbeeld van de grote politieke invloed speelde zich af, toen Bob de Jong een rally op Texel wilde organise ren. Het moest propaganda wor den, 's werelds beste coureurs zouden komen. De rechten voor uitzending van de Texelrally, uitsluitend voor TV gemaakt, waren al verkocht aan vele lan den. „Een klein groepje meende er tegen te moeten ageren. Uit een enquête is gebleken, dat het grootste deel van de bevolking voor de rally was. Maar toen er met geweld werd gedreigd, zijn we gezwicht. We hadden tenslot te de propagandistische waarde op het oog en die bereik je na tuurlijk niet op die manier." Veel kans op meer begrip kreeg het selecte groepje rallyrijders dus niet. „In Nederland moet je het niet in je hoofd halen om te zeggen: Ik ben tegen voetbal. Er vallen daar wel evenveel slachtoffers als in onze sport". Bob de Jong maakt die verge lijking met opzet. Hij speelde tot voor drie jaar bij RVC en Quick en kreeg zelfs eens een contract aangeboden van Olym- pique Charlois, maar gaf de voorkeur aan zijn studie. Als marketingdirecteur van een uitgeverij kan hij veel tijd be steden aan de sport, die hij zo graag in een ander daglicht zag. „Het is ook de onbekend heid. Er zijn in Nederland maar vijftig mensen, die weten waar over ze praten. Bovendien beho ren degenen die zich er voor in zetten tot de uitzonderingen. Ik geloof, dat men er bij de KNAC wel probeert iets aan te doen, maar het blijft bij een streven." Verslaafd Die wantoestand zal waarschijn lijk lelden tot het vertrek van Bob de Jong, een van de vijf Nederlandse scmi-professionals, naar het buitenland. Waar hij zich wel kan uitleven. „Niet al leen het r!j#,on, manr ook het voorbereidingswerk geeft erg veel voldoening. Het Is een deel van je leven, je raakt eraan verslaafd." De Jong doelt dan op de training van twee weken in Frankrijk en de drie weken, die nodig zijn voor het tekenen van kaarten en het plannen van do „service beurten", de voorbereiding van een Monte Carlorally. De Rijs wijkse semi-prof streeft dan nog naar een perfecte conditie. Hij is de bijrijder, of zoals hij het zelf noemt „de man met de lan ge adem.' „De chauffeur is de sprinter, de bijrijder moet twee nachten achter elkaar wakker kunnen blijven. Je vormt een equipe en hebt als het ware een huwelijk gesloten." Bob de Jong is met zijn 16-jarige ervaring hij begon met zijn veertiende de routinier, die weet dat elk leesfoutje fataal kan zijn. En dat de fabriek, wordt gereden hoge 0) waarmee de Nederlandse com- eisen stelt. „De 'resultaten beïn vloeden de verkoop. Als je niet aankomt en dat overkomt de meeste deelnemers zegt men al gauw: De wagen is niet goed. Maar meestal ligt de schuld bij de equipe. Do geluksfactor speelt nu eenmaal ccn grote rol. Ondanks het feit, dat het risico van uitvallen groot is, blijft Bob de Jong de propagandist. Die de slechte naam van zijn sport bij elke gelegenheid zal uitwissen. Hij stnat daarbij nagenoeg al leen. Zijn uitspraak: „Rallyrij den is ongevaarlijk" zal door weinigen serieus worden geno men. In Nederland spreken al leen prestaties aan. Een succes in de Rally van Monte Carlo kèn tot de ommekeer lelden. KEES KOOMAN

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11