onna Balj opening chaotische toch winst IJSHOCKEYTEAM LEED VERLIES Kerk dient bij apartheid haar consequenties te trekken Kerk en wereld debeste vloer: bedekking STORK Hasse Boerjes snel op sprint Cosmas Desmond: Prof. Pfuertner gaat praten met bisschoppen Kerkelijke kunst niet zo maar naar antiquairs WEER ACTIE VOOR KERKBIJDRAGE Nepal accepteert christenen niet KORTE METTEN DRAVERIJEN HILVERSUM is goedkoper danudenkt Til rn pionier overleden DEN HAAG TEGEN HOV Detry/Haag in finale Tom Docherty kocht weer in VRIJDAG 29 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT I PAGINA „De rooms-katholieke kerk van Zuid-Afrika is in principe tegen apartheid, maar in de praktijk wordt dit systeem door haar aan vaard". Dit schrijft de Engelse ex-franciskaan Cosmas Desmond in een in het Engelse dagblad „The Guardian" gepubliceerde verklaring naar aanleiding van zijn recente beslissing uit het priesterambt te treden. Cosmas Desmond bevindt zich in Johannesburg al sinds juni 1971 op last van de Zuidafrikaanse regering onder huisarrest, vanwe ge de publikatie van zijn boek „The discarded people" (het afge dankte volk). Hierin levert hij kritiek op de manier waarop de Zuidafrikaanse regering de Afrikaanse bevolking vanuit de blanke gebieden transporteert en opnieuw huisvest op het platteland. „Mijn ontevredenheid met de „officiële kerk", zo schrijft Des- mond", werd veroorzaakt door mijn ideeën over de socio-politie- ke taak van de kerk. Ik ben gaan inzien, dat de officiële politiek van mijn orde was, dat de kerk in feite een dergelijke taak niet kan hebben. De kerk heeft volgens haar bijne uitsluitend een geestelijke opdracht en moet ten koste van alles in haar bestaan de structuren in stand gehouden worden". Toch, zo gaat Cosmas Desmond verder, betekent het prediken van het evangelie, dat je in conflict moet komen met de allesom vattende ideologie van de apartheid. „Met een religieus-politiek systeem, dat lijnrecht staat tegenover de leer van Christus, om dat het is gebaseerd op scheiding en rassensuperioriteit". Desmond beschuldigt dan in zijn verklaring de bisschoppen van Zuid-Afrika ervan de apartheid alleen maar in principe te ver oordelen, maar geen logische consequenties te trekken, zoals de bisschoppen van Rhodesië dat in het verleden hebben gedaan. Dezen verklaarden in verband met nieuwe grondwetswijzi gingen, dat zij „in geweten geen enkele beperking kunnen aan vaarden voor hun vrijheid te werken voor alle mensen, ongeacht hun ras". Cosmas Desmond stelt in zijn verklaring vast, dat als de kerk in Zuid-Afrika haar werk zou doen, zij vervolgd zou worden. Maar „Christus voorspelde dat zijn volgelingen vervolgd zouden wor den en gevangen genomen, waarom vermijden wij het dan"?, zo vraagt hij zich af. „Met andere woorden, wij zouden die vervolgingen moeten door staan voor de zaak van de rechtvaardigheid. Misschien alleen door zo te handelen zouden wij voldoen aan onze opdracht te ge tuigen van Christus". PROF. DR. S. PFUERTNER Prof. dr. S. Pfuertner heeft aan de universiteit van Frei burg studieverlof gevraagd tot Pasen. Pater Pfuertner O.P. wil een deel van deze tijd be steden om met de Zwitserse bisschoppen te spreken over zijn omstreden leer inzake de seksuele ethiek. Zoals bekend, had de algeme ne overste van de Dominica nen, pater Fernandez, geëist dat prof. Pfuertner ontslagen zou worden als hoogleraar. Dit ve -zoek stuitte op groot verzet in universitaire kringen. Ook de Zwitserse bisschoppen wa ren in hun wiek geschoten van wege deze romeinse inmenging buiten de Zwitserse hiërarchie om. Op hun bijeenkomst van begin december verwezen de bisschoppen, die ook zelf enke le bezwaren hebben tegen de leer van prof. Pfuertner, de zaak naar een speciale com missie, die reeds enige maan den aan het werk is. Pater Fernandez zou bereid zijn zijn beslissing te herroepen, indien Pfuertner tot overeenstemming komt met de bisschoppen. De Diocesane Commissie Kerke lijk Kunstbezit, Stadhouderslaan 15 te Den Haag heeft er in een brief de aandacht op gevestigd, dat nog steeds kandelaars, wie rookvaten, zelfs monstransen en andere voorwerpen van kerkelij ke kunst door antiekhandelaren op de markt worden gebracht. Zij hebben deze voorwerpen ver worven bij pastorieën en kloos ters, maar de commissie wijst erop, dat verkoop van deze za ken uitsluitend kan gebeuren na haar goedkeuring en die van het bisdom. Vele parochies hebben een lijst ontvangen, waarop hun kunstbe zit is beschreven en fotografisch afgebeeld. Zaken die op deze lijst voorkomen blijven eigen dom van de parochie, maar wanneer men wil overgaan tot restauratie, tot bruikleengeving of verkoop dient de commissie te worden ingeschakeld. De waarschuwing van de commis sie geldt ook zaken als meubels, klokken, spiegels en dergelijke, die strikt genomen geen reli gieuze functie hebben, maar wel een hoge waarde kunnen verte genwoordigen. Het is vaak ge bleken, dat deze waarde niet wordt gehonoreerd door rond trekkende antiquairs. Voor de eerste keer sinds 1966 is er in communistisch China met Kerstmis weer een nachtmis opgedragen. Dat ge beurde in de kerk van de on bevlekte ontvangenis te Pe king. Bij de driehonderd gelo vigen, die de mis bijwoonden bevonden zich verscheidene buitenlandse diplomaten en on geveer dertig Chinese katholie ken. Celebrant was de Chinese geestelijke Shi Jou Kuan. De plechtigheid werd geheel in het Italiaans gehouden. Eenenveertig vertegenwoor- Van maandag 15 januari tot en met zaterdag 27 januari wordt door geheel Nederland een ac tie voor kerkbijdragen gehou den onder het motto „Kerk van de grond". Het weekeinde van 20 en 21 ja nuari zal het hoogtepunt van deze actie zijn, die is gericht in eerste instantie op het on derhoud van de priesters, pas torale werkers en anderen, die in kerkelijke of parochiële dienst zijn. Voorts is de kerk bijdrage bedoeld voor het on derhoud en/of de aflossing op kerkelijke gebouwen. De actie sluit aan op de finan ciële reorganisatie, die vorig jaar in het bisdom Rotterdam bevredigende resultaten heeft opgeleverd en is de voortzet ting daarvan. De actie „Kerk van de grond" is echter interdiocesaan. Voor 1974 is een interkerkelijke ac tie in voorbereiding. De regering van Nepal heeft een wet uitgevaardigd, volgens welke ieder die zich voor het christendom interesseert en de bijbel leest honderd rupees (vijftig gulden) moet betalen, dat is ongeveer het maandloon van een ongeletterde arbeider. Wie als gevolg van eigen bij belstudie christen wordt gaat voor een jaar de gevangenis in. Wie een ander tot het chris telijk geloof brengt staat drie jaar te wachten. Op preken en dopen staat zes jaar. digers van de voornaamste kerkgenootschappen in de V.S. hebben in een brief de hervat ting van de bombardementen in Vietnam veroordeeld. Bij de ondertekenaars waren twaalf methodistische en episcopaalse bisschoppen, verscheidene ka tholieke bisschoppen, de rab bijn Maurice Eisendrath en de vroegere secretaris-generaal van de Wereldraad van Ker ken, dr. Eugene Carson Blake. De boekhandel van het Vati- caan heeft een grammofoon plaat uitgegeven met werken van Lorenzo Perosi. Dit bij ge legenheid van de honderdste verjaardag van de geboorte van de vroegere directeur van het koor der Sixtijnse kapel. De bisschop van Rotterdam, dr. A. J. Simonis heeft Jos B. M. Blankers wegens emeritaat eervol ontslag verleend als pastor van het algemeen psy chiatrisch ziekenhuis St.-J oris en van het tehuis voor bejaar den St.-Vincentius te Delft. Tly G. J. Schouten o.f.m. is be noemd tot pastor van het team van pastores van het dekenaat Westland. Tussen de parochies Ever- dingen, Leerdam, Vianen en Meerkerk is eene interparochië le vereniging opgericht, de eerste in het bisdom Rotter dam. De staturen zijn per 15 november door het bisdom goedgekeurd, waardoor de ver eniging rechtspersoonlijkheid verkreeg. Dit heeft het voor deel, dat de parochies in vrij heid kunnen bepalen welke rechten en bevoegdheden aan de interparochiële vereniging worden overgedragen. Van de wereldbevolking is 16.6 procent katholiek, zo blijkt uit de nieuwste publikaties van het Vaticaanse statisti sche bureau. Dat komt neer op 605.918.000 katholieken, voor wie 413.438 priesters ter be schikking staan: 267.969 we reldgeestelijken en 145.469 re guliere priesters. GRONINGEN In de derde finaleronde van het Nie- meyer-schaaktoernooi heeft de Rus Oleg Roma- nishin, zijn aanspraak op de Europese jeugdtitel overtuigend onderstreept. Gisteren was een volgende mogelijke concurrent aan de beurt om onder het juk van de waarschijnlijke tweede Europese jeugd kampioen door te gaan. In een Siciliaanse partij kreeg zijn tegenstander, de Spanjaard Martin die toch echt niet bekend staat als een van de zwakkeren, geen voet aan de grond. In 24 zetten was het pleit be slecht. Tot veler verrassing wist de Ne derlander Roy Dieks de Duitser Buchal, woensdag nog bejubeld als een mogelijke serieuze con current van Romanishin, met veel bravoure te kloppen. Na de opening, waarin door Dieks een aktieve verdediging werd geko zen, kwam een stelling op het bord die de Nederlander alle kansen bood. Weliswaar wist chr-istofcr Baljon zag zijn gepeins beloond. Na een chaotisch begin Buchal de tweede zitting neg te bereikte hij als„og de voUe winst halen, maar in de voortzetting hiervan capituleerde hij na eni- ge minuten. Door dit resultaat ïïK„;i™deo?l ""fui kwam Romanishin alleen aan chenberg—Blelczyk 1—0; Füidlay— de leiding. Hij wordt op een ott 1—o. half punt gevolgd door de En- 1/2 p££ a/S^Ietczyk en V Jasdy 2. gelsman Miles, die door gede- 4/1;. Ancesdii. Finiay en inkiov 1 gen spel de Joegoslaaf Marjano- VJ- 7/8. Raaste^^ Bes^enay 1. vic naar de afgrond schoof. De Gro<,p' c. stefansson (iJsi.)-Keiier Nederlandse jeugdkampioen (Wdl.) 01weemnes (Belg.)—Orn- Christofoor Baljon. kwam na ^3.'(GÜ™- een voor hem kenmerkende Sey)—Cassar (Malta) 1/2—1/2; Omt- chaotische opening niet sterk te yedt (N°oi;)—KenmajT töosU i—0. Afgebr. partijen 2e ronde; CassarI- staan. Na een minder sterke £ek voortzetting van de Tsjech Spa- StóIld na 3 ronden: l.Ornsteln eek kwam kort voor de tijdscon- trole een stelling op het bord, HILVERSUM - Tornadoprijs (2440 m.): 1. Irona Bui tenzorg (S. van Dooyeweerd) 3.33.0 1.26.6; 2. Jacoba II; 3. Jupiter Schans. Wlnn. 15.50 pl. 3,50-5,50 5,80 kopp. 32,10 trio 20.714,'40. Typhoonprijs (2000 m.)1.' Jubilee Mac (M. C. Vergay) 3.01.9 1.28.3; 2. Karamba; 3. Karollne. Wlnn. 14,20 pl. 3,90 3,10 3,80 kopp. 85,-. Orkaanprijs (-2000 m.): 1. Karei Vo- lann (mej. M. Poort) 2.51.5 1.25.8; 2. Inneke Pluto; 3. Juweel Brewer. Wlnn. 4,40 pl. 2,30 2,30 1,90 kopp. 9,- Veolusprijs le afdeling (afstand 2000 m.): 1. Heno Victoria (H. Pools) 2..50.6 1.25,3; 2. Jacob D.; 3. Ino Victoria. Wlnn. 7,30 pl. 2,10 2,10 2,40 kopp. 31,-. ber) 2.45.6 1.22,8 2. Junlbes B; 3. Horse L. Wlnn 2,80 pl. 1,60 2,30 3,50 kopp. 7,20. Wodanprljs (afstand 2440 tie Norton (S. Hart 1.23,4; 2. Giovanni; 3. Guit. Wlnn. 7,50 pl. 2,60 2,80 1,70 kopp. 6,50 329,30. Aeolusprljs, 2e afdeling (afstand 2000 m.>: 1. Judge Olivier (H. Pools' 2.48,9 1.24,5; 2. Helmvogel S. Komtesse D. Wlnn. 4.- pl. 3,80 3,30 kopp. 37.80. Totallsatoromzet: ƒ356.168,-. als U tenminste naar het juiste adres gaat STORK Vloerbedekking aanzienlijk voordeliger altijd voordelige coupons ruime parkeergelegenheid ■Sfcvakkundige service VLOERBEDEKKING Zoetermeer: Dorpsrtraat 43, lel. 01790-9575 Rokkeveenseweg 60 (achter hel station), lel. 3257 LEIDEN In Leiden is in de nacht van woensdag op donder dag op 87-jarige leeftijd overle den de heer Anton Metz, die van 1926 tot 1938 leider was van het heren-turnkeurkorps. De heer Metz was hiervan "tevens oprichter. Hij was als zodanig één der pioniers van het keur- turnen in Nederland. die Baljon kansen bood winst. In tweede zitting buitte de Nederlander deze uitstekend Omtvedt 2 1/2. 3. Hellmayr 2. 4/7. Weemaes. Miranda, Keiler en Ipek 1 1/2. 8. Cassar 1, 9. Knlght 1/2. 10. Stefansson 0. De uitslagen 3e finaleronde zijn Groep A: '**-■*>■->-- o—i; ichal (Brd)—Dieks (Ned) (Eng.)—Marjanovlc (Joeg.) l—O; Urzica (Roem.)—Ker- nan (Ierl.) 1—0; Romanishin (S.U. —Martin (Spa) 1—0; Baljon (Ned) Spacek (Tsj.) 1-0. Stand na 3 ronden; 1. Romanishin 3 pnL 2. Miles 2 1/2, 3/5. Buchal. Dieks en Urzlea 2, 6/8. Spacek, Marjanovlc en Baljon 1. 9. Kernan 1/2 10. Martin 0. (Schotl.) 1Makropnulos (Griek)—Auchenberg (Den) 1—0; In kiov (Buig.)—Bessenay (Fr.) 0—1. DEN HAAG FC Den Haag oe fent dinsdag 2 januari tegen de Rotterdamse tweede klasser HOV, dat In 2B de leiding heeft. HOV wordt getraind door de oud-ADO speler Freek van der f t.e. De wedstrijd in het Zuiderpark begint om acht uur. KOPENHAGEN De angst van coach Wayne Hunter van het nationale ijshockeyteam, was dan achteraf toch terecht gebleken. Nederland dat in de eerste wedstrijd in het toernooi om de Pon- duscup Denemarken royaal versloeg, moest gis teravond in het team van Hongarije zijn meer dere erkennen. Met 7—3 wonnen de Hongaren die hiermede ongeslagen bleven en in feite al beslag hebben gelegd op de eerste prijs. Want niet aan genomen mag worden dat de Hongaren, die nog slechts één punt nodig hebben, zich morgen te gen Denemarken zullen vergissen. De Nederlandse ploeg nam door Corky de Graauw de leiding waarna de Hongaren gelijk maakten. Hans Christiaans tekende voor de tweede treffer. Dat was het laatste wapenfeit van de Nederlan ders die tot aan de derde periode niet meer tot scoren konden komen. De technisch begaafdere en ook in conditie bedui dend betere Hongaren liepen daarna uit tot 6—2. Via de periodieke scores van 32 en 30. Hon garije dat de winst al in handen had maakte zich in de laatste periode minder druk, waarvan Ron Krikke kon profiteren (6—3). Havan, de beste speler van de Hongaren schoot daarna nog een maal langs Tesselaar, 73. Bulgarije en Denemarken hielden het op 2—2 zodat deze beide teams zijn uitgeschakeld voor de ere plaatsen. Zij hebben uit twee wedstrijden één punt vergaard. Tom Docherty de manager van Manchester United, die in alle geval al naam heeft gemaakt, door in de afgelopen twee dagen voor bijna twee miljoen gulden aan spelersmateriaal te kopen. APELDOORN De Nederlandse kampioensploeg bij de dames Detry/Haag en Polonia uit Po len hebben zich gisteren in Apeldoorn geplaatst voor de fi nale van het internationale vol leybaltoernooi. Bij de heren zal de finale gaan tussen Ujpesl Dosza (Hong) en Tsj. Slavia (Tsjech). De uitslagen van de gisteren gé- houden wedstrijden zijn: Dames: Nimse (Hong)—Neder landse Jeugdploeg 2-0 (15-7 15- 10); Polonia (Pol)—Tsj. Slavia (Tsjech) 2-0 (15-9 15-9); try/Haag (Ned)—Alemannia (Wdl) 2-0 (15-10 15-4); Dynamp (Ned)—BKV Eloere (Hong) 1-2 (4-15 15-9 12-15). Heren: HSV Hamburg (Wdl)—Uj- pest Dosza (Hong) 0-2 (10-15 11- 15); Raak/SFC (Ned)—Dimitrov (Bul) 1-2 (15-13 12-15 7-15); Dy namo (Ned)—Tsj. Slavia 0-2 (10-15 6-15); Nederlandse Jeugd ploeg—FKS Stal (Pol) 0-2 (10-1? 4-15). MANCHESTER Voor de twee de keer binnen 24 uur heeft Tommy Docherty, de manager van Manchester United, een speler gekocht. Ditmaal de 20- jarige verdediger Al Forsyth van de Schotse club Partick Thistle. De prijs voor Forsyth was 100.000 pond sterling, ruim 800.000 gulden. Het is de bedoeling dat hij, even als George Graham, die woens dag de gelederen van United kwam versterken, zaterdag in de thuiswedstrijd tegen Everton wordt opgesteld. Docherty zou dan een elftal in het veld kunnen brengen ter waarde van één miljoen pond, een uniek verschijnsel in de Engelse lea gue, waar men aan transforbe- dragen toch heel wat gewend is. Het is evenwel nog niet zeker of Tony Dunne en Denis Law kun nen spelen. Beiden zijn (licht) Docherty is niet langer trainer van het Schotse nationale elftal. Als gevolg van het feit dat hij bij Manchester United in dienst trad, werd hij gisteren als coach van het Schotse elftal ontheven. De Schotse voetbalbond vergadert op 5 januari om zijn opvolger te kiezen. De beste kansen heeft Bobby Seith, momenteel trainer van Hearts. OSLO De beste Nederlandse en Zweedse hardrijders op de schaats zullen op 2 en 3 januari uitkomen tegen Sten Stensen en andere Noorse amateurs, op de traditionele nieuwjaars- wedstrijden op de openluchtbaan van het stadion van Jordal. De wedstrijden zijn georganiseerd door Oslo-Aliansen. Men had eerst willen rijden in het stadion van Bislet maar daar zou het ijs vanwege het zachte weer vermoedelijk niet goed genoeg zijn. Wordt het ook niets in Jordal, dan gaat men rijden op de kunstbaan van Valle-Hovin. De Nederlandse deelnemers zijn ondermeer Harm Kuipers, Pap pie van Dijk, Jos Valentijn, Jan Bazen, Ronnie Nooitgedagt en de veteraan Peter Nottet. De Zweden zijn Goeran Claeson, Oloph Granath, Oerjan Sand-, Ier, Bo Fransson, Dan Johansson, Jan Marmstaal, Sture Jo hansson en de sprinters Johan Granath en Matts Wallberg. De Noorse ploeg bestaat uit ondermeer Sten Stensen, Per Bjoe- rang, Lasse Efskind, Arnulf Sunde, Ole Iversen en Johan' Lind. De Nederlandse ploeg oefent thans onder goede weersomstan digheden te Hamar. FAGERNES De Skandinavische leden van de profschaats- groep ISSL hebben gisteravond in Fagernes trainingswedstrij- den gehouden. De Zweedse sprinter Hasse Boerjes maakte de snelste tijd op de 500 meter: 40.5 seconden. De Noorse veteraan Ivar Erik- sen won de 1000 meter in 1.25,6. Bjoern Tveter en Willy Olsen maakten op de 3000 meter dezelfde (winnende) tijd 4.36.0.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10