Artsen schrijven te veel pillen voor Roemenië regelt zijn verdediging HUISBRANDOLIE KRIIGT RODE KLEUR loden in Sovjet-Unie in moeilijkheden Toch Bormanns schedel Er is altijd plaats vooreen droogautomaat van Erres. DONDERDAG 28 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 UTRECHT (ANP) De hoeveel heden geneesmiddelen die de artsen de ziekenfondsverzeker den voorschrijven, lopen enorm uiteen. Sommige artsen zitten 70 procent boven 't gemiddelde, andere blijven er bijna 70 pro- cent onder. Dat blijkt, „pillen" (bij een gemiddelde van 13.493) van 4.888 tot 23.099, terwijl de receptuurkosten van de ..goedkoopste" arts 966 be droegen en die van de „duur ste" 4.742. In Hengelo waren de verschillen nauwelijks min der groot. ziekenfondsen in enkele plaatsen De algemeen secretaris van de zijn overgegaan op automati- sche verwerking van hun gege vens. Ze krijgen daardoor meer inzicht in de „voorschrijfge- woonten" van de artsen. In het maandblad van de unie <van ziekenfondsen geeft de heer i B. Honhoff, adviserend genees- Als men uitgaat kundige, een vergelijkend over- stelling dat e /zicht van de aantallen tabletten, capsules en dragees die de art sen in Hengelo en Almelo in no vember 1971 aan hun zieken fondspatiënten hebben voorge schreven en van hun totale re- ceptuurkosten. Ip Almelo varieerde het aantal unie, de heer J. de Vries, tekent hierbij aan dat vorig jaar via apothekers per verzekerde ƒ46.52 aan genees- en verband middelen is afgeleverd (exclu sief honorarium en kosten apo theker), terwijl dat bedrag in 1966 nog 20,08 was. Vissersnet bij IJsland doorgevaren O REYKJAVIK (RTR) Een IJs- lands patrouillevaartuig heeft 'gisteren bij de oostkust van het eiland de netkabels van een Britse treiler gekapt, nadat de 'schipper van. deze boot gewei gerd had de 50-mijlzone te ver- laten. De Britse vissersboot ver speelde daarbij zijn net. Sinds 1 september heeft IJsland i bepaald dat buitenlandse vissers ,niet zonder toestemming binnen 50 mijl uit zijn kust mogen vis sen. Daarvoor gold een grens van 12 mijl. Engeland en West- Duitsland hebben zich niet bij deze maatregel neergelegd. Vol gens de IJslandse kustwacht opereerden gisteren circa 35 Britse vissersschepen binnen de 50-mijlzone. Ondersteboven lopen onder tegen ijslaag TORONTO (AP) Een groep Ca nadese onderwater-onderzoe kers, werkzaam in de Resolute- baai in het hoge noorden, heeft v ondersteboven gelopen met de voeten tegen de ijslaag die het water bedekte. Dr. Joe Macinnis. leider van de expeditie, vertelde gisteren dat het ondersteboven lopen een, leuke sensatie is. „Eerst denk je dat je als eeri vlieg langs het plafond loopt en na niet lange tijd ben je eraan gewend. Het enige waaraan je eigenlijk merkt dat je ondersteboven loopt is dat de luchtbellen op stijgen naar je voeten". De expeditie heeft in de baai het eerste onderwater-station in. het Noordpoolgebied gevestigd. Dat „station" is gemaakt van een sterke kunststof die lucht bevat en er uitziet als een enorme luchtbel. betrokkenen op 1500 tabletten per jaar per persoon. Er zijn grote plaatselijke afwijkingen. Een patiënt in Maastricht heeft een „consumptie" van rond 2000 pillen per jaar, en die in Pur- merend „maar" 1100. De heer De Vries uit ernstige be denkingen tegen recepten, waar op 1080 tabletten worden voor geschreven, en tegen recepten waarop staat: „steeds herha len", „eindeloos", „doorlopend herhalingsrecept" of „100 keer herhalen". Dit zijn recepten, die in de praktijk van de zieken fondsadministratie voorkomen, de veronder- Als er ergens zuinigheid geboden van elke vijf is, dan wel hier, aldus de heer De Vries, die concludeert: „Meer is niet altijd beter. De gegevens die thans over de re ceptuur binnen gaan komen, hebben ons ernstig verontrust. En niet alleen in financieel op zicht". een nieuw probleem bij: waar hem in m'n overvolle keuken? Met een Erres droger is dat geen punt meer. Er zijn 2 Erres droogautomaten: 1 voor 4 kg en 1 voor 2Vi kg droog- gewogen wasgoed. De laatste kunt u eventueel - met behulp van een apart te leveren ophangset-heel slim ophangen boven bijvoorbeeld uw wasautomaat. Meer weten? Dan 'n briefkaartje naar: Erres Nederland B.V., Postbus 1481afd. D., Rotterdam. Uw droogproblemen zijl de wereld uit met Onderscheiding MOSKOU (TASS) Maarschalk Ivan Koniev heeft ter gelegen heid van zijn 75ste verjaardag de orde van Lenin gekregen. Na zijn militaire loopbaan in het leger van de tsaar te zijn be gonnen streed hij na de oktober revolutie van 1917 in de burger oorlog. In de tweede wereld oorlog speelde hij een belangrij ke rol bij de veldslagen bij de Dnjeper, de Oder en bij Berlijn en Praag. Na de oorlog was hij o.a. opperbevelhebber van de Russische grondstrijdkrachten en eerste onderminister van de- MARTIN BORMANN ALS RIJKSLEIDER HAMBURG (DPA) - Het is nu onomstote lijk bewezen dat Hit ler's kroonprins, Mar tin Bormann, dood is. Dit beweert althans het in Hamburg ver schijnende tijdschrift „Stern''. Onlangs zijn in West- Berlijn twee schedels opgegraven waarvan er, volgens „Stern"', een als die van Bor mann is geïdentifi ceerd. De andere sche del zou hebben toebe- Stumpfegger. Men neemt nu aan dat bei den op 2 mei 1945 zelf moord pleegden, nadat zij uit de bunker van de „Führer" waren gevlucht. Hun stoffelij ke resten zijn enige tijd geleden bij graaf werkzaamheden in de Invalidenstrasse in West-Berlijn gevonden. Tussen de tanden in een van de schedels zaten glassplinters, die vermoedelijk van een stukgebeten gifampul afkomstig zijn. juistheid van de identi ficatie te hebben. Het onderzoek door de justitie is nog niet ge heel voltooid. Men denkt er over onge veer twee weken mee klaar te zijn. De openbare aanklager in Frankfort, Wilhelm Metzner, verklaarde dat een dertig jaar ge leden ln Bormanns ge bit geplaatste gouden brug vermoedelijk het definitieve bewijs zal leveren dat de opge graven schedel die van leiding van het onder zoek naar de verblijf plaats van Bormann heeft, is in de gevon den schedel inderdaad een dergelijke brug aanwezig. Een zekere Fritz Echt- mann, een tandtechni- ker, die in de oorlog voor de tandarts van Bormann werkte, heeft tegenover Metzner verklaard, dat de gou den brug in de opge graven schedel zonder twijfel door hem was gemaakt. BOEKAREST (DPA/AFP) - Roemenië gaat speciale wettelij ke bepalingen uitvaardigen te gen elke schending van zijn soe vereiniteit en onafhankelijkheid. Deze zijn opgenomen in een wetsontwerp over de organisatie van de landsverdediging, dat gisteren door de minister van defensie, Ion lonita, aan het parlement is voorgelegd. Het Roemeense persbureau Ager- pres meldt dat het ontwerp ver biedt dat een handeling van een vreemde mogendheid die, de soevereiniteit, de nationale onaf hankelijkheid en de territoriule onschendbaarheid van Roeme nië zou kunnen aantasten of zijn defensiepotentieel verzwakken wordt aanvaard. Beslissingen over nationale defensieproble men vormen volgens het wets ontwerp een soevereine be voegdheid van de Roemeense staat, en het gebied van de staat is onschend- en ondeel- baaor. Al op de dag van de inval van troepen van het Warschaupuct in Tsjechoslowakije had partij leider Ceausecu verklaard dat het lidmaatschap van het pact de soevereiniteit van de lidsta ten niet mocht aantasten en hun onafhankelijkheid op geen enke le wijze mocht beperken. Het wetsontwerp biedt het kader „voor de mobilisering vnn alle menselijke en materiële reser ves voor de verdediging van ons vaderland in geval van een aan val". Het parlement neemt het ontwerp vandaag in behande ling. DEN HAAG Omstreeks 1 sep tember van het komende jaar wil de fiscus dat lichte stookolie en gasolie die niet voor het wegverkeer wordt gebruikt (huisbrandolie), rood wordt ge kleurd om te controleren of er dragen in de verleiding brengt. Er zijn verbruikers die jaarlijks over vele miljoenen liters dieselolie de nieuwe accijns van bijna 17 cent per liter moeten gaan beta pen. de brandstof uit een grote tank wordt geput. Ook zullen voortaan afzonderlijke tankwa gens voor de rode en de onge kleurde olie moeten rijden. len en dat worden dus grote be- Op 1 januari 1974 komt de vrij wel (genoeg) accijns op deze Tot en met 31 december z olie wordt betaald. Omdat in de komende negen maanden de be nodigde uitrusting voor het roodkleuren nog niet beschik baar is, zalhethelem aal van de eerlijkheid van de verbruiker afhangen of de verschuldigde accijns inderdaad wordt be taald. In de 2e periode zal de verbruiker namelijk door mid del van eenverklaring zelf aan de fiscus moeten opgeven hoe veel olie hij heeft verbruikt, en of die olie was bestemd voor de situatie vrij eenvoudig, doordat er slechts een accijns van 4,40 gulden per hectoliter geldt, met dien verstande dat de particulie ren (gezinnen, bejaardentehui zen e.d.) helemaal van de ac cijns waren vrijgesteld. Kanto renen fabrieken die gasolie als verwarmingsolie gebruiken die- nen 4,40 gulden per 100 liter te betalen. Na 1 januariwordt de accijns wel tot stelling voor de huishoudingen van de 3,26 cent per liter te ver vallen. verwarming of voor het wegver- Bij het bedrijfsleven zal het een keer. Se heer A. C. Reinhardt, secreta ris vande Nederlandse organisa tie van Oliehandelaren (NOVO), meent dat aangezien bet hier om zeer grote bedragen gaat. De overheid de burger wel erg en ander moeten veranderen om de nieuwe accijnsregeling te kunnen naleven. Tot nu toe is het dikwijls zo dat bij grote ver bruikers, die gasolie zowel ge bruiken om fabriek en kantoor te verwarmen als om er het vrachtautopark op te laten lo- Beroep tegen doodvonnissen verworpen •erwarmingsolie j RABAT (AFP) Het Marok kaanse hooggerechtshof heeft het hoger beroep van elf ter dood veroordeelde officieren en onderofficieren van de lucht macht verworpen. De officieren waren op 7 novem ber door de militaire rechtbank in Kenitra ter dood veroordeeld wegens hun aandeel in de aan slag die op 16 augustus op ko ning Hassan werd gepleegd. In de Kaukasus heeft het de laatste tijd geweldig gesneeuwd. Het ver keer is geheel ontwricht door de sneeuwlaag die doorgaans 2 tot 3 meter dik is. Reddingsploegen proberen ingesneeuwde mensen te bereiken. Over slachtoffers is nog niets bekend gemaakt. Run op wapens in W-Dnitsland BONN (Rtr) De Westduitsers hebben de laatste dagen van het jaar een stormloop ondernomen op de wapenwinkels om nog snel een geweer te bemachti gen, voordat op 1 januari stren ge beperkingen van kracht wor den. Na 1 januari mogen geen wapens zonder vergunning meer ver kocht worden. Tot dusver kon elke Westduitser ouder dan 18 jaar zoveel geweren kopen als hij maar wilde van jachtge weren tot automatische wapens met een onbeperkte hoeveel heid daarbij behorende munitie. Alleen voor pistolen en revol vers waren vergunningen nodig. Ieder die voor 1 januari een vuur wapen heeft gekocht krijgt auto matisch een vergunning wan neer hij het voor eind Juni laat registreren. Politiemannen achter tralies TURIJN (AP) In Turijn zijn drie politiemannen gearresteerd wegens het plegen vnn enkele gewapende roofovervallen In postkantoren, aldus maakte de politie bekend. De mannen gingen hierbij bijzon der vakkundig te werk. Bij de overvallen droegen zij dan bur gerkleren en waren gemaskerd. Als het geld binnen was in totaal slechts ongeveer tiendui zend gulden staken zij zich bliksemsvlug ln uniform, en gingen dan helpen de daders achterna te zitten. Het drietal, wiens leeftijd varieer de van 21 tot 25 Jaar, had nogal eens reprimandes ontvangen wegens het in diensttijd betoon de gebrek aan discipline. Universitairnieuws UTRECHT Aan de rijksuniv. te Utrecht zijn gesl. voor: kand. ex. biol. mevr. E. C. L. M. Cal- deira-Comvalius Den Haag. Kand. ex. natuurk.: H. G. W, Bouman Voorburg. Kand ex. Psych. M. B. Jansen Voorburg. Kard. ex. opvoed, mevr. M. C. Gevers-Braun Voorburg, mej. C. Jockin Den Haag, mej. M. M. Tubbing Leidschendam. j Wat voorafging: Na de dood van Peter Collins is Freda ernstiger gewor- den. Ook andere veranderingen treden op en dit ergert g Edwin. Zijn jongste zoon Robert, terug van de zeevaart- 1 school, wil zijn aandeel in de oorlog leveren en Edwin Than slechts zijn toestemming geven; dit veroorzaakt een verwijdering tussen hem en Jean. Bij een bombar- dement, waarbij het huis van de Ashtons getroffen wordt, komt bovendien een trommel te voorschijn met brieven en o.a. het testament van Jeans vader. AFLEVERING 7 TOEN Edwin het. bij het licht dat voor het gat in het dak viel, las. was hij woedend geworden. Want m i het testament stond dat, wanneer haar moeder, dat bro ze vrouwtje in een verzorgingshuis in Bournemouth, zou komen te overlijden, Jean een vierde gedeelte van de bezittingen van haar vader zou krijgen. Dat had Edwin i nooit geweten. Jean had hem al die jaren doen geloven dat zij niet meer dan een nietig gedeelte van de bezit- tingen van haar vader zou erven. Dus Jean wou goed bezorgd zijn. Het was niet nodig ge weest dat hij zich al die jaren voor Sefton had verne- I derd om een behoorlijk pensioen te krijgen, wat Sefton hem uiteindelijk met tegenzin had beloofd. Al zijn oude grieven tegen de familie van Jean kwamen weer in Edwin boven. Hij vond dat Sefton hem door 1 %n gemene streek aan zich had gebonden en het kwets- te hem diep dat Jean daa rblijkbaar aan had meege- wer.; Maar hij wist het nu en het was nog niet te laat. Hij was eindelijk vrij om te doen wat hij wilde. Hij be sloot zo spoedig mogelijk na Kerstmis te handelen. Hij zou naar Dennis Pringle gaan. Zolang als Margaret zich kon herinneren, hadden Jean en Edwin op kerstavond een onveranderlijk ritueel ge volgd. "s Avonds, wanneer de voorbereidingen voor de volgende dag achter de rug waren, zette Edwin Jean in de beste leuningstoel en legde haar voeten op de poef. Daarna bracht hij haar dan, met een zwierig gebaar en een toespraakje over „op krachten komen voor de vol gende dag" en zo. een glaasje sherry, dat Jean dan langzaam leeg dronk, zich koesterend in zijn attenties. Die avond kwam er wel sherry, maar geen toespraakje en geen attenties. Edwin vulde het glas en gaf het aan Jean, maar hij deed het bijna ruw. Margaret zag het en het bedroefde haar. Ze had een hekel aan ruzie tus sen haar ouders. Sefton en Tony kwamen, zoals gewoonlijk, voor het kerstdiner. Voor Jean was het feest niet compleet als haar broer er niet bij was, maar zijn gezelschap was voor de anderen allesbehalve prettig. Edwin voelde zich nooit op zijn gemak als Sefton in huis was. Als gastheer had hij zoiets als ceremoniemeester moeten zijn. maar met Sefton erbij viel het hem moeilijk de leiding te ne men. Seftons scherpe opmerkingen herinnerden hem er voortdurend aan wie in feite de baas was en Seftons taxerende blikken deden hem nooit vergeten wie de werkelijke eigenaar van dit huis was. Sefton was echter op dit kerstfeest niet zo druk als an ders. Toen Tony thuiskwam had hij zijn vader in een verre van prettige stemming aangetroffen. Hij had voor de zoveelste keer ruzie met zijn huishoudster gehad en tot overmaat van ramp, toen zij was weggegaan, kou gevat. Ondanks de antipathie die Tony tegen zijn vader voel de, had hij het jammer gevonden hem zo zwak en een zaam aan te treffen. Sefton in volle gezondheid was ie mand om ruzie mee te krijgen, om een hekel aan te krijgen, om te haten zelfs. Maar een zieke Sefton, die in dat grote, lege huis op een onhandige manier tracht te voor zichzelf te zorgen omdat hij te trots was om hulp te vragen, was iemand om medelijden mee te heb ben. Tony was het grootste deel van de avond bezig ge weest het huis op orde te brengen en de vrede met de huishoudster te herstellen. Het feestmaal was dit jaar geen succes. Jean was de hele dag al niet goed geweest en had het grootste deel van de voormiddag in bed gelegen; Margaret, die alles alleen had moeten doen, was doodmoe en prikkelbaar. Freda voelde zich niet op haar gemak bij Owen en hij niet bij haar. Sefton zeurde, met zijn gebruikelijk ge brek aan tact, voortdurend over de gevaren van het zeemansleven, er geen rekening mee houdend dat Ro bert over twee dagen aan boord zou gaan. Alleen Robert en Tony waren enigszins in feeststem ming. die echter werd getemperd door de sombere stemming van de anderen. Het speet dan ook niemand toen het eten op was en ze. na de gebruikelijke speech, van tafel konden gaan. Niemand voelde iets voor een spelletje. Sefton en Tony gingen naar huis en Jean ging met MOSKOU (UPI) In de Sovjet-Unie verkeren ver scheidene joden in moeilijkheden doordut zij naar Israël willen emigreren. De internationale bekende geloerde Alexander Lcrncr verklaarde gisteren op een persconferentie ln een apparte ment in Moskou, dat de politie hem had laten weten dat hij als „sociale parasiet" terecht zou moeten staan als hij niet voor 1 Januari werk heeft. Lerner, een deskundige op het gebied van de cybernetica (de leer van de automatische re- gclings- en communicatiemechanismen", verloor zijn wetenschappelijke betrekking toen hij pre cies een jaar geleden een uitreisvergunning voor Israël aanvroeg. Lerner is 59 jaar Over acht maanden heeft hij recht op pensioen. Hij zei dat het feit dat hij meer dan 40 jaar gewerkt had, geen indruk had gemaakt op de politie, Als hij schuldig zou wor den bevonden als „sociale parasiet" zou hij een jaar gevangenisstraf kunnen krijgen. „Als ze je een jaar hebben vastgehouden, kan dat gemakke lijk worden verlengd", aldus Lerner. Het Weizmann-instituut in het Israëlische Rehovot deelde intussen mee dat het prof. Lerner finan cieel te hulp is gekomen. Voor het instituut houdt hij nu wekelijks In zijn flat colleges voor acade mici van de Moskousc universiteitVoorts zal hij Russische wetenschappelijke publlkuties verzame len en nnur het Weizmun-instiluut sturen. Aan de Sovjet-academie van wetenschappen is gevraagd het materiaal aan prof. Lerner beschikbaar te stellen. Een joodse vertaler die voor radio-Moskou heeft gewerkt. Kiril Chechin, verkeert ook in moei lijkheden. Op 20 november J.I. kreeg hij vergun ning naar Israël te vertrekken. Op 2 december, twee dagen voordat hij de reis zou aanvaarden, werd hem meegedeeld dat zijn uitreisvisum was ingetrokken. Intussen had hij zijn winterkleren verkocht, zijn flat ontruimd en zijn paspoort in geleverd. In deze situatie kan hij elk ogenblik voor het gerecht worden gedaagd wegens het niet hebben van popieren, werk en een woning. Volgens joodse kringen heeft een joodse balletdan ser. Valery Panov, die zijn betrekking bij het Ki rov-ballet verloor toen hij een cmigrutievergun- ning voor Israël aanvroeg, dezer dagen te horen gekregen dat hij gevangen zal worden gezet wp- gens „het verspreiden van anti-Sovjot-laster" als hij nog eens met westelijke Journalisten praat. Edwin en Jean: de gebeurtenissen leiden tof een verwijdering. hoofdpijn naar bed. Edwin probeerde een dutje te doen in zijn leuningstoel, maar hoewel zijn ogen dicht waren, sliep hij niet. Het was in deze tijd niet gemakkelijk tijd te vinden om te denken en hij had heel veel om over te denken. Laat in de middag ging hij naar boven, naar Jean. Ze lag aan één kant van het grote bed, hoewel ze het hele maal voor zich alleen had. De vorige avond had Edwin zijn spullen naar de lege slaapkamer van Philip ge bracht. Voor het eerst in dertig jaar hadden hij en Jean apart geslapen. Als reden daarvoor hadden ze beweerd dat ze rustiger sliepen als ze elk in een apart bed lagen. Dit was ge deeltelijk waar, maar niet de werkelijke reden. Er was een kloof tussen hen beiden ontstaan. Jean kon Edwin niet vergeven dat hij de papieren voor Robert had getekend en nu kon hij haar niet vergeven dat ze hem. zoals hij meende, had bedrogen. Toen hij. zwak en klein, aan éën kant van het bed lag, kreeg Ed win spijt. Maar hij maakte geen gebaar van verzoe- ng. Hij had dertig jaar gewacht totdat hij de m zou vinden om met de familie van Jean te breken. Hij wilde die moed nu niet door zwakheid verdrijven. Wordt vervolgd). In een plechtige optocht langs zijn huis in Independence is gisteren het stoffelijk overschot van oud-presi dent Truman overgebracht naar de Truman-bibliotheek. Langs de route stond een erewacht van 3000 militairen. Vandaag is Truman begraven.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7