Wat nog staat in Managua wordt snel opgeblazen KONINGIN VRAAGT RESPECT VOOR IEDER ANDER Trumans politiek: oorlog voorkomen (lil Brand in kippenloods Boerenjongen werd president GDAGGVERS (FRICANDEAU BANANEN HARDE lkilofJcS 500 gram AFLEVERING 6 Politie hield collecte voor arrestant Diefstal van schilder ijefti half miljoen WOENSDAG 27 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 15 DEN HAAG (Reuter-AFP) De aardbevingsramp die in de Nicaraguaanse de hoofd stad Managua in het kerst- weekeinde trof, heeft dui zenden mensenlevens geëist. De autoriteiten heb ben opdracht gegeven de lijken te verbranden, de begraafplaatsen zijn over vol en men kan niet voort gaan met het delven van massagraven, daar dit te veel mensen aan de hulp actie zou onttrekken. Bo vendien wordt het gevaar voor epidemieën door het verbranden beperkt. Hulp verleners gaan gemaskerd door de „straten" van de spookstad. Een geur van bederf overheerst in het gebied van het groten deels verwoeste Managua, waar overeind gebleven gebouwen met het oog op instortingsge vaar worden opgeblazen. Tienduizenden ontvluchtten in de SMALLINGERLAND (ANP) Vermoedelijk door het vastlo pen van een ventilator is gister nacht brand uitgebroken in de kippenloods van de heer J Boomsma in Drachtstercompag- nie. Van de 8500 mestkuikens werden er 2000 verbrand. verzengende zon de stad, waar zich na zaterdag op eerste kerstdag een tweede aardschok voordeed. Op alle beschikbare vervoermiddelen van kinder wagens tot veeauto's nam men mee wat er nog mee te ne men was. In de „stad" hoorde men de waarschuwingsschoten die gelost werden om plunde raars op een supermarkt tegen te houden. Onder de puinhopen van beide gevangenissen liggen de lijken van de 200 „bewo ners". Gedetineerden die poog den te vluchten, werden neerge schoten. Chirurgen voerden operaties in de openlucht uit daar het belang rijkste ziekenhuis was verwoest. Buiten werden duizenden ge wonden samengebracht. Gebrek aan water en elektriciteit maak te de behandeling zeer moeilijk. Hongerige kinderen liepen bede lend rond. Velen trachten hun dorst te lessen door water te scheppen uit de gebroken water leidingen. Het is niet de eerste keer dat Managua, dat gelegen is op een van de seismisch gevoeligste gebieden ter aarde, vrijwel ver woest werd. De eerste keer ge beurde dat in 1931 en tot over maat van ramp werd vijf jaar later het herstelwerk door een brand geheel teniet gedaan. De 315.000 inwoners leven voort durend oog in oog met meer dan een vulkaan. In februari vorig jaar werden 3.000 mensen geëvacueerd en werd de nood toestand afgekondigd, toen de vulkaan Cerro Negro tot uit barsting kwam. Er gaan nu ge ruchten dat de stad mogelijk op een andere plaats zal worden Triest beeld van het zwaar verminkte Managua, de door een aardgeving herbouwd. getroffen hoofdstad van Nicaragua. Van c r verslaggevers HILVERSUM In haar kersttoespraak heeft koningin Juliana maandagmiddag erop gewe zen dat zoveel berichten in onze tijd onvolledi ge waarheden bevatten. Bovendien verstaan en begrijpen wij wat wij hopen of vrezen. „Je haalt er dat uit waar je open voor staat of dat wat je al zelf dacht Wie meent dat zijn eigen stuk waarheid het eni ge is, aldus de koningin, beledigt daarmee de ander. Het is daarom zaak jezelf te kennen. Je mag respecteren wat jezelf mag zijn, maar je moet eerbied hebben voor hoe ieder ander zich zelf waar kan maken. Neem de an der zoals hij werkelijk is, opdat hij kan wor den die hij is, maar nog niet kan zijn, en die hij mag worden op zijn manier en op zijn tijd. Evenals vroeger bieden we elkaar zulke slechte kansen, ging de koningin verder. Er is heel wat mis in onze samenleving; de onnaden kendheid, het domme eigenbelang waarmee de aarde is mibruikt en vervuild, is het evenbeeld van wat wij elkaar hebben aange daan. Je kunt iemand het leven onmogelijk maken door hem te veel mogelijkheden te ont houden, maar evenzeer door hem te verwen nen. Het verwaarloosde kind en het verwende zijn beide gedupeerd. De mens met honger oedeem en die met hartvervetting zijn beiden ziek. Maar ook liggen er in onze maatschappij nog een onbekende hoeveelheid mogelijkheden braak. De koningin deed tenslotte een beroep op haar hoorders open te staan voor elkaar en voor de oorsprong van ons geslacht, open te staan voor de Schepper die het heil van heel de mensheid in Zijn scheppingsplan heeft neerge legd. KLACHT TEGEN SEKSUELE VOORLICHTING ONTVANKELIJK DEN HAAG (ANP) De Euro pese commissie voor de rechten van de mens heeft de klacht van een Deens echtpaar, dat seksuele voorlichting op de school, die hun 10-jarig doch tertje bezoekt als een schending van hun ouderlijke rechten on dergaat, ontvankelijk verklaard. Hoessein scheidt en huwt Jordaanse AMMAN (Reuter/UPI) Koning Hoessein van Jordanië heeft zich laten scheiden van zijn In Engeland geboren vrouw en is hertrouwd met de 24-jarige Jor daanse Alia Toekan. De nieuwe vrouw van Hoessein krijgt de titel van Koningin Alia Hoessein. Hoessein scheidde eni ge dagen geleden van zijn Brit se echtgenote Moena. Dit is het derde huwelijk van de Jordaan se vorst. Zijn eerste was met zijn nicht de Egyptische prinses Dina. Zij schonk hem een doch ter, Alia geheten. Uit het huwe lijk met Moena, wier meisjes naam Toni Gardiner is, zijn vier kinderen geboren; twee jongens en twee meisjes. De nieuwe koningin werd op 25 december 1948 in Cairo geboren en heeft gestudeerd in Ankara. Londen, New York, Amman en Rome. Zij heeft een graad in de economie, de politieke weten schappen en de sociale psycho logie en spreekt vloeiend Ara bisch, Engels en Italiaans. Haar vader is ambassadeur. TOEPOLEV OVERLEDEN MOSKOU (AFP-UPI-Reuter) Andrei Toepolev, een van 's we relds beroemdste vliegtuigon- werpers, is zaterdag op 84-jari- ge leeftijd in Moskou overleden, zo meldt het Russische persbu reau Tass. Toepolev heeft ongeveer 120 vlieg tuigontwerpen op zijn naam, van het eerste metalen vliegtuig van de Sowjet-Unie tot het nieu we supersonische passagiers vliegtuig Toe-144, de Russische concurrent van de Frans-Britse Concorde. Bomalarm voor Amerikaans chemisch bedrijf DORDRECHT (ANP) Hel (a- briekscomplex van het Ameri kaanse chemische bedrijf Du Pont de Nemours te Dordrecht heeft gedurende de kerstdagen onder scherpe politiebewaking gestaan in verband met een bommelding. Daags voor kerst deelde de be- drijfsbeveiliging de politie mee dat telefonisch was doorgegeven dat een bomaanslag zou worden gepleegd in verband met de Amerikaanse bombardementen in Vietnam. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG De gisteren overleden oud-president van de Verenigde Staten, Harry S. Truman, was de man die in 1945 toestemming gaf tot de atoombombardementen op Hirosjima en Nagasaki (200.000 doden), die de stoot gaf voor het Mashallplan dat, na de oorlog. Europa weer economisch op de been bracht en tot de oprichting van de NAVO. Onder zijn re gering werd de blokkade van Berlijn doorbroken. Zijn stre ven was er geheel op gericht een derde wereldoorlog te voorkomen. Tot dat doel lanceerde hij in 1947 de Trumanleer om de Russische penetratie in Oost-Europa te voorkomen. Harry S. Truman, op 8 mei 1884 geboren, werd in 1945 pre sident, nadat president Roose velt kort voor het einde van de oorlog was overleden. In 1949 begon hij zijn tweede ambtsperiode na een opmer kelijke verkiezingszege op de republikein Dewey, die door alle opiniebureaus als win naar gedoodverfd was. Har ry S' geboorteplaats is La- mar in Missouri. De S. van zijn naam betekende overi gens niets; dat was alleen maar een initiaal, omdat zijn ouders het niet eens over zijn tweede naam korden worden. Zijn ouders waren arme boeren, die later naar Independence verhuisden. Harry had geen gemakkelij ke jeugd. Geld voor een uni versiteit was er niet. Hij was onder meer drugstorebedien- de, bankbediende en tijd- schrijver bij een bouwbe- drijfje. Later, in 1906 kwam hij terug op zijn vaders boer derij waar hij tien jaar bleef. Toen de VS in 1917 aan de wereldoorlog deelna men, meldde hij zich als vrijwilliger, kwam in Frank rijk terecht en keerde terug als majoor. In 1919 huwde hij met zijn vroegere school vriendinnetje Bessie Wallace. Na de oorlog begon hij een herenmodezaak, maar die ging failliet. Hij ging daarna Oud-president Harry S. Truman ijverig, beseheiden, onkreukbaar >n de politiek. Van toen af begon zijn opgang; - hij werd rechter in Jackson en in 1934 senator voor de staat Missouri. Door zijn onkreuk baarheid. ijver en beschei denheid maakte hij zich veel vrienden. Hij trok van leer tegen verspilling van ondoel matigheid van militair mute- riaal en werd de schrik van de zwendelaars. In de strijd om het democratische vice- presidentschap in 1944 speel de hij aanvankelijk geen rol; hij werd niettemin gekozen als „tussenfiguur". maar deze keuze opende niettemin de weg tot het president schap. Toen men hem na zijn vertrek uit het Witte Huis eens vroeg of hij geen spijt had van het gebruik van twee atoombommen te gen Japanse burgers, ant woordde hij: „Ik heb daar mooit wakker van gele gen...." (ADVERTENTIE) 7252 a~ cUw(yiller~alIercBeSte kguze van de yjii ham 500 gramt J GEBRADEN C| ROSBIEF 100 gram PATÉ DE GRAND LUXE A 100 gram %W U vindt alle andere VIVQ-aanbiedingen op pagina 2en 3 van Uw damesblad Als de kinderen van David en Shiela in veiligheid zijn gebracht, richt alle aandacht zich weer op Margeret, die een zoon het leven schenkt: John George. Freda, vanaf haar jonge jaren bevriend met de bedeesde Peter Colling, maakt kennis met een nieuwe vriend, een zelf verzekerde, charrriante Australiër, Owen, hetgeen tot een hevige ruzie leidt. Na de ruzie gaat Peter met Fre da praten. imniiiiii! TN zijn opwinding begon hij de kamer op en neer te lopen. Zijn gezicht was hoogrood en zijn mond ver trokken. Freda probeerde iets tot haar verdediging te zeggen, maar hij liet haar niet aan het woord komen. Hij bleef maar doorpraten, haar woorden overstem mend, driftig en onsamenhangend. „Nou, als jij er zo over denkt", zei hij. „Als je door de bomen het bos niet meer ziet. als je alleen maar een uniform wilt. zal ik zorgen dat ik er ook een krijg. Ik ga dienst nemen bij de marine. Dan ben ik voor jou tenminste net zo goed als de anderen". „Peter, nee", riep Freda, werkelijk geschrokken. „Denk toch na voor je zoiets doet", smeekte ze. „je ziet het helemaal verkeerd. Het was niet wat jij zei tus sen mij en Owen. Het is niet zijn uniform, ik hou van hém. Doe toch niets overhaast. Peter". Maar Peter liet zich door niemand van zijn plan af brengen. Noch de tranen van zijn moeder noch Freda's smeekbeden deden hem van gedachten veranderen. Jean probeerde met hem te praten, maar hij luisterde niet. Hij had het nu eenmaal in zijn hoofd gezet dat dienst nemen bij de marine de oplossing van al zijn problemen zou betekenen, dat hij, door een uniform aan te trekken, het zelfvertrouwen en het respect zou krij gen dat hem een andere manier onbereikbaar leek. Jean was er erg van onder de indruk. Ze had Freda's aandeel in de kwestie tegenover mevrouw Collins verde digd, maar Edwin bekende ze wat ze er werkelijk van dacht. Jean was er erg van onder de indruk. Ze had Freda's aandeel in de kwestie tegenover mevrouw Collins verde digd, maar Edwin bekende ze wat ze wer werkelijk van dacht. „Freda had zich beter moeten gedragen. Als zc maar eerlijk tegenover ons was geweest, zou dit nooit zijn ge beurd. Eigenlijk is het gedeeltelijk mijn schuld. Ik heb ze misschien een beetje teveel naar elkaar toe gedron gen. Als ik dat niet had gedaan, zou Peter het mis schien niet zo sterk voelen, je ziet hem toch vanavond op de luchtbeschermingspost? Vraag hem er nog eens over na te denken. Ik voel me wel een beetje verant woordelijk". In tegenstelling tot Edwin, was Peter een behoorlijk geoefend lid van de luchtbescherming en hij was meest al 's avonds op de post aanwezig. Het was een excuus om van zijn moeder weg te gaan. Ted Fiddler, de be roepsman van de post, probeerde al enige tijd Edwin over te halen een opleiding te gaan volgen zodat ook hij regelmatig dienst zou kunnen doen, maar Edwin weigerde. Nu hij zowel in naam als in de praktijk be drijfsleider van de drukkerij was, zag hij het wel als zijn plicht een paar avonden per week als brandwacht dienst te doen, maar hij wilde ook nog een paar avon den voor Jean overhouden. Hij meende, dat, als hij re gelmatig dienst zou moeten doen. hij haar misschien al leen zou moeten laten als ze hem het hardst nodig had; zoals het nu was, deed hij zijn best om aan de verschillende verplichtingen t« voldoen en te doen wat voor iedereen het beste was. Behalve voor zichzelf. Edwin was niet jong meer. De gevolgen van slapeloze nachten en zijn voortdurende be zorgdheid om Margeret en zijn jongens, begonnen merkbaar te worden. Hij was kwaad op Freda om de verwikkelingen met Peter die zij had veroorzaakt. Het wordt zo langzamerhand tijd dat ze volwassen wordt dacht hij. Als het niet om Jeans bezorgde gezicht was geweest, had hij liever zijn handen van het hele geval afgetrokken. Peter was al op de post toen Edwin kwam, bezig ge kleurde spelden in de plattegrond van de wijk te prik ken. De post was gevestigd in wat vroeger een winkel in tweede-hands-kleding was geweest. De verduisterde ramen en de zandzakken voor de deur hadden er een beschermd onderkomen van gemaakt. Het rook er onver anderlijk naar thee en natte kleren, en ondanks het ge dempte licht en het gebrekkige meubilair, heerste er op de lange duur een sfeer van gezelligheid. Maar Peter leek zich er op die avond niet op zijn gemak te voelen. Zijn te kleine overall en de armband die over zijn elle boog was geschoven, gaven hem het onverzorgde voor komen van een zwerver. Edwin had medelijden met hem. Hij besloot eens verstandig met hem te praten, hem af te raden dienst te nemen. De omstandigheden in de post leenden zich eigenlijk niet voor een gesprek onder vier ogen. Edwin maakte ervan wat hij kon, nam Peter mee naar een rustig Peter Collias en Freda bij de Ashtons, toen het tussen beiden nog goed was. hoekje toen hij even vrij was en maakte van de gele- genhcid gebruik om luider en dringender te praten als Ted Fiddler even weg was. Maar het was vruchteloos. Peter bleek niet te vermurwen. Hij had zijn besluit geno- Even voor tien uur kwam de eerste telefonische waar schuwing en enige minuten later begonnen de luchta larmsirenes te loeien. Ted Fiddler kwam terug van zijn ronde en gaf zijn instructies. „Peter", zei hij, „Je zult eruit moeten. In Dove Street schijnt licht uit een slaapkamerraam. Er werd niet opengedaan toen ik aanbelde, dus het zal wel op bin nenklimmen uitdraaien. En dat moet jij maar doen. Ik ben er te oud voor en dat geld geloof ik ook voor me neer Ashton. Maar doe het vlug". Peter zette zijn stalen helm op. In de Schaduw van de rand zag zijs ongelukkige gezicht er nog spookachtiger uit. Edwin legde een hand op zijn schouder. „Kop op, kerel", zei hij". Niets is eeuwigdurend. Over een paar maanden ben je alles, ook Freda, vergeten. Geloof me". Dat waren de laatste woorden die iemand tegen Peter Collins sprak. De bom die hem doofde viel nog geen minuut nadat hij de beschutting van de post had verlaten. Ted cn Edwin hoorden hem vallen, ze voelden de kracht van de explo sie en doken instinctief ineen toen het gebouw op zijn grondvesten schudde. Toen begon het stil te worden en wisten ze dat ze niet geraakt waren. Als bij onderlinge afspraak stonden ze op zo dra ze meenden dat het veilig was cn gingen naar bui- ten. Bijna nog voor het stof begon op te wervelen, had den ze zich een weg gebaand door het puin voor de j deur. Maar het was te laat voor Peter. Tien meter verder struikelden ze over zijn lichaam. Er wa- j ren drie mannen nodig om de balk op te tillen die het j leven uit hem had geperst. (Wordt vervolgd) AMSTERDAM (ANP) De kerstgedachte is in de kerst nacht door de politie van het bureau Lodewijk van Deijssel- straat te Amsterdam-west in de praktijk gebracht. Daar werd zondagavond de 69-jarige Am sterdammer D. S. A. D. binnen gebracht, die moeilijkheden met zijn hospita had gemaakt. De man bleek nog een boete we gens dronkenschap van 36 of drie dagen hechtenis te moeten voldoen, maar bezat zoveel geld niet. De agenten van het bureau vonden het te gek dat hij de kerstdagen in de cel zou moeten doorbrengen en hielden een col lecte. Die bracht zoveel op, dat de man nog een zakcentje mee kreeg. Hij is bij het Leger des Hei Is ondergebracht. AMSTERDAM (ANP) Op eer ste kerstdag hebben Inbrekers op twee plaatsen in Amsterdam schilderijen gestolen met een to tale waarde van meer dan een half miljoen gulden. De grootste buit werd veroverd in een al leenstaand pand aan de Diepen- brockstraat, waar de dieven de rolluiken aan de achterzijde op duwden, vastzetten en vervol gens een stuk uit een ruit sne den. Hier werden negen schilde rijen met een geschatte waarde van meer dan een half miljoen gulden ontvreemd De duurste stukken zijn een Jan van Goyen, een Ruysdacl, een werk van Jan van Kesscl en een havengezicht van Parcellls. Voorts is uit een pand uon het Valeriusplein, eveneens op de avond van eerste kerstdag, een stadsgezicht van Mesdag, dat ongeveer 4500 gulden waard moet zijn, verdwenen. Hier heb ben de inbrekers zich toegang verschaft door een ruitje naast de toegangsdeur tot het pand te verbreken. Eén van de gestolen schilderijen was een havengezicht

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15