Opzoek naarhuge rente? Parijs tegen ziet op komst „Goede diensten" in conflict rond St.-Lambertuskerk Golda Meir CeidócSotiAcmt Kerstverkeer eist 21 doden Jongetje met gestolen auto op kerstdag weer terecht Kort geding aan th Delft Veel branden in kerstdagen U krijgt tot 61% bij de postspaarbank Vijf doden door gladheid Na bezetting Pater Kotte wil kort geding Immigratie in Australië beperkt Moeder wurgt kinderen bij kerstboom NIEUWE LOTEN KRIJGEN, ANDERS: WEGKWIJNEN! I WOENSDAG 27 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Paus Paulus heeft de kérstnacht drt jaar doorgebracht in één Europa's langste spoorwegtunnels, in aanbouw onder de Monte Soratto, vijftig kilometer boven Rome, in de spoorlijn Florenci Rome. De paus droeg een verligheidshelm tegen vallend gesteente. Hij reed per jeep drie kilometer de tunnel in. Later droeg hij buiten aan een altaar, door mijnwerkers gemaakt van ruwe steen uit de tunnel, de heilige mis op. Foto: de paus temidden van de arbeiders, AMSTERDAM ANP De 3-jarige Wim van Merkestein is eerste kerstdag bijna twaalf uur lang „gestolen" geweest. Het knaapje verdween toen in de kerstnacht de auto van zijn vader voor een café op het Beukenplein te Amsterdam werd gestolen. Vader Mer kestein was zijn vrouw gaan halen, die in het café werkt en had zijn zoon gekleed op de achterbank te slapen gelegd. Terwijl de vader naar binnen was, werd de auto, die met draaiende motor stond, gestolen. De diefstal werd binnen enkele minuten ontdekt en leidde tot een grootscheepse speuractie van de politie in de Bijlmermeer, in Ab coude en in de richting van Rotterdam. Maar men had pas succes toen zondagmorgen het signalement van het jongetje en het kente ken van de auto door de radionieuwsdienst van het ANP bekend waren gemaakt. Ruim een uur na de eerste radiouitzending werd Wim van Merkestein in goede gezondheid voor de deur van het Weesperpleinziekenhuis in de hoofdstad aangetroffen. De verontruste ouders, voor wie de eer ste kerstdag tot dan een hel was geweest, konden toen hun enig kind weer in de armen sluiten. De gestolen auto werd korte tijd la ter in de buurt van het ziekenhuis teruggevonden. Volgens de politie is er geen enkele aanwijzing, dat er van enige op zet bij deze „kidnapping" sprake is geweest. Men neemt aan, dat het de dief of dieven alleen om de auto te doen is geweest en dat de ontdekking van het slapende kind op de achterbank hen in grote verlegenheid heeft gebracht. De Apollo-17 astronauten maakten deze foto van moeder aarde, de eerste foto waarop de totale bol te zien is. Aan de bovenzijde is het grootste deel van de kustlijn van Afrika zichtbaar. Het grote witte vlak aan de onderzijde is de ijskap van de Noordpool. DEN HAAG (ANP) - Tijdens het kerstweekeinde, van vrijdags middag vijf uur tot gisteravond laat, zijn zeker 21 personen in het verkeer op de Nederlandse wegen omgekomen, vijf dodelij- fELFT Het comité dat de be zetting van het hoofdgebouw van de T.H. in Delft heeft geor ganiseerd, wil een kort geding aanspannen tegen het college van bestuur van de hogeschool als vandaag nog de opschorting van de afgifte van kinderbij slagverklaringen van kracht is. la de bezetting was tussen bezet ters, hogeschoolraad en college van bestuur een accoord bereikt over het verstrekken van kin derbijslagformulieren. Onder druk van minister Van Veen en ,door toedoen van de secretaris van de hogeschool is de ver strekking echter opgeschort, festeld wordt, dat het college van jbestuur zich niet op een verbod Van de minister kan beroepen, omdat deze geen formeel juri disch verbod heeft uitgevaar digd door bijvoorbeeld het be sluit van de hogeschoolraad ter vernietiging aan de kroon voor te leggen. fN BOSCH (KNP) Pater J. i. Kotte heeft behalve de jour- ilist Ton Oostveen nu ook uit- iverij Malmberg bedreigd met in kort geding. Hij eist staking [an de verkoop van het boek iBernard Alfrink, katholiek" ian Ton Oostveen en terugne- öing van de exemplaren van let boek, die de boekhandel nog h voorraad heeft, ter Kotte maakt er bezwgar te len, dat over hem in het boek fordt beweerd, dat hij „precon- jiliair" is en dat hij „een adept fan de in Noord-Frankrijk ver- bevende tegenpaus Clemens IV" is geweest. Vliegtuigen leergestort in kerstdagen (Reuter-AFP-UPI) Bij n vliegtuigongeluk in de buurt in Oslo zijn zaterdagavond ïertig mensen om het leven ekomen. Een Fokker Friend- iiip van de Noorse luchtvaart- aatschappij Braathen SAFE, a van Aalesund op weg was iar het vliegveld Fornebu, ortte slechts enkele minuten Oor de landing neer in een •oest bosachtig gebied op onge- ®er twintig kilometer van Oslo. Ie passagiers waren op weg ®ar Oslo om daar Kerstmis te leren. onder de kust van Sint aarten, één van de Boven- ndse eilanden in de Caralbi- he Zee is zondagavond een eemotorig vliegtuig van de anse luchtvaartmaatschappij France in zee gestort. Alle faalf zijn om het leven geko- ke ongevallen zijn te wijten aan gladheid- Daarbij kwamen om: W. Zuidam (35) uit Oosterhout, mej. T. L. de Groot (19) uit Lutjegast, het echtpaar Van de Wijngaard (29 en 27) uit Amster dam en de heer P. W. te Lintei Bekkert (46) uit Bovenkarspel. Andere verkeersdoden: J. Soete- vent (75) uit Coevorden kwam met zijn fiets onder een auto; H. J. van Asten (36) reed met de auto door onbekende oorz; tegen een boom; voetganger Hogeveen (7) uit Hollum wi door een brommer gegrepen; J. Epping (37) uit Veend werd door een auto gegrej toen hij met zijn brommer ov stak, evenals H. Robben (16) uit Udenhout; fietser J. Fransen (65) uit Ter Aar werd door auto overreden; bij een botsing tussen twee auto's overleed J. de Jong (40) uit Warda (Fr.). Voorts kwamen om: R- J. Dirks (79) uit Reusel, G. Conforti (33) uit Rotterdam, G. H. J. Schmidt (23) - uit Vriezenveen, H. J. (33) uit Comschate, J. Nijhuis (25) uit 01 denzaal, H. Hansen (71) uit Meerssen, W. Sorge (61) uit Diemen en J. Kos (83) uit Midden-Beemster. Een 32-jarige inwoner van Oude zijl (Gr.) kon maandag worden gearresteerd nadat hij eerder op de dag de 66-jarige wielrij der R. Hut geschept had. Diens vrouw bleef ongedeerd. De auto mobilist stopte honderd meter verder maar reed daarna door. De heer Hut overleed ter plaatse. Vader en moeder Van Merkestein konden weer opgelucht lachen toen hun zoontje Wim weer terug was. Wim werd in de kerstnacht, vermoedelijk per ongeluk, gekidnapt. Dieven namen zijn vaders auto mee, maar ontdekten pas later de slapende Wim op de ach terbank. EINDHOVEN (ANP) - Een com missie van goede diensten uit de Eindhovense burgerij heeft een compromisvoorstel opge- aan het conflict rond de sluiting van de St-Lambertuskerk. De inhoud van dit voorstel is door mgr. Bluyssen en de actiegroe pen als verdere gespreksbasis aanvaard. Hangende de bemid delingspoging van de commissie heeft de Eindhovense advocaat mr. Th. Dorn van de president van de Bossche rechtbank uit stel tot 3 januari van het uit brengen van de dagvaarding van het kort geding gekregen. De bisschop heeft de commissie naar aanleiding van het voorstel de komende dagen intern beraad te zullen plegen met de staf van het bisdom, de stichting dekenaat Eindhoven en het kerkbestuur van de parochie Gestel-Zuid. De principiële opzet van de com missie is een verzoening in het conflict te krijgen tot er een uit spraak is van Rome op het be roep, dat het oude kerkbestuur tegen de sluiting van het kerk gebouw heeft ingediend. De bis schop zou wellicht kunnen in stemmen met een tijdelijke her vatting van de diensten en be diening van sacramenten en zielzorg tot de uitspraak uit Rome er is. Jacqueline Khama, dochter de president van de Afrikaan- staat Botswana is zaterdag getrouwd met de 26-jarige Neder lander Johan ter Haar. Het huwelijk werd in het presiden tieel paleis gesloten in aanwezigheid van ongeveer 500 gasten, onder wie hoof den van diplo matieke missies. Johan ter Haar werkt sinds 1970 op het ministerie van Handel, Industrie en Waterstaat in Botswana GRIFFITH (Reuter) De nieuwe Australische minister van immi gratie, Albert Grassby, heeft een algemene herziening van het immigratieprogramma aan gekondigd. Het schema van 140.000 voor het jaar 1972/1973 is teruggebracht tot 110.000 Hij zei voorts dat het pas gekozen labour-bewind radicale overwe gingen bij het selecteren van immigranten zal laten varen. Van onze correspondent L. Kleijn PARIJS De Israëlisdie premier Golda Meir komt medio februari naar Parijs. Niet als vertegenwoordigster van de staat Israël, maar als socialiste en deelneemster aan het congres van de socialistische internationale, die in de Franse hoofdstad congresseert. zichtbaar ongenoegen. Het internationaal congres zal er zeker toe De Franse gaullistische regering ziet dat socialistisch congres met bijdragen de populairiteit tovergroten van Mitterand. Speciaal de komst Meir naar Parijs i regering een doorn in het vlees. Het aantal Franse kiezers dat gekant is tegen de anti-Israëli sche politiek van generaal De Gaulle, wordt ruw geschat op een miljoen. En een miljoen stemmen wegen zwaar in de stembussen. Daar komt nog bij dat voor de bescherming van ran Golda Om Mitterand wind uit de zeilen de Franse te nemen, heeft de Franse rege ring laten weten dat zij gaarne bereid is de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Eban te ontvangen, wat uitgelegd wordt als een poging om de oude wonden die De Gaulle ge slagen heeft door het embargo van Miragevliegtuigen naar Is raël, te helen. Golda Meir zeer speciale veilig- De vraag is, of Israël de ophef- heidsmaatregelen zullen moeten worden genomen. Cliili is niet gelukkig met berichten over kannibalisme SANTIAGO (AP) De Chileense regering is niet zeer gelukkig met de berichten dat enkele overlevenden van het in het An- desgebergte verongelukte Uru- guese vliegtuig kannibalisme zouden hebben bedreven in in leven te blijven. Het vliegtuig werd, zoals zaterdag reeds ge meld, na 69 dagen gevonden, op een hoogte van 4000 meter. De overlevenden zelf zijn over deze zaak nogal zwijgzaam, maar de zaakgelastigde aan de Uruguese ambassade in Santia go heeft medegedeeld, dat wan neer alle overlevenden terug in Uruguay zijn een gezamenlijke verklaring zal worden afgelegd. Het toestel stortte 13 oktober neer; daarbij kwamen 29 men sen om het leven. Hun licha men bleven geconserveerd in sneeuw en ijs. CLEVELAND (AP) De politie in Cleveland (VS) heeft zondag een 24-jarige moeder gearres teerd die heeft verteld dat zij haar twee kinderen had gehol pen bij het openmaken van hun kerstpakjes en hen toen met een luier heeft gewurgd. De politie vond de beide kinderen, de vier maanden oude Betty en haar tweejarige halfzusje Holly Johnson in de slaapkamer. DEN HAAG In het kerstweekeinde heeft zich een flink aantal branden in het hele land voorgedaan. In Vlaardlngen brandde zater dag de motoren- en machinefabriek Mulder uit. De oorzaak is nog onbekend. De schade bedroeg 200.000 gulden. In Rijswijk brak brand uit in motel Hoornwyck door oververhitting of een omgevallen kacheltje. Een personeelsruimte en een deel van de verwarmingsruimte werden vernield; schade circa 30.000 gulden. Een café met aangrenzend woonhuis in Hemen (Gld) werd zondag morgen door brand verwoest door onbekende (iorzaak. Niemand werd gewond. De schade bedraagt 200.000 gulden. In Voorthuizen werd een boerderij grotendeels in de as gelegd, mogelijk vanwege een lek in de schoorsteen. De schade is 100.000 gulden. Voor 100 tot 150.000 gulden schade richtte een brand aan in een bar in Tilburg. Oorzaak: een gloeiend flitslampje. Een woning in Heerenveen brandde uit doordat een kerststukje vlam vatte. fing van dat embargo wel wenst. Israël heeft zich ruimschoots kunnen voorzien van moderne Amerikaanse vliegtuigen, heeft intussen zelf een eigen wapenindustrie en voelt er niets voor dat bij ophef fing van het embargo aan de oorlogvoerende partijen, ook Egypte Mirages kan bestellen in Frankrijk. Israël heeft laten we ten dat Eban graag naar Parijs wil komen om te praten, maar na de Franse verkiezingen. Met andere woorden: Israël wil af wachten of de tegenwoordige Franse minister van Buitenland se Zaken Schumann dan nog wel op zijn stoel zit. Kerstbestand in Ulster voorbij BELFAST (AP) Het kerstbe stand in Noord-Ierland is gister avond geëindigd met bommen, kogels en explosies. De protestantse groepering blijkt in het offensief te zijn. Tenmin ste zes mensen zijn gewond ge raakt bij de gewelddaden. Het verboden Ierse republikeinse leger wil Londonderry en Bel fast overspoelen met valse bankbiljetten van een en vijf pond, aldus bericht Newsweek. Deskundigen hebben verklaard dat de eerste partij vals geld bijzonder geslaagd is. r\m hun politieke strategie voor de eerstkomende jaren te kunnen bepalen moeten alle Nederlandse partijen eerst weten, hoe de kabinetsformatie in het nieuwe jaar zal aflopen. Maar sommige partijen weten, ongeacht die afloop al, voor een flink deel wat hun te doen staat. Zo weten bijvoorbeeld de christen-democratische partijen en in de eerste plaats de KVP dat ze op korte termijn moeten zorgen voor nieuwe loten aan de oude stam, willen ze tenminste ontlopen aan een snel afstervingsproces. De beschikbare, nog globale analy ses van de verkiezingsuitslag, bevestigden al, dat de KVP haar ge voelige nederlaag minder te danken heeft aan het weglopen van ou dere kiezers en meer aan het vrijwel ontbreken van sympathie en vertrouwen bij de jongere generaties. Zonder bijzondere actie zal het gevolg hiervan op een nog veel gevoe liger afstraffing neerkomen. Geen succes r\e vrij kritische opstelling van de jongerenorganisaties in het christen-democratische kamp bleek zeker bij de KVP en de CHU evenmin een succes te zijn voor het aankweken van een ei gen groep dynamische jonge kiezers. Op een groot deel van de jon ge kiezers maken politieke jongerenorganisaties de indruk van een andere variatie op het bekende thema en dan nog in dezelfde toon soort. Qua leeftijd en mentaliteit zijn deze jongerenorganisaties te veel een evenbeeld van het oude en te weinig verweven met wat de jongeren tussen 18 en 25 jaar beweegt. Terecht wordt in een reeds vóór 29 november afgesloten onderzoek naar het gedragspatroon van de jonge protestantse kiezers in een AR-rapport de conclusie getrokken, dat de eigen jongeren-organisa tie, de ARJOS, te veel uit „oudere jongeren" bestaat en in hun or ganisatie te veel een eigen leven leidt dat de partij zelfs nauwelijks beinvloedt. Met name is bij proefverkiezingen op scholen gebleken, hoe de politi- ke jongerenorganisaties der christen-democratie op deze categorie kiezers geen enkele greep hebben en wie denkt dat het beeld onder de werkende jnogeren anders Is, beschouwen we als een ongelooflijke optimist, maar dan een die helemaal naast de werkelijkheid leeft. „Voor U en met U Qok wanneer nu de jongeren van KVP en CHU zouden besluiten om bij een laks blijvend beleid van hun partijbesturen helemaal een eigen weg te gaan, zal dit op het politiek gedragspatroon der jonge kiezers nauwelijks van invloed zijn. Het generatieconflict heeft immers, veel meer intens dan vroeger, te maken met gewijzigde inzichten omtrent ons samenlevingspatroon en wanneer de oudere politiek-geïnteresseerden serieus kans willen maken een betekenisvol deel van de jongeren ontvankelijk te maken in het perspectief van de christen-democratie, zullen ze de jongeren veel meer moeten integreren; het „over en voor U" zal in „voor U en met U" moeten worden omgezet. Dat het klimaat hiervoor ongunstig is, komt niet in de laatste plaats, omdat de christen-democratie over weinig geïnspireerde krachten beschikt in de groepen van waaruit de vorming van de jonge gene ratie beïnvloed en geleid kan worden. Hier ligt voor partijen als de KVP een levensgrote taak. Laat zij die liggen, dan zullen de nieuwe loten zelf nooit levenskrach tig worden en blijkt t.z.t. velerlei andere moeite ook tevergeefs. President Castro van Cuba Is op terugweg van Moskou naar Ha vana. Op het Canadese vliegveld Gander vermaakte hij zich. tij dens een lang oponthoud, in de sneeuw. Universitairnieuws AMERSFOORT (ANP) Voor de in Amersfoort gehouden ex. voor de schoolakte Duits MO-B slaagden: de dames F. C, Coe- nen-Vermeulen Rijswijk, M. L. Engelen-Johman Den Haag, J. I. van Weug, Den Hang. De he ren A. C. Baaijens Voorschoten, R. J. Breuer Den Haag, P. F. Leive Den Haag, A. F. van Rü- vesteijn Den Haag. VPRO mag minister uitleg geven over „Barend is weer bezig" DEN HAAG (ANP) Minister Engels van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, heeft het bestuur van de VPRO naar aanleiding van het televisiepro gramma „Barend Is weer be zig" van 14 december, toege staan nader schriftelijk haar vi sie op deze uitzending uiteen te zetten. Volgende week vrijdag verwacht de minister dit stuk te hebben ontvangen om op 2 januari een nadere mondelinge toelichting van het VPRO-bestuur te krij gen. Het gesprek op het ministerie duurde ruim twee uur en werd onderbroken voor beraad in ei gen kring. Minister Engels deelde na afloop mee, dat hij In het kader vnn het onderzoek do VPRO had ge hoord. Hij onderzoekt of er grond is om de VPRO te beris pen of voor tijdelijk zendtijd te ontnemen- De minister doet dit op grond van de omroepwet. Dat hij dit doet als demissionair minister, die niet terugkeert in een volgend kabinet, vind hij zelf misschien ook wel minder gepast, maar er is nu eenmaal een omroepwet, die moet worden toegepast. De bewindsman liet nog weten, dat hij nog niet tot een slotsom is gekomen, ook niet tot do be vinding, dat er geen grond .is voor maatregelen tegen de VPRO. altijd safe

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13