WEGWIJS Onder redaktie van Guido Halleen FIAT 132 PITTIGE GEZINSWAGEN GS STATIONCAR OPVALLEND GOEDE WEGLIGGING HOOFDSTEUN KAN VEILIGHEID BEVORDEREN Het aardige van de wetenschap VISSEN KUNNEN „MELK" GEVEN ZELF DOEN WOENSDAG 27 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 „Het succes van de Fiat 132 zal mede bepaald worden door de prijs", schreven wij in mei van dit jaar bij de introductie van dit nieuwe model. De prijs is inmiddels bekend geworden: 11.343 gulden voor de goedkoopste versie en 13.551 gulden voor de duurdere. In hoeverre deze bedragen kopers lokken of af schrikken 'kan (nog) niet worden gezegd, eenvoudig omdat de 132 daarvoor te kort in ons land te koop is. Binnenkort hoopt men in ons land de duizendste 132 te verkopen. De 132 wordt voorlopig geleverd in drie uitvoeringen: 1600, 1600 Speciaal en 1800 Speciaal. Beide eerstgenoemde typen hebben een 1592 cc motor welke 98 DIN-pk levert, in de 1800 Speciaal ligt een 1756 cc krachtbron goed voor een vermogen van 105 DIN-pk. Qua vermogen zijn de verschillen niet zo groot. Ook niet wat de prestaties betreft, 165 km en 170 km per uur. Wij hadden een 1800 Speciaal ter beschikking. De carrosserie van de 132 is geenszins revolutionair. Minder ro buust dan die van zijn voorganger, de 125. Gewoon sierlijker. Vier ruim bemeten deuren. Op ieder portier een reflector, een accessoire dat nog te veel auto's missen. Geen extra opsmuk ;o de vorm van sierlijsten e.d. Vóór twee uiterst comfortabele stoelen met verstelbare rugleu ningen en wat het 1800 S model betreft voorzien van hoofdsteu nen. Achterin een zeer ruime bank waarop plaats is voor twee, drie volwassenen. De stoffen bekleding geeft het interieur een voorname snit. Aan de hand van allerlei de laatste jaren zeer intensief uitge voerde studies is veel aandacht besteed aan de veiligheid van de passagiers. Zo heeft de 132 een versterkte passagierskooi, kreukelzones voor en achter, speciale deursloten (kindersloten ontbreken echter op de achterportieren), versterkingen in de deuren ter bescherming bij aanrijdingen van opzij en een drie delige stuurkolom. De benzinetank is rechts in de kofferruimte gesitueerd. Volgens de fabriek de beste plaats, hoewel daardoor wel een ,,hap kof fer" verloren gaat. Er blijft echter nog voldoende over om heel wat spullen mee te kunnen nemen. Het dashboard van de 1800 S ziet er zeer aantrekkelijk uit. Er zit bovendien nogal wat „extra" in verwerkt zoals een toeren- teller, klokje en oliedrukmeter. Aan weerszijden van het dash board roosters voor het inlaten van frisse lucht. Merkwaardig is dat de 132 geen electrische ruitensproeier heeft. Dat moet nog met een voetpompje gebeuren. Wel prettig is dat achterin twee leeslampjes zijn gemonteerd plus dan nog een plafonnière midden in de wagen. De stoelen zijn over een flinke lengte ver stelbaar. De leuningen eveneens en men kan desgewenst in de 132 slapen. Aan de stuurkolom, het tweespakige stuur ligt ondanks de niet bescheiden afmetingen prettig in de hand, zitten drie handles. Met een ervan kan men het licht regelen al dient men dan wel eerst een knopje op het dashboard om te draaien. Enigszins omslachtig. Model voor de krachtbron van de 132 stond de motor uit de in middels uit produktie genomen 125. In ons land is de 125 S nog leverbaar. De importeur betrekt deze wagens uit Polen. Pit kan men de motor bepaald niet ontzeggen. In 12 sec. van 0-100 km/u, De motor met twee bovenliggende nokkenassen, en een hoger koppel dan bij de 125 S het geval i6, levert zijn beste prestaties in de hogere toerentallen. Veel schakelen verhoogt het rijgenot en bovendien de levens duur van de bepaald niet rumoerige machine. In de lage(re) toerentallen laat de trekkracht te wensen over, hoewel de vier de versnelling in de stad wel is te gebruiken. De vijfde versnel ling, de synchronisatie is opvallend goed, is bijzonder prettig op de grote weg. In de vijf reduceert men zowel het geluidsniveau als het brandstofverbruik, dat gemiddeld bij ons kwam op 1 op 8,9. De achteruit is enigszins moeilijk te vinden. Via de vrij naar rechts achter. Het kan in het begin wat moeilijkheden opleve ren. De wegligging van de 132 kan de toets der kritiek ruim schoots doorstaan. In snel genomen bochten helt de carrosserie iets over maar lastig is dit toch niet. Van zijwind hebben wij in de 132, de wagen wordt op de achterwielen aangedreven, weinig hinder ondervonden. De besturing is vrij licht. Niet te indirect. Zij die van een 125 overgaan op een 132 zullen waarschijnlijk even aan de vering moeten wennen. Die is in de 132 aanzienlijk minder stug dan in de 125. De 132 heeft een starre achteras met schroefveren in plaats van bladveren zoals in de 125. De (vier) schijfremmen doen hun werk feilloos. Ook op natte weg gedeelten. De 132 toonde zich een zeer vlotte starter. Rest nog iets te zeggen over de prijs. Die is nogal gecompli ceerd opgebouwd. De wagen kost all-in 13.551 gulden. De kale prijs van de 1800 S is 12.336 gulden. Voor Nederland worden de wagens echter afgeleverd met een vijfbak, oliedrukmeter, toe- renteller, achterruitverwarming en hoofdsteunen. AI met al komt men dan op 13.551 gulden. Men kan goedkoper. De 132 met 1600 cc motor kost 11.343 gulden en de 1600 Speciaal 12.850 gulden. Conclusie: De 132 is een zeer ruime comfortabele gezinsauto. Wegligging, acceleratie en afwerking goed tot zeer goed. Be langrijkste concurrenten: Audi 100, Peugeot 504, Renault 16 TS, Volkswagen K 70, Toyota Corona Mark II 2000 en Datsun 180o! Nu bijna twee jaar gele- systeem. Bovendien viel koos met de GS een be- werd de GS uitgeroepen den, baarde de Citroën GS de GS op door zijn ge- wust andere lijn dan die tot Auto van het jaar. Na nogal opzien. Het was de waagde vormgeving. Ove- welke de laatste tijd op- de GS Sedan kwam de GS eerste middenklasser met rigens is dit altijd een geld doet (lange neus, kor- Convertiseur, een uitvoe- het toen reeds befaamde zeer sterk punt van Ci- te achtersteven). Nog in ring met een half-automa- hydropneumatische veer- troën geweest. Citroën het jaar van „geboorte" tisohe versnellingsbak. En nog weer later de station car-versie, waarvoor Ci troën zelf een aantal na men heeft bedacht. Meer versies zijn er beschik baar, te weten de GS com fort, club, break comfort en break club. In technisch opzicht is er geen verschil tussen de GS station car en de GS sedan. Beiden hebben dezelfde 1015 cc sterke motor, voor een 900 kg zware wagen nog altijd een te lichte krachtbron. Veel schakelen Is hierdoor noodzakelijk. Opmer kelijk In de stationcar-versie was dat de fabriek er in is ge slaagd het hinderlijke gefluit, dat zich in de eerste Sedan-mo dellen voordeed, weg te wer ken. De GS stationcar scoort de hoogste punten op het punt van de wegligging. Die is wer kelijk voortreffelijk. De wagen ligt heel rustig op de weg. Of die nu recht of bochtig is. Verder blinkt de GS stationcar uit door zijn grote te benutten ruimte. Via de omhoog schar- Via de omhoog scharnierende achterklep kan er heel wat bagage worden weggestouwd. Die ruim- nierende achterdeur is bij i LADA STATION CAR NOG DIT JAAR TE KOOP Nog deze maand zal In ons land een Lada 1200 stationcar te koop zijn. De Lada 1200 is de Russische versie van de Fiat 124, die wordt geïmpor teerd door NV Gremi in Gro ningen. De Lada 1200 stationcar heeft dezelfde eigenschappen als de Lada 1200 Sedan. Een 1197 cc met een vermogen van 62 DIN pk bij 5600 toeren per minuut, gesloten koelsysteem, gesloten Losse hoofdsteunen voor auto's kunnen een niet te verwaarlo zen beveiliging geven. Dit konkluderen de ANWB en de Con sumentenbond na een gezamenlijk onderzoek. Een hoofdsteun kan voorkomen dat bij een aanrijding letsel aan de halswervels ontstaan als gevolg van een te ver achter over buigen van het hoofd. Van belang is echter wel, dat de hoofdsteunen goed (kunnen) worden afgesteld. Ze moeten dusdanig afstelbaar zijn dat ze het hoofd steunen. Negen losse hoofdsteunen, die op praktisch elke autostoel kunnen worden gemonteerd en een herkenbaar merk voerden, werden bij bots- proèven getest. Daarbij kwam men tot de conclusie dat drie hoofdsteunen goed aan de gestelde eisen voldeden: de De- mury Secura Matic 49,50), de Almotex SKV 22 35) en de Kamei 1-5315 48,50), waarvan de eerste bij stoelen met lage rugleuning de voorkeur verdient. De speciaal voor de Volkswagen Kever ontwikkelde hoofdsteun kwam voor dit type als beste uit de bus. Bij de botsproeven bleek, dat er aan de bevestiging van de leu ning-zitting of stoel-auto nogal eens wat mankeert. De auto stoelen, die bij het onderzoek werden gebruikt, doorstonden de botsproef bij 30 km/u niet zonder extra verankerd of ge steund te zijn. Ook kwam naar voren dat bij het gebruiken van een hoofdsteun het dragen van autogordels noodzakelijk Is. Bij het kopen van een hoofdsteun dient men erop te letten, dat de vertikale verstelbaarheid dusdanig is dat men het hoofd ter hoogte van de ogen kan steunen. Voorts dient de steun goed aan de autostoel bevestigd te kunnen worden. carterventilatie, startmotor en naar voren klappen van de extra grote accu berekend op achterzitdng en het neerklap- strenge vorst. pen van de rugleuning ontstaat De stationcaruitvoering heeft een forse laadruimte. De wa vier zijdeuren en ean opklap- gen kost tot 1 januari 8415 gul- bare achterdeur. Door het den (de Sedan 7800 gulden). te wordt nog groter als de achterbank wordt opgeklapt. onopgeklapte achterbank een bagageruimte beschikbaar van 710 liter. Klapt men de achter bank op, dan is die ruimte zelfs tweemaal zo groot. Via de vlakke vloer, er is geen hoog opstaande rand, ligt dan een ruimte, open van 1500 liter. Waarom Citroën deze station car-versie niet een wat zwaar dere motor gaf, is ons niet dui delijk. Het zou de wagen nog prettiger maken. Waarom koopt men immers een station car. Om er meer mensen, goe deren mee te kunnen vervoe ren dan in een sedan. Meer mensen, meer goederen, bete kent automatisch meer ge wicht. En dat meer gewicht kan beter met een zwaardere motor, dan met een lichtere worden voortgetrokken. Overigens als men maar vol doende schakelt is eruit de viercilinder Iuchtgekoelde boxermotor nog wel zoveel „energie" te halen, dat er een topsnelheid van rond de 145 km/u mee kan worden bereikt. In hoeverre dit steeds moeten „boksen" van de motor de le vensduur ten goede komt we ten wij niet, maar wij zouden er toch wel een vraagteken achter willen plaatsen. De besturing is ondanks de voorwielaandrijving niet zwaar. Dank zij het veersy- steem trekt de stationcar zich niets aan van oneffenheden in het wegdek. En van zijwind heeft men ook geen last. Het koetswerk is in verhouding tot zijn afmetingen opvallend ruim. Vier volwassenen kun nen er uitstekend in zitten. En voor de kinderen is er dan achterin, achter de bank dus, ook nog wel een plaatsje. Het interieur ziet er zonder meer verzorgd uit. Op het van een goedkope plasticsoort ge maakte a-symetrische dash board kunnen kleine voorwer pen praktisch geen plaats vin-' den. Het dashboardkastje is klein, de ruimte daaronder zeer beperkt. Een zeer betrouwbare indruk maakten de vier schijfrem men. Bovendien nóg een ge scheiden remclrcuit en rembe- krachtiglng. Moeilijkheden ondervonden wij met het starten van de wagen. Het ging af en toe zeer moei lijk. ondanks het feit dat de temperatuur voor Nederlandse begrippen eerder aan de hoge dan aan de lage kant was. De handbediende choke bracht geen uitkomst. Geduldig wach ten was de enige remedie. Maar niet altijd heeft men veel geduld. Het verbruik is al leszins redelijk 1:12. Superben- zine is vereist. Conclusie: De GS stationcar Is In zijn klasse een zeer opval lende aanbieding. Rij-eigcn schappen, vormgeving, algehe le uitrusting staan op een zeer hoog peil. Bezwaren: hst ge ringe vermogen van de motor en do geringe trekkracht bij lage toerentallen. Veel schake len is noodzakelijk. Starten kan moeilijkheden opleveren. Prijzen: Citroën GS comfort 8995, club 9715, break com fort 9470 en break club 10.140. Tegenwoordig kan men melk uit vis fabriceren. Omdat melk Chili zo duur is (ontoerei kende veestapel, dure import) zocht men naar vervangings middelen. Zo'n vervanging is „melk" uit vis. Na lang zoe ken en experimenteren heeft men in Chili eindelijk behoor lijk melk kunnen maken uit een snoekachtige vissoort, die in grote hoeveelheden in de Chileense kustwateren voor komt. Men heeft berekend dat uit het eiwit van 20.000 ton vis een hoeveelheid surrogaatmelk voldoende is te vervaardigen voor 700.000 kinderen. Men kan nog meer produce ren, maar genoemde hoeveel heid is reeds voldoende om de import van melk overbodig te maken. Bij de winning van de melk wordt het visvlees eerst met water grondig gewassen om de vissmaak, suiker, kleur stoffen en visenzyben weg te spoelen. Het vlees wordt dan scheikundig vloeibaar ge maakt. Door toevoeging van een vetachtige verbinding wor den voorts de resterende vaste bestanddelen gestabiliseerd. Het eindprodukt droogt men tenslotte in. Dit bevat 65-80 procent eiwit. Volgens deskun digen zou melk- uit - vis heel veel gelijken op koemelk. Rabies Hondsdolheid of rabiës is een gevreesde ziekte, die men nog niet geheel onder controle heeft. Steeds duikt dat dclle spook op. Zolang er nog over brengers van de ziekte bestaan (vossen) mag men niet rusten naar betere middelen te zoe ken. Nu bestaat er grote kans dat men eerstdaags over een doeltreffender middel dan het conventionele, kan beschikken. De universiteit van Tubingen is bezig met de ontwikkeling van een nieuwe honvlsdolheid- entstof, die men uit weefsel culturen wint. Dierproeven hebben al aan het licht gebracht dat het gewon nen vaccin buitengewoon krachtige afweerkrachten ont wikkelt. Aan de andere kant evenwel moet men nog heel wat experimenteren voor de entstof ook op de mens toege past kan worden. Een vis in zwaar water is intelligenter Zwaar wafer ,t0'en twee a,omo" wa,"sl°f- 4-WUUi wu/Cf Zwaar water is „variëteit" er- Zwaar water is 'n „variëteit" er- van- 'n z'Jn moleculen is het het maken van atoombommen) waterstofatoom vervangen schijnt het geheugen te ver- d°°r een rwaarwaterslof- of eterken. Wat ie ewaar water? deuteriumatoom. Eén molecuul gewoon water is Experimenten verricht door opgebouwd uit een atoom zuur- geleerden van het Max Planck-instituut voor hersenon derzoek, hebben aangetoond dat vissen, gehouden in zwaar- water, een beter geheugen aan de dag leggen en de dressuur- proeven sneller en gemakkelij ker met succes uitvoerden. Aangezien sinds lang bekend is dat organische moleculen aanmerkelijk stabieler zijn als ze i.p.v. de gebruikelijke wa terstofatomen deurteriumato- men bevatten, vermoeden on derzoekers dat dit effect ook aan de „knappe" vissen ten grondslag ligt. Vast staat dat de lichaamsvloeistoffen van de vissen na enige tijd met dcute- riumatomen doortrokken is. Dat de zwaarwatermoleculen ook dan voor de nieuwvorming van stabielere geheugenmole culen (bijzonder grote or ganische verbindingen die het geheugen in gecodeerde vorm dragen) worden gebruikt en voor een groter vermogen indrukken op te slaan bij de vis. Meubelpanelen Hoewel hout het meest ver bruikte dhz-materiaal is, zien veel mensen die toch wel veel zelf doen, er tegenop zelf meu bilair te bouwen. De industrie maakt het ons tegenwoordig echter ook in dit opzicht een stuk gemakkelijker. In deze dhz-winkels kan men zoge naamde „meubelpanelen" ko pen, gefineerde of geplastifi ceerde „planken" (van spaan plaat) die niet alleen aan de beide vlakke zijden, maar ook aan de lange zijkanten afge werkt zijn. De hele lengten zijn 250 cm, maar ook in afge korte lengten zijn ze te koop. Wandrek Op het gebied van wand- meubelsystemen is zowel kant en klaar als voor de zelfbou wer heel wat te koop. Stalen wandrails, die tegen de muur worden geschroefd, en dragers die daarin worden vastge haakt, maken het de amateur wel het eenvoudigst. Bedenk alvorens dit materiaal te ko pen, wat men voor een soort wandrek op het oog heeft. Ze zijn er in aluminium (in diverse kleuren) en in staal. Als de t.v. erop moet, plus stapels boeken en dat soort zware dingen, dan is een stalen systeem natuur lijk veiliger. Licht niet de hand bij het vastschroeven: in elk gat een schroef, geen enkele overslaan. De schroeven moe ten stevig in do muur zitten. Zo nodig pluggen. Lade Een lade maken is voor de dhz-meubelbouwer wel een van de moeilijkste dingen. Er zijn echter zg. ladeprofielen te koop, waarmee men in minder dan geen tijd een laatje in el kaar zet. Alleen de bodem moet men zelf maken. Die past in een daarvoor in de pro fielen aanwezige groef. Stoelen spulten Vinylbeklcding van meube len kon men sinds kort een an der kleurtje geven. Er is een preparaat in spuitbus (één bus voldoende voor 4 stoelen) waarmee men het vinyl be spuit. De hechting is enorm, want het spul verbindt zich chemisch met het bekledings materiaal. „Riolering" meubelen Zelf meubels bouwen hoeft niet zo conventioneel. Het gaat ook van dikke plastic pijp. Het best bruikbaar is rioleringsbuis van 40 cm. doorsnee. Kleine i siermeubeltjes en bijv. een grappig tuinstel is vrij gemak kelijk uit dit materiaal te ma ken. Het laat zich met een fijngetande, scherpe zaag goed zagen. Na goed opschurcn (watervast schuurpapier, nat gemaakt met terpentine) kan men pvc-buis goed schilderen. Rond uitgezaagde houten zit tingen enz. kunnen worden in- gelijmd door blokken pljpmate- riaal als steunpunt te gebrui ken. Vastlijmen met lijm voor hard pvc. Scheidingswand Een scheidingswand maken In een kamer kan op een heel simpele manier. De eerder ge noemde meubelpanelen zijn er voor te gebruiken, maar wat ook heel aantrekkelijk mate riaal voor dit doel is: glazen profielen van zo'n 25 cm breed. Men kan ze enkel of dubbel uitvoeren, eventueel In combi naties met andere materialen zoals hout. Het aanbrengen kan erg eenvoudig: op de vloer en tegen het plafond twee hardhouten latten, waar de glazen profielen precies tus sen passen. Daarna tussen bei de latten in: korte stukjes lat om de profielen precies op hun plaats te houden. Lichtkoot Een stukje verlichting dat de kamer een heel andere sfeer geeft, kan worden be reikt door in een wandrek een lichtkoot te maken, b.v. zo'n halve meter onder het plafond. De koof kan bestaan uit een op enige afstand van de muur be vestigde strook hout (meubel paneel is hiervoor Ideaal) aan de achterkant waarvan een aantal tl-buizen worden gemon teerd. Lijm Lijmverblndingen in meu bels die ook na herhaalde re paratiepogingen loslaten, moe ten op afdoende wijze aange pakt worden. Haal zo goed mo gelijk alle oude lljmresten weg en herstel de verbinding dan met expoxylijm (twee compo nentenlijm) die ook vaak me taallij m wordt genoemd. Dan is alle ellende voorgoed voorbij. Jaloeziedeuren In veel dhz-zaken en In wa renhuizen kan men losse jaloe- zlcdeuren kopen, meestal van hout. In Amerika zijn die din gen razend populair. Men moet een beetje handigheid hebben in het aanbrengen van schar nieren, om ze zelf te kunnen inbouwen, maar wie dat kan, heeft aan deze voor ons land nieuwe soort deuren leuk ma teriaal. Een kastenwand ln een slaapkamer doet het met al die dwarse latjes erg goed. Men kan ze gemakkelijk met transparante lak een hippe kleur geven. I

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11