VOOR DE VROUW VOOR DE VROUW Giftig aardewerkniet te vinden in gerenommeerde zaken DE NIEUWE BRIEVENBUS MEDISCHE RUBRIEK RUIMTEVAARTDIEET IN HET ZIEKENHUIS LINGERIE EN FOUNDATION MET FUNKTIE 2A IERDAG 23 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT Tot nu toe had de gewetensvolle huis vrouw alle aandacht voor de kwaliteit van wat zij haar dierbaren voorscho telde. En wel met het oog op hun li chamelijk welzijn. Maar de schotel waarOP zij de happen serveerde en de kopjes waarIN zij de dranken schonk, hoefden alleen te voldoen aan haar es thetische eisen of aan de mogelijkhe den van het huishoudbudget. Dat het servies invloed kon hebben op de ge zondheid was niet bij haar opgekomen. Dit blijkt een punt van overweging te worden. In het kader van een warenwet- besluit, waarin eisen worden gesteld aan verpakkingen voor levensmidde len, maar ook aan eet- en drinkgerei zal een norm gesteld worden tegen vergiftig aardewerk. De keuringsdienst van waren onder zoekt al enige tijd nauwkeurig de mate van „metaalafgifte" van aarde werk dat voor levensmiddelen wordt gebruikt. Er zijn zelfs partijen uit de handel genomen. Een duidelijk om schreven norm js in de maak, maar het zal nog even duren alvorens een regeling wettelijk van kracht wordt, want de voorschriften zullen straks gelden in EEG-verband. Het gevaar bestaat voornamelijk uit lood en cadmiumin het glazuur van aardewerk. Wanneer de samenstelling niet deugt, kan afgifte plaats vinden en wel wanneer de glazuurlaag ernstig slijt of beschadigd is. Niet alleen de samenstelling maar ook de tempera tuur tijdens het bakken van het gla zuur is van invloed. De grondstof van aardewerk, de klei de AARDE is volmaakt onscha delijk, maar ongeglazuurd aardewerk komt in onze samenleving niet meer voor, behalve in musea waar het uit opgravingen is verzameld en bewaard! Bij de thans gedane onderzoekingen is komen vast te staan dat er aan het aardewerk van fabrieken met goede naam en faam niets schort. Er werden door TNO slechts onvoldoende gege vens aan twee categorieën die sterk uit eenlopen: de zeer goedkope artikelen van (ons) onbekende herkomst en daarnaast aan het meestal kostbaar der pottebakkerswerk van sommige ateliers. Het is sneu voor die goedbedoelde beoefenaars van de eerlijke pottenbak kerskunst dat hun glazuur soms scha delijk kan zijn. Maar hun kunstwerken waren oorspronkelijk veeleer bestemd als sierstuk dan als dagelijks gebruiks artikel. Zij maakten vazen, schalen, potten, urnen, kortom ware .objets d'art". Juist hun glazuur geeft een boeiende glans of gloed aan de edele vorm. Sedert echter het rustiek aan doende pottenbakkerswerk ook zo graag gezien wordt in gebruik aan tafel, richtten kunstenaars het oog en de hand op eet- en drinkserviezen. De resultaten van de nu alreeds ver richte onderzoekingen hebben de goed willende pottenbakkers ongetwijfeld alert gemaakt. Het moet een koud kunstje voor ze zijn glazuur volgens de aangewezen samenstelling te maken. De fabrikant van het waardeloze tot 1 gevaarlijke aardewerk zal daarentegen zijn partij zo niet vandaag, dan toch morgen van de markt weg (moe ten) houden. Het decoreren van aardewerk ónder glazuur in de Wedgewood-fabriek HANDIG HUISHOUDEN Sneeuwruimen is een moeizaam werk als er alleen maar een bezem en schep ter beschikking staan. Een sneeuw schuiver is echter eenvoudig zelf te maken: Op een flinke plank twee klosjes spijkeren en daarop een lat zoals op de tekening is aangegeven. Als u in de aldus verkregen opening een gewone schop steekt, is uw straat je in een wip schoon. Een koordje aan kinderwantjes tegen verlies, is u zeker wel bekend. Maar dikwijls hangen de wantjes los en den ken de kinderen er niet aan ze weer aan te trekken. Om dit te voorkomen kunt u een dikke draad onderaan de mouwen van jack of jasje zetten. Het kind de wanten aantrekken en de dui men zoals afgebeeld door de lussen steken. Als u een beetje citroensap of een paar stukjes schil van de vrucht wilt gebruiken is het nodig daaraan de hele citroen te offeren. Voor een paar drup pels sap prikt u met een vork een paar gaatjes in de citroen en perst de beno digde hoeveelheid er uit. Wilt u alleen de schil gebruiken, dan kan u die af- raspen en daarna de citroen uitpersen en het sap in het diepvriesgedeelte van de koelkast invriezen. Waarmerk In Frankrijk, waar prachtig aarde werk wordt gemaakt, stellen enkele fa brikanten reeds prijs op een garantie bewijs. Zij hebben aan de onderkant van hun serviesgoed een waarmerk geïmpregneerd. Dit wil niet zeggen dat andere producten zónder dit merk, schadelijk zouden zijn. In ons land mogen we voorlopig een goede naam als garantiebewijs be schouwen. Is eenmaal de exacte norm voor de eisen aan aardewerk vastge steld voor de hele EEG, dan treedt de warenwet in werking. Er is hier alleen sprake van AARDEWERK. PORSE LEIN valt buiten dit bestek want in porseleinglazuur komt geen lood of cadmium voor terwijl de oventempera- Hel vormen van de aarden pot op nen en een voor het volk) bestond het een draaischijf. product al 6 eeuwen. Pas <50 janr ge- leden aanschouwde Europa voor het eerst (Chinees) porselein. Op Neder landse bodem werd het z.g. „steen- Ook kristal gosd" Pas !n de Mï ecuw rervaardigd Overtoom te Amsterdam in 1756. Glas is een uitvinding van de Egypte- naren, 4000 jaar geleden gedaan. Het werd gebruikt door de „klassieken" rond de Middellandse Zee, in Byzan tium's bloeitijd vooral daar gefabri ceerd, maar na het verval van deze glashoofdstad bij uitstek in Venetië. Daar werd het glasblazersbedrijf we gens brandgevaar verbannen. De indu strie belandde in Duitsland en in Bohe- men waar zij nog steeds roem oogst. Wie straks met de feestdagen weer eens de tafel traditioneel dekt, ge bruikt daarvoor geen minderwaardig aardewerk waarvan de glazuurlaag is gesleten! Geen angst dus dat het spe ciale menu en de dranken voor hoge stemming zullen bedreigd of bedorven worden door lood en cadmium. Keramiek van oude stam In het jaar 2698 voor Christus vonden de Chinezen het keramisch handwerk uit. Nadien was de kunst ook in Baby- Ion en Ninivé bekend, zoals uit opgra vingen blijkt. De Griekse huisvrouw was 1000 jaar voor oze jaartelling al druk met aardewerk in de weer, maar in de 4e eeuw v. C. Steeg het kera misch handwerk in Griekenland tot hoge kunst. Porselein is van jonger datum. Toen in 583 de Chinese porseleinfabrieken een „keizerlijke" aangelegenheid wer den (met drie aparte soorten: een voor de keizer, een voor de mandarij- De eerste serie buitenbrievenbussen is op de markt, een primeur van metaal- warenfabriek Egalite Van Elderen). Ze zijn gemaakt om tante Pos op haar wenken te bedienen en ons haar woede te besparen. Tante Pos is allang niet meer onze suikertante. Integendeel, zij kost ons geld. En haar geweldige hulpvaardig heid is ook niet meer wat het geweest is. Voor de komende tijd heeft zij al weer nieuwe eisen gesteld, zodat we haar een lastig oud mens kunnen gaan vinden. Thans dus de zorg voor nieuwe brie venbussen. Wilt u een huis gaan bou wen. vergeet niet u hiervan goed op de hoogte te stellen. (Er is kort gele den in een van onze provinciesteden een gemeentelijk kantoor gebouwd, en daar was de hele brievenbus bij verge ten! De nieuwe bus moet een gleuf hebben van 265 x 32 mm en de stand behoort horizontaal te zijn, zodat de besteller niet zal hoeven te bukken, noch te rei ken. Laagste toegestane hoogte 70 cm, hoogste 170 cm, maar 110 cm wordt ideaal genoemd. De kleur rood is ver boden en evenmin toegestaan zijn de opschriften Post of PTT. In nog aan te vangen nieuwbouw moeten deze gleu ven of de nieuwe buitenbrievenbussen conform de normen van tante, bin nen een jaar geplaatst zijn. Voor de aanpassing van bestaande bussen in bestaande huizen geeft zij ons drie jaar de tijd. De buitenbus kunt u natuurlijk niet aan een paal langs een drukke straat zetten, maar wel langs een stille buitenweg, waarop het laan tje uitkomt dat naar uw boerderijtje voert. De nieuwe bussen kunnen ook beves tigd worden aan het huis zelf en nu is het de vraag welk model het beste daarmee harmonieert. De kleuren zijn bruin en geel gemoffeld in een kwali teit die tegen weer en wind bestand is. Ze zijn alle voorzien van een cilin- derslot met twee sleutels. De verkoop prijzen variëren van bijna 50 tot bij na 90. Het gaat natuurlijk moeilijk worden in nachtgewaad de bus te lich ten. Misschien om voorbarig gemopper daarover weg te lachen heeft de fa. Van Elderen de bussen tierelierende namen gegeven: ze heten Zwaluw, Vink, Specht, Fazant en Pauw. Een gestileerd vogeltje onder op het voor aanzicht van de bus zal zelfs de komst van de belastingaanslag opvrolijken. Nu de Amerikanén hun laatste uitstap je naar de maan in het kader van het Apolloprogramma achter de rug heb ben, lijkt het ons wel geschikt iets te vertellen over een recente toepassing van de ruimtevaart in aardse genees kunde. Meer speciaal willen we het hebben over de ruimtevoeding en zijn gevolgen voor de spijsvertering. Bij het begin van de bemande ruimte vaart deed het probleem van de opti male voeding van de astronauten zich voor. Men zocht naar een voeding die. gezien de geringe sanitaire installaties van de ruimtecabines, zeer restarm moest zvjn. Tevens moest deze voeding het infectiegevaar beperken, en goede houdbaarheid bezitten en tenslotte in een klein volume een optimaal rende ment geven. Zo ontstond een chemisch ziuvere voe ding, samengesteld uit glucose, essentië le vetzuren, essentiële en niet essentië le aminozuren, koolhydraten, alle vita mines en de noodzakelijke elektroly ten. Al deze ingrediënten waren in een ideale hoeveelheid aanwezig en werden gebruikt in poedervorm. die diende aangelengd te worden met water. Sedcr'dien is er heel wat tijd voorbij- gega. en worden de astronauten ge voed a,. verwende kinderen, die de lekkerste iï. pjes voorgezet krijgen. In- derdaad, onder impuls van de ruimte vaart zijn er moderne droog- en be waartechnieken ontwikkeld die zeker in de toekomst weer een aardse toe passing zullen krijgen. Intussen is het oorspronkelijk ruimte- vaartdieet of space-dieet, ook genoemd elementaire voeding, blijven voortbe staan wegens zijn medische toepassin gen. Het is verkrijgbaar in zakjes poe der van 80 gram die, vermengd met 250 ml water, een oplossing geven van 300 ml heldere vloeistof die 300 calo rieën bevat. Een bepaald aantal opge loste zakjes levert aldus, onder perfekt uitgebalanceerde vorm, een voldoende aantal calorieën, vocht en voedings stoffen. Deze voedingen werden eerst beproefd bij dieren, die een normale groei en een normaal leven hadden. Naderhand werd alles nog eens uitgetest bij vrij willigers die er overigens wel bij voe- De eerste week deed er zich door gaans een gewichtsdaling voor, vooral bij de zwaarlijvigen. Nadien stabili seerde zich het gewicht en zag men eventueel een gewichtstoename. Wat zeker zo interessant was is het feit dat het dieet zo restarm was en dat men toekwam met een stoelgang per week van gemiddeld minder dan 350 gram. Deze stoelgang, volkomen reukloos, bestond daarenboven voor 90 95 pro cent uit water en slechts voor 5 A 10 procent uit vaste afvalstoffen. Tevens onderging de bakteriële darmflora een duidelijke verandering. Het aantal darmbakteriën nam af zowel in soort als in aantal. Na zestien dagen is de darm praktisch gesteriliseerd. Kortom, het astronautendieet laat de darm tot rust komen, hij wordt geste riliseerd en grijpt een nagenoeg volle dige resorptie plaats van het ingeno men voedsel. Niet te verwonderen, dat ook de mregdarm-specialisten sinds enkele tijd belangstelling beginnen te tonen voor dit ruimtevoedsel. Vooral zware aandoeningen van het maagdarmstelsel, waarbij het gewenst is de belasting van de spijsvertering tot een minJmum te herleiden, stonden aan de kop van het lijstje dat voor een eventuele toepassing in aanmerking kwamen. Patiënten lijdende aan colitis alcerosa, een ernstige aantasting van de dikke darm met slijmerige en bloederige diarree, hebben doorgaans baat bij het ruimtevaartdieet. Het gewicht stabili seert zich of neemt toe en de subjec tieve klachten nemen of. Hetzelfde kan gezegd worden van de ziekte van Crohn, een slepende aandoening, die vooral de dunnen darm aantast. Ook bij deze patiënten neemt de diarree meestal af, het gewicht toe en de pa tiënten hebben minder last van kram pen. Het ruimtevoedsel heeft ook reeds zijn strepen verdiend bij sterke inkorting van de darmen. Na zulke zware Ingre pen heeft het lichaam een maanden lange aanpassing nodig die gemakke lijker kan overbrugd worden met een weinig belastend voedsel. Tenslotte wordt het ruimtevaartdieet met goede resultaten aangewend bij zware infectietoestanden van het maagdarmstelsel met doorboring van de darmwand. fistelvorming in de slokdarm of de alvleesklier. Ook in deze gevallen treedt er beter schap op van de Infectie, de algemene toestand wordt beter en de fistels slui ten zich of nemen in omvang af. De smaak is zeker een probleem bij langdurig gebruik. De smaak in het ruimtevoedsel is oorspronkelijk wee- zoet, alhoewel het momenteel reeds in zes verschillende smaken te verkrijgen is. Maar er zijn ernstiger bezwaren. Soms reageert het mnagdarmstelsel met bloedingen en vertraagde maag werking, diarree of een misselijkheids- gevoel na gebruik. Ook huiduitslag, hoewel zeldzaam, kan voorkomen. Soms zag men een stijging van het bloedsuikergehalte, terwijl an dere patiënten reageerden met een vochtopstapeling. Anderen hadden een verhoogd waterverlies en namen af in gewicht. Tenslotte is er nog de kostprijs die voorlopig nog aan de hoge kant ligt. Deze kostprijs zal wellicht de kleinste hinderpaal blijken te zijn van een rui mere toepassing waarvan men nu de mogelijkheden grondig aan het onder zoeken is. Maar nu reeds kan men zeggen dat de ruimtevaart zó'n fantastische onderne ming is, dat het scala van toepassin gen nog niet te overzien is. ook niet voor de geneeskunde. DR. ICKX Goed gedrapeerde lingerie kan in een etalage de sprookjesachtige werke lijkheid benaderen, maar een uitstalkast vol founda tion geeft een verkeerd beeld. Beha's, zelfs licht als een niemandalletje, stretch broekjes en stevi ge corseletten kun je veel eerlijker beoordelen op een levend en bewegend li chaam. Dat was weer eens te zien op de show die Triumph Internatio naal in het A'damse con- fectiecentrum gaf om foun dation en lingerie voor 1973 te tonen. (Het aller beste oordeel is natuurlijk te geven, na zelf de mo dellen aangepast te heb ben). Het knappe en slanke mc- vrouwtje, heeft twee kindjes zelf gevoed. Het gevolg daar- Bikini volgens één patroon van is niet algemeen, maar me| de nieuwe (opschuifbare) het komt nu eenmaal voor: op beha Triumph International, de plaats waar vroeger haar prille boezem welfde, heeft zij uitgezakte puddinkjes. Ma»r dus een genereus decolleté toe zij is zeer „eigentijds" en *ta®n- zegt: „Beha's horen niet meer Al deze lichte modellen in mo- in ons leven thuis, dit is het dieuze kleuren abrikoos, lila en no-bra tijdperk". Daarmee 'ol geel zijn tot sets aan te geeft zij een hippe uitspraak nullen met s ips, lichte stretch ben beste, maar die klinkt uit broekje- - de verkeerde mond. Er zijn en meisjes die er zander steun «rtwljrt'to een gei even eardtg uitzie*i als mW. s|0«„ vuisl) De mecsten weten dit lelt en gtretcj, broekjes houden de daaraan Is het te wijten dat de vormen een beetje in bedwang, verkoop van beha nog altijd |)el kMn, wn |ad rokje of op de oude voes doorgaat. In „auwt pantaj0„ tfn goede Frankrijk is uit 'n enquête ge- war.„rer er fofpcje ma„ bleken dat het gering percen- stevige body onder te raden tage van de vrouwen dat dit van daartoe dienen nu die kledingstukje voorgoed heeft stretches! afgeschaft, bijna uitsluitend Hoogst functioneel zijn de boven de zestig jaren telt. Wie sterk vormende beha's, gaines geregeld Maigret in Franse en corseletten dio de modebe- volksbuurlen ziet opereren, wuste vrouw absolute zeker- weet dan ook welke gezellige heid en een goed figuur in vormloze categorie de no-bra haar bovenkleding verschaffen, mode aanhangt! H« is kunslstuk dat de Om «ven op te sommen wet «r modellen 20 uitslckend corrige- ean nieuwe Triumph modellen rcn- er lich en modieus uit te wachten ligt om aangepast '-'en en gemakkelijk in het dra- te worden: BUTTERFLY, de gen rijn. De vrouw vol voor. voorgevormde, heel of halt oordelen die beweert: „in 20 elastische beha's voor ontlui- "'s kun je je met bewegen kiende figuurtjes, eventueel van hel eenvoudig nooit ge kant en in de kleuren wit, pou- F1?**"1 beweeg- dra en racht rood Schouder- "ik"""11 v°n °°k naardere bandjes lijn verstelbaar en mannequins niet gezien. Corse- alle aandacht verdienen de "°rd™ halsterbandjes, wam ze sluiten larretelles gemaakt maar ook om de nek zodat de grote tnge <°m het voor het komend seizoen bo- d[»ee" v«" pnnty-nyions moge- vonkleding met helster en diep f1,"1»" mgdecolleté) hiermee schiUe- ";e, b""« ,e. kunnc.n Jj stellen). Ook hier hetzelfde ad- AnrW Moriotf 7onk Hi» TA1; v'es: °°rdeel niet zonder het Ander eseries zoals de JAS- MIN zijn bedoeld voor een B-Probeterd te hebben, hoefijzerdecolleté. want de vrouwen van alle leeftijden to- bandjes zijn zijwaarts geplaatst nen stijgende belangstelling (of te verplaatsen). Voorts zijn Voor complete sets. Rond de er hoogst modieuze modellen veertig jaar hebben zij meer met voorsluiting, tegemoetko- plezier in vrolijke kleuren dan mend aan de wens naar ge- tieners. Dit neemt niet weg dat mak. Spelend met de Illusie de poëtische bloesemdessins behaloos door het leven te (POESIE FEE en PRIMAVE- gaan, kan het meisje zich een RA genoemd) het vooral op de snoezig sp-'lletje aanschaffen: jonkies begrepen hebben. De twee ijle driehoekjes waarvan verhoogde B.T.W. wordt bij de basis op een band uiteenge- Triumph niet op de consument schoven kunnen worden en al- verhaald. De holsterschouderbandjes die komend seizoen s oogsten (Triumph International).

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9