Recordomzet in kerstartikelen PvdA wil producten boycot uit VS CdidóeSou/ta/nt Bescheiden kerstbestand in N.-Ierland Na vliegramp tien weken in bar gebergte overleefd HET IS NOG ALTIJD ADVENT OP AARDE Weerbericht Zwendelpraktijk in sociale premies ATERDAG 23 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT {SANTIAGO (AP) Twee overle- venden van een vliegtuigongeluk van een Fokker Friendship met 45 inzittenden, op 13 olrtober, hoog in het onherbergzame An- desgebergte in Chili, zijn er in geslaagd de bewoonde wereld te bereiken en zo een reddingsac tie naar 14 andere overlevenden op gang te zetten. Tien weken lang hebben zij zich onder bar re omstandigheden in leven we ten te houden. Tweehonderd kilometer ten zuiden van Santiago had het vliegtuig in een sneeuwstorm op 4000 me ter hoogte een noodlanding ge- I maakt, nadat een bergtop ge raakt was. Bij het neerkomen kwamen acht mensen, waaron der de piloot, om het leven. Van de 37 overlevenden kwamen la ter 21 om toen ze door de sneeuw bedolven werden. Via de radio konden de overgebleve nen luisteren naar de speuractie naar hun vliegtuig, die niets op leverde, en naar hun eigen doodsbericht. Door strenge rantsoenering het aanwezige voedsel kon men in leven blijven. Een architect maakte van de wrakstukken een verblijfplaats. Niemand verloor zijn zelfbeheersing. Tenslotte werden de twee sterksten van de „commune" er op uit gezon den om hulp te halen. Zij waren tien dagen onderweg, toen zij j strompelend een politiepatrouil- 1 le tegenkwamen. Omdat de zwa re stormen het opstijgen van vliegtuigen belemmerden, wer den patrouilles met muilezels naar de plaats van de ramp ge stuurd. Toen twee helicopters eindelijk bij het wrak kwamen, was een patrouille daar nog 600 j meter vandaan. De helicopters brachten acht overlevenden naar een ziekenhuis. Hun toe-i stand is goed, hoewel ze sterk vermagerd zijn. Medicamenten, dekens en voedsel werd achter gelaten voor de laatsten, die als het weer het toelaat vandaag worden opgehaald. DEN HAAG (ANP) Hoewel vrijwel alle kerstartikelen (zoals kerstbomen en kaarsen) dit jaar duurder zijn geworden in vergelijking met vorig jaar, kan toch worden gesDroken van een recordomzet. Dit is de voor lopige indruk van de fabrikan ten in de kersthandel. De vraag naar kerstbomen blijkt veel gro- Journalisten: laat KNP voortbestaan AMSTERDAM (ANP) —Het da gelijks bestuur van de Neder landse Journalisten heeft com missarissen en aandeelhouders van het Katholiek Nederlands Persbureau gevraagd de dien sten van het persbureau niet per 1 januari te beëindigen. Het bestuur van de journalistenorga nisatie wenst dat alle mogelijk heden worden onderzocht om de funktie die het KNP tot dusver re verzorgde niet verloren te doen gaan. Het verdwijnen van het Katholiek persbureau betekent een schraling in het nieuwspakket dat de diverse media var persbureaus ontvangen, aldus de vereniging van journalisten. Het KNP heeft zich naar de ning van de NVJ grote verdien sten verworven, niet alleen bij de katholieke, maar ook bij de andere media. Eind vorige week besloten de aandeelhouders van het KNP om het persbureau per 1 janua ri op te heffen. ter te zijn dan hef aanbod en er worden dagelijks tientallen miljoenen kaarsen verkocht. Naar schatting zal de Neder landse bevolking in deze tijd van het jaar bijna 70 miljoen gulden besteden voor de aan schaf van kerstartikelen (ruim 14 miljoen voor kerstartikelen, 28 miljoen voor kerstbomen en meer dan 25 miljoen voor kaar sen). Volgens kaarsenfabrikanten is hun omzet ruim 15 procent ho ger dan met kerstmis 1971. Het zijn vooral de klassieke witte kaarsen'en de gekleurde (paars en oranje vooral) en dikke kaarsen die veel verkocht wor- De kerstboom is in verhouding tot vorig jaar een stuk duurder ge worden. Een flinke boom kost bijna zeven gulden. Met name de inkoopprijzen zijn gestegen door de grotere vraag waaraan op korte termijn niet zal kunnen worden voldaan. Toch worden ieder jaar weer grotere hoeveel heden kerstbomen (in de vorm van fijnsparren) geïmporteerd uit België, Luxemburg en West- Duitsland. Een woordvoerder van Staatsbosbeheer schat, dat er dit jaar ongeveer vier mil joen kerstbomen in de huiska mers zullen staan (omzet 28 miljoen gulden). Vorig jaar was de omzet van kerstbomen in ons land ongeveer 25 miljoen gul den. Ook klinken optimistische gelui den uit horecakringen. De be langstelling om op één van de komende feestdagen buitenshuis te gaan eten, is in vergelijking met vorig jaar toegenomen. Veel restaurants in Nederland zijn voor hun kerstdiners al vol geboekt. Prinsje Bernhard, de kleinzoon van prins Bernhard en zoon van prinses Margriet viert op eerste kerstdag zijn derde verjaardag. Ter gelegenheid daarvan werd hij gekiekt terwijl hij een hert voerde. DEN HAAG De linkse progres sieve partijen In Nederland wil len een boycotactie opzetten te gen Amerikaanse bedrijven enigde Staten op dichtbevolkte Koninklijk cadeau voor Den Haag De Haagse raad wordt gevraagd een schenking van de Spoorwe gen te aanvaarden, bestaande uit de meubilering, de stoffering en de betimmering van de Ko ninklijke Wachtkamer in het Station Staatsspoor. Dit inte rieur dateert uit 1892. gebieden en steden in Viet nam. Het idee is ontstaan in het bestuur van de PvdA. Volgende week zal een brief worden ge stuurd aan de vakcentrales met het verzoek tot een actie te ko men, et Pv buitenland van zijn partij Relus ter Beek weet nog niet hoe de actie er precies uit zal venarbeiders zouden kunnen weigeren Amerikaanse schepen te lossen, er zou een oproep kunnen worden gedaan bepaalde producten van Amerikaanse makelij niet meer te kopen. Nog niet bekend is of de actie tijde lijk of permanent zou moeten zijn of dat het prikacties zouden moeten worden. D'66 en de PPR doen waarschijn- I lijk ook mee aan de actie. Ge probeerd wordt ook steun te krijgen van maatschappelijke organisaties en de confessionele partijen. De bedoeling is dat het overlegorgaan van de vakcen trales zich op 4 januari over de actie zal beraden. De boycotactie wordt degelijk Hoofdprijs van 60 miljoen MADRID (UPI) Jaime Ripoli Miralpeix, caféhouder Spaanse plaatsje Vich, had samen met een aantal van zijn klanten een wel zeer gelukkig lot Spaanse traditionele kerstloterij De 12-jartge Kevin Steen heeft aan boord van het bergingsschip Ticonderoga de terugkeer van de Apollo-17 gekocht. Op zijn lot viel de hoofd- 'van zeer nabij mee mogen maken. Sinds hij twee jaar geleden hoorde, dat hij vanwege een kwaadaar-prijs van 1,2 miljard peseta's zo'n dige nieraandoening nog maar twee maanden te leven had. is hij geadopteerd door het personeel van zestig miljoen gulden! Jaime weet het ruimtevaartcentrum. Bij terugkeer van zijn astronautisch uitstapje werd hij door vader en moeder nog niet wat hij met al die pese- verwelkomd. j ta's zal gaan doen. voorbereid en er moet een de kans zijn op succes, anders keert de actie zich tegen de or ganisatoren, aldus Ter Beek. Vandaar dat men nu nog niet hard van stapel loopt. Heath gaat naar Nixon WASHINGTON (RTR) De Brit se premier Edward Heath zal met zijn minister van buiten landse zaken, sir Alec Douglas- Home, op 1 en 2 febr. in Wash ington topbesprekingen voeren met president Nixon. Zo heeft het witte huis meegedeeld. JUIST de christenen kunnen dit jaar weer bevestigd zien, hoe door onze menselijke onvolmaaktheid Christus' Boodschap hier op aarde gedoemd is pas dan alom erkend en beleefd te worden, wanneer de voleinding der tijden aangebroken is. !r is weer heel veel fantasie voor nodig om op Kerstdag 1972 een we reld voor ons te zSen van vrede, echte naastenliefde en geluk. Moge lijk slaagt men zelfs in Ierland, het midden-Oosten en Vietnam erin om voor een paar dagen het moorden over-en-weer te staken; waar schijnlijk doen we met ons allen onze best om in de donkere dagen van de laatste week van dit jaar te laten blijken dat we naast ande ren leven. Maar op 2 januari gaat het gewone wereldbedrijf weer door en van jaar tot jaar ontdekken we na een paar dagen, dat wij in die we reld ook weer ons gewone rolletjes spelen. Voor Christus die wij, christenen, op 25 december centraal moeten en willen stellen, blijft het dan maar al te vaak om met Huub Oosterhuis te spreken „Gij wacht op ons, totdat wij opengaan voor U. Spanning TVT moet uiteindelijk wel de beslissende reden zijn, dat ook al leven wij een aantal dagen in de milde, zegenrijke stemming van het kerstfeest de aarde waarop wij leven in het teken van Advent blijft staan; Advent, omdat het een voortdurend wachten blijft op een geconcretiseerde Heilsboodschap. Pas veel later zullen mensen concluderen in hoeverre wij, christenen van het avondland der 20ste eeuw, erin geslaagd zijn vorderingen te maken op de weg van Advent naar Kerstmis. Het heet dat wij in onszelf oprechter streven naar de toepassing van Christus' woord en Christus' bedoelingen in ons leven. Maar voorlopig ziet het in vele gevallen ernaar uit, dat we sterker zijn in het toepassen van polari satie in de samenleving rondom ons dan in de polarisatie binnen ons zelf. Streven naar het betere gaat altijd aan spanning gepaard. Maar het gaat er nu juist om of we die spanning voor het beter maken van de samenleving benutten, of haar slechts min of meer bewust voort- bestemmen als de prijs voor ons streven. In het laatste geval Is spanning alleen maar de prélude op een nieuw scheidingsproces. Dat is het grote rislko dat vast zit aan de polari satie welke onze generatie in allerlei situaties op de troon verheft. Leven fiEN leven zonder spanning ligt niet in de aard van de mens noch in de roeping welke hij van zijn Schepper meegekregen heeft. We moeten leren leven met de spanning; doen we dat te pas sief dan gaat ons bestaan lijken op vegeteren. Maar naarmate de wereld en de ruimte door het menselijk vernuft meer en meer voor ons open komen te liggen, blijkt ook dat we de kunst om met de spanning te leven slecht verstaan. In dit opzicht zijn het slechts incidentele momenten waarop we ons volwassen to nen; tussen die momenten door leven we in een permanente puber teit. We moeten ons niet te veei troosten met de gedachte dat christelijke hoogtijdagen dan toch maar van die momenten zijn waarop we ons beter van onze plichten en roeping bewust zijn. Zeker niet als we zelfs nalaten op die momenten ons sterk te maken voor serieuze voornemens om het niet bij het moment te laten. Aan opwellingen hebben wijzelf noch de samenleving Iets; Christus' boodschap vraagt geen wapenstilstand maar vrede; geen polarisatie als doel, maar de oplossing van tegenstellingen welke eruit moet voortvloeien. Dat is essentieel voor de nieuwe aarde waaraan de mensheid, sedert Christus' komst onder ons, bouwt. Het was tien uur toen Edwin bij David terugkwam, maar het toneel was vrijwel niet veranderd. David draaide zich om toen hij de hand van zijn vader op zijn schouder voelde en schudde zijn hoofd. ,,Geen nieuws"?, vroeg Edwin. Och, u weet wat de mensen zeggen, geen tijding goede tijding". ..Ga mee naar huis om iets te eten". Liever niet. Er kan iemand komen die iets weet. Een half uur geleden heb ik Billy Chetwvnd gesproken, die naast mevrouw Rutherford woonde. Hij zei dat hij haar gisteravond had gezien, vóór het begon, maar daarna niet meer. Hij zei dat ze misschien in de schuilkelder van Wagstaffe waren gegaan". ,,Ben je erheen gegaan"? „Gerend heb ik. Maar ze waren daar niet gezien". Er werd gefloten en de motor van de kraan werd stop gezet. Een politieagent kwam naar de groep mensen bij do afzetting en stak zijn hand op. „Wil iedereen stil zijn"?, vroeg hij. „Ze luisteren of ze iets horen. Kloppen of roepen". Het werd zo stil dat Edwin Davids ademhaling en de fluit van een sleepboot, ver weg op de rivier, kon ho- Wat voorafging: ren £en stroompje kalkstof, dat plotseling uit een John Porter ziet Margaret niet meer voor hij naar scheur jn een overhellende muur op de grond viel, leek Frankrijk vertrekt. Vader Ashton vertelt hem dat Mar- een oorverdovend lawaai te maken. De stilte was zó ge- garet in verwachting is. Na Johns vertrek verhuist spannen, dat Edwin de neiging voelde hard te schreeu- Margaret weer naar haar ouderlijk huis. Sheila gaat wen Toen werd er weer gefloten en het leek of de werken bij de Cadi. Harry Porter ontvangt een tijd la- wachtende mensen allemaal tegelijk diep ademhaalden ter bericht van de vermissing van zijn zoon, maar het om weer met elkaar te gaan praten. Maar vóór het ge- duurt een tijd eer hij dit aan Margaret durft te vertel- m0mpel kon aangroeien, hoorde Edwin ergens achter ten. Tijdens een bombardement kondigt Margarets baby zich de hoge, heldere kreet van een kinderstem. zich aan. Als zij naar het ziekenhuis vervoerd is, ko- David draaide zich met de plotselinge, rukkerige bewe- men David en Sheila binnenvallen, helemaal overstuur. ging van een marionet om. Toen rende hij, voordat Dlllllllllillllllllllllilllllll AFLEVERING 5 David en Sheila geheel overstuur door de vermissing van hun kinderen. Edwin zelfs kon omkijken, met een harde schreeuw, de straat door. Hoop gaf Edwins voeten vleugels. Hij draaide zich om en begon David achterna te rennen. Een kleine gestalte rende David tegemoet. Het was een jongen, met geha vende en vuile kleren en huilend van blijdschap. Het „Kom binnen, kom binnen", zei Edwin, sloot de deur was Peter. achter hen en draaide het licht in de hal weer aan. Toen Edwin hem inhaalde.klemden twee kinderen zich. „Wat is er? Wat is er gebeurd"? „De kinderen", zei als aan een reddingsvlot, aan David vast. Sheila's moe- David. „Ze waren bij Sheila's moeder. Ze zijn daar der verscheen om de hoek en begon buiten adem te vannacht gebleven". Hij zweeg en keek wanhopig naar vertellen. Het was echter te onsamenhagend om er iets Sheila, die als verdoofd voor zich uitstaarde. „Envan te begrijpen, vroeg Edwin ongeduldig. „En", begon David, zweeg Edwin keek achter zich, naar de mensen bij de afzet- >tWe zijn in slaap gevallen. En mevrouw Plunkett liet weer en slikte. „Het huis is geraakt. Door een bom. We ting die daar nog steeds vergeefs stonden te wachten, ons slapen. Ze dacht er niet aan dat er misschien ie- hebben ze niet kunnen vinden". Och, hemel", zei Jean Ze keken allemaal naar David en zijn geluk. Edwin mand ongerust kon zijn. En ik had mevrouw Janes, aan en sloeg haar arm om Sheila heen, die nu zachtjes snik- schraapte zijn keel en liet zijn gezag gelden. de overkant van de straat, gezegd waar we waren. Ik te. Sheila verborg haar gezicht tegen Jeans schouder en ..En nu naar huis", zei hij, „naar Sheila en Jean. En wist niet dat zij begon harder te snikken. „Het is mijn schuld", zei ze. iets eten. We kunnen daar verder praten". „Ja. ja 't is goed", zei David. In zijn opluchting wilde „Het is mijn schuld". Jean huilde toen ze hen zag. Hoewel ze meestal dapper hij zich niet met andermans zorgen bezig houden. „Er is „Natuurlijk niet", zei Jean en klopte Sheila hulpeloos cn verstandig was tijdens een crisis, huilde ze gewoon- niets aan te doen. Jullie zijn tenminste veilig terug", op haar schouder. „Dat mag je niet zeggen". „Breng H'k als het voorbij was. Sheila, die. dankzij een slaap- „Davy had gelijk", zei Sheila. „De kinderen moeten haar binnen, breng haar toch binnen", zei Edwin en tablet, had geslapen, was overgelukkig. Ze hield haar hier weg naar een veilige plaats", duwde hen in de richting van de voorkamer. „Wij kindeken stevig tegen zich aan gedrukt toen Edwin en Geit kkig, dan kan ik tenminste gerust zijn", zei Philip en ik en David zullen gaan kijken. Als we met David haar moeder vroegen wa (Van onze correspondent) LONDEN Leden van het Ierse Republikeinse Leger in Belfast hebben bevestigd, dat het leger een drie dagen durend kerstbe stand in acht zou nemen en dan geen militaire of burgerlijke doelwitten zal aanvallen. De IRA noemt dit een offensief-be stand. Als ze het nodig vinden, zullen de terroristen zich echter verdedigen tegen het Britse le ger, bijvoorbeeld wanneer sol daten huiszoekingen verrichten, persoonlijk aftasten en wagens doorzoeken. Tijdens de kerstdagen van '70 en Wereldwinkels krijgen toch subsidie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De wereldwinkels krijgen toch subsidie van het ministerie van Ontwikkelingssa menwerking, zoals ook door de commissie-Claus was geadvi seerd. Het gaat om 277.000 gul den voor 1973 en de eerste helft van 1974. Een ton is bestemd voor uitbreiding van het aantal wereldwinkels, waarbij sprei ding over het hele land de opzet ls. Er zijn er thans bijna 200. De resterende 177 mille zijn voor betaling van part-time vor mingswerkers. De nationale commissie ontwikke lingsstrategie, waarvan prins Claus voorzitter is, had enkele maanden geleden minister Boer- tien geadviseerd tot steun een groot aantal aktiviteiten die de mentaliteit in Nederland ten opzichte van de derde wereld en de ontwikkelingssamenwerking willen veranderen. '71 was in Ulster een algemene wapenstilstand van kracht. Het huidige halve bestand geldt theoretisch alleen voor Belfast, maar men verwacht dat de IR A-eenheden van andere Noord-Ierse gemeenten ook de wapens zullen neerleggen ongestoord kerstmis te kunnen vieren. Het Britse leger blijft echter in complete staat van pa raatheid. Zwaar gewapende mi litaire partrouilles zullen niet verdwijnen uit de straten Belfast, Londonderry en andere onrustige steden. Ook de grens tussen Ulster en de republiek Eire wordt tijdens de kerstda gen streng bewaakt. De opsporing van verdachten houdt evenmin op. Als zich inci denten voordoen, zal het leger onmiddellijk een sper-aktie be ginnen. Een militaire woord voerder zei vanavond: „Wij brengen de bal nooit zelf aan 'l rollen. Wanneer wij optreden, Is het altijd naar aanleiding van terrorisme. Als het rustig blijft, Het ziet er nog niet naar uit. dat er in het weer in Nederland veel verandering van betekenis komt. Dat houdt in dat het ho- gedrukgebied, waarvan de kern boven centraal-Europa ligt, zijn greep op het weer in onze om geving behoudt en oceaande pressies verhindert door te dringen tot het vasteland van West-Europa. Door de sterke nachtelijke uitstraling vormt zich plaatselijk mist. Ook van middag is er in het algemeen veel bewolking. Frontale storin gen drongen door tot Ierland rn Schieland en voerden daar zach te lucht met temperaturen rond 9 graden aan. Deze storingen zullen geleidelijk aan Nederland naderen, maar vooralsnog geen invloed hebben op het weer in onze streken. Het koude en mis tige vriesweer zal aanhouden. Vooruitzichten voor zondag en maandag: Lichte, hier en daar ook matige vorst met plaatselijk mist. i zon: 0 Min. temp.: I tot 6 graden. Max. temp.: 2 graden o 1 lager. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: 0 tot 6 graden. Max. temp.: 3 graden of lager. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. zullen wij dus de rust niet ver- I Kans op een geheel droog etmaal: storen." 80 procent. z'n allen gaan, komen we misschien iets te weten" (Edwin en zijn zoons vinden de straat afgezet, waar mevrouw Rutherford. Sheila's meed r w De man nen maken een tocht langs de puinhopen en de schuilkel ders. Edwin brengt tussentijds verslag uit bij zijn- vrouw). 'St. - ze al die tijd waren David. i de Plunketts. Nu Frank i Hert i ik"? Betoging bij ambassade Een groep jonge christenen uit Kennemerland. leden van het actiecomité „Let my people go" houden van donderdag j|^— d cember tot en met 30 december een demonstratie voor de Russi sche ambassade aan de Andries B ar ag 2 la Dan Hm§ ZIJ Aan de c land zal geboden. DEN HAAG (ANP) - Een onder zoek van de sociale verzeke ringsraad heeft een uitgebreide zwendelpraktijk op het gebied van de sociale verzekeringen aan het licht gebracht. Het be treft een Nijmeegse ronselaars organisatie, waarvan een 42-ja- rlge heer „X" de leider Is. De schade heeft een verontrustende vorm, aldus de verzekerings raad, die staatssecretaris Riet kerk i port ov boden. Het gaat om zeker 1700 arbei ders die via Verschillende be drijven werk vonden, pe prak tijken van de man zijn al gerui me tijd bekend, maar het is moeilijk om hem te vgngen, omdat hij zich ondermeer be dient van diverse firma's die weer snel failliet gaan. De so ciale verzekeringsraad wil nu met alle betrokken instantiei het net rond „X" sluiten. Sociale Zaken een rap- Het rapport van de raad liegt et de zaak heeft aange- Met allerlei listige kunstgrepen wordt door de koppelbaas de so ciale verzekering en grote groe pen werknemers om do tuin ge leid. Op grote schaal wordt met verzekeringspremies geknoeid. De werknemers denken verze kerd te zijn maar blijken bij ziekte, ongeval ot w r .elooshtid 8' 'k op uitkering te „X" werft Nederlandse arbeiders voor werk in Duitsland. Hij houdt wel sociale premies in, maar steekt die in eigen zak. niet om. „In de loop der jareS heeft hij zich doen kennen all het losgeslagen teugelloze type* dat zich geleidelijk ontpopt all een gewetenloze bendeleider, lak hebbend aan elk verbod, links en rechts dreigementen ui tend, provocerend, handtaste lijk, en een duidelijke,-fffinach ting tonend voor de gewonl man uit zijn sla^eririjk." erknemers durfden vaal geen- aangifte te doen uit angi voor represaille», evenals ondel meer een chef van het Nijmeep se arbeidsbureau die door dl man mishandeld was.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7