KUNST OP ZICHT Petruskoor met vier violisten Krönungsmesse in Kerstnacht PAEPSE Stoutigheyd" te Oud Ade kunst Leidse agenda EXPOSITIE ERIK KLEIN Collectie van Kabinet Gaper uitgebreid Medische diensten Waar naar toe met Kerstmis? iPAGINA 5 ZATERDAG 23 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT opgevolgd door graaf Hierony- zijn grote voorganger Bach, wel mus Colloredo, een trots en grof bruikbaar was voor de ere- mens. van elk gevoel voor kunst dienst, omdat hij de omvang er- verstoken. Weliswaar gaf hij van beperkt heeft gehouden, Mozart een, overigens slecht ge- Mozart heeft de contrapuntische salarieerde, aanstelling aan zijn schrijfwijze, hoewel hij die uit- hij liet geen gelegen- nemend beheerste, vaarwel ge- ZATERDAG 23 DECEMBER DE STERRENWACHT - Expositie. Van 22 december tot 5 Januari. Ope ningstijden dagelijks van 11 tot 17 STA! 'SC Klit K Hl/'AAL De eucharistieviering in de Petruskerk zal in de Kerstnacht een bij zonder karakter krijgen door de medewerking van het St. Petrus- koor, vier solisten en een klein orkest, die onder leiding van Thijs Kramer de „Krönungsmesse" van Mozart zullen uitvoeren. De vier solisten zijn: Ans Zwaan (sopraan), Truus van Dongen (alt), Piet Maas (tenor) en Wim Hillebrand (bas). De dienst vindt plaats om 9 uur en om half twaalf. Wolfgang Amadeus Mozart schreef deze C Dur mis K.V. 317 in 1779 (op 23-jarige leeftijd) be doeld voor een „Herinnerungsan- dacht" voor een in 1744 of 1751 (deze data staan niet vast) ge kroond Mariabeeld in de kerk zo lang door zijn vader werd beinvoed om niet te zeggen: overheerst. Zijn uitzonderlijk ta lent openbaarde zich al heel vroeg, evenals dat van zijn zus je Nannerl. Papa Leopold ont ging dit niet hij was zelf een begaafd musicus en hij was degene die zijn kinderen de eer ste pianolessen gaf. Mozart was toen vier jaar. Een jaar later begon Wolfgang te componeren. WARMOND In het Hoekje bij de Pomp wordt tot januari een Erik Klein's verfijnde kerstkunst lijk uit van drie onderwerpen: grote circels, de vorm taal en kruissymbolen. De cirkels werkt hij uit tot kristallen en sterren, Verder werkt Erik Klein met fi guren uit de mens-God-geest- verhouding en het Jesse (stam boom) motief. Zeer toepasselij ke kunst dus in deze dagen. Het kerstelement is uitgebeeld in 5 delen: Geboorte, aanbidding herders, kerstmis, aanbidding koningen, de vlucht naar Egypte. Samen vormen ze een geheel. Erik Klein probeert in zijn werk zijn grote bewondering voor de Vlaamse Primitieven en de Re naissance meesters te leggen. Hoewel Klein in zijn eerdere werk veel met kleuren werkte, houdt hij zich in deze kerstuit beeldingen sober. Een of twet tinten, fijn van geest. De kun stenaar zegt daar zelf het vol gende over: „De stralen der fij ne kleuren van de harmonie spreken mij erg aan in deze duisternis waarin de mens schreeuwend behoefte heeft licht en waarachtigheid". Mariaplein in het noordelijk Hij was nauwelijks deel van Salzburg. Het werk werd uitgevoerd op de vijfde zondag na Pinksteren. Mozart schreef in totaal zestien missen, waarvan dit de veer tiende is. De meeste daarvan ontstonden omstreeks deze tijd. Een donkere periode overigens, een van de vele die zijn leven die gedeeltelijk harmonisch zijn, gedeeltelijk een disharmonie vertonen. De vorm taal is fel dynamisch. zo tragisch hebben gemaakt. Want hoewel het hem aan suc ces niet heeft ontbroken, bleef de financiële erkenning uit. Het was in die tijd namelijk gebrui kelijk, dat componisten 'n goed gesalarieerde aanstelling als ka pelmeester, concertmeester of hoforganist aan een der vorste lijke hoven kregen. Ook de in komsten als gevolg van belang rijke opdrachten voor gelegen heidswerken waren welkom. Wolfgang kreeg zo'n aanstelling, maar hij werd niet overeenkom stig met zijn groot talent geho noreerd. De tragiek van Mozart is dat hij jaar, toen zijn vader hem en zijn zus je meenam voor een grote con certreis langs de Europese grote steden. Miinchen en Wenen wa ren daaraan vooraf gegaan en nu volgden Parijs, Londen en Den Haag. In de laatste twee ste den ontstonden enige symfoniën en sonates voor piano en viool. Tijdens deze reizen is de ge zondheid en het leven van Wolf gang enige keren ernstig in ge vaar geweest. Maar de wat al te zakelijk ingestelde vader gunde zijn kinderen weinig rust. Van belang is geweest, dat de kunstminnende aartsbisschop Schrattenbach de jonge Mozart bij zijn terugkeer in Salzburg aanstelde tot (ongesalarieerd) concertmeester aan zijn hof en dat hij hem in staat stelde con certreizen naar Italië te onder nemen. Hierdoor heeft hij ken nis kunnen nemen van de vele stromingen in de toenmalige Europese toonkunst, die de ont vankelijke Mozart op geniale wijze heeft samengevat. Een te genslag voor hem was de dood van de aartsbisschop, die werd De componist heid voorbij gaan, het leven de jonge kunstenaar zuur te maken. Dit leidde tot een con flict en Mozart nam ontslag. Hij vertrok in gezelschap van zijn moeder naar Parijs in de hoop daar iets te kunnen bereiken. Al zijn pogingen bleven zonder re sultaat en de plotselinge dood van zijn moeder in 1778 bete kende de genadeslag. Hij keer de naar Salzburg terug, waar zijn vader inmiddels een verzoe ning tot stand had gebracht met Colloredo, die hem weer in dienst nam. Het werd een tijd van de diepste vernederingen die Mo zart ooit in zijn leven heeft moeten ondergaan. Hij werd als een kwajongen behandeld. In deze periode, in 1779, schreef hij de „Krönungsmesse", een werk dat in tegenstelling tot dat van zegd. Alleen in het laatste deel komt het even om de hoek glu ren. Voor de rest gebruikt hij de vertikale uitdrukkingsmoge lijkheden op grootse wijze, wan neer de tekst hem daartoe aan leiding geeft. Duidelijke invloe den hier van de Napolitaanse (opera) school, die ook in de kerkmuziek uit die tijd haar in trede had gedaan, zich manifes terend in de virtuoos geschre ven koorpartijen en solistenen sembles. De instrumentale bege leiding is hier kerkmuziek ntgroeid. Het Agnus Dei heeft hij voor sopraansolo geschreven, uitmondend in het slotdeel Dona nobis pacem dat na een korte contrapuntische bewerking leidt tot het monu mentale slot door het koor. B. Rijnders i de Krönungsmesse: Wolfgang Amadeus Mozart Onder de z.g. Criminele stukken in het Rijksarchief bevindt zich een briefwisseling uit het jaar 1608, met getuigenverkla ringen over een godsdienstige bijeenomst van katholieken, af gelegd ten overstaan van Franchoys de Coninck, raedtordina- ris van den Hove van Holland, met adjunctie van Franchoys Criep, substituyt-griffier van den zelfden Hove, door zekere Anthoenisz Pietersz, een inwoner van het Alkemader Am- bachf. Twee dingen blijken uit de stukken: ten eerste de moed van de toenmalige „illegale" zielzorgers van de oude leer en voorts de ijver van de toenmalige criminele ambtenaren in het op sporen van zulke stoutigheden, waarbij men dan graag ge bruik maakte van verklikkers. Het lijkt mij Interessant voor de lezers van ons blad In de con treien van wat thans de gemeente Alkemade deze briefwisse ling, die van grote waarde is voor de regionale kerkgeschie denis, te publiceren. Ik heb mij daarbij veroorloofd de stuk ken in hedendaagse Nederlands te „vertalen" om de lees baarheid ervan te vergemakkelijken. Hieronder volgen twee van de drie documenten. Volgende week het vervolg. „Achtervolgende en uit kracht van zekere commissie van den Hove van Holland in dato den 26ste Augustus 1608, heb Ik Franchoys de Coninck. raadsordinaris van voornoemd hof, met assistentie van Franchoys Criep, griffier van hetzelfde hof, mij de volgende dag vervoegd binnen de stad Leiden, teneinde te informeren over vergaderingen van veel papisten en hebt mitsdien verhoord en geëxamineerd de personen en de getuigen, hierna genoemd en welke getuigen gedagvaard zijn geworden door Jacob Franchoys, deurwaarden van het Hof, Den 28sten augustus binnen de stad Leiden. Anthonies Pietersz wonende in het ambacht van Alkemade, oud omtrent 46 jaren, verklaarde onder eede, hem door mij afge nomen, dat hij, wonende op „de passagie daar men vaert van Alckemade op Leyden", menigmaal gezien heeft dat de inwo ners van het dorp, in een schuitje, vergezeld van twee roeiers, „aldaer gebracht hebben uyt Leyden zeecker geeste- lyck persoon ofte priester van de roomsche religie" die getui ge bij de inwoners aldaar wel heeft horen noemen „Rob- Kijkje op Oud Ade brecht", zonder nochthans diens bijnaam onthouden te heb ben. Een getuige heeft wel begrepen dat die Robbrecht al daar ontboden was „omme de pausselycke ceremoniën te ex- cerceren en kinderen te doopen". Dat getuige ook wel gezien heeft dat genoemde „paep Rob brecht" op Maria-Visitatiedag bij enige inwoners van Alke made gehaald werd en getuige, dit ziende, zijn schuit geno men heeft en hen te zijn achterop gevaren naar de woning van Hubrecht Arrisz. Diezelfde Hubrecht Arrisz zei toen tot den es geweest tot de Maget Maria etc." Hij zegt tevens ge hoord te hebben dat de priester zei dat „Christus, wcsende een van de personen van Dryevuldichhcyt, met syn lichaem uyten hemel gecommen was ende met syn volle godheyt ge- compretendeert in 't brood, 't welck hy henluyden uytgedeelt hadde". En hoewel dat onbegrijpelijk scheen te zijn volgens menselijk verstand, dat zulks nochtans vast moest worden ge loofd" overmits de H. Kerck, dear den Paeus (Monarch over alle Coninghen, Princen ende Volckeren) 't Hooft aff es". hem: „Thoenis Pietersz., wij zijn hier in mijn huis bij elkaar En de genoemde priester sprak in zijn preek over persoon om wat goeds te horen". Toen Thoenis zei dat hij eveneens gekomen was om wat goeds te horen heeft Hubrecht hem in zijn woning gelaten tot in het achterhuls „wesende een zeer wijde plaetse, alwaer hij heeft gesyen een taeffel staen met een wit cleed bedect, daarop staende een vergulde kelck daer twee deckelsgens (dekseltjes) op laegen met een wit cleetgen op tezelve kelck ende voorts andere ornamenten, geprepa- reert omme misse te doen naer de papistische wijze, ende heeft hy gezien, dat de voorschreven Robbrecht de Misse al- dear doende was, werdende daerinne gedient by een ouder Peap genaempt Lieven, wonende op de beestenmarkt binnen Leyden". Getuige zei vorts dat de priester terstond daarna op een klein hostie opheffende, de omstanders aldaar („wesende wel vier Voorts zei getuige dat de priester ofte vyff honderd in 't getal zoe hy naer zyn gissinge hem laet beduncken") op haar knieën gevallen zijn. Getuige zegt ook gezien te hebben, nadat de genoemde „mis- paep" gevraagd had of er iemand was die hoogtijd wilde hou den es geweest tot de Maget Maria etc." Hij zegt tevens ge komen knielen, „dwelcken Hy elcx een cleyn hostye gegeven heeft". Getuige zei voorts dat de priester teerstond daarna op een klein stoeltje is gaan staan en de groetenis „van buyten" reciteer de „die den Engel Gabriel dede aen Elisabeth, de huysvrou- we van Sacharias, ende dat daer naer denselven Engel geson- leer van wijlen Maarten Luther en Johannis Calvinus. Hij vermaande het volk, dat zijn trouw zouden blijven aan de leer van de heilige kerk, die niet kon falen, anders zouden zij niet behouden blijven. Hij vermaande hen dat zij zich zouden bekeren van zonden en goed te doen en niet „slaperich maer yverich wesende om de voorschreven Roomsche religie naar te volgen", zonder dat hij, getuige, gehoord heeft dat de ge noemde priester enige oproerige woorden gebruikte of zou hebben gezegd „dattet nu tyd was om de wapenen aan te ne men ende hem van 't jock van de geusen ofte ketters te be vrijden om eenmael wederomme heur kereken te mogen op rechten ende de Roomsche religie te excerceren ofte andere diergelycke propoosten maeckende". s „een persoon, lanck van stature ende matelycke corpulentie, hebbende een bruyn baerdeken ende woo nacht ich, soo hy verstaet binnen der Stadt Leyden op de Voldersgracht ende dat hij een Swager heeft genaempt: Jan Gerritszoon, wesende een goutsmit van syn ambacht, daer hy meent dat de vierschreven Mispaep by wonachtich zoude zyn". Zonder dat getuige iets verder van de zaak zei te weten teken de hij „met zeecker merek dacrby geschreven stondt: dit is het merek van Thoenis Pietersz." Dit verslag was ondertekend door F. de Coninck en Criep, Ao. 1608, Den eersten September. Leiden De collectie van Kabi net Gaper, Johann de Wittstraat 40, heeft zich uitgebreid. Tot en met 16 januari kan men er wer ken zien van Bouthoorn, Theo Bitter, Jun van Heel, WUlem Hussem (schilderijen) en Jos van den Berg, Toon Kelder, Nol Kroes (tekeningen/grafiek). Het werk dat in Gaper wordt ten toongesteld hangt er niet alleen om naar te kijken, ook om te kopen. Het kabinet is open: dinsdag tot en met zaterdag var 14 tot 17.30 uur, donderdag ook van 19 tot 21 uur. Men kan er ook op andere tijden terecht, na telefonische afspraak. Primeur K&O Wat tot nu toe, althans na de oorlog, organisato risch onmogelijk was, is aan K. en O. gelukt. Het Concertgebouworkest komt naar Leiden. Het zal onder leiding van Jean Fournet op 9 maart in de Stadsge hoorzaal concerteren. Dit orkest is maar één keer in onze stad ge weest naar aanleiding van een jubileum van de Leidsche Kunstkring Voor allen, in de derti ger jaren. Het stond toen onder leiding van Willem Mengelberg. Het programma en de so list zullen binnenkort bekend worden gemaakt. Judot Start om 9.30 u. Finale li en prljs- uitrpftlng 12.30 uur. DONDERDAG 28 DECEMBER VIJE MEI HAL Schoolsport tafel- ils; aanvang 9 uur. VRIJDAG 29 DECEMBER VIJF MEI HAL Schoolsport tafel- ;nnls; aanvang 9 i 16 u t-lnns. Kerst-outa e.d. ..Waar nnar toe met Kerstmis", ders op deze pagina. ARTSEN ar landers ren Zu ummrrdstn23 21 K GUI. tel. 2527; eerste kerst dag Van de Ent Brcat, tel. 01726 13»! en 26 december K. Glll. Alkemade: 23 en 24 dec. Van der Werf. tel. 01712 8202. en Van Ha- selen. tel. 01713-2317 F.erile kerst dag leder eigen praktijk. Iphenza. TMatteschur. tel. 72858: zon. Boss. tel. 72472; Koerste kerstdag Knook. tel. 92577 en tweede kerstdag Vim der Made. tel. 76778. oskoop Benthuizen: 23 24 De Goeje. tel. 01790-3636 25 26 Pom- pe. tel. 01727-2038. IllrgomZlmmermann, 33 en 24 de cember. at»Ijk a. Zee: 23 en 24 dec. Schonen- Van dol- Water, tel. 12S1 (23 en 34 dec.) Kerstdagen: Den Duik, teL Kerstdagen Tim- Lelden: Leiderdoi r.' tel. 01729- 23 tel. 3039. tel 3St 3153 weede kerstdag Van Dijk. tel. 4486. ruw koop Noorden: 23 en 24 dec. 3iemer. tel. 01725-1103; eerste kerst- lag Essens. tel. 01724-8482 en twee- Ie kerstdag Brinkman, tel. 01725- ordwljk: /cede ker 23 Nes, tel. dec. De 34 dec. Van de Walenkamp: 26 dec. tot 6 i tel. 10140 na Ridder Bodcgnt- Brugst alt op Kerstmis Bollenstreek 23. 24 en 28 dec. Llsse. Vierkant 223 en 26 dec. HUIcgnm. Hoofdstraat 78. Katwijk: 23. 24 en 25 dcc. Rijnsoever. Hoorncspleln 121 en 26 dee. Katwljk- se apotheek. Prlntestrnat 3. Lrlilen Leiderdorp Oegttgeeat: 23, 24 en 25 dec. Centraal. Broe- strnnt 74. Tweede kerstdag Haven, Haven 18. LeUlNelionilnm: 23. 24 Damnpotheek, Damlann 41. Tweede kerstdag RIJ- neveld, Eerste kerstdag de Heer, Alphen: 01730-72031 iHonhelm Linte Beekbrug l'arinond23 en 24 doe. zr. Van lanen. tel. 01711-3730. 26 en 26 dec. r. Idem. urdwljk: 23 en 34 dec. zr Stroata- 5244: 25 en 26 det 02520-16258 36 c .elden: 23 en 24 livsiVI i 26 dor aven- M^n 24 dec el. 2206 25 on 26 de tol. 01720-7.3965, 42606 en Van Ar- r, Braaks- tcl. 3449. 54500 JMHHi ondheldscentrum. W< lagaardelaan 2. tel. 2177. TANDARTSEN Hollen-treek23 en 24 Beek. 36 en 36 dcc. De Wilde. Katwijk: 23 en 24 dec. Guyt, Boule vard 8. tel. 15740 spreekuur van 11.30 uur - 12.30 uur. 25 en 26 dec. Verkalk. Zeeweg 68. tel. 13377. spreekuur 11.30 - 12.30 uur. Lelden t--t za. eigen tandarts daarna ZONDAG 24 DECEMBER ALPHEN RIJPWETERING LEIDERDORP LEIDERDORP Dorpdhult Kerstviering voor be- Scheppingskerk Kerst-Inn, Scheppingskerk -- Kerst-Inn, creativiteit, aanvang 13.30 uur. Hocus Pocus, Lindelaan 12a WARMOND S'u1™' Cre"iVUelt- *anva"e Hocus Pocu». Llndcl.an 12 't Sloepie Bazar met Derde Wereld-informatie, aanvang 12 OEGSTGEEST Sportpark Het Overbosch Voet bal: WarmundaDOSR, aan vang 14.30 uur. Kerst-Inn, creativiteit, aanvang 13.30 uur. Soc. Alleenstaanden, Geversstraat 65 Kerst-Inn. WARMOND Rijnstreekhal Balletdemonstra- 7r ea WorM HAZERSWOUDE De Pomp start „„„dwandc- Bejaardencentrum Driehof "n8> 1W0 uur. Kerstviering m.m.v. „De Nach tegaaltjes" en organist Frans OUD ADE dc Bruyn. Kalholieke Kerk - Concert Tie- nerkoor, aanvang 14.30 uur. De Bron Kerst Inn. BODEGRAVEN Wilhelminastraat Concert het 70 jaar oude orgel „De Lan- HAARLEM EDO-terrein Voetbal. EDO— TWEEDE KERSTDAG Roodenburg, aanvang 14.30 Cavioli' NOORDWIJKERHOUT De Zanderij Wielercross van Ren- en Toervereniging De Bol lenstreek. aanvang 13.30 uur. OEGSTGEEST Soc. Alleenstaanden, Geversstraat 65 Kerst-Inn, aanvang 16 uur. EERSTE KERSTDAG ALPHEN Rijnstreekhal Kunstmarkt en informatiestands, World Press Photo en muziekgroepen. De Bron Kerst Inn. LANGERAAR/TER AAR De Burcht Film „De bevrijding van Palestina", aanvang 15 uur« Daarna Kerstmaal. Rijnstreekhal Kunstmarkt en informatiestands, World Press BODEGRAVEN Photo. De Bron Kerst Inn. BODEGRAVEN ROELOFARENDSVEEN Clubgebouw De Treffers, Midden weg Clubkampioenschappen Dienstencentrum Kerstviering ,"J .a h voor bejaarden. juniorleden, aanvang 10 uur. ROELOFAR ENDSVEEN Dorpskerk - Concert Rhijnse Clubhuls De Treffers - Clubkanv Sangers, aanvang 20 uur. pioenschappen senioren, aan- Burgerzaal Plano-recital van van® uur* Frederic Meinders met werken 7r,rXr-D,„ri,,rnC. van Van Beethoven. Chopin en ZOETERWOUDE Franck, aanvang 20 uur. Meerburgterrein Atletiekcross.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5