Annie Heijermans leeft tussen herinneringen aan grote Heijermans „Jullie dachten zeker: Goh, ze leeft nog...' KERSTMIS 1972 LEIDSE COURANT Onder het borstbeeld van haar man wil mevrouw Heijermans wel waf „akelige" ervaringen met Heijermans-gedenktekens kwijt. één toneelstuk schreef). „Tegenwoordig hoor je de gekste namen. Maar toen kon dat nog niet. De bur gerlijke stad weigerde die namen in te schrijven. Heijermans heeft er zelfs een burgemeester aan te pas moeten laten komen, om ze goedgekeurd te krijgen". Wraak Je zal van Annie Heijer mans niet horen dat Her man Heijermans een mak kelijk mens was. Als re gisseur kon hij venijnig uit de hoek komen bij een wat overdreven uithaal in een van z'n stukken: „Zegt u 't maar zoals 't er staat. Dat Is goed ge noeg". Toen zijn stuk „Dora Kremer" door de kritiek afgekraakt werd. nam hij wraak door een en dat wordt niet herdrukt helaas. Een keiharde wer ker was 't. De laatste ja ren van z'n leven werkte hij voor wel zeven kran ten, omdat hij er op stond z'n schulden af te beta len". Heijermans' laatste jaren waren in zakelijk opzicht nu niet z'n geluk kigste. Hij was directeur van z'n eigen „Toneelver eniging", solliciteerde met Willem Rooyaards als concurrent naar de bespe ling van de Amsterdamse Stadsschouwburg, nam daarvoor een aantal dure artiesten onder contract, maar kwam niet in de schouwburg. Terwijl de huldiging voor zijn zestig ste verjaardig in alle stil te buiten hem om z'n be slag kreeg, werkte hij in z'n kantoor door, beant woordde de telefoon met Jordaan-stem („Ik ben de portier. Meneir is 'r niet. Hij is naor de koningin") als hij een schuldeiser aan de andere kant van de lijn vermoedde. Vlak voor z'n verjaardag stierf Heijermans. In z'n porte feuille zaten zeventien faillissementsaanvragen. Mevrouw Heijermans: „Hij kreeg een bult onder z'n tong. Maar hij gunde zich geen tijd voor de dokter. Hij ging altijd eten bij Dorrius en hij vraagt de ober iets zachts, vanwege dat onder z'n tong. Die ober zegt: „Oppassen meneer, ik ken iemand die heeft dat ook gehad en die was binnen drie maanden dood". Toen is ie naar de lokter ge gaan. Hij kwam in het Anthony Leeuwenhoekhuis te liggen. Ik wist toen he lemaal niet dat dat voor kankerpatiënten was. Z'n broer Louis Heijermans, hoofd van de geneeskundi ge dienst heeft later ge- ze-.!: Als ie het eerder geweten had, was er nog ets aan te doen geweest. Het was zo jammer. Op z'n bed zei Heijermans nog: „Ik moet eigenlijk 't beste nog schrijven". Beelden Onder het borstbeeld van haar man, wil mevrouw Heijermans wel wat „ake lige" ervaringen met Heij ermans-gedenktekens kwijt. „Ik kreeg een brief van een meneer Huppele pup dat hij een beeld ging maken van Jantje en de Zwaan uit „Uitkomst". In marmer. Ik dacht: Da's nou fijn. En dat schrijf ik terug met de vraag of hij tne wil uitnodigen als het onthuld wordt. Ik hoor heel erg lang niets meer en ik denk: Wat gek. Ik schrijf weer en het beeld blijkt er al te staan. Ik ben gaan kijken. Nou, 't staat bij dat mooie mu- ziekgebouw de Doelen. Op 't enige stukje gras dat er in Rotterdam is. Zo'n le lijk ding. Helemaal geen wit marmer, maar grijs grauw. Ik kon er absoluut niet uit wijs worden. „Wat stelt 't voor?" vraag ik aan die beeldhouwer. Dat is Jan met de Zwaan, zegt ie. Ik heb de hele Jan niet gezien. Ik zag alleen maar een neus". Een in Amsterdam aanwezig borstbeeld vindt evenmin genade: „M'n man lijkt daar net een duivel. M'n zoon heeft gezegd: Zet 't maar in de schouwburg, dan komt ie d'r ook eens in. Ze hebben 't ergens boven in een foyer gezet, maar dat ding was zo zwaar, dat is door de grond gedonderd. Ze heb ben 't toen in de vestibule gezet. M'n zoon zei: De Stadsschouwburg heeft nu twee portiers: M'n vader en de echte. Ja, neemt u me maar niet kwalijk van dat „gedonderd" hoor. Dat is niet zo netjes. Dat heb ik van m'n kinderen geleerd". Die kinderen werden rcsp. twee en vier jaar voor Heijermans' dood geboren en -er-Jen door de ouders Marjolein Dromelot (ten dele naar een rol uit het stuk „Da-eraad") ge noemd en lierman Samuel Falkland (laatste deel van de naam naar het pseudo niem waaronder Heijer mans z'n krantestukjes en volgend stuk „Ahasve- rus", over de Jodenver volgingen in Rusland, on der het ps-udonicm Ivan Je'a owitch te laten spe len. Een mystificatie die niemand door had. De pers juichte over die on bekende Rus, een van de scherpste critici van die tijd arbnrossa", voegde Heijermans toe: „Dat stuk moet je eens gaan zien, daar kan je wat van leren". Heijermans kon gnuiven toen hij bekend maakte dat hij de werke lijke auteur was. De kri tiek haatte hem erom, en Heijermans vielen voor taan weinig lovende kritie ken ten deel. De verhou ding van Heijermans tot z'n hoofdrolspelers liet ook nogal eens te wensen over. Met mevrouw Es ther de Boer- van Rijk voor wie hij de rol van Kniertje schreef, en die er triomfen mee vierde, stond hij in een vreemde haat-liefde verhouding. Mevrouw Heijermans: „Ze schreven elkaar heer lijke venijnige brieven. Oogje Maar je moet ook beden ken dat die vrouw het moeilijk had, alsmaar in dezelfde succesrollen te genover steeds andere ac teurs. Ik had een brief van haar aan m'n man in Berlijn. In het Duits, tor- wijl ze geen woord Duits kende. Ik heb me er kapot om gelachen. Een juweel. Hij is gestolen door een meneer die voor weten schappelijk werk in de correspondentie van Heij ermans kwam kijken. Toch waren m'n man en Esther de Boer-van Rijk dol op elkaar". Later, na Heijermans' dood, staat Esther de Boer-van Rijk met tranen in de ogen als ze bij een jubileum een borstbeeld van haar „oude vijand" krijgt. „Toen we getrouwd wa ren, zat ik vaak in z'n werkkamer" zegt Annie Heijermans. „Ik zat dan te lezen, hij te schrijven. Maar ik wist wel dat ik dan niet 't minste geluidje moest maken, want dan loog ie op en dan was ie uit z'n concentratie. In het begin heb ik trouwens flinke ruz e met 'm gehad. We waren nog niet ge trouwd. Ik was actrice bij zijn gezelschap. Ik moest me ergens voor excuseren omdat ik 'n operatie aan m'n neus had gehad. „O, dat is niet erg, dat heb ik ook gehad" zei Heijer mans. Dat was altijd zo. Had je iets, dan had hij 't ook gehad. God beware, zeg ik, als ik zeg dat ik 'n kind krijg, dan zegt u dat u dat ook gehad hebt. Na veel moeilijkheden zijn we toch tot elkaar gekomen. Hij nam me In die tijd al wel eens mee als hij met relaties ging eten. Wist ik veel dat de grote Herman Heijermans een oogje op mij had laten vallen?" Moederrol „Nee, ik ben niet blijven toneelspelen. Ik had wat jonge rollen in stukken van Heijermans gespeeld toen ik z'n vrouw was, tot hij'zei: „Nu moet Je maar eens een moederrol gaan spelen". Toen ik eenmaal moeder was, is er niets meer van gekomen om to neel te spelen. Daar had ik wel eens spijt van, juist omdat ik er zo voor heb moeten vechten. Ik kom namelijk helemaal niet uit een artistiek gezin. M'n vader droeg me nog liever in 't graf. dan me aan 't toneel te laten gaan. Maar na de meisjesschool ben ik toch auditie gaan den bij de Toneelschool van Bouberg Wilson. Alleen m'n moeder had ik 't ver teld. Maar in die tijd was 't de gewoonte dat de na men van wie voor de to neelschool slaagden in de krant werden gezet. Dus m'n vader leest op een dag verbaasd: „Hier staat dat Annle Jurgens ge slaagd is voor de Toneel school..." Ja, dat ben Ik, heb ik toen maar geroe pen. M'n eerste rolletje was Margreet, de bloe menverkoopster. Mevrouw Mann-Bouwmeester zou me helpen met m'n kos- tuuum. Ze nam me on middellijk mee naar Hirsch, waar zij haar kos tuums kocht, en er kwam een soort rijkleed, groen met geel. uit de bus. Zo duur, dat ik er ik weet niet hoe lang aan afbe taald heb. In die tijd be taalde. je je kostuums na melijk zelf van je sala ris". Mevrouw Annle Heijer mans lijkt het naar haar zin te hebben in het Rosa Spierhuis. In de kamer naast de hare woont de actrice Hetty Beck, m« t de Cf-rs o s: -p n neel zette. Tijdens het ge sprek in haar werkkamer Het werk van Herman Heijermans Is weer ac tueel. De man die we 48 jaar na zijn dood nog steeds Nederlands groot ste toneelschrijver mogen noemen, wordt weer volop gespeeld. De Haagse Co- medle haalde vorig sei zoen een prachtige „Scha kels" op, Bep Nooij sr. neemt dit seizoen waardig afscheid van het toneel met Heijermans' creatie Kniertje uit „Op Hoop van Zegen", Het Amsterdams Toneel haalde „De Meid" weer van stal en de tele visie levert „Beschuit met muisjes" van Heijermans als haar aandeel aan het kerstmaal op 24 decem ber. Vandaar dat we nog eens op zoek gaan naar herinneringen aan de to neelschrijver, toneeldirec teur," reporter, regisseur, feuilletonnist. In het Rosa Spierhuis in Laren woont een levende herinne- ring.Mevrouw Annie Heij- ermans-Jurgens. Als we tegenover haar in de werkkamer plaats hebben genomen, zegt ze: „Jullie dachten zeker: Goh, ze* lééft nog, dat jullie hier zijn komen praten". Het klinkt niet naar. Eerder met wat monkelende spot, maar daar is de weduwe van Herman Heijermans dan ook 83 jaar voor ge worden. Mevrouw Annie Heijer mans leeft tussen de herinneringen aan de man met wie ze overigens maar zes en een kwart jaar getrouwd is geweest. Van haar twee kamers staat de werkkamer vol met een deel van de bi bliotheek van Heijermans, een borstbeeld van hem met daarboven een cruci fix. Mevrouw Heijermans, lacht erom. „Die crucifix heeft Jan Toorop ge* maakt. Heijermans be wonderde de Christus-fi guur heel erg. Hij noemde hem de eerste sociaal-de mocraat". In haar woon- slaapkamer hangt een prachtig pqrtret van Heij ermans uit zijn Berlijnse tijd door Frits Biirger, er staat de antieke kast waarin Heijermans zijn eigen werk bewaarde. Het grootste deel heeft ze meegenomen uit haar huis in Aerdenhout, de hand schriften e.d. zijn aan het Letterkundig Museum in Den Haag geschonken. Mevrouw Annie Heijer mans beziet de Heijer- mans-herleving kritisch. Voor een voorstelling van „Schakels" werd ze naar de Amsterdamse Stads schouwburg gehaald. „Een prachtige opvoe ring" zegt ze. „Ko van Dijk was geweldig". Aan gezien zij net hersteld is van een ernstige ziekte (de eerste in haar leven) heeft ze de allerjongste Heyermans-opvoeringen gemist. Ze betreurt het als er maar iets in de tekst van de meester wordt veranderd, volgt de kritieken in twee dagelijk se kranten op de voet, en zegt „Ik had gedacht dat Beppie Nooij de bijrollen in „Op hoop van zegen" beter zou bezetten, tien jaar geleden was het van haar een mooie opvoe ring". Keiharde werker Wat voor man was Her man Heijermans? „Een geweldige man" ani relt Annie Heijermans onmid dellijk. „Ik heb een boek je over hem geschreven, maar dat is uitverkocht Mevrouw Annie Heijer- mans-Jurgens (83) in haar kamer vol herin neringen aan Herman Heijermans in het Rosa Spierhuis te Laren. Op de achtergrond zijn por tret door Frits Bürger in 1908 in Berlijn gemaakt. (Foto Milan Konvalinka) wordt de musicus Paul Godwin omgeroepen en Annie Heijermans vertelt dat men ook via haar ka mer oproept omdat ze zo veel aanloop heeft. De fles slivovits die een van haar kinderen uit Joegoslavië meenam, is dan ook be hoorlijk „in" bij de bewo ners van het Rosa Spier huis. Het leven van Annie Hoijermans-Jurgens wordt nog steeds door Heijer mans beheerst. Op de ta fel van de werkkamer ligt een stukje steen uit de mijn waarin Heijermans afdaalde om inspiratie op te doen voor z'n zoals al tijd sociaal bewogen stuk „GlUck auf". Een herinnering uit 1911 die op 17 december 1918 via haar huwelijk de hare werd. Een huwelijk met een man die al in haar jeugd een rol speelde. An nie Heijermans herinnert zich hoe de familie zater dags altijd ruzie maakte wie het «erst het „Falk- landje" van Heijermans in het Handelsblad mocht lezen. Vader hakte dc knoop door. Met z'n cou- ponschaar, knipte hij het Heljermans-cursiefje in kolommen en Verdeelde hot onder z'n twaalf kin deren. Anno 1972 mag me vrouw Heijermans haar haar glad strijken voor de foto, en tegen de gewoonte in op haar sprei gaan zit ten onder het portret van wijlen haar echtgenoot. Alles omdat op het toneel Heijermans nog blijkt te leven. En op de televisie. Op 24 december, Heijer mans' geliefkoosde datum voor z'n jaarlijkse premiè re. Geliefkoosd omdat die dag met de daarop vol gende kerstdagen de (meestal) slechte kritie ken enige dagen uit het gezichtsveld van het pu bliek hield. Annle Heijer- mans-Jurgens leeft al lung zonder Heijermans, en zonder toneel. Maar niet temin bekent zé: „Ik droom nog vaak dat ik op het toneel sta. En - wat me in werkelijkheid nog noo t ls overkomen - Ik weet m'n tekst niet. Dan t het angstzweet me BERT JANSMA

Leidse Courant | 1972 | | pagina 21