Akkoord over lonen-prijzen en inkomens Brandt presenteert Duitse regering Regel uw bankzaken tijdig vóór de Kerst ABN Spaarbiljet 1972/79 Prof. Smalhout aangevallen met cijfermateriaal voorde slanke lijn f 100,-groeit naar f150,- „Conflict tussen hulp en macht" Alle heroïne uit ..French connection" is verdwenen RAND- KRANT VRIJDAG 15 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een kabinetsdelegatie heeft gisteren met ca- tegorale organisaties van werkgevers en werknemers en met organisaties van beoefenaren van vrije beroepen een algemeen akkoord bereikt over het beleid over lonen en prijzen en over streven naar meer openheid van hoge re inkomens. De delegatie, bestaande uit de ministers Boersma (Sociale Zaken) en Langman (Economische Za ken) en staatssecretaris Oostenbrink (Economische Za- ken) spraken daartoe in vier zittingen met vijfentwintig I organisaties. Kaar analogie van het centraal j akkoord van werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid hebben ook deze cate- 'f gorieën zich in beginsel bereid verklaard af te zien van een verbetering van het besteedbaar inkomen in het komende jaar. (ADVERTENTIE) SPECIAAL-SINAS tijdelijk van 1Q& voor Tarieven en prijzen zullen in dit kader niet méér worden ver hoogd dan onvermijdelijk is. Vrijwel alle organisaties hebben kritiek geuit op het feit dat een besloten, privaatrechtelijk or gaan als de Stichting van de Arbeid, met de overheid als toe- zichthoudster, een akkoord af sluit en dan dit akkoord als het ware oplegt aan anderen, die geen deel uitmaken van die stichting en dus op de inhoud van het akkoord geen invloed hebben. Minister Boersma wil dan ook de oprichting van een breder, per manent orgaan van overleg en 'informatie bevorderen, waarin ook de groeperingen, die niet zijn aangesloten bij de centrale or ganisaties van werkgevers en werknemers, kunnen meepraten over de inkomenspolitiek. Opna me daarin van de vrije beroe pen zal minder problemen ver oorzaken dan deelname door ca tegorale vakbonden, zoals de centrale van hoger personeel, zo heeft minister Boersma gisteren moeten constateren. Die centrale hheeft zich trouwens sterk afgezet tegen de vakbon den. Ook wil zij niets weten van een maximering van de kosten- compensatie, zoals de metaal bonden voorstaan. Evenmin van loonstijgingen met voor allen eenzelfde bedrag (centen in plaats van percenten). De cen trale heeft de bewindslieden voorts duidelijk gemaakt dat zij het hogere personeel niet opge nomen wenst te zien in CAO's. Ook dat willen de metaalbon den! Minister Boersma heeft hierop ge reageerd met de mededeling dat niet door hem maar door onder handelende partijen wordt be slist, wie en wat in een CAO wordt opgenomen. BONN (DPA-Reuter) Het nieuwe kabinet dat de door de Bondsdag herkozen Westduitse Bondskanselier Brandt vandaag heeft ge- presenteert telt achttien le den, dat is vier meer dan de oude regering. Er zijn dertien sociaal-democraten in opgenomen en vijf libe ralen. De belangrijkste ministeries blij ven in dezelfde handen. De voornaamste veranderingen zijn de instelling van een apart mi nisterie van economische zaken, vroeger verbonden met finan ciën, met aan het hoofd de libe raal Hans Friderichs, en de be noeming van Egon Bahr, de hoofdarchitect van de „ostpoli- tik", tot minister zonder porte feuille voor speciale aangelegen- Volgens de onofficiële opgave ziet het nieuwe kabinet er als volgt uit: (ADVERTENTIE) De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw bank. Voorhl nu er zoveel vrije dagen tussen zitten. Daarom deze goede raad: regel uw bankzaken die niet tot 1973 kunnen wachten, begin volgende week. De gezamenlijke banken in Nederland. (ADVERTENTIE! in zes jaar en vier maanden dank zij de samengestelde interest van 6,6% per jaar! bovendien verschuift uw inkomstenbelasting, wat fiscaal voordeel kan opleveren en u krijgt, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaarplan, een extra premie elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de financiële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1972/79. Algemene Bank Nederland ter van buitenlandse zaken: Walter Scheel (FDP); Finan ciën: Helmut Schmidt (SPD); Justitie: Gerhard Jahn (SPD); Binnenlandse zaken: Hans-Die- trich Genscher (FDP); Econo mische zaken: Hans Friderichs (FDP); Arbeid: Walter Arendt (SPD); defensie: Georg Leber (SPD); Verkeer: Lauritz Laurit- zen (SPD); Stedebouw: Hans- Jochem Vogel (SPD); Onderwijs en wetenschappen: Klaus von Dohnanjji (SPD); Wetenschappe lijk onderzoek, technologie en posterijen: Horst Ehmke (SPD»; Gezinszaken en volksge zondheid Katharina Focke (SPD)Interduitse betrekkin gen: Egon Franke (SPD); Ont wikkelingshulp; Erhard Eppler (SPD); Landbouw: Josef Ertl (FDP); zonder portefeuille: Egon Bahr (SPD); en Werner Maihofer (FDP). Daarbij komen dan nog twee staatssecretarissen met de rang van minister van staat, die voor onderhandelingen met het bui tenland worden toegevoegd aan Walter Scheel. Dat zijn Karl Mörsch (FDP) en Hans Apel (SPD). UTRECHT (ANP) De getallen die de anesthesioloog prof. dr. B. Smalhout in zijn oratie ,,de dood op tafel" heeft genoemd, zijn ongeloofwaardig. Dat is de conclusie I van dr. D. Hoogendoorn, adviseur van de stichting medi- sche registratie, die deze week In Medisch Contact aan de hand van statistieken van de stichting stelt, dat het aantal sterfgevallen in de operatiekamer voor 1971 moet worden getaxeerd op 222 op een totaal van 635.200 operaties in de j Nederlandse ziekenhuizen. Prof. Smalhout sprak in 'zijn ge ruchtmakende oratie „met ze kerheid" over „enige honderden vermijdbare en tevens ongeregi streerde sterfgevallen per jaar door de anesthesie". Indien dit juist zou zijn, aldus dr. Hoogendoorn, zou dat betekenen dat alle of vrijwel alle sterfge vallen in de operatiekamer (222) door de anesthesie zouden moeten zijn veroorzaakt en dat zij bovendien vermijdbaar zou den zijn. Hij vindt dat ongeloofwaardig om dat er verschillende andere oor zaken zijn aan te wijzen voor het overlijden van operatiepa tiënten. In dit verband noemt hij verkeersslachtoffers die in uitermate levensgevaarlijke toe stand worden binnengebracht, patiënten, die bijvoorbeeld na een heftige maagbloeding, meer dood dan levend op de operatie- Zaak Sosjale Soenit AMSTERDAM Een conflict tus sen macht en hulp, tussen ge hoorzaamheid aan de wet en hu mane normen. Zo omschreef ge- tuige-deskundige prof. dr. J. de Graaf gisteren voor het ge rechtshof in Amsterdam de ge casseerde zaak tegen de 28-jari- ge Bennie B., staflid van de al ternatieve Haagse hulpverle ningsorganisatie Sosjale Joenit. De procureur-generaal eiste als symbolische straf, zoals hij zei twee weken voorwaardelijk en 150 guldon boete, voor het tij delijk onderdak bieden aan een 14-jarig meisje uit Schijndel dat twee jaar geleden van huis weg liep. Rechtbank en gerechtshof vonden al eerder, dat hij schuldig was aan het onttrekken van een minderjarige aan het ouderlijk gezag, maar ontsloegen hem van rechtsvervolging. Volgens de procureur-generaal zou de justitie zich op een hel lend vlak bewegen als zij het optreden van Bennie B. als vorm van maatschappijvernieu wing ongestraft zou laten. „Dat zou inhouden dat deze en ande re alternatieve instellingen naar eigen inzicht minderjarige kin deren zouden kunnen verber gen". De uitspraak is op 28 december. Twee maanden voor ontduiken belasting ROTTERDAM (ANP) De rechtbank in Rotterdam heeft de 54-jarige oud-wereldkam- ploen bridgen B. S. veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden onvoorwaardelijk wegens het ontduiken van de belasting. Tijdens de behandeling van de rechtszaak twee weken geleden had de officier van justitie mr. P. A. H. Bos een half jaar ge vangenisstraf geëist. De heer S. had een winst van een kwart miljoen gulden voor de belasting inspectie vtrzwegen. Hij had dit bedrag overgehouden aan een transactie rond de Cornelia- hoeve bij het oude Schiphol in 1963. Vijf jaar later ontdekte de fiscus, «lat hierover geen belas ting was betaald. Hij nam de wijk naar Marokko. De rechter greep hem onlangs bij zijn te rugkeer naar Nederland. Raphaels ..Madonna met kind" dat in 1970 in Los Angeles gesto len werd en nu in dezelfde stad werd teruggevonden. Drie man nen zijn gearresteerd. Gestolen Raphael terecht LOS ANGELES (REUTER) Een schildereij van Raphael ter waarde van ruim 3.5 miljoen gulden, voorstellend „Madonna met kind", dat twee jaar geleden uit het huis van een rijke inwoner in Los Angeles werd gestolen, is in dezelfde stad te ruggevonden. Drie mannen zijn gearresteerd. tafel komen en hoog-bejaarden bij wie gevaarlijke operaties moeten worden uitgevoerd. Overigens wil dr. Hoogendoorn niet zeggen, dat er nooit fouten worden gemaakt: in de opera tiekamers zouden supermensen moeten werken wilde er op meer dan 635.000 operaties nooit eens iets mis gaan. Als er fou ten worden gemaakt moet erop worden gewezen en moeten maatregelen worden getroffen om de kans op fouten zo klein mogelijk te maken. Wellicht is het nuttig, aldus dr. Hoogendoorn, dat prof. Smal hout de aandacht heeft geves tigd op een bepaald deel van onze gezondheidszorg dat moge lijkerwijs verbetering behoeft, maar de gegevens van de stich ting Medische Registratie geven volgens hem geen enkele steun aan de veronderstelling dat er in Nederland jaarlijks enige honderden vermijdbare en fata le anesthesiefouten worden ge maakt. Uit poliüe-opslagplaats: NEW YORK (AP) Een voorraad van ongeveer 26 kilo heroïne, in het hoofd kwartier van de New York- se politie opgeslagen sedert 1962, het jaar van de wel bekende „French Connec tion", Is verdwenen. Dit is door commissaris Patrick Murphy bekendgemaakt. Hij kon niet zeggen wanneer de heroïne, die was opgeslagen als bewijsmateriaal, verdwenen was, maar wel dat drie jaar ge leden voor het laatst was vast gesteld dat de verdovende mid delen er nog waren. De commissaris zei dat in ver band met de verdwijning een groot aantal personen zal wor den ondervraagd, onder wie de vroegere politieman Eddie Egan, die in de film „The French Connection" een rol had vervuld. Een deel van de drughandelaars is in 1962 gevonnist, maar er zijn er nog die nog moeten wor den veroordeeld. In dit laatste geval kon het ver dwijnen van het bewijsmate riaal hun goed te stade komen. Hoeveel de verdwenen heroïne op straat wel waard zou zijn staat nog niet vast. Volgens de politie 12 miljoen dollar; vol gens de agenten van de narcoti- cadienst wel 18 miljoen. De commissaris zei dat de diefstal al veel eerder was ontdekt - in maart van dit jaar - maar dat men de zaak om voor de hand liggende rededen nog niet had openbaar gemaakt. Peroti geen kandidaat presidentschap BUENOS AIRES (Reuter) De vroegere Argentijnse dictator Juan Peron heeft bekendgemaakt dat hij bij de verkiezingen van maart niet als kandidaat voor het presidentschap zal fungeren. Toestand Truman KANSAS CITY (AP) De toe stand van ex-president Truman was gisteren „zeer ernstig" maar nog niet „kritiek". Dit is verklaard namens het zieken huis waar hij wegens longconges tie en hartzwakte wordt behan deld. Harry Truman is 88 jaar oud. Arrestatie aanrijding Barnard KAAPSTAD (Reuter) De poli tie in Kaapstad heeft meege deeld dat een arrestatie Is ver richt in verband met de aanrij ding van prof. Christiaan Bar nard en zijn vrouw, die woens dagavond door een auto waren geschept. Er is ook een vrachtauto in be slag genomen die afkomstig is uit Beaufort-west waar Barnard is opgegroeid. Prof. Barnard en zijn vrouw Barbara, die in ver wachting is, zijn in het Groote Schuur-ziekenhuis opgenomen. Hun toestand wordt bevredigend genoemd. In Zuid-Afrika is het vermoeden geuit dat de aanrijding geen on geluk maar een poging tot aan slag zou zijn. Barnard, die kort geleden tot de (oppositie) ver enigde partij is toegetreden, had in een vrauggesprek met een zondagsblad over de vijandige stemming van de bevolking in zijn geboortestad gesproken. Hij had gezegd dat hij geen voet meer in Beaufort-west zou zet ten. Vrouw probeert pomp bediende te beroven DEN BOSCH (ANP) - Een hoog blonde, Duitssprekende vrouw heeft In de nacht van woensdag op donderdag geprobeerd een pompbediende In Den Bosch on der bedreiging van een vuurwa pen te beroven. Toen de 64-jarl- ge Henk Kruyssen weigerde het in hot knntoortje annwozlgo gold af te geven begon zij met het pistool op hem In te slaan. De vrouw was omstreeks half drie komen aanrijden in een auto waarin ook nog een man zat. Ze kwam hel kantoortje binnen met het smoesje of ze even in de telefoongids mocht kijken. Kruyssen wist tijdens de vechtpartij naar buiten te ren nen en de teleurgestelde vrouw smeet hem het pistool achterna. Toen Kruyssen probeerde het pistool op te rapen, werd hij door de metgezel van de vrouw onderuit getrokken. De man greep het pistool sprong bij de vrouw in de wagen en vluchtte. Ulrike Meinhof weigert te getuigen BERLIJN (UPI) - De zichzelf revolutionaire noemende Ulrike Meinhof is uit haar gevangenis naar de rechtszaul geleld, waar zc al bij het binnenkomen „vrij heid" riep en de rechter uit maakte voor „varken" en „fas cist". De 37-jarige Ulrike. die begeleid werd door drie mannelijke cn twee vrouwelijke bcwukers, wei gerde te getuigen in de zaak te gen Horst Mahler, een 36-jarige jurist, die ervan beschuldigd wórdt een bende stedelijke guer- rillastrljders gevormd te heb- j ben, die in een periode van twee jaar banken beroofd en j Amerikaanse militairen ver- moord zou hebben. Het proces werd verdaagd. Ulrike Meinhof J en de 28-jarige Andreas Baadcr werden in juni gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd deze linksgeoriënteerde guerrillas' rij ders, die de „Baader-Meinhof- groep" genoemd werden, aange voerd te hebben. Zowel Ulrike I als Andreas Baader bevinden zich nog steeds in hechtenis, in 1 afwachting van hun berechting. Totalitair bewind De directeur van een middel bare school in North Ogden in de Amerikaanse staat Utah vond dat zijn leerlingen een te nadrukkelijk gebrek aan belangstelling toonden voor de plechtigheid van het groe ten van de vlag. Hij gaat nu proberen hen liefde voor de vrijheid in Amerika en eer bied voor bepaalde symbo len, zoals de vlag. bij te bren gen. Hij pakt de zaken nogal rigoreus aan. Om zijn leer lingen te tonen wat het zou betekenen onder een totali tair bewind te leven, liet hij de school bezetten door ge wapende militairen. Leerlin gen die de maatregelen van de bezetters overtraden wer den voor een „krijgsraad" gedaagd. De veroordeelde scholieren moesten de schoollokalen schoonmaken. Of er een protest tegen het j totalitair bewind van de zij de van de hond van werk sters en schoonmakers is ge komen is niet bekend. Domme ganzen Eton het voorbeeld bij uit stek van een Britse jongens school is voor 79 procent vóór toelating van meisjes, aldus blijkt uit een in het schoolblad The World gepu bliceerde enqutHe onder de leerlingen. Gemengde klas sen leiden onder normale omstandigheden tot grotere rijpheid en minder typische jongensgrapjes". aldus World. Wat eventuele sexuele problemen betreft, citeerde het blad een van de jongens: ..er zal geen groot gemiddel de van ongehuwde moeders zijn; tenzij de meisjes dom me ganzen zijn". Te veel „gehesen'1 Een over de weg zwabberende takelwagen deed de beman ning van een Utrechtse poli tieauto terecht vermoeden dat de bestuurder van het gevaarte teveel ..gehesen" had. Nadat men de takelwa gen tot staan had gebracht, wankelde een IS-jarige Utrechtse kelner uit de cabi ne naar buiten. Hij verklaar de na het gebruik van zes pilsjes en een cognacje ach ter Let stuur te zijn gekro pen. Alleen rijke gasten Buitenlanders die zich na hun pensionering willen vestigen op het zonnige Malta dler.cn wel over een goed gevulde beurs te beschikken. Pre mier Dom Mintoff heeft in het parlement en regeling af gekondigd, die inhoudt dat buitenlanders die zich per manent op Malta willen ves tigen een jaarinkomen van ruim 30.000 gulden moeten hebben en een vermogen van tenminste 160.000 gulden. Deze voorwaarden gelden niet voor buitenlanders die al op Malta wonen. Buiten landers mogen slechts één huis in eigendom hébben waarin ze zelf wonen, geen werk aannemen en dienen zich buiten de politiek te houden. Zc moeten hun ka pitaal op Malta investeren. Help Delftse politie Ook in Delft neemt de crimi naliteit toe. De politic heeft nu via een plaatselijk adver tentieblad een beroep op de burgerij gedaan haar te hel pen bij de hestri/ding van de misdaad. Iedereen die iets verdachts ziet wordt opgeroe pen onmiddellijk de telefoon te grijpen. Drie rechercheurs zitten op het bureau gereed om de hoorn op te pakken en de oplettende burger hun oor te lenen. Dat kan me daar in Delft een mooie heksenjacht worden. De argeloze verhui zer loopt de kans door loeiende politieauto's ingeslo ten te worden, omdat de een oI andere oplettende Del/te- naar wel eens op de gedach te kan komen dat hier ecit inbreker de huisraad aan het wegslepen is. Autobezitters die actueel In de komende wintermaanden onhandig aan het portier staan te sleu telen omdat het slot bevro ren Is, lopen dezelfde kans. Alle oplettende Delftenaars zien natuurlijk onmiddellijk een autodief aan het werk. Laat uw fantasie even werken en u ontdekt nog legio andere, tot nu toe heel normale maar in Delft 'ineens levens gevaarlijke handelingen en toestanden. Het advertentie blad publiceerde ook een lijst van onlangs in Delft gestolen goederen. Onder andere sui- de jassen, ledereen in een suèdc jas is nu in de ogen van zijn oplettende medebur gers een verdacht persoon. En hebt u een radio o cas sette van een bepaald merk dan zullen uw oplettende vrienden en gasten uw voor taan met argwaan bekijken. Misschien hebt u onder uw kennissen wel een niet zo erg vriendelijke vriend. Die grijpt de telefoon en vijf mi nuten later doet de politic een inval. De eerzame bur gers In Delft gaan moeilijke tl/den tegemoet. En de poli tie zal het zo druk krijgen dat zij voor beteugeling van de echte misdaad geen tijd meer heeft. Want rbr uordt niet gemeld. Die zie e over het hoofd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7