Wel degelijk nadelen aan samenwerking in Bollenstreek' Nonnetjes heel even terug op kleuterschool Reinioings- rechten in Valkenburg omhoog Bona Stars pas laat op dreef Gemeentebestuur van Rijnsburg slikt voorstel in Met been water Wind Zeg maar Over de tong „u tegen Boschgeest Wellustig k PAGINA 5 VRIJDAG 15 DECEMBER 1972 Burgemeester Stolivijk: 55 VOORHOUT Burgemeest?r Stolwijk van Voorhout vindt dat er wei degelijk nadelen kleven aan een samenwerkingsverband tussen de diverse bollenstreek- gemeenten. Hij gaf deze visie gistermiddag tijdens de beant woording van de algemene be schouwingen waarin alle frac ties zich voorstander hadden ge toond van zo'n samenwerking. ,,De kans is aanwezig dat je als gemeente situaties op je dak ge schoven krijgt, waar je minder blij mee bent", aldus de burge meester, die met deze opmer king doelde op de vestiging van bloemenv;iling Flora in Voor hout en de uitbreiding van de kassenbouw. In de Voorhoutse o o O Valkenburg De reinigings rechten in Valkenburg worden j opgetrokken tot 48 gulden per jaar. Het ophalen én afvoeren van bedrijfsvuil gaat voortaan 100 gulden per jaar kosten. Ex tra huisvuilzakken gaan 4 gul den per set kosten. De Valken- burgse raad heeft gisteravond zijn fiat verleend aan deze ta riefsverhogingen. {let gemeentebestuur kondigde aan dat ook het komende jaar verhoging van de reinigings rechten staat te wachten. Men wil de tarieven optrekken tot de werkelijke kosten voor de ge meente. Voorts werd gister- avond akkoord gegaan met de 1 aankoop van een nieuwe vracht- 1 wagen voor de dienst Gemeen- tewerken (kosten: 40 mille) en 11 met de aankoop van nieuwe speelwerktuigen voor de speel- tuin (kosten: 5 mille). Het gemeentebestuur maakt ver der bekend dat de Valkeniburg- 1 seweg tot aan het viaduct in het vervolg Voorschoterweg gaat heten. Tijdens het antwoord op de atgemene beschouwingen deel- i de burgemeester Van 't Wout i mee dat het er niet inzit dat i t.z.t. gebouwd zal gaan worden in plan 't Boonrak. De provincie en defensie zouden daar bezwa- ren tegen hebben. Zo spoedig mogelijk zal een bt- slissing worden genomen over de bestemming van de oude kleuterschool. Misschien kan het 1 openbaar onderwijs en Peuter- burg er tijdelijk in worden on- dergebracht. raad blijft echter de vraag ur gent of een bollenstreekgewest inderdaad voldoende tegen wicht kan leveren ten opzichte van andere geweststructuren. De verbetering van de Engel selaan zal waarschijnlijk nóg lang op zich laten wachten. Bur gemeester Stolwijk zei dat slechts een volledige reconstruc tie voor de Engelselaan een op lossing kan brengen. Financieel is zo'n aanpak op het momenf echter niet te verwezenlijken, temeer daar reconstructie ook betekent, dat een aantal wonin gen tegen de vlakte moet. Voor de verbetering van de verkeerssituatie bij de Nagel- brug heeft provinciale staten voor 1973 een bijdrage van 75% toegezegd. In de plaatsing van een verkeerslichtinstallatie zag burgemeester Stolwijk geen op lossing. Hij zei dat zo'n installa tie de situatie ter plaatse alleen nog maar onoverzichtelijker zou maken. Als plaats voor toekomstige be jaardenfaciliteiten is het terrein bij de voormalige BNS uitgeko zen. Burgemeester Stolwijk zei dat dit terrein verkozen is bo ven het terrein bij huize Agnes, omdat bij de BNS meer ruimte beschikbaar is en tevens het bouwterrein een stuk gunstiger ligt. In de riolering van de Teylin- gerlaan zit nog weinig schot. Het enige lichtpunt is voorlopig dat het ingenieursbureau beginb maart met een rapport over dit onderwerp op de proppen komt. Wat betreft de openbaarheid van commissievergaderingen werd meegedeeld dat in het ko mende halfjaar dit voorstel in de raad aan de orde zal worden gesteld. De publieke tribune zal als experiment tweemaal na afloop van de raadsvergadering de gelegenheid krijgen te dis cussiëren met raad en college. Gezocht wordt nog steeds naar een oplossing voor de uitbrei ding van de begraafplaats in de kom van het dorp. Met de bol lenstreekgemeenten is contact opgenomen over een eventuele centrale begraafplaats in de streek. De plaatsing van een crematorium is in eerste instan tie door het college van de hand gewezen. Volgens de diverse polderbe sturen blijkt de vervuiling van de sloten in Voorhout nogal mee te vallen. Het is de taak van de Voorhoutse bevolking, aldus burgemeester Stolwijk, „om de vervuiling in de gaten te houden en zonodig de hulp van de ge meente in te roepen." De pers leiding komt er wel. Rijnland heeft toegezegd in 1973 zo'n in stallatie te zullen plaatsen. AMSTERDAM Bona Stars heeft zich in de sporthal van de Vrije Universiteit van Amster dam pas laat kunnen losrukken uit de malaise, waaronder het spel van de Leidenaren de laat ste weken gebukt ging. Na 23 minuten was het zover onder aanvoering van de uitblinkende Har Stol kreeg het spel van de Stars steeds meer van de glans, die het een maand geleden be zat en die sindsdien steeds meer verbleekt was. Het lastige en fanatieke ASVU, dat tot aan die 25ste minuut als een kievertje Bona Stars gevolgd was en wel licht al droomde van een schokkende sensatie, werd nu geconfronteerd met het echte Bona Stars en was meteen kansloos. Van 41-41 sprongen de Stars naar de welverdiende 63- 81 zege. Coach Kallenberg moest het deze wedstrijd zonder schutter Bill Moody die in Leiden tegen ASVU maar liefst 32 punten scoorde) doen. De Amerikaan was ziek thuis gebleven. Peter Kop nam zijn plaats in. Onge twijfeld moet Bona Stars de op gaande lijn zaterdag in de 5-Mei- hal kunnen bevestigen als DED op bezoek komt. Met een Bill Moody moet dan de basis ge legd kunnen worden voor een vertrouwensvolle beslissende fase van de competitie. Scores: Har Stol 22 (6-16), Peter de Jong 19 (4-15), Wim Petrici 13 (4-9). Wayne Denham 13 (7-6) Rob Wallaart 8 (4-4), Peter Kop 4 (4-0) Rudy van Eyck 2. ASVU: A. Bakker 14 (8-6), A. Heimig 13 (9-4), F. Korzaan 10 (10-10), J. Timmer 10 (6-4). H. van Staveren 4 (2-2), B. Werk man 4 (2-2) J. van Bemmelen 4 (2-2), A. Winters en G. van de Veer 2. Landkampioen Levi's heeft met succes zijn eerste plaats tegen Lions verdedigd: met 96-74 bleef de zege in Haar lem. Dit bleef er over van een groot aantal auto's die met elkaar in botsing kwamen in de Amerikaanse staat Californië. De wrakken werden bedekt met een dikke laag verf die uit vaten van een vrachtwagen stroomde. De oorzaak van de kettingbotsing was mist en ijzel. 1 Hervormden in Katwijk doen niet mee aan aktie KATWIJK De hervormde kerk van Katwijk doet niet mee aan de actie ,,Kom over de Brug". Het is niet helemaal duidelijk waarom niet. De reden schijnt te liggen in de buurt van het feit dat de actie nog al doelgericht is, op de bouw van scholen, ziekenhuizen e*i dergelijke. De hervormde kerk wil een minder mate riële aanpak, zij wil meer de nadruk leggen op de verkon diging van het woord Gods. Het gevolg van deze houding is dat de leden van dit kerk genootschap deze week geen mensen aan de deur gehad hebben met een envelop voor ,,Kom over de Brug". Zij kunnen echter toch iets bij dragen. Vanavond van half acht tot negen uur staat in het Open Hof aan de Rijn straat een collectebus voor ,,Kom over de Brug". X't is geen viool van chocolade of sel triomfantelijk toont. Zij suikergoed, die de vrouw van hoopt, dat het een echte Stradi- de banketbakker A P. den varius is. De bakker kreeg de Hoed uit Nieuwerkerk a. d. IJs- viool een jaar of drie geleden van een klant. Het instrument bevat een inscriptie, die erop zou kunnen duiden. RIJNSBURG Het geme;ntebe- stuur van Rijnsburg heeft gis teravond in de raad het voorstel moeten terug nemen om een richtingverkeer in te stellen in de Collegiantenstraat. Tegenstander van het plan van B. en W. was met name de heer C. Noort die vond dat het instellen van eenrichtingverkeer de ver keersveiligheid niet afdoende bevordert. In de volgende raads vergadering komen B. en W. met een nieuw voorstel. De raad ging gisteravond wel ak koord met de aankoop van wo ningen aan de Smidstraat van mevr. De Wille-den Haan. De onderhandelingen hierover heb ben meer dan 5 jaar geduurd. Nu deze huizen in bezit van de gemeente komen bestaat de kans dat ze t.z.t. gerenoveerd worden. De raad ging verder akkoord met een aantal grond- verkopen. Zo komt er op de hoek van de Koeistraat en Vliet Noordzijde een bijkantoor van de Noordwijkse Bondsspaar bank. Besloten werd ook centra le verwarming te laten aanleg gen in de gemeentewoningen aan het Noordeinde. Voor de bouw van een gecombineerde kleuterbasisschool in Frede riks oord werd een krediet van ruim 1,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld. De doorstromingspre mie in Rijnsburg wordt met in gang van 1 januari verhoogd tot 1400 gulden, de premie krotop ruiming gaat 1750 gulden be dragen. WASSENAAR Hoofdzuster Aniceta was vanmiddag weer even terug in haar vertrouwde omgeving. En zij niet alleen: ook oude bekenden als zuster Remncla, zuster Joanni en zus ter Adilia verschenen op de receptie ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van „hun eigen" kleuterschool. Met di verse andere oud-leerkrachten vormden zij daar in de Wasse- naarse St.-Willibrordusstraat toch onbewust het middelpunt van een feestelijke bijeenkomst, die alles weg hud van een geslaagde reünie. De aunwezighcid van burgemeester mr. K. Staab en wethouder mevrouw A. J. Ie Coultre-Foest gaf er het officiële cachet aan. De ruim honderd kleuters, van wie er eentje opmerkte ,,Ik kan niet meer slapen van al die feesten", vierden het jubileum vanmogen al in het Jeroenhuis. Henk Driessen bracht daar zijn drie uur durende kinderprogramma met poppentheater, muzikale clownerie en het soort werk. Het ging er in als koek. Limonade, feesthoedjes en toeters maakten de vreugde compleet. Volgens hoofdleidster mej. E. A. J. M. Foppe ..Zeg maar juf frouw Nora", adviseert hoofdzuster Aniceta snapten de kleuters niets van dit feest. ..Ik heb maar gezegd: „Jullie school is jarig." Dat begrepen ze tenminste". De 61-jarige hoofdleidster, die sinds het vertrek van de nonnetjes in 1961 deze buurtschool van Oostdorp onder haar hoede heeft en voor geen prijs de Wassenaarse jeugd in de steek laat de dagelijkse busreis naar woonplaats Den Haag ten spijt kent haar pappenheimers. „Ik heb vijftien jaar op een kleuterschool aan de Hoefkade ge werkt en nadat ik mijn Montessori had gehaald ging ik naar Wassenaar. In het begin had ik alleen maar de Montessori- klas. Alleen maar kinderen van gegoeden huize, maar dat wilde ik niet. Het kind van de asman is me net zo hef als het kind van de bollenkweker. Gelukkig is dat gauw veranderd". Terugdenkend aan Toen constateert juffrouw Nora ook, dat de kleuters niet meer zo rustig zijn. Volgens haar Is de flatneu rose merkbaar. Ook in Wassenaar. „Je kan aan alles mer ken, dat ze vlug-vlug naar school moeten. Vlug de deur uit, want moeder gaat uit werken Vanmiddag zijn weer heel wat herinneringen opgehaald, want dank zij buurtverenigingsvoorzitter Peeters konden heel wat vroegere leidsters aanwezig zijn. De dames R. van der Plas- Westerveld en R. van Beek-Goossens bij voorbeeld, die in 1951 samen met juffrouw Nora het werk van de nonnetjes overnamen. Mej. T. Ruijgrok ook, die dertien jaar aan de school verbonden was. Jammer genoeg bleef de brief aan oudgediende E. Janus-Van Dijk onbeantwoord en was het mej. Th. den Hollander onmo gelijk vanuit Brazilië over te wippen. Ze was tien jaar kleu terleidster in Oostdorp en doet nu ontwikkelingswerk, zoals een andere ex-juf, Marianne Jehee, als verpleegster naar Biafra wil. Momenteel zijn het de dames F. Kortekaas-Borsboom en Y. van der Klelj, die de hoofdleidster assisteren. Ze profiteren nog dagelijks van de vele hulpmiddelen, die de Zusters van Oirschot destijds bij gebrek aan subsidie, dus noodge dwongen voor het onderwijs hebben gemaakt. Aan geld ontbreekt het trouwens nog steeds in Wassenaar, omdat dc straatjeugd het schoolgebouw herhaaldelijk vernielt en geen enkele maatschappij bereid is dit vrij afgelegen pand te ver zekeren. „De laatste vijf jaar hadden we drieduizend gulden schade", meldt juffrouw Nora. Wat er dan gebeurt? Ruiten aan digge len met van het dak geplukte pannen, afvoerpijpen kapot, zandbakken bevuild, verf afgebrand en ga maar door. ..Laatst hadden ze een voorbehoedsmiddel door dc brievenbus ge stopt", vertelt ze walgend. En de politie dan? „Ja als we bel len zeggen ze altijd, dat ze geweest zijn, maar de omwonen den zien nooit wat. Zelf durven ze niets te doen. wunt anders gaat hun eigen boeltje eraan". „Er staan nu aan alle kanten huizen omheen", vertelt hoofdzus ter Aniceta met Brabantse tongval. „Vroeger had je aan die straat niets anders dan de school. Er waren alleen muur vel den rondom". Misschien raakt de vriendelijke non daarmee wel de kern van het probleem Minister Stuyt heeft deze week „zijn" departement, van Volksgezond heid en Milieuhygiëne, in Leidschendam officieel in gebruik gesteld toverlantaarn, de foto ïtten. Een symbolische opening iu beter zijn gezegd en wie dat de poedelprijs voor de officië- door met 'n dia-projector, zeg i drie gebouwen op de witte muur te heet dat maar een zeer prozaïsche z verzonnen heeft moesten ze maar 'n le openingen van 1972 geven. 1 Als je al die illustere topfiguren van zo'n departement daar bijeen ziet zitten vraag je je toch wel af of nou niemand voldoende fanta sie bezit om daar wat originelere voor te bedenken. Fantasie ge noeg waarschijnlijk maar het wordt ze niet gevraagd. De minister zei in zijn toespraak, bij 'n minister heet dat eigenlijk „rede", dat hij wel blij was met de vestiging van zijn departement in Leidschendam en na „de romantiek en het schemerachtige van de oude werkkamers" ook wel met „de nuchtere en zeer lichte ruimten" maar hij vond alleen dat er rondom de gebouwen zo veel wind was. Burgemeester Kolfschoten, die toch nog voor 'n beetje romantiek zorgde door 'n mooie gravure van oud-Leidschendam aan te bieden, zei later dat er vroeger nooit zo gewaaid had. Hij vroeg zich af of het iets te maken kon hebben met het feit dat er zoveel ambtenaren van Den Haag afkomstig zijn. De conclusie „Haagse wind" trok hij niet, daarvoor was hij per slot de gast van de minister, maar 'n goede verstaander had nnk bier maar 'n half woord nodig. Alles hebben, maar niet voor eigen deur „Alle eerbied voor de geachte spreker van ik weet niet welke straat". De wijkraad „Bosch geest" in vergadering bijeen is hoffelijk tegen elkaar. De wijk is gegroeid en Jan en Alleman kennen elkaar niet meer. Pim Visser, een jonge wijkbewo ner, krijgt in verband met zijn huiswerk als eerste het woord. Namens 45 mede-wijkbewoners dient hij bij de voorzitter een verzoek in om een eigen basket balveld in de wijk te krijgen Alle 120 aanwezigen vinden dat een basketbalveld allerminst een luxe is en de jonge Visser glundert over zijn hele gezicht. Een wijkbewoonster vraagt: „Op zo'n basketbalveld kun je toch ook rolschaatsen?" Ja, dat kan, want het veld is verhard. Spelende kinderen maken geluid en daarom wil iedere wijkbewo ner graag een basketbalveld hebben, maar liefst niet voor de eigen deur. Het voorstel om op de parkeerplaats van de Alge mene Begraafplaats te gaan spelen, valt een beetje luguber uit. Hoewel het een ideale oplos sing kan zijn volgens anderen. Het asfalt ligt er al. Het be stuur van de wijkraad zal de zaak in onderzoek nemen en het resultaat kan zo zijn dat enige bewoners rolschaatsende en basketballende kinderen voor de deur krijgen, of er komt hele maal geen veld voor de 45 jonge Boschgeestenaren. Een vergadering van een wijk raad in Voorschoten is een soort familie-bijeenkomst. De wijk is zelf gekozen, de omge ving is bekend en het gemeente lijk bestuur lijkt ver weg en wordt ondergaan als „een vreemde". De enige kurk waar op een wijkraad drijft, is de wil om de centrale gemeentelijke overheid te laten merken dat de' wijk zelf wel weet wat ze wil of moet en vooral om die centrale overheid mede te delen dat er genoeg mensen in de wijk wo leder stuk onbebouwd is door de bewoners van het eerste uur in- gebruik genomen als recreatie gebied. Op de vlakke ruwe grond van de toekomstige su permarkt voetballen en ravotten de kinderen en heel de wijk komt in opstand wanneer er po gingen aangewend worden om de supermarkt te realiseren. Waarom maken ze van de Lakenhal niet gewoon een sporthal? Een rooms-rood Kabinet is een Kabinet met KVP-ministers die zich schamen. Toen De Jong nog gewoon minister-president was. won Ajax tenminste van NAC. Door mensen als kolonel Wessels zit Sparta 's zondags met lege tri. bunes. ook niet voor één gat te vangen heeft nu het plan om op dc groenstrook een school te bou wen. Weer blijkt de wijkraad voorlopig op punten te winnnen. De wijkraad heeft onder haar familie enige planologen en sa men met een oud-commissaris der koningin ontwerpen zij een plan, waardoor school en groen strook gewaarborgd zijn, Een plan waar men „u" tegen moet zeggen, zeer eenvoudig. Lukt dit niet dan gaat de wijkraad be zwaarschriften indienen, niet één, maar minstens 120 stuks. Minister Geertsema blijft doorslaan Zó Burgemeester Kolfschoten vertelde bij die opening ook nog wat uit de historie van Leidschendam. over de dam in de Vliet en de langduri ge ruzies die daar tussen Delft, Leiden en Gouda over zijn geweekt, ook over de Romeinen die hier nog langs moeten zijn geweest. Ver der over de vele gezellige herbergen die er, jammer genoeg vroe ger, waren. De burgemeester wees vervolgens, het was op de ne gende etage en het was al donker geworden want ministers ».n bur gemeesters plegen altijd langdurig te praten, naar buiten en zei „en uaar lag C3n wellustig Leitschandam". Na afloon vroegen v/e b. r- gemces.e Kolfschoten, altijd even vriendelijk tegen de pers. hoe hij dat wist van dat wellustige Leidschendam en tc;. vc e hij i.:t hij met Sint Nicolaas een boekenbon had gehad en daar een bock over oud-Leidschendam van had gekocht en daar stond echt in, en hij wees het ons aan op zijn spiekbriefje, „wel-lustigh Leydtscdum". Ja..als je het zo ziet staan krijgt het natuurlijk 'n heel andere beteke nis. Niet Wellustig, maar wel-lustigh! ook de wijkraad „Bosch geest" ontstaan, maar na een heel of'iciêle verkiezing is er een bestuur tot stand gekomen, dat precies de wet en de haal bare mogelijkheden weet. Al enige jaren weet dit bestuur ge steund door de wijk de groen strook tussen Douw van der Kraplaan en Van der Oyelaan schoon te houden van bebou wing. Enige jaren geleden vatte het Voorschotense gemeentebe stuur het plan op om ter plaatse een winkelcentrum te realise ren. Wat deed de wijkraad? Heel simpel, er werd een en quête gehouden en de huisvrou wen in de wijk stelden helemaal geen prijs op een eigen winkel centrum. Het gemeentebestuur

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5