Geen kippen meer in Leidse tuintjes Nieuwe verkeersader door Leiden Beleidsplanning noodzaak vindt Leider dorpse raad Werkelijkheid en droom over toekomst Leiden Marinierskapel overstemde Caroline soms stad en randgemeenten Toepassing van verordeningen weinig soepel Pauwbrug en dam in Mare gereed (PAGINA 3 VRIJDAG 15 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN Er is bijna geen boerderij meer, waar nog kippen, rusteloos scharrelend op het erf, hun kostje bijeen pikken. Waar de verre nazaat van Gallus bankiva, opgewonden kakelend in de deur opening van een schuur verschijnt omdat ze zo juist daarbinnen op een pluk hooi haar dagelijkse ei heeft gelegd en waar haar gebieder met fon kelende veren op een hekpaal koning kraait. Als een boer nog kippen houdt, dan is dat niet langer om de aardigheid. Dan brengt hij ze onder in meterslange loodsen met silo, voerkettingen en legbatterijen. Maar niet alleen is de kip verdwe nen van het boerenerf: ook in de stadstuintjes vindt men bijna geen kippen meer. Er is een tijd geweest, waarin de zonsopgang bo ven de stad begeleid werd door het kraaien van tientallen haantjes. Nu hier, dan daar. Hoog kie- kerikiii, in de verte gevolgd door veel trager en wat schorder uchucheleruuu Nu plachten hanen niet of nauwelijks te concerteren in de donkere dagen voor kerstmis. Maar het was toevallig, dat we dezer dagen aan een fouragehandelaar vroe gen: „Waar zijn toch die kippen gebleven in de stad"? Antwoord: ,,Ik weet het niet. Ik heb nog regelmatig een paar klanten voor kippenvoer in de stad. Maar dat mag geen naam meer hebben. De kippen zijn weg. Ik weet niet hoe dat komt". Wie het wel weet, is de heer J. J. de Graaf, die actief is in de Leidse vereniging van kleindieren- fokkers, „Rijnland". Hij wijt het verdwijnen van de kippen uit de stadstuintjes aan het hanteren van de plaatselijke verordeningen. Die verorde ningen zijn de Bouwverordening en de Verorde ning op het houden en beschermen van dieren. Artikel 14 van de eerste bepaalt, dat geen ver gunning nodig is voor het bouwen van een kip penhok mits het niet groter is dan 6m2 en niet hoger dan iy2 meter. Maar vóór alles moet het er „redelijk" uitzien. De tweede verordening be paalt dat uit het houden van dieren geen overlast voor de omgeving mag voortvloeien en dat het geen gevaar mag opleveren voor de gezondheid van mens en dier. „In de nieuwbouw mag je zo al geen hokken plaatsen", werpt de heer De Graaff op, „en voor alles, wat in de stadstuintjes gebouwd wordt, is echt wel een vergunning no dig. Want zo gauw ziet een hok er niet „redelijk" uit. Medewerking kan je daarbij in Leiden niet verwachten. Onze vereniging telt 75 tot 80 leden maar de meesten van hen wonen dekant van Hazerswoude op. Niet in Leiden. Hetzelfde geldt voor onze zustervereniging, de Leidse Pluimvee en Konijnenfokkers Vereniging. Die heeft haar meeste leden in de Veenstreek. En hoe komt het nou, dat je daar in Hazerswoude zelfs per soonlijke medewerking van de burgemeester krijgt, als zich moelijkheden voordoen"? De wei nig toeschietelijke houding van de gemeente zou voortvloeien uit de bezorgdheid voor de gezond heid van mens en dier. De heer De Graaff: „De Nederlandse Federatie van Kleindierteelt heeft destijds steun gezoch bij het ministerie van CRM. Maar we vallen onder de veeartsenijkundi- ge dienst. Dat is Landbouw. Al onze dieren die naar een tentoonstelling gaan. moeten geënt wor den. Een kip is veel sterker dan een konijn. Ko nijnen vragen veel meer verzorging. Een kip kan zeker een jaar op dezelfde plaats lopen, als de grond maar goed rul gehouden wordt. En het aantrekken van ratten en ongedierte? Nou, daar waakt de fokker zelf wel voor: wie kippen of ko nijnen fokt, kan geen ratten of ziekteverwekkers gebruiken. Er komen wel veel zangvogels op de hokken af: roodborstjes, zanglijsters en weet ik wat allemaal voor diertjes, die je zelden meer in de stad ziet. Dat komt omdat een deel van de mest in de grond gewerkt wordt, 's Zomers voer ik de mest meteen af. Las met de buren? In te gendeel: met m'n naaste buurman heb ik fijn contact en hierachter woont een konijnenfokker, die helpt mijn konijnenstapel op peil brengen". „De voorzitter van onze vereniging had wat kip pen en een haan. Hij moest de haan wegdoen we gens burengerucht. De man, die was gaan kla gen, woonde drie straten verderop. Ik heb maar twee hanen en die kraaien ook. Morgens om vier uur. Ik slaap er dwars doorheen. En ik heb gelukkig nog geen klachten gehad. Het is alle maal een kwestie van mentaliteit. In Amsterdam is het allemaal heel anders. Daar klagen de men sen niet zo gauw. Of ze gaan niet met hun klach ten naar het stadhuis. Er is op het ogenblik een streven om op volkstuinen dieren te gaan fokken. In Hoogvliet bij Rotterdam, bijvoorbeeld, is een kleindierenpark. Daar gaat het goed. Ik ben ne gen jaar geleden met fokken begonnen. Maar daar had ik niet genoeg aan en ik ben me ook met de organisatie gaan bezighouden. We hebben uitwisselingen met Kolding in Denemarken en met Delmenhorst bij Bremen. Dat gaat erg leuk. Je krijgt er bij bezoeken officiële geschenken van het gemeentebestuur. Toen Delmenhorst vo rig jaar 600 jaar bestond, werd er een grote ten toonstelling gehouden. We namen daaraan met zo'n 100 dieren deel. Ik heb toen getracht, de ge meente Leiden voor het gebeuren te interesseren. Maar nee hoor Naar mijn idee is dat echt op de laatste plaats een kwestie van geld. Ik ben geboren en getogen Leidenaar en ik ken Leiden erg goed. Geloof me: dat gebrek aan belangstel ling voor onze hobby, dat is echt Leids.". LEIDEN Droom en werkelijkheid gisteravond in het Leidse stad huis. De voor de meeste Leidenaren bijna vreemde woorden „slui tende begroting" en de vaste prik „begrotingstekort" wisselden el kaar in een tijdsbestek van slechts enkele uren af. Dat een gemeen tebegroting ook sluitend kan zijn is niet veel nieuws maar dat de gemeentehuishouding van Leiden ooit nog eens uit de rode cijfers komt. dat zal te zijner tijd vast en zeker groot nieuws worden. On geveer honderd inwoners van de stad kregen gisteravond een kijkje in het huishoudboekje van de gemeente. Dat gebeurde onder leiding en met duidelijke uitleg van de heer H. Visser, directeur van de af deling financiën van de stad. De bedoeling van de avond was om belangstellenden nu eens pre cies uit te leggen, wat een be groting eigenlijk is, waarom deze in Leiden niet sluitend is en wat daar eventueel aan te doen is, èls er al iets aan te doen is. Dat een tekort op de begroting kan ontstaan, daar kon men wel inkomen, dat zo'n gat gedicht moet worden daar eens maar de wijze waarop het rijk beoordeelt hoeveel zij van haar kant moet bijdragen, dat liep nogal eens op lachsalvo's uit. Zo is dezer dagen een schrijven vanuit Den Haag gearriveerd. waarin zomaar even werd verklaard, dat met het oog op de „zwakke bevol kingsopbouw" van Leiden het maar beter is niet al te veel geld aan cultuurzaken te beste den. De argumentatie is dat het geld dan toch niet besteed is en dat er vanuit de bevolking ook niet naar gevraagd wordt. De heer Visser noemde nog meer absurditeiten afkomstig uit de Haagse praatzalen. Omdat Lei den afhankelijk is van de rijks bijdrage heeft de gemeente zich ook aan allerlei voorschriften te houden. Vooral aan bezuinigin gen. Alleen „niet uitstelbare" en „onontkoombare" projecten mogen nog van de grond komen in deze zwarte tijd. Tot deze ca tegorie rekent het rijk echter niet het algehele herstel van de walmuren maar weldc vestiging van een juridisch wetswinkeltje! Er werd nog wel gelachen in de zaal gisteravond maar toch niet erg hartelijk. Het was meer de lach van de stervende. Het ziet er dan ook naar uit, dat de volgende Leidse circulaire niet het opschrift „Leiden uit zijn lijden" maar bijna zeker „Leiden voorgoed in last" zal hebben. W. Pyrmont- 3 straat krijgt ander gezicht straat tussen Sophiastraat en Anna van Saksenstraat, een an der aanzien zal krijgen. De plannen voor de verandering worden maandagavond, 18 de cember, 's avonds om acht uur in de zaal van de speeltuin „Noorderkwartier" aan de be woners van de straat voorge legd. Binnenkort moeten er nieuwe gas leidingen in de Waldeck Pyr- montstraat gelegd worden. Als 8.3 enige weken daarna toch een definitieve bestrating aange- jon bracht moet worden, wil de af- 10.3 deling stedebouw van de dienst léiw 8emeentewerken die gelegen- ,eid' heid aangrijpen, om het volgen- - de plan uit te voeren. In het midden van de straat, bij de Anna van Saksenstraat, ligt een plantsoentje. Een van de straat jes om het plantsoen zou afge sloten kunnen worden, zodat van het plantsoen een speelplek gemaakt kan worden. Vederop in de straat zal een drempel aangebracht worden om hel verkeer wat af te remmen. Deze drempel is geprojecteerd bij de blinde muur, die e eens als speelplek kan dienen omdat er geen auto's kunnen parkeren door de paaltjes in dé weg. Bovendien wordt een tal bomen geplant. Als de bewo ners van de straat hun op- en aanmerkingen hebben inge bracht, kan het plan, afhanke lijk van het weer in januari 1973 al worden uitgevoerd. Pen LEIDEN De Noord-zuid- en Oost-westverbinding is gereed. Door het wegzetten van de laatste hekken op de nieuwe Pauwbrug en de dam in de Mare verklaarde wethouder Kret gisteravond de verbinding officieel tot geopend. Met de totstandkoming van de route kan het verkeer uit, de richting Lammenschansweg, dat niet in de binnenstad moet zijn, voortaan direkt via Oranje Boomstraat St.-Jorissteeg, Hooigracht en Peli kaanstraat buiten de city om. Vandaar kan het verkeer naar de Langegracht en via de Oost-westroute over de Lammermarkt naar het station. Vandaar heeft men dan een prachtige aansluiting op de Oegstgeesterweg, Willem de Zwijgerlaan en de toekomstige Plesman- laan (rijksweg 4). De nieuwe verkeersader is voornamelijk gecreëerd voor ontlasting van de binnenstad, maar heeft ook tot taak de City juist bereikbaarder te maken. Het plan, dat dateert uit 1959, kon pas ten uitvoer wor den gebracht na heel wat sloóJ>- en breekwerk. Vooral ter hoogte van de Pelikaanstraat moesten nogal wat panden sneuvelen, het geen de kosten van het project (onteigening en aankoop) fors deed oplopen. De totale kosten van de nieuwe verbinding worden geschat op rond 8% miljoen gulden. Overigens moet er praktisch overal nog geasfalteerd worden. Na de opening begaven Kret en gezelschap zich naar „De Vree- burgh", waar een toast werd uitgebracht op het bereiken van deze mijlpaal en waar de „Haarlemmerstraat" de wethouder uit erkente- LEIDEN Het sjouwen van zwa re balen meel behoort bij de Leidse Broodfabriek tot het ver leden. De fabriek heeft onlangs zeven bloemsilo's in gebruik ge nomen, elk met een volautoma tische verbinding met de bakke rij. Met deze ingebruikname is er een ruimte vrijgekomen, die gebruikt wordt als kantine, met aangrenzende kleedlokalen en douches. lijkheid wat aanbood v n goede nachtrust. Wethouder Kret draagt de laatste hekken weg Hallenbouw in plan Westeinde eind" is Stikvoorts Bouwbu reau gisteren gestart met de bouw van een viertal hallen. Deze zijn bestemd voor verhuur en zijn tien meter breed met een diepte van 30 meter. Elke hal bevat een kantoorruimte. In dit gebied heeft ook de Leidse Impex, nauw verwant aan Het Motorhuis, grond verworven voor een nieuwe vestiging. Voor de dan nog resterende ruimte, nabij de Noordbuurtsevaart, heeft Stikvoorts Bouwbureau een plan in voorbereiding voor de bouw van één loods met bedrijfswoning. Naast een klein terrein a aan de Burgemeester Wapstraat, dat bestemd is voor de bouw van twee-kamerflats, zal dan het plan Westeinde vol ledig gerealiseerd zijn. LEIDERDORP De gemeente raad van Leiderdorp is het er gisteravond unaniem over eens geworden, dat er aan beleids planning gedaan moet worden. Om dat mogelijk te maken wordt 5 februari een „brain- storm"-vergadering van de raad gehouden over een discussienota m.b.t. tot de doelstellingen, die het gemeentebestuur in de toe komst moet hebben. Het formu- k leren van doelstellingen Waar gaan we heen, waar wer ken we op aan hier in Leider dorp is eerst nodig om daar na het beleid te kunnen plan nen, prioriteiten te kunnen stel len enz. De KVP-er J. Toelen dankte aan het slot van de raadsvergade ring het college, dat men zo snel de door de KVP-fractie in ïtlDEN Ook de afdeling Oegstgeest van K. en O. heeft haar Kerstconcert gekre- ,gen. Daartoe had de R.-k. St.- Willibrorduskerk de deuren wijd open gezet om er de Ma rinierskapel van de Koninklij ke Marine te ontvangen. En hoewel een kerkruimte meest al geen ideale akoestiek heeft, zeker niet voor deze muziek gold ook hier donderdagavond, de troost dat de vele belang stellenden tevens als „galm- dempers" hebben gefungeerd, een, zij het dan ook ongewe ten, medewerking aan het wel- slagen van dit concert. Een trekpleister was natuurlijk ook de alt Caroline van He- mert, voor wie de aandacht heel centraal heeft gestaan, want zij is een graag gehoorde en geziene zangeres. Zij had de moeilijke taak om haar stem te verheffen boven een ensemble dat merendeels uit koperblazers bestaat. En hoe wel de mariniers zich heel be scheiden hebben opgesteld, was haar stem niet steeds draagkrachtig genoeg om in deze ruimte overal gehoord te kunnen worden. Dat gold voor al voor de aria uit het Weih- nachtsoratorium van Johann Sebastian Bach: „Schlafe mein Liebster". De kerstliederen kwamen beter tot hun recht. De Marinierskapel onder leiding van majoor-dirigent J. Laro heeft dit concert sereius voor bereid. Daarvan getuigde de programmakeuze maar ook de wijze van uitvoering, die ver zorgd klonk. Dat niet alles goed door kwam. was te wij ten aan akoestische bezwaren, die, galmdempers ten spijt, toch bleven bestaan. Zo werd van Frescobaldi de Fuga een min of meer hachelijke zaak omdat de stemmen ineen vloeiden. Maar daaraan had den de mariniers geen schuld. Integendeel, zij gaven steeds blijk van grote vakkundigheid, zoals ook de solist sergeant muzikant F. Mestrini, die een extra vermelding verdient voor zijn aandeel in „Gardien dans Ia nuit" van Hugo de Groot. De aanwezigen hebben enthousiast gereageerd op het gebodene. B. RUNDERS de algemene beschouwingen aangedragen gedachte en door de andere fracties gedeelde wens tot beleidsplanning heeft overgenomen. Dat was dan het gelukkig besluit van een discus sie die was begonnen met de boze constatering van de heer Toelen, dat het college in de eerste termijn bij de beantwoor ding van de algemene beschou wingen volledig was voorbijge gaan aan de woorden van de KVP, die uitsluitend gewijd wa ren aan beleidsplannig. Marietje van der Molen van het PAK gaf echter Toelen snel re den om er van overtuigd te ra ken, dat hij niet aan dovemans oren had zitten te beschouwen. Zij steunde krachtig hetgeen er gezegd was, dat het Leiderdorp- se gemeentebestuur raad en college in de toekomst niet meer voor het lieve vaderland weg moet pionieren. Leider dorp moet zelf precies weten wat men aan het doen is in alle sectoren van het gemeentelijk waar men naar toe wil. Dat is ook noodzakelijk in het kader van het beleid, dat het Gewest moet gaan voeren. Mevr. Uhlenbeck (D'66). J. Hekkelman (PCG), VVD-er Van Royen, J. Reugenbrink (PCG) sloten snel aan en waren zelfs bereid het detailwerk van de be grotingsbehandeling hef vraag- en antwoordspel over al lerlei i/.onder! ij ke zaken naar het tweede plan te ver schuiven. Niettemin kwam er heel wat nieuws los bij de behandeling van details. Voorzitter Meer burg deelde mee: - dat het uitbreidingsplan van de secretarie vergezeld zal gaan van een alternatief plan voor een stadskantoor in Winkelhof. - dat Leiderdorp gaat onderzoe ken of het Leidse PAK-plan voor kabel tv en -radio ook voor Leiderdorp geschikt is. —dat Immoprojekt nu gekomen is met een plan voor 131 flats op het voordorp-terrein, omdat kantoorbouw niet mogelijk blijkt. Dat plan moet nog wel in bekeken worden. Wethouder Drenth beloofde te ko men met het voorstel voor een coachpad langs de Dwarswate- I ring en met nota's over het mi lieu-en bejaardenbeleid. Ook m.b.t. de huursubsidie komt hij j spoedig met een voorstel. Mevr. I Tichler beperkte zich tot het on- j derwijs en de sport. Een werk- 1 commissie studeert nog op het i vraagstuk van een pedago- 't gisch-didactische medewerker. Voor een betere communicatie en behartiging van de sport is het 'voorts volgens haar nodig, dat er een sportraad of -stich ting komt. Het gemeentepand Bruggestraat wil zij laten be stemmen tot Cultureel Centrum. Aan de Bonaventura-Scholenge- meenschap is grond aangeboden in Buitenhof voor het plaatsen van semi-permanente lokalen en j geprobeerd wordt in Leiderdorp een dependance van de Louise de Coligny Scholengemeenschap te krijgen. Voordat het zover is zijn er echter nog heel wat j moeilijkheden te c dus wethouder Tichler. Pulrimoniumpar krijgt weer ItiiKvcrhimlinir LEIDERDORP Hel Polrlmo- niumpark krijgt In januari weer een busverbinding met de Hoofdstraat. Viermaal daags, vooral ten dienste van de schoolgaande kinderen, zal er weer een busje gaan rijden. De gemeenteraad besloot dit gis teravond op voorstel van mevr. Uhlenbeck. Tegen waren mevr. Tichler-Moerman en de heer Van Haersma Buma, beiden VVD. die het geld, dat de bus dienst gaat kosten, liever op een andere wijze besteed zien. In de onderwijssector bijvoorbeeld. Men besloot voor de busdienst 900 te voteren. Dat is voldoen de voor 3 maanden. Aan de ge bruikers van de bus zal het nor male lokaalturief in rekening worden gebracht. Weth. Drenth becijferde, dat het vervoer on geveer 15 per vervoerde per soon per dag zal kosten. De raud besloot ook. dut voortaan eenmaal per week huisvuil wordt opgehaald. Bij dc flats tweemaal. Bezien wordt om ook meer dan eenmaal huisvuil op te halen bij de bewoners van de Pinksterbloem. Zij hebben tc weinig ruimte om vuil op te slaan, vond de heer Nievaart van DS '70. ZOETERWOUDII Zater dag wordt in Dc Drie Eend jes een discotheekavond gp- houden met medewerking van Discotheek 17. Aanvang acht uur. LEIDERDORP - In de Kerstnacht zul het Jongeren koor van de Menswording parochie een eucharistievie ring opluisteren met meer stemmige liederen en solo- zuig, aanvang 22 uur. Op de Eerste Kerstdag zingt het koor de jongerenmis met rit mische begeleiding. Deze Aienst begint om 11.30 uur. Er is geen kaartverkoop.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3