Sean MacStiofain: meer Brit dan Ier Jongeren ruilen wereldproblemen in voor zichzelf IONGEMAN WELLICHT OVERLEDEN NA SLORDIG ONDERZOEK Universiteit Freiburg steunt bisschoppen PLAN VOOR „CONVICT" IN BISDOM ROERMOND KORTE METTEN Ouders dienen klacht in Wat u moet weten (VRIJDAG 15 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT Problemen als oorlog, vrede, derde wereld en gastarbeiders raken de jongeren steeds min der, omdat ze bezig zijn met vragen over zichzelf, hun rela tie met ouderen en leeftijdge noten. Men zoekt naar verdie ping, afwachtend wat komt, zonder er zichzelf voor in te zetten. Dit constateren P.J. Verkoelen en mej. J.M. van de Ven in hun rapport over de zestiende Pax Christi-voettocht, die in oktober door 3434 eindexamen kandidaten werd gehouden. Het rapport, dat is samenge steld uit rapportage van de lei ders en een enquête onder de deelnemers, zegt dat de moed er een beetje uit is. De wereld politiek is wel erg ver weg ko men te liggen. Men voelt elk systeem als een al of niet be wuste dreiging, er is behoefte aan geborgenheid, helderheid en ervaringen van vrede. Aan de voettochten neemt niet zozeer de sterk maatschappij kritische groep deel, dan wel jongeren die niet zo'n haast maken. Het zoeken naar de zin van hun bestaan ligt hen na aan het hart. De godsdienstige beleving is niet kerkelijk gestructureerd en mede daardoor is het beeld van de voettocht voor de bui tenstaander onduidelijker ge worden. Degenen, die altijd menen, dat de voettocht pas is geslaagd als met name het kerkbezoek toeneemt wordt de doelstelling van de voettocht voorgehouden, die zowel reli gieus als „werelds" is: jonge ren door middel van gesprek ken gelegenheid te geven zich bewust te worden van hun plaats in de kerk en wereld. Men mag van de trekkers geen godsdienstige uitingen verwachten die wezenlijk an ders zijn dan van andere jon geren, stelt het rapport. „Geen geestelijk trapezewerk" Het drie dagen samen optrek ken met een groep leeftijdgeno ten wordt door bijna honderd procent als waardevol ervaren. ,,Aan zo'n Pax-tocht heb je meer dan aan een heel jaar godsdienstlessen bij elkaar", zei een deelnemer. Het thema voor de voettocht van volgend jaar is nog niet vastgesteld. Men denkt in de richting van ,,Op hoop van zegen". Zaak Pfürtner PROF. STEPHAN PFÜRTNER Een katholieke theologische fa culteit moet naar de mening van de universiteitsraad van de universiteit van Freiburg in Zwitserland „een door de hiër archie erkende ruimte voor het op wetenschappelijk vlak ge voerde binnenkerkelijk ge sprek" zijn. De raad, bestaande uit hoogle raren, lectoren, assistenten en studenten heeft in een verkla ring gezegd, dat de universiteit de Zwitserse bisschoppen steunt in hun pogingen om „een bevredigende oplossing voor de rond professor Pfürt ner gerezen problemen" te vinden. De universiteit verwacht van de Romeinse congregatie voor de geloofsleer en de gen. van de Dominicanen, dat zij reke ning houden met de bemidde lingsvoorstellen van het Zwit serse episcopaat. Van prof. Pfürtner verwacht men de be reidheid om de door de bis schoppen gevraagde dialoog voort te zetten. De moraaltheoloog Pfürtner is onlangs zijn- leerlicentie ontno men door de generaal der Do minicanen, wegens zijn omtre- den stellingname op het stuk van seksualiteit. Mgr. Gijsen van Roermond heeft via zijn nieuwe vicaris dr H. van der Meer s.j., aan het contactorgaan van de Hoge school voor Theologie en Pas toraal Heerlen (H.T.P.) laten weten, dat hij graag zou zien, dat in Heerlen een huis wordt g;huurd, gekocht of gebouwd voor studenten aan de H.T.P., die van plan zijn priester te worden. Deze studenten wonen nu, Alleen al in Birmingham is het bestaan bekend van vieren twintig heksengenootschappen. Dat blijkt uit een rapport van Leger des Heils' kapitein Bar ry Irons. Magie en hekserij maken momenteel in Engeland een opleving door. Het zijn te genwoordig vooral ook mensen uit gegoede <kringen, die eraan deelnemen, maar na hun avon turen met zwarte magie zijn ze hard aan hulp toe, aldus Irons. Er is nu een werkgroep gevormd voor sociaal hulp werk. Volgens het Zambiaanse dagblad Times zijn 265 Jeho va's Getuigen in Zambia over leden, nadat ze het naburige Malawi waren ontvlucht. In het kamp bevinden zich meer dan negentienduizend vluchte lingen. Hun aantal groeit nog steeds, ondanks een officiële verklaring, dat overeenstem ming is bereikt over hun te rugkeer naar Malawi. van wie 133 ordesgeestelijken. Dat is hoger dan in 1969 (406), 1970 (381) en 1971 (480). Het aantal priesterkandidaten in de Poolse seminaries is van 4.088 vorig jaar gestegen tot 4.130 in oktober van dit jaar. De aartsbisschop van Bue nos Aires, Juan Carlos Aram- buru heeft de priesters van zijn bisdom elke directe poli tieke betrokkenheid verboden. Het bekleden van een leidende positie of het lidmaatschap van een politieke partij is pas dan terecht wanneer concrete uitzonderlijke omstandigheden en het algemeen welzijn dit dwingend van een priester vra gen. Deze moet dan een ver klaring van de bisschop heb ben, beschikken over toestem ming van de priesterraad en eventueel ook nog het fiat van de bisschoppenconferentie heb ben. Aartsbisschop Francisco da Silva van Braga in Portugal heeft vijf priesters bestraft, die in het dagblad A Capital hadden gereageerd op een in terview met de aartsbisschop in djt blad. Hij had daarin be paalde priesters van „moder nisme" beschuldigd. Op hun beurt beschuldigden de pries ters hem van het tegenhouden van gesprekken tussen de gelo vigen en de kerkelijke hiërar chie. Ook schreven ze, dat de christenen in onwetendheid werden gehouden over de do cumenten van het concilie. De priesters zijn in beroep gegaan en hebben tevens een klacht wegens smaad tegen de bis schop ingediend. evenals hun collega's, op ka mers in de stad. De bisschop wil de priesterstudenten ver plichten te gaan wonen in dat huis, een zogenaamd convict. Dit convict krijgt vrijwel zeker een strak seminarie-karakter met een duidelijk reglement. Als de moeilijkheden met de H.T.P. over theologie en spiri tualiteit blijven, wordt het geenszins onmogelijk geacht, dat mgr. Gijsen het convict langzaam zal uitbouwen tot een volledig groot-seminarie, waar steeds meer lessen zullen worden gegeven. Aan de H.T.P. studeren mo menteel 156 theologiestudenten, van wie vermoedelijk de helft priester, pastoraal werker of pastoraal werkster zal worden. De overigen worden katecheet of komen in andere beroepen terecht. Ongeveer 40% van de studen ten woont in groepen van en kele personen, onder meer in tien studentenflats. Overal in het land worden kerst-lnns gehouden, maar in Schagen (NH) wordt er dit jaar een gehouden, die meer dan zesentwintig uur zal du ren. Het programma beoogt, een ontmoetingsplaats te zijn, waar voor iedereen wat te bele ven valt, zowel voor degenen voor wie zo'n kerst-inn een ge lukkig heenkomen Is als voor de vele traditionele kerstvier- ders, die in de reeks feestda gen een wat minder traditio neel verzetje zoeken". De kerst-inn, di? gehouden wordt in zaal Nic. Raven aan de Loet in Schagen wordt op zondag 24 december om half tien 's avonds geopend. Aan de marathon-manifestatie wordt onder meer meegewerkt door Saskia en Serge, Therese Steinm-etz, Greenfield and Kerst-inn van meer dan een etmaal lang Cook, The Cats, Cardinal Point, Rita Corita, Pipo de Clown en Mammaloc, wereld kampioen dammen Ton Sij- brands en schaakmeester Kick Langeweg. Eerste kerstdag is bovendien de drive-in show van radio Noordzee aanwezig. De hele eerste kerstdag zullen er komische filmpjes worden vertoond, er zal een hobbyhoek en een lectuurhoek worden in gericht. Voor diverse program ma-onderdelen zal entree be taald moeten worden. Een kaart die recht op toegang geeft voor het hele kerst-inn gebeuren kost 17,50. Vernieuwing gebedsleven in kloosters Voor de eerste maal hebben protestantse en orthodoxe waarnemers deelgenomen aan een vergadering van generale oversten van orden en congre gaties. Deze vergadering werd vorige week in Rome gehouden De waarnemers waren Michael Fischer uit Engeland, Gerhard Rötting en Hans Eisenberg uit Duitsland, de archimandriet Kirill Gundajef van de Rus- sisch-orthodoxe kerk en An drea Scrima uit Libanon. Voornaamste thema van de bijeenkomst, waaraan zestig oversten deelnamen was het probleem van het gebedsleven binnen de communauteiten. De resultaten van een enquête bij alle communauteiten hierover werden bekendgemaakt. Onder meer werd daarover gezegd: Zonder de schaduwzijden te verbergen .rnoet worden ge zegd dat men niet alleen aan wijzingen vóór maar ook de realiteit van een echte vernieu wing in het gebedsleven bij en kelingen en gemeenschap heeft kunnen vaststellen. ROTTERDAM (ANP) Het Rotterdamse echtpaar Westdijk heeft bij het medische tuchtcollege een klacht ingediend tegen twee huisartsen en drie specialisten van het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam. Vol gens het echtpaar hebben deze medici de slechte lichamelijke toestand van hun 20- jarige zoon Jan onvoldoende onderkend, met als gevolg, dat de jongeman op 13 juli van dit jaar overleed in een huis, dat hij samen met drie vrienden had ge kraakt. an Westdijk overleed, zo is bij de sectie door dok ter J. Zeldenrust komen vast te staan, aan een ernstige infectie van de luchtwegen. Het echt paar, dat de zaak via de Naardense arts-jurist Schuurmans-Stekhoven aanhangig heeft gemaakt, beroept zich op verklaringen van een Rotterdam- i politie-arts, die zou hebben gezegd, dat Jan Westdijk „zeker wel 50 pet overlevingskansen had gehad, als hij goed was behandeld", folgens de klacht stuurde een arts van de gemeen telijke geneeskundige dienst Jan Westdijk op 11 n allerijl naar het academisch ziekenhuis lijkzigt in verband met de zeer slechte lichame lijke toestand van de jongen, die uit liefdesver driet al geruime tijd niet had gegeten en gedron ken. Twee internisten en een psyciater bekeken de jongen in het ziekenhuis, maar konden niets ernstigs ontdekken. Volgens mr. dr. Schuur mans-Stekhoven moet het niet uitgesloten worden geacht, dat men in het ziekenhuis Jans slechte toestand ten onrecht heeft geweten aan overma tig drug-gebruik. Jan Westdijk is diezelfde dag nog, 11 juli, per ziekentaxi teruggestuurd naar het kraakpand in Rotterdam-Zuid. De dag daar op, aldus de klacht, trad er verslechtering in de toestand ten onrechte heeft geweten aan overma- schuwden twee huisartsen. Beiden kwamen kij ken en een van hgn schreef kalmeringstabletten voor. In de nacht van 12 op 13 juli overleed Jan Westdijk, terwijl zijn drie vrienden sliepen. Een' van de huisartsen, die de dag tevoren de jonge man nog had onderzocht, constateerde de dood. De Rotterdamse politie heeft de ouders van de jon geman eerst meegedeeld, dat hij was overleden als gevolg van druggebruik. Dat riep twijfels op bij het echtpaar, omdat bekend was dat Jan Westdijk geen druggebruiker was. Het drong met klem aan op een sectie, die uitwees dat de jon gen was overleden aan ernstige infectie van de luchtwegen. De officier van justitie te Rotterdam zal geen strafvervolging instellen. De betrokken medici onthouden zich van commentaar. Protesten tegen de handelwijze van gemeente Noordwijker- hdut VOORDWIJKERHOUT Een zich in de anonimiteit ver schuilende groep bewoners uit De Zilk gaat bij gedepu teerde staten van Zuid-Hol land protesteren tegen de bouw van een zwem- en in- structiebad in Noordwijker- hout en zal dan tegelijk de handelwijze van de gemeente „aan de kaak" willen stel len. Het opruimen van de reeks méér of min onbewoonbare krotten langs de Zilkerduin- weg de rode pannenbuurt heeft de gemeenschap van Noordwijkerhout ruim 100.000,-- gekost en het plan heeft ettelijke bejaarde Zil- kers aan een ruime, nieuwe, aangepaste behuizing gehol pen. van waaruit ze niet graag naar de Zilkerduinweg terug willen. Van het, ook door rijksinstanties, opge maakte plan voor deze sane ring maakten onder andere deel uit de panden Zilker duinweg 315 en 317. Het huis nr. 317, dat goed onderhou den is en dat zich in redelijk goede staat van bewoning bevindt, kon de gemeente niet in eigendom verkrijgen. Afbraak van het pand nr. 315 heeft wegens onverbrekelijk verband met nummer 317 nimmer kunnen plaatsvin den. Om het saneringsplan af te werken heeft de minister van Volkshuisvesting goedge vonden die twee woningen uit het plan te halen. Daar door kan de woning nr. 315 weer aan de woningvoorraad worden toegevoegd. In over leg met de commissie van openbare werken uit de raad is een prijs vastgesteld van 30.000.--. De ingeschreven woningzoekenden uit De Zilk zijn hiervan per brief op de hoogte gesteld en op grond van urgentie komt zo me nen b. en w van de gega digden de heer Th. G. Zui derduin het meest als koper in aanmerking. Dinsdag be slist de raad over dit voor stel. G.S. hebben overigens geen toestemming verleend voor de bouw van een zwem en instructiebad. Mer. vindt dat men niet over voldoende gegevens beschikt om de ge volgen van de goedkeuring van de zwembadplannen te overzien. Het lijkt echter slechts uitstel van korte duur. want het sluitrapport van het Adviesorgaan voor bad- en zweminrichtingen van de Ver. van Ned. Ge meenten is op korte termijn te verwachten. (Van onze correspondent) LONDEN Sean MacStiofain, de 44-jarige ex-stafchef van de voorlopige IRA die, toen puntje bij paaltje kwam, toch niet wil de sterven als martelaar voor de Ierse zaak, heeft zich naar verluidt, volkomen in discrediet gebracht bij andere verzetsman nen. Waarnemers in Londen en Dublin zijn van oordeel, dat MacStiofain geen schijn van kans meer heeft om na z'n ge vangenisstraf opnieuw een lei dende positie te bekleden in de IRA. MacStiofain is in ongenade geval len door een einde te maken aan z'n honger- en dorststaking in het militaire ziekenhuis van Curragh. Vele republikeinse ex tremisten rekenden erop, dat hij een nieuwe Ierse martelaar zou worden. Zijn capitulatie voor de dorst en de honger is volgens hen een gevolg van zijn Britse oorsprong. MacStiofains vader was een Engelsman. Zijn moe der had Iers/Engelse ouders. Volgens MacStiofains advocaat is de gewezen IRA-Ieider nog steeds zeer ziek tengevolge van zijn lange vasten. Ondanks zijn verzwakking weigert hij nog I steeds vast voedsel te gebrui ken. Zijn familie, vrienden en advocaat beweren, dat hij leeft r van water en glucose. Toen MacStiofain een einde j maakte aan zijn dorststaking, j deed hij dat zogezegd op aanra-1 den van z'n biechtvader, die hem gewaarschuwd had voor een bloedbad in Zuid-Ierland als Sean zou sterven. De verzets groepen van MacStiofain hebben evenwel nooit geaarzeld om het bloed van anderen te vergieten in Noord-Ierland. In Dublin zegt men cynisch: „wat kan je an ders verwachten van een En gelsman?". Zoals de tradities van de IRA het voorschrijven, verspeelde MacStiofain vorige maand z'n militaire rang toen hij gearres teerd werd en zes maanden hechtenis kreeg. Na zijn vrijla ting zal hij opnieuw beschouwd worden als een „vrijwilliger". Het wordt nu mogelijk geacht, dat MacStiofain na z'n vrijlating „rust neemt" wegens z'n wan kele gezondheid. In het verleden schrok hij er niet van terug om tegenstanders uit de weg te rui men. maar daarvoor is hij nu te zwak. Er wordt zelfs beweerd, dat de provisionele IRA al voor zijn arrestatie twijfelde aan de juistheid van MacStiofains lei derschap. Ter Aar genoot van de Flamenco TER AAR Een enthousiast publiek heeft gisteravond ge noten van het optreden El Sail en zijn Mudrid Fla menco ensemble in hot Ter Aarse Dorpshuis. Dit op één na laatste optreden van groep In Nederland bracht een schitterende show dans en muziek. De 37-jarige El Sali wist met zijn van nature aangeboren talent zijn toeschouwers mee te slepen in het ritme vai flamenco, waarbij de voeten feilloos zijn met «-motie ge vulde innerlijk dirigeerden. Er ontstond een gevoel van extase, wanneer het handge klap van het ensemble de tenger gebouwde danser moedigde. De schitterende kostuums van Emilia Neal en de jonge Mercedes Cortes (dochter van Pepc) gaven extra cachet aan het dansen. ROELOFARENDSVEEN - Tafeltennisvereniging De Treffers viert mogenavond in haar clubgebouw in intieme kring het 35-jarig bestaan. De clubkampioenschappen voor junioren worden volgen de week zaterdag gehouden, de titelstrijd bij de senioren wordt op tweede kerstdag gehouden. Donderdagavond kunnen niet-leden voor deze kampioenschappen trainen. LISSE Bij de NV van Herwaarden heeft gisteren de huldiging plaatsgehad van de heer E. van 't Voort, die 25 jaar bij dit bedrijf in dienst is. De heer Va 't Voort kreeg een getuigschrift van de Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel, een draagpenning voor 25 iaar trouwe dienst en een Delfts blauw bord. De heer Van 't Voort vervult diverse func ties in het sociale leven van Lisse. NOORDWIJK - Op een vergadering van de plaatse lijke afdeling van de CHU is gisteravond het beleid goed gekeurd van raadslid De Witt. Dit CHU-raadslid had kritiek te verduren gekregen naar aanleiding van zijn uit spraken op een vergadering van de Brede Vietnambewe- ging in Noordwijk. De CHU- vergadering sprak met grote meerderheid haar vertrou wen in de heer De Witt uit. ALPHE Bij een auto botsing gistermiddag op rijksweg nr. 11 onder Alphen is de heer W. de G. uit Koe berg zwaar gewond. Hij is opgenomen in een ziekenhuis in Voorburg. Een 78-jarige fietser uit Alphen is met hoofdletsel en een beenbreuk opgenomen in ziekenhuis Rij noord na dat hij op de Em- malaan aangereden was door een auto die onverwachts uit LEIDEN Aan de Leidse uni versiteit is gisteren de eerste vrouw gepromoveerd in de Duitse taalkunde. Het is me juffrouw E. Gottschalk. Haar promotor was prof. dr. C. Soeteman. Het proefschrift van mejffrouw Gootschalk, „Gemeit. Geschichte eines altdeutschen Wortes", gaat over een woord dat tot nu toe door deskundigen op al lerlei manieren werd ver taald. I LEIDEN Het jongeren koor van de St. Petrusparo chie verleent zondagmorgen zijn medewerking aan een jongerenmis in de Antonius- kerk aan de 5 Meilaan. Het thema is „Oog voor elkaar"; aanvang 12.15 uur. BODEGRAVEN - Enkele inwoners van Bodegraven zijn het slachtoffer geworden van overvallen door woonwa genvrouwen. Een beproefde trus is: voor een huisdeur valt een vrouw zgn. flauw, er wordt daarna aangebeld voor water, een meigezel slaat dan haar slag als de vrouw des huizes de flauw- valster helpt. De politie waarschuwt hiervoor. BODEGRAVEN In het kader van de kerstaktic door de Bodegraafse winkeliers- combinatie is er hedenavond een lampionoptocht die van start gaat op de Nieuwe Markt. Woensdag na Kerst mis is er in 't Ankel een filmvoorstelling voor de jeugd; aanvang 14.30 en 17.30 uur. ZOETERWOUDE - De K.P.J. heeft op z'n kaarta vond welke zij vanavond met L.T.B. tezamen organiseert de beschikking over een puar prachtige prijzen. Voor de klaverjassers is er een cassetterecorder te verdie nen en voor de kruisjassers o.m. een koffiezetapparaat. Het is de eerste van een se rie van drie kaartavonden waarvoor t.z.t. ook seizoen- prijzen worden toegekend. ZOETERWOUDE In het a.s. weekeinde zal er voor het eerst kanselruil tussen de N.H. en R.K. kerk. Ds. Schoch verzorgt de predika tie tijdens de H.Mis van 7 uur op zaterdagavond In de Christus Dienaarkerk en de ken Lamot preekt zondag morgen tijdens de dienst van 10 uur in de N.H. kerk aan de Dorpsstraat. RIJ PWETERING Leden van de RKSV Rijpwetcring halen morgen in het hele dorp oud-papier op ter ver steviging van de jeugdkax. Men wordt verzocht kranten en tijdschriften gebundeld klaar te zetten. LEIDSCHENDAM B. en W. stellen de ruud voor bij de NV Bank voor Nederland se Gemeenten een geldlening van 1 miljoen gulden, tegen 7 3/4% per jaar aan te gaan. De opbrengst van de lening is voor de gedeeltelijke fi nanciering van de bouw en inrichting van het 25 kv-sta- tion bij het tennispark „Overdam".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11