Benno Huve onzekerheid nam wurgende bij Twente weg Overwinning Inter was niet voldoende voor kwartfinales BUDOBOND WIL MAATREGELEN NEMEN TEGEN ANTON GEESINK PAO kreeg Z1jn zin DONDERDAG 14 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 17 LAS PALMAS Sinds hij in januari van dit jaar in de be kerwedstrijd tegen Fortuna SC zo ernstig aan de rech terknie geblesseerd raakte, dat operatief ingrijpen nood zakelijk was, acteerde Benno Huve bij FC Twente voor namelijk op het tweede plan. Pas in de afgelopen weken mocht de 26-jarige bloemist als invaller af en toe weer iets proeven van de sfeer binnen het eerste elftal. Zo ook gisteravond in het UEFA-Cup-duel tegen Las Palmas. Dertien minuten na rust bleek Theo Pahlplatz niet meer verder te kunnen als gevolg van een in de eerste helft op gelopen enkelblessure. Benno Huve slaagde er niet in zijn voorganger te doen vergeten. i V. Jan Jeuring ziet zijn aanval gestuit door Hernandez. Tonono rechtskan niet anders doen dan toekijken Hij liep nogal onwennig rond in het Estadio Insular, waar de spanning na 68 minuten het kookpunt bereikte doordat Las Palmas' aanvoerder German uit een strafschop de stand op 2—0 bracht. Desondanks was Benno Huve in de voorlaatste minuut de meest bejubelde Enschedese speler. Hij scoorde toen name lijk het doelpunt, dat aan de wurgende onzekerheid of Twen te de val in de afgrond zou kun nen vermijden, een einde maak te. En met Huve's treffer stort te Las Palmas ineen. En kon FC Twente zijn plaats in de kwartfinales veilig stellen. Amper een minuut eerder had het er niet naar uit gezien, dat de Enschedeërs zover zouden kun nen komen. Noli, die al in de beginfase was ingevallen voor Trona, kreeg toen een schitte rende kans om de stand op 3—0 te brengen. Epi Drost misleidde de Spanjaard echter imet een handige beweging, waardoor Piet Schrijvers het gevaar kon bezweren. Dat was het zoveelste moment, waarop FC Twente door het oog van de naald kroop. De nervositeit, die zich na het eerste tegendoelpunt meester had gemaakt van de Twentenaren, had al eerder tot paniekerige situaties voor het doel van Schrijvers geleid. Las Palmas echter miste het vermo gen er munt uit te slaan en daar werden de hartstochtelijk meelevende Spaanse toeschou wers bijna wanhopig van. Moeilijkheden Kick van der Vall groeide uit tot één van de beste spelers V( kopduel van Castellano, dat alles onder de toeziende ogen het veld. Hoog opspringend wint hij een n de Engelse scheidsrechter Jack Taylor Eigenlijk was het onbegrijpelijk, dat FC Twente zo in moeilijkhe den kwam. In de eerste helft had het immers nadrukkelijk geheerst en hoewel Soto de bal een keer op de lat had gedepo neerd en Noli twee minuten voor rust de cijfers 1—0 op het scorebord had gebracht door na een corner doeltreffend in te koppen, leek er voor de Twente naren geen vuiltje aan de helde re hemel te zijn. Maar in de tweede helft bleek, dat de achterstand, die in feite geen achterstand was, de zenu wen toch wel ernstig had aange tast. Van de vaardigheid, waar mee de Spanjaarden voor rust werden weggetikt, was ineens niets meer over. Een betere te genstander dan Las Palmas zou daarvan onmiddellijk hebben geprofiteerd maar het duurde tot de 68ste minuut alvorens Twente echt in moeilijkheden kwam. Toen leidde onnodig bal verlies van Achterberg tot een aanval, tijdens welke Willy van de Kerkhof een actie van Soto op ongeoorloofde wijze onder brak. Terecht legde de voortreffelijke Engelse scheidsrechter Jack Taylor de bal op de penaltystip. German gaf Schrijvers geen schijn van kans: 2—0. FC Twen te wankelde. Het besef, dat van de fraaie uitgangspositie weinig meer over was, werkte verlam mend. Aan de uitblinkende mid denvelders Kick van der Vall en René Notten was het te danken, dat er toch weer een beetje rust kwam in de Enschedese ploeg. Desondanks kreeg Las Palmas nog twee formidabele mogelijk heden, de in Enschede opgelo pen achterstand van 3—0 geheel weg te werken. Eerst was het Fernandez, die van dichtbij kon inschieten, maar hij mikte fi naal mis en Noli faalde in de 88ste minuut. Zolang de stand 0—0 was had FC Twente de zaak volledig onder controle. Dat de naar Las Palmas meege reisde supporters tijdens de tweede helft voortdurend tussen hoop en vrees moesten leven, nadat de thuisspelende ploeg op een psychologisch belangrijk moment vlak voor rust had gescoord, moest niet alleen worden toegeschreven aan het uitvallen van als vertrager sterk spelende Pahlplatz, maar ook aan het gebrek aan erva ring, dat FC Twente had in het verdedigen van een voorsprong in een Europacupduel. FC Twente had in Van der Vall en Notten zijn grote uitblinkers. Imponerend waren ook de ver richtingen van Drost, Van Iers- sel op de voor hem ongebrui kelijke linksbackplaats en Achterberg. Bij Las Palmas vielen vooral Paez, German, Soto en Castellano zij het ook in negatieve zin op. Alle indi viduele klasse ten spijt waren de Spanjaarden echter geen te genstanders, die het een FC Twente in normale doen moei lijk zouden hebben kunnen ma ken. TON VAN DALEN MILAAN Het Portugese Vitoria Setubal heeft zich geplaatst voor de kwart-fi nales van het toernooi om de UEFA-Cup. Weliswaar verloren de Portugezen de tweede wedstrijd tegen In- ternazionale, die in dichte mist voor slechts 10.000 toeschouwers in het San Si- rostadion van Milaan werd gespeeld, met 10 door een doelpunt van Roberto Boninsegna, maar doordat zij de eerste wedstrijd op eigen veld met 20 hadden gewonnen was voor hen de weg vrij naar de kwart-fi nales. Het vorige seizoen bereikte Inter de finale van het toernooi om de Europe se beker voor landskam pioenen, waarin het door Ajax werd verslagen. OFK Belgrado plaatste zich bij de laatste acht van het UEFA-Cup- toernooi door de uitwedstrijd te gen het Bulgaarse Boreo Stara Zagora met 3—1 te winnen, na dat de wedstrijd in Belgrado twee weken geleden op 0—0 was afgesloten Voor de Bulgaren scoorde Kirov, voor de Joego- slaviërs Zeo (2) en Santrac. De wedstrijd in Stara Zagora werd Steen Olsen in EEG team Steen Olsen is door Sir Alf Ramsey gekozen in het team van de drie nieuwe leden van de Europese Economische Ge meenschap, dat op 3 januari in Londen uitkomt tegen een verte genwoordigend team van de zes oorspronkelijke lidstaten. Sir Alf Ramsey, verantwoordelijk voor de samenstelling van het gemeenschappelijke elftal van Engeland, de Ierse republiek en Denemarken heeft gisteren de namen bekend gemaakt van de zestien man, die hij heeft geko zen. Hierbij zijn twee Denen, zes Engelsen, drie Schotten, één van Wales, twee van Noord-Ier- land en twee van de Ierse vrij- ATHENE Panathinaikos zal normaal in de Griekse voetbalcompetitie blijven meedoen. De kampioens- ploeg kreeg zijn belang rijkste wens vervuld door de nationale bond. Dinsdagavond namelijk maakte de Griekse voetbalbond bekend dat in de toekomst door loting zal worden beslist welke j scheidsrechters de ontmoetingen in de hoogste klasse zullen lei den. Panathinaikos had gedreigd zich uit de competitie terug te trek- ken. wanneer de bond niet zou ingaan op een aantal eisen, j waarvan de belangrijkste was de methode van aanstelling van scheidsrechters. Panathinaikos uitte zijn verlangens nadat de club door Olympiakos was ver slagen in een wedstrijd waarin Panathinaikos meende van een strafschop „beroofd" te zijn. Al) Meijerink ÖEN HAAG De heren-kern ploeg van de KNSB beschikt weer over een fysio-therapeut. Tot opvolger van de naar de profs overgestapte Cor Neder- veen is benoemd de 29-jarige Ab Meijerink uit Enschede. (Van onze judomedewerker) LEIDEN De Budo Bond Nederland wil maatregelen nemen tegen haar ere-lid, tevens veelvoudig Olympisch en wereldkampioen en ridder in de Orde van Oranje Nassau, Anton Geesink. Opnieuw heeft deze judo reus de Budo Bond Nederland gepro beerd in opspraak te brengen en dat vindt het bondsbestuur deze keer be paald te ver gaan. Het is zelfs niet onmogelijk dat Geesink thans ge heel uit de Budo Bond Nederland zal worden gestoten. Na een „gentleman-agreement" dat de Budo Bond met Geesink had ge sloten om negatieve propaganda uit de pers te weren, waarbij dan een aantal grote missers van Geesink ten tijde van zijn trainers-coach-pe- riode zouden worden geheim gehou den is het vertrouwen in Geesink thans geheel opgezegd. Aanleiding vormde de enorme nederlaag van de Nederlandse judoka's onlangs tegen Frankrijk, waar van de twintig wedstrij den er slechts één kon worden gewonnen. Geesink openbaarde in het Utrechtse Nieuwsblad van vrijdag 1 december dat het judo in Nederland een aflopende zaak is. Het bondsbeleid achtte hij bedroevend en deed hij af met de woorden: „Na ons de zondvloed." Het wedstrijdreglement in Nederland betitelde hij met: „A-sociaal" want de minder sterke judoka is volgens Geesink overgeleverd aan de sterkere. „In Nederland maakt men door het huidige ju doreglement judoka's met een killersin- stinct. „Dat hij daarbij voorbij gaat aan de feiten is opmerkelijk, omdat zeker een Geesink weet dat het judowedstrijdregle ment een internationale zaak is. terwijl voor jeugdjudo de methode Geesink deze lijn niet uit de weg is gegaan. Dat Geesink de wedstrijdregels aanvalt komt voort uit een ernstig judo-ongeluk van een 13-jarige judoka in Zaandam. Deze jeugd- judoka, een blauwe band, is tijdens een ju dowedstrijd onwel geworden en zoals me disch is vastgesteld en door de betreffende ouders is bevestigd, vervolgens overleden ten gevolge van een „arteria basilaris". de. een reeds lang aanwezige afwijking van het vaatsysteem in de hersenen hetgeen zich in de puberteit soms pas openbaart. Geesink beschuldigt echter de scheidsrech ter en begeleiders van ernstige nalatigheid en meent dat een verwurging de hoofdoor zaak is geweest. Dat Geesink zich hiermee boven de geraadpleegde arts wenst te plaasten is dan ook een vreemde en merk waardige zaak. Opening van zaken De Budo Bond Nederland heeft er thans meer dan genoeg van en gaat maatregelen nemen. De talrijke fouten die Geesink zelf heeft gemaakt als trainer-coach bracht Wim Luyten, secretaris technische zaken als eerste naar voren. „Geesink wilde in dertijd één maand vrij om Japan te bezoe ken. Het werden er echter 2'/$. omdat hij ook Canada een bezoek bracht. De Neder landse judoploeg die zich voorbereidde voor de wereldkampioenschappen liet hij zonder meer in de steek. Pas één maand voor deze wedstrijden verscheen hij in het trainingskamp te Well, waar hij echter al leen als toeschouwer fungeerde en de Judo ka's gewoonweg liet staan. In Ludwigsha- fen bleef Geesink op de tribune zitten en liet de judoka's elkaar coachen en als zij Geesink 's avonds adviezen wilde vragen bleek hij te zijn verdwenen. Hij trainde na melijk in het geheim ook de Oostenrijkse judoploeg en bleek daar te vertoeven." Deze fouten en nog diverse andere bewij zen van Geesink's falen werden aanlei ding tot een geheime overeenkomst waar bij Geesink met de stille trom mocht ver dwijnen. Geesink's hernieuwde annval op de bond is vooral voor hoofdbestuurslid en judoleroar J. D. Schilder uit Empe (Voorst) aanlei ding geweest om aan de herhaalde negatie ve aanvallen van Geesink een einde te ma ken. „Wij en de judocollega's zijn tegen over Geesink steeds te beschaafd en te to lerant geweest. Dat een man als Geesink die destijds een groot kampioen was. zich op een dergelijke goedkope en onjuiste wij ze openbaart, is ergerlijk. Het is echter niet de eerste maal dat hij zijn leerplan over de ruggen van anderen wil propage ren en dat hij collega's in de BBN min of meer als „onkundig" afschildert." Maatregelen Morgen zal het hoofdbestuur zich beraden of Geesink een voorlopige schorsing zal wor den opgelegd en dat zit er vrijwel zeker in. Voorts zal in februari een bijzonder alge mene ledenvergadering worden gehouden waarop als agenda-punt zal worden ge plaatst of Geesink's Ere-lidmaatschap hem £ul worden ontnomen, waarmee Geesink definitief uit de Budo Bond Nederland zal worden gestoten. Zou het dan toch tot een totale breuk komen? Het is voorlopig nog de vraag, want ondanks alles heeft Gee sink een sterke groep die hem nog steeds steunt ook al wordt het begrip zelfs bij deze groep steeds sterker dat ook Geesink wel eens te ver gaat. bijgewoond door 30.000 toeschou- Tottenham Hotspur kwam on danks een nederlaag in Belgra do tegen Rode Ster een ronde verder. Da Engelsen verloren in de Joegoslavische hoofdstad met 1—0 door een doelpunt van Lazarevic in de 48e minuut. Op eigen terrein hadden de Spurs echter met 2—0 gewonnen. Ruim 75.000 toeschouwers woon den de wedstrijd bij. Dynamo schakelde in Dresden FC Porto uit door een zege van 1 0. Richter scoorde het beslissen de doelpunt in de 75e minuut. Dynamo Dresden zegevierde twee weken geleden in Oporto met 2—1. Bij de wedstrijd Dyna mo DresdenFC Porto waren 32.000 toeschouwers. In de Westduitse ontmoeting Bo- russia Mönchengladbach—1 FC Köln toonden de Borussen zich ditmaal oppermachtig. De eer ste ontmoeting eindigde zonder dat er werd gescoord. Gister avond won dc ploeg uit Mön chengladbach op eigen terrein voor slechts 15.000 toeschouwers met 50. Bij de rust was de stand 2—0. 1 FC Köln speelde zonder zijn geblesseerde aan voerder Wolfgang Overath. Voor de doelpunten zorgden Kulik (6e min), Vogts (35e min), Jensen (64e en 79e min) en Rupp (66e min). Liverpool plaatste zich ten koste van BFC Dynamo Oost-Berlijn. De Britten wonnen op eigen ter rein met 31. Bij de rust ston den zij met 2—1 voor. In de eer ste ontmoeting werd niet ge scoord. Er waren 30.000 toe schouwers. Voor de doelpunten zorgden: Liverpool: Boersma, Heighway en Toshack. Dynamo: Netz. Strafschoppen Strafschoppen hebben de beslis sing moeten brengen na het tweede duel tussen FC Kaisers- lauternArarat Jerevan. De Duitse ploeg benutte alle vijf, de Russen misten er één. Kaiserslautern won de tweede wedstrijd met 2—0. na bij de rust met 10 te hebben voorge staan. Aangezien de eerste ont moeting een score van 2—0 in het voordeel van de Russen had, werd verlengd. In die ex tra tijd onderging de stand geen verandering., zodat strafschop pen volgden. Het was een van beide kanten zeer goed gespeel de wedstrijd. Na zeven minuten gaf Bitz zijn ploeg de leiding. Een kwartier voor tijd bracht Huber uit een strafschop de stand op 2-0. De Nederlandse scheidsrechter Leo van der Kroft leidde de ontmoeting. Er waren 25.000 toeschouwers. Voor de kwartfinales van het toernooi om de UEFA-Cup heb ben de volgende acht clubs zich dus geplaatst: FC Twente. FC Kaiserslautern en Borussia Mönchen Gladbach (beide West Duitsland), Liverpool en Tottenham Hotspur (beide En geland). OFK Belgrado (Joego slavië). Vitoria Setubal (Portu gal) en Dynamo Dresden (Oost- Duitsland). De loting voor de kwartfinales van de toernooien om de Euro pese bekers voor landskampioe nen en bekerwinnaars en de UEFA-Cup wordt op 14 februari in Frankfort verricht.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17