Onderzoek naar mishandeling van Marokkaan Noord-Holland wil verplaatsing Krijgsman" van Personeel vraagt heropening van salarisberaad voor de slanke lijn Commissie werkt aan tekst voor akkoord Voorsprong voor links in Frankrijk Picta bijna hersteld BIJ AANKOOP VAN JUWELEN EEN POSTDUIF CADEAU Paard van Troje in commissie tegen de mafia schenken de slijter! DINSDAG 12 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT SPECIAAL-SINAS tijdelijk van 1Q& voor ElO SPECIAAL PARIJS (ANP) De onderhan delingen tussen Kissinger en Le Due Tho zijn vanmiddag voort gezet in de Parijse voorstad Gif-su~-Yvette. Ook komt van daag Jeer de technische com missie bijeen die werkt aan gen definitieve formulering van het ontwerp-akkoord, dat- volgens het gezaghebbende dagblad Le Monde op 20 december moet in gaan. De Chinese premier Tsjoe En Lai heeft gisteren tot buitenlandse journalisten gezegd dat binnen enkele dagen een vredesover eenkomst kan worden bereikt. De Zuid-Vietnamese president Thieu heeft evenwel zijn voor waarde herhaald dat alle Noord-Vietnamese troepen het land moeten hebben verlaten vooraleer een duurzame vrede tot stand kan komen. Wel stelde hij een wapenstilstand voor ii de periode van kerstmis tot ni nieuwjaar, om het uitwisselen van krijgsgevangenen mogelijk te maken. ROTTERDAM (ANP) De rijksrecherche gaat een uitgebreid onderzoek in stellen naar aanleiding van de klacht van de 24-jarige Marokkaan Abdislam Sbai- ti uit Brussel over mishan deling door vier Rotter damse politiemannen. De Rotterdamse officier van justi tie mr. J. D. de Jong heeft be sloten de rijksrecherche in te schakelen op grond van het rap port dat de Rotterdamse politie top heeft uitgebracht over de gebeurtenissen op het bureau van de vreemdelingendienst vo rige week zondag. Het onderzoek van de rijksrecher che zal moeten uitmaken of er sprake is geweest van strafbare feiten. Als die strafbare feiten worden aangetoond dan zal mr. De Jong een vervolging instel len. Volgens Sbaiti is hij vorige week zondag op het bureau van de vreemdelingendienst in Rotter dam door vier politiemannen zo ernstig mishandeld dat hij ver wondingen in het gezicht en een gebroken neusbeen opliep. De in Brussel wonende Sbaiti (hij is daar tramconducteur) was zaterdag 2 december naar Rot terdam gekomen om zijn 16-ja- rige broer te bezoeken. Deze jongeman, eveneens woonachtig en werkzaam in de Belgische hoofdstad, was diezelfde dag in Rotterdam door de marechaus see aangehouden omdat hij geen paspoort bij zich had. Toen Ab dislam Sbaiti hoorde dat zijn broer in Rotterdam vastzat, reisde hij hem met diens pas poort achterna. Volgens de politie zijn er moeilijk heden op hot bureau ontstaan omdat Sbaiti weigerde zijn ei gen papieren en die van zijn broer te laten zien. Sbaiti heeft echter verklaard, dat hij het paspoort van zijn broer alleen maar aan de politie wilde geven als hij de toezegging had gekre gen dat de jongen zou worden vrijgelaten. Volgens de politie raakte Abdis- lam Sbaiti op een gegeven mo ment zo opgewonden dat hij op de grond ging liggen en begon te trappen en te slaan. Een van j de vier politiemannen die pro- j beerden om hem onder controle j te krijgen was. aldus een eerste j verklaring van de politie, ge- dwongen om een gummiknuppel te gebruiken. Busramp 46 doden DJAKARTA (Reuter) Zesen veertig mensen zijn omgekomen toen een overladen bus in Mid den-Java in een ravijn stortte en in brand vloog. Er zaten 57 passagiers in het voertuig. De Westduitse Bondspresi dent Gustav Heinemann tij dens de uitvaartplechtig heid in München van enige der 149 slachtoffers van de vliegramp op de Kanari sche Eilanden vorige week. Op de andere foto: treu rende familieleden van de slachtoffers. Europese staking BRUSSEL (ANP) Het stakende Europees personeel heeft een bood schap aan de Europese ministerraad gestuurd waarin om herope ning van hel beraad over de salarissen wordt gevraagd. Het perso neel vindt dat er een verzoeningsprocedure r t komen. De Europese landbouwministers zijn gistermiddag laat. ondanks de staking, normaal hun raadszitting begonnen. Om die zitting te laten doorgaan had de raad onder meer tolken van het buiten de EEG- apparaat in dienst moeten nemen. Buiten het Karei de Grote ge bouw. waar de raad vergadert waren dranghekken geplaatst en er stonden politieagenten op wacht. Bovendien werd een afdeling rijks wacht achter de hand gehouden. Er deden zich echter geen inciden ten voor. Hoge ambtenaren van de Europese Commissie verklaarden gister avond dat de mogelijkheid bestaat dat de staking morgen of don derdag wordt opgeschort in afwachting van een uitspraak van het j Europese hof over de salarisvoorstellen van de raad. Commissie voorzitter Mansholt had aangekondigd het hof om een uitspraak te zullen vragen. Gezin van elf dakloos door brand UTRECHT (ANP) Als gevolg van het feit, dat hun woonhuis aan de Kapelstraat 10 Utrecht geheel uitbrandde, is het uit man, vrouw en negen kinderen bestaande gezin Haad- ella dakloos geworden, oen de brand om 18.45 uitbrak, waren de heer en mevrouw Haadella. zes kinderen en een kleinkind in het huis. Mevrouw Haadella werd gewond toen zij het huis via een raam ont vluchtte. De overige gezinsleden konden zich ongedeerd in veilig heid brengen. De brand, die de brandweer in een kwartier meester was, is waarschijnlijk ontstaan, omdat een lekkende jerrycan met benzine vlam vat te. De heer er. mevrouw Haad ella hebben in totaal vijftien kinderen, van wie er negen bij hun thuis woonden. Het gezin is tegen brand verzekerd. PARIJS (DPA) De „linkse coa litie" in Frankrijk, bestaande uit communisten, socialisten en de linkervleugel van de radi caal-socialisten. heeft volgens een door de „Figaro" gepubli ceerd opinie-onderzoek met het oog op de komende parlements verkiezingen in Frankrijk een voorsprong van 7 0/0 op de gaullistische regerings'meerder- Van de ondervraagden sprak 45% zich uit voor de „linkse coalitie. De regeringsmeerderheid, be staande uit de gaullistische UDR, de rechts-onafhankelijken en de christen-democratische centrumgroep. kreeg de voor keur van 38% der ondervraag den. VATIKAANSTAD (AFP) De „Piëta" van Michelangelo uit de Sint Pieter zal tegen 21 de cember weer toonbaar zijn en worden teruggezet op haar oude plaats in de basiliek, zij het voortaan achter glas. be marmeren beeldengroep werd op 21 mei van dit jaar door een Australiër met een hamer be werkt. waardoor aan gelaat en linkerhand van de Mariafiguur ernstige beschadigingen werden toegebracht. *SSEN (ANP) De economische politie rechter in Assen heeft tegen de 30-jarige ju welier O. uit Meeden 'n boete van 1500 of 50 dagen hechtenis en een waarborgsom van 2000 voor de tijd van twee jaar geëist we gens het aanbieden van postduiven bij de aankoop van juwelen en sieraden. De man had in het Ne derlandse postduiven- orgaan een adverten tie geplaatst waarin hij klanten die voor een bedrag van 500 of meer kochten, post duiven voor 7,50 per stuk aanbood. Dit was volgens de officier van justitie, mr. C. J. van Oldenbeek, in strijd met de wet beperking cadeaustelsel, waarbij dat cadeaus in over eenstemming met de verkochte artikelen moeten zijn. De juwe lier zei het hier niet mee eens te zijn. Hij verklaarde op zijn dui- venkweekstation „Re seda" in Tynaarloo duiven van 75 cent tot zevenduizend gulden te hebben. Uit de dure soorten kweekt hij an dere duiven van 7,50 waaruit een dure post duif kan groeien. De rest wordt voor 75 cent per stuk ver kocht. De man vertel de de duiven alleen te hebben aangeboden ter bevordering van de duivensport. De poli tierechter, mr. J. C. F. Semmelink, zal op 18 december schrifte lijk vonnis wijzen. Metselcursus voor „doe- het-zelvers" ARNHEM (ANP) In het voor jaar van 1973 begint in Nijme gen een proefcursus metselen voor „doe het zeivers." Ais de proef slaagt, zullen in het na jaar in het hele land metselcur- sussen worden georganiseerd. De lessen zullen gegeven wor den door volwaardige leerkrach ten op dit terrein. De cursussen zijn een initiatief van de vereniging de Neder landse baksteenindustrie. Verliefde Zweed krijgt zwaarste straf op verzoek MAASTRICHT (ANP) Conform de eis heeft de rechtbank in Maastricht de 27-jarige Zweedse automonteur Anders B. wegens het gebruiken van een vervalst Zweeds paspoort veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank is met dit vonnis te gemoet gekomen aan de wens van de verdachte, die via zijn raadsman de maximumstraf vroeg. Hij wil namelijk zo lang mogelijk in ons land blijven, omdat hij hier een meisje heeft leren kennen met wie hij wil trouwen.. Hem wacht rog een uitspraak over een eis van twee jaar wegens smokkel van amfe tamine. In Parijs is het leger ingeschakeld om de massa's vuil op te ruimen die zich, als gevolg meer dan vier dagen durende staking van de vuil ophalers hadden opgehoopt. Van onze correspondent ROME Het werk van de anti-mafiacommissie van de Ita liaanse regering is tot stilstand gebracht door de ontdekking dat een van haar leden, Giovanni Matta, op een opvallende manier voorkwam in de onderzoeken van de commissie tij dens de vorige regering. Matta, een parlementslid uit Paler mo voor de christen democratische partij, is onlangs be noemd in deze commissie. Men verdenkt hem ervan lid van de maiia te zijn. De 44-jarige Matta zelf weigert zich uit de anti-mafia commis sie terug te trekken. Toen hij in mei tot parlementslid werd gekozen, deed hij alle moeite om zijn partij ertoe te bewegen hem in de commissie te benoemen. Als de verdenkingen waar blijken te zijn. dan zou Matta ais directe verbinding fungeren tussen de geheime hoorzittingen en de geïnteresseerde achter- Matta is zijn achterban niet vergeten zoals blijkt uit zijn enige openbare verklaring: „De rapporten van de commissie bevat ten veel onwaarheden over mij en waarschijnlijk ook over vrienden van me. Om mezelf en mijn vrienden tc verdedigen zal ik geen ontslag nemen". Van 1960 tot 1970 stond Matta aan het hoofd van het gemeente bureau in Palermo dat bouwvergunningen uitgeeft. De mafia heeft juist in deze aktiviteit veel geld gestoken. De commissie heeft zeer veel materiaal verzameld voor haar dossier over Matta en de meeste daarvan zijn geheim gebleven. Toch heeft de voorzitter van de commissie meer dan een jaar gele den beloofd dat namen en feiten die betrekking hebben op ge heime samenwerking tussen de mafia en plaatselijke politici, vóór de verkiezingen opbaar gemaakt zullen worden. HAARLEM (ANP) Provinciale Staten van Noord-Holland hebben een motie aangenomen, waarin zij de regering vragen te bevorderen dat de produktie in de kruitfabriek Muiden („De Krijgsman") niet wordt hervat en dat het be drijf naar een uit veiligheidsoverwegingen aanvaardbare plaats wordt overgebracht. Daarbij moet worden nage gaan of ook de in Amstelveen gevestigde fabriek van de zelfde onderneming niet kan worden verplaatst. De Staten hebben de minister van defensie voorts verzocht het rapport van de interdeparte mentale commissie van advies inzake de veiligheidssituatie van de omgeving van de fabriek zo spoedig mogelijk te publiceren. De vakbonden hebben verklaard begrip te hebben voor de grote (ADVERTENTIE) automatiseringstechniek o de meet-, regel- en besturingsinstallaties Schiedam (01012694 85* b.v. i vele kanten om de activiteiten van de kruitfa briek in Muiden op de bestaan de terreinen definitief te beëin digen. Ze willen evenwel bij het overleg omtrent de gevolgen voor de werknemers van een eventuele sluiting worden be trokken. zo blijkt uit een verkla ring van de industriebonden van NVV, NKV en CNV. Gezien de grote gevolgen welke een dergelijke beslissing zou hebben voor de betrokken werk nemers, hebben de industriebon den er bij de overheid op aan gedrongen dat de vakverenigin gen ten spoedigste bij het op gang gekomen beraad worden betrokken. Minister Boersma heeft tijdens het afgelopen weekeinde toegezegd in het ministeriële beraad alle aan dacht te zullen schenken aan het verlangen dat door deze bonden is geuit. De minister heeft ver klaard open oog te hebben voor de ernstige gevolgen welke een eventuele sluitingsbeslissing voor de betrokken werknemers zou hebben en toegezegd aan dacht te zullen schenken aan de inschakeling van de werkne mers bij het overleg dat in Ae komende periode zul plaatsheb ben". aldus de verklaring van de drie vakbonden. Radziwill LONDEN (AP) Prins Stanislas Radziwill heeft bekend gemaakt e willen scheiden van zijn vrouw Lee. een jongere zuster van mevr. Jacqueline Onassis. De kinderen uit het 13-jarige hu welijk. Anthony 13 en Anna 11 zijn in Engelenad op school. Prins Radziwill was tweemaal eerder gehuwd, zijn vrouw een maal. Het kleine Zuidkoreaanse meisje, dat bij een grote brand tijdens een popfestival in Seoel ondersteboven uit een raam werd gehouden om haar zover mogelijk van de hél van vuur en rook te houden, wordt thans verpleegd in een ziekenhuis. Links, het meisje in de benarde situatie van toen. Rechts: tezamen met de brandweerman, die haar redde. Op de achtergrond haar moeder. Geen pa trouilles in Indische Oceaan DEN HAAG (ANP) Er is geen sprake van plannen voor gere gelde patrouilles van een Brlts- Nederlandsc vlooteenheld buiten NAVO-gcblcd. Wel zijn er plan nen voor een gezamenlijke vlag vertoon en ocfenreis van eenhe den van belde marines naar het Verre Oosten. Minister De Koster (defensie) antwoord dit. mede namens mi nister Schmelzer (buitenlandse zaken) op vragen van de Twee de-Kamerleden Stemerdink. Dankert en Van der Stoel (allen PvdA). Als In de Nnvoraad eventuele ta ken in de Indische Oceaan cn de zuidelijke Atlantische Oceaan ter sprake zouden komen zai het demissionaire kabinet geen beslissing nemen, maar een af wachtende houding aannemen, zo verzekert minister De Kos ter. Datzelfde geldt met betrek king tot een eventuele uitbrei ding van het verdragsgebied. Gestolen Rembrandt terecht BERLIJN (UPI) De Westber- lljnse politie heelt bekend ge maakt, dat een schilderij van Rembrandt, dat een jaar gele den gestolen werd, is achter haald. Een 35-jarige Westber- Het schilderij is „de vlucht van de H. Familie naar Egypte". Het werd in december 1971 uit een museum in Tour (Frank rijk) gestolen cn vrijdag achter haald. Een 35-jarige Westver- lijnse beeldhouwer, die het schilderij trachtte te verkopen is gearresteerd. Bai-zel opnieuw oppositieleider BONN (DPA) CDU-voonlüer Rainer Barrel is herkozen tot oppositieleider in de Duitse Bondsdag. Van de 197 geldige stemmen kreeg Barzel er 165, 22 afgevaardigden van CDU/CSU spraken zich tegen hem uit en 10 onthielden zich van stemmen. Barzel, onder wiens leiding de CDU/CSU bij de verkiezingen van 19 november 17 zetels loor. kreeg aanzienlijk minder stemmen dan in 1969. Met vrijwel algemene stemmen hebben gisteren het bestuur Bondsdagfractie van de liberale FDP zich akkoord verklaard met het resultaat van de be sprekingen met de sociaal-de mocraten over de kernpunten van het program van een nieu we coalitie van FDP en SDP. Er was slechts één tegenstem; drie liberalen onthielden zich van stemmen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7