Verpleegtehuis: niet „het einde' Noordwijks water wordt duurder Den Haag werkt bestuurlijke frustraties in de hand Fluoridering op de lange baan Raad Sassenheim gaf haar visie op begroting '73 dan zou half Sassenheim onbewoonbaar verklaard moeten worden55 Raadhuisplannen in diepvriezer Gemeenteraad verdeeld over post kunstwerken Wat u moet weten Naaikrans bestaat veertig jaar PAGINA 6 DINSDAG 12 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT St. Bernardus Sassenheim: Huize St. Bernardus SASSENHEIM Huize „St. Ber nardus" te Sassenheim is een van de 350 verpleegtehuizen in Nederland. Het heeft een duide lijke functie voor de Bollen streek. Maar als reactiverings centrum is het van een veel breder belang want van de pa tiënten komen er 114 uit ande- delen van het land. De patiën ten zijn ten dele chronisch zie ken, ten dele ook verkeers slachtoffers o.a., die na de cialistische behandelingen voor een reactiveringskuur naar Sas senheim komen. Een zeer groot aantal van hen gaat na verloop van tijd weer genezen naar huis. Dat is wei het beste ant woord op de misvatting dat „St. Bernardus" voor de meeste pa tiënten, die er worden opgeno men het wisse einde is. Aan het genezingsproces werkt in ,,St. Bernardus" een team, be staande uit een aan het tehuis verbonden arts, de fysio-thera- peut, de bezigheids-therapeut en de sociaal-werker. Het tehuis bestaat uit drie afdelingen die (ook) een zaal bevat voor het beoefenen van de bezigheidsthe rapie. Voorts is er een afdeling fysiotherapie, die in het bijzon der is ingericht voor de licha melijke reactivering. Na enige tijd van individuele behandeling in het vlinderbad of met bepaal de vormen van massage, wordt er - zo mogelijk - ook aan groepsgymnastiek gedaan. Ongeveer 40% van de patiënten behoort tot de chronische pa tiënten. Ze worden verpleegd wegens aandoeningen door rheu- ma of aandoeningen van het ze nuwstelsel. Onder hen zijn er, die geruime tijd thuis of in een particulier pension verpleegd werden maar die door ondes kundigheid van de verzorgers dan wel door gebrek aan goede huisvesting nooit van het bed kwamen. Van enig uitzicht op herstel was toen voor hen geen sprake. M[aar ,,St. Bernardus" is ook voor hen een uitkomst: zij vinden er een menswaardi ger bestaan en soms zelfs gene zing. Van de niet-chronische patiën- werden er in 1971 niet minder dan 73 genezen ontslagen. In de eerste 10 maanden van 1972 wa ren er dit zelfs 93. Een andere misvatting waaronder ,,St. Bernardus" lijdt, is dat de ziekenverzorgsters „tweede rangsverpleegsters" zouden zijn. Zuster Straatman, direc trice van het bejaardentehuis, bij wie de opleiding van de zie kenverzorgsters berust, meent dat de opleiding meer sociaal dan geneeskundig is gericht. Ze is enthousiast over de wijze waarop het jonge personeel vaak zijn taak opvat en sfeer weet te scheppen. Zuster Koe- voets, directrice van het ver pleegtehuis, stelt vast dat er wel een tekort is aan verpleeg kundigen: er is wel een wacht- lijstje maar de doorstroming van personeel is vrij sterk. Een ander aspect van de functie die „St. Bernardus" heeft in de Bollenstreek is, dat het labora torium van het huis ook ter be schikking staat lijke huisartsen. ,St. Bernardus", van oorsprong een rooms katholieke instelling, staat open voor patiënten van alle kerkelijke richtingen. Rec tor Van der Ploeg onderhoudt hechte contacten met tien predi kanten uit de omgeving. In sa menwerking met hen wordt er de plaatse- wekelijks in de conversatiezaal een schrift-dienst gehouden. Het tehuis biedt ten slotte ook de mogelijkheid van „dagverple- ging" en biedt de gelegenheid, chronisch zieken tijdelijk op te nemen om hun verzorgers de hoognodige vakantie te doen ge nieten. SASSENHEIM De gemeente raad van Sassenheim heeft gis teravond de sluitende begroting onder de loep genomen in alge mene beschouwingen. Voordat de woordvoerder van de fracties hun licht lieten schijnen op het voor 1973 uitgestippelde beleid, werden nog een aantal „norma le" punten afgewerkt. De heren Van Blezen, Van Breda en Platje wilden allen het nodi ge weten wat B. en W. denken te gaan doen nu G.S. het er niet mee eens zijn, dat de ontrui mingstermijn voor 16 onbewoon baar verklaarde woningen aan de Hoekstraat verlengd wordt. Het provinciaal bestuur vindt de kwaliteit van de woningen te slecht. De betrokken woningen zullen geleidelijk ontruimd wor den, aldus deelde de burgemees ter mee, maar wel zo spoedig mogelijk. Een kritische opmerking werd door de socialist Hulsbergen ge maakt over de harmonisatie van de huren van gemeentewo ningen en woningen van de wo ningbouwverenigingen. Of wil of niet, men moet ke. De heer Hulsbergen vindt, dat de betrokken organen instrument tot goede sociale huisvesting uit de handen wordt geslagen. De heer Van der Hulst uit Lisse mag grond de Essenlaan in bouwexploitatie gaan brengen. Er komen elf «ringen met garages. De heer Platje sprak van een aantrekke lijk plan. Th. van der Plas (KVP) opende de algemene beschouwingen. Hij vroeg met klem de woning- wetbouw te bevorderen. „Er is te lang niet meer in de sociale sector hier gebouwd", aldus Van der Plas. Hij benadrukte voorts een betere bereikbaar heid van het centrum, stichting van een gymzaal, van een open bare bibliotheek en een kinder boerderij. Ten aanzien van het plan Dorpscentrum vroeg hij geen overhaaste besluiten te ne men. Deelname aan het Gewest Leiden is niet te voorkomen. Wat evenwel te verkiezen is bo ven opgaan in een Gewest Den Haag. J. Dreef (prot. chr.) vestigde de aandacht op het verzoek van de middenstand om de Oude Haven gedeeltelijk te dempen voor par keerruimte en de situatie in de Hoofdstraat. Enige zorg had hij- wel over de uitrusting van de brandweer. Hoe kan die een ca lamiteit bestrijden als er iets mis gaat met een van de vele vrachtwagens, die met gevaar lijke stoffen door de Hoofdstraat rijden. Over de gewestvorming merkte hij op, dat B. en W. op het standpunt moeten blijven staan, dat er geen vierde be stuurslaag ontstaat. De WD-er T. Platje merkte op, dat de begroting over het geheel tendeert naar afronding van Sassenheim door voltooiing van Wasbeek en Teylingen. Over het uitbouwplan van het gemeente huis was hij niet enthousiast bij het ontbreken van meer details. Een bron van narigheid noemde hij het zware verkeer door de Hoofdstraat. De heer Platje was tenslotte voor het instellen van een jeugdnatuurwacht en voor overleg met het plaatselijk cul tureel leven om het concertpo dium aan de Parklaan meer te gebruiken. W. Hulsbergen (PvdA) vroeg aan dacht voor de rattenbestrijding en wenste de liggelden voor woonschepen opgetrokken te Noodzakelijk vond hij een sport- nota. De heer Hulsbergen vroeg het gemeentebestuur stelling te nemen tegen nachtelijk vlieg tuig- lawaai en bepleitte een andere wijze van functione ren van de gemeenteraad —ge legenheid tot vragen stellen om direct te reageren op wat ande re raadsleden zeggen en een ac tiever optreden van de wethou ders in de raad. I. van Montfoort (D'66) wil een voorlichtingsorgaan van de ge meente om meer zaken in de openbaarheid te kunnen brengen dan nu het geval is. Voorstan der toonde hij zich van deskun dige gemeentenaren sies, oversteekplaatsen Hoofdstraat en m sen met speelwerktuigen. NOORDWIJK Om een te verwachten verlies van 110.000 op de begroting 1973 van het waterbe drijf te dekken, zullen de waterleidingtarieven in Noordwijk worden verhoogd. Het vastrecht wordt van 9,60 op 12 per jaar gebracht. De prijs van het water in woonhuizen komt van 53 op 60 cent per m3, en voor alle andere percelen wordt dat an 60 op 67 cent per m3 gebracht. De huur van brandkranen wordt verhoogd van 10 tot 25 per it een vergelijkend overzicht blijkt, dat Noord- wijk thans tot de gemeenten behoort met de laagste kosten voor het drinkwater. Na de ta riefsverhoging bevindt Noordwijk zich in de mid dengroep 84,75 pér 120 m3). Voor Den Haag is het vergelijkingsbedrag 112,80, Voorschoten 111,60 en Wassenaar 93,60. De gemeente Kat wijk neemt met 51,60 de laagste plaats in wat de drinkwaterprijzen betreft. Rekeninghoudend met de tariefsverhoging sluit de begroting van het waterbedrijf met een winstsal do van 27.000. Onder normale omstandigheden zal de tariefswijziging voldoende dekking geven voor de komende twee tot drie jaar. •KATWIJK Het aktiecomi- té Kom over de Brug in Kat wijk aan den Rijn zal vrij dagavond in de hal van „Open Hof" aan de Rijn straat een bus plaatsen om leden van kerkgenootschap pen die geen kerkgebouw in Katwijk hebben in de gele genheid te stellen hun gave •te deponeren. KOUDEKERK „Het is belache lijk dat G.S. nog steeds geen toestemming hebben verleend voor de bouw van 21 woningen bij De Rank." PCP'er Van der Vlugt was gisteravond in de raad tijdens de algemene be schouwingen op de gemeentebe groting '73 vrij hard in zijn oor deel over de moeilijkheden die ambtenaren in Den Haag bij be trekkelijk kleine zaken maken. Burgemeester Van der Linden gaf hem daarbij groot gelijk. „Dit werkt bestuurlijke frustra tie in de hand". De eerste bur ger van het nog geen 400 inwo ners tellende Rijndorp wees va ker de verwijtende vinger rich ting „Den Haag". De gemeentebegroting van Koude kerk voor het komende jaar wijst slechts een tekort aan van bijna 48 mille, waarin opgeno men een post van 40 mille voor onvoorziene uitgaven. Reden voor het gemeentebestuur geen noemenswaardige voorstellen tot verhoging van de plaatselij ke belastingen te doen. De raadsleden toonden zich daar mee ingenomen, al vroegen sommigen zich wel af of het ge meentebestuur niet al te opti mistisch was over de gemeente lijke financiën. De belangrijkste verschillen van mening betrof fen de openbaarheid van raads commissies en streekmuziek- school Rijnakkoord. De PCP was op praktische gronden te gen openbare commissies, Ge meentebelangen voor. De KVP had het niet erg op de streekmuziekschool, die Koude kerk dit jaar 9 mille gaat kos ten. „Het begint op een conser vatorium te lijken," aldus de heer Heemskerk, die ook de heer Van der Rovaart aan zijn zijde kreeg. Wethouder van dei- Pols beloofde dat het college van B. en W. ten opzichte van de kostenstijgingen van de school diligent zal blijven. Helemaal eens in de raad was men het ook niet over stede- bouwkundige plannen van een drietal jonge architecten voor Koudekerk. Van der Rovaart wilde wel in zee met dit plan, dat vorige week uitgebreid in de Leidse Courant is behandeld. Veel liever in ieder geval dan met de „dure, woeste plannen van Stad en Land". Burgemees ter Van der Linden daarentegen twijfelde aan de haalbaarheid van het plan van het jonge drie tal. „Bovendien Den Haag zal het zeker niet eens zijn met de presentatie." Mevr. Le Large van de KVP be trok het hele woon- en leefkli maat van Koudekerk in haar al gemene beschouwing. Zij pleitte met name voor meer groenvoor zieningen en had het daarbij zelfs over een „Zuiderpark" dat er moet komen. Wethouder v. d. NOORDWIJK Het ziet er naar uit, dat van fluoridering van het drinkwater, dat Noordwijk van Leiden betrekt, voorlopig geen sprake zal zijn. Thans is de si tuatie zo, dat aan Noordwijk aan Zee, Boerenburg en Noord- wijkerhout gefluorideerd Noord wijks water v/ordt geleverd, ter wijl de rest van Noordwijk en ook Voorhout het van Leiden betrokken water ontvangen, dat niet is gefluorideerd. De minis ter heeft nog steeds geen ver gunning verleend om de instal latie in gebruik te nemen, die het Leidse water moet gaan fluorideren. In de gemeenteraad zijn bij het onderzoek van de begroting 1973 vragen gesteld over het stand punt van de minister. Zelfs zijn er stemmen opgegaan om de fluoridering helemaal af te schaffen. Het standpunt van de minister luidt, dat in ieder geval geen goedkeuring tot fluoridering van drinkwater is te verwachten, al vorens de Kroon in een aantal beroepszaken uitspraak heeft gedaan en het advies van Gezondheidsraad over de fluori- deringsproblematiek is uitge bracht. Ook daarna zijn er nog zoveel onzekere faktoren aanwe zig, dat over de te verlenen goed keuringen geen voorspellingen kunnen worden gedaan, deelt het college van B. en W. mede. Men zal nu opnieuw advies vra gen aan de plaatselijke artsen en tandartsen aangaande even tueel nu te nemen maatregelen. SASSENHEIM Gedeputeerde Staten hebben het besluit van de Sassenheimse raad om de woning Rijksstraatweg 15 onbe woonbaar te verklaren nietig verklaard. G.S. vinden de wo ning oud, maar wel bewoon baar. De verbeteringen die aan de woning moeten worden uif- gevoerd zijn ook economisch verantwoord, volgens het colle ge. Het college deed uitspraak na kennisneming van tegen strijdige rapporten over de staat van het huis. De inspec teur van volkshuisvesting was het met de onbewoonbaar ver klaring volkomen eens, een in genieur van de provinciale wa terstaat daarentegen was van oordeel, dat hooguit gesproken kon worden van een oude wo ning. „Indien men de in dit ge val toegepaste maatstaven op de gehele gemeente zou hante ren, dan zou aldus deze inge nieur zeker half Sassenheim onbewoonbaar verklaard moeten worden". Pols deelde haar mee dat in fe bruari wordt begonnen met uit gebreide aanplantingen in recreatiecomplex aan de Kerk- laan. De PvdA'er Leentvaar woonde de raadsvergadering gister avond niet bij. Hij was ziek. Leentvaar gaat overigens toch de raad verlaten. Van zijn werkgever (Stad en Land) mag hij niet in de raad blijven ten. Hij zal worden opgevold door de heer J. Wondergei (41), afdelingsvoorzitter van c PvdA en waterbouwkundige bij de provincie. Ledenwerfactie St. Caecilia VOORHOUT De muziekvereni ging „St Cecilia" zit met een nijpend probleem. Het ledental van de drumband is dermate achteruitgegaan dat het voor St. Cecilia onmogelijk is geworden naar buiten te treden. Het bestuur heeft nu een nood kreet gericht tot de Voorhoutse bevolking om te redden wat er te redden valt. „Een drumband is het visitekaartje van de ver eniging. Wij kunnen er niet bui ten", aldus St. Cecilia-voorzitter J. Zwetsloot. Morgen wordt daarom in het parochiehuis een gespreks- en ledenwerfavond ge houden. Aanvang 20.00 uur. VOORHOUT De stormschade aan de spits van de r.-k. kerk in Voorhout valt mee. Experts zijn tot deze conclusie gekomen na een inspectietocht boven in de kerktop. Of het grote gat snel gerepareerd kan worden is on zeker. Een vereiste is namelijk dat het windstil is. Dit in ver band met de halsbrekende toe ren die hoog boven de begane grond verricht moeten worden om de leien en het houtwerk weer op hun plaats te krijgen. NOORDWIJK De raadhuisplan nen zijn voorlopig veilig opge borgen in het archief delen B. en W. op vragen uit de gemeen teraad mede. De behoefte aan 'n nieuw raadhuis in Noordwijk is echter onverkort blijven bestaan en wordt zelfs van jaar tot jaar groter. Het college stelt zich voor de plannen weer tevoor schijn te halen, zodra op basis van de structuurstudie een De Noordwijkse raadsleden blij ken het niet mot elkaar eens over de geraamde begrotings post van 5000,- voor de aan koop van kunstwerken. Meerde re van hen vinden het bedrag te laag en menen dat het dient te worden verdubbeld. Anderen vinden dit niet nodig, omdat dergelijke aankopen eventueel uit het fonds stadsuitleg kunnen worden bekostigd. Verder zijn er ook nog raadsleden die, ge zien de aard van de aankopen in het verleden, de geraamde post nog te hoog vinden. B. en W. zijn van mening, dat een donatie van 5000.- per jaar aanj het te vormen fonds Kunst werken, van bescheiden aard is. Het fonds is bedoeld als een eerste aanzet voor het op gang brengen van een beleid, dat ge richt is op aktiviteiten om de gemeente te verfraaien. Het col lege acht het van belang in rui me kring interesse te wekken voor het kiezen van passende en verantwoorde kunstwerken op daarvoor geëigende plaatsen in de gemeente. Zodra de gedach ten meer vorm krijgen, kan het financiële aspect nader worden uitgediept. structuurplan is opgesteld, dat meer duidelijkheid verschaft omtrent de te kiezen bouw plaats. De plaats waar een niéuw raad huis zou moeten worden ge bouwd, is in de Noordwijkse ge meenschap vele jaren een twist punt geweest. Destijds koos men in de befaamde „nacht Willem" het toenmalige raads lid W. de Haas, van wiens stem de beslissing afhing) voor raad- huisbouw aan de Prins Hendrik- weg, later nam de raad met een flinke meerderheid een voorstel aan om in het zgn. middenge bied een raadhuis te bouwen, terwijl weer anderen geporteerd zijn voor uitbreiding van het te genwoordige raadhuis. De bouw in het middengebied ging niet door, omdat Ged. Staten hun goedkeuring aan het uitbrei dingsplan onthielden. SASSENHEIM De pop avond zaterdagavond in de Ontmoeting ten bate van de aktie Kom over de Brug heeft 600 gulden opgebracht. De stand vorige week op de markt heeft meer dan 500 gulden voor de aktie opge bracht. WARMOND Maandag avond van 20 tot 21 uur kun nen kerst- en vakantiebonnen tot een bedrag van 250 gul den verzilverd worden bij J. Sikking, Dorpsstraat 46. O ZEVENHOVEN In ruime mate is er in november weer gehoor gegeven aan de op roep tot het inzamelen van kleding voor de ontwikke lingslanden. De actie is een doorslaand succes geworden. O LISSE Het gedeelte van de Stationsweg tot de nieuwe omleidingsweg zal in de toe komst Berkhoutlaan heten. Alle nieuw aan te leggen we gen in Lisse West krijgen bo- mennamen. Voorts zal de aan te leggen weg van de Nassaustraat tot de omlei dingsweg de naam Keuken- hofdreef krijgen. O LISSE B. en W. stellen de raad voor om subsidie aan de muziekschool per leerling te stellen op 60. Voor de Algemene Muzikale Vorming 140 per leerling. Dit betekent een subsidie-ver meerdering van 2740 per jaar. O LISSE B. en W. willen het pand aan de Heereweg 319 verkopen. De huidige be woner, de directeur van de Vleeskeuringsdienst, zal met goedvinden van de raad de nieuwe eigenaar worden. O LISSE Vanaf gisteren is de Stichting Maatschappelij ke Dienstverlening gevestigd in het pand aan de Kanaal straat 75. De spreekuren zijn: dag. van 9.00—10.00 uur voor gezinsverzorging, be jaardenhulp en maatschappe lijk werk, donderdags van 19.0020.00 uur. Het bureau is telefonisch te bereiken voor maatschappelijk werk: 0252113325 en voor gezins- en bejaardenhulp: 02521 13406. O LISSE De harddraverij vereniging van Lisse houdt dinsdag 19 december haar algemene vergadering in het „Trefpunt". Tijdens de ver gadering zal een film worden vertoond over de najaars feesten van 1971. Voorts is er een grote verloting. Aanvang 20.00 uur. OEGSTGEEST Heden avond vergadert de parochie raad van de H. Willibrordpa- >p ubb pjezjazof ap ui aiipoa Kerklaan, aanvang 19.30 uur. De vergaderingen zijn al ge ruime tijd openbaar en de belangstellenden staat het vrij aan de discussie deel te nemen. Helaas is tot nu de publieke tribune een slechte graadmeter geweest voor het werkelijk medeleven van de parochianen voor wat er in de parochie plaats heeft, i Passiviteit is een slechte sti- I mulans voor aktiviteit. Door uw aanwezigheid kunt u to nen dat „Kerckwerve" u ter harte gaat. O LISSE De internationale postzegelverzamelaarsver eniging „Philatelica" organi seert zaterdag 30 december weer een grote ruildag in „Warong Djawa". De ruil dag begint 's morgens om 10.00 uur en wordt gesloten om 17.00 uur. Vrijdag 29 de cember houdt de vereniging haar jaarvergadering in het zelfde gebouw. De vergade ring draagt een feestelijk ka rakter en begint om 20.00 O LISSE De hervormde Vrouwendienst organiseert een kerstfeest voor de be jaarden op dinsdag 19 dec. in „Rehoboth". LEIDERDORP De com missie gewestzaken verga dert op vrijdag 15 december om drie uur 's-middags in het gemeentehuis. Het ont werp voor de nieuwe ge meenschappelijke regeling zal dan besproken worden voor het gewest Leiden. LEIDERDORP Op don derdag 14 december geeft de Vereniging van Huisvrouwen een kerstavond in de zaal van de Scheppingskerk. Ook de heren zijn op deze avond van harte welkom. Het wordt n.l. een Franse wijn avond waarbij de bekende Wina Born het een en ander zal vertellen over wijnen en hapjes. De afdeling Leider dorp van de vereniging van huisvrouwen start in januari met een nieuwe weefcursus van 10 lessen. Voor opgave en inlichtingen kan men zich wenden tot mevrouw J. Smant-Faber, Leeuwerik straat 15, Leiderdorp, tel. 41353. De lessen worden ge geven op de dinsdagmiddag en wel van 2 tot 4 uur. VOORHOUT De missienaai- krans van Voorhout welke de zorg op zich heeft genomen voor de missionarissen en het verzorgen van paramenten voor de r.k. kerk, bestaat 40 jaar. Gisteren werd dit feit op feestelij ke wijze herdacht met een eu charistieviering en een ontbijt in de pastorie. Deken Tervooren sprak woorden van waardering voor het werk dat de dames voor de missie doen. Juffrouw Nel van der Geer, trouw lid van de missienaaikrans, kreeg voor haar verdiensten de „Pauselijke Zegen", vergezeld van een oor konde.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6