Onze rijkdom is maar betrekkelijk" „We leven maar één keer" Nieuwkoop neemt maatregelen tegen vervuiling plassen Uitvoering ,Mispage' in Nieuwveense kerk Noordwijk heeft een miljoen over Z'n klokken herinneren Boskooper Jan van Es eraan 55 MILJOENEN VOOR RIOLERING Noordwijkse „Wiegel" verspeelt goodwill bij raadsleden PAGINA 5 DINSDAG 12 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT i Es, één van de drie of vier klokkenfabrikanten in Nederland die alles zelf doen Boskoop De klokkenmaker van Boskoop, Jan van Es, hangt over „het machien". „Ik kom zo bij U", brult hij boven het lawaai uit, „effe dit blokkie bijscha ven". Wij kijken, al wachtend, even rond. In een be trekkelijk kleine ruimte staan vier grote houtbewer kingsmachines met dikke afzuigkokers. Overal ligt zaagsel. Inmiddels is Jan klaar met zijn blokkie. Hij zet de ma chine af en een weldadige stilte valt over de werk plaats. „Zo", zegt hij op kamervolume, „Kijk, ziet u, ik ben bezig aan een nieuw ontwerpje. Een klant heeft daar speciaal om gevraagd". En hij legt, als was het een blokkendoos, de delen van een „oud-Hol lands" klokje in elkaar. De met de hand beschilderde wijzerplaat „heb ik niet zelf gemaakt" laat een echt Hollands landschapje zien met molentjes en wit te wolken. Jan van Es zit al ongeveer negen jaar in wat je noemt de „Zaanse stoeltjes business". Hij is horlogemaker van zijn stiel en leerde het vak bij een juwelier in i Gouda n één dag op school in Rotterdam. Na het dragen van het standgroen van het Nederlandse leger weer terug in de gewone maatschappij, ging Jan door zijn ludieke aanwezigheid vrijwel alle mark ten in de regio opvrolijken, waar hij met een compag non ook nog iets deed in de verkoop van gebrande pinda's. Maar de klokken lagen hem beter. Hij begon in een klein werkplaatsje aan de Nieuwstraat, dat nu langza merhand een aardige fabriek is geworden. „Tja, vroeger besteedden we alles uit, Hè", zegt Jan. „Er was een fabriek, die het koperwerk leverde en ook de kasten werden kant en klaar hier afgeleverd. Maar daar zijn we vanaf gestapt. Ik ben dus nu een van de drie of vier klokkenfabrikanten in Nederland, die alles zelf doen. Dat is geleidelijk zo gegroeid. Het personeel, zes man, is van lieverlee helemaal inge werkt. Met Jac Vis als meubelmaker nu kasten- bouwer en Frank Asscheman als kopergieter .ko men we een heel eind. Ook als ik er eens niet bij ben. De „Zaanse Stoeltjesklok" gaat er in als koek. Ik lever zo ongeveer 75 100 klokken per week af en het is altijd te weinig. Behalve die Zaanse uurwerken kun nen we ook andere modelletjes maken. Bijvoorbeeld Schippertjes, Kantoortjes, Friese staartklokken of Sal- landertjes. Maar aangezien de vraag naar de „Zaan se" groot is, moeten we daaraan voldoen. Ik heb geen verkoper in dienst en ga ook zelf nooit op reis voor de zaak. Ik lever aan de groothandel. Ze ko men hier gewoon bestellen. Dat we alles zelf doen is natuurlijk prettig. Zo houden we de hele fabrikage in de hand. „Moet U zien hij opent twee grote, zwarte „bedstee- deuren" dit hier is de kopersmeltoven en hier hebt u de mallen voor de koperen tierlantijnen, die een Zaanse klok nu eenmaal moet hebben. De koperen ballen moeten een bepaald gewicht hebben. „Ook staat er een polijst-machine. Maar na het polijsten worden de koperen onderdelen weer zwart gebrand om er „antiek" uit te zien. De uurwerken worden geïmpor teerd uit Zuid-Duitsland. De lakspuiterij voor de kas ten, ten slotte, staat in Alphen. „Nou sta ik naast al deze besognes ook nog op de markt in Alphen aan den Rijn. Kijk, dat hou ik bij, hè. Ik repareer nog steeds horloges. Wat dacht u! Straks staat Jan weer op de Kerstmarkt. Tussen de kerstbomen, de slingers en de feesthallen. Hij wil daar ook wel een paar „ballen" verdienen". Alles bij elkaar heeft hij het wel druk. „Maar zegt hij ik wil het risico NIET lopen, dat ik geen 65 word. Dus geniet ik op z'n tijd van het le ven. Kijk, als de zon nou mooi schijnt moet je alle business mèt je werkjasje, gewoon aan de kapstok hangen. We leven maar één keer en dat is precies nu!" Met dit filosofietje laat Jan van Es ons de deur uit: de klokkenfabrikant in zijn werkkloffie tussen de machi nes in het zaagsel. Met zijn personeel gaat hij om als „jongens onder elkaar". „Vooral niet moeilijk doen, daar word je veel te moe van". NOORDWIJK In de Noordwijkse raad heeft men zich gisteravond verheugd uitgelaten over het voordelig saldo op de begroting '73. Dat van dit overschot 750.000 gulden wordt gereserveerd in het fonds voor ontwikkelings- en saneringsplan nen, ontmoette bij geen enkele fractie bezwaar. „Onze rijkdom is maar betrekkelijk", merkte Vogelaar (prot. chr.) op. Alkemade (KVP) liet zich in gelijke geest uit. De gunstige situatie wordt grotendeels veroorzaakt door ontbrekende voorzieningen, die Noordwijk reeds had moeten bezitten. Zo zou het batig saldo heel gering zijn Indien bijvoorbeeld een zwembad, een vuilafvoer- bedrijf en een aan de eisen voldoend raadhuis gerealiseerd waren. Vogelaar liet zich in afkeurende zin uit over uitspraken van wet houder Ted Jansen (VVD) van financiën, die volgens een kran teartikel zou hebben gezegd, dat het college van B. en W. en de commissie voor de financiën De opmerking van het college i gedeelte van de Grashoek. Vo gelaar uitte eveneens zijn be zorgdheid over de woningnood. Met een lijst van vijfhonderd woningzoekenden blijft dit pro bleem om diverse redenen hadden be sloten liever de tering naar de nering te zetten dan op de oude (socialistische) voet verder te gaan en te trachten te krijgen wat je krijgen kunt. „Gaarne zal ik van onze Noordwijkse Wiegel vernemen waarin die principiële ombuiging bestaat en wat bedoeld wordt met de oude socialistische voet". De prot. chr. fractievoorzitter vond dat de wethouder, met zulke uit spraken voor een belangrijk deel zijn goodwill bij de raads leden verspeelt. De KVP-fractievoorzitter beklem toonde nog eens de noodzaak om tijdig bouwgrond beschik baar te krijgen om de voortzet ting van de woningbouw te ver zekeren. Hij sprak de wens uit, dat de raad met een zo groot mogelijke meerderheid de inte rim-nota op het structuurplan aanvaarden. Dan bestaat de zijn antwoord op het begro- tingsonderzoek, dat de 59 appar tementen aan de Koningin- Astrid Boulevard niet als nor male woningen dienden te wor den beschouwd, vond Vogelaar de keus. Tenminste een dag per week heeft dit terrein een doel matige functie, zei de woord voerder van de PvdA. Deze had kritiek op het feit, dat het ter rein bij belangrijke voetbalwed strijden niet als parkeerruimte werd benut. Nu wordt het ver keer voor lange tijd ontwricht door het hinderlijk parkeren op de Weteringkade. de Van de Mortelstraat en de Van Pan- huysstraat. de meest dwaze opmerking, Uitvoerig ging de fractievoorzitter welke hij ooit had gelezen. Vol gens B. en W. zijn dus alle vil la's in de Zuidduinen, de Noord duinen, de flats bij de vuurto ren, enzovoort, abnormale wo ningen. Misschien staat het col lege wel op het standpunt: be woond door abnormale bewo ners. Dit antwoord past precies in het versluieringsbeleid, dat het college ten opzichte van de flatbouw in de Zuidduinen doel bewust voert, aldus Vogelaar. In zijn kritiek op de apparte- mentenbouw, maakte hij mel ding van een plan, dat in de commissie voor openbare wer- i de PvdA in op de woning bouw, waarbij hij om een duide lijke uitspraak verzocht omtrent een wijziging van het bouwbe leid, met name het niet meer bouwen van vrije-sectorwonin- gen. Hij laakte het leeg staan van dure flatwoningen aan de Clusiusweg en deelde mede te hebben vastgesteld dat bij de verhuur een soort ballotage werd toegepast. Bedijn wilde weten hoeveel Noordwijkers in die flats onderdak hadden ge vonden. In dit verband pleitte hij opnieuw voor een aanvullen de huursubsidieregeling. ken was getoond. Volgens dit Verder vroeg Bedijn aandacht plan voor de Zuidduinen, kan de grootste kans op medewerking gehele Koningin Astrid Boulevard NIEUWK.OOP Uit periodieke onderzoekingen blijkt dat de kwaliteit van het water in het Nieuwkoopse plassengebied ge leidelijk aan vermindert. Dat is niet verwonderlijk aangezien het afvalwater van de gehele bebouwing vanaf het Zuideinde tot aan het Noordense kruis rechtstreeks op de plassen wordt geloosd. Ook de woonbo ten en recreanten hebben hun De kosten hiervan zijn niet gering aandeel in de vervuiling. en zouden volgens een globale raming 2.340.000,— moeten be- Een adviesbureau in Den Haag dragen. De gemeente kan deze heeft op verzoek van B. en W. kosten zelf niet dragen en ge- een vooronderzoek ingesteld zien de nationale betekenis van dit plassengebied met zijn unie ke flora en fauna, rekent de ge meente op een aanmerkelijke bijdrage van de provinciale overheid in de kosten. voor een rioleringsplan voor de Dorpsstraat en het Zuideinde. Daar men de Voorwetering in tact wil laten en opbreken van de hele weg tot onmogelijke si tuaties zou Jeiden, zal het riole- rigstelsel in de smalle weg- Bovendien zal het rioleringstelsel berm moeten worden aange- in de nieuwbouw en met name legd. Noodzakelijk is dan een het hoofdriool langs de provin- ciale weg moeten worden aan gepast. Hiermee zou nog eens een bedrag van 1.115.000, zijn gemoeid. Het adviesbureau zal een gedetailleerde studie maken van de technische uit- voeringsproblematiek van deze rioleringswerken. worden bebouwd met flats, liefst in blokken van vijftig me ter lang, analoog aan die van de Van de Mortelstraat. De be bouwing in de Zuidduinen aan de hand van het uitbreidings plan 1937 achtte Vogelaar uniek. Het is geheel in strijd met iede re werkelijkheidszin te beweren, dat de Koningin Astrid Boule vard planologisch, stedebouw kundig en landschappelijk niet tot het gebied van de Zuiddui nen behoort. „Ik aarzel niet om te verklaren, dergelijke plannen voor de Zuid modern vandalis me te noemen". Hierdoor zal hetgeen in de loop van ongeveer veertig jaar met veel liefde en toewijding werd opgebouwd, in één keer grondig worden bedor ven. Vogelaar verwachtte, dat onder de bewoners van de Zuid duinen een storm van veront waardiging zal ontstaan met enige honderden bezwaarschrif- Dokter Versteegt nieuwe gemeente arts Bodegraven BODEGRAVEN Dokter J. Versteegt is de nieuwe ge meente-arts en lijkschouwer van Bodegraven. Zijn benoeming komt hedenavond in de raad aan de orde. Dokter Versteegt is de opvolger van dokter Sam son, die zich onlangs gevestigd heeft in Zeist. Voorts zal de raad van gedachte wisselen over de verkoop van bedrijfsterreinen. Het betreft een stuk grond van 990 m2 na bij de Broekveldselaan aan de heer P. Olsthoorn en een stuk grond in de Broekvelden van 3000 m2 aan de heer Van Rijs wijk. Ook zal aan de heer Van Rijswijk toestemming worden verleend het bedrijfsterrein aan de Binnenweg en de Oud-Bode- graafse weg door te verkopen aan Metro-service n.v. In strijd met de voorwaarden van ver koop had de heer Van Rijswijk een gedeelte van het terrein 1 reeds enige tijd verhuurd aan j genoemde N.V. Hiervoor moet -hij een boete van 90 mille be- talen. Het Nieuwveense Mispage-koor met achter het orgel dirigent C. v. d. Maa NIEUWVEEN Donderdag zal de zanggroep „Mispage" een uitvoering geven in de R.K. kerk te Nieuwveen. Het pro gramma voor dit kerkconcert ls samengesteld door de heer C. v. d. Maa uit Wateringen die zelt lid is van het bekende West- lands mannenkoor. Er zullen kerstliederen en recita tieven worden gezongen, maar ook o.m. bekende Engelse liede ren. Een aantal leden van het Nicolaaskoor zal tevens zijn me dewerking verlenen. Als gastso- listen zullen optreden Irene Flinterman, sopraan en Lies Uhlen, alt, terwijl Jan de Ko ning uit 's-Gravenzande, leer ling en assistent van Feike Asma, het orgel zal bespelen. Het „Mispagekoor" is bijna twee jaar geleden opgericht op een initiatief van de dames v.d. Meeberg en J. van Haasier. Bij 1 Alphen heeft den het idee naar voren om een -*■ neutraal Nieuwveens koor op te i o richten. Van der Maa was be Vil II M 9 iDIPmAtl- reid een avond per week te dir.- geren. Karst Mooy nam het voorzitterschap van het bestuur TER AAR Het wereldver maarde zigeunergezelschap El Sali treedt aanstaande don derdagavond op in het dorps huis van Ter Aar. De groep zangers, gitaristen, dansers en danseressen komt naar Ter Aar op invitatie van de Kul- turele Vereniging. Kaarten kan men bestellen bij mevr. C. Damen-Elis, Langeraarse- weg 27a, Langeraar, tel. 2562. op zich. In maart 1971 startte het koor met de eerste negen le den, welk aantal spoedig groei de. Er i9 veel enthousiasme en serieuze inzet tijdens de gezelli ge oefenavonden elke donderdag van kwart over acht tot kwart over tien in „De Stal", het re creatie-centrum van de Johan- nes-stichting. Tot nu toe is met succes opgetre den in het Bejaardentehuis „Aar en Amstel" te Nieuwkoop en in de Gereformeerde Kern van Nieuwveen. Men gaf ook acte de présence tijdens de jaarlijkse uitvoering van het muziekkorps „Crescendo". Het inmidde's ruim veertig dames- en herenleden tellend^ zangk or brengt popuiair-k'.assck en ker kelijke muziek, al naar ge'ang wordt gewenst. Men oefent nu met vasthouder.dhu.d v o de uitvoering van 14 december. Daarna zal alles weer worden ingezet voor een speciale uitvoc- ring in de Ned, Hervormde Kerk op kerstavond. nummers e rbij ALPHEN Ad rijn De capaciteit van de telefooncentrale van Al phen ad Rijn zal met ingang van morgen sterk uitgebreid zijn. De centrale Alphen-Cen trum zal dan 8000 nummers tel len in plaats van 2000. De ongeveer 800 op een telefoon aansluiting wachtenren zullen als gevolg van de uitbreiding een aansluiting krijgen. De nummercapacteit zal nogmaals worden vergroot als in de twee de helft van 1974 de centrale Al pher-F. klderve'd (200 aansluitin gen) gereed is. R'JPWETERÏNG De rks Rijpwetering organiseert morgenavond voor de senior en ondersteunde leden weer kaart- en sjoelwedstrijden in de kantine op het sportcom plex: aanvang 20.30 uur. ten. De heer Van Riemsdijk (gemeen tebelang) bepleittte uitbreiding van het grondgebied van Noord- wijk in noordelijke richting. Ten aanzien van de bestemmings plannen Noordwijk aan Zee en Noordwijk-Binnen verwachtte hij een zeer lange lijdensweg. Ook hij verzocht het karakter van het gebied van de Zuiddui nen te bewaren, hoewel zijn fractie niet tegen de apparte- mentenbouw aan de boulevards gekant is. Deze appartementen en tweede woningen naar zijn mening levendigheid in het dorp brengen en welvaart voor de middenstand. Van Riemsdijk betreurde het besluit om geen gemeentewoningen meer aan de bewoners te verko pen. Hij brak een lans voor de verfraaiing van het dorp, niet alleen door de aankoop van kunstwerken, doch ook door de wijze van woningbouw. De be slissing over de subsidie aan de Stichting VVV Noordwijk diende naar zijn mening te worden aangehouden. De afsluiting van de kop van de Hoofdstraat noemde de woord voerder van Gemeentebelang fataal. Het was een trieste zaak voor de neringdoenden en voor dit onderdeel van het beleid van B. en W. gaf hij een onvoldoen de. Van Riemsdijk verzocht om een toelichting op de post van I 100.000 voor de reconstructie van de Hoofdstraat. Alkemade (KVP) had zijn waar dering uitgesproken voor de wij ze waarop burgemeester mr. Bonnike zijn toezegging had waargemaakt om te komen tot stichting van een openbare bi bliotheek. Het bevreemdde Be dijn. fractievoorzitter van de PvdA. dat sommige raadsleden niettemin hadden verzocht de subsidies voor de reeds bestaan de bibliotheken met die van de j openbare bibliotheek in overeen stemming te brengen Hij achtte het juister deze bibliotheken in de openbare bibliotheek in e voegen Van de in te stellen ml- l e iwacht had Bedijn geen hoge I dunk. De verplaatsing van de week- I markt naar het parkeerterrein I bij de sporthal vond hij een goe- voor de groenvoorzieningen in de gemeente en de openbaar heid van de raadscommissies. Schaafsma (VVD) informeerde of het college reeds een bestem ming had voor het bedrag van ongeveer 1.700.000, dat gere serveerd was voor sancrings- en ontwikkelingsplannen. De VVD bepleitte een krachtige ontwik keling van de dorpskernen Noordwijk-Binnen en Noordwijk aan Zee. Schaafsma vreesde verpaupering als gesloopte pan den niet terstond door nieuw bouw zouden worden vervangen Met betrekking tot de raadhuis- bouw, dacht hij aan een nieuwe vleugel aan de zeezijde, welke qua stijl en situering is nangc- past aan het nieuwe St. Jeroen- complex. zouden PPR-fracticvoorzitter Schelvis zei in zijn algemene beschouwing teleurgesteld te zijn in de chris- ten-radiknle instelling van wet houder Van Duin. Hij zei bereid te zijn deze zienswijze In te trekken nis de wethouder zich bleek te hebben verzet tegen de afwijzing van een verzoek van de Brede Vietnambeweglng om te mogen collecteren. Bij de be spreking van de woningbouw, ageerde- de heer Schelvis tegen de vrije-sectorbouw. Om zoveel mogelijk huizen te bouwen voor de minderbedeelden, achtte hij een radicale aanpak nodig. Op lossing van dit probleem zal het hoofdpunt zijn, waarop de PPR het college in de naaste toe komst zal beoordelen. Woning verbetering vond Schelvis van groot belang. Verder bgpleitte hij meer openheid bij de wo - ningverdeling, onder meer door inschakeling van de woonruim teadviescommissie. De PPR verwacht van het college binnenkort een voorstel om aan of bij het tegenwoordige raad huis een doelmatig gebouw op te richten dat geschikt is als werkruimte voor de ambtena ren. Het huidige raadhuis kan dan een representatieve functie krijgen Schelvis kondigde een voorstel aan. wanrin afschaffing van de precariorechten wordt verlangd voor werkzaamheden door d<> bedrijven verricht. In zijn uitvoerige beschouwing brak hij verder een lans voor afschaffing van de fluoridering en oplossing van het geschil tus sen JOIN en het bestuur van het dorpshuis De Kuip. B. en W. zullen de raad vanmiddag van antwoord dienen, terwijl van avond de begroting zelf aan de orde wordt gesteld.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5