Verhoging posten schoolzwemmen wacht op alternatieven van PAK Conditionering van de Lakenhal begint alvast zonder kelder Subsidiëring godsdienst onderwijs aan minder dun draadje Raadsleden kijken zwaar aan tegen de hogere belastingen Leids „Kreatief Sentrum" draait weer volop stad en randgemeenten Begroting van Leiderdorp 4i l DINSDAG 12 DECEMBER 1972 Leiden Verhoging van de tarie ven schoolzwemmen en van de tarieven busvervoer gaat de gemeente Leiden voor 1972 ruim 50.000 gulden extra kosten. In 't Veld (PAK) schudde zijn hoofd erover; ook had hij zijn be zwaar kenbaar gemaakt tegen het stijgen met 75 pet. van het krediet voor de eerste inrichting van lagere scholen in de Meren- wijk. „Er valt niets aan te doen", aldus wethouder Harm- sen: „er zullen voor het zwem- onderricht behoorlijke aantal len kilometers gereden moeten worden. We moeten of de kinde ren laten lopen, of we betalen de rekening van de NZH. We achten het niet verantwoord, kinderen van het zwemonder- richt te beroven". Toch werd het voorstel van B en W tot ver hoging van de posten aangehou den, omdat In 't Veld in de commissie financiën een aantal alternatieven op middellange ter mijn in het geding wil brengen. De raad nam het eindrapport van de Werkgroep Huisvesting Bui- u DLLhMüt.K 197Z LEIDSE COURANT O ld O CM 101 tenlandse Werknemers voor kennisgeving aan, en ging ak koord met het eventueel be schikbaar stellen van grond na bij de Pelikaanstraat voor een nieuwbouwproject met 3 of 4 woonlagen. Mevrouw Kerling (PvdA) en de heer Lamers (PC) vroegen het college, de werk groep opnieuw in te stellen om te kunnen rapporteren over de huidige toestand van de huisves ting der gastarbeiders. Me vrouw Den Haan was het daar wel mee eens. 75.000 werd be schikbaar gesteld schaf van apparatuur voor En degeest, ,,,mits", aldus In 't Veld bij amendement, „geen beslag wordt gelegd op de ge meentelijke financieringsmidde len". Wethouder Ham deelde mede, dat het wijkcomité van het Kooikwartier blij is met het verlichtingsplan, waarvoor de raad gisteren ruim 160.Ouu gul den ter beschikking stelde. De wethouder en mevrouw v.d. Blom (CPN) wilden wel de ver lichting binnen de perken hou den en geen afzonderlijke accen ten leggen voor de Medusa straat: „We moeten het niet te aantrekkelijk maken voor het verkeer", aldus de heer Ham. .Steunt de gemeente een stichting die zegt in haar statuten dingen te hebben staan die er helemaal niet in staan?", vroeg In 't Veld n.a.v. het voorstel tot het garan deren van rente en aflossing van een aan de Stichting R.K. Bejaardencentrum Huize Room- burgh te verstrekken geldlening. Door een bestuurder van de Stichting zou nl. zijn gezegd, dat er op Roomburgh geen plaats zou zijn voor niet katho lieke bejaarden. ,nu blijkt, dat dit niet in de statuten staat", al dus in 't Veld De eigen erva ring van wethouder mevr. Den Haan (toen zij nog Huisvesting onder haar berusting had) was dat in dergelijke gevallen bij voorkeur katholieken worden opgenomen, maar dat is geen vaste regel; „juist bij Room burgh hadden we voor sommige niet-katholieke mensen een fijn entree. Als ze helpen kunnen, zullen ze het daar niet laten". De heer Driessen wilde wat meer informatie hierover, omdat het voor sommige Leidse bejaarden van een bepaalde denominatie moeilijk is een weg te vinden, omdat hun „richting" over te weinig bedden beschikt. Mevrouw Den Haan beloofde met de be trokken besturen ernstig te zul len praten om moeilijk liggen de plaatsingen toch terf gunste van de bejaarden te doen zijn. Het merendeel van de Leidse raad is geporteerd voor gewest vorming en staat daarbij achter het oordeel van b, en w., die plei ten voor een typisch Leids ge west en zeker niet een (groot) Haags gewest. Dit maakte de discussie gisteravond over het commentaar van b. en w. op de nota Gewestvorming Z.-Holland wel duidelijk. De heer Van Aken had de indruk, dat de provincie en andere beleidsinstanties in Den Haag zich niet indringend hebben beziggehouden met za ken die met gewestvorming re levant zijn; het takenpakket is niet uitvoerig aan de orde ge weest. Evenals B en W meende hij, dat het nieuwe gewest de agglomeratie Leiden als kernge bied moet hebben. Mevrouw Geelkerken vond de huidige ont wikkeling op drijfzand lijken: „hoe meer je over gewestvor ming spreekt, hoe verder je er in wegzakt". Driessen: „Iedere deelnemende gemeente moet overtuigd zijn, dat door deelneming aan het gewest deze gemeenten een be ter bestuur krijgen". Voorzitter Vis: „Het gewest nieuwe stijl zal de belangen moeten beharti gen van alle deelnemende ge meenten, waartoe ook Leiden zal behoren. Verder zou ik niet willen gaan". De Leidse mening over het gewest wordt nog van daag naar Prov. Staten en an dere instanties verstuurd. Als opvolgers van het vertrokken raadslid L. Jonker (PvdA) werd gistermiddag de heer A. H. D. Wepster geïnstalleerd. LEIDEN— Het bezit van het stedelijk museum De Lakenhal dat voor 15 miljoen gulden aan kunstschatten binnen zijn muren heeft is voor de gemeeente Leiden geen sinecure. Als er niet heel gauw iets wordt ondernomen om de conser vering van dè kunstcollectie te verbeteren, zal een culturele schat verloren gaan. Dit heeft de Leidse gemeenteraad terdege beseft. Men heeft daar ook van alles voor over, maar door het brengen van financiële offers hiervoor mag de le vende mens niet geremd worden in zijn maat schappelijke ontplooiing. Dit was ongeveer de te neur van het (zoals kolonel b.d. Wessels het gis teren noemde) „gevecht tussen Athene en Spar ta" om prioriteiten. Athene was het kamp van de cultuurbewusten en Sparta werd zo'n beetje ver tegenwoordigd door de KVP-er Cornelissens, die niet wilde, dat verbetering van de Lakenhal ten koste zou gaan van de sportbeoefening door de jeugd. Beide partijen kwamen aan hun trekken. Er werd ruim een miljoen gulden gevoteerd om het museum aan te pakken en aan de andere kant zullen de belangen van de jeugd ten nauwste in het joog worden gehouden. De raad aanvaardde tenslotte eën door Van Dam (PvdA),_ Wessels (VVD) en Elsgeest (PC) gewij zigd voorstel van B en W en stelde een krediet van 1.050.000 beschikbaar voor de uitvoering van de conditione ring, omvattende air-conditione ring van de Harteveltzaal, de Lucas van Leydenzaal en de Van Mieriszaal. Daarmee gaat (voorlopig) de bouw van een grote kelder in de museumtuin waarin de technische instal laties voor conditionering van het gehele museum een plaats moeten vinden niet door. Dit scheelde de raad 270.000 gulden; de kelder kan nu in een latere fase van het hele museumplan worden bijgevoegd. Van Dam had de investering van 1,3 miljoen „geen habbekrats" genoemd. Hij wilde een uitsplit sing van de kosten die meteên nodig zijn voor conservering en die voor modernisering. Omdat de kapitaallasten van de Laken hal rond een ton per jaar lig gen, wenste hij meer druk uit te oefenen op de buitengemeenten, gezien de belangrijke rol van het museum in de hele regio. Zijn fractiegenoot Van Aken zei in de avondzitting, dat hij het uitgesloten achtte, dat er ooit éénstemmigheid ontstaat over éèn andere beheersvorm van de Lakenhal: „Er is geen bereid heid te delen in de zorgen van Leiden. Men heeft in de buiten gemeenten al eens eerder ge zegd: we zijn niet geneigd alle Leidse narigheid aan onze nek gehangen te krijgen". De heer Cornelissens wilde weten welke prioriteit men aan deze museumvoorzieningen wenste te geven; „het mag niet zo'n hoge prioriteit hebben, gezien andere hoogst noodzakelijke kwesties zoals de sport". Zijn geestverwant Driessen daar entegen kende aan het behoud van de Lakenhal een zeer hoge urgentie toe. „Uitstel is niet mogelijk, of belangrijke stukken uit de collectie dienen te worden afgevoerd". Hij verwachtte ook niet veel van de gewestgemeen ten in dit opzicht; cultuur zal in de eerste fase van het geweste lijk overleg niet voorop staan. Mevrouw Geelkerken (PC) dacht daar ook zo over. Wethouder mevrouw Den Haan wees de raad erop, dat het hele gevraagde bedrag eigenlijk no dig was voor air-conditionering; „zo maar moderniseren komt er niet gauw uit". De grote kelder is bestemd voor een latere fase van de totale conditionering, er zou een kleine drie ton bezui nigd kunnnen worden met het gebruik van de bestaande (klei ne) kelder, die de installaties voor-de drie eerste zalen kan herbergen. „Zoals het nu is, kan het in elk geval niet langer doorgaan", aldus mevrouw Den Haan. „Dan maar die besparing van drie ton", vond de heer Hoeven (CPN), waarna de heer Cornelissens opkwam voor de sport voor de zwaksociale jeugd, die zich verlaten zou voe len als de 1,3 miljoen gulden naar de Lakenhal gaat, terwijl hun belangen nog niet behartigd zijn. „In de sport vindt deze jeugd vaak het enige contact met de maatschappij om haar heen". De KVP-er diende (gesteund door Van Aken) een motie in tenein de aan de uitvoering van de La kenhal-conditionering geen hoge re prioriteit te verlenen dan aan de eerder genomen, maar nog niet door G.S. goedgekeurde, raadsbesluiten t.b.v. een kleed gebouw aan de Montgomery- straat en op de sportcomplexen Noord en Boshuizerkade. De heer Wessels achtte het moge lijk, dat de achterstand van de sport met intensiever training wordt ingelopen, „maar culture le achterstand loop je nooit meer in". Uitstel noemde hij „verschrikkelijk verwerpelijk". Wethouder Harmsen gaf de heer Cornelissens de verzekering, dat de sportvoorzieningen bij het college zeer hoog op de "lijst staan: „wij zullen deze zaak grondig bekijken, maar in dit stadium zijn sport en Lakenhal niet met elkaar vergelijkbaar". Cornelissens was uiteindelijk be reid zijn motie in te trekken. De amendering van Van Dam c.s. op het voorstel van het college veroorzaakte verdeeldheid in de fracties en in het college (de wethouders Ham, Lij ten en Harmsen stemden vóór), de be zuiniging die toch de Lakenhal een stuk tegemoet komt werd aanvaard met 21 tegen 10 stem- OEGSTGEEST In het verenigingsgebouw in Oegstgeest werd gisteren een demonstratie gehouden van kerstkapsels. Er waren'zowel mannelijke als vrouwelijke modellen. Vooral bij de herenkap sels kwamen föhn en krultang er veelvuldig aan te pas. Bij de dameskapsels werd de hoge opmaak van vorig jaar vervangen door kapsels van wat bescheidener afmetingen met allerlei haarstukjes in verschillende kleur spoelingen versierd met toefjes kerstversiering. Ten slotte werd er ook nog een kinderkapsel getoond. Na afloop van de demonstraties werden de dia's vertoond die vanaf de oprichting van de afdeling Zuid-Holland van/de Kapperspatroonsbond zijn gemaakt. j LEIDEN De Leidse gemeente raad, die gisteren met een mid dag- en avondzitting druk werk had, kreeg gisteravond van I PAK-voorzitter In 't Veld te ho ren, dat de indieners van het voorstel tot afschaffing van het subsidie voor het geven van godsdienstonderwijs op de open- bare scholen dit voorstel hadden ingetrokken. Althans voorlopig. I Op de onlangs gehouden hearing over dit onderwerp waren argu menten naar voren gebracht die nieuw beraad binnen de PvdA- fractie wenselijk hadden ge maakt. Zo was door de School raad voor het openbaar onder wijs toegezegd, dat in de ver schillende wijken het godsdienst onderwijs binnenkort opnieuw bij de oudercommissies bespro ken zal worden. Tot nog toe hadden te weinig ouders hun mening kunnen kenbaar maken. Totdat de uitslag van het ouder- commissieberaad in de wijken bekend is, hebben nu de raads leden In 't Veld, Taffijn en Van Aken hun voorstel ingetrokken. „Als we dan alsnog bij ons voorstel zouden blijven, kunnen we eventueel een jaar uitstel van het afschaffen van het sub sidie gedogen", aldus In 't Veld. KVP-e Driessen zei te hopen, dat, als er weer eens voorstel len komen om subsidies te beëindigen, dat vooraf degenen die subsidie ontvangen door de raad gehoord zullen worden. Hij vond hierbij In 't Veld aan zijn zijde. De raad toonde zich gisteren inge nomen met het omzetten van het Maatschappelijk Contact Or gaan in een Stichting Welzijns- raad Leiden. Alleen Van Aken constateerde wel een gemis: „we hebben nu wel een kader waar binnen gewerkt gaat wor den, maar de participatie van de raad is tot nu toe erg mager geweest. Dit jaar hebben we ooit één stuk van het MCO on der ogen gehad. Ik koester geen hoop, dat de relatie tussen nieu we Welzijnsraad en gemeente raad inhoudelijk beter zal wor den". Mevrouw wethouder Den Haan stipuleerde nog even de taak van de Stichting Welzijnsraad Leiden: „deze raad voert niet uit; dit ter geruststelling van het particulier initiatief, dat al leen door de Welzijnsraad wordt geadviseerd. De raad verzamelt gegevens en doet onderzoek, be reidt ook gedeeltelijk de plan ning voor, maar de beleidsbe slissingen zijn voorbehouden aan de gemeenteraad". Nog een andere instelling werd met vreugde door de Leidse raad be groet: de verordening op de kinderdagverblijven. LEIDERDORP Tijdens de gis teravond gehouden gemeente raadsvergadering, onder voor zitterschap van wethouder C. Meerburg i.v.m. ziekte van de burgemeester, werden de alge mene beschouwingen op de be groting door de fracties van de gemeenteraad van Leiderdorp gehouden. Mevr. Uhlenbeck van D'66 merkte als eerste op, dat Leiderdorp nu teruggedrukt is van 6 naar 5% bij de algemene uitkering uit het gemeentefonds. Dit bete kent, dat de gemeente een nog zuiniger beleid moet voeren. De fractie is eigenlijk voor een te kort op de begroting. Dan heeft men meer kans op een aanvul lende bijdrage. De fractie vindt het vreemd waarom de uitgaven in de sektor onderwijs besnoeid moeten worden. Hoe staat het met het „Winkelhof"? de vele vragen die ge steld worden door de plaatselij ke middenstand in verband met de eventuele uitbreidingsplan nen. Mevr. Uhlenbeck vroeg er op te letten, dat het Voorhof zoals het uitgewerkt is niet door „de terreur van de provincie" wordt afgekeurd en bepleitte ook het aanstellen van een Dit maatschappelijk opbouwmede- werker. Hierna kwam de heer Van de Wijngaard namens DS '70 aan de beurt. De belangrijk ste punten van deze fractie wa ren: het is niet juist om een be groting in te dienen die niet sluitend is, maar sluitend ge maakt moet worden door verho ging van plaatselijke belastin gen en verlagingen van bepaal de tarieven. Voorts: grote aan dacht voor de woningbouw en de kwaliteit van de woningen. Dit daar er nog geen goedge keurde bouwplannen en geen bouwrijpe grond in voorraad meer zijn. Leiderdorp zou zeer gebaat zijn met het z.g.n. Iemo-project (500 arbeidsplaat sen), aldus Van de Wijngaard. Een voetgangersbrug of tunnel op de Persant Snoepweg moet er komen. Dit in verband met de overstekende kinderen, die naar het zwembad gaan. De heer Tieken (KVP) richtte zijn beschouwingen primair op de verandering van de structuur van het beleid van het gemeen tehuis intern en extern. Hij toonde zich voorstander van een commissie, die hierop gaat stu- LEIDEN De reorganisatie van het Leids „Kreatief Centrum" is zover gevorderd, dat nu ook door de week bezoekers welkom zijn. ^anaf acht uur 's avonds kan men terecht in de bovenbar en in de „krea"-lokalen, waar op dinsdag gewerkt kan worden met zeefdrukken, op woensdag mét tekénen en schilderen en op donderdag met fotografie en ruimtelijk vormen. Binnenkort wordt begonnen met pottenbak ken. fanaf vandaag gaat het centrum ook 's middags open. Om 13.00 uur wordt de koffiebar ontslo ten, waar behalve koffie en thee ook broodjes te koop zullen zijn. In de koffiebar komt voorts een leestafel met allerhande lectuur. Het nieuwe informatiecentrum is elke dag vanaf 14.00 uur open. Hier zal, behalve het ver strekken van informatie aan be zoekers over allerlei zaken als huisvesting, drugs, medische za ken, sexualiteit en politiek, ook documentatie over deze en an dere onderwerpen verzameld worden. Een aantal Leidse ac tiegroepen heeft reeds medewer king aan het centrum toege zegd, hetgeen echter niet wil zeggen, dat de zaak al voor honderd procent rond is. Alle mogelijke hulp is welkom. Het informatiecentrum beschikt over mogelijkheden om te ty pen, te stencillen en affiches te drukken. Verder is het moge lijk, dat belangstellenden verga derruimte claimen. De koffiebar en het informatiecentrum slui ten om 17.00 uur. Het „Kreatief Centrum" zelf is nu de hele week open, behalve op maan dag. Ook met Kerstmis en op oudejaarsavond kan men 'er te- j recht. LEIDEN Het Rotterdams Danscentrum gaat ook dit seizoen regelmatig „de provincie in". In de aula van Het Rijnlands Lyceum zal de gioep vrijdag a.s. een interessante voorstelling geven. Op het programma staan vier nieuwe balletten, waarvan er drie dit seizoen in première zijn gegaan n.l. ..contacten", .Aqueous Toru", Nestwarmte en ,,Im Wind der Zeit Mirko". Herhaald wordt'het ballet Icarus Matsuchitaen worden de nabesprekingen, de zgn. ..nazits", geprolongeerd. Een veelzijdig en geva rieerd programma, dat meer dan de moeite waard is om te gaan zien. Toegangskaar ten voor deze voorstelling zijn verkrijgbaar bij: K. en O., Oude Vest 45, Leiden, telefoon 31841; fa. Van der Luit, Lange Voort 29, Oegstgeest, telefoon 53136; fa. Van Weizen, De Kempenaerstraat 23, Oegstgeest, telefoon 54561. deren en van de splitsing van dc gemeentelijke taken in be- leids- en uitvoeringstaken. Mevrouw M. van der Molen sprak namens de PAK-fractie. Haar punten waren: portefeuille ver deling, dit afstemmen op de functionele indeling in afdelin gen op de secretarie en niet op hobby's van individuele wethou ders. Zij stelde ook het punt Voorhof aan de orde alsmede de publieke tribune, die mee moet kunnen praten met de raadsver gaderingen. Zij wil ook, dat de mensen uit Leiden meer een kans krijgen zich te vestigen. Zij deed in dit verband de sug gestie een stuk grond af te staan aan een woningbouwver eniging uit Leiden. De heer Van Roven van de VVD- fractle vertelde namens de frac tie dat er weinig verrassingen in dc begroting zaten. Men dankte, evenals de andere frac ties, allen die zich met enthou siasme hebben ingezet voor het gemeenschappelijke belang. Dc belangrijkste punten die zij ver der nog aanvoerden waren: de forse verhogingen van de plaat se! ij .e belastingen. De Leider dorper heeft over het algemeen al hoge woonkosten. De VVD dringt er op aan bij het college op korte termijn uiteen te zetten hoe de „inheemse" woningnood moet teruglopen. Door de dras tische verhoging van de honden belasting hoopt de fractie van de VVD niet, dat de hond nu een statussymbool zal gaan worden. Als hekkesluiter kwam de heer Hekkelman namens de fractie van de PCG aan het woord. Het ging hun ook aan het hart waar om er een verlaging was van de post schooladvies- en begclei- dingswerk. Hij vroeg bovendien hoe staat het met de begelei dingscommissie van Voorhof in de volgende fase. Het openbaar vervoer dient nodig verbeterd te worden. Het Doeskwartier heeft nu 's avonds maar een uur-ver binding. Hij vestigde tenslotte aandacht op plannen voor een gemeenschapscentrum. De beschouwingen zullen donder dagavond in de gemeenteraad beantwoord worden door burge meester en wethouders. Na de algemene beschouwingen werden nóg een paar agenda punten goedgekeurd o.a. meer palen bij de Doesbrug voor aan leg van boten, parkeerverbod op de Hoogmadescweg, bcplan- t ng van de grond tussen het Sint Elisabeth ziekenhuis en de rijksweg 4a. Mevr. mr, IJ. M. I. Slits-van Maanen, Groiiuslaan 53 uit Leiderdorp werd benoemd tot lid van de commissie juridi sche zaken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3