Geen visie op „Plan Zwanburg" naast begroting voor Warmond A. Drescher 40 jaar bij Stokvis Prijsuitreiking brandweer puzzel Leiderdorp vult gat in begroting met belastingverhogingen Ludieke mens voor Huizinga de ware mens Exposities van vogels in Leiden en omg. stad en randgemeenten Korte Mare Reconstructie Achthovenerweg ZATERDAG 9 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT I LEIDEN De Korte Mare moet met ingang van maandag 11 de cember tussen LBF en Lam mermarkt voor de duur van drie weken voor alle verkeer af gesloten worden. De afsluiting is nodig in verband met het aanleggen van een gas leiding nabij de dam in de Mare. Het gedeelte van de Korte Mare tussen Oude Singel en Lange- gracht wordt, in verband met hetzelfde karwei met ingang van maandag voor ruim een week afgesloten. De Treffers strijdt om Herfsttitel LEIDEN Vanavond spelen de tafeltennisters van het Roelofa- rendsveense Treffers de beslis singswedstrijd tegen Tempo Team uit Amsterdam om Herfstkampioenschap van derland. De winnaar heeft het recht deel te nemen aan de Eu ropa Cup. De wedstrijd wordt gespeeld ir het nieuwe tafeltenniscent'rum van de Leidse vereniging Sano- cel/Scylla in de Cathariji straat. De aanvang is om half zeven. Twee weken geleden digde de competitiewedstrijd tussen De Treffers en Tempo Team in een 55 gelijk spel, waardoor deze beslissingswed strijd noodzakelijk werd. R. M. Gallas speldt de heer Drescher het koninklijk ALPHEN AAN DEN RIJN In het kantoor van de directie van het Centraal Magazijn van R. S. Stokvis en Zn. N.V. heeft burge meester mr. R. N. Gallas gis termorgen aan de heer A. Dre scher naar aanleiding van diens veertig jarig arbeidsjubileum bij het bedrijf de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Alphens burgemeester wees er in zijn toespraak op, dat het voor een" bedrijf als van Stokvis eveneens van het grootste be lang is te kunnen beschikken over ervaren mensen als de heer Drescher, die bij de vesti ging van Stokvis in Alphen van uit het bedrijf te Arnhem naar Alphen overkwam. De directeur van het bedrijf, de heer A. Bosnak, sprak waarde rende woorden tot de heer Dre scher die hij graag tot voor beeld stelde van vele jongeren. Als bewijs van dank en erkente lijkheid bood spreker een ge schenk onder couvert aan en ontving mevrouw Drescher een zilver roomstelletje, alsmede een fraaie bloemstuk. Voorts overhandigde de heer Bosnak de jubilaris de gouden Van Manderespeld met de diamant die hem door zijn echtgenote werd opgespeld. In de kantine van het bedrijf sprak de bedrijfsleider de heer Hak namens de leiding en de heer Ambachtsheer namens het gehele personeel. De eerste bood een geschenk onder cou vert aan en de laatste een diotoestel. Foto: Burgemeester mr. R. Galas speldt de heer Drescher het koninklijk metaal op. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Burgemeester C. M. van der Linden heeft gistermiddag aan drie leerlingen van de Burge meester De Herdersch'ool en drie van de school De Rank de prijzen uitgereikt aan de win naars van de op de scholen ge houden wedstrijd ter gelegen heid van de Nationale Brand weerdag. Van de Burgemeester De Herder- school werden 91 inzendingen ontvangen waarvan er 56 fout loos waren. De prijzen werden na loting toegekend, aan Mar griet Versteegen, Miranda Don- zelaar en Marja Vervoorn. Van de school De Rank kwamen 69 inzendingen binnen waarvan er 42 foutloos waren. Hier gin gen de prijzen naar Marja Dor- repaal, Karin Veddema en Piet van Vegten. De commandant van de brandweer de heer A. Hogenes gaf in beide scholen uitleg van de goede oplossingen. Foto: De leerlingen van de Bur gemeester De Herderschool ont vangen uit handen van burge meester Van der Linden hun prijzen. Veen se jeugd en zakenleven tracteerden de bejaarden ROELOFARENDSVEEN In de bejaardenflat „Arendshorst" te Roelofarensveen werd donderdag evenals vorig jaar een St. Nico- laasavond georganiseerd door de werkgroep Bejaarden van Jeugdsoos „Our House" in sa menwerking met de Stichting Open Bejaardenwerk. De bejaarden, die in groten getale aanwezig waren, waren erg blij met deze avond, temeer daar dit een verzetje is, dat niet al te vaak voor komt. Degenen, die niet zelf konden komen, werden opgehaald, opdat ook zij deze avond niet zouden missen. De Sint kwam met zijn gevolg van Zwarte Pieten, die voor de stemming, muziek en drank zorgden. Al snel waren de aan wezigen in een goede stemming en kwam al gauw de eerste bij St. Nicolaas om een voordracht te doen waarna St. Nicolaas nog velen op het matje riep om het een en ander te vertellen, Ook anekdotes en historische verhalen over de ontwikkeling van Roelofarendsveen kwamen veelvuldig aan bod. Hier tussendoor werd aan ieder 'n presentje uitgereikt, be schikbaar gesteld door de mid denstand en ook een groot aan tal schilderijtjes, die geschon ken waren door de heer J Oomen. Dit alles heeft ervoor gezorgd, dat de aanwezigen zeer enthousiast meededen, en dat deze avond grandioos en onvergetelijk geworden. Niet alleen voor de bejaarden, maar ook voor orga nisatoren. LEIDERDORP In de gemeente Leiderdorp zullen binnen afzien bare tijd enkele belastingen worden opgetrokken. Het gaat hier om niet al te forse verho gingen van onder meer de we genbelasting, rioolbelasting en hondenbelasting. De optrekking zal de gemeente bijna anderhal ve ton opbrengen. Dit bedrag zal gaan dienen voor de dekking van een gat in de begroting ge wone dienst. De grootste hap gaat komen van de wegenbelasting, die zes pro cent wordt verhoogd en daar door 74.000 gulden extra in het laatje brengt. Tijdens de ko mende raadsvergadering van 11 december zullen de belasting voorstellen aan de orde komen. Tevens zal er dan worden ge praat over de verandering van de Achthovenerweg. Voorgesteld zal worden weer verschillende lappen grond op te kopen om tot de langverwachte recon structie te kunnen overgaan. Het hele plan zal in fasen wor den uitgevoerd. Begonnen wordt met het gedeelte tussen de Mau- ritssingel en de aansluiting van de doortrekking van de weg op de Achthovenerweg. Daarna volgt het gedeelte tussen het be drijf van Van der Zwan en het eigendom van de heer Du Pui. Als laatste wordt dan het ge deelte tussen de boerderij Ver- kleij en de grens met de ge meente Koudekerke aangepakt. Maandag wordt voorts voorge steld een subsidie van 2.745 gul den beschikbaar te stellen voor de restauratie van de op de monumentenlijst voorkomende boerderij aan de Achthovener weg 13. Voorgedragen wordt de heer K. W. van Dort (26) als hoofd van de openbare lagere school „De Vogelweid". Als nieuwe hoofdleidster van de kleuterschool „Het Startblok" komt in aanmerking mejuffrouw A. J. den Hollander (29). De burgemeester en wethouders van Leiderdorp wijzen de raad verder op de voorlopig nog on oplosbare problemen voor het openbare vervoer van en naar het Patrimoniumpark. Vele al ternatieven zijn belicht doch geen is voldoende en haalbaar gebleken. Het vervoer naar het nieuwe St. Elisabethziekenhuis brengt minder problemen met zich mee. Het eindpunt van lijn 15 wordt van het Hubrechtplein naar het ziekenhuis verlegd. De bestaande route tot en met de Acacialaan blijft gehandhaafd en loopt vervolgens via de Hoogmadeseweg van en naar het ziekenhuis. Bij het zwembad en het verpleegtehuis Leijthen- rode worden halteplaatsen inge steld terwijl de haltes Erica laan, Mauritssingel, Frederik Hendriklaan en Hubrechtplein door lijn 15 niet meer worden aangedaan. LEIDEN In het kader van de jaarlijks terugkerende Huizin- ga-herdenkingen hield Rudi Kousbroek gisteravond in de (zeer koude) Pieterskerk de eerste voordracht. Voor onge veer 1200 toehoorders sprak hij over: „Homo Ludens of Homo Lupus: ethologie en cultuurfilo sofie." Op een zeer volgbare en dikwijls spitsvondige wijze toonde Kous broek zich, evenals Huizinga, een felle tegenstander van de ethologie. (De leer van de ge dragingen, ook van dieren en planten, en beschrijving van de zeden) Het aanvechtbare van deze weten schap trachtte hij door middel van vele citaten te bewijzen. Voor het werk van Lorentz had hij heus niet meer waardering dan voor dat van een fietsenma ker en bewees dit aan de hand van ettelijke, soms zeer geesti ge aanhalingen uit diens ge schriften. Meer zag hij de mens en doen en laten in het licht van de cultuur. Hij geloofde dat wij mensen ons als apen op een apenrots bevonden (onna tuurlijke toestand), maar dacht dat de mens een product van de cultuur, die zijn eigen natuurlijke omgeving bepaalde. Een terugkeer naar de natuur, zoals ethologen voorstellen wierp hij en concludeerde dat de „Homo Ludens" zoals Hui zinga die zich voorstelde de ge aannemelijke mens is. KAASMARKT LEIDEN KATWIJK A.D. RIJN Groente WasDeen d .00. AI .10. A II 2.GO 4457. Andijvie 27—61. Uien p. 6.10—9.40. Breekpeen p. kist 6.00. Boerenkool 4517. Groei 25. Spitskool 85. Knolselderie ROELOFARENDSVEEN Van de 196 duiven die door de leden van de Postduiven Vereniging „De Witkop" zijn ingezonden voor de in de zaal van de Vier Heemskin deren te houden expositie is die een der inzendingen van de heer A. Paauw als de mooiste en schoonste duif be titeld. Vandaar dat voorzitter B. van Seggelen (midden) gisteravond met groot genoe gen de mooie beker aan de heer Paauw uitreikte. Links de secretaris van de tentoon stellingscommissie G. de Jong die met zijn commissie leden er voor een keurig ver zorgde tentoonstelling heeft gezorgd. LEIDEN In het zaaltje aan 'de Maria Gijzensteeg is gis teravond voor de eerste maal de expositie/vogelshow van „exoten", zang- en kleurkanaries voor het pu bliek geopend. De tentoon stelling wordt georganiseerd door de Leldsche Vereeni- ging van Kanarieliefhebbers en Vogelbescherming. Dit jaarlijks terugkerende evc ment brengt ook nu weer een keur van fraai gekleurde vogeltjes, die de bezoeker z ker zal boeien. Donderdag zijn de keuringen gehouden en de beste exemplaren be kroond, Vandaag van 10 tot 22 uur en morgen van 10 tot 17 uur is de tentoonstelling nog voor iedereen te bezich tigen. ALPHEN AAN DEN RIJN Op initiatief van de stichting Buurtcentrum Ridderveld hebben gistermorgen een kleine honderd dames met groot enthousiasme deelgenomen aan het kerstkaartversieren. De alge hele leiding was ook nu weer in handen van mevrouw J. de Jong-Van Borssum Waalkes die voor de dames zelf aan het versieren gingen, eerst een en ander vertelde wat wel de bedoeling was. Tal van dames kwamen tot opmerkelijk goede prestaties, waarvan een na afloop in elkaar gezette kleine ten toonstelling getuigde. Op de foto: mevrouw De Jong-Van Borssum Waalkes helpt de dames zo nu en dan bij hun werkstukjes. NOORDWIJKERHOUT Vo gelliefhebbers kunnen dit weekeinde in Noordwijker- hout hun hart ophalen. In zaal Brama in de Dorpsstraat heeft de vereniging „Koli- bri" voor een prachtige ver zameling gezorgd. Gisteren werden uit de honderden diertjes de prijswinnaars ge kozen. De uitslag: C. J. Zui derduin (zie foto) kampioen vetstof; A. J. M. Brama jeugdkampioen; J. v. Mec- sche alg. kampioen kleurka- narie en tevens Bondskruis- winnaar; C. Zuiderduin alg. kampioen tropen en kam pioen grasparkieten; Zwaan kampioen zebravin- ken; J. F. Turk kampioen klein tropen; P. v. Stam de putatie wedkampkampioen en alg. kampioen. Vandaag en morgen is de vogelten toonstelling voor een ieder toegankelijk. EEMARKT LEIDEN uil 2495. Prijzen i uk) ■lachUUeran i'. II.00-6.60mei BOSKOOP Burgemeester G. W. baron van Dedem opende vrijdag avond de wereldwinkel aan de Galerij. Hij sprak alle medewer kenden aan dit projekt moed in om hun ideaal, de hulp aan de on derontwikkelde mensen, te verwezenlijken. Hij vond het waardevol dat ook in Boskoop gedacht werd aan ontwik kelingshulp en hij raadde de betrokkenen aan de zaak zo breed moge lijk op te zetten om zodoende de burgerij te overtuigen van 't nut van de Wereld Winkel om die landen waar de arbeidende mens nog uit gebuit wordt, tot betere sociale toestanden te brengen. Hij duidde echter ook even aan dat in eigen omgeving ieder mens de ander kan helpen. Het is tegenwoordig gemakkelijk verre landen te helpen maar eenvoudige burenhulp is evenzo noodzakelijk. Na deze woor den kocht de burgemeester als eerste rietsuiker en koffie van voor zitter Jac Verbeij. WARMOND De gemeenteraad van Warmond is gisteren begon- nen met de bespreking van de gemeentebegroting. Eerste spre ker was de heer Van der Kroft, j voorzitter van de samenwerken de fracties, die er zijn ergernis over uitsprak, dat een aantal zaken elk jaar opnieuw op de begroting voorkomt, terwijl rea- I lisering ervan onmogelijk is bij gebrek aan financiën. Door het grote tekort, dat moeilijk te dakken is, kunnen ook nu geen nieuwe taken worden opgeno- De heer v. d. Kroft wilde deson danks voor drie problemen in het bijzonder de aandacht van het college vragen: Allereerst zag hij de derde fase van het rioleringsplan middels op brengsten van het plan Zwan burg graag zo snel mogelijk verwezenlijkt. Voorts wilde hij een nieuwe aanpak van het plan Zwanburg voor recreatie. Hier bij merkte hij op dat het ..schap" Kagerzoom voor de Warmondse raad iets geheim zinnigs is. Hij achtte meer openbaarheid over de werk zaamheden van het lichaam in de raad wenselijk. Via de krant was hem het bestaan van het recreatieschap ..Voorhofpolder" ter ore gekomen. Graag wilde de spreker namens zijn fracties informatie over die instelling. In tegenstelling tot het vorig jaar hadden B. en W. thans wel een beleidsnota bij de begroting gevoegd. Desondanks zei de heer v. d. Kroft de visie van het college op het plan Zwanburg te missén. Zo'n visie is belangrijk a) wegens het inzicht in het fi nanciële resultaat en b) om de bijdrage tot de vergroting van het wateroppervlak voor recrea tie en de mogelijkheden tot het verkrijgen van rechtstreeks con tact van Warmond met de plas sen. Hij wenste inlichtingen over de nieuwe plas en over de nieuwe woonbotenhaven. omdat hij de woonboten graag zo spoe dig mogelijk uit de verschillen de recreatiewateren ziet ver dwijnen. Het derde punt. waarvoor hij de aandacht van het college vroeg was de woningbouw. De heer v. d. Kroft sprak er zijn verbazing over uit dat de komst van „Ma- riahoeve" woningbouw mede noodzakelijk maakt. Woning bouw is zonder meer noodzake lijk voor de eigen burgers. In 1972 werd niets voor hen gedaan en ook in 1973 zal geen enkel huis in de sector van de sociale woningbouw gebouwd worden. Ter zake van de belasting op on roerend goed had de spreker tot zijn spijt moeten constateren dat die een negatief effect zal hebben op de belastinginkom sten, wat niet de bedoeling van de overheid was. Hij wilde, dat de mening van de raad hierover rechtstreeks aan de minister van binnenlandse zaken wordt kenbaar gemaakt. De heer Heyl behandelde enkele verkeersproblemen. Over de vorming van een gewestraad diende hij een motie in, houden de dat een gewest Groot Den Haag voor Warmond onaan vaardbaar is en dat de samen werkende fracties zich uitspre ken voor het aangaan per 1 au gustus 1973 van een nieuwe ge meenschappelijke regeling on der de naam Gewest Leiden. De motie werd aangenomen. Een belangrijk deel van de be schouwingen van de heer Bak ker (VVD) was gewijd aan mi lieubeheer en hinder door het verkeer. De heer Van Moorsel vroeg de aandacht voor enkele culturele zaken zoals het gebrek aan ruimte waarin verschillende verenigingen in de vereiste sfeer kunnen werken. B. en W. zullen op 19 december a.s. op deze algemene beschou wingen antwoorden. De vergadering, die begonnen was met de installatie van het nieuwe raadslid P. J. van Huis, werd besloten met het aanne men van een toegevoegd voor stel tot het beschikbaar stellen van 4000 voor bomen en plan ten. „Winkel centrum'1 Poelpolder wil nu gaan bouwen LISSF. Door de Stichting Poel polder Winkelcentrum te Lisse werd aan het gemeentebestuur van Lisse het verzoek gericht om thans definitief tot grond aankoop in de Poelpolder over te gaan voor de stichting van een permanent winkelcentrum ter vervanging van het noodwin- kelcentrum. In 1967 heeft deze stichting een overeenkomst aangegaan, dat het noodwinkelcentrum een tij delijk karakter zou dragen van omstreeks 5 jaren en precies in deze tijd zal men een aanvang maken met de definitieve stich ting van een geheel nieuw mo dern opgezet winkelcentrum waarover wij reeds eerder pu blicaties hebben gedaan. Het winkelcentrum komt te liggen tussen het Esso-benzinestation en het gebouw van het Gemeen schapscentrum het „Poelhuys" aan de Ruishornlaan.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3