BANKROVER KRIJGT HET STEEDS MOEILIJKER F ra éÉÉél mmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊm DOOR PIET SNOEREN pEN HAAG 1972 zal op het nip pertje niet het recordjaar van de pankovervallen worden. Op 1 decem ber waren er 80 geteld, en op dit moment zal het getal zich in de buurt van de 90 bevinden. Vorig jaar Bloegen de rovers 92 maal hun slag. De laatste maanden is het betrekke lijk rustig geweest. „Afkloppen", zegt de heer G. P. Kortenhorst, di recteur onroerend goed van de Am- ank en voorzitter van de nationale nkbeveiligingscommissie. „Mis- hien hebben de Italianen het hier rat te koud gevonden en hun werk- rrein naar aangenamer oorden ver- ilaatst. Maar het staat voor mij vast lat het een tijdelijk verschijnsel is. at we ook doen aan de beveiliging - t aantal roofovervallen zal blijven loenemen. Het is gewoon een kwestie an mentaliteitsverandering. Voor de - laat ik maar zeggen - maatschappe lijk lager gesitueerden is het een sta tussymbool geworden om een schiet wapen op zak te hebben en gemakke lijker met het leven om te springen. Je ziet dat niet alleen bij bankover vallen, maar overal". „In 1970 rijn er in totaal 39 gewapende aanslagen gepleegd waarvan andere dan geldinstituten en geldtransporten het slacht offer werden - benzinestations, spoorweglo ketten, winkeliers en boeren", aldus de heer G. P. Kortenhorst. ,,Op 1 december van dit jaar waren er al 114 geteld. Het is een internationaal verschijnsel waaraan ook Nederland niet ontkomt. De plotselinge stijging van de criminaliteit valt bij ons al* leen maar op omdat we bij de ontwikkeling achter hebben gelopen. We kunnen het ver schijnsel binnen de perken proberen te hou den en dat doen we met onze veiligheids maatregelen ook. Maar we kunnen het niet tegenhouden". Overigens loopt de gemiddelde buit van de bankovervallen terug. Dit gemiddelde be draagt op het ogenblik 23.500 gulden. In het tweede halfjaar van 1972 zijn er slechts drie geweest van boven de 40.000 gulden. Het laag houden van de kas - een van de door de bankbeveilingscommissie aanbevo len maatregelen sorteert kennelijk wel enig effect, al zijn er het afgelopen jaar ook twee aanslagen geweest die respectie 13 velijk 128.000 en 120.000 gulden hebben op geleverd." Dan nog is het overvallen van banken de minst lucratieve van alle crimi nele bezigheden, want het oplossingspercen tage ligt bijzonder hoog en stijgt nog steeds. In 1970 pakte de politie 60 percent van de bankrovers, in 1971 was dat al ge stegen tot 63 percent en momenteel zitten we op 68 percent. Dat is een uitzonderlijk resultaat waarvoor de politie een compli ment verdient." Desondanks was er tot en met het derde kwartaal van dit jaar alweer 1.259.200 gul den buitgemaakt (vorig jaar in totaal 1.427.000 gulden). Het zijn bedragen die tel len - vooral wanneer men bedenkt dat de banken weliswaar tegen overvallen verze kerd zijn, maar een eigen risico dragen dat varieert van anderhalve tot twee en een halve ton zodat ze in praktisch alle geval len zelf voor de schade opdraaien. Wat doen de banken aan hun beveiliging? De heer Kortenhorst: „Op de glasbeveili ging hebben we een jaar moeten studeren. We zaten met de vraag welk materiaal we moesten gebruiken, glas of kunststof. TNO heeft er samen met wapendeskundigen proeven mee genomen en het resultaat is geweest dat glas de voorkeur kreeg. Het bezwaar was alleen dat het een dikte moest hebben van 2.5 tot 3 centimeter. Het woog zo zwaar dat het niet op de bestaan de balies kon worden aangebracht. Ze moesten verbouwd worden. Dat heeft pro blemen opgeleverd en de zaak opgehouden. Maar nu gaat het hard". „Op 1 oktober 1970 hadden 1650 bankkanto ren een beveiliging met glas of een stil alarm of beide. In juli van dit jaar bedroeg dat aantal al 2300, nu zitten we op 3000 en eind 1973 zullen nagenoeg alle ruim 5000 bankkantoren beveiligd zijn. De vaart zit er echt in. We werken met een tempo van vijftig per week. Ook het stil alarm heeft de nodige problemen opgeleverd. De hoofd zaak is uiteraard dat het ergens terecht komt - dat het door de politie ontvangen wordt. In steden is dat geen punt, maar op het platteland komt het veel voor dat een politiebureau tijdelijk onbemand is. We hebben daarom een systeem ontworpen waarbij via het stil alarm een andere bank gewaarschuwd wordt die op zijn beurt de districtscommandant van de Rijkspolitie kan inlichten en het opsporingsapparaat in werking kan zetten. Helaas is de betrokken apparatuur met een vertraging van een jaar binnengekomen. Maar medio volgend jaar is ook deze zaak helemaal rond. Je kunt echt niet zeggen dat we niets doen. In totaal steken de Nederlandse banken en de PTT 200 miljoen gulden in hun beveili gingsprogramma". Het in Amerika veel toegepaste systeem van de verborgen filmcamera ziet de heer Kortenhorst voor Nederland niet zo zitten al worden er momenteel in een twintigtal bankkantoren proeven mee genomen. „Het is een dure zaak, maar daar gaat het ons niet om. We willen best geld uitgeven. De kwestie is dat we een vraagteken zetten bij de uitwerking ervan. Camera's bieden geen bescherming aan het personeel. Ze zijn al leen voor de politie een hulpmiddel bij de opsporing en die kan er Blijkens het uitzon- Het systeem van de verborgen camera in een bankgebouw is in Nederland vrij onbekend. Slechts in ongeveer twintig Nederlandse banken wordt het systeem momenteel uitgetest. Een camera in Washington en een in St. Louis maakten deze opnamen van overvallers die een deel van de buit verliezen. De Nederlandse banken hebben het geldvervoer nagenoeg waterdicht geregeld. Ze durven wel voor hun vervoer uit te komen, maar een bankrover schiet er niet veel mee op. Er zijn verschillende manieren om de rovers te slim af te zijn, zoals bijvoorbeeld een bordje met „overval" boven op een wagen te laten verschijnen op het kritieke moment. Bij de bankoverval in München werden de kassier en een vrouwelijke bankem ployé gegijzeld. Dit is de enige keer dat bij een bankoverval met voorbedachten rade gijzelaars gemaakt werden. Terwijl de kassier met een tas in de hand naar de wagen van de overvallers loopt, zit zijn vrouwelijke collega met een touw ge boeid vast aan zijn broeksriem. Voor hun geldtransporten hebben de ban ken inmiddels een nagenoeg waterdicht vei ligheidssysteem draaien en de onderwereld is daar drommels goed van op de hoogte. Op 1 december waren er in Nederland dit jaar 19 overvallen op geldtransporten ge teld; slechts drie daarvan betroffen trans porten van banken en daar zit nog het krankzinnige geval van de kruidendokter bij dat de heer Kortenhorst weigert als een echte overval op een geldtransport te zien met als argument: „Ik vind het uiterst ver dacht dat een failliet iemand 1,2 miljoen thuisbezorgd krijgt". Alle geldtransporten van de Nederlandse banken lopen tegenwoordig via Van Gent en Loos die er 55 gepantserde auto's voor heeft aangeschaft. In die wagens zit het geld bovendien in safeloketten opgeborgen die je ook nog moet zien open te breken, mocht je er al in slagen binnen te komen. De twee mannen op de bok een chauffeur en een bijrijder - hebben er namelijk geen sleutels van en kunnen dus nooit gedwon gen worden om de rovers te helpen. Voorts staan de twee mannen voortdurend in ver binding met een van de verschillende cen trales van waaruit ze begeleid en be schermd worden. Als ze menen dat een auto hen hinderlijk volgt, is binnen enkele minuten de politie ter plaatse om de ver dachte wagen in de berm te drukken en aan een onzerzoek te onderwerpen. De heer Kortenhorst: „Op die manier heeft de politie al eens een auto klemgereden die inderaad vol bleek te zitten met inbrekers werktuigen. Nu is dat op zich niet straf baar, dus ze konden niets doen, maar het werkt zonder twijfel preventief, want denk erom dat die zware jongens het onder el kaar doorgeven". De chauffeur en zijn bijrijder zijn echter met bewapend. „We blijven als gezamenlij ke Nederlandse banken op het standpunt staan dat mensenlevens belangrijker zijn dan geld", zegt de heer Kortenhorst. „Van daar de instructie aan al onze personeelsle den dat ze zich niet tegen een overval mo gen verzetten. We proberen wel de veilig heidsmentaliteit van onze werknemers nog te verbeteren. Een van onze volgende be langrijke stappen is een opleidingssysteem om het baliepersoneel mentaal tegen bank rovers te wapenen, om ze meer gemoti veerd te doen handelen. We hopen er dit voorjaar mee te starten". Het zal de bankrovers dus steeds moeilij ker worden gemaakt om hun slag te slaan. Maar als de stijgende criminaliteit een vast gegeven is, zullen ze het blijven pro beren. Ze zullen driester worden. In Duits land heeft zich al het verschijnsel van de gijzeling voorgedaan. De heer Kortenhorst: „Ja, maar er is mij niet meer dan één geval bekend waarbij het om een gijzeling met voorbedachte rade ging, namelijk die bankroof in Mün chen. De overval in Keulen kort daarop daarentegen was gewoon slecht gepland en werd op een verkeerd tijdstip uitgevoerd. Toen de rovers dat merkten, raakten z'e in paniek. Die gijzeling daar was een paniek reactie. Hetzelfde geldt voor de gijzeling van de vrouw van die wapenhandelaar in Trier. Die jongens wilden gewoon wat pisto len roven en pas toen de zaak uit de hand liep, gingen ze over tot gijzeling en kwamen ze op de gedachte van het losgeld. Maar zelfs al krijgen we het verschijnsel hier ook - dan nog zie ik het verschil niet tussen het onder schot houden van een heel kuntoor of van één exployée. Het laatste heeft wat meer dramatiek in de persoonlij ke sfeer, maar in wezen is het hetzelfde. Bovendien hebben overvallers die mensen gijzelen weinig kans om te ontkomen. De prakt jk he .-ft dat uitgewezen en ze weten het. Je mag het niet vergelijken met vlieg- tui^ap ngen". „Kijk: zolang er landen zijn als Cuba of Ai-, ers d e o t red-n n van poliï ck kapers a:. cl geven, houd je mensen die in de ver leiding komen. Maar iemand die een bank roof voorbereidt, weet donders £o»d dat hij in geval van gijzeling geen ^...Ijn van kans heeft. Dat is gewoon gebleken".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13