Nederlandse marine naar Indische Oceaan Hart patiënten dreigen met actie NEDERLANDER DROPTE PRELUDINE VERKEERSVRAAGSTUK NIET OPGELOST DOOR OPENBAAR VERVOER In Zweden £eidóc@ommit Met 'n vakantiereis neem je geen risiko. Ga je tegenwoordig regelrecht voor naar de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank. Kom morgen de reisgids even halen Prijzen 7,6% gestegen Ir. Creemer: RaiffeisenbankDBoerenleenbank Toestand van Truman DONDERDAG 7 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Jacht op vuurwerk in Italië ROME (AFD) De Ita liaanse politie heeft duizenden stuks vuur werk in beslag geno men die bestemd wa ren voor de viering van de jaarwisseling, nadat een gebouw in Rome was ontploft. Daarbij kwamen vorige week in de nacht van woensdag op donder- 15 i i het Deuren dicht in proces Mahler BERLIJN (DPA) Het proces in west Berlijn tegen de 36-jarige ju rist en oprichter van de links-extremistische Baader-Meinhoff- groep Horst Mahler, is gisteren tijdelijk voor het publiek gesloten door het optreden van het lid van de Baad- er-Meinhoffgroep Gu- drun Ensslin. Ensslin, dochter van een evangelische geestelij ke, probeerde een .van de officieren van justi tie een klap te geven en gaf de rechter ten antwoord: „hou je muil". Een tweede beklaagde, Gerhard Müller, ver klaarde dat hij door beambten onder druk was gezet om belas tende uitspraken over het „rode leger" van de Baader-Meinhoff- groep te doen. Hij noemde zich zelf „een voudig strijder voor de wereldrevolutie". wÊÊÊ/ÊimÊtn Hoopji WAGENINGEN (ANP) Volgens ïr. H. Hut- tinga te Wageningen worden de straten en de openbare groen voorzieningen van Wa geningen elk jaar ver ontreinigd door 42 ton hondepoep. Als stelling vermeldt hij dit in zijn proefschrift waarop hij promoveerde tot doc tor in de landbouwwe tenschappen. Langs de Deense kust heeft olievervuiling van de zee de dood veroorzaakt van duizenden vogels. Daar het weinig zin heeft de enkele duizenden vogels die er nog rondvliegen te reinigen zijn Deense jagers inge zet om de dieren uit hun lijden te verlossen. UTRECHT (ANP) - De Nederlandse hartpa tiëntenvereniging dreigt minister Stuyt (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) en de leden van de Tweede Kamer met buiten-par lementaire acties, als niet voor midden vol gende week duidelijk heid is verschaft over de uitbreiding van de hartchirurgie in de academische zieken huizen en de positie van door het conflict in het Eindhovense binnenziekenhuis werk loze hartchirurg dr J. van der Schaar. De hartpatiëntenvereni ging verlangt van mi nister Stuyt dat deze het dr. Van der Jansziekenhuis te Schaar mogelijk Weert desnoods als maakt in het Sint- tijdelijke oplossing hartoperaties te ver richten. In een telegram wordt de minister herinnerd aan zijn toezegging, dat in 1973 het aantal open hartoperaties met 500 tot 1000 zal worden op gevoerd tot in totaal tussen de 1500 en 2000. Verontwaardigd is de hartpatiëntenvereni ging, dat dr. V. d. Schaar niet is uitgeno digd voor een gesprek over de situatie van de hartchirurgie in Ne derland. dat de minis ter vandaag had met alle hartchirurgen. Dit illustreert dat deze Eindhovense hartchi rurg min of meer bui ten spel is gezet, aldus de vereniging. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Een inwoner van Apeldoorn, Dirk de F., wordt er door de Maastrichtse rijkspolitie van verdacht vanuit een sportvliegtuig pakken met pepmiddelen boven Zweden ge dropt te hebben. De man zou zijn vluchten ondernomen heb ben van het vliegveld Beek in Zuid-Limburg. De verdachte is twee maanden geleden aangehouden. Hij is di recteur van een farmaceutische fabriek in het Westduitse Bent- heim. In Zweden is inmiddels nauwelijks nog preludine ver krijgbaar. De prijs van een cap sule liep er op van 35 tot 250 kronen. Dit is niet alleen te wij ten aan de arrestatie van De F., maar ook die van vader en zoon (24) P. uit Schaesberg, die gisteren terecht stonden in Maastricht. Zij hadden een tijd voor de be ruchte preludinekoning Karl Pauksch gewerkt, maar begon nen daarna een eigen handel op Zweden. De grondstoffen ver kregen ze van De F. „Ik wilde er wat bijverdienen omdat ik fi nancieel moeilijk zat," zei de oud-mijnwerker P. En over de pepmiddelen: „Jackie Kennedy gebruikte het ook". Zijn zoon heeft al drie jaar in Zweden ge vangen gezeten wegens handel in pepmiddelen. Tienduizenden capsules preludine hebben zij naar Zweden laten vervoeren. Vader P. hoorde 2% jaar tegen zich eisen en de zoon twee jaar. Tegen een 27-jarige Zweed, een inwonder van Geleen en een man uit Heerlen (21) werd res pectievelijk twee jaar. twaalf negen maanden geëist. Zij had den opgetreden als koeriers, terwijl de Zweed er ook een ei gen handel van maakte. De uit spraak volgt op 19 december. Te hoge prijs melk molensteen om hals hoeren DEN HAAG Een te hoge melk prijs wordt de molensteen om de hals van de boerenstand, waarschuwde gisteren drs. Rin se Zijlstra in de vergadering van het landbouwschap. Drs. Zijlstra is bijzonder beducht voor nieuwe, grote zuivelover- schotten in de EEG als de EEG-prijs voor zuivelprodukten te hoog wordt vastgesteld, ko mend voorjaar door de land bouwministers van de negen EEG-landen. Volgens drs. Zijl stra doet zich thans al stagnatie voor van de afzet van zuivel. Keerzijde van een medaille TN EEN PAAR opzichten zit het overheidspersoneel goed. De socia- le voorzieningen laten weinig te wensen over, het pensioen kent een regeling welke voor het grootste deel van het vrije bedrijfsle ven nog een wensdroom is en het salaris zit wel vast aan een stroef stelsel van rangen en klassen, maar geeft mits er aan het trend- beleid niet te veel gepeuterd wordt ook weinig reden tot klagen. Maar ook deze medaille heeft haar keerzijde: kwesties als inspraak en democratisering vallen bij de overheid veel moeilijker te regelen dan in het bedrijfsleven. Nu de democratisering in dat bedrijfsleven langzaam op gang komt en begrippen als medeverantwoordelijkheid en medezeggenschap daar in het dagelijks gesprek voorkomen, voe len de overheidsdienaren hun remmen des te sterker. Zelfs onder werpen als stakingsrecht en vrijheid van meningsuiting zijn op hun terrein nog altijd onopgeloste kwesties. TVATUURLIJK KAN er aan de basis, bijvoorbeeld voor de dagelijkse techniek van het werk, een vorm van overleg geschapen worden. Maar alles wat meer hout snijdt, blijft voorbehouden aan het „georganiseerd overleg" waar molens staan die langzaam draaien. En zelfs de bevoegdheden van dftt overleg zijn sterk aan grenzen gebonden. Bij de overheid speelt immers de factor „politiek" een hoofdrol en zo dra het bij belangrijke kwesties niet alleen om de vorm maar ook om de inhoud gaat, is het overheidspersoneel vrij machteloos. Neem bijvoorbeeld de actuele kwestie van de spreiding van rijks diensten: ook wanneer het overgrote deel van het betreffende perso neel daar op goede gronden tegen is, kan het georganiseerd overleg niet veel meer doen dan wat doekjes voor het bloeden afdwingen. yELFS PROF. STEENKAMP heeft onlangs betoogd, dat hier het politiek gezag (dus het parlement) het laatste woord heeft en dat persoonlijke en praktische nadelen van zo'n besluit maar geslikt moeten worden onder het motto dat „vele goede zaken geld en zor gen kosten". Als de keerzijde van de medaille zo is. moet men de voorkant toch maar niet kleinzielig-kritisch bekijken. Op een modeshow in Londen is I voor de lente 1973 dit zilveren pak getoond. Ontwerper is de Britse haute-couturier Alkasura. De Amerikaanse minister van defensie Laird (links) in gesprek met het geallieerde hoofd van de strijdkrachten in Europa, generaal An drew J. Goodpaster (midden). BRUSSEL (ANP) Nederlandse en Engelse oorlogsschepen zul len volgend jaar de Indische Oceaan gaan bevaren, aldus heeft de Engelse minister van defensie, lord Carrington, giste ren in Brussel meegedeeld na afloop van een bijeenkomst van de ministers van defensie van veertien van de vijftien NAVO landen. De Nederlands-Engelse maritieme samenwerking in de Indische Oceaan, kennelijk om een te genwicht te bieden voor de laat ste jaren steeds groter worden- heid. Slechts enkele schepen zullen gedurende een bepaalde periode de Indische Oceaan be- Minister De Koster had eerder verklaard dat niet over Kaap de Goede Hoop was gesproken. De aanbevelingen van de NAVO-as- semblee, die vorige maand in Bonn pleitte voor uitbreiding van de NAVO activiteit tot be zuiden de Kreeftkeerkring thans de grens van het NAVO- gebied - zijn nog niet door de permanente vertegenwoordigers bij de Noordatlantische verdrags organisatie behandeld de activiteit van de Sovjetvloof, De uitbreiding van de Sovjetvloot. bilaterale aangelegen- de toenemende activiteit de Middellandse Zee en de Indi sche Oceaan, heeft in de NA- VO-landen enige bezorgdheid doen ontstaan, te meer daar deze vloot, in vergelijking met die van de westelijke landen, ui terst modern is. Uitstel van vergadering NV V-bondein UTRECHT (ANP) De ver bondsvergadering van het NW op 8 januari, waarop de verhou ding tussen de bij het NW aan gesloten organisaties onderling en tussen hen en het verbond aan de orde zou komen, is uit gesteld tot 12 februari. Het uit stel is nodig omdat de tijd van voorbereiding op deze discussie voor enkele aangesloten organi saties te kort is gebleken. De Westduitse sociaal.democrati- sche partij heeft gisteren de 53- jarige Annemarie Renger geko zen tot voorzitster van de nieuwe Bondsdag. Mevrouw Renger is al negentien jaar parlementslid. Zij volgt nu de christendemocraat Kai Uwe von Hassel op. De voor zitter is verantwoordelijk voor de leiding van de 496 afgevaardig den. grotendeels mannen en voor de gang van zaken. De sociaal democraten hadden het recht een voorzitter te benoemen omdat zij bij de verkiezingen van 19 no vember als grootste partij naar voren waren gekomen. De be noeming van mevrouw Renger. die al driemaal grootmoeder is, moet nog door de parlements- fractie en door de Bondsdag wor den goedgekeurd. 22 miljoen sigaretten gesmokkeld (Van een onzer verslaggevers) KLEEF In Duitsland is een proces begonnen rond een smokkelaffaire van 22 miljoen sigaretten, waarvoor drie perso nen, waaronder twee Nederlan ders, terecht staan. Tegen de Duitse verdachte loopt ook In Nederland een onderzoek we gens smokkel van 20 miljoen si garetten. De grote bazen achter deze affai re zouden in Nederland zitten. Op dit ogenblik worden ook in Rotterdam verhoren afgenomen, omdat bij een bekende smokke laar in de Maasstad sigaretten zijn gevonden, afkomstig van de Duitse transporten. De Nederlandse aangeklaagde heeft onthuld, dat douaniers ge holpen hebben bij het vervalsen van papieren en handtekenin gen. Daarvoor zouden zij grote sommen geld hebben ontvangen. DEN HAAG (ANP) De prijzen zijn dit jaar tot half november gestegen met ruim 7,6%. Dit blijkt uit 't prijsindexcijfer dat 't Centraal Bureau voor de Statis tiek gisteren heeft gepubliceerd. Van huif oktober tot half novem ber bedroegen de prijsstijgingen 0.4%. Ruim de helft van de prijsstijgingen trad op in de sector voeding, Aardappelen, fruit en eieren werden duurder. De prijs van groente daalde. UTRECHT (ANP) Het open baar vervoer zal in de toekomst geen wezenlijke bijdrage leve ren aan de oplossing van het Een vakantiereis bespreek je bij de verkeersvraagstuk In de steden. Verbeteringen ter bevordering van het openbaar vervoer zijn slechts verdedigbaar op grond van de redelijkheidsprlncipes ten gerieve der Nederlanders die aangewezen zijn en zullen blijven op het openbaar ver- Dit is de mening van Ir. F.. J. Creemer, hoofdingenieur bij de verkeersdienst van de gemeente Rotterdam, in een pre-advies, dat vanmorgen in Utrecht ter discussie stond op het congres van de vereniging „Het Neder landse Wegencongres." Ir. Creemer vindt wel, dat het goed voor Nederland zou zijn, als het Nederlandse personenau to-bestand rond de eeuwwisse ling niet hoger zou liggen dan 4 tot 4^ miljoen auto's. Deze theorie zal als kernbeleid de ko mende jaren centraal moeten staan. Ir. Tuyten. die eveneens een pre advies indiende, bracht hierin de wegen buiten de bebouwde kom ter sprake. Hij belichtte onder meer het bundelingsbe- glnsel op het middenrandstad gebied, dus de driehoek Den Haag—Utrecht—Amsterdam. Hij kwam daarbij tot de conclusie dat voor de eerstkomende jaren een bundeling van de verkeers stromen over de bestaande we gen om het Groene Hart nog wel mogelijk is. Voor een lange re termijn echter zou bij een voortgaande groei van het weg verkeer de nanleg van de nieu we rijksweg 3 (Rotterdam-Am sterdam) toch nodig zijn. de bank voor iedereen 3000 vestigingen Gisteren is in de omgeving van de Amerikaanse stad Conway een C 130 Hercules transportvliegtuig van de Amerikaanse '.whtmacht in botsing gekomen met een F 102-straaljager. De *waa" .nzittenden van het transportvliegtuig en de straaljagerpiloot kwamen om het leven. i KANSAS CITY (AP) Oud-presi dent Harry S. Truman, die met een longaandoening en bronchi tis In een ziekenhuis is opgeno men, verkeert thans In kritieke toestand. Duitse dojuane gaat Neder lands leren EERBEEK (ANP) Duitse douane-ambte naren zijn gestart met een stoomcursus Ne derlandse taal. Dc douaniers voelen het als een gemis dot zij geen Nederlands ken nen, terwijl hun colle ga's aan de andere kant van de slagboom regelmatig op de Duit se taal moeten over schakelen. Ook worden pogingen in het werk gesteld om het Neder lands als schoolvak in de Duitse grensstreek verplicht te stellen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9