II HP lilMIII CENTRAAL AKKOORD GETEKEND c (O de^ENE _Q 0) D Nakaarten met Hans, Pien en Motie van vertrouwen' voor scheidende Kamervoorzitter mr. F. J. van Thiel Universiteit van Heidelberg gesloten Sportuitlaat onder auto straks mogelijk strafbaar O ~~0 de verkiezers O d> DE NIEUWE UNIE PONDERDAG 7 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voorzitters van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties hebben gisteravond in Den Haag eindelijk hun handtekeningen geplaatst onder het centraal akkoord. Hoewel sommigen spraken van een his torisch en belangrijk moment, heerste er geen uitbundige stemming. Vooral de vakbeweging was nogal grimmig. NVV-voorzitter Adrie de Boon waarschuwde heel nadruk kelijk dat de vakbeweging in de loop van volgend jaar zal nagaan of de wederpartij volgens het akkoord heeft gehandeld, en dat zij „passende consequenties" zal trek ken uit het onverhoopte feit dat dit niet zou zijn gebeurd. Tevens liet hij aan het adres van de regering weten dat de vakbe weging niet zal meewerken aan een bevriezing van de kinderbij slag voor het tweede kind en aan het invoeren van een eigen risico in de ziekenfondsverzeke ring. „Het kabinet had toegezegd dat het van deze twee zou afzien als centraal akkoord tot stand te brengen. Intussen heeft het aan de Sociaal Economische Raad niettemin om advies gevraagd over het doorvoeren van deze maatregelen. Als wij te zijner tijd nagaan wat er van het cen traal akkoord is terecht" geko- men zullen wij ook deze zaken bij de beoordeling betrekken," aldus de heer De Boon. Zoals bekend houdt het akkoord wat de hoofdzaken betreft in dat de ondernemers zich sterk zul len maken om de prijzen met niet meer dan 5,75 procent te laten stijgen, terwijl de vakbe weging bereid is de aanvankelij ke loonsverhoging te, beperken tot 3.5 procent waarna in de loop van 1973 de lonen nog eens zullen worden verhoogd in de zelfde mate als de prijzen stij gen. Het heeft heel lang geduurd voor dat partijen tot een vrijwillige overeenkomst kwamen. Op die lange duur viel in feite het kabi net-Biesheuvel, omdat de DS '70-ministers het wachten moe waren en matigingsvoorschrif ten wilden uitvaardigen. Later ontstonden binnen het NVV conflicten over de inhoud van het akkoord, wat leidde tot het aftreden van voorzitter Ter Hei de en tenslotte gingen de werk gevers nog even dwars liggen toen de vrijwillige bereidheid tot het aanmelden van prijsver hogingen door het kabinet werd omgezet in een prijscalculatie- beschikking. Hoe kan het anders, verkiezingen en nog eens verkiezingen in de weekbladen van deze week. Na kaarten weliswaar, bij het ene in een juichtoon, bij het andere in mineur. In de Haagse Post premier Biesheuvel aan het woord, in Vrij Nederland een inside-story over de PPR, Else vier prijkt met een breed la chende Hans Wiegel op de voor pagina en besteedt pagina na pagina aan de „coverstar", De Nieuwe Linie duikt eveneens in de PPR. Accént gooit het op Voorts een twistgesprek tussen oud-minister Drees jr. en drs. J. Bons van de Bijenkorf over su perstores, dat het probleem van het winkelen in de binnenstad weer naar voren haalt. Het ge heime leven van BB wordt ver der half-bedekt onthuld. Vadim over Brigitte: „Ze had haar ei gen, heel speciale manier van bewegen. Lichamelijk zowel als geestelijk was ze de eerste ster die werkelijk half man half vrouw was". dooi voor het behoud van het IJsselmeer, het natte hart van Nederland, dat steeds meer be dreigd wordt door watervervui ling. de inpoldering van do Mar kerwaard. boren naur olie en gas enz. De jonge bioloog Mar ton Bierman heeft zich uchter een aktie gezet om het „natte hart" te redden. De Groene zset voorlopig nog een verliezer, de KVP, en De Groene wijdt eveneens een slor dige anderhalve pagina aan VRU NEDERLAND winnaars en verliezers. Kortom politiek te over, maar wie had anders verwacht. Daarnaast echter tal van lezenswaardige Vrij Nederland brengt nog eens de dood op tafel in een inter view met prof. Smalhout. die de ruilverkavelingsproblematiek en kraakt Hilterman's proefschrift nog eens af. Voorts een inter geen vrede in Vietnam, mis schien 'n wapenstilstand. Mocht er 'n wapenstilstand komen dan is dat ongetwijfeld 'n stap voor artikelen in de paginaruimte die nog overbleef. felle reacties op zijn inaugurele rede eigenlijk wel had ver wacht. Hij denkt niet zo lief Voor wie nou echt eens alles van Hans en Pien wil weten, biedt view met „narcose-alarmist" Smalhout en een overzicht van de krachtsverhoudingen in het uit maar het zou 'n illusie zijn te maar het zou een illusie zijn te denken dat df Verenigde Staten de artsen zijn psychisch ge schokt. Ik heb me schuldig ge Elsevier uitkomst. Mr. van Riel over de grote winnaar Hans: Midden-Oosten. werkelijk ks zouden willen la ten. tr zijn teveel voetangels en maakt aan het overschrijden van zeer oude medische tradi jaar geleden als geschenk aangeboden en onze enige ver klemmen uie zó ingebouwd zijn in het nkkoord dat er van een De Haagse Post brengt een por tret van Amsterdams burge- mmm ties. Als je iets wilt zeggen in zo'n oratie, dan wordt van je verwacht dat je dat verpakt in dienste daarbij was dat wij zulks terstond hebben onder kend. Hij is naar mijn gevoel werkelijk proces van nationale verzoening ook na een bestand niets hoeft te komen als Thicu niet wil en Thieu wil niet, om durft de vergelijking aan met Erasmus en Machiavelli. Fraaiste uitspraak van de bur gervader over het rassen pro bleem in de hoofdstad: „Maat schappelijk gezien is het gevaar wel degelijk aanwezig, èn in de Bijlmer èn in sommige delen van de stad. De gegevens daar voor liggen er. En of het niet of wel gebeurt, dat hangt eigenliik van incidentele factoren af. Op grijpt, op kleurloos papier ge stencild en met onleesbare let ters geschreven. Dan ben ie een keurige vent. een jongen die er bij hoort. Ze vinden de rede smake'oos, het oprakelen van de affaire Mia Versluis takt- loos". Een onthullend interview. Voorts een kijkje in het Angole se verzet, en een toekomst beeld: Meer stank en minder werk. En dan zomaar twee volksdeel de ideale man voor een vrij langdurige periode". Voorts een uitgebreid onderzoek naar de vraag waarom de ee van die auto houdt en de ander De Nieuwe Linie gaat in op de Accént vraagt zich in gemoede af of inspraak eigenlijk wel nut heeft. De vóór- en tegenstan ders, de weifelaars en de greti ge meepraters, lijken elkaar in hun meningen ten aanzien van de inspraak in evenwicht te houden. Dat betekent ook: een dood punt, dat niet valt te ver hullen met het op papier ont werpen van mooie plannen om dat dat i'n ondergang zou bete kenen en de Amerikanen achter hem zuilen blijven staan als ze immers geen vertrouwen in hem hadden was hii allang ver dwenen zoals in 1963 de Zuid- vietnamese dictator Diem. Verder een beschouwing over he roïne, een drug, waurvoor ge vreesd wurdl. maar waarmee het zo'n vaart niet zal lopen. Al cohol en pepmiddelen blijven de ervaring dat je dan moet ver klaren: Dat heb je ook niet he lemaal precies in de hand". se op de stoel van een aneshesist leggen. De Rijn: Anusje van van alles. van de Ira. ziet in de kernener gie een lucratieve boterham voor de concerns, duikt in de zeggen, met kleurige folders en praatavonden voor iedereen, zo vindt het blad. Verder een plei Ook al wordt van bepaalde zijde dan gesuggereerd dat het herol- ne-spook in opmars is. Waarde vier miljoen Juwelenschat van rijke vrouw ontvreemd LONDEN (AFP) Uit de Con dense woning van mevr. Maria Holder, een van de tien rijkste vrouwen van de wereld, zijn za terdagavond juwelen gestolen met een waarde van naar schat- 1 ting 3,8 miljoen gulden. Mevrouw Holder was het afgelo pen weekeinde niet thuis. De dief heeft het slot geforceerd van de garderobe, waar zich armbanden en oorhangers met diamanten, saffieren en sma ragden bevonden. Hoewel het met Schotland Yard verbonden alarmsysteem in wer king trad, was de dief al met de buit verdwenen toen de politie arriveerde. De 38-jarige mevr. Holder woont alleen in haar huis in de Londense wijk Hamp- stead. Haar vermogen wordt op ruim 1,5 miljard gulden ge schat. De demissionaire premier mr. Ba rend Biesheuvel omhangt de scheidende Kamervoorzitter mr. Frans Joseph van Thiel met de versierselen behorende bij diens bevordering tot Commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw. De Kamerleden zijn er voor gaan staan. Afscheid De president van de Hoge Raad, mr. M. A. van Rheijn van Alkemade, die met pensioen gaat, zal afscheid ne- .men in een buitengewone zitting van dat college op 18 december, 's middags om half vier. 612e Staatsloterij 6 december 1972 tweede klasse 15.- zijn gevallen op nummers eindigende op: 1 50.- zijn gevallen pp nummers eindigende op: 36 50.- zijn gevallen op nummers eindigende op: 55 100.- zijn gevallen op nummers eindigende op: 698 100.- zijn gevallen op nummers eindigende op: 270 200.- zijn gevallen op nummers eindigende op: 074 400.- zijn gevallen op nummers eindigende op: 767 1.000.- zijn gevallen op nummers eindigende op: 9050 een prijs van 2.000.- is gevallen op het i 2.000.- is gevallen op het i 2.000.- is gevallen op het 2.000.- is gevallen op het nummer: 2.000.- is gevallen op het nummer: de prijs van: 5.000.- is gevallen op het nummer: 50.000 - is gevallen op het nummer: Een extra prijs van 100.000.- is gevallen in de serie V op het nummer: en een troostprijs van 2.000.- op nummer: van elk van de andere series Een extra prijs van 100.000.- is gevallen in de serie F op het nummer: en een troostprijs van 2.000.- -van elk van de andere series. Attentie: op een met een gemerkt van de lagere prijzen gevallen. 009130 099034 045569 050050 055022 027024 r 038171* 067127 067127 026424 026424 (Van onze correspondent) BONN De Univeresiteit van Heidelberg is tijdelijk geslo ten nadat zich in de afgelopen weken onregelmatigheden met de studenten hebben voorgedaan. Het bevel om te sluiten kwam van het bestuur van de deelstaat Baden- Württemberg. Een cordon van 200 politie-agenten is om de universiteit gelegd om te voorkomen dat de studenten bin nendringen. In de stad stonden nog eens 800 politieagen ten paraat voor het geval moeilijkheden zouden ontstaan. De direkte reden voor de beslis sing van het staatsbestuur was om te voorkomen dat de socia listische universiteitsfederatie een teach-in zou houden in de aula van de universiteit. Op deze vergadering zou een toe- spraak gehouden worden door prof. Brückner van de Universi teit van Hannover, die uit zijn functie ontslagen is op verden king van het geven van steun aan een misdadige organisatie. De minister-president van Baden- Konijnen plaag op Texel TEXEL (ANP) Texel wordt op nieuw geteisterd door een konij- nenplaag. Toen destijds een zanddijk zeer ernstig onder mijnd was door honderden ho len, werd aan Rijkswaterstaat toestemming verleend de plaag in te perken door het uitzetten van klemmen. Deze wrede bestrijdingsmethode moest echter spoedig worden gestaakt, nadat door de Natuur bescherming ernstig was gepro testeerd. Sindsdien is het konijn ten zuiden van de Slufter op het eiland weer heer en meester. Binnen zes weken werden daar de wor tels van 150.000 jonge helmplan- ten verorberd waardoor het ver stuivingsgevaar aanzienlijk is toegenomen. Aan jachtgezel schappen is gevraagd intensief op konijnen te gaan jagen. Wlirttemberg, dr. Filbinger, christen-democraat, zei gisteren dat zijn regering de plicht had de universiteit te beschermen tegen „vernietiging door groepe ringen met een terroristische slag". Het oude stadsgedeelte, waar de faculteiten voor de kunst zijn ondergebracht, leek volgens be schrijvingen op een belegerd kamp. Ongeveer 2000 studenten trokken in een protestdemon stratie door de straten. De rector van de universiteit, prof. Ebert, was het niet eens met de beslissing om de univer siteit te sluiten, hoewel hij zei dat hij geen toestemming gege ven zou hebben voor het houden van de teach-in. De studentenorganisatie heeft op geroepen tot een algemene sta king. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tweede Ka mervoorzitter Van Thiel heeft zichzelf gisteren let terlijk het parlement uitge luid. Voor het eerst in zijn bijna tienjarig kamervoor zitterschap greep „mr. Frans Joseph" naar de grote bel op zijn tafel die hij nooit heeft hoeven ge bruiken, maar die hij nu liet klinken ten teken van zijn definitief vertrek. Vanaf vandaag zal de stoel van deze markante Bra bantse KVP-er worden in genomen door de Friese PvdA-er Anne Vondeling. Een middag lang is in aanwezig heid van bijna het voltallige ka binet een lange stroom lofprij zingen over het hoofd van de scheidende Kamervoorzitter uit- gestort. Maar eerst was het Van Thiel zelf die afscheidswoorden richtte tot 40 overige kamerle den die vandaag in de eerste vergadering van de nieuwe Tweede Kamer niet terugkeren. Veertien van hen vertrekken uit eigen beweging, 26 anderen gaan gedwongen door de stem busuitslag heen. Vorig jaar ver dwenen er na de verkiezingen 53 leden (een deel keerde na de kabinetsformatie terug), zodat de Tweede Kamer wel aan het „doorstromen" is. Van de 150 Kamerleden uit 1963 zijn er nog 11 over. Van hen verliet gisteren ook de bekende CHU-er Hendrik Kik kert, lid sinds 1946. na 9705 da gen de Kamer. Hij ontving uit handen van mr. Van Thiel de versierselen behorende bij zijn benoeming tot Commandeur in de orde van Oranje Nassau. De hele Kamer schonk hem, op PSP en CPN na, een hartelijk applaus. Ook mr. Van Thiel ging met nieu we lauweren heen. Premier Biesheuvel maakte in een speech zijn benoeming tot Com mandeur in de orde van de Ne derlandse Leeuw bekend en hing hem de versierselen daar van om. Ondervoorzitter Vonde ling hield een feestrede en depo neerde fraaie geschenken op het bureau van mr. Van Thiel. Een daarvan was een als „motie van vertrpuwen en bewonde ring" bedoelde doos met daarin kaartjes met namen en opmer kingen van zo'n 725 oud-colle ga's en medewerkers in de ruimste zin uit de parlementaire en ministeriële loopbaan van mr. Van Thiel. De heer Vondeling droeg ook een fraai geschilderd portret van mr. Van Thiel aan, waarvan als novum een foto in het officiële verslag van de vergadering (de zgn. ..Handelingen") zal worden opgenomen. De heer Vondeling karakteriseer de mr. Van Thiel als een onpar tijdig, objectief en rechtvaardig Kamervoorzitter. „Kamerleden zijn immers niet gelijk en u probeerde zoveel mogelijk ieder het zijne te geven". De heer Vondeling prees mr. Van Thiel ook om zijn uithoudingsvermo gen en onbeperkte toewijding, om zijn soepelheid en zijn gulle en milde humor. „Uw gezag werd niet ontleend aan jacquet, ambtsketen, hamer of bel. De gele kaart hebt u hoogst zelden te voorschijn gehaald, de rode nooit". Olielek geen gevaar voor Nederland (Van een onzer verslaggevers) GRONAU „Er bestaat beslist geen gevaar voor Nederland", deze stellige verklaring gaf gis teren de woordvoerder van de Nord West Olleitung, de heer E. Holzhausen uit, nadat vlak bij de Nederlandse grens, ten oos ten van Gronau. een oliepijplei ding was gebroken De golven olie spoelden over het platform van het olies'ttion en doordrenkten de aangrenzende landerijen. Het bevestigen van de versierselen behorende bij de nieuw benoemde Commandeur in de orde van Oranje Nassau, Hendrik Kikkert, was een van de laatste daden van mr. Van Thiel als Kamervoorzitter Kikkert nam afscheid als Kamerlid voor de CHU. (ADVERTENTIE) (van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De kans is groot dat nog voor het eind van het jaar „sportuitlaten" onder au to's in ons tand taboe zullen zijn. Dit vanwege de geluidsoverlast. De uitspraak in een proefproces op 20 december zal hierbij van beslissende bete kenis zijn. Het proces is uitgelokt door de Rotter damse inspecteur van Verkeerspolitie P. Teleman en een journalist, welke laatste zich als „proefko nijn" beschikbaar stelde. Volgt de uitspraak de eis van de officier van justi tie bij de Rotterdamse rechtbank. Mr. Meeter, dan kan het Nederlandse politieapparaat extreme geluidsoverlast door auto's eenvoudig en effectief bestrijden. De officier vroeg gisteren bevestiging van het vonnis van de Rotterdamse kantonrech ter, die de journalist op 30 augustus had veroor deeld tot een boete van elf gulden. De journalist was op 22 juni aangehouden, nadat hij een van zijn drie knaldempers had vervangen door een uitlaatpijp. De meetapparatuur consta teerde dat de uuto 95 in. plaats van de maximaal 83 toegestane decibellen geluid produceerde. Het probleem voor de politie bij de bestrijding van dergelijke geluidsoverlast tot nu toe is, dat de vorig jaar oktober uitgevaardigde voorschriften te Ingewikkeld zijn. De politie wil ul guun bekeu ren als een auto op het gehoor teveel lawaui maakt of een afwijkende uitlaat is gemonteerd. Als de politie hèt proefproces wint. dan kan de bestrijding op deze wijze geschieden. Bij twijfel kan de meetapparatuur uitkomst bieden. Volgens de politie lopen voertuigen met een door de fabriek aangebrachte uitlaat geen gevaar voor bekeuringen. Het gaat alleen om de uitlaten, die afwijken van het gebruikelijke type. In alle ande re gevallen moet de uitlaat gewoon worden ver nieuwd. Het scheidende PvdA-Kamerlid mevrouw Gerda Rrautigam ont ving een bloemstukje. In tien maanden Nederlanders dronken 700 min liter bier AMSTERDAM (ANP) - In ons land Is de eerste tien maanden van 1972 7.099.380 hl bier omge zet of bijna 7 procent meer dan in dezelfde periode van vorig jaar, zo blijkt uit cijfers van het Produktschap voor Bier. De stijging was echter minder groot dan in 1971 toen het ver bruik met 10,3 procent omhoog ging. Het Produktschap noemt hei waarschijnlijk, dat het slechte weer in de afgelopen zo mer en de teruglopende con junctuur een minder gunstige invloed op het bierverbruik heeft gehad. Bahama's snel onafhankelijk LONDEN (AP) Het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft plannen gemaakt om de Bahamacilanden tegen de ko mende zomer de onafhankelijk heid te schenken. Hierover zal te Londen op 12 december een conferentie beginnen. De eilanden die liggen in de Ca- ralbische zee werden in 1492 door Columbus ontdekt. De eer ste Britten vestigden zich er in 1649 en in 1729 werden de eilun- den een Britse kolonie. Sinds 1969 genieten zij zelfbestuut en het onafhankelijk worden if dus geen probleem. De Bahama's worden gevormd door 30 eilanden die bewoond, en nog een groter aantal dat on bewoond is. Volgens de laatst! telling bedraagt het totale aan tul inwoners 168.838 Een grooj deel van de inkomsten komt u» het toerisme.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7