Architectuur-werkgroep wil Koudekerks hart vernieuwen Zuidhoek in de clinch met raadslid Van Ruiten Alternatief plan voor aangepaste uitbreidingen boven oude dorpskern rijn- en veenstreek „HIJ HEEFT ONS BEDONDERD" -< Kerstconcerten in W illibrordnskerk OOK Wat u moet weten - PAGINA 5 DONDERDAG 7 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT Hazerswoudse toneelclub treedt voor het eerst sinds jaren weer op HAZERSWOUDE De toneel vereniging „Ontwikkeling en Vreugd" uit Hazerswoude-dorp wordt op zaterdag 16 december uit de ijskast gehaald. Op die datum brengt deze vereniging, die jaren lang in „bevroren" toestand een verder leven leid de, vanaf 20.00 uur het blijspel „De avond van de zevende juli" over de voetlichten van de Büh ne van het Michelshuis. Op za terdag 23 december geeft de vereniging een reprise van dit stuk. De laatste jaren bracht de plaat selijke afdeling van de KPJ- re gelmatig toneel in Hazerswou de-dorp. Gebrek aan actieve be langstelling in eigen (KPJ-) kring, maar een overvloed aan passieve interesse onder de Ha zerswoudse bevolking deed „Ontwikkeling en Vreugd" tot leven komen. In het verleden had deze vereniging in de ama teurtoneelwereld een naam op te houden. Dus waarom zouden we dat nu ook niet doen? aldus de Hazerswoudse tonelisten. Zij moeten overigens op 16 decem ber opboksen tegen tv-Mies Bouwmans „Eén van de acht" en de week ernd tegen tv-Be- rend Bou'dewijns Kwis. Op de Zuidhoek zijn de eerste palen al de grond in gegaan ROELOFARENDSVEEN De bewoners van de Zuidhoek in Roelofarendsveen hebben VGA- raadslid P. v. Ruiten niet erg hoog staan. „Hij heeft ons be donderd", zeggen ze. Raadslid Van Ruiten bouwt momenteel op een lap grond in de Zuidhoek een aantal woningen, maar. zo zeggen de „Zuidhoekers", daar bij heeft hij zich niet gehouden aan afspraken die hij met ons over die bouw heeft gemaakt. Wat is er precies aan de hand? De heer N. Bakker: „In april heeft op het gemeentehuis een bouwplan ter inzage gelegen. Daar waren we het gedeeltelijk niet over eens. Met Van Ruiten zijn we toen rond de tafel gaan zitten. Er is een verandering aangebracht, het plan leek toen rond." Het bouwplan van Van Ruiten voorzag in de bouw van tweo bungalows en drie maal twee woningen onder één kap in hoogbouw.* De huizen waren zo danig neergezet dat niemand enige last zou ondervinden. Zoals de plannen nu echter wor den gerealiseerd betekent dit dat bijna tegen het pand van de familie Bakker wordt aange- De heer Bakker: „Er blijkt r.u een andere tekening ter inzage te hebben gelegen. Die hebben wij nooit gezien. Volgens ons is die tekening er ook nooit ge weest." Nog meer mensen in de Zuidhoek klagen over de onvoorziene bouw- uitbreiding van de heer Van Ruiten. Gerrit Huigsloot: „Ach ter mijn huisje had ik een eigen werkplaatsje gemaakt. Van Rui ten zei me dat ik dat schuurtje zou mogen laten staan. Later kwam hij me vertellen dat het gebouwtje toch tegen de grond Kwartet Irvin Rochlin in Hot House LEIDEN Op 8 december treedt op jazz-zolder Hot House, Ra penburg 24, het kwartet Irv Rochlin op. Het bestaat uit Rochlin (piano), Ferdinand Po- vel (sax), Henk Haverhofek (bas) en Erik Ineke (drums). Het concert begint om ongeveer 22 uur. Pianist Irv Rochlin werd geboren in Ohio. Reeds op tien-jarige leeftijd trad hij op als zanger voor de radio. Hij studeerde slagwerk en piano en speelde op zijn 16de jaar in de Chicago Symphony. Na zijn diensttijd hervatte hij het muziekleven bij CBS, een Amerikaanse omroep- maatschappij. Hij speelde sa men met onder andere Stan Getz, Johnny Griff-in, Zoot Sims, en Anita O'Day. Sinds het vori ge jaar woont Griffin in Am sterdam. Saxofonist Ferdinand Povel is 24 jaar. Hij is snel geklommen naar een belangrijke plaats in het Nederlandse jazz-leven. In 1964 kreeg hij, op 16-jarige leef tijd, de solistenprijs op het jazz-festival te Loosdrecht. La ter had hij veel werk voor radio en teevee en kreeg een plaats in het grote orkest van Boy Ed gar. Ook was Povel solist'in de Francis Boland-Kenny Clarke Big Band. Op het ogenblik werkt hij veel in Duitsland. U proeft het... puur zongerijpt fruit BESSENJENEVER KERSENBRANDEWIJN FRAMBOZENBRANDEWIJN ABRIKOZENBR ANDEWIJN AARDBEIENBRANDEWIJN SIN ASBRANDE WIJN Tot eind december 1972 DE KUYPER PRIJSVRAAG Fl. 25.000.- AAN PRIJZEN ALLE DE K U YPER-AR TI KEI. EN zijn voorzien van een zegeltje. Uw slijter verstrekt U graag zonder enige verplichting de kanskaart(en) die U nodig hebt. Noem duidelijk het merk DE KUYPER wanneer u drank bestelt Koudekerk a.d. Rijn „Contacten houden met het eigen beeld van Koudekerk, dat zichzelf in een vernieuwde structuur kan herkennen". Dat is de grondgedachte geweest van drie jonge leden van de werkgroep IVA, Instituut voor architectuur te Utrecht, die naast de structuurplannnen van het Instituut Stad en Landschap Zuid-Holland (afgestemd op het Streek plan Rijn en Gouwe) een alternatief plan hebben opgezet voor de toekomst van de gemeente Koudekerk a.d. Rijn. Het Kou- dekerkse lid van de werkgroep, Hendrik Rijnsburger uit Al phen (zijn collega's zijn Houshang Nadimi en Edo Pino) noemt het „een mondiaal plan. dat met de bewoners zelf iets wil opbouwen en uitgaat van het oude dorp zelf". Het struc tuurplan van de werkgroep is gisteravond aan het gemeente bestuur van Koudekerk gepresenteerd en toegelicht. In grote trekken vindt de werkgroep, dat de naoorlog se uitleg naar het oosten (Oost 1, 2 en 3) tot een einde moet zijn gekomen. Het Streekplan Rijn en Gouwe 1967 gaat er van uit, dat ver stedelijking langs de Oude Rijn moet worden voorko men en ook het gemeentebe stuur is van mening, dat de gemeente ten aanzien van de overloop van stedelijke ag glomeratie in de omgeving geen taak heeft. De huidige ontwikkeling van Koudekerk, aldus de drie architectuurs studenten, die met het „pro ject" Koudekerk een studie hebben afgerond, drijft naar een te snelle groei van de bevolking. Het gewenste aan tal wordt op 5000 in 1980 ge steld. Als het groeitempo doorgaat zoals het sinds de zestiger jaren is ingezet, zal dit aantal veel vroeger zijn bereikt. De oostelijke dorpsuitleg (en dat vindt de werkgroep het zwaarst wegende argument voor hun plan) brengt de oude dorpskern in gevaar, doordat deze dan dreigt af te sterven. Een duidelijk voor beeld levert hierbij het oude Leiderdorp, dat door de nieu we uitbreidingen geen enkele functie meer heeft. „Door de uitbreiding van Stad en Landschap zal er een aan slag worden gedaan od de indentitiet van Koudekerk. Helemaal funest zou zijn het bouwen ten noorden van de Lagewaard, die behouden moet blijven omdat daar het „gezicht" van Koudekerk zo duidelijk herkenbaar in is. Tientallen boeren zullen moeten worden uitgekocht en er zal een nieuwe landbouw- weg moeten worden aange legd. Hierdoor zal de infra structuur zeer kostbaar gaan worden". Kortweg geformuleerd komt het zeer aanspreekbare pro gram van de werkgroep hierop neer, dat liet dorps- hart geactiveerd moet wor den, met daaromheen een gerichte bebouwing. Uitbrei ding van het huidige woning bestand zal moeten plaats vinden in fasen van ca. 80 woningen per jaar. Bij het vernieuwen van het oude dorpshart zullen waardevolle dingen gehandhaafd en toe gevoegd dienen te worden en open ruimtes ingevuld. Voorts gaat het om het ver bouwen van grote gebouwen, waaraan de eigenlijke func tie is onttrokken, en het toe kennen van een nieuwe func tie. Belangrijk acht de werk groep het voldoen aan de wensen van de gemeenschap Koudekerk. Na een onderzoek, dat zich be paalde tot gesprekken met en studies van betrokken boeren-, middenstands- en verenigingsleven, met Prov. Waterstaat, gemeentebestuur en bewoners van Koudekerk, heeft het IVA-trio het gebied ten noorden van de Dorps straat tussen de kerk en het „torentje" het meest ge schikt geacht voor een ver dere uitbreiding van de ge meenschap Koudekerk. Hier toe zal slechts van één der boeren het land moeten wor den onteigend. Het open landschap wordt het minst aangetast, de scholen komen centraal te liggen en de hui dige bewoners zullen hun contacten met het polder landschap blijven behouden. In de dorpsuitleg van dit mo ment gaat men steeds verder van de monumentele, sfeerrij- ke dorpskern af bouwen, in- tegenstelling tot de gegroeide praktijk om zo mogelijk een oude kern als basis van een gedachte uitbreiding te laten dienen. Bovendien, zo stelt de werk groep, worden door steeds meer naar het oosten te bou wen de aanvoerlijnen langer en wordt het woonklimaat er niet gunstiger op doordat de woningbouw onder de rook van de Alphense industrie gerealiseerd wordt; waarbij komt, dat de Alphense indus trie zich steeds meer naar het westen uitbreidt. Er zal een nieuwe brug moe ten komen, De huidige kan niet meer functioneel dienen en is erg zwak, te smal en gelegen in een ingesnoerde bocht van de Rijn. De nieu we brug zou centraal gepro jecteerd moeten worden tus sen het te vernieuwen dorps- hart en het dorp-oost. De Rijn zal meer betrokken moeten worden met het straatbeeld-straatverkeer. Ter plaatse van de gesloopte brug kan naar wens van de caféhouder een Rijn terras worden aangelegd in open verbinding met de Dorpsstraat en met omloop op de oever van de Oude Rijn tot aan de poort van de keramiekwerker Piet Franc ken. Het karkater van de omloop kan worden bepaald door het aanbrengen van vis- banken en aanlegsteigers. Verder wordt hier gedacht aan kiosken, verkoopplaat sen, die door de winkeliers worden beheerd. De oude smederij van Van Heijningen ziet de werkgroep in een nieuwe functie van museum en als hoeksteen voor de nieuwe kernuitbrei ding. De boerderij van de fa- Hendrik Rijnsburger, Houshang Nadimi en Edo Pino bij het mondiale plan" voor Koudekerk milie Van der Berg (een apart karakter in het dorps beeld) zou jeugdhuis en kin- dercrèhe kunnen worden. De verkeersvoorzieningen in de nieuwe uitbreiding bestaat in hoofdzaak uit een weg die schermen tegen zijn autori tair gedrag. De werkgroep streeft naar een gemengde bewoning van buurtjes, zodat b.v. bejaar den niet allemaal „bij elkaar worden gezet". Op die ma- vertikaal, indeling en schake ling zodat men voor elk type een keus kan maken. Bij de 3306 mensen die deelne men aan het verenigingsle ven bestaat (na ondervra ging) behoefte aan 2 voetbal- aansluit op Dorpsstraat en Kerklaan en tevens een nieu we oeververbinding geeft. Deze zal zo gemaakt dienen te worden, dat de automobi list zich zal aanpassen aan de plaatselijke fragmenten. Het aanbrengen van muur tjes, bomen, verwijdingen enz. moet de automobilist be nier wordt het mogelijk, dat mensen uit ve/schillende in komensgroepen in aan el kaar grenzende woningen wonen. Voor deze woningen zijn 4 types ontworpen, gesi tueerd rond gesloten „er ven". De 4 types variëren, uitgaande van minimaal wo nen, in grootte, horizontaal, belden, een ijsbaan. 50 m. zwembad, gymnastieklokaal en een basketballveld. De 679 in Koudekerk woonachti ge katholieken wensen een kerkelfjk centrum nabij het tussengebied Huzerswoude- Koudekerk. Verder bestaat bij het verenigingsleven be hoefte aan een centrum dat meervoudig is in ruimtege bruik en toegankelijk moet zijn voor kinderen, bejaur- den, minder-validen, invali den en ex* dieren. Het plein bij de oude kerk zal ruimte moeten gaan bieden aan spe lende kinderen, openluchtuit voeringen en het houden van fokveedagen. Het „park" rond de oude slotgracht van het voormalige kasteel Groot Poelgeest zou voor ledereen opengezet kunnen worden, met daarin looppaden tot in het bestaande winkelgebied. In verband met de verbreding van de Hondsdijk kan men. volgens de werkgroep, beter in overweging nemen, het in- dustrieverkeer uit te sluiten van deelneming. Hetzelfde geldt voor de Hoogewaard (trottoirs met wandelende moeders en spelende kinde ren alsmede geveltuintjes. Dit element zou verdwijnen bij een eventuele verbreding. „Men zou het transportbe drijf Van der Meden moeten laten verhuizen. De op brengst van de vrijgekomen grond zou dan weer een aan vulling kunnen zijn van de verhuiskosten en het totale budget", aldus de werk groep, die hoopt met haar discussieplan de nodige stof te hebben bijgedragen om te kunnen komen tot een opti maal woonmilieu in Koude kerk. werking wordt verleend door Caroline van Hemert. Dit kerst concert staat onder auspiciën OEGSTGEEST Twee grote mu zikale manifestaties in verband met de Kerstviering staan op het programma. Donderdag 14 december concerteert de Mari nierskapel o.l.v. majoor-direc- Eveneens in de R.-k. Willibrordus- teur J. Laro in de R.-k. Willi- kerk is de gezamenlijke uitvoe- brorduskerk. Solistische mede- ring van de Oegstgeester kerk koren op 20 december. Aan dit concert, dat in de plaats komt van de kerstzang, die vele jaren in de garage van Kamsteeg werd gehouden, wordt deelgeno men door de volgende koren: de Schola Cantorum o.I.v. Ad Hoogenboom, de Willibrord-can- torij van de Herv. gemeente o.I.v. Egbert van Goor, het R.-k. Dameskooor o.I.v. Maria Dan- kelman, het Gereformeerd kerk koor en jongenskoor o.I.v. B. Tobé. Een ensemble van plaat selijke instrumentalisten ver leent medewerking. Ineke Rull- mann declameert en spreekt verbindende teksten. Bromfietsen- dieven aangehouden RI'PWETF.RING De.Rijkspo litie van Rijpwctering heeft gis teren een viertal jongens aange houden. die zich het laatste half jaar herhaaldelijk schuldig heb ben gemaakt aan het stelen van bromfietsen. De jongens, van 15 tot 17 jaar en afkomstig uit de gemeente Alkemade. sloopten de bromfietsen, gooiden de fra mes in het water en verkochten de motor en overige onderdelen. KOUDEKERK A/D RIJN Op maandag 11 december wordt door mevrouw Van Hamersveld een bezoekje ge bracht aan de gemeente. Zij is een inwoonster van Arte sla, een plaatsje in Califor nia U.S.A., met welke plaats Koudekerk vriendschappelij ke betrekkingen heeft aange knoopt. Zij zal op het ge meentehuis ontvangen wor den en de groeten van het gemeentebestuur van Artesia overbrengen. ROELOFARENDSVEEN - Op dinsdag a.s. komt de Sec tie jongeren kring De Meer landen van de L.T.B. voor een vergadering bijeen in het dorpshuis „De Alke burcht" te Roelofarendsveen. Aanvang 20.00 uur, De heer W. Zeestraten van de Econo misch Sociale Voorlichtings dienst van de L.T.B. zal een inleiding houden over de ver- mogings vorming op korte termijn voor de jonge onder nemers. moest. Er was zogenaamd een verkeerde berekening gemaakl door iemand van de gemeente. Ik ben toen maar gaan slopen. Ik wilde geen ruzie." Gerrit Huigsloot komt voor nog een groot probleem te zitten. De huizen die vlak tegen zijn wo ning worden aangebouwd ligger beduidend hoger. Daardoor zal er een soort van loopgraaf lot stand komen waardoor de fami lie Huigsloot de woning kan be reiken. „We kunnen hier niets tegen doen", zegt de heer Huigsloot, „Van Ruiten doet maar raak. Van onze mondelin ge afspraken komt niets te recht". De familie Bakker is niet van plan het erbij te laten zitten. Men heeft een advocaat in do arm genomen om een bouwstop af te dwingen. De moeilijkheden in de Zuidhoek hebben reeds in de raad van Alkemade geleidt tot felle discussies en besprekin gen achter gesloten deuren. Omdat de gehele zaak nogal ge compliceerd is heeft de raad de uiteindelijke beslissing verscho ven naar de volgende vergade ring op 18 december. Burge meester Smolders, gevraagd om zijn mening over deze gang van zaken: „De familie Bakker is wel degelijk akkoord gegaan met de tekeningen. Ze hebben het definitieve ontwerp onder ogen gehad. Bovendien is er voor de familie Bakker weinig reden tot klagen. Immers, hun huizen zul len in waarde stijgen". Politie roept getuigen op ALPHEN De Alphense politie roept getuigen op van het onge luk dat gisteren plaats had op de kruising Pr. Bernhard- laan/Willem de Zwijgerlaan waarbij twee auto's totaal ver nield werden. Het ongeluk had om ongeveer 11.15 plaats. LEIDERDORP Dc com missie beroepen en bezwaar schriften vergadert vanavond om half acht in het gemeente huis. Behandeld worden de be zwaarschriften van de heer v. d. Meer. de heer Brittyn (het laatste niet openbaar) en de brief van de heer Huigen over de voorzieningen in het Binnenhof. RIJPWETERING - In café De Vergulde Vos is er mor genavond prijsjassen ten bate van de bejaardenkas, aanvang 20.00 uur. DEN HAAG/LEIDEN - Een 36-jarige Lcldse sloper die onlangs onder invloed van sterke drank een aantal aanrijdingen veroorzaakte is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf, zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid (waarvan drie maunden voorwaardelijk) met een proeftijd van 2 Jaar. De sloper kreeg bovendien 100 gulden boete omdat hij in een auto had gereden die niet verzekerd was. KOUDEKERK A/D RIJN - Burgemeester V. d. Linden zal samen mot de comman dant van de vrijwillige brandweer dc prijzen gaan uitreiken van de wedstrijd die op de scholen gehouden is in het kader van de natio nale Brandweerdag. De uit reiking heeft plauls op de Herdorschool om 3 uur, en op de Rank om half vier. HOOGMADE Ook in Hoogmade is er een comité gevormd dat zich gaat inzet ten voor de landelijke aktie „Kom over de Brug". Maan dag worden huis-aan-huis en veloppen afgegeven, die 15 december weer worden opge haald. De aktie is bestemd voor 744 projecten van ker ken in de derde wereld, waarmee een bedrag ge moeid is van 50 miljoen gul den. ALKEMADE Morren houdt de ruilverenlging „Al kemade" weer haar maande lijkse ruilavond van postze gels, munten, suikerzakjes, etc.. Deze ruilavond wordt gehouden In hot dorpshuis „De Alkeburcht" te Roelof arendsveen, aanvang te 19.00 ROELOFARENDSVEEN - Morgenavond is men in de kantine van DOSR weer van harte welkom voor het prijs kaarten en kienen om mooie prijzen. Ook niet-leden mo gen meedoen. Aanvang 20.00 uur.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5