Zanderij in toekomst voor de woningbouw? Van Biezen jubileert tussen de heipalen Oud, Groen en Leefbaar Voorschoten SCHOENENZAK WERD DIEF NOODLOTTIG Oppositie in raad van Lisse tegen verhoging van belastingen bollen- en vlietstreek Wat u OOK moet weten PAGINA 4 DONDERDAG 7 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT SASSENHEIM Wie op het kruispunt Sas- senheim-noord afbuigt naar de snelweg zal zich ongetwijfeld steeds weer verba zen over de onafzienbare stapels rondhout en drijvende houtvlotten langs de provin ciale weg. De enorme houtstapels zijn een gedeelte van de voorraad van Van Biezen Heipalen BV, het Sassenheims be drijf dat dit jaar onder de directie van Dick van Biezen zijn 35e jaar ingaat. De Sassenheimse opslag beslaat slechts één- tiende gedeelte van de totale voorraad, wat wel bewijst dat Van Biezen in 35 jaar een erg grote is geworden. Dick van Biezen is het succes in de handel niet komen aan waaien, dat wordt wel duidelijk als we met hem praten over de periode die ligt tussen toen en nu. In 1916 werd Dick van Bie zen in Hillegom geboren. Als jongste van het tien kinderen tellende gezin had hij een tame lijk onbezorgde jeugd. Tenmin ste, tot het begin van de derti ger jaren, toen kwam er de klad in de tot dan toe goedlo pende mandenmakerij van zijn vader. De crisisjaren zetten door en vader Van Biezen zag zich genoodzaakt naar Sassen- heim te verhuizen. Zoon Dick moest geld gaan verdienen on danks het feit dat hij op school de beste was. Voor 2,50 gulden per week ging hij de bollen in. Vijf jaar hield hij het eruit tot ook zijn werkgever het niet meer kon bolwerken. Na nog enkele omzwervingen in de bol- lensector kwam Dick van Bie zen uiteindelijk terecht in de handel waaraan hij zijn hart al tijd al had verpand. Voor zijn vader ging hij manden verko pen. Jong Dick bleek zoveel verkoperstalent te hebben dat hij al snel met zijn vriend Jan Bakker voor zich zelf begon te werken. In de Molenstraat startte hij met het maken van gaasbakken. Geheel per toeval raakte Dick van Biezen na een paar jaar in de houthandel waardoor het kistenmakersbe drijfje al snel tot het verleden behoorden. DJCK VAN BIEZEN stevige vinger in Nederlandse heipalenpap Het bedrijfje werd een bedrijf en in 1947 ging men zelfs over tot de inkoop van heipalen uit het buitenland. Nu in 1972 heeft Van Biezen Heipalen BV een flinke vinger in de Nederlandse heipa lenpap. Negentig procent van de heipalen wordt verwerkt in Schijndel, de hoofdvoorraad plaats. Daar worden de palen met de tractor vervoerd. In Sas- senheim gebeurd de sortering nog steeds op de klassieke wijze t.w. in speciaal daarvoor aange legde houthavens. De meeste telt het bedrijf 74 assortimenfen palen zijn bestemd voor de wo- palen. ning- en utiliteitsbouw maar Directeur Dick van Biezen werkt maken daarnaast ook deel uit samen met zijn twee zoons wel- van beschoeiings- en riolerings- ke in 1965 als mede-vennoot in werken. Vanwege de grote ge- dienst zijn getreden. Het bedrijf schillen in de bodemgesteldheid heeft momenteel een omzet van bijna 10 miljoen. Dick Van Bie zen is het voorbeeld van een self-made man. Iemand die naast zijn drukke werkzaamhe den tevens nog tijd heeft weten te vinden om actief deel te ne men in het plaatselijke gebeu ren. Zo is hij 20 jaar bestuurslid j van de Oranjevereniging; 25 jaar bestuurslid (penningmees ter) van de Christelijke basis- J scholen; kerkvoogd de Her vormde gemeente en lid van de streekrotary. Veiling van kleinvee WARMOND De hengelsportver- eniging ,,De Leede" organiseert op vrijdag 15 december 's avonds in Het Trefpunt een ko nijnen- en pluimveeveiling. Ook zullen een aantal kanaries er parkieten geveild worden. De baten van deze avond zijn be stemd voor het jubileumfonds van „De Leede" die volgend jaar '73 zijn 25-jarig jubileum viert; aanvang 19.00 uur. VOORHOUT Leden van muziekvereniging St. Cecilia halen maandag weer oud-pa pier op in de wijk tussen Spoorlaan e n Schoonoord. Men wordt verzocht het o ud- papier te bundelen en klaar te zetten. VOORHOUT In verband met de openbare raadsverga dering wordt het spreekuur van de woonruimte-advies commissie van 12 december a.s. verplaatst naar 19 de cember a.s. tussen 20.00 en 21.00 uur. VOORHOUT De heer Th. P. C. van Oort, technisch hoofdambtenaar bij gemeen tewerken in Voorhout, is met ingang van 1 maart volgend jaar benoemd tot directeur van gemeentewerken in Sprang-Capelle. NOORDWIJK Een Noord- wijkse familie kwam dezer dagen tot ontdekking, dat tij dens een korte afwezigheid uit hun woning een geldkist met ruim vijfduizend gulden was gestolen. Aanvankelijk tastte men omtrent de dader volkomen in het duister. De zaak kreeg echter een ver rassende ontknoping, toen de politie dezelfde avond op de Nieuwe Zeeweg een 46-jarige man aantrof, die beschonken op straat lag. Het bleek een oude bekende van de Noord- wijkse recherche te zijn, die thans gesignaleerd stond, omdat hij enige tijd geleden uit de Rekkense inrichtingen was weggelopen. Wat de diefstal betreft, verklaarde hij van de prins geen kwaad te weten. De volgende mor gen bracht een jonge Noord- wijker een in een schoenen- zak verpakte geldkist aan het bureau, die hij even te voren op een terrein nabij de reinwaterkelder had gevon den. Het bleek de kist te zijn en al het geld bleek daarin nog aanwezig. De rechercheurs hadden in middels vastgesteld, dat de man uit Rekken zich in een Haagse schoenenzaak van nieuwe stappers had voor zien en dat de gevonden zak uit deze winkel afkomstig was. Toen de verdachte met deze nieuwe feiten werd ge confronteerd, bekende hij de geldkist te hebben ont vreemd. De man, die langs de geheel duistere woning kwam, had zich toegang ver schaft met een valse sleutel. Na de diefstal was hij in een café een borrel gaan drinken op de goede afloop en daar om had hij de ontvreemde geldkist zolang bij de rein waterkelder neergezet. Behalve het reeds gemelde feit, bekende de dader ook nog een aantal diefstallen, die hij vorig jaar te Noord- wijk had gepleegd, toen hij voortvluchtig was. KATWIJK Culturele werkgroep „De Oude Pastorie" is verhuisd. Het gelijknamige pand aan de Kerkstraat gaat zeer binnenkort tegen de vlakte om plaats te maken voor een gezinsvervangend tehuis. De groep heeft nieuwe ruim te gekregen in het pand Lijdweg 1, op de hoek van de Dwarsstraat, voor Katwijkers beter bekend als de voorma lige kapsalon Coorn. Op de foto de op één na volledige groep. Op de voorgrond: Petra van Dijk, pottenbakster, Bart Bavelaar, die allerlei vormen van creatieve handvaardigheid beoefent en Bas Haasnoot, maker van etsen en collages. Achter: Tekenaar en schilder Jan Noordhuis en experimenteel fotograaf Dick Hogewoning, die ook deze foto maakte. Corry van Egmond, maakster van beelden en wandkleden, ontbrak. Wederom is de groep gevestigd in een afbraakpand. Echter de „Oude Pastorie" heeft de toezegging het pand zeker voor de tijd van vijf jaar te mógen benutten. LISSE Het gemeentebestuur van Lisse wi! met de verhoging van een aantal belastingen voldoende dekkingsmiddelen binnenhalen voor 't investeringsbeleid van het komende jaar. Verhoogd zullen worden de straat- en rioolbelas ting, de reinigingsrechten en komt er tevens een heffing op centen personele belasting. De heren G. van der Berg, G. de Vos en Kalis, resp. fractievoor zitter van de KVP, VVD en het PAK, in de raad hebben zich tijdens de algemene beschou wingen op de gemeentebegro ting gekeerd tegen deze verho ging van de plaatselijke belas tingen. Volgens deze heren zijn de verhogingen te rigoureus. De gemeente zou nog genoeg reser ves hebben. Ze stelden dan ook dat de verhogingen slechts Lisse stopt subsidiëring van Militaire Tehuizen LISSE De gemeente Lisse gaat de subsidiëring van Militaire tehuizen stopzetten. B. en W. van deze gemeente vinden dat een te subsidiëren instelling di rect aanwijsbaar werkzaam moet zijn in het belang van de gemeente en haar ingezetenen. De kwestie wel of niet subsidië ren komt ter sprake op de raadsvergadering van woensdag 13 december. ten dele doorgevoerd behoeven te worden. De KVP'er Slootbeek maakte be zwaar tegen een opknapbeurt van de Achterweg waarmee een bedrag is gemoeid van 14 mille. „Zonde van het geld", aldus dit KVP-raadslid, „want in '74 krijgt deze weg toch een grote beurt". Hij toonde zich verheugd met de spoedige sloop van Huize Pius. waardoor „kraken" niet mogelijk zal zijn. Bij de behandeling van het onder wijs sprak de KVP-fractie haar waardering uit voor het beleid zoals door het gemeentebestuur wordt gevoerd. Een vraag van deze fractie was wel hoe het in de nabije toekomst moet gaan wanneer de leerplicht wordt op getrokken. „Zijn er dan in deze streek voldoende mogelijkheden om de jeugd op te vangen?" Voorzitter H. Smidt van de prot.- chr. fractie pleitte voor stimule ring van het eigen woningbezit. Hij stelde voor in plan Poelpol- der-west geen woningwetwonin gen te bouwen, maar premie koopwoningen waarvan de maandelijkse lasten beneden de huur van flatwoningen liggen. De SGP'er Nieuwenhuis keerde zich in zijn beschouwing op de begroting tegen een groot aan tal subsidies. Het bedrag dat de gemeente jaarlijks kwijt is aan subsidies, wil hij halveren. De subsidie voor de restauratie van Dever (67 mille) noemde hij bijvoorbeeld „weggegooid geld". De heer Zeeberg van D'66 tenslotte bepleitte de aan stelling van een voorlichtings ambtenaar. VOORSCHOTEN De Stichting Oud, Groen en Leefbaar Voor schoten heeft een viertal brie ven gezonden naar het Voor- schotense college van B. en W. betreffende de aanvraag van de heer C. J. te Mey om vergun ning voor de verbouwing en uit breiding van het pand Voor straat 24. De gehele Voorstraat valt onder het zgn. „beschermd dorpsge zicht". De stichting heeft be zwaren ingediend tegen de bouwplannen. B. en W. zetten de raad uiteen dat de Stichting ten onrechte bezwaren heeft te gen de voorgenomen bebouwing, ook de Staatssecretaris van C.M.R. heeft geen bezwaar te gen de voorgenomen bebouwing. B. en W. zijn voornemens op korte termijn een verklaring"? van geen bezwaar bij Gedepu- I teerde Staten aan te vragen, de commissie voor openbare wer- ken heeft zich eveneens met het bouwplan en de handelwijze van I B. en W kunnen verenigen. B. I en W. betreuren het wel dat de heer C. J. te Mey reeds een aanvang gemaakt heeft met de verbouwingswerkzaamheden zon- j der daartoe vergunning te heb ben verkregen. Deze zaak komt in de raad van volgende week vrijdagavond aan de orde. De raad moet dan ook een beslissing nemen over het ontvverp-bouwplan Voorscho ten, dat is ontwikkeld door de Stichting Recreatiebad Voor schoten. Gerekend wordt op een jaarlijks nadelig saldo op de exploitatie van f 290.000,-. De raad wordt verzocht de voor de bouw beno digde grond te verkopen aan de Stichting en een garantie te ver lenen tot maximaal 4.840.000.- ten behoeve van de bouw van het zwembad. Alle commissie leden van advies en bijstand gaan akkoord met het voorstel. De agenda vermeldt verder voor stellen van b. en w. tot wijzi ging van de hondenbelastingver ordening 1972 en de legesveror- dening 1972; tot subsidiëring avondscholen voor mavo en de Stichting Leidse Avond-HBS; in zake de huisvesting van de Leif Ericsongroep; tot het beschik baar stellen van een richtkrediet voor de bouw van een kleuter school in de wijk Noord-Hof land; inzake de bouw van een zwembad; tot het verlenen van recht van opstal aan de voetbal ver. SVLV; inzake de woning bouw in het complex Noord-Hof land; tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het treffen van voorzieningen in de aula van de Algemene Begraafplaats „Rosenburgh"; tot het beschik baar stellen van een aanvullend krediet voor het stichten van een onderkomen in Noord-Hof land ten behoeve van de beplan- tingsdienst en de reinigings dienst; tot vaststelling van het bestemmingsplan „Adegeest- Recreatiebad". KATWIJK De toekomst van „De Zanderij" geeft de gecom bineerde christelijke partijen van Katwijk, de CCP, reden tot bezorgdheid. Er hangt een zwa re bui boven De Zanderij, aldus drs. Van Raalte, gisteravond tij dens een hearing van de CCP. De dreigende bui is het plan van B. en W. om De Zanderij te gaan bebouwen zoals Rijnsoever en de Schutterswei zijn be bouwd. Als men niet aan de Zan derij begint of als er in gewes telijk verband geen oplossing gevonden wordt voor „het over schot" van de Katwijkse bevol king, zijn er in Katwijk geen an dere bouwplaatsen meer voor handen. De Zanderij, zo meende men. zal overigens al zwaar worden aan getast door de aanleg van de zgn. Westerbaan, die een direc te verbinding met Zee zal vor men. De provinciale weg komt dan westelijker te liggen en gro te gebieden moeten worden op geofferd voor aansluitende ver bindingswegen. Het door de CVP opgestelde bouwplan voor de Schutterswei is door B. en W. voorlopig in de ijskast gedeponeerd omdat men alle aandacht wil concentreren op de grondverwerving. Enkele stukken zullen via een procedu re worden verworven. Als ech ter in 1973 .het bouwrijpmaken begint waarop men hoopt zal het CCP-bebouwingsplan weer op tafel komen. DEN HAAG/KATWIJK Een 41-jarige tuinder uit Katwijk is gisteren voor de Haagse rechtbank veroor deeld tot acht dagen gevan genisstraf, zes maanden in trekking van het rijbewijs (waarvan drie maanden voorwaardelijk) met een proeftijd van 2 jaar. De tuin der was onlangs in beschon ken toestand achter het stuur van zijn vrachtwagen gekropen en had op de bou levard in zijn woonplaats en kele wagens geramd. Groepsleider stal van collega's De Noordwijkse recherche heeft een 20-jarige groepsleider gear resteerd, die ten nadele van een vroegere collega een twintigtal giro-betaalkaarten had gestolen en bovendien nog drie bankbil-. jetten van 25 ontvreemdde van een meisje met wie hij in het zelfde ziekenhuis had gewerkt. De jongeman, afkomstig uit Am sterdam, was in dit ziekenhuis ontslagen en zwierf nadien zon der vaste verblijfplaats rond. Bij zijn arrestatie werden de gestolen bankbiljetten in een van zijn laarzen teruggevonden. Bij onderzoek bleek, dat hij de betaalkaarten had ondertekend met de naam van de bestolene en ze daarna had gebruikt om verteringen te betalen in café's te Noordwijkerhout en Amster dam. Ook kocht hij een pistool en patronen. De rijkspolitie te Noordwijkerhout maakte pro ces-verbaal tegen hem op we gens verboden wapenbezit. De groepsleider, die zich eerder te Amsterdam aan een dergelijk feit schuldig maakte, is voor de officier van justitie geleid. Bloembollen expositie in Hillegom HILLEGOM In sporthal Tres long wordt van 20 tot 23 decem ber een bloembollententoonstel ling gehouden. Getoond wordèn de brociprodukten van tuinen uit de Bollenstreek. Een LEIDEN De Leidse Studenten Muziek Vereniging Sempre Crescendo" gaf gisteravond in de aula van het Rijnlands Lyceum het traditionele burgerijconcert. Uitgevoerd werd onder meer het experimentele werk „Zoo, Buddingh! Zoo" van Herman Strategier, i aspect van dit jaar lijks terugkerende evenement zijn de stands waarin de ontwik kelingen van het bloembollenon- derzoek worden gedemon streerd. Ook zal er worden ge toond op welke manieren men plantenziekten kan bestrijden. De toegangsprijs van deze ten toonstelling is 2,50 p.p. (kinde ren 1,-). Voor groepen van minstens 20 personen wordt een korting van 20% gegeven.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4