Drie bedrijven kopen grond in Grote Polder Nota Openbaar Vervoer: begin van beinvloeding Leidse pater Piet van der Westen uit Oeganda gezet Meer overleg nodig tussen industrie en politiek Den Haag Sociale functie bussen in regio Leiden miskend KYP wil verordening parkeerexcessen Industrieschap komt op gang Dr. Hoogendijk in Leiden: PAGINA 3 DONDERDAG 7 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN .,Op verzoek van ver schillende zijden" heeft het ge meentebestuur van Leiden gis teravond een informatieve bij eenkomst gewijd aan de Nota Openbaar Vervoer, die onlangs het licht zag. Ir. E. W. Sauren. hoofd van de afdeling verkeers zaken van de Dienst Gemeente werken, gaf de genodigden gemeenteraadsleden van Leiden en buurgemeenten en van de Adviesraad voor de Binnenstad een toelichting op de nota. Hij legde de nadruk op de twee uitgangspunten: de recente nota beklemtoont de verkeerstechni sche functie van het openbaar vervoer en bovendien moet de overheid niet alleen subsidie-ge- ver zijn maar ook opdrachtge ver worden. Wil men het open baar vervoer aantrekkelijker maken, dan moet de frequentie opgevoerd worden. Onderzoek heeft uitgewezen, dat de hoofd attractie van het openbaar ver voer ligt in de Leidse binnen stad en het stationskwartier. Om een vloeiende afwikkeling van het openbaar vervoer mogelijk te maken, moet de gemeente in vesteringen maken in busbanen en wegennet. Om tegemoet te komen aan de wensen van de passagiers, zal de overheid gemeente maar ook provincie en rijk opdraaien voor het exploitatietekort. Het plan dat in de nota is vervat, is volgens de heer Sauren gegeven de krappe financiële positie de meest ideale koppeling van ex terne aan interne vervoerslij- Een vraag blijft of de passagier beter gediend is met minder halteplaatsen en hoger snelheid dan wel met meer haltes en een langduriger rit. Onderzoek heeft aangetoond dat de passagier kiest voor sneller rijden en dat minder haltes, dus verder lo pen, aantrekkelijker voor hem is dan lang wachten aan een halte. Of, zoals de heer Kret het uitdrukte: „Veel haltes zijn aan trekkelijk voor de mensen, die nog niet in de bus zitten. Maar als ze er eenmaal in zitten, is elke halte meer een oponthoud om bij het doel te komen". Opmerkelijk was dat de genodig den degenen geweest moeten zijn, op wier verzoek de avond was belegd maar dat zij zich in hooMzaak zorgen maakten om een halte meer of minder: het zien van een grote lijn blijkt in Leiden nog altijd moeilijk. De enige vragen ter zake kwamen van de heer M. van Aken, die zei vooruit te lopen op vra gen, die hij nog in de betreffen de gemeenteraadsvergadering zal stellen. Hij raakte een kern met de opmerking dat „het nare aan dit rapport is, dat de sociale functie van het Open baar Vervoer ondergeschikt is gemaakt aan de verkeerstechni sche". Bovendien stelde het hem teleur, dat er geen aan dacht besteed was aan de inter- wijkse verbindingen en voorts bevreemde het hem, dat voor de afstand van huis naar halte een gemiddelde van 750 meter wordt aangehouden het gaat toch om het aantrekkelijk ma ken van het openbaar vervoer voor de niet-autobezitter ter wijl aangenomen wordt dat de autobezitter niet verder dan 300 meter wil lopen. Dat laatste bleek volgens de uitleg van de heer Sauren een rekenfout. Dat er geen ringlijn was geprojec teerd die de wijken onderling verbindt, is te wijten aan de krappe financiën en eigenlijk om dezelfde reden, gaat de nota niet uit van de sociale functie van het openbaar vervoer. Mede daarom vroeg het raads lid Hoeven of alle mogelijkhe den van het „opstapbusje" wel voldoende zijn onderzocht. „Binnenstadsopposant" W. van Rooyen meende overigens mèt Van Aken, die geïnfor meerd had, waarom het lokale Leidse Openbaar vervoer in de nota zo sterk regio-gebonden is dat interlocaal openbaar ver voer, aangevuld met een klein aantal lokale lijnen waarschijn lijk aanmerkelijk goedkoper zou zijn dan het lijnen-sche- ma in de nota. De heer Kret zegde toe: „Dit is een nota openbaar vervoer op korte termijn. Ze geldt de regio en niet het gewest en is boven dien gebonden aan de beperkte financiën. Maar er komt méér materiaal los. Bijvoorbeeld over het gebruik van de particuliere auto. We zijn nu nog maar bezig met de beïnvloeding. LEIDEN Het nieuwe district-hoofdkantoor van de Leidse spaarbank aan de Doezastraat (zie foto) zal dinsdag a.s. worden geopend. Het hoofdkantoor is thans nog gevestigd aan de Oude Rijn. Dit gebouw zal bij de spaarbank in gebruik blijven. ZOETER WOUD E Het parkeren van vrachtauto's dat in vele ge meenten problemen geeft is ook in de Zoeterwoudse gemeente raad meermalen aan de orde geweest. Het nemen van maat regelen bleek echter niet een voudig. Daar gaat mogelijk nu verandering in komen. Bij de algemene beschouwingen heeft K.V.P.-vertegenwoordiger J. S. Broekhuis het ontwerp inge diend van een „Verordening houdende regels ter bestrijding van parkeerexcessen". Deze bevat een vijftiental artike len. Artikel 2 luidt: „Het is een ieder, die er zijn bedrijf of ne- venbedrijf dan wel een gewoon te van maakt voertuigen te stal len, te herstellen, te verhuren of te verhandelen, verboden drie of meer voertuigen waarvan re delijkerwijs is aan te nemen, dat zij hem toebehoren of toe vertrouwd zijn bij elkaar op de weg te parkeren" Zeer belangrijk is artikel 4: 1. Het is de eigenaar of houder van voertuigen met een lengte van meer dan 6 meter en een breedte van meer dan 2.05 me ter verboden deze op de weg te parkeren, elders dan op de daartoe door B. en W. aangewe zen parkeergelegenheid. Dit na dat het college bij aangetekend schrijven heeft medegedeeld, dat het het parkeren van derge lijke voertuigen op de weg met het oog op de verdeling van de beschikbare parkeerruimte bui tensporig acht. 2. Dit verbod geldt niet van maandag t/m vrijdag, dagelijks van 8 tot 18 uur. Als parkeermogeiijkheden voor dergelijke voertuigen ziet de heer Broekhuis het gebied van de Keerweer en een terrein in het industriegebied „Grote Pol der". Voorts zijn er artikelen over het parkeren waardoor tussen zons opgang en zonsondergang het uitzicht van bewoners op hin derlijke wijze wordt belemmerd, van voertuigen met stankver- spreidende stoffen en gevaar lijke stoffen. Andere artikelen handelen over het parkeren van voertuigen met commerciële reclame en van kampeerwagens en caravans. LEIDEN Wie gedacht had, dat het na 5 december rustig zou worden in de verschillende Leidse waren huizen, heeft het volkomen mis. De goedheiligman had zijn hielen nog niet gelicht of ontevredenen" en ruiters" bevolkten gisteren de winkelbedrijven alweer, waar de mensen achter de informatiestands nog een venijnig naproefje kregen van het o zo sterk inflatie in de hand werkende heerlijke avondje. ZOETERWOUDE Behoudens toestemming van de gemeente raad van Zoeterwoude, welke om milieuhygiënische redenen het laatste woord heeft, zullen drie bedrijven binnenkort grond kunnen kopen van het industrie schap De Grote Polder. Het gaat om de volgende bedrijven: Electrotechnisch Bureau Lintsen te Zoeterwoude, NV Codan te Oegstgeest, groothandel en im porteur van Deer.se meubelen, en de Leidse Lascentrale, fa- Lintsen heeft een aanvraag ge daan voor 800 m2, NV Codan voor 5000 m2 en de Lascentrale voor 1000 m2. Alle aanvragen zijn de selectiecommissie gepas seerd en met positief advies doorgestuurd aan de Raad van Bestuur van het Industrieschap. De voorzitter van het Industrie schap, de Leidse wethouder van Economische zaken J. Lijten. kon gistermiddag tijdens de ver gadering van de Raad van Be stuur blijk geven van een rede lijk optimisme, dat er na vele jaren nu toch schot gaat komen in het industrieschap. Hij liet ook weten, dat er nog enkele gegadigden" op het vinketouw zitten", een zelfs voor 10 ha. In besloten zitting deed hij over die gegadigden nadere medede lingen. De Raad van Bestuur Ontleende aan die mededelingen ook de motivering om niet in te Geen gehoor voor motie Zoeterwoude LEIDEN „Wij weten, hoe cor rupt dat land is en hoe er wordt gemoord. Als missionarissen weten wij nu eenmaal bijna al les en daar komt nog eens bij, dat president Amin de katholie ke kerk als een tegen hem ge richt machtsblok ziet. Daarom moesten wij weg uit Oeganda. Dat is toch een duidelijke zaak". Aan het woord is de bij na 47-jarige missionaris Piet van der Westen uit Leiden. Vrij dag werd hij samen met nog een vijftigtal andere geestelij ken het Afrikaanse Oeganda uit gezet. Als officiële reden werd door oud-worstelkampioen, ge neraal Amin. opgegeven: „On der de zendelingen bevinden zich een aantal huurlingen, die een aanslag op mijn leven bera- Piet van der Westen wil wel kwijt, dat hij er behoorlijk ka pot van is. De manier waarop en het tempo waarin de hele ak- tie is uitgevoerd hebben hem van zijn stuk gebracht. Na 21 jaar keiharde arbeid in de gees telijke ontginningsgebieden werd hij zonder pardon de grens over gezet. Afgelopen vrijdag hadden hij en ongeveer vijftig van zijn collega's, afkom stig uit de hele wereld, te horen gekregen, dat ze met de eerste dë beste gelegenheid het land moesten verlaten. Als dit niet gebeurde, dan zou het leger van de generaal wel een handje hel pen. Na overleg besloten de „aangemaande" zendelingen maar snel gehoor te geven aan ADVERTENTIE Pijn is te verhelpen. Met TogaL In dnordrukstrip. Handig. ggjgb Helpt, fioed. het bevel en begonnen ze de koffers te pakken. Pater Van der Westen vertelt: „Het was onvoorstelbaar. Vanaf het eer ste moment af zijn er huilende mensen aan de deur van de pastorie geweest en dat ging zo het hele weekeind door. Je werd er akelig van en het is toch al zo'n opdonder, die je te verwer ken krijgt. Er is toen nog kon- takt geweest op hoog niveau maar het baatte niet meer. We werden beschuldigd van subver sieve akt'.viteiten en daar bleef men bij. Afgelopen zondag na de hoogmis (ik kon hem zelf niet opdragen, dat was teveel geweest) hebben wij ons verza meld en zijn we naar Kampala vertrokken, naar het vliegveld". Pater Van der Westen is weer te rug in Leiden, terug bij zijn ou ders in de Waldeck Pyrmont- straat, waar hij de afgelopen dagen een enorme aanloop had Missionarissen wisten te veel van collega's en belangstellen den. Steeds weer moet hij zijn verhaal vertellen en steeds weer kan hij het maar niet be grijpen. Direkt na zijn wijding vertrok de jonge Piet van der Westen naar het verre Afrika om zich in de missie te storten. Hard werkend zwierf hij van de ene plaats naar de andere. Hij werd kapelaan en tenslotte pas toor. Op het seminarie in het bisdom Tororo gaf hij later daarbij ook les. In het najaar van 1965 werd hij pastoor van de grote parochie in Mbla (Oe- ganda's derde stad in grootte). Onder zijn leiding werd een kerk uit de grond gestampt, waarvan zelfs het ontwerp van zijn hand kwam. Alles verliep naar wens. Tot eind 1969. .Toen werden plotseling alle verblijfs vergunningen van de buitenlan ders ongeldig verklaard en werd aangeraden nieuwe aan te vragen. Dat gebeurde maar de ambtelijke molens van de jonge ontwikkelingsstaat draaiden zo langzaam en willekeurig, dat er enige ongerustheid onder de missionarissen uitbrak. Dit werd nog aangewakkerd door de anti-missie houding van de laatste regeringen. Maar de missionarissen werd verzekerd, dat ze veilig waren en dat het alleen ging om de registratie van de in het land aanwezige Aziaten. Dit bleek echter niet het geval. Volgens pater Van der Westen heeft generaal Amin altijd al een uitgesproken voor keur gehad voor de Islam en wilde hij die voorkeur ook op het volk overbrengen. Een volk, dat voor 35 procent katholiek is en dat daarnaast nog eens 25 procent protestanten herbergt. Ongeveer vijf procent is moham medaans. Voorts wilde president Amin graag een zogenaamde Afrikanisering van de kerken. Oegandezen dus op de stoelen van de buitenlandse zendelingen. Ondertussen waren de verblijfs vergunningen van Piet van der Westen en 54 van zijn lotgeno ten er nog niet door. Twee maanden geleden werd nog eens voorzichtig gevraagd aan een regeringsvertegenwoordiger hoe lang het zou duren. Dat kon niet gezegd wordpn maar „er werd aan gewerkt". Weer afwachten dus. Wachten tot afgelopen vrij dag, toen het keiharde nieuws bekend werd: ,,U kunt vertrek ken". Volgens generaal Amin waren onder de missionarissen huurlingen, die de laatste drie maanden het land waren bin nengedrongen. Een vreemde re- als hem. Hoe lang ze nog in Afri ka zullen blijven is ook voor hem niet duidelijk. „Dit is alle maal alleen nog maar het be gin", aldus de pater, die verder stellig gelooft, dat het land mcê menteel volledig naar de knop pen geholpen wordt. „In ons ge zelschap bevonden zich ook broeders en zusters van ver schillende ziekenhuizen. Krach ten, die de ziekenhuizen nog niet kunnen missen. Dat zal straks ook wel weer blijken als een van de ziekenhuizen moet worden gesloten. Het is onbe grijpelijk". „Tsja en dan te be denken, dat ik net een nieuwe auto had, waarmee ik nog geen tienduizend mijl had gereden. Maar, ik weet wel, dat zijn de belangrijkste zaken niet, dat zijn bijzaken". En dan ineens weer met hoop: „Maar ik hoop toch weer terug te kunnen gaan. De mensen willen ons tenslotte terug en dat is waar hét om gaat". LEIDEN Er moeten nieuwe re gels komen voor onze nationale huishouding, anders zal er in Nederland nooit een optimale welvaart zijn. Tot die regels hoort een duidelijke industriepo- de jongste van de vijftig uitge wezenen reeds veertien jaar in het land was. De toekomst van de 1238 nog in Oeganda aanwezige missionaris sen ziet pater Van der Westen niet zo zitten. Hij verwacht, dat hun hetzelfde lot beschoren is litiek. Die mening heeft dr. F. A. Hoogendijk gistermiddag uit gesproken tijdens de lunchbij- eenkomst van de Mij voor Nij verheid en Handel, departement Leiden. Een industriepolitiek zoals de spreker bedoelt omvat een pak ket van maatregelen ter bevor dering van de industrie, dat wordt samengesteld in geza menlijk overleg tussen industrie en regering. Maar dat overleg ontbreekt. Het uitgangspunt van dr. Hoogendijk was dan ook: "Bedrijfsleven en politiek Den Haag kennen elkaar te weinig". Uit een analyse van de recente verkiezingsuitslagen, trok hij de conclusie dat de politieke situa tie thans zeer onstabiel is.-Een afbrokkelende centrum-functie en een sterker wordende polari satie. ("Stelling nemen is mooi maar je moet ook kunnen rege ren"). In de situatie, die thans ontstaan is, moet het bedrijfsle ven meer van zich laten horen, meent de heer Hoogendijk. "Men" denkt, dat het bedrijfsle ven in Den Haag in en uit loopt. Het tegendeel is het geval: het bedrijfsleven vormt de slechtst opgebouwde pressiegroep van onze samenleving. De voorman nen van het bedrijfsleven zijn in Den Haag niet zo goed bekend als die van de vakbonden. Toch is het belangrijk dat ook het be drijfsleven zijn standpunten in Den Haag goed duidelijk kan maken. Er moet een duidelijke industrie politiek komen; het bedrijfsle ven moet niet afhankelijk zijn van incidentele steun. Desnoods moet in gezamenlijk overleg vastgesteld worden, wat moet worden afgestoten. Daarvoor is een zeker dirigisme nodig. We moeten aansturen op een veelomvattende, selectieve maar vooral kwalitatief sterke industrie. Daarvoor zijn aan zienlijke offers nodig maar ver geleken bij de „nict-rendabele" investeringen in defensie en on derwijs, zijn deze offers niet on overkomelijk. gaan op een voorstel van de NV De Vijver, de handelm.i.ii |M|,- pij, die particulier een groot deel van het induztrleschap tot ontwikkeling hoopt te brengen. De heer Roest, directeur van „de Vijver" stelde de Raad van Bestuur voor een deel van het industrierchap over te nemen. De Raad van Bestuur deed. voorts een uitspraak over een motie, die begin dit jaar (op voorstel van KVP-fractievoorzit- ter Post) in de raad van Zoeter woude was aangenomen. In de motie werd het gemeentebe stuur uitgenodigd in de Grote Polder de mogelijkheden van woningbouw te bestuderen. Voorzitter Lijten wilde in open bare vergadering en ook later, nadat de Raad van Bestuur ook in besloten zitting de motie van Zoeterwoude had besproken, wel kwijt, dat hij als bestuurder van de Grote Polder niet veel voelde voor de motie van Zoeterwoude. „Het industrieschap is er om de werkgelegenheid te bevorderen in de Leidse regio. Dat Is op deze plaats onze eerste taak." Nadat men in geheime zitting kennelijk voldoende argumenten in handen had gekregen om geen medewerking te geven aan een alternatieve bestemming, was iedereen het met het stand punt van de heer Lijten eens. Waarna de heer Zunderman, zit ting hebbend namens Leiden, de hoop uitsprak, dat de Zoeter woudse raad de motk zal in trekken. Bovendien, aldus de heer Lijten, is het zeer de vraag of het provinciaal bestuur om planologische redenen ooit toestemming zullen geven, dat een deel van het gebied een woonbestemming krijgt. Omdat de bevordering van de werkgelegenheid centraal staat met het industrieschap besloot men ook geen toeschietelijke ge baren te maken in de richting van Rijkswaterstaat, die te ken nen heeft gegeven 1 tot 2 ha te willen kopen voor opslag van materialen. Op voorstel van bestuurslid Van Rijn (Zoeterwoude) besloot de Raad, dat 5 aannemers worden uitgenodigd voor het bouwrijp maken vun het laatste gedeelte van het industriegebied achter de Hoge Rijndijk. LEIDERDORP Morgen avond wordt een kaartavond gehouden in de Scheppings- kerk in Leiderdorp. De op brengst is bestemd voor de Invalidenbond afdeling Alke made en Omstreken. Een groot aantal mooie prijzen vormt de inzet van de kaart- wedstrijden; aanvang 20.00 OEGSTGEEST De JeugdnatuurwachSars en de k clubleden van de Gerefor- «ïecrd-Hervormde Jeugdraad houden 20 december in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg een wedstrijd in het maken van kerststukjes. De stukjes zullen cadeau worden gedaan aan de bejaarden van Oegstgeest.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3