Opleving bracht amateurs zege na periode van angst Maarse talent zag geen nieuw voor kernploeg BULGAREN NIET IN BESTE VORM Budobond eist lidmaatschap voor contract Wim Ruska Manager bij Go Ahead Premie toto DONDERDAG 7 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Militairen mistten organisator LEERDAM De Nederlandse en Belgische militaire voetballers hebben gisteravond op het fraaie sportpark van Leerdam gelijk gespeeld: 1-1. Voor beide ploegen was de wedstrijd een voorbereiding op de voorronden van het toernooi om het interna tionale militaire kampioenschap dat volgend jaar wordt gehou den. De Nederlandse ploeg zal nog i heel wat aan homogeniteit moe ten winnen. De formatie van coach Jan Zwartkruis, die veel te individualistisch speelde, mistte vooral een organisator, een man, die lijn in het jonge elftal kon brengen. In de ach terhoede lukte dat nog wel eens aan de blonde Feyenoorder Wim Rijsbergen. In de voorhoe de echter totaal niet. Dat kwam in hoofdzaak doordat René van j de Kerkhoff, die zijn derde wed strijd in een tijdsbestek van 1 acht dagen speelde, faalde. In de 27e minuut nam Nederland de leiding. De opgerukte Rijs bergen werd op de rand van het strafschopgebied gevloerd, waarna Van Marwijk uit de vrije trap via de Belgische muur raak schoot: 1-0. De Bel gen probeerden terug te komen, maar werden voortdurend opge- i vangen door de hard ingrijpen de Nederlandse defensie, waarin doelman Barth erg onzeker speelde. Na de rust maakten de Belgen in de 57e minuut gelijk. Na een een-twee-combinatie tus sen Schouppe en Heylen, waar uit de laatste scoorde: 1-1. (Van onze sportredactie) DEVENTER De Deventer ere divisieclub Go Ahead Eagles gaat de organisatie professione ler aanpakken. Het bestuur heeft in nauw óverleg met de stichting betaald voetbal Deven ter besloten over te gaan tot het aanstellen van een full-time ma nager. Na de wedstrijd tegen Feyenoord zal de Deventer club in 'n aantal landelijke dagbladen en in enige voetbalweekbladen een adver tentie plaatsen, waarin sollicitan ten zullen worden opgeroepen. De nieuw te benoemen manager zal naast (fe administrateur en de technische leiding de gehele organisatie van het „voetbalbe- drijf" moeten verzorgen. Voetbalstaking in Frankrijk rbij weer voo PARIJS In Frankrijk zal zon dag weer normaal worden ge voetbald. De staking van het af gelopen weekeinde heeft het me rendeel van de voetbal-profes sionals buiten de lijnen gehou den. Slechts twee wedstrijden gingen normaal door: Rennes- Nlce en Nantes-Nlmes. De georganiseerde beroepsvoet ballers gaan praten met de clubs en hebben voorlopig hun acties opgeschort. De beroeps voetballers willen terug naar de soort contracten, zoals deze werden opgesteld in het seizoen 1971/-72. gkiër verongelukt training tijdens WENEN Arthur Gobber, een 16-jarige Oostenrijkse skiër, lid .van de nationale jeugdploeg, is gisteren overleden aan de gevol- gen van een val tijdens een training. Op de piste van het dorp Rhormoos-Untertal smakte Gobber tegen een boom. Kort daarna stierf hij. Zijn ploegge noot Anton Geiger (17) viel later op precies dezelfde plaats. Hij werd met zware verwondingen overgebracht naar een zieken huis. DEN HAAG De premie-uitlo- ting voor sporttoto's 15 en 16 had het volgende resultaat: Toto 15: De premie ten bedrage van bruto 93.364,40 is ten deel gevallen aan de houder van het formu liernummer R 4504314. Hij ont vangt nu aan prijs en premie totaal bruto 124.485,80. Toto 16: Öe premie ten bedrage van bruto 153.263,40 is ten deel gevallen 'aan de houder van het formu- 1 liernummer C 6626882. Hij ont vang. aan prijs en premie 'totaal bruto 175.158,10. Sportwereld ÖEN HAAG Het bestuur van de stichting Nederlandse draf- en rensport heeft na een nader onderzoek besloten de paarden 'Eland. Gunnar Dear en Chris- tiaan de Wet, die achteraf uitge schakeld werden in de grote prijs van Hilversum, toch voor de prijzen in aanmerking te la ten komen. BARNEVELD Prins Claus heeft gisteravond in Bameveld het sport- en recreatiecentrum Veluwehal officieel geopend. Het complex bevat een zwem bad, ir.jiructiebad, sporthal, ke gelbanen. schietbanen, toneel zaal, vergaderruimten en een restaurant. WIM RUSKA DEN HAAG Binnen zeer afzienbare tijd zullen de onderhan delingen worden geopend tussen de Budobond Nederland (BBN) en Wim Ruska ten aanzien van de aanstelling van de tweevoudige Olympische kampioen tot trainer van de nationa le judoploeg. Ruska is momenteel reeds in deze functie werk zaam, maar is nog niet door middel van en contract aan de bond verbonden. Hij krijgt betaald per gegeven training. Voornaamste punt van bespreking tijdens de bijeenkomst Ruska—BBN zullen de nevenverplichtingen van de Amster dammer zijn. Als gevolg van zijn succesvolle optreden tijdens de Olympische Spelen in MUnchen heeft Ruska een aanal aanbiedingen ge kregen om in het buitenland demonstraties te geven. Zo miste hij op 25 november de wedstrijd FrankrijkNederland in Pa rijs, omdat hij tezelfdertijd in Lyon moest zijn. Een moeilijk punt zijn de soortgelijke contacten van Ruska met groeperingen, die geen lid zijn van de Europese Judo Unie (EJU), met name België. Om de BBN ten opzichte van de overkoepelende Europese organisatie niet in moeilijkheden te brengen, zegde Ruska zijn lidmaatschap van de Nederlandse bond op. Technisch directeur Wim Luiten: ,,Wij kunnen natuurlijk niet toestaan, dat Ruska zich als bondstrainer gaat inlaten met al lerlei groeperingen. Wij willen zijn persoonlijke belangen ech ter niet negeren, dus moet er gepraat worden. Ik geloof dat Ruska volkomen te goeder trouw is maar wij hebben toch de eis gesteld, dat hij lid van de bond blijft. Wij willen Ruska graag als trainer hebben en over een contract (per 1 januari) gaan we onderhandelen". DEN BOSCH Als het Ne derlands amateurelftal vol gend jaar in het toernooi om het Europees kam pioenschap even ver komt als in 1972 (tweede), zou dat naast een voortreffelij ke prestatie een geweldige meevaller zijn. Want het is niet te verwachten, dat bondscoach Arle de Vroet uit het spelersmateriaal, dat hem momenteel ter be schikking staat een elftal van dezelfde klasse zal we ten te formeren. Kon hij twee jaar geleden be schikken over de letterlijk en fi guurlijk sterk opkomende twee ling Rene en Willy v. d. Kerk hoff, Henk Kiel, Jan den Rooyen, Gert Jan Hoek en Sies Wever, om er maar eens een paar te noemen, de huidige se lectie is armer aan talent. De Oranje-amateurs traden giste ren voor het eerst sinds lange tijd internationaal voor het voetlicht: onder de „schemer lampen" van het Bossche sta dion De Vliert tegen West Duits land. Een treffen dat met 2-1 gewonnen werd. Een uiterst verdienstelijk resultaat, dat wel. De Duitsers, derde bij de Olym pische Spelen in MUnchen, maar overigens met een nogal gewijzigd elftal, waren aanvan kelijk heel wat sterker. Een score van 1-1, zoals Nederland twee en een half jaar geleden in Meppen (West-Duitsland) be reikte, zat er geruime tijd be slist niet in. Angst Maar eei helft, toen de Duitse trainer Der- wall zijn sterke tandem Ernst en Heinz Fraser om onduidelij ke reden naar de kant had ge haald, bracht de verdiende zege. Weg was de angst van voor de rust. Snel overspelen lukte ineens wel, de dekking en het overnemen van de posities „klikten" plotse- zen. ling. Treffers van invaller Van Efl minuten voor tijd had Van der Linden en Ensinck (79e en der Linden succes. Weer met 82e minuut) waren er het ge- het hoofd gaf hij nu een vrije volg van. trap van Meertens de goede Nederland trad aan in 4-3-3 for- oplevlng in de tweede Brutaler Het Nederlands amateur-elfial van de tweede helft, was een geheel andere ploeg dan van voor de rust, hoewel slechts één speler was vervangen: Van der Linden had Van der Broek afge lost. De ploeg speelde brutaler en zag tot zijn verrassing en op luchting de Duitsers terugdein- matie, een ogenschijnlijk bange taktiek, die tegen de op het middenveld numeriek sterkere richting. Drie minuten later te kende de bewegelijke Ensinck tot veler verrassing de winnen de treffer aan. Duitsers al spoedig bitter nood- Hoe viel de wederopstanding van zakelijk bleek. AI gauw wasTiét aantal spitsen zelfs gereduceerd tot twee: Van der Broek en En sinck. De laatste verzuimde herhaaldelijk zijn directe tegetv- stander Huber af te stoppen, zo dat deze rechter vleugelverdedi ger vaak de aanstichter was van gevaarlijke acties. Door toedoen van de technisch be gaafde Krause (de Nederlandse verdediger Van Dullemen had weinig kans tegen hem) Kalb en Heinz Fraser bezorgden Ne derland een benauwd half uur. Toen de druk het hevigst was kopte Vranken een lage voorzet van Kalb bijna in eigen doel. De onvermijdelijke treffer viel evenwel pas een minuut voor rust (Van Krause), omdat de Nederland te verklaren? Arie de Vroet: „Ja, er is in de rust wel wat gezegd. We waren lui en te weinig agressief. Dat zijn dingen, die je in de hand hebt. Als je overklast wordt, kun je er weinig aandoen. Maar dat was met deze Duitsers niet zo. Ik vind, dat de ploeg zich ge weldig heeft hersteld, vooral als je in aanmerking neemt, dat ze weinig samen hebben ge speeld". NEDERLAND Spartaant; Van Duïlei Vranken <SVN>. Vi (Xerxes). Van Hal (RBCl. M< (Emmen i. Koppendraavrr (OVVO). Hoogenboom (De Hl d RL°k den (Papendrcchl). Ensinck (Heer DEN HAAG De nu al glanzende vorm waarborgt Atje Keulen-Deel stra dat ize medio januari haar laatste seizoen zo goed als zeker met een nationale titel gaat afsluiten. Dat zal dan op dezelfde Thlalfbaan moeten gebeuren, waar zij gistermorgen ongenaakbaar was tijdens de eerste wedstrijd van de nationale competitie. Een se- lectievorm, waarmee coach Gerard Maarse zich bijzonder ingeno men toonde. „Een logische zaak is het nu geworden. En het bete kent voor ons in de opbouwperiode niet al te veel wedstrijden", al dus Maarse, die na de eerste krachtmeting van de 24 rijdsters zijn ploeg in de voorste linies zag .opduiken na de 500 en 1500 meter. ,Ik ben vandaag wel tevreden, want ook onder deze omstandig heden zie je de sterksten naar voren komen. Ze rijden dit sei zoen allemaal beter. Vooral Atje gaat fantastisch. Ze is nog sterker geworden jaar en technisch wordt ze nog steeds beter. Ook Trijnie Rep en Sijtje van der Lende hebben veel bijgeleerd. Alleen de 500 meter van Rineke Verheyen en Sippie Tichelaar blijft nog zwak. Gerard Maarse mocht tevreden zijn. want onder de sterk wisse lende omstandigheden hielden 11 de toekomstige Oranje-rijdsters De zich uitstekend staande. Atje n*> Keulen-Deelstra won beide af- standen, waarvan de 500 meter in de toch wel opvallende tijd b van 45.8. Op afstand volgde Trij- 1 j nie Rep met 47.5. Sijtje van der ïjieneke" Lende en Annie Borkink legden met 48.6 beslag op de derde plaats. Een met name voor de kleine vechtster Annie Borkink prachtig resultaat. Aandacht Op de tweede afstand was het meer Truus Dijkstra die de aan- io dacht op zich vestigde. De sprintster mocht op de 500 me ter tot een ietwat „verwaaide" tijd van 49,3 zijn gekomen, op de 1500 meter kon de groei dui delijker worden gedemon streerd. Met een knappe tijd van 2.36.6 plaatste ze zich direct achter de kernploegleden, alleen overtroefd door Evelien Hoek stra uit Leeuwarden. »"nno Evelien Hoekstra kwam op de 500 meter tot een zesde plaats, op de 1500 tot een 7e en was de „bedreiging" voor de kernploeg. „Maar ik geloof niet dat er ie mand bijkomt", aldus Gerard Maarse. Bij de herensprinters won Zaankanter Johnny Olof ook twee afstanden, de 500 me ter en de 100 meter. naamste resultaten zijn: 500 meter: 1. Atje Keulen- ra 45.S seconde. 2 TrlJnle 7.5. 3. Sijtje van der Lende en Dorklnk 49.6. 6 Ellle v d 48.7. 6 Evelien Hoekstra 49,1. 1 Keulen.H L 2 30.4. i Lende 2.31.4. lansement: 1. Keulen-Deelstra 95 933 punten. 2. Rep 97 733 3. v/d Lende 99.067. 4. v. d. Brom 100.533. 5. Hoekstra 101 300. 6. Dijkstra 101.733. 7. Verheven 102.167. 1.39.3. 6. Bazen 1. Olof 85.300 punten. 2. Hoekstra 86.300, 3. Valentljn 86.550. 4 Bleeker 86.650. 5. Bazen 88 200, 6. Kunz 88.450. ias in de tweede helft liet de Nederlandse aanval de angst, die eerder was getoond, varen. Het gevolg was dat de Duitsers in moeilijkheden kwamen, zoals bij het bovenstaand actiemoment. De verdediger Smitt zal dit keer redding brengen. Nederlandse middenvelders op i kritieke momenten voor opluch ting zorgden. De beste van dit trio was Theo Hansen, die een opmerkelijk aantal goede, maar merendeels onbegrepen voorzet ten verzond. Aanvoerder Meer tens, met Kalb de enige die twee jaar geleden ook van de partij was. groeide naarmate de wedstrijd vorderde, in vorm. Nederland in groep t'én ZURICH Het Nederlands amateurelftal is in de voorronden van het toer nooi om het Europees kampioenschap 19731974 in groep één ingedeeld bij Schotland en Frankrijk. Bij de loting, die gisteren in ZUrich plaats vond, werd er op gelet dat de samenstellingen van de vier groepen niet zou overeenkomen met die van de beide voorgaande toernooien. Verder hield men rekening met geografische ligging. Voor 1 februari 1973 moe ten de speeldata en plaatsen vastliggen. De loting had het volgende resultaat: groep één: Schotland. Frankrijk en Nederland. Groep twee: West-Duitsland, Engeland en Malta. Groep drie: Spanje, Turkije en Grie kenland. Doelman Radev is uitgevallen bij een aanval van Inglis in stelling. Ditmaal zal deze echter niet DEN HAAG Op de Hoklj is maar één straf bank. Wanneer twee spelers van verschillen de ploegen hun straf moeten uitzitten worden ze daarom naast elkaar gezet. Dat gaat meestal goed. Gisteravond echter werd een gescheiden strafbank node gemist. Twee mi nuten voor het einde van de ijshockcyontmoe- ting Raak—Bulgarije sloeg de vlam in de pan. Een schermutseling bij het Bulgaarse doel deed de gemoederen zo hoog oplaaien dat er eerst een knokpartij ontstond tussen de spe lers van beide ploegen. Toen dit handgemeen niet snel was gesust stroomden beide spelers- banken leeg en bevonden alle spelers zich In een kluwen van vechtenden. Uit deze chaos kwamen tenslotte Dale Sproule van Raak en Lesev als de grote boosdoeners tevoorschijn. Eerst klapte het deurtje van de „bank der gevonnisten" open voor Lesev en vervolgens mocht Sproule zijn plaats inne men. Om beide vechtersbazen toch nog enigs zins van elkaar verwijderd te houden ging een official tussen beiden in zitten. Het was het opgewonden slot van een tamelijk vlakke wedstrijd die door de thuisclub met maar liefst 94 werd gewonnen. De Bulgaren verschenen echter niet in optimale conditie aan de start. Pas om vier uur gistermiddag waren zij in ons land gearriveerd, nadat mist het vertrek een dag eerder onmogelijk had gemaakt. Het is begrijpelijk dat de ijshoc keyers uit Oost-Europa na een hele dag reizen niet in hun beste vorm staken. Raak heeft hiervan dankbaar gebruik gemaakt. Zonder tot briljante acties te komen reikte Raak naar de forse overwinning. Grote mun in deze ont moeting was zonder twijfel Lee Inglis. Deze Canadees nam niet minder dan vier treffers voor zijn rekening. Vooral zijn laatste doel punt was een juweel. Van grote afstand ver- Afbreuk Inglis' optreden werd echter afbreuk gedaan doordat hij als enige speler van Raak drie maal in do strafbank mocht plaatsnemen. Wayne Maxner behoorde met Ken Brown eveneens tot de positief gezien opvallendste spelers. In de eerste periode scoorde Inglis tweemaal waardoor Raak die fase met 31 kon afsluiten. In de tweede acte nam Raak meer afstand. De thuisclub, die zonder reser vedoelman speelde doordat Anton van Fsch geblesseerd was, bleek vooral in de afwerking van de aanvallen effectiever. Dat kwam in de score van 6—3 tot uiting. De nieuwste Cana dees, Glen McDonough, scoorde eveneens tweemaal, maar kwam overigens niet tot op vallende daden. Laatste Het verwachte Bulgaarse offensief in de laatste periode bleef uit, waardoor Raak zelfs nog aan vergroting van de voorsprong kon gaan werken. Dat gebeurde via Inglis (2) en een penalty shot van Rusch. De Bulgaren, die In Ilia Bachrarov, Kiril Gerusimov en Emil Mi- chailov hun bekendste spelers hadden, stelden daar slechts een treffer tegenover. Deze week staan voor dit team nog ontmoetin gen op het programma tegen Den Bosch, Til burg e/i in Rotterdam tegen Raak. Dan zal wunrschijnlljk pas dc echte kracht van dit Bulgaarse team aan het licht komen. FRANK WERKMAN. Scores: 3—1. 3—2, Raak: Inglis (4), Constant en Rusch. Bondscoach Maarse was tijdens de competitiestrijd in Heerenveen een en al tevredenheid. Dat ondanks het feit, dat hem geen nieuwe t lenten opvielen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13